Ds. BUDDING EN ZIJN TIJD. Aan de orde komt het vootBtel tot Uit breiding der Gasfabriek. (Den belangstellenden lezer moeten wij wegens plaatsgebrek het doorwrochte stuk vaarin de bekwame (oud leden Ramondt n Ochtman hun zwanenzang zingen ont houden. Wij nemen er alleen de uededeeling uit over dat de Gascom missie zich vleit dat behoudens abnormale omstandigheden met de kolenprijzen de nu voorgestelde uitbreiding bij goedkeuring van het leeningsplan niet tot verhooging van den gasprijs zal leiden. In een naam- looze (waarom toch naamlooze) circulaire toch van antirevolutionaire zijde vóór de jongste raadsverkiezing verspreid was op de mogeljjkheid van het tegendeel gezin speeld). De heer Delcker constateert dat de gas- commissie in de slotclausule van haar toe lichting verklaart met een gevoel van vol doening op haar werk te kunnen terugzien met 25 jaar staan wij voor een bolangrijke bron van inkomsten. Ook hij brengt haar daarvoor hulde. Toch heeft hij uit de toe lichting niet alle gegevens kunnen putten om zijn stem aan hot voorstel zooals hot ■laar ligt te geven. Het oorspronkelijk plan was een maximum productie van 5000 M' per etmaal te halen. Spr. vraagt: is dit bereikt? [s slechts een maximum van 3200 M3. bereikt, dan is' Spr. bevreesd dat wij spoedig voor nog meerdere uitgaven zullen staan. Ook heeft Spr. niet begrepen of met fabrieksleiding bedoeld wordt de leiding in de fabriek. Voorts vraagt Spr. of men voor het te voteeren zeer groote bedrag dan nu kookgas tegon lagen prijs zal kunnen be komen. Op vele plaatsen is dit kookgas tegen 4 a 4'/2 cent, den kostenden prjjs, te verkrijgen. Als wij moeten uitgeven f47000 eu er is geen zekerheid dat er ook goedkoop kookgas zal geleverd worden, dan is het plan te groot, of te grootsch misscbien. Ook vraagt Spr. of de rente der leening van hoogstens 4 niet ware terug te brengen tot 3'h De heeren lachen, en willen 't misschien ook wel tegen nog lager rente. In ieder geval was 't bij den overvloed van geld, en den lust om zijn geld te beleggon zonder risico, waar men op 't oogenblik zijn geld niet waagt met Russen of Amerikanen, of zelfs met Japan- neezen, te probeeren gewees'. Ook is Spr. van meening dat het aflos singsplan wel goed in malkaar gezet is, doch dat de aflossing ons mettertijd in den steek zal laten. Het is te vreezen dat na 25 jaar zoo'n groot nieuw bedrag zal moeten worden betaald dat de aflossing er bij in zal schieten, want het zal blijken te zwaar te zijn. Dat de gasprijs niet ver hoogd zal worden, daarmee vleit de com missie zich slechts. „Als er geen abnor- normale omstandigheden komen met de kolenprgzen", zegt het rapport. Maar het begrip abnormaal is betrekkelijk, onbe stemd. Spr. bad gaarne ook dat eenigs- zins nader toegelicht gezien. Er zijn hooge sommen noodig. Spr. ontkent dit niet, maar dan had men meer gegevens moeten geven, en in wat sterker bewoordingen dan „vleien" zijn verwachtingen kunnen uitspreken. De heer De Koningdirecteur der Gas fabriek, ter vergadering geroepen, beant woordt de vragen van den heer Dekker, en zegt: De fabriek is begonnen met 1500 M' per dag. Nu 2000. En er zijn toestel len die kunnen dienen tot 2300. Dat zou uitkomen5 op 8. Het zuiverhuis en andere nieuwe toestellen zijn voldoende voor 5000 M3. Ovens en ex-ausers en een reserve-stoomketel zijn in dit plan voor dit jaar niet begrepen; alleen wannoer het noodig is. De condensor is nog maar tot 2300. Datzelfde wordt met de ovens ook. Er is een oven, en er is plaats voor drie. De stokerij is nu al voldoende. Als het gas bedrijf goed gaat, is dat geen bezwaar, 1. FEUILLETON. In het begin van dit winterseizoen een vluchtigen blik werpende in het archief der oudsto Gereformeerde gemeente mijner woonplaats, overkwam mij de lust, om een historischen overzicht van den kerkelijken strijd uit het midden der vorige eeuw, voor zoover onze provincie Zeeland betreft, te ontwerpen, en voor de openbaarmaking gastvrijheid te vragen bij De Zeeuw Het scheen mij, zoowel voor mjj zelf als voor mijne aanstaande lezers het meest doeltreffend toe, die geschiedenis te groe- peeren om een persoon, opdat hg nu middelpunt zjj, en beider schrijver en lezers gedachten telkens zich om dat ééne middelpunt vereenigen. Verder scheen het mg toe mijno geschiedenis te moeten begrenzen van 18341869. Het jaar dat de kerkeljjke woelingen, die dagteekenen van het begin der negen tiende eeuw vasten vorm aannamen was 1834. In 1869 kwam een keerpunt in de geschiedenis, eon nieuw uitgangspunt, de lijn buigt zich van af dat jaar om, en de tjjd tot het ontwerpen van een ge schiedenis na dien tijd is misschien nog niet rjjp. Het licht der veelzijdigheid valt daarop nog minder voldoende, en te vele zijn nog de levenden die deelnamen aan den strgd en wier eigenaardige inzichten objectieve beoordeeling in den weg staan. Bg de keuze van den persoon dia mij vergezellen zal op dezen ontdekkingstocht heb ik mg laten leiden door langdurigen diensttijd en algemeone bekendheid, door populariteit en invloed, in 't algemeen door die leidende eigenschappen, die zoowel moed want dan wordt het van zelf er aan ver diend. Do heer Dekker vraagt hoeveel geld er noodig zou zijn voor e^n levering van 5000 MJ per etmaal. De heer De Koning antwoordt f88000; en daar komt nog wel iets bij nu is f 47000 voldoende. De heer Dekker. Hoeveel zou er bg moe ten komen De heer De Koning. Dat is zoo op een maal niet te zeggen. Als wy het percen tage overschreden hebben, dan zijn meer dere uitgaven te voorzien door uitbreidin gen en kolenbergplaats enz. De heer Dekker. Dus komen wy weer op nieuwe uitgaven De heer De Koning bevestigt dit. De heer Earner merkt op: niet de ge meente. De heer Dekker. Maar dan toch de ge- moentenaren. Do Voorzitter zegt dat de quaestie van het kookgas pas bij de begrooting van 1905 kan ter Bprake komen, en nu niet is ter zake afdoende. De heer Dekker is dit niet eens. Als wij ons verbinden tot een uitgaaf van f 47000, dan gaat het niet aan om dat te zeggen, omdat bij verschaffing van kookgas de in komsten der gasfabriek verminderen en het geheele plan van aflossing dan in dui gen valt. Do heer v. d. Leeuw wijst er op dat al jaren het plan geweest is de fabriek te vergrooten; dat was noodzakelijk. Het is een kunststuk geweest om bij zoo een karwei het gas op dezen prijs te houdeD. Het is niet billijk de nieuwe gascommissie op eenmaal voor dit vraagstuk te plaatson en haar de gelegenheid te onthouden rustig zich deze quaestie in te denken. Het is een heel werk voor don heer Ramondt ge weest het zoo ver te brongen men moest daarom tovreden zijn. De heer D. eischt te veel van de gascommissie. De heer Dekker zegt dat het argument van den vorigen spreker consideratie voor den heer Ramondt er buiten had moeten blijven, men bewijst er den heer R. geen dienst mee. Spr. merkt op dat hy niets eischt doch slechts inlichtingen heeft ge vraagd. Maar nu zegt Spr. er by, als er geen kookgas onder begrepen is, en wij misschien nog 20 jaren zonder kookgas blijven, hij niet de vrijmoedigheid heeft voor 't voorstel te stemmen. Het is nu duidelijk dat een adviseur is geraadpleegd die raamde voor een fabriek in een groote gemeente. Wjj hebben hot gehoord van den direc teur. In de naaste toekomst is nog f 3000 noodig, en in de daarop volgende nog weer meer. Voor adviseur hebben wg noodig een directeur uit een gemeente met wat grooter gasverbruik dan Goes, een man niet gewoon uit do ruimte te loven, uit een plaats met weinig middelen. Spr. stelt mede namens de heeren Duvekot en Donner vcor het voorstel der Gascommissie aan te houden en inmiddels een anderen adviseur te raadplegen. Do heer v. d. Leeuw toont aan dat de adviseur juist geadviseerd hoeft in den geest van een kleine gemeentedaarom hebben wij tweemaal achtereen een ver bouwing gehad. Maar dat is ook niet schadelijk geweest, want Spr. heeft ge zorgd dat niets van het nieuwgebouwde behoefde afgebrokon te worden. Dit is een onderdeel van het groote plan. En nu is het debiet boven 's adviseurs hoofd gegroeid, bewijs dat hij niet op zjjn Haagsch of Amsterdamsch is te werk gegaan. Overi gons is advisoeron niet het werk voor een gasdirecteur maar voor een vakman, het geen Spr. mot voorbeelden opheldert. Alsnu verzoekt de heer De Witt Hamer den burgemeester de discussie te sluiten. Het voorstel-Dekker wordt met 10 tegen 3 stemmen (Dekker, Donner, Duvekot/ver worpen, nadat de heer Pilaar verklaard als kracht tot voorgaan en tot voortzetten vertegenwoordigen. En dan moest ds. Budding m. i. de aan gewezen man zijn. Zijn arbeidstgd duurde van 1834—1870 en werd voor meer dan drie kwart in Zeeland volbracht. Vooral Biggakerke en Goes bewaren zjjne nagedachtenis. Wie onzer oudere tijdgenooten in Zeeland kende den eonigszins gebogen gaanden man nief, met den wijtuitgespreiden laken man tel, de korte broek, en de steek waar onder doordringende grijze oogen flonker den, meestal op mensebenkennis gericht. De voeten staken in lage schoeneD, trouwe metgezellen van zijn uitspanningsreizen naar Engeland, trouwe hulpmiddelen bij zjjn voetreizen door de Nieuwe Wereld. Met zijn lange Gouwenaar was ds. Budding geen onzer, en talloozen vreemdelingen evenmin, onbekend. En hij zelf menscben- kenner als weinigen, kende zelfs de kin deren en zoo menig geslachtsregister. Hg was in staat, zoowel tot voorgaan als tot voortgaan. MenscKenvrees was hem on bekend en menschongunst zocht bjj niet. Het oordeel der menschen liet hem vol maakt koud, en voordeel verlangde noch behoefde hij, de alleen levende, gefortu neerde man. Hg gaf kleur en teekening aan den tijd, waaiin en aan den beperkten kring waar binnen hij optrad, en het is daarom dat ik ds. Budiing gekozen heb als patroon voor deze geschiedenis. Maar zal ik het portret trachten tG tee kenen van dezen in onze provincie alge meen bekenden man dan, het lijdt geen tegenspraak, moet ik iets zeggen van den tjjd waarin hjj optrad. Zal ik mjjn portret behoorljjk afleveren heeft dat hjj in de quaestie kookgas met den heer Dekkor meegaat, doch uitstel van behandeling tot bjj de volgende ge- meentebegrooting gewenscht acht. De voorzitter zegt nog dat al de Goesche kassiers geld tegen 4% aanbieden, en men meende dat 't met don tegenwoordigen rentestandaard en deze wjjze van aflossing zeer moeiljjk gaan zou, tegen lager rente geld te bekomen. De heer Dekker zegt namens de antir. leden dat zjj, na verwerping van hun voor stel tot hun leedwezen tegen het verbou wingsplan moeten stommen, dewjjl alsnu f 47000 wordt besteed aan een plan dat den velen gebruikers van kookgas geen lagen prjjs in uitzicht stelt, en zjj geen vrijmoedigheid hebben zoo'n groot bedrag uit te geven voor deze uitbreiding. Het voorstol wordt alsnu aangenomen togen do hoeren Donner, Dekker eu Du vekot. Na afdoening van enkelo kleine zaken gaat de vergadering uiteen. Goes. Dinsdagmiddag had een goed bezochte vergadering plaats van belang hebbenden uit Zuiö-Baveland in de ver plichte fruitveilingen. Aan de bestuurs tafel hadden plaats genomen de heeren H. A. Hanken, D. J. v. d. Have, W. J. v. d. Bosch, F. Dominicus van Wemeldirge, J. Q. O. Wabeke van Rilland en J. P. M. Cam- man, die met den heer P. Lindenbergh van Wemeldinge, zich voor deze zaak ge spannen hadder. De heer Hanken presi deerde en sprak een inleidend woord, waarin hjj tevens verslag deed van een door hem en de heeren Camman en Dominicus ge bracht bezoek aan het Westland, waaralle mogelijke inlichtingen verschaft waren, o. a. door den heer Zweeres, administra teur der Rijksproefvelden in het Westland. Hot was Spr. gebleken dat er ook daar twee stroomingen warensommigen zjjn voor verplichte veilingenanderen tegen deze doch die hebben een vrjje publieke veiling gesticht. Deze laatsteu echter heb ben ingezien dat het met de vrjjheid toch niet gaat en voorspelden dan ook dat hun vereeniging spoedig by die andere, van de verplichte veilingen, zal zjjn ingesmolten. De heer Camman drukte zjjn spijt uit dat bjj 't jongste optreden van den heer Knipping uit Lent zoo weinigen waren opgekomen, ook dewjjl deze heer een een voudige, practische tuinbouwer wiens vrouw en dochters de groenten naar de markt brengen, het best over deze dingen kan mee spreken. Spr. wees er voorts op hoe groot belang een streek heeft bjj een goede teelt en goeden omzet van haar producten. Toen de meekrapteelt in Zeeland bloeide, waren het voor dit gewest goeds dagen. Zoo had ook 't Westland overvloed toen de tuin bouw bloeide. Maar men ging van liever lee knoeien. Kinnetjes van 23 kilo liet men voor die van 26 doorgaan. Later ging men er een pop aardappelenloof onder in liggen. En zoo verloor het produit zijn aftie'k in Engeland, en volgens de com missionairs van dien tijd, voor goed. Dit was twaalf jaar terug. Doch toen is mon gaan werken op een andere manier. Men is begonnen alle waar publiek te verkoo- pen, in verpakkingsmateriaal van eenzelfle inhoudsrnerk, gekeurd door controleurs der vereeniging. Bedrogvrj. Dit begoi- II dn, doch nam allengs grooter afmetingen aan. Eerst veilde men de waren op een biljart. Dat werd te klein. Toen in een zaal, het koffiehuis, een grooter lokaa', a'les werd allengs te klein. En nu geschieden de veilingen in reusachtige gebouwen, allerlei artikelen, te De Lier, Monster, 's-Graven- zaude, Poeldijk, Naaldwjjk, Loosduiner, WatenngoD. Vorige jaar brachten te Naaldwijk de klein9 veilingen f 103488, de groote 1 170000 op. Te Wateringen f 161000 en 1 170000. De leveling geschiedt aan Engeland en dan moet ik ook bodacht zijn op de lijst, zoowel als op den achtergrond. Daarom eerst een vluchtige blik op den toestand der vaderlandsche kerk in het eerste kwart der negentiende eeuw, toen Budding student was. Het eerste kwart der negentiende eeuw Hoofd en hart was jaar op jaar vervuld met oorlogen en geruchten van oorlogen uit het Napoleontisch tjjd vak, met revolution en restauratiëo. In plaats nu dat de vaderlandsche kerk een tegenwicht geven zou tegen die onrust en die woeling een haven des behouds zou trachten te zijn voor het vermoeide en belaste der wereld, was dorheid en doodschheid zonder voor beeld haar kenmerk. Uniform was haar kerkelijk leven, de ruste des doods overnachtte bij haar. Geen rimpeltje bewoog den kalmen waterspiegel, die vaa een stilstaand meer geljjk, en als er bij ongeluk een rimpeltje verscheen, door het werpen van een steen of steentje in den kalmen vloed, b.v. door een Schots man of Molenaar, door een Bilderdijk of da Costa, dan kwamen autoriteiten, groot of klein, toeioopen om dat steenen werpen te verbieden, of althans een herhaling te voorkomen. Maar te midden van die doodsche stilte kon men gedurig het rommolen van den opkomenden donder hooren. De kalme oppervlakte, door geen rimpeltje ges'oord, begon zich ieder jaar afteteekenen als een stilte die den storm voorafgaat. Da Nsderlandsch Hervormde Kerk met haar reglement van 1810, haar Ministerie van Eeredienst en haar Synodaal bestuur wekte in toenemende mate de ergernis der vromen. En da Costa's wooid eens ge sproken »Iaderdaad, ik zie niet hoe een Duit.schland en meer andere landen door commissionairs uit Rotterdam. Zjj reizen die dorpen af en koopen bjj groote massa's in. Alleen in den omtrek van Naaldwijk en Poeldijk zjjn 300 nieuwe druivenkassen van 160 M. lengte en 7 i 8 SI. breedte in dezen winter bijgebouwd. Spr. zag daar 10000 ramen plat glas. De kassen zijn groote gebouwen van glas, waar duizenden komkommers als drniven langs de vensters hangen. Door deze betere organisatie is aan den handol een groote dienst bewezon. De eerste veiling der komkommers bracht weinig op; de tweede tweemaal zoo veel. Hoe dit kwam De eerste hoeveelheid was te klein voor de kooplieden om er voor over te komen. Maar toen zjj grootere partjj9n konden inslaar, kwamen zij in massa opdagen en werden d9 komkommers bij do eers'e veiling voor 18 a 22 cent, thans werden zjj voor 35 a 38 cent ge kocht. Maar zegt men Zeeland is met het Westland niet te vergelijken Ia zekeren zin wel. Ook hier toch moot 't stroven zjjn den teler en den koopman te ver eenigen. De een wil zooveel mogeljjk geld voor zijn waar, de ander wil zoo weinig mogeljjk besteden. Bij publieke veilingen is die samenwerking van belangen moge lijk. Wij moeten zorgen ook in de toe komst onzen afzet te behouden en zoo hoog mogelijke rente te maken. Maar dan moet er ook in zoo groot mogeljjka hoeveelheid aan de markt zijn. Dan komen de koopers. Men behoeft daarbij niot te vreezen dat den kleinen commissionairs het brood uit den mond genomen wordt. Die zijn er ook in het Westland niet minder op ge worden. Zjj zijn er zelfs beter aan toe wanneer zij op de veilingen koopen dan bij den koopman. Zij krjjgon nu net zoo goed de hoogste markt. En welke artikelen moeten op die vei lingen verhandeld worden Fruit- en tuinbouwproducten in den uitgebreidsten zin. Maar men moet niet te exclusief zjjn. EiereD, hazeD, uijen, aardappelen, kunnen er ook zjjn. Hoofdzaak echter is fruit. Doch noodig is algemeene deelneming door kleinen en grooten. Afwachters kun nen wjj niet gebruiken. Wij moeten de groote massa's in één hand brengen. Maar indien wy ons nu maar voor een derde verbinden, dan zullen de kooplieden voor dat beetje zich ook niet druk maken, want dan kunnen zij beter bjj de boeren zelf koopen. Particulieren kunnen en mogen op zulke veilingeu niet komen gelegen heid voor dienstboden gelijk in de hallen onzer groote steden, om de groente voor den midJagpot in te koopen, is daar niet. De groote handelaar kan derhalve geen concurrentie van particulieren krijgen. Al leen handelaren komen daar. Boven de veilingslokalon in het Westland staat dan ookToegang voor leden en geïntrodu- ceerden. Do kooplieden krijgen introduc tie-kaarten van het bestuur. Er traden 63 leden toe (waaronder 8 uit Walcheren)nadat door den heer Camman nog verschillende vragen waren beantwoord en geruststellende inlichtingen verschaft waren. In het bestuur werden gekozen de heeren H. A. Hanken, Wilhelmiuadorp, D. J. v. d. Have en W. J. v. d. Bosch, Kapelle, J. K. Mesv, Nieuw- en S'. Joost- land, K. den Hollander, üjstkapelle, E. de Jonge, lerseke, A. Lous, Oudelande, A. de Koster, 's Gravenpolder, F. Dominicus en J. Pieter8e, Wemeldinge, en J. Q. C. Wabeke te Rilland. Op een volgende vergadering zullen nog '2 bestuursleden worden gekozen en komen de ontwerp statuten in behande ling die reeds ter verga ierig wa;en uitge reikt, maar die wegens het late uur buiten behandeling moesten blijven. does. Voor de vaccerende betrekking van geineonte secretaris alhier hebben zich 31 sollicitanten aangemeld. afscheiding nog te voorkomen is", vertolkte wat velen dachten of fluisterden. Het bestuur, de prediking des Woords, de bediening der Bondszegelen, de opvat ting van het iesraarsambt was niet als het behoort in eene kerk, trouw aan hare be lijdenis en roeping. Ingi ij pende in het lever, bevattelijk voor iedereen, een feit dat insloeg was de nieu wigheid, ingevoerd door het verplichte zin gen der Evangolisohe gezangen in de bede huizen. Actie wekt reactie. Het is niet zelden slechts een druppel die den emmer overloopen doet. Zoo ook hier. Men zal zich niet laten dwingen altijd verder te gaan, en nu weder Evangelische gezangen te gaan zingen, neen, men zal zelfs de nieuwe berijming der Psalmen niet meer gebruiken, maar zich bepalen tot de berijming van Petrus Dathenue. Tegenover de liederen ovet togen met den glans der nieuwigheid zal men stellen de massieve zanger, in nood en strgd geboren, krijgszangen, eerbiedwaar dig door ouderdom. Ea aan de andere zijde kwamen de besturen voordurend olie aandragen om in het brandend twistvuur te werpen. Tel kens weder de onwillige zwijgers voor hunne onbetamelijke handelwijze ter ver antwoording geroepen en met den sterken arm gedreigd. In het rapport van de kerkvisitatoren in de classis Walcheren van 1826 leest men deze woorden Met het zingen der Evan gelische gezangen was het bij enkele ge meenten zooals te Grijpskerke, Oostka- pelle en Biggekerke zóó treurig gesteld, dat dezelve, ofschoon op den duur door de predikanten afgegeven, door niemand anders Vlissingen. Hedenmorgen is van de werf der Koninklijke Maatsch. »De Schelde'' alhier te water gelaten het stoombrand- spuitvaartuig »Jason" gebouwd voor re kening dor Gemeente Amsterdam ten be hoove harer brandweer. De door de gemeente Goes uitge schreven ge'.dleeniDg, groot f 47000, is ge gund aan de »Do Kanter en Hordjjk's Bank". Westkapelle. In de Dinsdag gehou den raadsvergadering word aangeboden het jaarverblag over 1903daarna werd bosloten tot het pachten der grasetting van den zeedijk voor f 60 per jaar, zulks ten dienste der vroonbeweiders. Vervol gens werd het aantal te benoemen ambte naren van don Bargorlijkon stand bepaald op 3 en daarop benoemd de heeren A. Overdnin, G. A. Kosteloo en J. Min- derhoud Kz met ingang van 1 Juli a. s. Ten slotte is vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag voor dit dienstjaar. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris to Strijen P. G. Immink, thans notaris te Oostburg. Door de vrijzinnig-democratiscko kies- vereeniging te Zierikzee is, in de vacature mr. J. P. Cau, tot candidaat voor den ge meenteraad gesteld de heer G. J. Lunen- berg, meesterknecht op de drukkorij dor firma Lakenman en Ochtman. Verplaatst zijn de klerken der poste rijen en telepraphie 2e kl. G. H. van der Ploeg van Gomert naar Vlissingen, de le kl. J. H. A. Vooren van Zierikzee naar Hillegom en A. R. Noteboom van Sas van Gent naar Wageningeo. Goes. Men verzoekt ons mede te doelen dat pogingen worden in het werk gesteld om een comité alhier te benoomeD, uit allo partgen, om gelden te verzamelen voor de uitgesloten diamantbewerkers. Bij kon. besluit is een pensioen ver leend van f630 aan L. G. der Meer wed. W. F. A. de Rijk, directeur van 's rgks-tele- graafkantoor te Goes. Bg kon. besluit is benoemd tot direc teur van het buis van bewaring te Amster dam H. Bierenbroodspót, thans directeur van het huis van bewaring te Rotterdam De St. Ct. bevat de statuten van de naamlooze vennootschap oester- en mossel- visscherij Luctor et Emergo te lerseke. Hot doel is het pachten van vischwater in de Zeouwsche stroomen, het aldaar kweeken van oesters en mosselen, het vangen en verkoopon van deze en het daardoor behalen van winst. De vennootschap wordt aange gaan aanvankelijk voor den tgd van ongeveer 10 jaren. Het maatschappelijk kapitaal is f 10.000 groot, verdeeld in 20 aandeelen op naam, ieder f 500 groot. Tot directeur is benoemd de heer J. Plantsoen, oester handelaar te lerseke. Als een bijzonderheid uit de paarden- woreld wovdt ons gemeld, dat een land bouwer te Zuiddorpe (Zeeland) in het bezit is van een merrie, welke 14 jaar achteroen een veulen groot gebracht heeft. In de officieren-cantine in de leger plaats te Zeist is onlangs inbraak gepleegd gebleken is dat ontvreemd zijn eenige flesschen wijn, een groot aantal lepels en vorken, messen, een blok gewichten, enz., bovendien dat voor 5 a 600 gulden aan meubelen moedwillig vernield zijn, o.a. niet minder dan 100 lampen. Drie soldaten, verdacht do plegers hiervan te zjjn, bevinden zich reeds in arrestde politie heeft het meerendeel der ontvreemde voorwerpen opgespoord en in beslag genomen. Men schrgft uit Erica Den geheeleu middag werd gisteren door eenige veenarbeiders te Schöningsdorf braaf de flesch aangesproken. Een van het ge zelschap, de 16-jarige Peters van Erica, een ouderlooze jongen, wilde bij het drinken niet meedoen met de anderen. Over deze dan door den voorzanger gezongen werden. Do gezangen-kwestie verlaagde op onge wone wijze het stichtelijke der godsdien stige bijeenkomsten. Een predikant als ds. v. d. Rhee te Biggekerke, die duidelijk liet merken: ik geef een vers van de Evange lische gezangen te zingen op, omdat ik hot doen moet een gemeente die eerswil- lend de lippen samenknypt en stemme- loos blijft, en oen voorzanger, gewoonlijk de moester, die alleen, gansch alleer, de opgegeven regels afzingt. De gezangen-kwestie was, misscbien minder met geestelijke bedoelingen, in den grond niet anders dan de geest van verzet tegen een gemistrouwd kerkbestuur en een gewantrouwde leer. Het verzet nam toe. In de gezelschappen begon men te zoe ken wat de „Bdiilskerk" niet meer geven bon, de Synode vereerde men met den naam van Synogoge des Satans, de doop, toege diend door predikanten uit bet Hervormd kerkgenootschap, als niet rechtzinnig be kend, werd den Moloch offeren genoemd. Hier en daar begonnen oefenaars optetreden. In Zeeland werd als zoodanig meest bekend Johan Wilhelm Vijgeboom, later opgetreden als predikant der oude gesepareerde ge meente van Axel. Overal kwam Vijgeboom, overal werd Vijgeboom gevolgd, maar ook overal werd Vygeboom vervolgd, want hij keerde terug tot de oude, beproefde formulieren van Eenigheid, verwerpende de Evangelische gezangen als een Remonstraatscbe nieu wigheid. Zoo kwam het jaar 1834 en )n begon het werkzaam leven van ds. Budding. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2