NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 88. 1904. Zaterdag 23 April 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij iil mimici' Mioorl m Bijrepel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN „De a.s. vacature in de Provinciale Staten voor het kiesdistrict Soes". Ds. BUDDING EN ZIJN TIJD. elkbn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Een inzender in „Zelandia" van 30 Maart heeft een aasje uitgeworpen. Wij willen er in bijten. Doel en strekking van zijn stuk is de wen schel ij kheid te betoogen dat bij de aanstaande Statenverkiezing de zetel van den heer J. M. Kakebeeke door een Roomsch Katholiek wordt bezet, g. De schrijver zegt: »Tot heden steun den de Katholieken de antirevolutionaire candidaten". Ons dunkt dat de schrijver zelve beter weet. Op vele Roomsch-Katholieken, in de stad en op de dorpen viel tot nog toe niet te rekenen. In het Statendistrict Goes kunnen de antirevolutionairen minstens 2100 stemmen uitbrengende Roomschen 900. Dus te zamen 3000. Een cijfer dat door geen der antirev. candidaten ooit is behaald wanneer men nameljjk jbr. Pompe van Meerdervoort uitzondert, die echter ook vele stemmen van liberalen verkreeg. Nog op 10 Mei 1892 werkten de Room schen en Liberalen broederlijk samen om onze aftredenden te weren, toen waren hunne gemeenschappelijke candidaten Kake beeke, Oehtman en Schipper (lib.) en Ti- mans (k.) En zoo deden zij ook op 15 Mei 1895 toen waren de gemeenschappelijke candi daten Fransen v. d. Putte, Lenshoek en Wagtho (allen lib.) en Timans (k.) Onze candidaten werden echter herkozen. In 1892 Lucassp, Den Boer en De Jonge met 1876, 1866 en 1835 stemmen. De candidaten der liberaal-Roomsche coalitie bekwamen 1826, 1544,1490 en 1416 stem men. Laatstgenoemd stemmencijfer was dat van den heer Timans. In 1895 Pompe, Noordijke, Vader en Huvers met 1803, 1719, 1707 en 1682 stemmen. De candidaten der liberaal-Room sche kiesvereenigingen bekwamen 1282, 1260, 1223 en 1145 stemmen. Laatgencemd stemmencijfer was dat van den heer Timans. 2. FEUXLLETCIT. Op anderhalf uur gaans van Mid delburg ligt het liefelijk dorpje Big- gekorke, gewoonljjk Békerke geheeteo. Recht voor u, als ge de wel wat sombere dorpskerk nadert, ligt een schilderach tige duinenijj, met Zoutelande op den voor grond, en de Noordzee dooi de duinen verborgen, op den achtergrond. Rechts van u beheerscht de dikke vuurtoren van Westkapelle, de oude burcht der Noor mannen het landschap en links rijst het slanke torentje van Koudekerks uit het dicht geboomte op, terwijl do hooge dui nen daarachter gelegen u de plaats aan wijzen waar in 1572 de eerste Hagepreek in Walcheren werd gehouden. Het dorp Biggekerke zelf bewaart de herinnering aan den Noorman Biggo als haar stichter en behoorde tot de eerste dorpen in Walcheren die het juk der dwalende en „valsche kerk van Rome" afschudden. Op dat Biggekerke nu werd de cau- didaat Hnibert Jacobus Budding, candidaat tot deD H. D., van de Utreehlsche Acca- demie beroepen. Hjj nam dat beroep aan en word op 14 December 1834 bevestigd door ds. 6. Fijnebuik. Op denzelfden veertienden van Wintermaand predikte bij het eerst voor zijne gemeente over de woorden Ik bon de Alpha en de Omega, het begin en het einde, zegt do Heere, die is, die was en d e komen zal, de Al machtige. Budding vond te Biggekerke een wel toebereiden akker. Zgn voorganger was ds. Van de Rhee, een der heftigste be- strjjders der Evangelische gezangen. Juist Eerst na 1895 begonnen de Roomsch- Katholieken zich meer bij de onzen aan te sluiten, hetwelk met name duidelijk blijkt uit het stemmencijfer op Oggel 2481 op 17 Juni 1901 en op Mulder 2706 op 10 Mei 1903. Van deze laatste stemming mag garust gezegd worden dat de Roomsehe kiezers voor onzen candidaat den doorslag hebben gegevenal mag ni9t uit het oog worden verloren dat onder de 2700 stemmen van den heer Mulder er ook waren van libe ralen. Doch ook vele antirevolutionairen stemden toen op Elenbaas. Zoodat wij maar willen zeggen dat de eenigszins algemee'ne trouwe hulp der Roomsch-Katholieken van jongeren datum dagteekent dau de schrijver in „Zelandia" schijnt te bedoelen. In ieder geval staat vast dat zij bij de verkieziDg van 1903 zeer duidelijk de schaal teu onzen gunste hebben doen overslaan. Nu zegt de ongenaamde schrijver„Moe ten de katholieken van het district Goes maar steeds door diensten blijven bewijzen zonder ooit daarvoor een belooning te ont vangen Hiertegen merken wij op dat hier geen sprake mag zijn van belooning. Ook de Roomsehe kiezers moeten hun roeping ver staan om te zorgen dat zij door hun stem vastigheid geven aan de antiliberale meer derheid in de Staten, aan den zetel van twee hunner geestverwanten in de Ge deputeerde Staten Frujjtier en Van Rompu aan den Kamerzetel van den heer Fruijtier in het district Hontenisse, en aan het Christelijk kabinet waarin immers drie hunner geestverwanten zitting hebben. Beter bunnen wij ons dan ook vinden in de volgende opmerking van den schrij ver: „Moeten zij maar steeds door steun V6rleenen zonder ocit steun terug te ont vangen en zien de antirevolutionairen de onbillijkheid niet in dat geen roomsch- katholiek voor Zuid-Beveland in de Staten zit Hier nu komt men op de billijkheids- vraag en daarin staan wij geheel aan des schrijvers kan'. Wij herhalener zijn in het Goesche daarom kwamen zich talrijke omwononden onder zijn gehoor scharen. Het classicaal bestuur trad eerst vermanend, toen eischend op. En toen ds. Van de Rhee zich door daden begon te verzetten en geen enkel gezangvers meer opgaf, wenschte het clas sicaal bestuur te weten of de Kerkeraad hom schuldig achtte aan verstoring der goede orde en overtreding der regle menten. De kerkeraad zeija. De weerbarstige leeraar kreeg een duch tige vermaning en werd bij kerkeljjk von nis veroo deeld tot het betalen van een boete van f 12.02'. Hij betaalde de op gelegde boete, en liet, zoo zuinig moge lijk door den voorzanger der gemeonte, een gezang-versje, hoe korter hoe liever, voorzingen. En toen ds. V. d. Rhee een beroep ontving van de gemeente Veen in Noord-Brabant ging hij zoo spoedig moge lijk heen. Al spoedig na de komst van dezen nieu wen predikant te Biggekerke verspreidde zich het gerucht dat hij de opkomende scheiding zeer genegen was, en met de leiders briefwisseling hield. Deze ge ruchten werden bevestigd, want in de ge meente werd bekend gemaakt dat op Zon dag-avond 15 November 1835 een bid stond zou gehouden worden, om des Heeren aangezicht in 't openbaar te zoeken, bij gelegenheid van hot rechtsgeding dat op den daaropvolgenden dag, Maandag den 16den November te Middelburg moest be handeld worden tegen do van het Her vormd kerkbestuur afgescheiden en de bij vonnis van de rechtbank te 's-Hertogen- boscli veroordeelde afgescheidenen. Is 't wonder dat deze openbare bidstond, druk besproken als ze werd in kerkeljjke Statendistrict 6000 kiezersvan welke min stens 2100 antirevolutionairen minstens 16C0 liberalen en minstens 900 Roomschen. De Roomschen hebben dus recht op een van de 8 zetels. Wij zouden derhalve gaarne de kiesver eenigingen in bedenking willen geven deze rechtsvraag eens ernstig onder de oogen te zien. De schrijver in „Zelandia" maakt nog een opmerking, die wij hier even afdrukken. Hij schrijft „Kan er geen verbond tusscben de chris telijke partijen op boven genoemden grond slag gesloten worden, dan vreezen wij met groote vreeze dat de zoo noodzakelijke samenwerking der christelijke partijen in het land van Goes, wel eens een ijdel woord zou kunnen worden en dat wel eens te veel geluisterd zou worden naar het zoet gefluit van den liberalen vogelaar, welke zou kunnen trachten in het gevlei te komen en de verleiding groot zou kun nen doen worden om die samenwerking te verbreker, althans minder krachtig te doen worden." Deze opmerking raakt de quaestie van taktiek. Daarover w^nschen wij ons voor alsnog niet uit te lateD. Wat hij van „den liberalen vrgelaar" zegt, achten wq' overigens zeer juist. Doch het komt ons voor dat deze op merking slechts in de tweede plaats moet ter sprake komen. Hoofdpunt is voor onseischt de bil lijkheid niet dat wij ook in Zeeland, gelijk in andere provinciën, komen tot een ge organiseerde samenwerking waardoor de zetels der saam werkende Christelijke par tijen naar verhouding van het krozeregetal worden verdeeld Die vraag geldt voorloopig alleen Goes; later kunnen wij dan eens praten over Hulst. Natuurlijk zal de schrijver in „Zelandia" hebben te zorgen dat op Zuid-Beveland een flinke centrale kiesvereeniging komt, waarvan de zetel is te Goes, en waartoe de op te richten Kiesvereenigingen van 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekens- kerke en Ovezande moeten behooren. kringen, aanleiding gaf tot samenkomsten of tot gesprekken op de samenkomsten, waar men veeltijds kwam spreken over of hooren van de verdrukking van Gods volk en elkander opwekte om te bidden voor de verlossing van Sion. Op Dinsdag 24 November zou het al weder openbare bidstond zijn voor dezelfde zaak en voorts iederen Dinsdag-avond. Op 25 November kwam het classicaal be stuur te zamen. Deze, gehoord hebbende van het afzonderlijke biduur, of liever van het biduur met een bepaald doel, door den pre dikant van Békeike met de gemeente ge houden, om Gods zegen af te bidden over de zooveel geruchtmakende zaak van den afgezetten predikant Scholte, besloot dat de leden zich deswege zouden informeeren. Tijdons die informatie ging Budding in alle kalmte zijn gang. Hij gaf op Zondag 5 December geen enkel gezangvers op, en de kerkeraad zei niets. Na den bidstond op 7 December deelde hij de gemeente mede zich in gemoede verplicht te zien geen gezangen meer op te geven of in eenige vergadering der geloovigen te laten zingen. En de broeders gaven te kennen, dat zij wensebten dat zulks in de vreeze des Heeren mocht geschied zijn, 't welk de leeraar ook betuigde en vermeende, even als hij verder daaromtrent licht en lei ding van Gods Geest wenschte interoepen. En op Zondag 12 December nam de pre dikant het gezangenboek van den preek stoel, legde het voor aller oog weg in de kast van de consistorie, en zeide zich daar toe verplichten te achten, latende aan de broeders de vrijheid hoe te handelen met de overige kerkelijke gezangenboeken. En de broeders kerkeraadsleden verzamelden die boeken en hebben ze plechtiglijk opge- 22 April 1904. Nu de Drankwet heden in de Tweede Kamer in openbare behandeling komt, wenschen wij 't nog even uit te spreken dat wij elke poging van den wetgever tot breideling van den drankduivel, tot het „tegengaan der vergiftiging van de bevol king door den sterken drank", gelijk 't antirev. Program van Actie reeds in 1897 vroeg, van harte toejuichen. Reeds meermalen publiceerden wij het staatj0, waarop onder meer de getallen 15 -20—22'lj-30 en 80 voorkomen en waaruit blijkt hoe het Nederlandsche volk jaarlijks uitgeeft voor lager onderwijs 15 miljoen gld; suiker 20 miljoen ktffia en thee 22'/j miljoen; rund- en kalfsvleesch 30 miljoen sterken drank 80 miljoen. En dan zijn wij het eens met het geen dr. Kuyper eens schreef. »Het drankmisbruik werkt ontzenuwend en krachtroovend op het lichaam, en demc- raliseerend en verdoovend op de ziel. Het ondermijnt ons godsdienstig en verderft ons zedelijk leven. Het vervalscht de snaren van ons hart en verdonkert de klaarheid van ons verstand. Het haalt de woonhuizen ledig en vult gevangenis en gekkenhuis. Het vermorst tijd, verkwist geld, en breekt op den duur de arbeidskracht. Het verkoelt de natuurlijke liefde en prikkelt tot de smadelijkste zonden. Het gaat zwanger van moord en zelfmoord. Het drijft uit tot oneerlijkheid, om te kunnen drinken, en als er gedronken is, tot twist en vechterij. Het scheidt den man van zijn vrouw en lokt hom naar do vreemde vrouw. Atavis tisch door overerving) kweekt 't een achteruitgaand geslacht en leidt tot ver- waarloozing van de opvoeding. Het bluscht alle geesdrift voor wat ideaal en hoog staat, en kweekt lust iu het gemeene en lage en verachtelijke. En het eind van zijn weg loopt niet uit op het Jeruzalem dat boven is, maar op de saamvergadering van Satans genoodigden in de hel". Verzekeringis het wachtwoord van den tijd. Een staatkundige partij die met dezen eisch van den werkman geen rekening borgon. Kerkeraad en gemeente gingen dus met den leeraar accoord. Maar het classicaal bestuur? 31 Maart 1836 samengekomen was het eerste en voornaamste werk te handelen over de ongeregeldheden en de overtreding der reglementen te Békerke. Een brief tot informatie, vermaning en bedreiging, vergezeld van een broederlijk woord, werd gezonden aan ds. Budding. En Budding aarzelde niet en twijfelde niet. Hij ontving den bewusten brief op 31 Maart, en op 1 April, dus onmiddellijk na de ontvangst ging de volgende brief per expresse naar Middelburg: Aan het classicaal bestuur van In antwoord op deszelfs gezondene aan schrijving gedateerd 30 Maart 1836. De ondergeteekende geeft bij deze kennis aan het classicaal bestuur van Middelburg dat uit aanmerking van hetgeen Gods Woord ons leert Jer. 23, Ezechiel 38 en Mattb. 23, vergeleken met hetgeen onze Gerefor meerde Kerk belijdt art. 27, 28 tot 32 aan gaande de ware Kerk van Christus en derzelver leeraars in tegenstelling met de valsche kerk en haie leiders, de overtuiging meer en meer vastigheid bij hen bekomt door de genade Gods, hoe, noch in de leer, noch in het bestuur, noch in de gedragin gen van het Hervormd Kerkgenootschap en de Hervormd kerkelqken in Nederland, de kenteekenen gevonden worden van de hei lige, algemeene christelijke kerk. Uit dien hoofde vind ik mij in gemoede verplicht en gedrongen aan bet classicaal bestuur van Middelburg te berichten 1. Dat ik duidelijk en vrijwillig opzegge houdt, wordt onverbiddelijk van de staat kundige erve verdreven. Daarom is 't goed dat ons Christelijk kabinet deze quaestie der verzekering eens goed bespreekt. Verzekering [van de arbeiders tegen on gevallen hebben wjj al. Daarop zullen moeten volgen verzekering tegen ziekte en tegen den ouderdom. Ziekenzorg. Invaliditeit. Pensioneering. Deze laatste is de kroon op het werk der verzekering. Dat de betrokkenen er evenzoo over den ken, is meer dan voldoende gebleken. De werklieden kebbeD herhaaldelijk op de arbeiderspensioneering aangedrongen. Het is dan ook zeker, wanneer dit kabinet tijd van leven beeft, zal het deze quaestie oplossen. Werklieden en ook „heeren" kunnen nu eenmaal niet zooveel van hun inkomst missen dat zij voor hun ouden dag sparen zouden. De stoot moet derhalve van een ander uitgaan. En de patroon moet daarbij ter dego helpen. Langen tjjd heeft men te veel geluisterd naar het argument van dezen laatste dat hij bij zijn onderneming zoo groote risico heeft, terwijl de knecht morgen den dag zijn werkkracht elders kan verhureD. Thans is men meer en beter gaan be grijpen dat ook de arbeider, de werkman, de knecht zijn risico heeft. De risico dat hij den nek breekt op 't werk, of voor zijn leven verminkt of be schadigd wordt, willen wij een oogenblik buiten spel laten. Maar de risico van zijn werkkracht draagt hij ontegenzeggelijk. Hij verslijt bij den arbeid. Hjj teert van zijn leven de beste jaren in; hjj brengt zjjn werkkracht ten offer en ontbloot zich daar door van zjjn eenige bron van inkomst. En dat is nu niet risico, dat wil zeggen dat er ook nog mogeljjkheid op winst of behoud aan verbonden is. Neen dat is ergor, dat is zekerheid van verlies. Het is inderdaad bevreemdend dat men deze eenvoudige waarheid zoo lang heeft laten loopen, zonder haar aan te grjjpen. Thans grjjpen wjj ze aan, om er terstond mijn lidmaatschap der classis Midde l ourg ring Vlissingen. 2. Dat ik bij deze vrjj willig afstand doe van mijn post als predikant bij het Her vormd Kerkgenootschap en in de Hervormde Kerk van Biggekerke en Crommenhoeke, afziende van alle wezenlqke of schjjnbare voordeeier, gelijk ik van dezen dag af ook geen lasten of bedieningen ten behoeve van voornoemd genootschap of bovengenoemde gemeente meer voor mijne verantwoording wenschte nemen. De acte-, lidmaten-, doop- en trouwboeker, benevens al de overige van de gemeente onder mij berustende papierer, zullen in de consistorie-kas van den kerkeraad bevonden worder, welker sleutel ik den president-ouderling zal ter hand steller, gelijk aan den president-diaken de sleutel van de armenbus door mij zal ter hand gesteld worder. Scheidende mij aldus af van ulieden en van allen die het met ulieden in leer, in bestuur en in tucht eens zjjn, wensch ik mij aan te sluiten en te hereenigen met degenen welke zich wen schen te houden in leer, bestuur en tucht aan de op Gods onfeilbaar Woord gegronde, oorspronkelijke ordeningen onzer Gerefor meerde Kerk. Bijaldien er nog eenige wet tige pretention ten mijnen laste mcchten be slaan, zal ik mij bereidvaardig toonen, om daaraan zooveel mogelijk te voldoen, zooals ik in al wat niet strjjdt met de eere des Drie eenigen Gods en wat bevorderljjk kan zjjn aan de belangen van Christus' uitverkoren gemeente, wensch te zijn en te blijven UEd. dw. dn. H. J. BUDDING. Ziedaar de teerling geworpen. 't Was kort en bondig. Ds. Budding had zich afgescheiden. Wordt vervolgd/.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1