NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 87. 1904. Donderdag 21 April. 18e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Gemengde Berichten. el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 20 April 1904. In den Goeschen gemeenteraad zijn de plaatsen, open gelaten door de heeren Ochtman en Ramondt, weder bezet. Met hun heengaan schijnt, zij het voor afzienbaren tijd, het fanatime en excluvisme aan het roer te zijn gekomen. Zjj behoorden tot de oud-liberale toon gevers, wier verdienste het was, dat zy, zy het ook wel wat laat, het »leven en laten leven" op staatkundig gebied in toe passing brachten. Door hun invloed wer den enkele plaatsen in de commission en een korte wijle een zetel in het dagelyksch bestuur door een antirevolutionair bezet. Die tjjd schijnt thans uit te zijn. De oud liberale figuren gaan voor de vrijzinnig democratische plaats maken. De gascommissie en de financieöle com missie blijven liberaal; en de antirevolu tionaire leden mogen toezien. Geen enkele stem schijnt van liberale zijde op hen te zijn uitgebracht. Hier is de invloed van de vrees. Herhaaldelijk toch wordt er op gewezen dat er te Goes zooveel Christeljjke mannen van invloed komendaartegen gaat men zich wapenen. In den diepsten grond is dit by deze overigens humane mensehen, leden van den Raad en leiders bij verkiezingen niets an ders dan vijandschap tegen den Christus. Voor de hooggeplaatsten in Goes, die den Christus belijden, een ernstige aanwijzing om met te grooter beslistheid, overal waar het moet, deze belijdenis in praktijk te brengen, tegenover eene meerderheid, welke haar gram is. Anomymus, doch die zich des noodig wel bekend wil maken, schrijft ons De Baanbreker zegt dat de flinke loonen die te Berlijn de zetters van het soc. dem. blad de Förioarts genieter, „sterk afsteken bij die welke aan het personeel op de drukkerij der Middelburgsche Courant be taald worden", en „hekelt het kapitalis tisch uitzuigingssysteem dat in ruime mate op de zetters van dat blsd wordt toegepast". De vaagheid der opmerking, de vereen zelviging van een courant met een parti culiere drukkerij die de courant drukt, en de vergelijking van Berlijn met Middelburg zyn de euvelen waarin het betoog van de Baanbreker verdrinkt. Wil de Baanbreker resultaat hebben het is haar immers om verbetering te doen dan publieeere zij de loonlijsten der verschillende drukkerijen te Middelburg. En zij doe dit ook met die te Goes. In het laatste geval heeft zij tegelijk gelegenheid om ook de loonlijsten te pu- bliceeren van die drukkerijen welker, laat ons nu maar zeggen „eigenaars" vrijzinnig democraat of driekwart socialist zijnen waar redactie, administratie en uitgever tamely k wel in één persoon of familie vei- eenigd zyn, gelijk te Goes met een paar bladen het geval schijnt. Tot het verkrijgen van beter loon, ook voor zetters, willen wij, mits goeds aan gepakt, gaarne medewerken. Maar de be schuldigers hebben te beginnen met een nauwkeurig onderzoek op alle drukkerijen. En dan waarom vereenigen zich de Goesche drukkersgezellen niet Zooals te verwachten was, is dr. Brons veld over de aanneming der Hoogeronder- wijswet al zeer slecht te spreken. In zyn maandelijksche Kroniek geeft hij aan zijne verontwaardiging lucht. Reeds het indie nen van deze wet, zegt de schrijver, is een door en door »onoprechte" daad. En dat on der zulk eene ^onwaarachtige" leuze van »vryheid voor het hooger onderwys". Alsof dit niet vrij was. Met de aanname van dit wetontwerp loopen we juist nu gevaar, onvry hooger onderwijs te krijger. En wat een gewetensverkrachting was daarbij in het spel. Men zou een gedenk steen in de vergaderzaal der 2 e Kamer kunnen plaatsen met een treurenden ge nius er op, en het inschrift: Hier liggen de gewetens begraven van de Kamerleden, die stemden voor een wet, waar zij tegen waren. 24 Maart 1904." Hoe zal dezer dagen dr. de Visser in de schatting van don Kroniekschrijver ge rezen zijn, de eenige antirevolutionair, die alzoo bij genoemde eindstemming zijn geweten niet verkracht heef'. Terecht merkte De Nederlander dezer dagen op»Wy achten het niet de moeite waard iedere maand de bedoelde beschou wingen van dr. Bronsveld, die veelal op hetzelfde neerkomen te weerleggen". De reden ligt voor de hand. De geleerde schrijver bepleit steeds met weerlegde argumenten weerlegde meenin gen. Rome, politiek en Kuyper is de trits der ideeën, waarover het telkens gaat. Met 1 Augustus van dit jaar moet vol ledige uitvoering gegeven worden aan de voorschriften der op 1 Augustus 1902 in werking getreden Woningwet. Gemeentebesturenbouwonderneminger heereboerer, aannemers en particuliere bouwondernemers zullen zich derhalve met de bepalingen dier wet goed vertrouwd hebben te maken. Het is evenwel nu eenmaal een feit dat de stijl onzer Nederlandsche wetten in heur soms wein'g genietbaar abracadabra deze taak voor velen, natuurlijk advocaten en andere gewiktste wetskenners uitgezonderd, niet gemakkelyk maakt. Hierin wordt echter tegemoet gekomen door een populair geschreven boekske van den heer J. Lakemar, secretaris van Op- sterland, „De Woningwet voor iedereen'', voor slechts enkele centen verkrijgbaar by den uitgever A. B. O verdiep te Heerenveen. Op dit gemakkelijke, en voor velen on misbare boekje vestigen wij hij deze de aandacht. Het behandelt onder meerDe bouw en bewoningverordening. Verbetering van woningen en onbewoonbaarverklaring. Ontruiming. Onteigening en gelde lijke steun van Rijks- en Gemeentewege. Het gewone praatje van den dag geldt het weder. Bij uitzondering omdat 't zoo mooi is zij het ons vergund er eens aan mee te doen. April doet wat hij wil", zegt het spreek woord, en April doet het ditmaal tot aller genoegen en goed ook, want Maait droog en April nat, dat geeft koren in 't va®, of April, koel en na®, vult schuur en vat. En onze Van Lannep, hij stemde de luit voor April. Wat is 't leven E9n onzekere dag van April Nu zoo buiig en woest als in Maar®, Dan als een Meidag zoo zoet en zoo sti', Met zijn wolkjes en luchtjep, nu broeiend, [dan ki', Niets gewis noch verwacht Dan 't nad'ren van den nacht, 's Morgens vroeg, 's avonds laat valt de dauw [op de hei, En hot leven vangt aan en gaat uit met [geschrei. Behalve de ridderslag van den accuraten en ijverigen Uniesecretarip, dhr. Darksen, ontving de Unie bij gelegenheid van haar zilveren jubilé als een feestgave der re geering, hare mededeeling, dat in zake het onderwijs het volgende program is opge maakt. Vooreerst is het de bedoeling, de mini mum-traktementen der onderwyzers te bren gen voor rekening van het rp. Verder wordt een betere opleiding voor het on derwijs in uitzicht gesteld, alsmede vrije examens en ten slotte zal de hand gelegd worden aan eene noodigde, verbeterde editie van de leerplichtwet. De beide eerste hervormingen kunnen spoedig tot stand komen. Naar reeds ver luid wordt, zou het ook in de bedoeling der Regeering liggen, om vóór 1905, dus voor de'algemeene verkiezingen, de bepa lingen der leerplichtwet zóó te wijzigen, dat alle onnoodige omslag vervalt. Uiteen en ander kan men liohtelijk nagaan, hoe dringend noodzakelijk het i=, ook met het oog op al het genoemde, dat alle krachten ingespannen worden, om bij de a.s. Staten verkiezingen in Juni, van onze zijde de overwinning te behalen en het Kabinet te sterken in zyne positie. Anders zou zeker die aangekondigde uitgave jammerlijk kunnen verloren gaan. Ontegenzeggelijk zouden de onderwijzers van onze Chr. scholen daarvan het grootste nadeel onderzindeD. En dat hebben ze waarlijk niet verdiend. De oude gezangen-strijd schijnt in de Ned. Herv. kerk te herleven. Er is een tijd geweest 't was om streeks '34 zie het maar in ons Feuille ton ds. Budding en zyn tijd— dat die kwestie vele gemoederen in beweging bracht. Do sluimerende tijd schjjnt opnieuw te ontwaken. De vorige week was een der klachten van Prof. Valeton van Utrecht over ker kelijke toestanden deze, dat de bezoldiging der jonge predikanten schoon geregeld te worden naar hot al of niet of het meer of minder zingen van gezangen. Wie gezangen laat zingen zoo luidde Professors klacht kan geen beroep machtig worden dat hooger dan f 1000 betaald wordt, wie zich slechts een enkele maal aan het opgeven van gezangen be zondigt kan f 1200 halen maar wie geen gezangen laat zingen gaat strijken mot de vetste brokken, hij kan het tot f 1500 brengen. Op een dorp niet ver van Schoonhoven, de naam wordt kieschheidshalve verzwegeD, kijven predikant, ouderling en organist, in die mate dat er Zondagavond godsdienst oefening gehouden is zonder gezang. De organist stuurt stelselmatig de ge meente in de war zoodra een gezangvers gezongen wordt, en een der ouderlingen ging door de kerkekamer den predikstoel op zoodat de prodikant het geraden vond, om verdere stoornis te voorkomen, door onthouding dezen twistappel, althans voor dien avond, uit het midden der gemeente te verwijderen. Als, gelp ieder najaar, de Marine-be grooting aan de orde kom®, dan openbaart zioh een antipathie, die men bij andere hoofdstukken, ook zelfs niet bij oorlog in die mate vindt. De schatten-ver8lindende kostbare sche pen, al rper in gezich®, met stoomtoestel- len overal en draadlooze telegrafie, met al zwaarder pantserplaten beladen en met steeds volmaakter vernielings werktuigen toe gerust kosten evenveel millioenen als vroe ger tonneD. De zwaarte van de pantser-platen spie gelt zich af in de cijfers der begrooting. Maar zie nu eens wat de ondergang van de Petropavlofsk een kpje geeft op de waarde van die kostbare, tot zekere vol maaktheid gebrachte schepen. Een torpedo als mijn gelegd, of vele torpedo's in het vaarwater verspreid of onderzeesclie torpedo-booten uitgezonden op, en sluipende naar zoo'n vijandelp schip doen het in enkele minuten te gronde gaan. De macht van aanval gaat vele malen de macht dor verdediging te boven. Torpedo's kosten zoovele duizenden als moderne slagschepen millioenen, er, na de gebeurtenissen in de Oost-Aziatische wa teren zal bij iedere marine-begrooting in ieder land de vraag moeten rijzenWat zyn de dure schepen die we ter verdedi ging bouwen waard tegen de middelen van aanval onder ieders bereik Statig en fier komt daar een zeekasteel zijn vlag vertoonen v maar sluipende komt daar een vijand hem over die in een enkel oogenblik hem wegvaagt van zyn fiere plaats naar den bodem der zee. Hem en al de zijnen, Tegen de regeering Dit hebben de liberalen en radicalen in België nu al vijf en twintig jaar geroepen. jiDaarom zochten zy. altijd saamwerking met de sociaal democraten. Nu moeten in Mei (29) de verkiezingen voor Senaat en Kamer plaats) hebben en vlug waren ze er by om saamwerking te zoeken met de socialisten. Dit aanzoek is echter door de socialisten afgewezen. De Brusselsche correspondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant schrijft „Gelijk mijn vorige brief liet voorzien, is het voorstel tot overeenkomst, gedaan door den heer Feron aan de Brusselsche socialis tische partij, met het oog op de Staatsver- kiezing, door den heerv.d. Velde en diens vrien den verworpen. Progressisten en liberalen trekken dus op naar den strijd zonder een bondgenootschap gesloten te hebben met de rooden. Zij kunnen er met dan beter bij varen. Hier zien wij wel eenig verschil met de tactiek der Nederlandsche liberalen en vrijzinnigen" bij de aanstaande Staten verkiezingen. Hier vragen zij niet om samenwerking met de socialisten, doch laten niet ondui delijk gevoelen dat de hun van die zijde geboden hulp hun niet onwolkom zal zijD. Bier het onuitgesproken voornemen om vereend met kerkelijke conservatieven en sociaal democraten op te trekken tegen de regeering. „Zy kunnen er niet dan beter by varen". Daartoe moeten Hooger Onderwijsont- werp en Taricfwet dienst doen. Ook in onze omgeving. Straks zal er „Rome en Dordtook nog wel bij komen. Het verschil in opvatting is wel groot tusschen bijv. de Nieuwe Rotterd. Crt. en haar Belgischen briefschrijver. De toestand in Servië is nog altjjd zeer gospannen, als noodwendig gevolg van het treurig drama van het vorig jaar. Partyschappen verdeelen het land en vertieren de kracht. Oogonschijnlijk is er zoogenaamd tabula rasa gemaakt. Officieren en legerhoofden gingen onder de roede door en werden uit hunne hofbaantjes gezet, om later dubbel schadeloos gesteld te worden door promotie bij hun corps. Zoo werden ze, om zoo te zeggen, uit de achterdeur ge zet, om door de voordeur plechtstatig bin nengehaald te worden. Als hooggeplaatste autoriteiten kunnen ze nu weer meedoen en verschijnen in de hooge kringen. Terwijl eenerzijds de samenzweerders zich in hunne moeilijke positie zoeken te handhaven is er anderzijds een kern in het leger, die al het mogelijke doet, om dien Augiustal te zuiveren en de slechte elementen te verwijderen. En koning Peter tracht zich in het on vermijdelijke te schikken en zal weldra een rondreis maken door zyn land, om zijne onderdane gunstig voor zijn persoon te stemmen. Daarbij was deze vorst on staatkundig genoeg om tot reisgenooten uittekiezen een tweetal personen, die naar men zegt, een hoofdrol gespeeld hebben bij den koningsmoord in zijn hoofdstad verleden jaar. Voor den kraohtigen drang zyner ministers die hem wezen op den ellendigen indruk, welken zulk een reisge zelschap op de bevolking zou maken, is de koning ten slotte bezwekeD. Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Gerechtigheid verhoogt een volk, doch de zonde is eene schandvlek der natiëD, zegt de Spreukendichter. Met ontzetting hoe zou hot andors werd de mare van de groote ramp, welke de Russische vloot dezer dagen trof, in het Czarenrijk vernomen. Eerst meende men, zooals trouwens bij de meeste ongevallen gedacht wordt, dat de geruchten zoo niet voorbarig, dan toch minstens overdreven waren, De avondbulletins verkondigden den volke do waarhoid in al hare naakte wer kelijkheid. De Petropavlofsk was op een myn ge- loopen en nam hare bemanning met den dapperen Makarof, wiens optreden zooveel beloofde het volk noemde hem den Ade laar en Janmaat zag met vereering tot hem op in de diepie met zich. Wat een rouwe en dat op eenmaal in tal van gezinnen. Makarof laat een weduwe achter, en be- behalve een zoon, ook eene dochter, de laatste in dubbelen rouw, over het ver lies van een vader en baren beminde ad judant Kadrof, eveneens een slachtoffer van de ontzettende ramp. Op tragische wijze is ook door dit on geval gebleken, hoe de Russische vloot het moet afleggon tegen do Japansche, wier getalsterkte op het oogenblik ongeveer driemaal zoo groot is als die van haren vijand. Onze Middelburgsche correspondent schrijft Reclame-kaarten en prent-briefkaarten, voorstellende een werkman met een koperen schild in de hand, verkondigen allen Zeeu wen dat van 15 Juli tot 15 Augustus in de hoofdstad een tentoonstelling van koper werk zal gehouden worden. De eerste, voor zoover ons bekend is, van kunstnijverheid voor zoover die op koper is toegepast. Die tentoonstelling gaat uit van het Vreemdelingen-verkeer, zooals die vereeni- ging hier by verkorting genoemd word®, maar een kring van mannen, beminnaars van kunstnijverheid en kenners van oude kunst, heeft de voorbereiding en regeling op zich genomen. De heeren jhr. mr. A. van Reijgersberg Versluije, mr. W. B. F. van Broeken Fock, Henri Tak, mr. W. Polman Kruseman, jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, A. W. Ber denis van Berlekom, jhr. mr. L. van Bronk- horst Sandberg, P. J. Boogaart en J. A. Frederiks vormen deze Commissie. Van musea en particulieren, van gemeente en kerkbesturen heef®, naar gemeld word®, de Commissie reeds zoovele toezeggingen, dat het welslagen van deze zeldzame ten toonstelling verzekerd ie. Een van de belangrijke stukken die o. m. toegezegd zijn is de beroemde doopvont uit de Groote Kerk te Breda. Wie onzer lezers dus den aanstaanden zomer zijn kompas richt op den Langen Jan, vergete niet zyn schreden te richten naar het zoo bekende Schuttershof, het midden punt van ons publieke lever, om daar te gaan zien wat de naneven van Alexander den kopersmid, Paulus' tijdgenoot, hebben gewrocht. does. In do raadsvergadering van Dins dag onder voorzitterschap van den heer burgemeester werden de nieuwbenoemde leden beëedigd en namen na door den voorzitter te zyn gelukgewenscht, zitting. Tot wethouder wordt bonoemd bij eerste Btemming de heer v. d. Bout met 12 stem men en 1 blanco, die onder dankbetuiging, en met een waardeerend woord aan den heer Ramondt gewijd, de benoeming aan neemt en den wethouderszetel inneemt. Tot loden der gascommissie worden be noemd de heeren v. d. Bout (wethouder) met 11 en Tomperman met 7 stemmen; de heeren Fransen v. d. Putte, de Witt Hamer en Duvekot hadden resp. 3, 1 en 3 stemmen. Tot loden der financieële com missie worden benoemd de heeren Fransen v. d. Putte en Pilaar resp. met 9 en 10 stemmeD. De heeren Dekker, v. d. Bout en Kakebeeke hadden resp. 3, 2 en 2 stemmen. Tot voorzitter der commissie tot classifieatio van schoolkinderen wordt benoemd de heer de Witt Hamer met 12 stemmen (1 blanco). Tot onderwijzer aan Bchool B de heer de Smidt te Tholen met 13 stemmen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1