NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Voederartikelen No. 81. 1904. Donderdag 7 April 18e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Bij iit immer Moort een Bijvoegsel. VERSCHIJNT Wed. De Rechtsgrond. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN v üi üoopen: bs Morriepaard met Veulen, oud 12 ar, 1 zwart Ruinpaard, oud 12 jaar, Lier of Schimmelmorriepaard, oud G jaar, 1 bruin Merriepaard, oud 3 .lar, 8 baatgevende Melk- ;oeien, 1 Kalfvaars, 5 Wei- •aarzen,6 2-jarige Vaarzen, jaarling Vaarzen, 3 Kweekkalveren, vette Varkens, 3 Mestputloopers, [arahond met Hok, 40 Kippen en lanen, 11 Eenden, rktwagen op Veeren, 3 Men wagens net toebehooren, Melkkar op Veeren, Ploegen, 11 Eggen in soort, Veld- ang, Voorsleper, Sleepdeur, Rolblok- en, Handblokken, Windmolen, Wan- holen, Mangelmolen, Kortmolen, Stomp- en Voederbakken, irdenwant, Spaden, Zeisen, Rijven, Schoppen, Mestvorken, Hooivorken, Vatervaten en Tobben, Ladders, Krui- ragens, Reepen, Blokken, n, 3 Rocmtonnen, 2 Botertobben, felkkannen en Teelen, Schalen, Ge- ichten, Maten, Zeeften, Jukken, Aangespoord door de gunstige uit komsten van ons gemengd Kracht voer voor Mestvee en Varkens hebben wij thans ook een voer samengesteld voorKalveren, Biggen en Hoenders Bij de samenstelling van het voer voor Kalveren is getracht het vet dat voor boterbereiding aan de melk is onttrok ken te vervangen en onderscheidt zich het meel daarom vooral door zóör hoog vetgehalte. Het is daardoor bijzonder geschikt om ondermelk weer op de waarde van volle melk te brengen en vormt dan een goedkoop en toch uit stekend Kalvervoedsel. Voor de Biggen is gezocht naar voedingsstoffen, die het gemakkelijkst ver teren, dus daardoor de beste overgang te krijgen van moedermelk op vaste voeding. Als de Biggen een paar maan den dit meel hebben gegeten, kan lang zamerhand worden overgegaan tot het Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p. 0,95. Enkele nummers0,02®. Nu uit den boezem der Chr. onderwijzers zeiven twijfel geopperd is of er voor de pensioneering van onze bijzondere onder wijzers wel een rechtsgrond aanwezig is, achten wjj het noodig de aandacht te ves tigen op een artikel van do Nieuwe Pro vinciale Groninger Courant, een blad dat door een onzer beste schoolmannen wordt ge redigeerd. Wij ontleenen er het volgende aan. De school is een inrichting, waarbij als belanghebbenden optredenhet kind, de oudere, de kerk, de staat en de onder wijzers. Die vijf of liever die vier, want daar het kind minderjarig is, treden de ouders voor den leerling op die vier hebben allen hun plichten en hnn rechten ze moeten harmonisch samenwerken om het voorgestelde doel te bereiken. Heeft die samenwerking ongestoord plaats als van zelf, dan is er geen wet voor noodig, maar anders heeft de Overheid wel dsgc- Ijjk hier een roeping te vervullen. Im mers haar roeping is»niet uitvoering van den wil der onderdanen, maar rege ling hunner strijdige belaugen." (De Sa- vornin Lokmao)of meer concreet uit gedrukt »om bij botsing tusschen kring en kring over on weer eerbiediging van elks grenzen af te dwingen en om de enkele individuen en het zwakke in die kringen tegen misbruik van overmacht te beveiligen." (Dr. A. Kuyper). Nu heeft de Overheid zich in ons land zoolang we als natie bestaan met d8 school bemoeid. In de 19e eeuw deed ze dit op een wijze, die ons volstrekt niet aanstond, ongeveer als de leeuw in de fabel, die het gevangen wild wel in vier deelen verdeelde, maar ten slotte op verschillende gronden zich alles aanmatigde. Die regeling deugde niet en daarom zijn wij op schoolgebiei heel de negentiende eeuw door in doleantie geweest en we zijn het nog. We wachten op een nieuwe wet, die eens en voor goed deze zaak zal regelen. Intusschen hebben we reeds eenige stap pen op den weg gezet, die tot beterschap leidt. De jaartallen 1842, 1848, 1857, 1889 en 1901 staan als mijlpalen op den weg. De Overheid heeft ook de bijzondere school als kind erkend, nog wel als stiefkind, maar toch als kind. Of m. a. w. ze heeft zich ook met onze scholen ingelaten. Ze geeft ons een Rijksbijdrage en stelt daarbij voor waarden. Natuurlijk moeten die voorwaarden geheel vallen binnen het kader der Over heidsbemoeiing, zooals wij die opvatten en anders zijn we verplicht de bijdrrga af te wijzen. Alle bepalingen moeten dus strekken i>f om botsing tusschen de belang hebbenden te voorkomen 5f om het zwakke tegen overmacht te beschermen. Zio K worden ons gesteld eischen voor de inlich ting der schoollokalen; natuurlijk om drar- door het zwakke kind, dat zich zelf niet helpen kan, te beschermen tegen kwade physische invloeien van buiten. De ervaring heeft echter geleerd, dat ook de onderwijzers soms zwak staan tegen over de schoolbesturen en op dien groud zou de Overheid ook in haar recht zijn a's ze b.v. bepaalde, dat de onderwijzers aan bijzondere scholen niet anders aangesteli mochten worden dan onder behoorlijk contract. Nu is er echter nog een ander punt, waarop de kring der ouders in botsing komt met die der onderwijzers. De ouders, vertegenwoordigd door het schoolbestuur, meenen, dat deze of gene onderwijzer hoog noodig plaats moet maken voor een jongere kracht; of ook, zij beweren, dat een onder wijzer, die naar lichaam of geest eenigszins geknakt is, niet langer zijn werk kan doeD. De onderwijzers daai entegen meenen, dat zij den arbeid nog wel kunnen doen, of ook, dat ze dien moettn doer, omdat ze geen middel van bestaan hebben. Ziedaar @en botsing tusschen twee kringen. Nu komt de Overheid haar roeping' *oiv«uen en zegt tot het schoolbestuur»Gjj moogt wol degelijk dien onderwijzer ontslaan op grond van hoogen ouderdom of ook uit hoof ie van ziels- of liclmmsgebreker, mits ge hem niet hulpbehoevend aan den dijk zet." Hierin ligt o. i. de rechtsgrond voor de pensionneeripg een andere steekhoudende konden we niet vilder. We merken dit er bij op, omdat volgens onze redeneering het wetsontwerp in ijn tegenwoordig en vorm niet verdedigbaar is. Dit is mede een der redenen waarom wij steeds hebben aange drongen op een volledige oplossing der school- k'.vestif. Toch zou o. i. ook bij bijzondere wet voldaan kunnen worden aan hot bover - genoemd beginsel, mits men de centralisatie loslaat en er decentralisatie voor in do plaats stelt. In art. 54'ris moest dan op genomen worden do voorwaarde, dat het Bestuur waarborg geeft voor een behoor lijke pensionneericg der onderwijzers. Man gevotlt wel, dit is hotzeltde beginsel, dat Dr. K' yper indertijd als Kamerlid be lichaamd heeft in het zoogenaamde groote amendement bij de ongevallenwet. Of die verandering, die gehaele omwerking mogelijk is, kuuuen wij niet beoordeelen. Vast staat voor ons, dat de rechtsgrond aanwezig is; maar ook, dat do vorm, waarin de zaak is uitgewerk', niet overeenkomt met het beginsel door ons aangegeven. 6 April 1904. XT2X. Domburg", ook voor Aagtekerke, 7 April. Westkapelle, ook voor Zoutelande, 8 Apr. Koudekerke, ook voor Biggekerke en Meliskerke, 9 Apri'. Kortgene, 11 April. Wissenkerke, 12 ea 13 April. De Middelburgsche Courant bevat ouder het opschrift „Ue premier in afzondering" een artikeltje, natuurlijk aan de Arnhem- sche Crt. ontleend, dat tal van hatelijkheden bevat aan het adres van minister Kuyper, en dat alleen naar aanleiding van een be richt in de bladen dat dr. Kuyper de Paaschdagen in het Buitenland, maar men wist niet waar, was gaan doorbrengen. Hot begin luidt aldus Moet nu eerlang weer de geheele Euro- peesche pers van de omzwervingen des Mi nisters Kuyper gaan gewagen Of zou Z. E. als Christen-Staatsman deze dagen der hei lige week in stille afzondering gaan doorbren gen Dit laatste zal naar de meening der broederen wel 't meest passend zijn. Maar of hij zich aan die meening veel stoort, moet nog blijken. De natuur is sterker dan de leer. En het slot luidt alzoo Als 's Ministers ambtgenooten zijn illuster voorbeeld eens gingen volgen en ook in de pers met zoo menigeen, die hun Kamer-ont boezemingen critiseeren, in het strijdperk traden, wat zou hijzelf hen gaan beduiden, dat zoo iets volstrekt niet is goed te keuren En zou hij dan, als zij vroegen, „en gijzelt hen eenvoudig met een Quod licet Jooi, non licit bow naar huis zenden Dit zou wel van vrijmoedigheid, maar niet van christelijke nederigheid getuigen. Men ziet het, het zijn al hatelijkheden, voor welke te debiteeren ds schrijver naar ean aanloopje heeft moeten zoeken. Men schaamt zich sinds lang niet meer den persoon van dr. Kuyper op allerlei wijze met vuil te gooien, gelijk geen staats man voor hem is overkomen. En wie zich geneert het zelf te doen, laat het een ander doen. Men heeft 't dan slechts over te nemen en blijft bij eventueele aanklacht buiten schot. En hst is tevens een stilzwijgende aan kondiging van den feilen strijd die ook in Zeeland zal gevoerd wordeu om de meer derheid in de Stater, en om het leven van dit ministerie en van den premier. In een ingezonden stuk in de N. R. C. Wat de baas mag doen is daarom den os niet toegestaan. UITGAVE DER FIRMA BN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. doet-M'. l.-.wliug m persoonlijk vriend van prof. Oppenhoim eeue welge meende poging, om alle misverstand in de welbekende quaestie-Oppenheim weg te nemen of te voovkomer. Hij acht zich van wege zijne bovenge noemde relatie tot dozen professor daartoe geroepen en verplicht. Eu dan wenscht Mr. Anema te verkla-er, „dat prof. Oppenheim, zoolang hij hem ge kend heeft, steeds een gezworen hekel heeft gehad aan studenten die de studie beschou wen als een klaarpomperij voor een examen ter verkrijging van een epitheton ornans of een eventueel in klinkende munt omzetbaar diploma. Vooral als laatdunkende onkunde zich openbaarde, kon hij toornen. Of hem daarbij zijn warm temperament op een exa men soms verder voert dan de eisch der ob jectiviteit in een examinator toelaat, kan ik niet beoordeelen. Maar wat ik wel kan be- oordeelen is dit, dat ik het ondenkbaar acht, dat hij het eenig student zou lastig maken, enkel en alleen, omdat die met hem in geestesrichting verschilt of elders zijn kennis opdeed. Dit zou tegen zijn karakter lijnrecht indruisehen. Nooit stak prof. Oppenheim zijn eigen opinie onder stoelen of banken. Voor slappe neu traliteit had hij een veel te scherp omlijnde overtuiging. Maar volkomen consequent was hij dan ook steeds -de eerste, om dit zelfde in een ander te apprecieeren. Alle klein zielige partijdigheid is hem ten eenenmale vreemd. Wanneer een student van de Vrije Universiteit in Leiden zou willen examen doen en dan, zooals behoorlijk is, vooraf naar zijne examinatoren toeging om zich aan hen voor te stellen en om met hen te bespreken, op welke wijze hij zich voor het examen had voorbereid iets, wat bij de onbepaaldheid der examenvakken absoluut vereischt is voor een billijk examen dan zou hij in prof. Oppenheim naar zijne vaste overtuiging, een model-examinator vinden." Dit onverdacht getuigenis van 's profes sors onpartijdigheid en voorkomendheid jegens andersdenkenden kan niet anders dan dan Minister verheugen, gelijk de geïncrimineerde bewoordingen van prof. v. d. Vlugt den Minister onaangenaam moes ten aandoen en hem niet gunstig konden doen oordeelen over den „hardhandigen" professor. Zilk eene verklaring als van M*. Anema eert beiden, zoowel meester als leerling. Do Tariofwet blijkt al meer en meer een politiek fortuintje voor de liberalen. Zij zullen er bij de Statonstemming een voor hen voordeelig gebruik van trachten te maken. Nog meer dan anders zullen deze hee- ron 't nu uitroepen hoe zij zweren bij den vrijhandel, hoe onomstootelijk vast voor hen staat het dogma van den freetrade. ook al begint men zelfs in de meest hartstoch telijke vrijhaDdelstaton van regeeringswege te zwaaien mot protectie. Zoo Duitscbland, Frankrijk, Rusland, Italië, Oostenrijk, Amerika, België, Zweden, Zwitserland, die allen den vrijhandel ver wierpen, eu Engeland waar men aan bre ken met de traditie denkt. Daar komt bjj, het tarief, de invoer rechten gelijk wij ze nu bezitteD, is van een liberaal kabinet afkomstig, en nog in 1901 stalde mr. Pierson de eerste vrjjhan- delaar van Nederland, voor deze tarieven te verhoogen. Hij kende geen andor middel om de Rijks inkomsten te versterken, om de nood zakelijke uitgaven te kunnen bekostigen. Aan de po'itieke tegenstanders van het thans ingediend tariefontwerp mag daarom gevraagd worden: waarom reclameerdet gjj niet toen minister Pierson met zijn ont werp kwam, en wol nu minister Harte het doet en waarom zal ons volk te gronde gaan bij eene tariefwet als doze, waar de straks genoemde volken onder veel stren ger en meer protectionistische maatregelen zoo gezond bljjven als een visch? en ein delijk waar denkt gij de uitgaven te vin den die de sociale wetten van vroeger en Btraks noodzakelijk maken indien gjj de tariefwet wilt verwerpen? mmnrc AW r» Goes. In de Dinsdag gehouden verga dering der afdeeling »Heinkenszand" van de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland werd in plaats »an den onder dankbetuiging afgetreden secretaris jh>\ v. R. Verslujjs tot secetaris gekozen de heer J. D. Etenbaas te 's-Hesr Aiendskerkc, en tot bestuurslid de heer Jan Wiiutersen te 'e-Gravonpolde-. De heeren C. Zuidweg en M. Boogerd werden herbenoemd als afgevaardigden naar het hoofdbestuur. Meegedeeld werd dat de heer C. Zuidweg op de voorgaande vergi- dering van het hoofdbestuur met den heer A. N. van Langeraad het goed recht bepleit heeft van de tramverbinding in het belang van den landbouw. Het bestuur werd op gedragen de plannen tot het inzenden van adressen te dier zake te steuneu. Een verzoek van Jacs. van Damme te Heinken-.- zand, om deel te mogen nemen aan het examen in hoefbeslag, zal in de hoofdbe stuursvergadering behandeld worden. Op tweeden Paaschdag werd in de Geref. kerk te Goes de landdag gehouden der Gerolorm. Jongelingsvereenigingen in Zeeland. Op de morgenvergadering waren ongeveer 130 jongelingen present, verte genwoordigende 24 van de 28 aangesloten jongelingsvereeDigingen. Alle zaken werden behandeld die op de agenda voorkwamen en o. m. besloten een actie te wekken om op wettige wijze een einde aau den bonds- bookhandel te maken, en de volgende jaar vergadering te houden in Temen sen en afdeelingen van het Zeeuwsch Verbond die »noodlijdend'' zijn zoo mogelijk aan spiekers te helpen. Da middagvergadering, bijgewoond door 200 A 250 personen, werd geopend door een krachtig en pakkend openingswoord van den voorzitter dr. Wagenaar. Hierna hidd ds. Ingwersen van Koudekerke een keurige rede over »de jongeling en de liefde'". Mot onverdeelde aandacht aange hoord, had de spreker straks te beantwoor den een tiental »debaters". Het debat gaf rijke illustratie op het schoone woord van ds. Ingwersen. Eindelijk ontving dhr. A. Boot van Kruiningen het woord tot het bespreken der slotred", die als historisch overzicht reeds z'n waarde had, maar bo vendien door rijken inhoud tot luisteren dwong. Daze schoone dag heeft ongetwijfeld de zaak der Geref. jongelingsvereeniging goed gedaaD. Op den 2en Paaschdag vergaderde de ring „Goes" van Christelijke Jonge- lingsvereenigingen in het gebouw der Goesche C. J. V. Te ongeveer twee urer, opende de voorz. encd Krach fvner mn. dhr. H. Janse Bzn. de druk bezochte ver gadering met het laten zingen van Ps. 89 7, ging daarop voor in gebed en las Openb. 1. In het korte openingswoord, door hem uitgesproken, dankte hij voor de talrijke opkomst en uitte den wensch, dat dit samen zijn rijk gezegend mocht worden en den arbeid der vereen, ten goede mocht komen. Alsuu werden eenige huishoudelijke zaken afgedaan. Met leedwezen vernam men de tydirig, van het ontbinden der C. J. V. te Ierseke. De ring zal met hulp van zjjne beste krachten pogingen aanwenden om, door het houden van eene propaganda-ver- gadering, aldaar weder een vereeniging te verkrijgen. Mat blijdschap en instemming werd het verzoek van de C. J. V. te Kruiningen, om tot den ring te mogen behooren, aangenomen. Na het zingen van eenige coupletten uit het Bondslied kwam aan de orde»Reor- ganisatie v/h Nederl. Jongelingsverbond", zooals dit door den ring «Pekela en Om streken" is ingediend. Hierover werd druk gediscussieerd. De vergadering achtte het voorstel »Pekela en O nstr." uadeelig en niet bevorderlijk voor de éénheid en voor den bloei van het Verbond. Splitsing in Provinciale Afdeelingen, welke af'!, ieder ééa lid naar het Hoofd bestuur afvaardigen, werd niet in het belang van het ringleven geacht. Het besluit der verg. was dan ook, boven genoemd voorstel niet te steunen. Als candidaat voor het Hoofdbestuur werd dhr. L. O. Jame3, Notaris te Sluis, gekozen, daar ds. E. Kuylman, van Hoedekenskerke om versnippering vau stemmen te voorko men, voor de candidatuur bedankte. Na de pauze werd druk gesproken over het a. s. Zomerfeest. Dit feest zal in de maand Juni worden gehouden, zeer waarschijnlijk te Kloetinge. Sprekers, die den arbeid onder de jonge mannen voorstaan en wier namen een goeden k'ank hebber, zullen hiervoor weder ge vraagd worder. De regelingscommissie zal spoedig nadere tizonderheden bekendmaken. Verblijdend was de mededeeling, dat ook de Geref. Ring zijne medewerking had toegezegd. Ten slotte werd ifog aangedrongen om bij het Hoofdbestuur v/h Verbond, aan te dringen om de verhouding tusschen de beide Bonden, die in den laatsten tjjd wêar scherp is, te verbeteren. Het punt »Solidariteil" in te leiden door de i heer N. Zandee van Goes, werd tot de Pinkstervergadering, die te Wemeldinge gehouden zal worder, verdaagd. Ds. Kuijlman sloot deze vergadering met dankgebed nadat was gezongen Gez. 2741. De jongelingen hadden een goeden dag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1