NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 91. 1904 Zaterdag 30 April 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Eenip niouiei ra pefvelm, AdvertentiSn. Bij Hit miner litter! cm Bpspel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. Pos te rij en. Gemengde Berichten. PRIJS DER AÜVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VKIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA en van De met 1 Mei a. s. veranderde Dienstregeling op de Spoorwegen maakt het ons noodzakelijk te berich» ten dat advertenties die bij den heer DHUIJ voor ons blad worden aange boden, op dagen van uitgifte der Courant (dus Maandags, Woensdags en Vrijdags) voor 12 uur voormiddags bij genoemden uitgever moeten be zorgd worden. Ook heeren berichtgevers gelieven zooveel mogelijk met veranderde dienstregeling rekening te houden. De DIRECTEUR van het postkantoor te Goes brengt ter kennis van het publiek, dat de laatste buslichtingen aan het kantoor met l Mei a. s. als volgt zullen geschieden Voor Noord-Beveland ten 4.55 m., ten 8.40 id. en ten 1.55 a. Voor 's Gravenpolder ten 5.35 m. en 1.55 a. Voor Eloetinqe en Eattendijke ten 8.45 m. en voor Eloetinge 5.55 a. Voor Wilhelminadorp ten 8.45 n?en 5.55 a. (1902—1903.) I. In de verzameling van verslagen, betrek king hebbende op de vanwege het rijk gesubsidieerde proefvelden enz. wordt meestal in een résumé het resultaat van het proeffeld opgegeven. Voor hen, die nog twijfelen aan het nut der kali als bemestingsmiddel vermeld ik hier eenige dier resultaten. Natuurlijk zijn er ook uitkomsten, die minder sprekend zjjn dan deze, ja, er zijn er zelfs, waar de kalibemesting door bijzondere omstandig heden geen loonend resultaat gaf, doch het aantal der gunstige uitkomsten is zoo over wegend groot, dat ik de minder gunstige gerust kan weglaten. Het is trouwens slechts een poging om den belangstellenden lezer er toe te brengen zelf door proeven zjjn voordeel te doen zoeken. I. Een bemesting met kaïniet en slak kenmeel op lage, zure weiden gal ook thans weer betere uitkomsten dan een bemesting met slakkenmeel alleen. II. Een bemesting van 800 KG. kaïaiet en 600 K.G. slakkenmeel op madeland werkt te Beilen en Zuidwolde in het 4de en Ode proefjaar nog uitstekend. III. Op het proefveid te Kruiningen is de kali-bemesting op aardappelen loonend geweest. IV. Een bemesting met superphosphaat op uien te Kapelle heeft uitstekend ge werkt. Ook door toepassing van zwavel- zure-kalimaguesia weid een goede weer- opbrengst verkregen. V. Een bemestiDg met ammoniak-super- phospkaat op aardappelen heeft op dit proef veld betere resultaten gegeven dan een be mesting met chilisalpeter en superphosphaat. Een kalibemeBting bleok ook op dit proef veld loonend fe zijn. (Kapelle Zeeland) VI. Op zuren klei-derrie grond heeft 1000 K.G. kaïniet, 600 K.G. tbomasslakken, 4000 K.G. kalk en 200 K.G. chilisalpeter, kos tende ruim f100 de opbrengst aan gras met meer dan 100 verhoogd per H.A. Hoe wel op een perceel de grond bjjzondor zuur was en daarop geen kalk gobruikt is, gaf 300 K.G. chloorkalium en 500 K.G. ammo- niak-super toch 50 meer opbrengst, ter- wjjl 800 K.G. kalk en 500 K.G. ammoniak- super slochts 30 meer opbrengst leverde. VII. Suikerbieten bemost met 400 K.G. chloorkalium, 30u0 K.G. kalk, 1000 K.G. super en 400 K.G. chilisalpeter gayon 40440 K.G. met 16,4 suiker en putten bij zulk een bemesting der grond niet uit. Een zware stalmestbemesting leverde 40000 K,G. bieten met 15,9 suiker. JAN VAN DE MARK. Ouders geeft acht. Met hoevele zorgen gaat de opvoeding uwer kinderen niet gepaard en wat al moeite get'oost gij U niet om er flinke menschen in de maatschappij van te maken. Men moet zelf ziekelijke kinderen gehad hebben om te beseffen hoe gelukkig de ouders zich gevoelen wier kinderen flink opgroeien. Hoevele ouders zijn er niet die het verlies van een of meer kinderen betreuren en later bij zich zelve zeggen, och hadden wij dit of dat nog eens geprobeerd, maar dan is bet gewoonlijk te laat. Wij kunnen U daarom den raad geven het spreekwoord tot waarheid te brengen en niet uit te stellen tot morgen wat gij heden nog ver richten kunt. Vele personen die dit artikel zullen lezen hebben zeker ook wel kin deren wier gezondheid veel te wenschen overlaat en daarom raden wij U ten sterkste aan het voorbeeld te volgen van den Heer Goutbeek te Griendtsveen die ook eene dochter had wier gezondheid veel te wenschen overliet. Juffrouw Goutbeek volgens portret. Mijne dochter, zoo vangt hij aan in een brief die wij voor ons hebben ligger, had eene verkoudheid opgeloopen, zij en ik sloegen er geen acht op en zij werd van dag tot dag zieker, wij waren ten einde raad, zij liep als iemand van tachtig jaar. Ons werd als toen aangaraden onze toe vlucht te nemen tot het gebruik der echte Pinkpillen van Dr. Williams, wij drukken op het woord echte, die alleen te verkrijgen zijn bij de depothouders die onder de at testen zjjn aangegeven. Ik kan U thans zoo gaat hij voort met een gelukkig vader hart verklaren dat mijne geliefde dochter de goede uitwerking er van ondervonden heeft, want thans is zij geheel en al her steld, is opgeruimd eu loopt weder zoo vlug als voorheer. Wij kunnen den be- reider dezer Piukpillen niet genoeg dank baar zijn, want wij hebben er de redding onzer doehfer aan te danken, en veroor loven mijne verklaring te publiceeren. Zij zijn onovertreffeljjk tegen bloedar moede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziek ten, maagziekten, algemeene zwakte, be wijzen groote diensten bij de vormiDgder jonge meisjes, rheumatiek en heupjicht. Pips f 1.75 de doos, f 9per 6 doozon. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depothoudor voor Nederland en Apothekor. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bjj JOH. DE ROOS en voor Goes en omstreken bij Gebr. MULDER, Drogerijen en Verfwaren. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Toen in 1898 het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht gesloten werd, ontwierpen Gedeputeerde Staten van Zeeland een overeenkomst met de Regenten van het St. Joris Gasthuis te Delfr, eene ovei eenkomst ten doel hebbende het op nemen en verplegen van armlastige krank zinnigen uit de provincie Zeeland. van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regol meer 10 cent. De overeenkomst, goedgekeurd door Pro vinciale S aten, en in werking getreden 1 Januari 1899 bepaalt dat in genoemd ge sticht voor hoogstens vijftig lijders uit Zeeland plaats gereserveerd bljjft. Indien leiige plaatsen open blijven heeft de pro vincie, bij wijze van wachtgeld f30'sjaars te betalen. Deze overeenkomst loopt tct 1 Januari 1919, en ra verloop van dien termijn van twintig jaren bljjft de overeenkomst door- looper, tenzij van een der beide zijden één jaar te voren opzegging geschiede. Reeds in 1892 was een dergelijke over eenkomst aaDgegaan met het gesticht Coude- water to Rosmalen. Ook daar reserveerde Zeeland vijftig plaat- sea voor patiënten. Deze overeenkomst eindigt 1 November 1907 en behoort ook eon jaar te voren opgezegd te worden Een derde overeenkomst is gesloten 21 Maart 1892 met de Vereeniging tot Chris telijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland. Deze overeenkomst geeft Zeeland recht op veertig plaatsen op Bloemen daal bij Loosduinen. Bovendien kunnen desge- vorderd nog 13 vrouwelijke patiënten in het gesticht Veldwijk lij Ermelo verpleegd worder. Deze laatste overeenkomst is ge ëindigd 31 October 1912, maar loopt door, tenzq tW03 jaren te voren opzegging plaats hobbe. De kosten der verpleging zijn voor alle gestichten gelijk f300 per jaar. De gemeente of eene instelling van wel dadigheid betaalt f 155, het rijk f 40 en het overige de Provincie. Voor de verpleegden uit eigen middelen wordt, naar de mate dat men comfoit wenscht, in de drie stichtingen der Ver eeniging voor Christelijke verzorging be taald f 1600, 1200, 900 en 600 per jaar. Ia deze klassen vooral, maar evenzeer in de geheele inrichting is de verzorging van onze dagen heel wat vriendelijker dan inde »Dolhuyskens" in vroeger eeuw als aanhangsel bij Pest- of Gasthuizen behoo- rende. Men had ook daar „voor ziel en ligchaameen Ziekentrooster en Heelmeester, om (yder in 't zijne) de kranken te helpen, daartoe aldaar een bequaame Apotheek op gericht wezende, die dagelykx uit het Gast- huys gestoffeerd werdt. De huyszorge was ook hier van staande op eenen Binne- vader en eene Binne-moeder, nevens noch een onder-biune-moeder om op de zieken te passen, tot hun behulp verscheyde Dienstboden soo Mans- alsVrouwspersoonen hebbende", maar het Paviljoen-stelsel was toen onbekend. Middelburg. Woensdagavond had in de Concert- en Gehoorzaal de Openbare Les plaats van de Middelburgsche Volkszang- school, Afdeeling der Vereeniging »Uithet Volkvoor het Volk". De eerste klasse opende de les met twee oefeningen van Ho), twee liederen van den zelfde en twee van Cath. van Rennes, ter wijl daartusschen door twee leerlingen het aardige liedje van Verhuist «Boterblom- metje" gezongen werd. Al deze nommers waren eenstemmig. Zij werden met zeer goede intonatie en duidelijke uitspraak ten gehoore gebracht. Rythmisch was »In Mei" van Hol het beste. De tweede klasse zong eerst twee oefe ningen van Hol. De daarop volgende Canon (tweestemmig) »Van allerlei rang" van den zelfde, werd zeer duidelijk ten gehoore gebracht. Ook de twee daarop volgende nommers «Oud Moedertje" en „Een kleine Koningin" beide van Worp, door een tweetal leerlingen gezongen mochten gehoord worden. Ia de twee laatste nommers voor koor was deze klasse minder gelukkig wat de intonatie betrof. De derde klasse had na hot zingen van eene tweestemmige oefening een zware taak, «Lenteavondlied" en «Rozen" beide liederen van R. Hol zijn zeer mo8ielijk. Het eerste werd flink gezongen. In »Eozen" waren de kleine zangsters en zangers minder gelukkig, alleen bij het slotcouplet kwamen zjj weer wat op dreef. Het daarop volgende Keizerskroon" van Hol werd gezongen door twee meisjes (lste) en twee jongens (2de stem) en werd correct en zuiver ten gehoore gebracht. Jammer dat de stem van eene der twee meisjes zoo scherp klonk. Met »het Kerkklokje" van Lijsen besloot deze klasse de baar opgelegde taak op flinke wijze. Na eene pauze waarin de leerlingen der school onthaald werden zong de vierde klasse A een tweetal liederen van Cath. van Rennes en een koor uit de bekende can'ate «Michiel Az. de Rnyter". Van bet eerste van deze twee liedoren («Lente" getiteld) was de vertolking niet gelukkig. Het«Goede Nacht" en het koor uit «de Ruyter" werden daarentegen Hink gezongen. De vierde klasse A en B zong daarop het eerste gedeelte van Worp's «Een Lentedag" met veel animo, flink en met juiste voordracht. Ten slotte worden nog door allo leer lingen een tweetal Oud-Hollandscho Volks liederen gezongen. Vóór het tweede dezer liederen betrad de heer L. K. van der Harst J. Jz. het po dium om als Voorzitter èn namens het bestuur van «Uit het Volk-voor het Volk" èn namens deCommissie voordevolks- zangschool den heer Kuiler dank te betuigen voor al de moeite en zorg door hem als onderwijzer aan de zangschool besteed en hem lof te brengen voor den goeden uit slag van deze openbare les. Tevens sprak de heer v. d. Harst nog een woord van dank tot de leerlingen voor hunne toe wijding en een opwekkend woord tot het publiek om de Volkszangsehool in ruimere mate te steunen. De heer Kuiler kan met voldoening terugblikken op den avond van Woensdag 27 April 1904, er werd zeer veel goeds ten gelicore gebracht en het bewjjs ge leverd, dat hij ten volle voor zijn moei lijke taak berekend is. Zierikzee. Voor den zetel van den heer B. G. v. d. Have in de Staten voor dit district schijnt nogal animo te bestaan. Reeds werden drie heusche candidaten genoemd te weten de heeren J. C. v. d. Have, burgemeester van Oosteiland, B. Giljam en mr. H. C. Moolenburgh. Het zal in de Centrale vrijzinnige kiesver. ten slotte wel gaan om beide eerstgenoemden. Wij noemden in ons vorig no. do aangesloten kiesvereenigingen van de ver- eenigdo Centrale Goes—Hontenisseen verzuimden tot ons leedwezen daarbij te noemen Biezelinge. Nooit stond Biezelinge van achter, en dit zal zij ook nu niet doen. Wij herinneren nogmaals aan de belangrijke vergadering van antirevolutionaire kiezers op Dinsdag a.s. te 3 uur in Samuel. Zie de advertentie. Trouwe opkomst van leden van aangesloten kiesvereenigingen is zeer gewenschf. Colijnsplaat. Met bet oog op de ge weldige ramp, welke de Arnemuidsche visschersvloot in Sept. j.l. heeft getroffen en ook ook omdat vele visaohoisvaartuigen uit Arnemuiden en andere plaatsen, veelal deze haven bezoeken, zal er alhier van rijkswege een stormwaarschuwings-seintoe- stel worden geplaatst. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is O. van Hee te Wissekerke benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie voor de herziening van do belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in het schat- tiDgsdistrict Zierikzoo. VolgeDS bericht uit Sas van Gent werd de 27 jarige L. V,, van den West- dorpschen steenweg, dienende te Gent, sedert Zondag morgen vermist. Na Zondag en Maandag vruchteloos gezocht en göinfor- meerd te hebben, vond do politie Dinsdag baar ljjk in een beerput. Men verdiept zich in gissingen en meent dat eon misdaad niet is uitgesloten. Kloetinge. Bjj het uitgaan der school, werd het zevenjarig dochtertje van don arbeider A. Paardekooper, wonende aan den Monnikendijk, zoodanig door een fiets aangereden, dat zij per as naar huis moest worden gebracht. De fietsrijder is tot nog toe onbekend. Wij vestigen de aandacht op de gele genheid die geboden wordt om op den Neu- zenschen Partijdag 24 Mei a.s. per boot van Vlissingen, die ook te Borssele stopt, de reis heen en weer te maken en zoo den Party dag tot bet laatste bjj te wonen. Wie mee wil, doe vóór Dinsdag a.s. daarvan bericht aan mr. P. Dieleman te Middelburg. De reis zal in geen geval meer kosten dan de gewone bootreis. Van liet aantal deelnemers zal 't af hangen of deze extra-boot-gelegenheid doorgaat. Wij hopen op den Neuzenschen Partjj- dag vele Zuid-Bevelanders te zien. Prof. Biesterveld en mr. Sybrandi zjjn een zoodanig snoepreisje waard. Men schrjjft ons: Dat het Calvinistisch Walcheren burge meesters naar zijn aard ziet benoemen is volkomen normaal. Het abnormale im porteeren van liberale burgemeesters 1b voorbij. De benoeming van den heer K. Allaart te Ritthem, onze partijgenoot zou den de socialisten zeggen, is een nieuw bewijs voor de nieuwe richting. Dat een bekwaam en jjveng man die betrekking is toevertrouwd en een anti revolutionair als de groote meerderheid zjjner gemeentenaren, zal allen weldenken- den tot blijdschap stemmen. De Holl.-Belg. conventie van Super phosphaat fabrikanten is uit elkaar ge gaan. Dit is bet gevolg van het ophou den der Fransch Belgische conventie. Lagere superphosphaatprijzen zullen daar voorzeker het gevolg van zjjn. Bjj kon. besluit zjjn benoemd tot burgemeester van Ritthem K. Allaart; tot ontvanger der registratie voor de gerech- teljjke acten en der domeinen te Middel burg J. M. Goester, thans te Terborg. Zoo de Heere wil en zjj leven, hopen onze geliefde ouders CHRIST. VAN KOEVERINGE en CORNELIA VERHULST -£l den 1 Mei, hunne 30-jarige Echt- vereeniging te herdenken. Bunne dankbare kinderen. Kapelle, Djjkwel. Den eersten Mei hopen onze geliefde ouders CORNÈLIS BOSSCHAART en MAGDALENA BROUWER hunne 30-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Bunne dankbare kinderen behuwd- en kleinkinderen. Souburg, 29 April 1904. Op 2 Mei a. s. hopen onze ge- liofde ouders PIETER VERHAGE en ADRIANA SONIUS hunne 25 jarige Echtvereeni ging te herdenken. Meliskerke, 30 April 1904. Bunne dankbare hinderen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1