ZEELAND. 1904. Dinsdag 19 April. 18e Jaargang. HISTORISCH Bij ill miner Maart eea Bijwpel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN öe Provinciale Stembus. FEUILLETON. Alva en Egmond. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zoo langzamerhand begint de alarmklok te luiden. v Niet omdat er brand of watersnood is in Zeeland of Holland, maar omdat binnen een achttal weken de Provinciale Stembus open gaat. Die alarmklok roept de kiesvereenigin- gen van den Dollart tot de Schelde op tot den dienst of de wacht. Die alarmklok roept alle journalisten op om eerst dezen brijberg te dooreten voor de komkommers in de dagen der ruste kunnen genoten worden. Die alarmklok roept tal van leden onzer gemeenteraden op om van 8 tot 5 ure post te vatten bij de stembus als ware 't een snelvuurkanon. De stembus voor de Tweede Kamer-ver kiezing in 1905, belangrijk boven allp, is voor eenige maanden uit 't gezicht ver dwenen. Ze vertoonde zich, kortgeleden, als een stipje aan dei horizon, maar is schuilgegaan in den nevel opgewekt door mistige dampen die de opgaande zon voor afgaan. Nu richten zich alle kijkers op de Pro vinciale stembus. En als we ook onze kijker daarop rich ten, dan verschijnt de Provinciale stembus voor ons oog, omhaDgen met een wet tot wijziging van het Hooger Onderwijs en met een dito tot wijziging van het tarief van invoerrechten, en dan wordt deze stembus omringd met anti-militairisten, grijnzend turende op snelvuurkannen en op een fraai schip »dat veel geld kost." Een groep socialisten en vrijzinnig-de mocraten, met d8 herkenbare figuur van den heer Staalman, den Helderschen af gevaardigde, omringen de stembus en wil len haar tot stormram maken om het Ka binet omvertewerpen, zooals wijlen Lurae-y met zijn balk de poorten van den Bi iel open rammeide. Het Kabinef-Kuyper moet vallen Het coalitie-Kabinet verdwijne -»Dat is de leus, en daartoe moet de Pro vinciale stembus dienst doen. 't Ia toch vreemd. Is er een vertegenwoordigend collega dat met partijen noch met politiek te ma ken heeft, dan toch wel in de eerste plaats de Provinciale Staten. Art. 134 en 135 Op den Beeldenstorm volgde snel de wraakDe ontsteltenis, de stomme ver bazing had plaats gemaakt voor een bran dend gevoel van verontwaardiging, vergel ding en wraak, en de Kalvers zooals de Calvinisten door het gepeugel werden gescholden werden gestraft voor het geen de dwepers hadden misdreven. De landvoogdes was niet tevreden met het verwoesten der Gereformeerde bede huizen, van de kerkbalken werden galgen gemaakt en terwijl de beeldenstormers de beelden staande langs de wanden der kerkgebouwen, hadden naar beneden ge haald, heesoh zij de beelden weer op geen doode beelden van marmer of gra niet, maar levende beelden-' menschen,chris- tenen, die, hoog in de lucht, aan den schandpaal werden opgehangen. De geesel der vervolging ging over de jeugdige Kerk, en vele duizenden nijvere mannen, die de zuilen vormden der Maatschappij, verlieten om den geloofs wil de zinkende Nederlanden. De uittocht werd een nationale ramp, en nam zulke afmetingen aan, dat de Landvoogdes on gerust werd; zij maakte er haar'broeder, den Koning, opmerkzaam op, en raadde hem toegevendheid aan, opdat de natio nale welvaart niet onherstelbaar werd ge maakt. Doch zjj had dien raad kunnen sparen de sombere man, die ?an uit de donkerste van de Grondwet draagt aan de Provinciale Staten op de regeling en het Bestuur van de huishouding der Provincie de vast stelling van de in 't provinciaal belang noodige verordeningen en het verieenen hunner medewerking wanneer de wetten of de algemeene maatregelen van bestuur het vorderen Men zou zoo zeggen wie krijgt het in 't hoofd om voor de uitvoering van die taak te gaan praten over Hooger Onderwijs en Tariefwet. Men kan even goed, zooals een preek- lezer op een onzer landelijke dorpen moet overkomen zijn, een klacht gaan lezen over de rumoerige matrozen die de straten onzer stad onveilig maken Heel dat rustige werk, vrij van alle po litieke benauwing, door de Grondwet aan de Provinciale Staten wordt op den achter grond gedrongen door het eene feit dat die Staten geroepen zijn tot de samenstelling van de Eerste Kamer. En zoo herhaalt zich iedere drie jaren het verschijnsel dat letterlijk bij de Pro vinciale stembus een politieke veldslag ge leverd wordt. En dit jaar zeker niet minder hevig, misschien heviger dan ooit. Het geldt ditmaal niet minder dan ver zwakking of versterking van het tegen woordige kabinet. Het gaat ditmaal om clericaal of anti-olericaal. Het gaat ditmaal om de heerschappij, de voortdurende heer schappij van dat deel on zes volks dat neu traliteit begeert en behoeP, of wel om rechtsgelijkheid. Het gaat om het roepen en eischen van verbetering met Staatshulp, of om het be talen van wat men weRsoh1'. Zoo is de Provinciale stembus voor den "een een welkom wapen tot aanval en voor den ander een noodzakelijk wapen tot verweer. Indien we wel zien zal in onze Provin cie Zeeland slechts een echo zich doen hooren van den stembus-strijd in andore Provinciën te voeren. Friesland en Over- ijssl en vooral Zuid-Holland slaan heel wat zwakker dan Zeeland. Op districten als Den Haag, Ridderkerk, Brielle en an dere is een ware stormloop te wachten. In de Zeeuwsche districten zal wel geen verandering gebracht worden, behalve dat de vacante zetel van den heer Kakebeeke door een man uit een der Christelijke par tijen zal ingenomen worden. kamer van het Eseuriaal twee werelden regeerde, was niet van plan een duim breed toe te gaver, en de ijzeren Hertog was reeds op marsck om het kettersche land te verpletteren. Ferdinand Alvarez van Toledo, hertog van Alva, was ruim 59 jaren oud. Hij noemde zich met lieren trots een afstam meling der Grieksche Keizers, en behoorde tot den hoogsten Spaanschen adel. Reeds van zijn prille jeugd had hij het harnas gedragenbij Mühlhansen had hij voor Karei V het Duitsche Protestantisme ver pletterd niemand zijner partijgenooten bad zooveel veldslagen en belegeringen medegemaakt als hij hij was onbe twistbaar een der grootste valdheeren van zijn tiid. Hij was middelmatig van ge stalte trotsch van houding zijn gelaats- vorm was langwerpig, scherp geteekend en hard. Hij was een schrikwekkende ver schijning, onverbiddelijk, bloeddorstig, wreed, doch waar het te pas kwam, wist hij dien bloeddorst in te houden, als de tijger zijne klauwen, en Egmond heeft te laat ervaren, dat Alva het masker van den huichelaar niet versmaadde, waar hij met ruw geweld zijn doel zou missen. Door veertig Edellieden vergezeld be groette Egmond den aanstaanden stad houder te Thieneu. Hij bood Alva twee prachtige paarden aaD, als geschenk; en Alva omarmde den man, wiens doodvonnis hij reeds in zijn zak droeg. In een sombere onheilspellende stilte hield Alva met zijn krijgsvolk zijn intocht Het district Goes is voor de antirevolu tionairen dubbel vast. Het weifelend district Zierikzee biedt e8nige kans, met ieder jaar meer, en in het land van Cadzand werkt een kleine groep met ijver en bezieling. Zoo zullen we hier slechts den verwijderden storm hooren die uit de hedendaagsche nevelen ontstaan zal als we Gen maand ouder zijn. Maar het zal slechts een bries zijn, kunstmatig tot storm opgeblazen. Het zal de liberale en vrijzinnigdemc- cratische en socialistische pers in Zeeland, met name de Middelburgsche Courant en de Baanbreker bij deze Stater.-verkiezing in Zeeland gaan als den Heiligen Antonius toen hij gepreekt had voor de visschen. De preek tvas gedaan en de preelcer zetAmen. Maar net ah voorheen ging de snoek weer op buit. Kroop de aal weer in 't slijk en de kreeft (achteruit Ze vonden 't verrukkelijk en riepen te zamen Hoe mooi was die preeken hoe keurig van pas. Maar ze lieten de zaak, net precies als ze was. 18 April 1904. Hetgeen de Goesehe Christelijke school in en door de vijftig jaar van haar bestaan aan de stedelijke kas heeft cadeau gedaaD, of, wilt ge, bespaard, beloopt een heele som. Het zou wel aardig zijn dit eens uit te rekenen. Maar nu hetgeen de 726 Christelijke scholen die ons land nu reeds telt aan Rijk en Gemeenten hebben opgeleverd 1 Die 726 Chr. Scholen vertegenwoordigen een heele som. In 1879 waren er 326 Ca". Scholen. Thans aardig toch vijf en twintig jaar later, zijn er precies 400 meer726. Volgens een matigo.berekeaing bedraagt de som door ons Christenvolk voor deze scholen opgebracht, alleen voor de school gelden 31 miljoen 300 duizend gulden. Terwijl de gestichte scholen zeiven een waarde vertegenwoordigen van ruim zeven miljoen Vrage, o liberalen of hoe gij u noemen moogt, wat hebt gij al die jaren voor uwe scholen over gehad? Sociaal democraten wat geeft gij er voor Wat de Eerste Kamer met het Hooger- Onderwijsontwerp zal doen Wil zij getrouw z:jn aan haar karakter, binnen Brussel. De straten waren leeg; de openbare vermakelijkheden geschorst de deuren gegrendeld. Er drukte iets als een centenaarslast op de borst van het volkde stilte was de voorbode van het noodweer, en de burgers keken elkander schuw en angstig aan. Doeh Egmond was gerust; allen waar schuwingen ten spijt ging hij in en uit als gister en eergister, en de eerste blik semstraal van het noodweer moest juist den man treffen die den somberen Koning was gevolgd met blinde trouw. Alva noo- digde hem uit tot een vriendschappelijk onderhoud, en hij volgde die uitnoodiging op. Hij werd verraderlijk gevangen ge nomen de graat van Hoorne eveneens. Het geheele land werd een huis der slachting; de doodsklok luidde van de Schelde tot den Dollard toe: er was rouw in de stad, op het dorp, in de eenzame woning, Roomseh en onroomseh ging onder de geeselroede door; de beul ging rond. Hij richtte de galgen op; bjj stookte het vuur van den brandstapel; hij rukte den man uit de armen zijer vrouw den zoon van de borst der moeder. Er werd geplunderd, geroofd, gezengd en gebrand. De doode lichamen hadden geen rust in hunne graven; zij warden opgedolven, en onder de ga'g gesleept; want de een had niet gebiecht; en de ander was zonder het heilig sacrament ge storven. Er was geen onderscheid van rang of stand; van jong of oud; van we duwe of wees; en de boomgaarden droe- dan dient zij dit ontwerp te beschouwen los van de politiek, en alleen te vragen of de aanneming in strijd zou zijn met het landsbelang. Zij staat tot op zekere hoogte buiten don partijstrijd in zijn scherpen concreten vorm. Vele liberale menschep, en vooral open bare onderwijzers men vrage het hun maar zeggen dat deze wet schade doet aan het landsbelang. Maar als gij hun vraagt, waarin toch, dan weten zij het niet. De liberale partij in de Eerste Kamer heeft hier te doen met tweeërlei uitspraken. Heel de politieke linkerzijde der Tweede Kamer van v. d. Vlagt tot v. d. Zwaag heeft dit wetsontwerp afgestemd, uit politiek. Van hare houding is het adres der vrij zinnig democraten aan de Eerste Kamer om dit ontwerp te verwerpsD, de comische reflexie. Maar er zijn in het vrijzinnige kamp ook nog andere stemmen vernomen, ook naar deze zou zij kunnen hooren. Toen de debatten in de Tweede Kamer over het ontwerp waren afgeloopeD, klaagde het (vrijzinnige) weekblad de Groene Am sterdammer in zijn no. van 19 Maart „dat de linkerzijde der Tweede Kamer zich in die debatten niet tot de ware vrijzinnigheid had weten te verheflen". Voorts is bekend dat het (Unie-liberale) blad Het Vaderland den 10 Febr. 11. ver klaarde geenszins zoo stellig tegen het aanhangige voorstel gekant te zijn als vele liberalen dit warenen dat mr. Limburg, een bekend vrijzinnig-democraat, in het Sociaal Weekblad zich bepaald ten gunste er van uitsprak. Aan welke van deze twee zich de Eerste Kamer houden zal, wanneer zij aan haar roeping en aard getrouw blijft, is voor ons niet twijfelachtig. Maar de politiek kan hier nog veel kwaad doen. De heer v. d. Goes heeft eenigon tijd ge leden in zijn Goesehe propaganda-speech heel wat leelijks van de liberale partjj, van de liberalen van '48, van Thorbecke gezegd. Hoe de liberalen van '48 met het Ko ningschap en den persoon des Konings gesold hebben, hoe zij de Revolutie-begin selen hebben doorgevoerd, werd door hem met een paar forsche trekken geschetst. Hij zei ongeveer: de Koningin mag ge- gen vreemde vruchtenmenschenlijkeD, om wier vleesch de roofvogels vochten. Het was op een Zaterdag in de liefelijke Juni-maand, toen op de Groote Markt te Brussel een schavot werd opgeslagen en met zwart laken bekleed. Twee-en-twin- tig vaandels Spaansche musketiers vulden het ruime plein; met brandende loten ver sperden zij alle toegangen, en achter die levende muren stond de geheele bevolking der stad in een doodsche stilte en als ver stijfd van schrik. Egmond beklom het schavot. Er stond een kleine tafel op het schavot, en op die tafel een zilveren kruisbeeld. Er lag een diepe ernst op Egmonds ge laat; op weg naar het schavot had hij den een-en-zestigsten Psalm gelezen: „O God, hoor mijn geschreimerk op mjjn gebed!" Hij was nu 46 jaarin de volle kracht van zijn leven; maar zijn haar was reeds wit als sneeuw. Hij droeg een tabbaard of wijd kleed van rood damast, waarover een zwarte, met goud gestikte mantel was geworpen. Peinzend wandelde hij eenige keeren op en neer; de hope op gratie had hem ver gezeld tot aan de trappen van dit sombere schavot. De bisschop, die hem vergezelde, reikte hem het zilveren kruisbeeld, en hij kuste het. Dan knielde hij neder op het kusseD, trok de kap over de oogen, en riep met luide stem: „Heere, in Uwe handen be veel ik mijnen geest!" Toen flikkerde het beulszwaard in de rust Koningin bij de gratie Gods zijn, ja zij mag wel 't Goddelijk gezag uitoefenen, mits wij maar de weiten maken, mits wjj maar regeeren. Zoo hebben, aldus) de heer v. d. Goes, de liberalen van '48 er ook over gedacht. Zij hebben den Koning alle macht ontno men en hun recht in de wet vastgelegd; en gezorgd dat de macht eigenljjk bjj hem berustte, dit ging gepaard met allerlei strjjkaadjes aan 't adres van den persoon des Konings. Zoo oreerde v. d. Goes, en geen der aanwezige liberalen kwam tegen deze voor stelling op. Nu beweren wij niet dat deze voorstel ling onjuist was, maar de liberalen die het er niet mee eens waren, hadden het „wie zwijgt stemt toe" hier niet uit het oog moeten verliezen. Ook de cynische wjjze waarop de spre ker zijne partij bereids vrijsprak van mo gelijke bloedbadtooneelen die de door haar beoogde revolutie tegen hun wil zouden vergezellen, had van liberale zijde niet on besproken mogen bljjven. De Goesehe vrjjzinnige pers sprak met lof en meerdere of mindere instemming over het gesprokene. Zij deed derhalve alsof zij de booze be schuldiging inzake der liberalen revoluti onaire spel met het Koningschap niet ge hoord heeft. Dat is ons wèl. Maar wij achten het toch zeer onvoor zichtig. De (oud-) liberale partij heeft, ook in Zeeland, de leiding der beweging niet meer, of voelt zich althans de teugels ontglippen. In dat doodzwijgen van, in dat loftuiten op den sociaal democraat beluistert men heel duidelijk de stem der wanhoop over dat krachtverlies. Toch verheugen wij ons hierover niet. Integendeel het spijt ons meer dan wij zeggen kunnen. Wij zagen zoo gaarne nog groote kracht uitgaan van heD, die op de lijn der revo lutie nog niet al te zeer zijn afgegleden. Liever dan dat zjj zich nu met hunne roode opvolgers gaan verzwageren. Dit laatste doet ons denken aan dwaas heid of is het iets anders?van den vogel, die in den bek vliegt van het sis send reptiel dat op hem loert. De sociaal democraten zoeken het ver derf der burgers, der liberale bourgeois. stralen der Junizon en het was gedaan. De Graaf van Hoorne kreeg nu zjjn beurt. Hij ontdeed zich van zijn mantel en stond in een zwart wambuis. Hjj zag bedaard in het rond en groette zijn bekendeD. Zijn oog viel op een zwart lakenhij vraagde of dit laken het ljjk van Egmond bedekte, en een der beulen zeide»Ja". Toen trok bij de kap over het gezicht, sprak dezelfde woorden als Egmond, on legde het hoofd op het blok. Het volk zag dit alles aanhet was stom van schrikvan afgrjjzen, doch toen de hoofden der terechtgestelden op ijzeren pieken omhoog rezen toen het volk in de gebroken oogeD staarde van zijn nationaleu held, die Frankrijk had doen beven op zijn grondvesten, barstte er een kreet van afschuw, van ontzetting los. Do roem, de eer, de glorie der Nederland- sche gewesten was op dit bloedige schavot vertrapt en vernietigd, en het beulszwaard dat twee gravenhoofden had doen vallen, had de vrijheid in het hart geraakt. Dat was de gravenmoord van Brussel dat was de wraak voor de nederlaag bjj Heiligerlee, waar twaalf dagen geleden Adolf van Nassau de overwinning op de Spaansche tyrannia met zijn heldenleven had betaald. Uit Ons oude Nederlanddoor I. Pen ning te Rotterdam bij D. A. Daamen. De 4e aflevering van dit goedkoope fraaie werk is verschenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1