Buitenlandse!) Overzicht. Gemengde Berichten. Behooren nu de bladen dier burgers niet uiterst voorzichtig te zijn in het toezwaaien van hun lof naar aanleiding van de rede voeringen dier belagers? Bet conflict in het diamantvak. De heer Henri Polak, voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbew. Bond wijst in een artikel in het Weekblad van dien Bond op twee gevaren, die bij voortzetting der uit sluiting door de juweliers te Amsterdam dreigen Het eerste is dat de groote Amerikaan- sclie diamantkooplieden, die dezer dagen te Amsterdam niet konden koopen wat zij wilden, mogelijk zullen overgaan tot op richting van Slijperijen in Amerika, waar dan natuurlijk Amsterdamsche of Antwerp- sche arbeiders zullen moeten werken, maar wat een groot gevaar voor de juweliers is. Het tweede gevaar is, dat de Poolsche en Kussische werkgeveis vooral in Ant werpen hunne landgenooten zullen laten overkomen om hun het diamantslij pen te laeren, wat»bij de lage loonen, waarmede deze werklieden genoegen plegen te nemen, dezelfde gevolgen zal hebben als in Enge land voor de kledingindustrie, waarin een klasse van hopelooze lompenproletariërs geschapen ie. Hetzelfde blad bevat een ingezonden stuk, onderteekend>De vrouw van een soli dair Bondslid" en waarin de schrijfster zich beklaagt, dat een deel der bondsleden zoo weinig toonen goede en zorgzame huis vaders te zijn. O. a. zegt zij „Da mannen gaan naar de concerten om zich te amuseeren, en daarna in de kroeg kaartspelen en de vrouw zit thuis met de kinderen en moet zich vergenoegen met een snede droog brood. Dit is wel niet met alle mannen het geval, maar toch vast met 10 percent van hen, waarbij dikwijls heel beste bondsle den, waaronder ook mijn man behoort. U kunt u misschien wel voorstellen hoe treu rig en ontmoedigend het voor 'n vrouw is, wanneer in dezen tijd, dat wij vaak het noodigste moeten ontberen, de man, na eerst naar het concert te zjjn geweest, dronken thuis komt, en de vrouw, wanneer ze er iets van zegt, ten antwoord krijgt Waarom moet ik thuis komen, er is immers toch niets Hetwelk de vrouw toch wer kelijk niet helpen kan want van onze uit- keering kunnen we toch onmogeljjk eiken dsg warm eten opscheppen." Een allegaartje. In de (Amsterdamsche) Volkebode deelt ds. J. P. Eringa, van Amsterdam eenige indrukken mee van de op 22 Maart j.l. te Utrecht gehouden predikantenconferentie ter verwerping van Het Hooger-Onder- ontwerp. Onze indruk, na het lezen dier indruk ken is deze. Toen ten vorigen jaar de spoorwegsta king geproclameerd werd en de socialisten zich de leiding er van permitteerden, dook eensklaps Domela Nieuwenhuis op en maakten zich de anarchisten meester van de beweging. Troelstra trad vooraan, doch Nieuwenhuis had de leiding. En zoo is het ook nu. In genoemde vergadering presideerde een onverdacht confessioneel predikant ds. Moquettedoch van het debat maakte zich meester het modernisme. De moderne en Groninger domine's vier den hunne triomfeD. Zij hadden weer eens den boventoon in een vergadering die een vergadering van orthodoxe predikanten bedoelde te zijn. Moquette stond aan de spitse, doch Can- negieter gaf den stoo*. In het Sociale Comité van Verweer het Anarchisme, en ook in dit kerkeljjk Comité van Verweer het Anarchisme aan het hoofd der beweging. De opzetters van 1903 konden met de kous op den kop naar huis. De opzetters van 1904 kwamon er niet minder teleurgesteld van tusschen. Het waren niet de echte zonen der Her vorming die er de meerderheid behaalden. Laten wjj ds. Eringa hooren. Hij schrijft „De vergadering werd geopend door de. Moquette, die een motie voorstelde, die aan de leden der Eerste en Tweede Kamer zou worden toegezonden. Ook andere moties werden ter tafel ge bracht en daaronder een van mij die ik toelichtte. Ik begon met dien gang naar de Eerste Kamer ten ernstigste te ontraden om van haar te verzoeken dat zij een spaak zou steken in het wie', ten aanzien van het aanhangige Wetsontwerp. Ik herinnerde aan het gebeurde in 1890 toen Minister Keuchenius de beginselen eener Christelijke Staatkunde op gematigde wijze wilde toe passen, maar daardoor bij die Eerste Kamer zoozeer in ongenade vie', dat men hem tot aftreden dwong. Verlangde nu deze ver gadering een herhaling van het toen ge beurde? Was het niet beneden de waar digheid van bedienaren des Woords in de Vaderlandsche Kerk om toevlucht te zoe ken onder de vleugelen van dat libe ralisme, welks kracht in de Tweede Kamer verbroken is, maar dat zich nog in de Eerste Kamer, dank zij de niet recht- streeksche verkiezing hater leden, staande hield. De oproeping tot deze vergadering sprak van Volkskerk, maar wij dienen te weten wat wij onder die benaming heb ben te verstaan. In 1886, na den storm der Doleantie, had de Synode verklaard dat „onze Kerk de Volkskerk is en dat dus ïel haar midden nawerkt, wat in den tijd gist en woelt en werkt", Vereenigt deze vergadering zich misschien ook met dit denkbeeld? Tegen die voorstelling van de Synode was toen ter tijde door den Kerkeraad vaa Utrecht protest aangetee- kend, een protest dat ook nu nog moet worden gehandhaafd. Waar is het mode- ramen het mee eens? „Bij de beoordeeling van het Wetsont werp tot regeling van het Hooger Onder wijs kon my'ns inziens de vraag niet uit blijven Voldoet de tegenwoordige wet van 1876 aan onze wenschen, en dan was het voldoende gebleken dat niemand bijna met die wet van '76 vrede had. Ik beriep mij op het cordeel van dr. de Visser die in een ingezonden stuk in „De Nederlander van 22 Maart had aangetoond dat „onze hoogeschool feitelijk eene liberale propagan- daschool geworden was die den godsdienst tot een voorwerp van wetenschappelijk onderzoek en dus alle vakken der theologie tot historische vakken gemaakt had". „Het wilde mij voorkomen dat de Ned. Herv. kerk, wil zij bij een gelegenheid als deze, krachtigen invloed op de .Regeering oefenen, zich voor alle dingen zelve heeft te herzien. Zij heeft eene belijdenis, waarin zich het gemeenschappelijk geloof harer leden uitspreekt, maar het is niet genoeg dat zij een belijdenis heeft, het is noodig dat zy uit die belijdenis leeft. De Kerk moet haar eigen belijdenis eeren en haar handhaven onder waarborg van beroep op Gods woord. Om dat te kunnen moet zij een Kerkorde hebben, die met hare belijdenis in over eenstemming is. Waarom, zoo vroeg ik, gaat er van onze kerk, die zulk een breede plaats inneemt in cns volkslever, naar ver houding van de getalsterkte harer leden (2'/j miljoenzoo weinig kracht uit in vergelijking aan de kracht die de zooveel kleinere gescheidene kerken ontwikkelen Is het niet omdat feitelyk in onze kerk aan »elk wat wils" gegeven wordt »De Minister heeft eene meer afdoende regeling van het Hooger Onderwijs in uit zicht gesteld. Hij heeft verklaard daarbij met de wenschen onzer kerk te willen rekenen. Laat deze vergadering dit woord ernstig opvatten en laten allen er toe me dewerken dat de kerk zich weer als een krachtige eenheid openbare. Dit achtte ik beter dan te gaan bedelen bij het Libera lisme dat straks als deze wet en misschien ook het Ministerie gevallen is met ons tal doen als de aap die de schaal der noot weg werpt als hij de pit opgepeuzeld heeft." In dien geest stelde ds. Eringa een motie voor. En toen brak er een storm los. Of eigenlijk vroeger al. Tal van moderne dominé s hadden den spreker in 't spreken bemoeilijkt met rumoer en in terrupties. Na de Pauze, zegt ds. E„ bedaarde het wat. Dr. van Leeuwen stelde als motie voor: herstel der theologische faculteit; maar uit de discussie bleek dat zeer velen ter vergadoriDg zich om dat herstel al heel weinig bekommerden, zelfs verklaar den met de tegenwoordige regeling van het Hooger Onderwijs zeer wei tevreden te zijn. Om ben te bovredigen, wijzigde dr. v. Leeuwen zjjn motie mot een „deels deels", maar ook zoo kon zjj geen genade vinden. Maar ziet, na een voorstel van prof. Cannegieter (modern-groningech) die warm werd toegejuicht, werden alle moties als in een oogenblik van de tafel geveegd, en, ondanks ons protest, waarbij men door rumoer en „stemmen-stemmen!''-geroep mjj bemoeilijkte en de voorzitter mij het woord ontnam, werd onder een verward gedruisch de motie-Cannegieter aangeno men die door de bladen publiek gemaakt s. Zjj, die niet geacht wilden worden aaD deze stemming deel te nemen, en daaronder behoorde ook ik, verlieten nu de ver gadering. „Ds. Lamors, van Rotterdam, verklaarde dat hetgeen door mij gesproken was, voor hem zeer leerzaam was geweest, daar het zijne oogen nog meer had geopend voor het drijven van het confessionalisme! Nu ook voor mij is er in deze vergadering veel leerzaams geweest. Onder anderen dat van de jongeie Ethiscben niets is te verwachten in dezen, die het sophismo van prof. Cannegieter toejuichen, en inder daad toonen, indien zij niet modern zjjn, veel dichter bij de Modernen te staan dan bij de Gereformeerden. „Niets pleit sterker voor de noodzake lijkheid van een betere regeling van het theologische onderwijs aan onze openbare Universiteiten dan juist de geest die zich onder de aan die Universiteiten weten schappelijk gevormde jongemannen openbaart." Meer nemen wij maar niet over. Het weinige zegt al genoeg boe die beele predikantenbeweging een mislukking wasen de modernen en hunne maats er feitelijk de betere elementen hebben over vleugeld. Wanneer dr. Kuyper straks aan een wetsontwerp tot herstelling der theologische faculteit begint, moet bij bij de mannen der motie van 22 Maart 1904 niet om advies komen. Zij juist laten liofst alles zooals het is. Zij waren slechts om het agitatie-middel verlegen. Of om een fuik. Ook een politicus. S. te E., blijkbaar ds. Schriecke te En schedé men kent hem nog wel uit wijlen „De Vadeilander", heeft zich een- en at.- dermaal in „De Nederlander" beklaagd over het H.O. ontwerp dat bij „een egoïs tisch partij wetje" noemt. Hy wenscht dat dit ministerie vailen zal en aan vaardt zelfs een ministerie waarin rar. Troelstra invloed heeft boven dit, wijl, gelijk in 1901, de „getalsterkte der partijen weer wel toegeeflijkheid en overleg zal noodzakelijk maken". De opvattiug van ds. S. staat, gelijk te bpgrijpen is, dichter bij die der moderne verdedigers van de Utrechtsehe motie dan bij die van ds. Eringadoch behoorde in dit verband, als type, niet onvermeld te blijven. Wjj berinneren nogmaals dat tot 21 April do Kiezerslijsten ter inzage liggen op de secretaries der gemeenten voor een ieder. Over aanvragen tot verbetering beslist het gemeentebestuur vóór 15 Mei. De aanvrager heeft dan nog recht van beroep op den kantonrechter. Te midden van de saaie, vervelende berichten over den Japansch-Russischen oorlog, nauwelijks bet lezen waard, wordt de wereld opgeschrikt door den ondergang van het Russische admiraalschip met 750 man. Een ramp zooals zeeoorlogen meer te aanschouwen gaven, maar daarom niet min der indrukwekkend. De Nederlander geeft dit duidelijk stukje onder den titel Zeeoorlogte lezen Het verschrikkelijke ongeluk, dat de Russische vloot bij Port Arthur getriffen heeft doet menigeen denker, dat de zee oorlogen nu oneindig gevaarlijker zjjn ge worden en bloediger dan vroeger, maar het tegendeel is waar. De oorlogsschepen zijn nu veel grooter, maar op de tegenwooidige slagschepen varen veel minder manschappen dan vroeger, toen er nog geënteid werd. Eene bemanning van 1000 of 1200 man was toen geen zeld zaamheid en als toen een schip in de lucht vloog was de materieele schade veel ge ringer, maar het verlies aan menschen- levens veel grooter. Toen Wassenaer van Obdam met zijn admiraalschip verongelukte, was de ramp naar verhouding even groot en zulke feiten kwamen toen byna bij elk zegevecht voor. Bij den strjjd zelfs in de baai van Tabago tusschen onzen vlootvoogd Binckes en den Franschen admiraal d'Estróes werd het grootste deel der schepen aan beide kan ten door zulk eene ramp getroffen. In den zeeslag bjj Trafalgar maakte een Franscb linieschip zich gereed het Engel- sche admiraalschip van Nelson te entereD, toen het van een ander Engelsch schip de volle laag kreeg. En die ééne los branding had zulk een uitwerking, dat meer dan 200 Franschen tegelijk buiten geveebt werden gesteld en het plan van entering moest worden opgegeven. Bij den zeeslag van Lissa /1865), den laatsten grooton zeeslag in Europeescbe wateren, werd bet Italiaansche admiraal schip op zoodanige wjjzo door het Oosten- rjjksche geramd, dat bet in enkele oogen- blikken met de geheele bemanning in do diepte was verdweneri, doch dat rammen was reeds in de oudheid zeer gebruikelijk en de Perziche schepen werden door de Grieken bjj Salamis grootendeels met den ramsteven in den grond geboord. Het gaat dus bij den zeeoorlog evenals bij den landoorlog. De wapenen zijn veel gevaailjjker geworden en toch kost de strijd heel wat minder menschenlevens. Ver nietiging van geheele legers of geheele vloten komt nu nagenoeg nooit meer voor eu wie de tegenwoordige verliescijfers met de vroegere vergelijkt wordt door de daling getroffen. Het is dus niet te denken, dat de steeds grootere volmaking der wapenen ook aan den oorlog een einde zal maken. Van dien kant is geen redding te verwachten, maar wel van de overweging, dat de oorlogen steeds duurder worden en steeds dieper ingrjjpen in het economische en het maat schappelijke leven van een volk. Het daghet in het OosteD. De vredesmannen hebben niet tevergeefs gearbeid. Het jongste trac- taat tusschen Frankrijk en Engeland wijst opnieuw op een steeds toenemende neiging om de oorzaken van den krijg zooveel mo geljjk weg te nemen. De oorlogen zuilen nooit geheel verdwijnen, maar zij zullen steeds minder talrijk worden en wanneer zij worden gevoerd veel minder bloed kosten dan vroeger. De nieuwe Russische opperbevelhebber admiraal Skridlof bield Zaterdag te Sabas- tapol een wapenschouwing. Na bezichtiging van alle in de haven gelegen schepen, nam bjj afscheid van de officieren en man schappen. Een aantal officieren spraken den wensch uit, met hem naar Oost-AziS te mogen gaan. Het Russische telegraafbureau noemt alle verspreide geruchten over beweerde nieuwe verliezen van Russische pantser schepen geheel ongegrond. Eveneens on waar is het bericht volgens hetwelk de verbindingen tusschen Port-Arthur en Jingkau door het springen van een spoor wegbrug verbroken zouden zijn. Een nieuive raid? Een bataljon van het Engelscb-Soedaneesche leger, onder aan voering van Eogelsche officieren, heeft de grens van den Njjl overschreden en het gebied grenzende aan het Albert meer be zet, hetwelk in pacht gegeven was aan den KoDgostaat. In Macedonië blijft het roerig. Twee bataljons uit Gheugeli zjjn Daar Mitro-, witza gezonden. Vier Grieksche beuden zjjn gevormd in het vilajet Monastir, twee samengesteld tusschen Niausta en Wodena en twee zjjn ontscheept te Kasandra. Een Grieksche bende in het Kastoria-district heeft op 12 dezer een troep van 18 be lastinggaarders aangevallen en gedood. Gisteren heeft er een gevecht bij Demir Kapoe plaats gehad. De soldaten brachten 4 koppen van Bulgaren mede. De Turksche troepen, die in verband hiermede naar Mitrovitsa zjjn gezonder, melden dat de Oostenrijksche troepen aan de grens worden samengetrokken. Omtrent de Duitschers in Zuid-West- Afrika seinde kapitein Friedler uit Oka- handja bericht van Leutwein over het ge vecht van 13 April, volgens hetwelk laatst genoemde bjj Okatoembo de Herero's aan viel, die tot Oviumbo terugdeinsden, waar zjj op hun beurt aanvielen. In een zwaar geveebt, dat 10 uren duurde werd de sterkere vijand met groot verlies afge slagen. Daar bet aanvoeren van munitie en levensmiddelen niet mogeljjk was en verder optreden in die streek goen resul taat beloofde, ging Leutwein naar Otjosnoe. Onze Middelburgsche correspondent schrjjftDo plotselinge ondergang van het Russische Admiriaalschip, met den voor onze tong onnitsprekoljjken en voor ons oor onaangenamen naam van Petropovlofsk" heeft ons oog naar de wereld der schepen doen wenden. In den regel vindt men in Middelburg meer boerenwagens dan groote schepen. Onze beuitschippeiij aan Rouaansche en Turfkaai houdt de eer van bet maritiome Middelburg op, zoo goed als 't kan. Maar de beurtvaart is zoo vreedzaam, ze gaat en komt als een duifje iD een die rentuin. Pantsers belemmeren baar niet, kanonnen voert ze niet, torpedo's vreest ze niet. Maar nu wil het geval dat juist toen de ramp van het aanzienlijkste der Russi sche schepen bekend werd, de kruiser Zeeland in het dok en de Reinier Claessen aan de Loskado plaats vond. Twee schepen die ons, in klein formaat, eens kwamen toonen wat de modorne oor logsschepen te zien geven, van het hooron willen we graag verschoond bljjveD. Men denkt onwillekeurig aan Admiraal Makarof en zjjn schitterenden staf van hooggeplaatsten, die daar in enkele mi nuten, met hun schoon en groot schip stootende op een torpedo-mjjn, met hun equipage en een bevolking aan een klein Walcherscb of Bevelandsch dorp geljjk 750 man te gronde gingeD. Men denkt, de Zeeland of de Reinier Claessen aanziende, onwillekourig aan het tweemaal grootere schip, dat met zjjn 30 officieren en 750 manschappen op 20 na te gronde giDg en zegtO, Andrew Car negie, Staalkoning en vredesapostel, zal uw paleis straks het Haagsche Malieveld ver sierende, zoodanige vernieliDgswerkluigen in folio woldra alleen in de herinnering doen voortleven 1 Middelburg. Het O. M. bij de recht bank eischte Zaterdag 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met allrek der preven tieve hechtenis, tegen P. B oud 42 jaar, wonende te Nteuwdorp, gedetineerd te Middelburg, die als agent van een beet- woitelsuikeifabriek te Oudenbosch zich een bedrag van ongeveer f 3400 wederrechte lijk heeft toegeëigend en verschillende valschheden in geschrifte heeft gepleegd. De uitspraak werd bepaald op 29 dezer. Vlissingen. Ter inscheping op morgen Dinsdag van den Koning en de Koningin van Engeland, is ter reede alhier aangeko men en geankerd het jacht Victoria and Albert. N. R. C. Te Watervliet (Zeeuwscb Vlaande ren) is eene ernstige botsing ontstaan tus schen Belgische kommiezen en eenige smokkelaars, die eenige koeien des nachts uit Zceuwsch-Vlaanderen in België wilden smokkelen. Een der smokkelaars, zekere E. Saey, uit Bassevelde, werd daarbij dood geschoten. Ter Neuzen. Door de Engelsche stoom boot Riverlagan, kapitein Delaboyde, van Londen naar TerneuzeD, is Zaterdagnacht op het hooren van hulpgeroep opgepikt in de Wielingen, mond der Westeischelde, eene sloep van het lichtschip aldaar, met bijna ontkleede manschappen van het licht schip, die de boot te water hadden gelaten voor de redding eener bomschuit van Heyst, schipper Dewaal, die, doordien zij tegen den ketting van het lichtschip liep, was omgeslagen. Een der opvarenden was op het lichtschip overgesprongen. De beman ning der sloep vond Da lang zoeken door de duisternis de omgeslagen lisschei schuit, en zag een man tusschen het zwaard zitten deze bleek te zijn de schipper, met ver brijzeld hoofd, dood. Men hoorde kreten, vermoedde dat onder de omgeslagen schuit iemand was, en wist ook een matroos daar onder uit te halen, aan wien een 14-jarige knaap, zoon van den schipper, zich had vastgeklemd. De knaap wilde weer over boord springen toen hem de dood van zijn vader bleek. De door de ontkleeding (zjj waren zóó uit hun kooi gekomen) verkleum de bemanning van het lichtschip kon niet meer oproeien en riep daarom om hulp, wat gelukkig door de Riverlagan gehoord werd, die de sloep naar het lichtschip sleepte. De verongelukte schipper is vader van een talrijk huisgezin. NR. C.l Wissenkerke. In de Vrjjdag gehouden raadsvergadering werden tot leden voor de commissie t. w. v. s., zulks ter ver vulling der vacatures tengevolge van niet aanneming hunner herbenoeming door de heeren J. L. Markusse, Abr. Abrahamse en Mars. de Noojjer van Kamperland en door C. Dekker van Geersdjjk, benoemd dhrn. C. Janse, F. Kipperman on A. Hejjboer voor Kamperland en J. Heijstek Geersdjjk. Daarop brengt de voorzitter in herinnering de toezegging van B. en W. om, tegon den dienenden tijd, den Raad in kennis te Btellen met de voor waarden die zij ten opzichte van het plaatsen der muziektent zonden stellen. Die voor waarden worden daarop voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Voornaamste bepalingen zgnplaatsen tusschen lan taarn en .pomp in de Voorstraat en be voegdheid daartoe van 15 April tot 1 October. Daarna komt in behandeling een adres van de. P. J. Baaij en 55 andere bewoners van Kamperland verzoekende om Kamperland tot een stemdistrict te maken zoo mogeljjk nog voor de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten. Na bespreking wordt op voorstel van den voorzitter met algemoene stemmen besloten den adres santen te kennen te geven, dat de verdee ling van bet kiesdistrict Goes in stern- districten niet behoort tot de conpetentie van den Raad maar tot die van den Mi nister van Binnenl. Zaken en Ged. Staten. Na afloop der tot behandeling van het kohier van den H. O. enz. gehouden ge heime zitting komt aan de orde behande ling tengevolge der wijziging van de ge meentewet, van een voorstel van B. on W. betrekkelijk de benoeming, regeling der bezoldiging en regeling der werkzaamheden van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand, wordt besloten Ged. Staten te ken nen te gever, dat de Rrad in beginsel aanneemt te benoemen, 3 ambtenaren van den Burgerlijken Stand, ieder op eene jaarljjksche bezoldiging van t 50 en verder de werkzaamheden te verdoelen, nadat de benoeming dier ambtenaren heeft plaats gehad. Daarua worden aangeboden een verslag der schoolcommissie over den toestand van het ouderwijs over 1903 en het gemeente verslag over dat jaar. Beide zullen bij de leden worden rondgezonden. En ten slotte wordt een besluit genomen tot af- en overschrijving op den post waar uit de premie vcor de Ongevallenverzeke ring wordt geput. De voorzitter deelt nog mede dat hij geen weg meer weet met de vuilnis uit de aschbakken en vraagt den leden hem te helpen zoeken naar eene bergplaats daarvoor. De heeren v. d. Maas en v. Damme verklaren zich daartoe bereid. Daarop wordt de vergadering gesloten. Bij den aanvaDg van den zomerdienst zullen een aantal beambten bjj de Staats spoor die in verband met de staking van 't vorige jaar waren gedegradeerd, in hun rang hersteld worden. Op verschillende plaat sen zullen nieuwe ploegen conducteurs worden aangesteld. Te Zaandam woedde Zondagavond weer een felle brand, die een handels- drukkerjj met papiermagazjjn on tevens pak huis van de firma Dekker, zeilenmakers, van wie mede een flinke hoeveelheid brand bare stoffen aanwezig was, in de ascb legde. Bjj het on weder, dat Zaterdagnamiddag boven Hunsingo woedde, sloeg de bliksem in een zaagmolen en legde dien in asch. Donderdag werd te Gulpen door den veldwachter aangehouden en overgeleverd, een vrouwspersoon, genaamd M. E. Grune- scheld, oud 45 jareD, verdacht van poging tot doodslag op een 20 jarigen man te Sim: polveld, door op dezen met een revolver te schieten. En van poging tot moord in Nov. 1903 op een anderen man te Ejjs- Wittem gepleegd. In haar bezit werd ge vonden een met vier kogels geladen revolver en 37 patronen. Te Katwijk werd voor eenige jaren een blok huizen gebouwd, dat „Lombok" werd gedoopt en sinds dien als zoodanig bjj groot en klein bekend is. Nu werd 30 December jl. uit Zwolle een nieuwjaarsbriof- kaart verzonden aan mejKatwijk- Lombok. Via Amsterdam - Woltevreden is deze kaart in onzen Indischon Archipel aangeland, vanwaar zij natuurljjk als onbe stelbaar werd teruggezonden. Een paar dagen geleden werd zrj nu aan het jnisto adres te Katwjjk besteld. Uit Nieuwediep wordt gemeld De Bond van Nederlandscbe Marine-Ma trozen hield Zondagte Helder eene algemoene vergadering, naar aanleiding van den oisch van den minister van marine om Meyer, redacteur van het Anker, als administrateur van den Bond te ontslaan, daar anders bet ontslag van de leden van het hoofdbestuur uit den dienst na een maand zou volgon. Na zeer breedvoerige discussie werd op voorstel van het hoofd bestnnr besloten Meyer met ingang van 1 Mei eervol ontslag te verleeneD, om daardoor te voorkomen dat 5 personen zouden worden geslacht offerd. Aan het hoofdbestuur word do be noeming van een nieuwen administrateur opgedragen uit verschillende opgogeven candidaten. Voorts werd besloten, voortaan geen officieele berichten meer aan den redac teur van Het Anker te verstrekken. Aan het einde der vergadering werd door Meyer gezegd dat als het den minister werkelijk ernst is om den minderen marineman te krjjgen waar hjj hem hebben wil, hij moet ophouden met zjjn tergend optrodoD. Aan Meyer werd daarop door de stampvolle zaal eene geestdriftige ovatie gebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2