Gemengde Beriebten. EERSTE KAMER. Ingezonden Stukken. Ohristely k Historischen naam in eere houden van welke partjjgroepeering ook, nopen moet, om ön straks bij de Statenverkiezing, èn 't volgend jaar bij de Kamervernieuwing, pal te Btaan tegen het Liberalisme, en zijn aanhang. Een stukske van de afdeeling Goes der S. D. A. P. in 't belang van samenwerking voor steun aan de uitgesloten diamantbe werkers is door ons ter zjjde gelegd uit sympathie voor de zaak. Wjj meenden deze bewegicg nationaal te mo9ten houden en te vermijden den indruk dat het hier een paitijzaakje der S. D. A. P. gold. Maar daarom baasten wij ons dan ook om als onze meening uit te spreken dat de werkliedenvereenigingen zich de zaak hebben aan te trekker), en wel spoedig, liefst nog deze week. Wij dringen aan bij Patrimonium, de Chr. Nat. werkliedenvereenigingen, de Sint Jozefsvereeniging en de vakvereenigingen dat zij terstond iemand aanwjjzen die met den oproeper tot deze samenkomst den heer Kiene medewerken nog deze week een Comité te vormen. Geschiedt dit niet, dan pakke de heer Kiene zelf de zaak aan en zullen wij zyn poging, waaraan dan bereids het partjj- stempel ontbreken zal, steunen. Deze zaak behoort niet thuis by de Kies verenigingen. Maar de straks genoemde werklieden vereenigingen behooren er zich mee in te laten. Moge onze opwekking helpen. Het geldt uitgeslotenen en hunne gezinnen. Nog twee staaltjes van zenuwachligheid. De voorzitter der Rotterdamsche liberale Kiesvereeniging (V) heeft deze week in een openbare vergadering gezegd „Als men let op de treurige wetsont werpen, die aanhangig gemaakt worden door deze regeering, om maar te noemen de vaccinewet, de drankwet, de tariefwet, dan is het meer dan duidelijk, dat sedert de troonsbestijging van Koning Willem I, de belangen van land en volk nimmer in zulke gevaarlijke handen zijn geweest, ah thans bij dit Ministerie Deze zenuwlyder heet Rothmejjer. Ook de voorzitter van de liberale kies vereeniging in Rotterdam II de heer Van As is er niet vrij van. Hjj zei(zie verslag N. R. C.) »Een wet op het Hooger Onderwijs is aanhangig, die vierkant in strijd is met het werkprogram van deze kiesvereeniging, dat eind-examen verlangt aan de rijks-uni versiteit. Eet zou een ramp zijn indien twee bullen konden worden wtgereik', de eene door het rijk, de andere door de zoogenaamde vrije, misschien de meest onvrije universiteit". De cursiveering is van ons. De voorspelling dat de Eerste Kamer in de sectiën al dadelijk de politiek zou laten mee spreken bij de beoordeeling der H. O. wet, is niet bewaarheid geworden. Wel waren de meeste aanwezige liberale leden tegen het ontwerpdoch twee hun ner althans behielden zich hunne stem voor. De Middelburgsche Courant heeft al uit gerekend dat nu de wet wel bij staking 25 tegen 25! zal worden verworpen. Hetgeen men hoopt, gelooft men gaarne. In ieder geval spijt het ons dat de Eerste Kamer de openbare behandeling tot half Juni heeft uitgesteld. Zoo maakt zij, schoon niet bedoeld wij gelooven dit gaarne van dit ontwerp een stormram tegen het Kabinet bjj de Statenverkiezing. Edoch daarom niet getreurd. 41 De Mijnwet is Zaterdag aangenomen Acht afgevaardigden verklaarden zich er tegen. Vooraf ging de repliek van dhr. 't Hooft, die met kracht nog eenmaal op kwam tegen de stelling van dhr. Vlielander Hein en de consequenties van diens stelsel, zijnde in strjjd met ons geheel staats- en civielrecht. Ook dhr. Havelaar bespreekt de grondwettige quaestie. We hebben hier eene nieuwe we'. Van een eigenlijk recht op de mijnen is geen sprake. De regee ring heeft alleen zorg te dragen voor eene behoorlijke exploitatie. De concessionaris moet de hem opgelegde voorwaarden na komen. Doet hy zulks niet, dan keert het bezit terug in handen van den Staat, doch niet als eigenaar, enkel als gezaghebbende, die de mijn aan betere concessionarissen geeft. Voorts sprak deze afgevaardigde zijn vertrouwen uit in de regeering betrek kelijk de uitvoering van de mijnpolitie en verwacht hij ook van volgende Ministers dezelfde milde opvatting en toepassing dier bepalingen. Terecht maakte de Minister v. Water staat, die het laatst aan het woord was, de opmerking, dat dit debat, hoewel rijk aan resultaten Z.Exc. noemde er een zestal niet perpétuité, d. i. altijd door kon worden voortgezet. En na den stand van zaken nog eens kort weergegeven en zijn eigen standpunt in dezen verdedigd te hebben, gaf de Minister onzen Senatoren, den welgemeenden raad, dit ontwerp niet af te stemmen. Het is al door de vijf jaren oud en het zou lang duren, voordat er een nieuwe wet van dien aard tot stand kwam. Zoo dacht ook het grootste deel der heeren en de zaak was van de baan. Tal van kleine ontwerpen meest ont eigeningswet jes, waaronder ook dat ten behoeve van de uitbreiding van het station Axel volgden en de aanvulling van de wet Vermogensbelasting, de zoogenaamde navordering kwam aan de orde. De afge vaardigde van Zeeland dhr. Godin de Beaufort opende de rjj der sprekers. Aan de eene zijde de treurige noodzake lijkheid erkennende, om maatregelen te nemen tegen ontduiking, is hij toch aan de andere zijde niet zonder vrees, dat vooral na de wijzigingen den inspecteurs een ge vaarlijk wapen in de hand wordt gegeven. Hjj zal de bezwaren niet opsommen, de Minister gevoelt ze blijkbaar zelf, en hij heeft daarbij het volste vertrouwen, dat Z.Exc. trachten zal, die bezwaren zooveel mogelijk op te heffen, en dat nu, gelijk te voren, de amgilten met dezelfde zorg en stiptheid zullen worden nagegaan, alsof er geen recht van navordering bestond, Navordering moet zeldzaam blijver. Dhr. v. d. Biesen, afgevaardigde van N. Brabant, is over dit ontwerp allerminst te spreken.. Als hij minister was, dan waren we bin nen de vier en twintig uren van de ver mogensbelasting af. Ze is al te inquisito riaal, te streng, te uitvorschend, en nu wordt het nog erger. Wat een ontduiking zal er voortaan plaats hebbennu de erfgenaam zich gedekt zal achten door de aangifte van den ei fliter. Ook een aangifte, hoewel later onjuist blijkende, kan te goeder trouw zjjn geschied. Immers de omstandigheden kunnen veranderd zijn. Dit kan met hy potheken, met bouwgrond best geschieden. En hoe, als de erflater, na zijn aangifte, eens een fortuintje had getrokken uit de Oostenrjjksche loterij Moet daarvoor nu de erfgenaam boeten Fraude in dezen is nooit te bewijzen. Dhr. v. Zinnicq Bergmann beschouwt de indiening van het ontwerp als een daad van moed en onbevangenheid en zegt er den Minister dank voor. Ojk voor diens verklaring, dat hij het beginsel der geheim houding hoog zal houder. Het is een moreele plicht van eerlijkheid aan de een maal bjj de totstandkoming der wet gedane belofte, zonder welke belofte verschillende leden destjjds tegen de wet op de vermo gensbelasting zouden gestemd hebber. Op dit laatste gezegde van dezen afge vaardigde vatte dhr. v. Nierop vuur. Van voorwaardelijke stemmingen heeft deze spreker nooit gehoord in ons staats recht. Maar al ware het, zegt dhr. v. Nierop, dat indertijd onder de voorwaarde van geheimhouding de wet op de ver mogensbelasting ware tot stand gekomen, wie ter wereld belet den lateren wetgever met dit stelsel te breken Zou dit een verbreken zijn eener belofte Ja, zegt dhr. v. Zinnicq Bergmann, het zou gelijk staan b. v. met de opheffing van de sub- sidiën aan de bjjz. school, op welke voor waarde de wijziging der Schoolwet is aan genomen. Het is een dergelijk geva'. Nu, dat is oen constitutioneels ketterjj, zegt dhr. v. Nierop. De vertegenwoordiging is alleen gebon den aan een wettig besluit, volstrekt niet aan de een of andere verklaring van som mige leden. De Minister v. Financiën komt aan het woord. ZExc. verzekert dhr. Godin de Beaufort, dat het middel van navorsching niet willekeurig zal worden toegepast, ten overvloede zal hij de noodige instruc- tiën geven aan de administratie, en de hoofd-ambtenaar in deze wet bedoeld, is er ook nog. Hij kan controle uitoefenen op de handelingen in dezen van den in specteur. De stelling van dhr. v. Biesen begrijpt de minister niet. Z.Exc. bestrijdt de meening van dezen afgevaardigde. Zijne voorbeelden om te betoogen, dat door deze wijziging de wet slechter word*, zijn naar 's Ministers meening niet gelukkig gekozen. Voorts meent ZExc. dat het beginsel van geheimhouding der kohieren gehand haafd moet blijven, hoewel hjj iets gevoelt voor de argumenten van hen, die aan de verschillende gemeentebesturen inzage der kohieren willen gever. Na eenig repliek wordt het ontwerp zonder stemming goed gekeurd. Na de aanneming van eenige wetjes o.a. tot wijziging van enkele artike len in het Wetboek v. Koophandel, tot bekrachtiging van een wjjziging der heffing van tolgelden op de kunstwegen in Gro ningen, gaat de vergadering tot nadere bijeenroeping uiteen. Onze Middelburgsche Correspondent schrijft Iu een aantal onzer kringen wordt druk gesproken over het plan, in ons midden neergelegd tot vorming van een Vereeni- ging tot christeljjke krankzinnigenverzor- ging in onze provincie Zeeland. Het bericht dat op 20 Mei a. s. tot dat doel eene vergadering in het Schuttershof te Middelburg zal plaats hebben bereikte onze lezers, en het dunkt hem een dank baren arbeid aan de 2000 abonté's van de Zeeuw waaronder licht enkele honderden belangstellenden zjjn, eens te vertellen hoe het met die zaken staat. Laat ons voor heden eens beginnen bij het begiD, en vragen hoevele ljjders uit Zeeland worden per jaar uit onze provincie in de verschillende gestichten verpleegd. Het is een ietwat droge statistiek maar onmisbaar om met kennis van zaken te oordeelen. Men wete dan dat op 1 Januari 1902 dat is het laatste jaar waarvan het verslag verschenen is in de verschillende ge stichten voor rekening van gemeente- en armbesturen werden verpleegd 185 personen, 94 mannelijke en 91 vrouweljjke. In den loop van het jaar 1902 werden opgenomen 41 personen (20 m. en 21 v.). Ontslagen 8 personen (4 m. en 4 v.)en zijn overleden (10 m. en 10 v.) 20 personen, zoodat op 31 December 1902 in de ver schillende gestichten werden verpleegd 198 personen (100 m. en 98 v.). Men lette er op dat deze alle voor reke ning van gemeente- en armbesturen werden verpleegd. Da verdeeling der patiënten over de ver schillende gestichten was als volgt Medemblik 5 personen Coudewaler 51 Bloemendaal 57 Veldwijk 12 Deventer 8 Dennewoud 1 Heeren Loo 5 Wagenborgen 3 Grave 3 Delft 53 (4 m. 1 v.) (31 m. 20 v.) (27 m. 30 v.) (1 m. 11 v.) m. 2 v.) (1 v.) 3 v.) 2 v.) (3 v.) (28 m. 25 v.) m. m. Bij dit cijfer van 198 door officiëele op gave geconstateerd behooren gerekend te worden zjj die uit eigen middelen verple ging zoeken in de gestichten. Een cjjfer onmogelijk officieel te consta- teeren, omdat het jaarverslag over het ge- heele land, dus ook voor Zeeland, slechts om de vier jaren verschijnt, en juist dit jaar kan verwacht worden. Naar vroegere statistieken te oordeelen zal dit cijfer zeker wel de 100 te boven gaar, en kaa het aantal der opgenomenen per jaar op ruim 300 geschat wordeD. Dit hooge cijfer geld natuurlijk voor allen, ook voor hen die slechts korten korten tijd verblijven. Voor de verpleging betaalt de provincie f19754 en de gemeente- en armbesturen f38426. Belanghebbenden vinden hetOver zicht verkoopingen en aanbestedingen op bladzijde 4 van ons blad. Bjj kon. besluit zijn herbenoemd tot dijkgraaf van den Adriaanpolder H. Roelof te Cortgene en tot voorzitter van het be stuur der waterkeering van den calm. Anna- polder A. Markusse Az. te Cats. Goes. In Samuel vergadert Donderdag a. s. 's avonds 8 uur de antirev. Prop. Club. Twee leden zullen behandelen de vraag: „Kan revolutie geoorloofd zijn of niet?" Begunstigers hebben vrijen toe- gang; geestverwanten kunnen als gasten meekomen. Voor het lidmaatschap, ad 11 per jaar, wende men zich tot een der be stuursleden. lerseke. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering, die door den burgemees ter werd gepresideerd, was ingekomen een schrijven van den heer K. J. G. van de Wa', onderwijzer aan de christelijke school, waarbij deze bedankte voor zijne benoeming tot lid der commissie van schoolverzuim. Daarna werd aan drie adressanten op hun verzoek afschrijving van schoolgeld verleend, samen f 4.35. Nu deelde de voorzitter mede, dat bij de benoemingen van ambtenaren van den burgerlijken stand in de vorige vergadering over hei hoofd was gezien, dat de klerk ter secretarie de met dat ambte naarschap onvereenigbare betrekking van klokkenist en klokluider bekleedt. Daarom stellen Burg. en Weth. voor die benoeming in te trekken en hen te machtigen iemand aan te stellen tot het verrichten van tjjde- Ijjke werkzaamheden bij den burgerlijken stand op een salaris van f 25, hetzelfde, dat den bovenbedoelden klerk was toege wezen. Een en ander werd aangenomen. Verder besloot de raad de le Juni aante- nemen als tijdstip van indiensttreding van de nieuwbenoemde ambtenaren van den burg. stand. Daar deze nu gehoord zijn over de in de vorige vergadering in be ginsel goedgekeurde verorden iug op de verdeeling van werkzaamheden werd die verordening nu definitief vastgesteld. Nu werd het kohier van de hondenbelasting vastgesteld tot een bedrag van f 180. Bij de op Woensdag 1.1. gehouden veiling van het vorige woonhuis van het hoofd van school 1, wav, zoo deelde de voorz. mede, de hoogste bieder W. de Loc ff' alhier, die f2035 bood. De raad besloot dit bod aan te nemen. Ten slotte werd voldaan a:n een verzoek tot wijziging der begrooting van het Burg. Armbes*. en tot af-en over schrijvingen in die begrooting. De wijzi ging betrof en verhooging met f 387.22s in ontvang en uitgaaf. Door den gemeenteraad van Kerk- werve ie, op voorstel van den wethouder Den Boer, besloten om voortaan de ver gadering met gebed te openen. Dit besluit werd genomen met 4 stemmen tegen 2, die van de heeren Boot en Van Damme. Wissenkerke. Benoemd tot Rijksveld wachter te Brandwijk (Z.H.) de alhier ge stationeerde jachtopziener A. op den Brouw. Oostburg. Maandagnamiddag toen de heer Risseeuw in zijn stal kwam ontving hij eensklaps van zijn paard een zoodanigen slag tegen zijn arm dat deze werd afgeslagen. Door de Zeeuwsche visschers zal een adres worden gezonden aan den minister van Waterstaat om niet in te willigen het verzoek van visschers van Tessel betref fende het gesloten houden der Zuiderzee van 1 April tot 1 October voor het weg halen van zaad en halfwasmosselen, daar dit een ramp zou zjjn voor den Zeeuwschen mosselhandel, die in de laatste jaren juist alleen mogeljjk is door den aanvoer van Zuiderzeezaad. Te 's-Gravenhage is een 22-jarige dienstbode van den le-secretaris der En- gelsche legatie, nadat zjj brood voor het ontbijt uit den oven gehaald had, waarbij zij de deur van het fornuis liet open staan, onwetend door een er uit vallend stuk vuur getroffen, zoodat onverwachts haarkleeren in volle vlam stonden. Op haar noodge schrei schoot haar heer toe die de vlammen dempte, doch te laat, het meisje bezweek onder de hevigste pijnen. Te Span broek geraakte een werkman onder een zware mestkar en was in weinige oogen- blikken een lijk. Hjj laat een weduwe en acht kinderen onverzorgd achter. Te Alfen a. d. Rijn is eergi3terennacht een hofstede afgebrand waarbij een vjjfjarig knaapje m de vlammen omkwam. Een landbouwer te Lichtenvoorde die zijn jong paard naar de weide bracht kreeg van het dier zulk een hevigen slag dat hij aan de gevolgen is bezweken. Te Amster dam was een 5-jarig meisje op de veranda van een bovenhuis aan het spelen met een stuk hout, toen dit aan de hand der kleine ontglipte en in den tuin van het beneden huis terecht kwam op het hoofdje van een 3-jarig buurmeisje. Dit kind werd zoo zwaar gewond dat het aan de gevolgen is overleden. Bjj kon. besluit is op nonactiviteit gesteld de kolonel C. M. E. van Löben Seis, commandant van het 4e regiment vestingartillerie. De Tijdgeest. Een aannemer van een bouwwerk te 's Gravenhage verzocht bjj den politiepost assistentie om een beschon ken timmorman van het bouwwerk te ver- wjjderen. Toen daarop twee agenten, daar mede belast ter plaatse kwamen om hun order te volbrengen, dreigden alle timmor- lieden aldaar werkzaam, onmiddelljjk het werk te zullen staken, indien de beschonken timmerman werd weggehaald, waarop de aannemer den agenten verzocht het niet te doen. Toen de agenten echter nog in de nabjjheid van het bouwwerk zich ophielden, verzocht de baas op dreiging van het werkvolk om zich maar geheel te verwij- deren, want in togenover gesteld geval zouden zjj nog dadeljjk tot staking overgaaD. De agenten verwjjderden zich daarna, terwjjl de timmerman in quaestie op het werk bleef. Een dochtertje van President SteyD, dat als interne-leerling geplaatst is op het Instituut „Erica'' te Baarn is tegenwoor dig druk bezig om zich op de hoogte te stellen van de zuivelbereiding Na de be handeling van melk geleerd te hebben, gaat zjj thans eiken morgen naar de boerderjj. „Tuinlust", onder Goeneveld, om daar onder leiding van de boerin de kaasbereiding te leeren. Te Glessen is de deken van het studen tencorps, Christian Buscb, med. stud., op 50-jarigen leeftjjd overleden. Met hem is een origineel man heengegaan, het echte type van den bierstudent uit de Fliegende Bliitter, dat nog maar zeldzaam vertegen woordigd is. Busch maakte van den nacht een dag, en als alle bierhuizen in de stad ge sloten waren, wist bjj nog altijd een geheime bron te ontdekken, waar hjj zjjn onver- zadeljjken dorst kon lesscben. Busch is onafgebroken sodert 1871 te Giessen als student ingeschreven geweest. De spoorwegstaking in Hongarije is geëindigd. Bijna 90 procent der beambten hebben zich weer aangemeld, zoodat ook weer goederentreinen rijden. Maandag zjjn weer 39 beambten in hechtenis genomen. Van de menschen die bij de opstootjes te Elesd gewond werden zijn er weer 8 be- zweker. Te Berlijn verwacht men heden een algemeene bakkerswerkstabing. Gisteren is te Riom in Frankrijk een zonderling huweljjk voltrokken tusschen Goudchoux, gedetineerd en veroordeeld tot verbanning, en een meisje van hoogadel- ljjke afkomst, gravin de Kernoël. Natuur lijk had dit buitengewoon huweljjk veel publiek gelokt. De procureur der repu bliek woonde de plechtigheil bjj. In den omtrek van Oroemiah in het noordwesten van Perziö zjjn onlangs een AmerikaanBch zendeling en zjjn bediende (een christen uit Syrië/ vermoord. De moordenaar, die op Turksch grondgebied uitgeweken is, wordt een sejid afstam meling van den Profeet genoemd, en dat zou de reden zjjn waarom de Per zische regeering tot dusver deze zaak niet krachtig ter hand durft nemen, vooral om dat het geen eenvoudige moord, maar een daad van godsdienstige drjjverjj geweeBt schjjnt te zjjn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Toen de Hollandsch sprekende Zuid- Afrikanen voor hun volksbestaan streden en in de jaren van den oorlog nameloos weo over vrouwen, kinderen en ouden van dagen kwam, toen heeft het Nederlandsche volk vele offers gebracht om de stoffelijke nooden dragelijk te maken. Ook andere natiën, dte voor de Boeren in hun ongeljjken strjjd voelden, hebben jjverig deelgenomen aan die hulp, die zoo veel leed verzacht heeft. Na het einde vsn den strjjd hebben de Engelsche Regeering, alsook de welgestelde Afrikaanders, het werk voortgezet om het geheel ten gronde gerichte volk weer in staat te stellen hun levensonderhoud te kunnen vinden. Nu zijn er echter geesteljjke nooden op den voorgrond getredeD, voor wier be- strjjding dit verarmde volk alleen staat, ten zjj hulp van ons Nederlanders komt. Het gevaar dreigt, dat behalve het volks bestaan, deze bevolking die een zoo ge zonde kern bevat, zjjn taal, de grondslag zijnor geschiedenis en de vorm waarin zjjn godsdienstig leven zich uit, zal verliezen. Hiervoor alleen knnnen wjj Nederlanders véél, andere naties uit den aard der zaak slechts minder, voelen en aan ons is het dus om de Boeren te helpen, waar zij vast besloten zjjn de taal en het volkseigen hunner vaderen, die ook de onzen zjjn, te bewaren. Hot Christeljjk Nationaal Onderwjjs in Transvaal telt reeds twee honderd scholen met rond zes duizend kinderen, waarvan do kosten geheel uit eigen middelen, zon der steun der Regeering, moeten bestreden worden. De onderhandelingen der Boeren-voor- mannen met de Koloniale Rogeering, om dit eigen onderwjjs te doen opgaan in het Staatsonderwjjs, mislukten omdat de on misbare waarborgen niet konden verkregen worden, dat de taal en de overlevering van het Hollandsch sprekende volk ongeschon den zouden bewaard bljjven. De geldkracht der ouders en vrienden ginds is op het oogenblik nog niet groot genoeg om alle kosten van dit ondorwjjs te bestrjjden. Tot nu toe was het mogeljjk door de bjjdragen van tal van Nederlandsche vrien den het ontbrekende aan te vullen. De fondsen echter voor dat doel be schikbaar verminderen en zullen, zonder aanvulling, opraaen. Wjj doen daarom een beroep op vele landgenooten die in de voorgaande jaren bereid bevonden werden hun stamgenooten in hunne stoffeljjke behoeften te gemoet te komen, dat nu te doen waar het hoogste behoefte van een ras geldt, dat ook ons ras is. De bjjdrageD, die wjj verzoeken te zen den aan den Penningmeester K. F. van den Berg, Keizersgracht 383 te Amsterdam, zullen behoorljjk openbaar verantwoord worden. Gaarne zal door genoemden Penning meester over h6t toe te zeggen bedrag worden beschikt wanneer hij door toezen ding van het inliggend inteekenbewjjs daar toe wordt uitgenoodigd. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Zuid-Afrikainsehe Vereeniging. G. A. A. MIDDELBERG, Voorzitter. Jhr. Mr. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND. EVERT J. VAN GORKOM. Dr. H. KIE- WIET DE JONGE. Jhr. J. A. VAN KRET- SCHMAR VAN VEEN. Mr. J. B. LOMAN. Prof. Mr. J. DE LOUTER. P. R. MEES. Dr. W. H. NOLENS. A. S. REESEMA. Dr. J. TH. DE VISSER. J. A. WORMSER. K. F. VAN DEN BERG, Penningmeester. PAUL DEN TEX, Secretaris. (Wij noodigen de lezers uit bovenstaand stuk niet terstond na lezing weg te leggen, maar het nog eens over te lezer, zich de broeders in Zuid-Afrika te herinneren, zich te verplaatsen in hun toestand en dan het lydt geen twijfel zal menigeen zeg gen daar moet ik wat aan gevendie bede om hulp mag niet worden afgewezen. Zuid- Afrika zijn onze broeders, vleesch van ons vleescb, zij dienen bljjvend geholpen. Red. Waarde Redacteur De onthullingen van Ds. Eringa en Ds. van der Meulen deden zien, welk gewicht er te hechten is aan de resolutie der predikanten vergadering te Utrecht tegen het wetsontwerp op het Hooger Onderwijs. De orthodoxen werden door den modernen Cannegieter op sleeptouw genomen, en in de opwinding van het oogenblik meenden zij zich verdienstelijk te hebben gemaakt jegens „de Vaderlandsche Kerk". Nu die opwinding voorbij is, en men kalm begint na te denken, zijn er, die met hnnne houding verlegen zijn. Mij is een predikant bekend, die geijverd heeft voor een adres aan de Eerste Kamer en dan ook het eerst heelt geteekend, die nu zelf moet erkennen een dwaasheid te hebben begaan, want dat het wetsontwerp aan de Hervormde Kerk geen schade toebrengt, maar veeleer ten goede zal komen. De zedelijke moed ontbreekt hem vooralsnog om zich weder tot de Eerste Kamer te wenden, maar dan nu om het eerste adres te hetroepen en om aan neming der wet te vragen. Jammer, dat men zóó ondoordacht zulke stappen doet en daardoor zichzelven belachelijk maakt niet alleen, maar bovenal de publieke zaak schade toebrengt. Moge de Eerste Kamer zóó hoog staan, dat zij nóch naar liberalistischen aan drang, nóch naar dg beweging der Her vormde predikanten luistere, maar nauwgezet het ontwerp zelve onderzoeke, dan zal m. i. de uitslag niet twijfelachtig zijn. Dan zullen degenen, die den Christelijken grondslag van ons volksleven wenschen gesterkt te zien, zich kunnen verblijden. 'Dit Ministerie, maar bovenal den Heere dankende. Hoogachtend, UEd. dw., J. G. KLOMP, Hervormd predikant. Wassenaar, 20 April 1904. (Bovenstaand aau de Rotterdammer ont leend stuk, gevoegd by die van ds. Eringa in de Volksbode, ds. Schokking in De Banier, ds. v. d. Meulen in de Wekker, ds. v. Grieken in de Nederlander, den heer P. W. Bliek (secr. der Chr. flist. Kiesver eeniging te Rotterdam) en tal van andere Hervormden in verschillende bladen, den ons zien dat de opzet van 22 Maart, aan gemoedigd door onkerkelijke liberalen, in meeting en krant, vrjjwel zonder intloed zal bljjven op de aanstaande Statenver kiezingen).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2