Gemengde Berichten. Het «e sea pull van let andere. Kerknieuws» Schoolnieuws. LANDBOUW, 2 X 5 d. b., verb* Verkl. bevel uitl. 2 ge weren of 2 X f 1 s. 2 x 1 d. h., J. F C. J. J., A. H. te Colijnsplaat, ieder 2 x f 3 b. s. 2 X 2 d. b,, verb, verkl. bevel uitl. geweer of samen f 1,50 s. 1 d. h. ieder.; ■in veld wild bemach. zond. adeG. G. te Kieldrecbt f 2 b. s. 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. wulp of f0,25 s. 1 d. h.in gesloten jachttijd wild vero J. G. te Ierseke, f 5 b. s. 3 d. d. h. verb, verkl. bevel uitl. haas of f 1,50 s. 1 d. h., W. de J. te Goes f 2 b. s. 2 d. b., verb, verkl. fazantmet strik wild bemach.W. K. te Schore f 3 b. s. 2 d. h., bevel verniet, strikken straat schenderij J. A. N. te Wissenkerke f3 b. s. 2 d. h., J. M., J.Q A. W.M. de V. en W. J. B. te Oudelande, ieder f 2- b. s. 2 d. h.nachtrumoer verwekkenM. B. te 's-Gravenpoldor, A. H. te Colijns- plaat, J. van de V. en P. R. te Wolferts- dijk ieder f 2 b. s. 2 d. b.trekdier onbeh. laten staanL. J. C. te Goes f 2 b. s. 2 d. h. loopen over bei. grond: M. W. van O. en J. H. to Driewegen ieder f5 b. s. 3 d. h.loopen over grond met verb toegang F. B. te Wemeldinge, L. W. D. te Kloe- tinge ieder f 1 b. s. 1 d. h.zich in 't openb. met boksbeugel be v.A. de M. te Goes f2 b. 8. 2 d. h id. pistool: M. K. te Schore f 2 b. s. 2 d. h.sterkedrank toed. zond. verg.D. B. te Oudelande en M. J. B. te Dalfsen, ieder f 20 b. s. 10 d. h.loopen op spoorweg zond. verg.: A. J. P. K., A. S. te Krabbendijke, C. 7. D. te Rilland-Bath en J. K. te Wissenkerko ieder 2 b. s. 2 d. h.Scheldbev. zond. verg.T. M. van de V. te Yersoko f 2 b. s. 2 d. h., G. H. en M. O. te Ierseke ieder f2 b. 8. 1 d. h. Schelde bevisschen zonder cons, en verg.C. M., A. EM. G. van B. en J. E. te Iorseke ieder f2 en fl b. s. 2 x 1 d. b.karnetten sleepen binnen 500 M. enz.: M. P. te Ierseke, f 2 X 10 b. s. 2 X 3 d. h.; schelpvisch rapen aan voet zeedijk: D. H. en J. M. te WemeldiDge ieder f 1 b. s. 1 d. h.in vaarwater liggen zond. lichtA. V. te Ierseke, f 2 b. s. 2 d. h., L. G. te Clinge f 3 b. s. 2 d. h. fietsen z. lichtA. H. te Goes f 1 b. s. 1 d. h.niet voldoen aan bevel brugwachter J. N. te Hansweerd f 15 b. s. 5 d. h.dron kenschap P. W. en J. H. te Wemeldinge f 2 b. s. 2 d. h., P. van O. te Goes f 3 b. s. 2 d. h., J. R. te 's-Heerenhoek f 5 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken werd: P. D. te Ellewouts- dyk beklaagd van op openb. weg als ge leider van een rijtuig niet uithalen voor een achteroprijdend rijtuig. In de zitting van 11 April 1904 werd J. P. te Cortgene niet ontvankelijk ver klaard in zijn verzet tegeneen vonnis van het Kantongerecht te Goec, wijl dat von nis niet bestond. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg van heden is de aldaar gedetineerde 23-jarige dienstbode C. K. uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Ds. Talma te Middelburg. Een stampvolle zaal in het Schuttershof; ongeveer 500 hoorders, meest onzer rich ting. Voorzitter mr. P. Dieleman, die de vergadering met gebed opende en den spreker inleidde. De heer Talma zeide waar hij voor een a. r. kiesvereeniging zou optreden, geen betere keuze voor een onderwerp te hebben mogelijk geacht dan „de tegenwoordige politieke toestand". De stembus voor do provinciale staten is van bijzondere beteekenis. Een twintig en meer jaren terug, toen er ongeveer enkel liberale heeren in de Staten zitting hadden, en de antirev. de politieke beteekenis der Statenverkiezingen naar voren brachten, werd ons van liberale zijde steeds toegevoegdgij bederft de verkiezingen daarmee. Wij moeten in de Staten hebben alleen bekwame mannen in polder- en administratiezakengeen poli tiek. Toen was de Eerste Kamerliberaal. Thans schuiven de liberalen zeiven deze gewichtige politieke beteekenis naar voren, en vinden het daarbij erg jammer dat men niet alleen moet letten op de provinciale belangen maar ook op de politiek. Dat zijn wij met hen eens Maar voor ons is daar dan ook een reden van bevredi ging in dat in dien tijd onze geestverwan ten er ook zoo over dachten en het over een geheel anderen boeg wierpen. De li beralen en hunne verwanten zullen straks by de Statenverkiezingen van de kiezers niet vragen een votum of deze of die af tredende knap is in polderzaken, maar een votum tegen het Kabinet. Daarom is het voor ons zaak om ons recht rekenschap te geven van den toestand, en van den uitslag der a.s. verkiezingen. In 1901 heeft het Kiezersvolk beslist bjj de verkiezingen voor de Tweede Kamer, dat de koers, waarin nu ongeveer een halve eeuw met kleine tus8chenpoos gestuurd wa,°, door liberale kabinetter, moest worden veranderd. Heeft ons volk zich toen vergist Natuurljjk zeggen de liberalen van ja. In 1901 heb ben wij tegen het beleid van net Kabinet Borgesius een votum van wantrouwen uit gebracht wij hebben toen met geestdrift onze stem uitgebracht, en zijn er dankbaar voor geweest dat het Car. Kabinet optrad. Hebben wij recht gedaan met ons te verheugen Op 't oogenblik iB men in den boezem der Chr. partijen eenstemmig van oordeel dat de nu sinds drie jaar gevolgde koers de rechte is. Toch zijn er twee groepen niet tevreden. De eene, uit de a. r., de andere uit de chr. hist, pattij. Spr. bedoelt de Chr. Democraten en een deel der Hervormde predikanten die zich groepeeren om dr. Vos. Die beide verschijnselen zjjn echter van dien aard dat men niet kan zeggen dat daardoor de positie zou zijn verzwakt. Eerstgenoemden hebben alleen hun zetel te Den Helder, en vinden in den lande geen beteekenenden steun; laatstgenoemden kunnen niet geacht worden met blijdschap dit ministerie te hebben zien optreden. Aan deze oppositie kan geen politieke beteekenis worden gegeven, evenmin als aan de stem van dr. de Visser tegen het Hooger Onder wij sont werp. Deze toch heeft in 't parlement zijn stem losgemaakt van de politiek, de argumenten van de bedoelde predikanten tegen het ontwerp onjuist genoemd, en herhaald dat zjjn bezwaren met zijn politieke verhouding tegenover dit kabinet in geeuerlei verband stonden. Met de Chr. Democraten staat de zaak anders. Dezen zeggen te zijn de antir. partij. Zij rekenen het zich ten taak in de tegenwoordige coalitie de antirev party aan haar verleden en dr. Kuyper aan zjjn verleden en vooral zijn vroegere uitspraken te houden. Maar nu is in 1901 niet op getreden een antirev. maar een coalitie- ministerie. Dat had niet in opdracht om uit te voeren eenig besluit der deputaten- vergadering, maar de gemeenschappelijke belangen van all9 drie de Chr. partijen voor te staan, en in dit opzicht heeft het mini sterie aan de verwachtingen ruimschoots voldaan. DR erkent het gros der Chr. partijen. Voor hen is ook de toelich ting minder noodig. Maar het gaat eigen lijk meer om de groote middenstof. Het is een voordeel van het parlementaire stelsel dat iedere partij, uitgezonderd de sociaal democratische, met die middenstof heeft te rekenen. Immers niet een partijen-groep maar het geheele volk moet bg' een staat kunde welvaren. Het is de zwakheid der S. D. A. P. dat zjj zien daaraan niet houdt, da personen en partijen laat zich bij het scheve licht dat zij er op vallen laat, en als arbeiderspartij alle andere kringen uitsluit. Zoo komt zij nooit tot een nationale staat kunde. Bovendien mist zij het recht zich arbeiderspartij te noemen. Een partij die in het parlement optreedt, om leiding te geven aan de politiek moet zeggen dat haar politiek er op gericht is om het leven van het geheele volk tot welvaart te brengen. En 't ministerie hieraan getoetst, kan dien toets glansrijk dooi staan. Van de overzij zijn verscheidene aan klachten tot haar gericht. Een er van is totaal verstomd. Het is die, als zou dit kabinet den tijd der brand stapels terugroepen. Een andere aanklacht is dat er zoo weinig specifiek christelijks is aan de wetten van dit ministerieAlsof ooit de antirev. partij ook maar met éen woord geleerd had dat zy' door middel van de Staatsmacht de men- schen dwingen mag om naar de Chr. be ginselen te leven. Maar dat zou een verloo chenen van onze historie zijn, die de on mogelijkheid heeft aangetoond op ons volk een kerkelijk stempel te drukken. En van de gereformeerde belydenis die te zeer op den voorgrond stelt dat het waarachtige leven niet gewekt wordt door uiterlyk geweld maar door den innerlyken drang des Heiligen Geestes. Al zou men in eigen kring bezield zijn met ijver om het volk te bekeeren, door middel van prediking en zending, op staatkundig terrein kan die taak niet worden vervuld. Geen enkele partij heeft dan ook te klagen gehad over eenige Christelijke handeling waardoor het volk zou gedwongen worden te luisteren naar de voorschriften van eenige kerk. De acte van beschuldiging bij uitnemend heid is de Hooger Onderwijswet, waardoor het clericalisme (naar de liberale leer eene inklevende ongerechtigheid van het Chris tendom zich stelt tegen het licht der wetenschap. De beschuldiging is onjuist. Er is een vrije universiteit. Deze is op éan punt met lamheid geslagen. Er zijn verscheidene betrekkingen, die door den Staat worden vergeven doch niet aan de gepromoveerden van die Vrye Universiteit. En wanneer nu de voorstanders dezer V. U. aan zekere eischen voldoen, en duizen den daarvoor offeren, o. a. wegens uitbrei ding der drie faculteiten, dan zullen ook hare leerlingen benoembaar zyn tot vel schillende betrekkingen. Een onschuldige bepaling als effectus civilis bekend doch door de liberale pers opgeblazen tot een aanval op de vrijheid der wetenschap, op de rechten der Ned. Herv. Kerk. Spreker heeft dit hoorende, gelachen om die bedreigde wetenschapgedachtig aan zijn studententijd en aan de praktijk des levens. Vraagt het publiek, als de dokter, zoo pas gepromoveerd, zich vestig*, of hy de officiëele aanstelling wel in den zak heeft, dan wel of hij veel patiënten „ge neest"? Is voor het publiek die rechtsge leerde de knapste welke zijn acte kan toonen, of wel hij die ook al is hij aan de school niet knap geweest, en slechts met behulp van een repetitor, niet dan na veeljarig college loopen klaar gekomen de meeste zaken „opknapt" Er is menig professoraal getuigschrift van „wetenschap pelijke waarde" uitgereikt, maar dat den menschen die het in den zak hebben niets geeft. En dan is dia wetenschappelijke waarde nog zeer twijfelachtig, want het is een feit dat „genieën zijn dun gezaaid en slecht opgekomen". Een mandarijn in China kan zes examens achter don rug hebben en daardoor nog geen stap gezet hebben op de baan der wetenschap. Dat „wetenschappelijk" bezwaar strekte dan ook slechts om de eigenlijke dryfveer van het verzet tegen dit ontwerp te ver bergen. Eén slechts heeft het ruiterlijk uitgesprokenMaar het was dan ook weer een sociaal democraat die de leiding had of. Troelstra. Hij legde den nadruk niet op de wetenschap, maar op het geloofsbeginsel. Hij zei er voor te bedanken dat de Siaat subsidie zou geven aan een hoogeschool waar mannen gevormd worden die hem en de S. D. A. P. straks zouden bekampen in volksvergaderingen. Dat is het eenig mogelijke standpunt, ook dooi de liberalen altyd ingenomen namelyk dat de Staat het recht zou hebben een wetsontwerp naar de opvatting eener bovendrijvende party aan een volk op te leggen. Wat eTroelstra zei is daarvan de consekwentie maar dit hebben zij niet voor hun verantwoording durven nemen. Zij hebben die laten uitspreken door een so ciaal-democraat. Maar de antirevolutionairen staan anders. Niemand ontkent dat dr. Kuyper met ruime haud en inzicht de Ryks Universiteiten steunt. Daarvoor heeft de heer Roëll, zelf curator der Utrechtsche Universiteit, aan ZExc. in de Kamer grooten lof toegezwaaid. Maar de minister stelde zich als antirev. daarbij op een nationaal standpunt, en dit deed o.a. de a. r. party ook door te zeggen een universiteit welke aan die en die eischen voldoet moet worden gesteund. Zoo dacht ook Spr. er over, en niet met matige in genomenheid, gelijk hem is verweten door de Nieuwe Crt. Er zijn 25 jaren noodig geweest om de liberale partij te doen in zien dat aan de bijzondere lagere school rechtsgelijkheid toekwam mot de oponbare. Maar om dat inzicht te verkrijgen ten opzichte van de Chr. hoogescholen zal naar Spr. vertrouwt, geen tijdperk van 25 jaren noodig zijn. En Spr. kan zich dan ook niet denken dat de Eerste Kamer deze wet zou verwerpen. De Eerste Kamer toch staat buiten den politieken strijd en kan derhalve dit ontwerp alleen beschouwen uit het oogpunt van recht en staatsbelang, en moet derhalve oordeelen daarnaar of door deze daad der Tweede Kamer ;de aan neming van dit ontwerp) de Staatsbelangen zouden bedreigd worden. Maar nu de oppositie van kerkelijke zijde (Slot volgt.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zutphen dr. A. Rutgers v. d. Loeft' te 's-Hertogenboschte Abben- broek T. de Graaf te Marumte Zwaag- westeinde J. W. Hoekstra cand. te Gronin gen te Winschoten P. Meindersma te Schild wolde. Aangenomen naar Oostwold door K. Lij- fening te Noordwjjk. Bedankt voor Huizen door J. G. Deur te Gouda. Ü3. J. C. Monlijn te Groningen herdenkt 13 Nov. a.s. zijn veertigjarige ambtsbedie ning doch zal wegens gezondheidsredenen nu reeds emeritaat moeten vragen; hij zal zich in Gelderland vestigen. Z.Eerw. was van 1864 tot 1870 pred. te Loenen; daarna te Uitwijkvan 1872 tot 1874 te Sprang, daarna te Alblasserdam van 1878 tot 1882 te Zierikzee, daarna te Schiedam; en sedert 4 Aug. 1889 te Groningen. I)e Predikantenvergadering. In De Hol lander komen eenige nadere mededeelingen voor betreffende de verleden week te Utrecht gehouden vergadering van Ned. Herv. Predi kanten. Deze mededeelingen luiden aldus: Slechts een zeer klein gedeelte van de predikanten der Herv. Kerk woonde die vergadering by en daaronder nog moder nen, die van zelf liberaal of socialistisch zyn, en rechtzinnigen, diehetmetdr. Vos c.s. heelemaal niet eens zjjn. Zoo vernamen we, dat Dr. Kromsigt ook onder de verga derden was en krachtig heeft geprotesteerd tegen wat de aanstichters van deze beweging beoogden. Zoo vernamen we ook, dat de vergadering één hopelooze verwarring was van het begin tot het einde, en dat de motie werd aangenomen, toen de vergadering wegens het late uur voor een goed deel verloopen was en velen der nog aanwezigen gereed stonden om te vertrekkon. Geref. Kerken. Beroepen te Warms J. Schoonhoven te N oord-Schor woude. Ds. J. Sybrandy zal D.V. met Pinksteren afscheid nemen van de Geref. kerk te Me- d6inblik om te Krabbendijke zijn intrede te doen Zondag 29 Mei d. a. v., na te zijn ingeleid door den emeritus predikant Ds. J. de Koning. Stavenisse. Tot onderwijzeres alhier werd benoemd Mej. A. H. Fluijt van Sir- Jansland, in tijdelijke betrekking te Gapinge. Wolfaartsdijk. Alhier doet zich een geval voor van besmettelijke ziekte, diph- teritus. Heinkenszand. Alhier is diphteritus uitgebroken bij dhr. J. S. alhier. Heinkenszand. Alhier is het aantal vergunningen weer met twee verminderd, doordat de voormalige gemeente-herberg, bewoond door den heer P. Rijk, in andere handen is overgegaan, die deze twee ver gunningen voor f 300 per stuk heeft ge kocht. Hansweerd. De Duitschez eeboot »Bel- lona" is alhier gisteren tegen de schepen »Pieter Jan", schipper Berrevoets en »Pool- ster" schipper Pasveer aangevaren, waar door beide schepen averij bekwamon. De ♦Bellona" is naar bestemming vertrokken na de schade te hebben betaald. Een reiziger voor Zwolle stapte Zater dag te Leeuwarden in den sneltrein en ging in de retiradede deur viel in het slotde man kon er niet weer uit. Te Heerenveen werd het trein- en stations- personeel gewaarschuwd, men poogde de deur te oponen. Geen sprake van Ten slotte gaf de schef last de ruit stuk te slaan. Een ladder werd er voor geplaatst en aldus kon de »gevangene" uitstijgen. De Duitsche keizer is, aan boord van de »Hohenzollern«, van Palermo naar Malta vertrokken. Een aardig feit moet zich hebben voorgedaan toen het keizerlijk jacht zich bij de Fransehe kust, ter hoogte van Ouessant, bevond. Aan boord van het jacht is een apparaat voor draadlooze telegrapbie, gelijk ook op genoemd eiland. De keizer vroeg nu in het Fransch aan don post op het eiland of men een telegram kon aan nemen. Voor den Franschen post bestaat een voorschrift, dat zij nooit telegrammen van een schip van andere nationaliteit mag aannemen, tenzij in tijd van gevaar. In dit bjjzonder geval vroeg de chef van den post echter nadere instruction aan Brest. Van hier uit werd weldra toestemming verleend, maar toen men trachtte dit aan het Duitsche schip mede te deelen, bleek 't dat het keizerlijk jacht de reis reeds bad voortgezet. De aanslag te Barcelona heeft een ernstiger karakter gehad dan men wil weten. Er werd een bom naar hetrjjtuigdes konings geslingerd doordien men onhandig gericht had bereikte de bom het doel niet, doch wel een paar toeschouwers. De eerste mi nister verzocht den koning door te rijden, maar Alfonso XIII weigerde alvorens de gewonden naar het gasthuis waren over gebracht. De koning bleef zeer bedaard en koelbloedig en de menigte juichte hem dan ook stormachtig toe. De Paus heeft Alfonso XIII een telegram van gelukwensch doen toekomen. Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats had, ontstond er eene verwarring tusschen de menigte, die zich op de Rambla-Centro verdrong. Men geloofde, dat er een aanslag was gepleegd. Men stoof uit elkaar en zocht links en rechts weg te komen. De politie bejjverde zich aanstonds de menschen gerust te stellen. Men vond toen in het huis nummer 19 eenige stukken lood en wat kogelsde daar aangerichte schade is nog al belangrjjk. Ook huizen hebben het moeten ontgelden. In een der woningen zat een student rustig te lezen. Hij werd door den schok van zijn stoel geworpen en in don hoek van het vertrok geslingerd gelukkig bekwam hy daarbij geen verwondingen. Minder gelukkig waron drie voorbijgangers die licht gewond werden. Wie de dader van dezen »aanslag« is, is nog niet bekend. Twee verdachte individuen, die Duitsch spraken zijn gezien, juist op het oogenblik dat men de ontploffing hoorde zich weg makende. De polilie heeft dit tweetal nog niet terug kunnen vinden. Koning Alfonso wordt thans te Barcelona, overal waar hy verschijnt, luidde toegejuicht. Aan een diner waarbij een Fransehe en een Italiaansche admiraal naast den koning zaten, heeft deze een dronk uitgebracht op Frankrijk en president Loubet, en op Italië en koning Humbert. Da Spaansche koning moet voor nemens zyn, eerlang zijn bezoeken af te leggen bij den president der Fransehe Re publiek en ook aan de keizers van Duitsch- land en Oostenryk. Antonio Fernandez, een matador, is dezer dagen in een stierengevecht te Juarez, Taxas, gedood. Het gevecht werd bijge woond door 3000 personen, waarvan twee derden Amerikanen waren en onder hen vele vrouwen. In het gevecht had de stier reeds twee paarden doorboord en toen hij eindelijk uitgeput was stak Fernandez hem het zwaard tot aan het heft in de borst. Zieltogend viel het dier neer. Een oor- verdoovend applaus ging op en toen de matador zich omkeerde om het publiek met een buiging te bedanken, sprong de stier plotseling op en doorboorde hem met zijn horens. Vrydag vierde de koning van Dene marken, Uhristiaan IX, zijn 86en verjaaidag. Tegenwoordig waren o. a. de koning en de koningin van Engeland, de Duitsche kroon prins, enz. Uhristiaan de IX is de oudste vorst van Europa in jarentoch regeert by niet het langst. Als zoodanig komt keizer Frans Jozef met 56 regeeringsjaren vooraan daarna volgt de koning van Grie kenland met 41 jaar en dan eerst de Deensche koning. De koning van Griekenland, die een zoon is van koning Christiaan, werd eenige maanden vóórdat zyn vader den Deenschen troon besteeg, tot koning van Griekenland gekozen. Terwyl de Engelschen in gelukkige gevechten bezig zyn ds zwakke, byna weer- looze Tibetanen te tuchtigen, zint men in Engeland reeds weer op eene nieuwe Engel- sche expeditie en wel naar Noord-Nigeria, waar de Yoraghums wonen, een kanibalen stam, die reeds eenige malen met de Britten slaags moet zyn geweest. Noord-Nigeria ligt ten Noorden van de Engelsche bezetting Ibi, aan de Benue (N.-W.-Afrika). Er wordt daar zelfs op het oogenblik terug geschoten. De Engelschen hadden 4 dooden en 48 ge wonden. Verloden jaar badden de wilden een officier en een ambtenaar gedood het hoofd van dien offiecier is gevonden. Lastig goedje. Er is al vrij wat ver telt over het zonderlinge metaal, dat in den laatsten tijd ia ontdekt, het radium, met zijn vreemde, goheimzinnige eigenschap pen en zyn zondorling licht, dat maar al voortduurt, zonder in kracht zichtbaar af te nemon, en welk licht zulke merkwaardige uitwerkingen heeft. Thans is er een moeilijk heid ontstaan omtrent het vervoer dezer stof per post. Tot nog toe werd radium met de post verzonden zonder eenige bij zondere voorzorgsmaatregel, zoodat het in aanraking kon komen met voorwerpen, die door de stralen kunnen wordon beschadigd, Photogrnphisehe platen bijv. en bromide papier,hoe goed ook ingepakt, wordon on bruikbaar gemaakt, wanneer ze maar enkele oogenblikkon op een meter afstands van een ondenkbaar klein stukje radium liggen. Daar die stralen niet tegen tehouden zijn, door geen enkele stof, hoe dik en zwaar zal men er bij de posterij in Duitschland toe overgaan om paketten, die radium be vatten, met een duidelyk leesbaar opschrift te voorzien, zoodat zij niet dicht bij voor werpen komen te liggen, waaraan radium- licht schade zou kunnen berokkenen- Een vreeselyko aardbeving heeft Salo- niki (het oude Thessalonica uit de Schrift) en haar omstreken geteisterd. In de Btad zelve werden 1400 huizen vernield, 25 menschen godood en 40 ernstig gewond. Alle kazernes zijn vernield. In de om streken bloven ruim 20 dooden en 50 ge wonden. Een ieder, die eenigszins op de hoogte is van do groote veranderingen, die in den laatsten tijd op landbouwgebied hebben plaats gegrepen, weet o. a. dat vooral in de wijze, waarop de grond bemest wordt, een groote ommekeer is waar te nemen. Sedert b. v. het chilisalpeter en de kracht dezer meststof is bekend geworden, hebben de landbouwers en vooral de groote bedrij ven dit zout in belangrijke hoeveelheden gaan gebruiken. Welken invloed heeft het gebruik van chilisalpeter op den grond Chilisalpeter is, zooals wij weten, een sal peter zuur zout van natron. Het bevat dus van de voorname plantenvoedende stof fen slechts stikstof. Nu is het tegenwoordig vrjj wel bij alle landbouwers bekend, dat van stikstof alleen de plantenlichamen niet kunnen worden opgebouwd. Er zijn daartoe nog heel wat andere stoffen noodig die gelukkig voor het grootste deel alle genoegzaam in den bodem voorkomen. Doch kali en phosphor- zuur komen slechts in beperkte mate in op losbaren toestand in den grond. Wanneer nu door de landbouwers veel chilisalpeter dat is stikstofmest gebruikt wordt, dan is het duidelyk, dat behalve die in den bodem gebrachte stikstof ook de voorhanden zijnde andere voedingsstoffen met name de sali en het phosphorzuur wordt gebruikt, zoodat er aan deze laatste gebrek komt, als de voorraad niet wordt aangevuld. Phosphor zuur wordt in den vorm van metaalslakken of superphosphaat door veel landbouwers eveneens in den bodem gebracht. En nu zyn er gelukkig landbouwers, die inzien, dat ook de kali moet aangevuld worden, Doch dat laatste aantal is nog niet bijs ter groot. En toch is het duidelijk, dat al ware het slechts om bovengenoemd# reden, dat elke bodem tegenwoordig be hoefte heeft aan een kalibemesting. Het wordt in den laatsten tyd op vele plaatsen waargenomen dat chilisalpeter niet meer dat effect doet van vroeger. My dunkt, dat de oorzaak daarvan voor de hand ligt. Na jaren chilisalpeter en super te hebben gebruikt, moet de grond behoefte krjjgen aan kali. Mij dunkt, dat het meest voor de hand liggende advies aan hen, die van chilisalpeter niet meer de verwachte uitwerking zien, is: geef uw land eens een geduchto kalibemesting. JAN VAN DE MARK. BURGERLIJKE STAN7IJ van 8—11 April. MIDDELBURG. Ondertrouwd: W. BosmaD, 33 j. jm. en P. W. Daman, 25 j. jd. Bevallen: J. M. van Luyk geb. Koekoek, z.W. H. Pouloijn geb. l'en- nings, d.W. Buys gob. Joosse, d. Overleden: J. F. de Klerk, vrouw van J. M. Net, 75 j.F. M. C. do Wys, wed. van J. de Vos, 44 j.J. Mbüb, vrouw van P. Verwer, 52 j. GOES. Huw. afkon.: 10, Joseph Johannes Harthoorn 27 j. jm. te 's Heer- Are ndskerke, onlangs te Goes en Jacoba Marina Meulenberg, 23 j. jd. te 's-Heer- Arendskerke. Geboren: 10, Elisabeth Maria, d. v. Pieter Willem den Herder en Maatje Maria Engelblik 10, Geertruida, d. v. Frederik de Visser en Catharina Corstanje 11, Cornelis, z. v. Marinus Kuzee en Tannetje Bliek. Overleden: 8, Maarten van don Dorpel, 70 jgehuwd met Maria Sinke Maria, 4 mnd., d. v. Cornelis Jacobus de Munck en Pietornella Reyorse, Van 69 April. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. Bout, 24 j. jm. en A. T. de Witte, 26 j. jd.A. de Rnysscher, 26 j. jm. en W. de Bruijne, 22 j. jd.H. van der Linde, 25 j. jm. en en C. van Beers, 25 j. jd. Getrouwd: F. M. Rouw, 25 j. jm. en R. T. L. Seidenspinner, 21 j. jd.P. J. Haaze, 21 j. jm. en A. van Wijk, 21 j. jd. Bevallen: P. Clarisse geb. Koster, z.J. M. Batten geb. Merckens, d, S. J. Lenaers geb. Decrop, d. j L. Kra-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2