Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. practjjk niet aangedurfd. En toen hij stierf was bjj zjjn volgelingen de overtui ging algemeen dat de door hem gestichte liberale partjj het meest zon bezocht wor den ten gevolge van zijne verwaarloozing van dat beginsel der vrjjheid van onderwijs. Reeds in 1857 bleken de beide geeste lijke stroomingen in 't volk derwjjs in kracht toegenomen, dat voorstanders van openbaar en bgzonder onder wjjs te scher per tegenover elkander kwamen te staan. Het aantal belijders op de openbare school verminderde, dat van hen die met de op komende moderne theologie dweepten, nam toe. Een nieuwe schoolwet werd inge diend en aangenomen, wat den voorstan ders der Chr. school een dubbele ergernis was, dewjjl een hunner, de minister v. d. Brugghen de vader er van was. Deze wet die de opleiding tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden op de openbare school ook door niet-Christenen en onge- loovigen voorschreef, bevorderde juist daar door de vrije school. Steeds meer brak het besef door dat dit niet de school kon zgn. Wat zich eerst aanmeldde als Chris tendom, werd een brutale verkondiging van het ongeloof. Wel werden in Roomsche streken 't crucifix en in Gereformeerde plaat sen de Bgbel nog toegelaten, maar de al- geraeone strekking was toch zoo dat het volk in een bepaalde richting zou geleid worden, en wel in de moderne. En toen heette 't tot de voorstanders der Chr. school: gijlieden verdeelt het volk. Juist, zooals nu nog prof. v. d. Vlugt zei bij de jongste beraadslagingen over het Hooger-Onderwqsontwerp, en nog de al- gemeene opinie is der heeren van de open bare school. En vraagt men hun dan of het volk reeds niet verdeeld was en is, en of wij dat kunnen helpeD, dan geeft men dit toe doch voegt er bijmaar gij maakt ons ideaal van „één school" onmo gelijk. Dat is dan ook juist het kennerkend gevaarlijke van de Stafschool, de school van den Staat. Carnegie, de staalkoning noemde een der groote wonderen van Amerika de kostelooze verplichte volksschool, noodig om, waar aan de ouders zeiven niets meer te doen is, de kinderen van die ouders van alle nationaliteiten, die kinde ren van Duitschers, Russen, Franschen, enz. op te voeden tot Amerikanen. En ditzelfde bedoelen de liberalen met de openbare school. Neem slechts die Lu- thersche, gereformeerde, enz. kindertjes, breng ze op die niet al te geloovige, niet al te ongeloovige openbare school, en zjj komen er na eenige jaren als goed-liberale nationale kindertjes van daan zoo wordt het heele volk éÓD, „net als ons", zoo den ken de liberalen maar zij zeggen het er niet bij. En hiertegen nu protesteeren wij door de Chr. school. Want het kind is niet een ding, een „iets" dat schijnbaar niet meetel', maar een „iets" van onschatbare waarde, een schepsel Gods, geschapen voor de eeuwigheid. Hij is mensch. En de mensch is klein, maar hij omvat met zijne gedachten de heele wereld. Hij is een kind des doods, doch tegelijk bestemd ten eeuwigen leven. Wat baat het den mensch zoo hp de geheele wereld gewint, en lijdt schade aan zijn ziel. Dat wil zeggen, wanneer gij hem iets afneemt van zichzelf, van zijn persoonlijkheid, van zijne indi vidualiteit. Dat geldt ook van het kind. Het kind is van Qod. Hetgeen er in dat kind is aan kracht en toekomst, dat is van God, en nu moet God hierin verheerlijkt worden dat hetgeen er in dit kind is, er uit komt- En nu is dit de groote dwaasheid van den Staat dat hg zegtdaar zal ik voor zorgen. Daarom kiest dan ook Spr. een Chr school zelfs met slechte lokaliteit en leermiddelen boven een in dit ,opzicht beste openbare school. En zoo denken alle Godvreezende ouders er over die in huis aan God de eere en de eerste plaats geven. Waar dit niet geschiedt ook al kwamen alle andere dingen in orde daar is geen Christendom. En wie zegt dat de open bare school voor zijne kinderen past, dien zegt Spr.dan past voor uw kind uw huis niet. Zeer groote opofferingen getroosten de Christenouders zich voor de Chi. School. Spr. was eens in gesprek met een En- gelschman die vreeselijk stofte op hetgeen de Engelsche arbeidersvereenigingen had den tot stand gebrachtSpr. somde toen op wat in ons land de Christenwerklieden verdienen en toch nog over hebben voor de door hen gestichte Chr. scholen, en de Engelschman riep uitdat weegt tegen al het door mjj genoemde op. Wij hebben een eersten minister die onzen strgd waardeert en mee voert. Hij heeft in de jongste vergadering te Utrecht van de Unio Een school met den Bijbel een wetsontwerp in uitzicht gesteld waarbij weer nieuwe bronnen van inkomst voor de chr. scholen zullen geopend wor den. Beseffen wij echter wel dat onze kracht niet is in den regeeringssteun of in het staatsgeld, maar in 't geweten der ouders ten aanzien hunner verantwoorde lijkheid voor het chr. onderwijs hunner kinderen. Na de Pauze waarschuwt de spreker de voorstanders van het Chr. Onderwijs om, nu de regeering nieuwen finantife'elen steun heeft toegezegd, de opleiding van Chr. Onderwijzers ter hand te nemen. Het Unie-rapport dat „de vrge school voor heel de natie" vraagt kon op dit oogen- blik niet geheel in een wettelgken vorm uitkomen, waar toch zouden wjj in dat geval de onderwijzers van daan moeten halen? Spr. verwerpt den naam Christelijke school, dewijl hij Christelijk een eerenaam viudt dien men moet verdienen en dien men niet van te voren zichzelf geeft of zich er op mag beroemen. Hij is meer voor „School met den Bijbel" omdat deze naam meer objectief het karakter der Chr. School aangeeft. En omdat op die school datgene wat de school tot school maakt met den Bijbel in verband staat. Het feit dat op die school de Bijbel is, is van groote beteekenis. De antir. zijn lastig, weinig volgzaam, maar zij zijn toch gezagsmen- schen. Gezag, dit erkennen zjj, is noodza kelijk in iedere samenleving. Bg gezag hoort gehoorzaamheidhet een is zonder het ander onmogelijk. Daarb'j kan een volk alleen levenen dat moet het kind leeren. En nu i3 de school in zekeren zin de eerste kring waar het kind zonder zijn ouders, »zelfstaudig" optreedtdan moet derhalve aan iemand de zorg voor hen worden opgedragen die hem die ge hoorzaamheid en dat gezag leert op den goeden grondslag, en die zelf hoe hoog hij sta voor het kind buigt voor God, voor de Schriftdan heeft ook zjjn woord gez3g, en gaat zjjn stem uit zelfs boven dat der ouders. Daarom moet de Bijbel zgn het dagelgksch huiselijk sacrament. Da kin deren moeten u niet alleen over de vreeze des Heeren hooren spreken, dit alleen zal op hen dan ook geen invloed hebben zjj moeten die vreeze Gods tien. En dan leeren zij dat gehoorzaamheid is 't buigen van eigen wil, om Gods wil. Wij verlangen den Bijbel op de school ook om zijn inhoud. Op het Kindercongres zei een dominé dat men 't kind den Bijbel niet moest in handen geven, wgl er zooveel in staat dat niet goed voor hen is of hun geen nut doet. Het is Sprekers ervaring dat hier voor geen gevaar bestaatde kinderen zijn op dit punt gelijk de koeien in de weide zij loopen die dingen wel voorbij. Het moge waar zijn dat het kind op school veel wordt voorgelegd dat uit een paeda- gogisch oogpunt kool is, maar Spr. kent geen afschuwelijker denkbeeld dan dat de geestelijke dingen voor onze kinderen niet zouden passen. En de uitspraak er van bewjjst dan ook hoe totaal opvoeders als die van het Congres die daarbij nog aan andere opvoeders leiding willen geven, vreemd zijn geworden aan de eerste be ginselen van het Evangelie. De kinderen begrijpen vele dingen vlug ger en beter dan wij die er te wgs voor zgn. Kinderen begrijpen beter dat men nooit liegen mag, dan wij allen. Een school met den Bijbel, ook omdat de dingen die wij in onze jeugd leeren, ons immer vasthouden, ons nooit loslaten. Wij kunnen de kinderen niet tot het geloof brengen, maar wél het geweten vormen, dat is de wetenschap in de ziel brengen: dit of dat kan, mag nooit. En nu is er in do zodeljjke wereld niets dat in den grond meer verderft dan hetgeen willekeur is. Wie gelooft dat de zonde slechts een misvorming is, van dien kan spr. zich begrjjpen dat hij den Bijbel bui ten de school brengt. Maar wie dit niet gelooft, diens roeping is naar de school met den Bijbel. Vormt de school met den Bjjbel ook even knappe menschen als de Staatsschool Ocb, veel van wat er geleerd wordt op de Staatsschool is ballast. Maar het Christendom van den Bijbel is niet tegen de wetenschap. Menschen die zich af sluiten van de wereldof zich in het heimwee naar den hemel vjjandig stellen tegen de aarde, zijn geen ware Christenen, want »in den beginne schiep God den hemel en de aarde." Dat de Bjjbel niet zou begrepen worden, is ook een praatje. Een boor zou zich verbazen wanneer men hem vroeg of hij den Bjjbel begrijpt. Zeker begrijpt hjj hem beter dan »Mei" van Gorter. En hij verstaat den Donderpsalm (Ps. 29) beter dan menige liberaal diezelfde Mei van den straks genoemden dichter. Spr. wekte ten slotte allen op tot een eendrachtige poging om de school met den Bjjbel te s'erken, te verruimen, te verhef fen en uit te breiden. De tijd dat de School aan de Staatsmacht zal onttrokken zjjn, die tjjd zal komen. Op voorwaarde dat wjj niet verzwakken in ons verantwoordeljjkheidsbesef, en met opgeheven hand en hart getrouwheid zoeken bjj den Heere onzen God Applaus. De heer Donner dankte den spreker en de vergadering ging na het zingen van Ps. 72 11 en dankzegging door den heer Donner, te ruim half 11 uiteen. Dinsdagavond hadden een 150 tal be langstellenden, daartoe door het bestuur uitgenoodigd, een feestelijke samenkomst, waarin onder gezelligen kout en toespra ken, bij het gebruik van hetgeen op een feestavond behoort een zeer aangename geest heerschte, menig stuk geschiedenis werd verhaald, menig hart werd verruimd bij do herdenking van 's Heeren weldaden. In bijzonderheden zullen wij hierbij niet treden doch wijzen alleen op de geschied kundige mededeelingen van den secretaris- penningmeester der school den heer C. Oranje, aangedikt door het hoofd der school den heer De Hoogh, waaruit de groote vijandschap der Goesche vroede mannen, notabelsten en schoolautoriteiten van dien tijd tegen Christendom en Christelijk onderwijs duidelijk in het licht trad. De tegenwerking was dan ook niet gering. En ioch hebben zelfs goedkoop en kosteloos openbaar on- derwg'8 noch verplichte vaccine door den Raad van Goes bg verordening ingevoerd de Chr. school er niet onder kunnen krijgen. Wel moest ten gevolge der ovengenoemde Vaccine-verordening de Chr. school Natha- nael aan den Oostwal 1 Sept. 1864 gesloten worden. Doch die in de Wijn gaardstraat nam toe in bloei, onder de leiding van de hoofdonderwijzers v. Lingen '54'58 v. Ralen tot '63 Brouwer tot '71; Poolmejjer tot '84; Wirtz tot '91 en De Hoogh tot heden. Vooral hetgeen de heer De Hoogh meedeelde omtrent fanatiek liberalisme en met name genoemde fana tieke liberalen die de Chr school in die dagen gram wareD, was een indrukwek kende aanwijzing van de scheidingslijn waarbij het „Voor of tegen den Christus" pasten zeer gunstig steekt daarbij af de houding der liberalen van heden waaronder er zelfs zjjn die woorden van lof voor de school over hebben, al spreekt het vanzelf dat het beginsel waaruit de vijandschap van het liberalisme in de jaren '50 tot '80 tegen het Chr. onderwjjs voortkwam, nog hetzelfde gebleven is. Met groote geestdrift werd de toespraak van den heer J. W. v. d. Weert W.J.zn. de oudste der sanwezige oud-leerlingen, begroet, niet alleen om den inhoud doch meer nog om de gift die er van vergezeld ging. Deze spreker stelde namens eoD comité uit de oud-leerlingen het bestuur eon enveloppe ter hand met f250 aan bankpapier, terwjjl nog meerdere nagiften werden toegezegd. Het was een kostelijke avond, onverge telijk voor de vrienden van do Goesche school met den bjjbel, en waardig in de annalen dier school met gulden letteren te bljjveD vermeld. De avond, door ds. v. Leussen met go- bed geopend, werd door ds. Boersma met dankzegging gesloten. Heden Woensdag was 't de lang ver beide dag voor de schoolkinderen. Om half 3 kwamen zij in de school met de onderwijzers, het schoolbestuur en het mu ziekgezelschap Hosanna onder leiding van den directeur dhr. L. de Beste bijeen, waarna een wandeling, met het muziek voorop, door de stad gemaakt werd en na afloop den kinderen een flink onthaal wachtte in de Prins van Oranje. De heer Douner opende en hield een toespraak, de kinderen zongen enkele feestliederen, en kregen ter herinnering aan dezen goed geslaagden feestdag elk nog een zakje lekkers mee naar huis. De voorstanders van Chr. Onderwijs te Goes, zoowel de grooten als de kleinen, z allen zich nog lange deze aangename dagen herinneren. Leve ea bloeie de Goesche school met den Bijbel! Ned. Serv. Kerk. Drietallen te Utrecht (vac. Verhoeff) dr. A. J. Tb. Jonker te Heemstede, dr. H. M. v. Nes te Den Haag en C. J. v: Paassen te Haarlem en (vac. v. Meer) dr. J. P. de Bie te Kethe), dr. E. J. W. Posthumus Meyjea te Den Haag en dr. H. Schokking te Vlaardingen. Beroepen te Amsterdam (vac. Hogerzeil) I. D. J. Idenburg te Groningen, en (vac. Herfkens) Chr. Hunnigher te Vlissingen te Maasland G. Jaarsma te Balkte Cornjum J. Buiskool te Holwerd. Aangenomen naar Buitenpost door J. E. de Vries te Visvliet. Bedankt voor Abbenbroek door H. T. de Graaf te Marum. Door het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland is aan ds. C. F. Zeeman te Zon- nemaire, op zijn verzoek tegen 10 Juli aeervol emeritaat verleend na vjjftig- jarigen dienst. Waarde. In de Maandagavond jl. ge houden kerkeraadsvergadering werden we gens het ontslagneraen van de heeren A. van Fraas8en en A. C. de Smit tot diakenen benoemd, dhr. L. van Fraassen en M. Weststrate. Geref. Kerken. Beroepen te Kampen als missionair die naar des Woords op Soemba C. de Bruin, thans met verlof in ons land. Chr. Ger. kerk. Bedankt voor Oud-Beijerland door M. den Boer te Zaamdam. Kloetinge. Benoemd tot onderwijzeres alhier, mej. A. Blaokstone, te Hoedekens- kerke, no. 2 der voordracht. Tot onderwijzeres aan de R. C. School te Oostburg is benoemd de heer A. Linde man te Rotterdam de heer Horvers te Soest had bedankt. Goes. Wjj verwjjzen gaarne naar de advertentie in dit no. betreffende fruitvei lingen. Het kan slechts in het belang zgn van de kweekers van fruit- en andere tuinbouwproducten, in zoo groot moge lijken getale, de besprekingen bjj te wonen, welke Dinsdag 19 April a. s. te Goes zul len gehouden worden. Andere streken vau ons vaderland bewjjzen het, hoe de oprich ting van veilingen tot groote welvaart heeft geleid. Goes. Tegen M. S. alhier is procesver baal opgemaakt wegons het ontvreemden van een horloge uit den broekzak van V. M., onder de gemeento 's-Heer Arendskerke. Benoemd tot gemeenteveldwachter te Dirksland, H. Kramer vroeger te Goes, thans agent van politie te Vlissingen. Vlissingen. Generaal Booth, van het Leger des Heils, kwam hier aan met de boot van de maatschappjj Zeeland, om zgn reis voort te zetten naai Duitschland en van daar naar Zweden, Noorwegen en Dene marken. In spjjt van zjjn 75 jaren zag de heer Booth er flink en veerkrachtig uit. In Mei zal hjj Frankrjjk en Zwitserland bezoeken en daarna in Juni een groot congres te Londen leiden, waar honderdduizend heilssoldaten uit alle landen der wereld tegenwoordig zullen zjjn. Daarna hoopt hij in October een bezoek van 14 dagen aan Nederland te brengen. Waarde. In de Maandagavond j.l. ge houden vergadering van den kolenbond „Algemeen Belang" werd in plaats van den heer A. van Fraassen, die wegons zjjn ver trek naar elders ontslag heeft aangevraagd, bonoemd tot ontvanger dhr. M. de Leeuw, secretaris van den bond. Wegens zjjn ontslag uit laatstgenoemde betrekking werd toen tot bestuurslid gekozen dhr. L. van Fraassen, terwjjl deze door bet bestuur als secretaris werd benoemd. Te Oud-Vossemeer is in don polder De Preit gisterennamiddag om kwart over vieren neergekomen een luchtballon, bemand mot twee Belgische officieren en een onder officier van de genie, welk te kwart voor drie te Antwerpen waren opgegaan. Het nederdalen, dat plaats had op een akker, geschiedde zonder ongelukken de grootste hoogte die bereikt werd, bedroeg 1200 M. Nadat do ballon verpakt was, is de terug reis naar Antwerpen per tram aanvaard. lerseke. Maandagavond hield de ge meenteraad een vergadering onder voor zitterschap van den burgemeester. Onder de ingekomen stukken kwamen voor mededeelingen van de heeren G. Moerdijk, J. J. v. d. Peijl, F. H. Klenke en I. van Djjke, dat zij hunne benoeming of herbenoeming tot lid der commissie van schoolverzuim aannamen, van den heer J. Hage daarentegen, dat hij daai voor bedankte. In zijn plaats werd de heer K. J. G. van de Wal benoemd. Op verzoeken om afschrijving van school geld van 2 ingezetenen werd gunstig be slist. Besproken werd om na den publieken verkoop van het voormalig woonhuis van het hoofd van school I zoo spoedig als noodig zal blijken een vergadering te hou den, teneinde over de gunning te beslissen. Ingekomen was een verzoek van den heer J. v. d. Vliet, vroeger volontair-on- derwjjzer aan school I, om een gratificatie omdat hij eenigen tijd een zieke onder wijzeres aan school 2 had vervangen. B. en W- lieten de beslissing aan den raad over, doch ontkenden de billijkheid van een belooning niet. Deze werd sterk be pleit, door de heeren Wesdorp en Cuperg. Nadat beslist was een gratificatie te ver- leenen stelde do heer Wesdorp 30, de heer De Schipper 20 en de heer Cupéry f40 voor. Het laatste werd arngenomen. Omtrent de nieuwe regeling van den Burgl. Stand besloot de raad het volgende le tot ambtenaren voor de huwelijksvol trekkingen werden benoemd de bnrgemees- ter en de heeren J. C. v. d. Burght en G. Schipper, 2e tot ambtenaren voor de overige akten de gemeente secretaris en de le klerk ter secretarie, 3e de eerste en tweede categorie van ambtenaren kunnen elkander wederkeerig vervangen, 4e het concept verordening tot regeling der werkzaamheden werd in beginsel goedgekeurd, 5e de bur gemeester zal als belooning genieten f 50, de secretaris f100 en de le klerk f25. Het eerste en derde dezer salarissen zgn nieuw. Een paar leden gaven hunne on tevredenheid er over te kennen, dat de nieuwe wet dezen last weer op de ge meente legt. Voordat de vaststelling van een supple toir kohier voor schoolgeld en het kohier van den hoofdelijken omslag 1904 in ge heime zitting aan de orde kwamen, deed de voorz. de laatste rondvraag. De heer Cuperjj gaf den wensch te ken nen, dat het toren-uurwerk spoedig af doende zou gerepareerd worden, en ver zocht om verbetering van den onhoudbaren toestand der stinkslooten en van de afwa tering van het Bekhof. Daar beide werken heel wat zullen kosten, kon nog geen be paalde belofte worden afgelegd. De heer Cuperjj kwam verder terug op de aanstelling van een 7en onderwjjzer aan school 1, waaromtrent bij in de vorige vergadering tot voorzichtigheid had aangemaand, De voorz. antwoordde dat geen 7e onderwjj zer zal worden aangesteld. De heer Wes dorp vroeg, wanneer een begin zal worden gemaakt met de verbetering van den haven- dam. Geantwoord werd, dat de winter geen geschikte tjjd was voor dergeljjk werk, en dat de gemeente-opzichter dit ook niet bepaald dringend oordeelde. Er zal nu evenwel spoedig wat aan gedaan kunnen worden. Na nog een paar andere verzoe ken van denzelfdon spreker betreffende den djjk en een pad bjj den Burenpolder werd de openbare vergadering gesloten. 's-Gravenpolder. Een vrachtrjjder alhier, die eenige oogenhlikken zgn aange spannen paarden aan de zorgvanzjjn 12-jarig dochtertje had toevertrouwd, vond haar bjj zjjn terugkomst, met een gebroken arm. Zjj had een slag van een der paarden ge kregen. Heelkundige hulp werd dadeljjk ingeroepen. Heinkenszand. Maandag ontstond bg den arbeider J. R. brand. Wegens vlugge hulp was men den brand spoedig meester en bleef de schade boperkt tot eenig huis raad en eenige planken in den zolder. Middelburg. Tot secretaris der Kamer van koophandel en fabrieken alhier is hodon door dit college benoemd de heer mr. G. J. Sprenger met 7 stemmen tegen 3 op den heer mr. J. J. Heyse, en 1 op den beer J. F. Fak Brouwer Mz. M. C. Bjj de Maandagavond gehouden aan gifte voor nieuwe leerlingen der „Volks zangschool" van de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" hebben zich onge veer honderd kinderen doen inschrjjven. Ter civiele terechtzitting der arrou- dissements rechtbank te Middelburg, van hedon is de hoer F. van Cleef, benoemd notars te Heinkenszand, als zoodanig bo- öedigd. Wissenkerke. Maandagavond hield de werklieden vereeniging »Hulp in nood" haar jaarvergadering. Nadat de voorzitter de vergadering met eene toespraak geopend had, werd na lezing van resumó's der be stuursvergadering, het eerst aan de orde gesteld een ingekomen schrijven eener zustervereeniging te Coljjnsplaat, bevattende eene uitnoodiging tot het overwegen van een plan tot samenwerking, waarvan het hoofdpunt zou zijn de overneming van elkanders leden bij woonplaatsverandering zonder opnieuw betalen van entreegelden, enz. Ofschoon de stemming in 't eerst niet gunstig voor samenwerking met andere vereenigingen bleek te zjjn, wjjzigde deze zich door den loop der besprekingen, waar aan ook de aanwezige donateurs ijverig deel namen, zoodanig, dat met algemeene goed keuring der leden hot bestuur gemachtigd werd een nader onderzoek in te stellen naar d8 grondslagen waarop die samen werking zou kunnen berusten en daarover in eene algemeene vergadering nader rap port uit te brengen. Daarna werd aan de orde gesteld het doen der rekening waaruit bleek dat'ont vangen was over 1903/4 aan contributie f205.60, bjjdragen van donateurs f 48.50 en van begunstigers 1 3, aldus een totale ont vangst van f 257.10 en dat was uitgegeven voor drukken reglementen, advertentiün en andere kleine uitgaven f 20.97', aan uit- keeringen f28, blijvende alzoo ter Rijks postspaarbank als goed slot f208.30». Bij de daarop gevolgde reglements-voorlezing werd wjjziging gebracht in den leeftijd voor toelating als lid, en die leeftjjd van 18—60 gebracht op 18—50 jaren. De uit- keermg bleef gehandhaafd op f4.50 per week of 75 cent per dag. Tot het gratis ophalen der contributie boden zich 2 leden, elk voor een half jaar, aan. Een advies van een der donateurs om den secretaris voor de vele bemoeiingen bjj de oprichting der vereeniging een dou ceurtje te verleenen viel in goede aarde. Tot bestuursleden werden met bijna al gemeene stemmen herkozen P. O. Koets, voorzitter, en C. Goulooze, commissaris. Met een woord van opwekking tot trouw aan de vereeniging en met een wensch voor haar bloei werd de vergadering ge sloten. De vereeniging telt thans 38 ledeD, 46 donateurs en 7 begunstigers. Tegen den weesvader Piersma te Almelo, is door het O M bjj de Almeloo- sche rechtbank f 10 b. s. 2 d. h. geëischt wegens mishandeling van drie oud-verpleeg den. Met drie stemmen. Tot lid van den ge meenteraad te Gouda is gekozen de libe raal Vergeer met 242 stemmen. De antir. Dercksen had er 239. Door deze verkie zing iB de raad waar de anti-liberalen één stem meerderheid hadden om gegaan. Gisteren hebben onze Koningin, prinB Hendrik en do hertogin van Mecklenburg een bezoek gebracht aan Pompeji. Zjj bljjven tot don 20en te Sorrente om daarna een bezoek te brengen aan het Italische koningspaar en den Paus. De Belgische Maatschappjj tot be scherming van dieren heeft zich tot den Mi nister van Landbouw gowend met verzoek maatregelen te willen nemen tegen de mishandelingen, waaraan het Nederlandscbo vee bloot staat in de quarantainestallen aan de grenzen, voornamefjjk te Yisó. Op hevel van den officier van jus titie is te Amsterdam aangehouden de bekende Van den Dool, herhaaldelijk reeds verdacht van verschillende ernstige mis drijven, o. a. de brandstichting in de Staal- straat en den moord op de weduwe Djjx- hoorn in de dubbele Buurt te Amsterdam. Wegens gebrek aan bewjjs word hjj even wel in al deze zaken vrijgesproken. Thans staat hjj onder zeer ernstige verdenking, zich te hebben schuldig gemaakt aan heling van schoenmakersmachines, die in grooten getale werden ontvreemd op de terreinen der Hollandsche Spoor te Amsterdam. De verdachte werd na verhoor in arrest ge houden. (Mbld.) Hedennacht is door de rjjksveldwacht onder Heer (L.) gearresteerd een Duitscher verdacht van diefstal van kippen. Bjj zjjn aanhouding trok hjj zgn rovol ver en schoot op don rijksveldwachter, zonder hem even wel te treffen. Deze schoot terug, en trof hem aan het hoofd. Vervolgens had de aanhouding plaats, een zeer goedo vangst, daar in de gemeente Heer en omstreken herhaaldeljjk kippendiefstallen plaats haddon en men als voorzeker aanneemt den pleger al dier ongerechtigheden in handen te hebben. In do gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de Raiffeisenscho (coöpe«

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2