Kerknieuws. Schoolnieuws. LANDBOUW, Ben zeer leerzame proef. Gemengde Berichten. mijn faculteit, al bijzonder luttel kans van slagen hebben, indien zij zich eenvoudig aan een drilschool, een zekeren voorraad van positieve kennis mechanisch hadden laten inpompen. Ik zie en hoor al in mijn gedachten mijn hooggetchatten ambtgenoot Op- penheim, hoe hij zulk een rampzaligezulk een gedresteerden papegaai met een zekere antmosi- teit allesbehalve zachthandig zou te lij! gaan". (Hand. blz. 1388). Kent nu, of kent prof. Tichelaar niet de argumentatio e concessie Welnu, deze en geen andere betoogtrant is door mg gebezigd. Niet tot een ander, maar in mjjn repliek tot prof. Van der Vlugt, en dus ad homi nemi(2) argumenteerend, heb ik gezegd Dit is door u zeiven aangaande het examen van uw faculteit verklaard. Ik neem dit op uw zeggen aan. Edoch dan volgt er ook uit, dat een examen bij uw faculteit voor wie van buiten komt, een ernstig struikel blok kan worden. Wat eischt nu bjj zulk een argumentatio e concessis het recht? Dat ge de geïncrimineerde (gewraakte) woorden verwijt aan hem, die ze propria motu (eigener beweging) uitsprak, of aan hem, die er zich op beriep Natuurljjk het eerste, het laatste nooit. En toch deed prof. Tichelaar het laatste. Hij viel niet prof. Van der Vlugt aan, die het gezegd had, maar mij, die er mij als argumentnm ad hominem van had be diend. Erger nog, hjj deed dit zonder de woor den van prof. Van der Vlugt of de mjjne aan te halen, en alzoo zonder den lezer van mjjn protest i» staat te stellen tot het vellen van een rechtvaardig oordeel. Prof. Van der Vlugt keurig in zijn eerste rede, maar in zijn repliek verre van gelukkig, heeft zich geljjk ik op getuigenis van prof. Fokkema Andreae (IV. Rott. Ct. 7 Maart! en prof. Tichelaar gaarne aanneem, op 26 Februari voorbijgepraat, en een ver van geljjkend portret van zijn collega Oppen- heim gegeven. Met niet dan ingepompte kennis volstond, geljjk ieder weet, ook te Leiden student na student, die het op zjjn repititor had laten aankomen. Maar des niettemin sprak prof. Van der Vlugt in casu (dit geval) van "den rampzalige", van ■eden gedresseerden papegaaivan bjj de faculteit bestaande animositeiten van een »alles behalve zachthandig te lijf gaan." Stellig was dit onvoorzichtig, en jegens zjjn ambtgenoot verre van collegiaal. Ver moedelijk speelde stijlzucht hem hier parten, al leent zelfs onder stjjlopzicht het minne lijfje van een geplukten papegaai zich al bgster slecht om er hardhandig op in te gaan. Maar wat hiervan ook zjj, indien hier tegenover prof. Oppenheim een schuldige is, dan is die schuldige prof. Van der Vlugt en niemand anders, en dan verraadt het bedenkelijke verzwakking van het rechtsbesef, indien nota bene een hoogleeraar in de rechten in plaats van tegen dien schuldige zijn aanval te richten, dien richt tegen mg, die niet anders deed dan, naar stipt logisch recht, van het door prof. Van der Vlugt gesprokene een in het debat volkomen ge wettigd gebruik maken. Onder beleefde dankzegging, enz. KUYPER. Argument gegrond op het door de tegenpartij vastgestelde. J) Zich plaatsend op het standpunt van den tegenstander. RUSLAND en JAPAN. Tusschen Wladiwostok en de Posjetbaai hebben de Russen een telegrafische ver binding gemaakt. Zoodra het jjs los is, zal de flotielje Russische torpedo-booten uit Wladiwostok in die baai hare vaste ligplaats krijgen, terwijl het Wladiwostok- sche smaldeel langs de kust zal kruisen, van de Russische grens tot Hangan. De militaire overheid te Wladiwostok heeft aan de boeren aangeraden zooveel mogelijk graan, haver, aardappelen en groen ten te verbouwen, onder belofte dat de regeering hun den oogst tegen goede prijzen zou afkoopen. Koeropatkin is van Moekden da lelijk naar Liao-jang vertrokken, waar hij zijn hoofd kwartier denkt te vestigen. Liao-jang vormt een groot versterkt kamp op weg van Moekden naar Nioe-tsjwang. Dat Rusland te Nioc-tsjang den staat van beleg heeft afgekondigd schijnt op een spoedig begin van den strijd om het bezit van zuidelijk Mantsjoerije te wijzen. De afkondiging van de Russische krijgswet op Chineesch gebied verlicht in zekeren zin de uitvoering van Japan's plan, om daar een landing te beproeven. Nabjj Tsjoeng-dzjoe, op weg naar Kasan, heeft een gevecht tusschen Russen en Ja- panneezen plaats gehad met voor eerstge- noemden niet gelukkigen afloop. Volgens ingekomen berichten zijn nage noeg 10.000 Japanneezen de Tsjin-tsjang- rivier in Noord-Korea overgetrokken. Pa- troeljes van de Japanneezen zijn in de buurt van Tsjoeng-dzjoe en op weg den naar Kasan aangetroffen. Volgens geruchten zijn een 5000 Japanneezen uit Tsjoeng-dsjoe naar het Noorden uitgerukt. Kasan is door Japansch voetvolk bezet. De Japansche ruiterij ont wijkt als gewoonljjk een botsing met de Kozakken. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Utrecht (vac. J. C. Verhoeff) dr. A. J. Th. Jonker, te Heemstede; dr, H M. van Nes, te Den Haag; C. J, van Paassen, te Haarlemdr. J. R. Slotemaker de Bruine, te Nijmegen; S. Ulfers, te Rot terdam en J. H. Gunning, te Rijssen (vac. dr. B. van MeerlD. J. van Aalst Jr., te Amersfoortdr. J. P. de Bie, te Kethel H. J. de Groot, te Leerdam I. D. J. Iden- burg, te Groningendr. E. J. W. Posthu mus Meijjes, te Den Haag en dr. H. Schok king, te Vlaardingen. Drietallen te Amsterdam (vac. Hoger- zeil)L. J. v. Apeldoorn te Ju trijp, H. J. de Groot te Leerdam en I. 1). J. Idenburg te Groningen(en vacature Herfkens) dr. P. J. Kromsigt te Rotterdam, dr. A. Troel stra te Burgwerd en Chr. Hunningher te VlissingeD. Aangenomen naar Oudorp door dr. J. C. Pool te Heiloonaar Ommelander- wjjk door G. Samplonius cand. te Sant poort. Te Eek en Wiel werd Zondagmorgen de nieuw beroepen predikant, ds. A. Bur ger uit Dreischor, bevestigd door zijn schoon vader, den heer Oorthuis, predikant te Rot terdam. Deze had tot tekst van zijn rede gekozen Joh. 19 vs. 19. Een groote schare woonde deze plechtigheid bij. Des namiddags hield de bevestigde pre dikant zjjn intreerede naar aanleiding van Joh. 19 vs. 30. Onder de aanwezigen merkte men o. a. op den collator, graaf Bentinck. Ruim 200 leden der Herv. Gemeente te Bergum, die de orthodoxe richting zjjn toegedaan, wendden zich tot den kerkeraad om het gebruik van het kerkgebouw voor het houden van godsdienstoefeningen onder leiding van rechtzinnige predikanten. Dit verzoek werd afgewezen. Zjj hebben nu een Vereeniging van Evangelisatie opge richt, die een eigen kerkgebouw zal stichten. Geref. Kerken. Tweetal te Zaamslag Bde candidaten H. Mulder en F. Petersen. Beroepen te Sehildwolde H. J. Heida te De Leekte Nieuwe Pekela N. IJ. v. Goor te Halfweg; te Reeuwjjk H. Mulder cand. te Haarlem. Bedankt voor Schoonebeek door R. K. M. Hummelen te Langeslag. Chr. Ger. Zerk. Beroepen te Oud-Beijerland M. den Boer te Zaandam. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is het theoretisch apothekers examen afgelegd door mejuffr. E. C. Massee, van Goes. Westkapelle. Benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacte de heer C. Brussee te Roelof-Arentsveen. In de St. Ct. brengt de minister van binnenlandsche zaken voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1904 de exa mens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor lager onderwijs in de Fransche taal zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli en die voor middelbaar on derwijs in December, zoo noodig aanvan gende in het laatst van November, met dien verstande, dat voor diegenen, welke voornemens zijn zich dit jaar aan het exa men B, middelbaar onderwijs voor Fransche taal en letterkunde, te onderwerpen, ge legenheid zal bestaan om, zoo zjj dit wen- scher, het taalkundig gedeelte van dit examen af te leggen in Juli, terwijl het letterkundig gedeelte op den gewonen tjjd, nl. December, bepaald blijfr, In het eerste (taalkundig! gedeelte van het examen B voor de Fransche taal zal ook worden op genomen »De letterkunde der Middeleeu wen", wanneer zulks door de adspiranten wordt gewenschb De examens voor de Engelsche en Hoogduitsche talen, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs, zullen worden gehouden in Au gustus, zoo noodig aanvangende in het laatst van Juli; die voor de gymnastiek, lager onderwijs (vak s), bedoeld in art. 61 van de wet op het lager onderwijs, en middelbaar onderwijs, in Augustus, zoo noodig ook in de eerste dagen van Sept. die voor lager en middelbaar onderwijs in de land- en in de landbouwkunde en voor middelbaar onderwijs in de houtteelt, in Augustus, en zoo noodig ook in de eerste dagen van Septemberdie voor lager on derwijs in het handteeken, bedoeld in art. 65bis van de wet op het lager onderwijs, in Augustus, zoo noodig ook in de tweede helfc van Juli, en die voor middebaar on derwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief en die voor boetseeren, in Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli en in de eerste dagen van Sep tember die voor middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, boekhouden, Nederlandsche taal en letter kunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staat huishoudkunde en statistiek, staatsinrichting en schoonschrijven, zoomede die voor lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 65 van de wet op het lager onderwijs, in November en December. Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerper, zich daartoe zullen behooren aan te melden zal nader worden bekend gomaakt. De vergadering van den Schooltraad is bepaald op 6 April a. s. Middelburg. Tot kweekeling aan do rijkskweekschool voor onderwijzers alhier zjjn benoemd: Y. Goinga, Weidum; K. Bouterse, YJissingenJ. J. A. Stolk, Den BommelJ. Hoek, Nieuw Bejjerland K. W. Beerens, SluisA. van Willingen, IJsel- monde M. N. H. Legs, Baarland D. Ver- straate, Yeere; J. J. Rozendaal, Bergen op ZoomJ. D. de Haan, DordrechtG. Romejjn, BergambachtH. de Lint, Zevenborgen J. Ofte, Begen op Zoom J. Bakker, Winsum (Friesland)S. C. J. Beets, OosthuizenC. A. Geluk, Rotterdam en A. J. de Vlieger, Zuidzande. Bladerende in de verslagen der land- bouwproef velden in Nederland, viel mijn oog op een proefveld in een der laatste jaren gehouden, waarvan de strekking en jhet resultaat van dien aard zjjp, dat vele der lezers van dit blad een korte beschrij ving ervan met genoegen en belangstelling zullen lezeD. Het proefveld werd aange legd op zeer goeden zandgrond en had ten doel de werking van eene kalibemesting op dien bodem te onderzoeken voor suiker bieten. Tevens zou worden nagegaan in welken vorm de kalimest het best werkte. Het gebruikte perceel had een opper vlakte van 34 aren en was verdeeld in 4 veldjes van gelijke grootte. Het geheele proefveld werd per H.A. bemest met 55 karren stalmest, 500 K.G. superphosphaat van 14% en 450 K.G. chilisalpeter. Be halve deze meststoffsn kregen de perceelen de in onderstaande teekening aangegeven kalimest. I. II. III. IY. Geen 700 KG. 160 KG. 300 KG. kalimest kaïniet chloorkali patentkali per H.A. per H.A. per H.A. 1037 KG. 2199 KG. 2296 KG. 2482 KG. van 15,8% van 15,9% van 16,2% van 16,9% De stalmest, het superphosphaat en het Chilisalpeter werden in het voorjaar uitge strooid en de kalimeststoffen waren in den vorigen herfst gegeven. Den 15den Mei werd het proefveld met bietenzaad-variëteit Klein-Wanzleben bezaaid. De opkomst van het gewas was zeer onregelmatig sommige planten kwamen reeds na 8 dagen te voor schijn en andere eerst na 20 dagen. Op verschillende plaatsen bleven de planten geheel weg. Het gewas stond tengevolge van de slechte opkomst van het zaad in 't begin slecht. Later herstelde het zich vrij goed, maar de opbrengst was daardoor over 't geheel minder dan men mocht verwachten. Doch dat hindert niet aan de proefneming. Op perceel I bleven de bieten den heelen zomer zeer achterlijk. De betrokken rjjks- landbouwieeraar voegt in zjjn verslag hieraan toe„Er is reden om aan te nemen, dat deze slechte stand in de eerste plaats een gevolg is van 't feit, dat op dit veldje geen kalibemesting is toegepast. Er lag n.l. op dienzelfden akker nog een strook gronds, buiten het proefveld, dat evenals perceel I is behandeld en waar de bieten zich even slecht ontwikkelden." De opbrengsten der veldjes staan in de bovenste teekening aangegeven. Vooreerst zij opgemerkt, dat het gehalte der bieten aan suiker door de kalibemesting gestegen is. Er is wel eens beweerd, dat de kali een ongunstigen invloed op het suikerge halte uitoefent. Deze proef leert juist het tegengestelde. Verder spreekt het resultaat het gunstigst voor de zwavelzure-kali-mag- nesia of patentkali. De gemiddelde meer opbrengst der met kali bemeste perceelen is 1300 K.G. per perceel van 8'h Are, dus van 15294 K.G. per H.A. Bij een gunstiger gewas zou deze meeropbrengst dus zeker 16000 K.G. geweest zijn. Gerekend tegen een bietenprijs van f 10 heeft deze meeropbrengst een waarde van f160. De bemestingskosten waren respectievelijk per perceel f 1.50, f 1.70 en f 1.85 dus gemiddeld f 1.68 per 8'j Are of van f 19 per H.A. Er is dus door deze kalibemesting een zuivere winst van f141 per H.A. behaald. Ik geef deze proef ter overdenking aan de bietenbouwers. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Het seizoen der onderrichting is voorbij, dat van de toepassing is komende. Onze gewone wintervergaderingen zijn ten einde en nu volgen de jaarvergaderingen, waar de besturen rekenschap van hun rentmees terschap afleggen en door de leden geëxa mineerd worden. Wat men in 1903 in verschillende krin gen heeft gewenscht, wat men heeft ge wonnen of verloren komt nu voor den dag. Onder de instellingen die, ieder op zijn terrein, het goede voor onze samenleving zoeken was er dezer dagen een de ambachts school die aan belangstellenden een uit- noodiging zond om te komen zien wat vrucht de lessen van 1903 hadden opge leverd, on een de gezondheidscommissie die haar arbeid niet kon laten zien, maar in een ljjvige brochure ons haar ver slag voorlegde. De ambachtsschool had in de Kaatsbaan op de Markt de teekeningen harer leerlingen, hun schrifteljjk werk en de resultaten van hun handenarbeid geëta leerd en gerangschikt naar de leerjaren, eerste, tweede en derde. We ontmoetten geen deskundige die niet met lof over het geëxposeerde sprak, geljjk men dat nooit anders van de Ambachtsschool hoorde. De school is onder ons een welgevestigde instelling die goeden naam heeft. Getuige het feit dat 17 leerlingen haar verlaten en 31 toegang vragen, getuige ook het feit dat hare verhuizing met ieder jaar meer noodzakelijk wordt. Het technisch onderwijs dat zoo grooten steun bjj de tegenwoordige regeering vindt, en als noodzakelijk wordt beschouwd om ons de plaats der eere, die we innemen onder de natiën te doen verwerven of te behouden, gaat een toekomst van groote ontwikkeling tegemoet. En met de verheffing van het onderwijs gaat de opheffing van het vak gepaard. Daartoe draagt de Middelburgsche Am bachtsschool, in den kleinen kring waarin ze gevestigd is het hare bjj. Vermelding verdient dat de Ambachts school voor de eerste maal haar werk laat verloten, om buiten de concurrentie te bljjven. Belangstellenden of belanghebbenden hoe zullen we ze noemen zien niet gaarne dat openbare instellingen de pro ductie komen verhoogen, hoe weinig het dan ook zjj, en eerst maken en dan weer breken is een doodend werk. En de gezondheidscommissie zond ons een verslag van 55 pagina's druks, waarin gehandeld wordt over den loop der ver schillende ziekten, den toestand van water- aanvoer en waterafvoer, de keuring van water en levensmiddelen, de inrichting van scholen uit geneeskundig oogpunt, de huis vesting en zooveel meer. De bevindingen en handelingen der ge zondheidscommissie, die natuurlijk hier en daar wat te verbeteren vond, geljjk dat altijd wel zjjn zal, leggen een schitterend getuigenis af van de goede toestanden in onze woonplaats uit het oogpunt der volks gezondheid, en temperen den schrillen toon door Arm Middelburg aangeslagen. Met ingang van 1 April is benoemd tot scheikundige aan het proefstation te Goes dr. D. J. Hissink, thans tijdelijk als zoodanig aldaar werkzaam. Onder Hulst had een persoon een geweer van den wand gehaald om het schoon te maken. Hij meende dat het wapen ongeladen was; eensklaps viel echter een schot en kreeg hij de lading in het schouderblad en de onderkaak. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen en bleek het, dat de wonden, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk zijn. Te Oud-Vossemeer werd eergisteren een valsche gulden aan de politie gegeven, welke door een winkelier was ontvangen. Het valsche muntstuk draagt het jaar tal 1842. Te Terhole (gemeente Hontenisse) is een 8-jarig knaapje, door eigen onvoor zichtigheid, door de stoomtram Hulst- Walsoorde overreden. Het ventje was on middellijk dood. Bij kon. besluit is toestemming ver leend aan jhr. U. E. Lewe van Nijenstein, burgemeester van 's-Heer Arendskerke, om tot 28 Dec. 1909 te Goes te blijven wonen. En is met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Wildervank H. v. d. BaaD, thans commies der posterijen 2e klasse. Voorts is benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Vergaertpolder P. F. de Vleeseh- auwer te Sas van Genten tot dijkgraaf van den Spieringpolder J. W. v. Nieuwen- huijzen te Wissekerke. In de Amerikaansche bladen lezen wij het overlijden van den heer Jacob Steketee te Grand Rapids. In 1879 ver trok hij uit Wissekerke Z. B. naar Amerika, en vestigde zich te Kalamazoo; in 1903 vertrok hij naar Grand Rapids. Hij is 74 jaar geworden. De aangeteekende brief, die dezer dagen te Hilversum werd ontvangen en die in plaats van banknoton scheurpapier bleek te bevatten, was uit Terneuzen ver zonden. Middelburg. Bij beslissing van den Generaal Majoor Commandant van de 3e Divisie Infanterie dd. 26 Maart 1904, is de zilveren meda'je voor 24-jarigen dienst toegekend aan den Adjudant Onderofficier J. van Burg van het 2e Bat. 3e Reg. In fanterie alhier. Bedoeld onderscheidings- teeken zal op den 7en April a. s. aan den belanghebbende op plechtige wijze worden uitgereikt. De gemeenteraad van Nieuw- en St. Joosland benoemde in zijn Maandag ge houden zitting tot gemeentewerker C. Kroon, in de plaats van J. Wattel, die op verzoek als zoodanig eervol werd ontslagen. De nieuwe commissie tot wering van school verzuim bestaat thans uit de heeren J. Mesu Jz., lJ. Wattel en P. Baurdoux. De heer C. Klap Sr. heeft wegens vertrek naar elderB, ontslag genomen als lid van den raad. Tot ambtenaar 3e klasse ter gemeente secretarie te Amsterdam, afdeeling Bur gerlijke Stand, is benoemd de heer M. Wagtho te Kloetinge, volontair ter gemeente secretarie te Arnemuiden. Rilland. De heer G. Windhorst, alhier heeft bedankt als koster bjj de Ned. Herv. Gemeente. Ter openbare civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank te Middel burg van heden is de heer A. Ten Harmsen van der Beek, benoemd commissaris van politie te Middelburg, als zoodanig beëedigd. Te Schiedam is in 98-jarigen ouder dom overleden de heer Van Waalwijk van Doorn. Nog betrekkelijk korten tjjd ge leden deed de hoogbejaarde nog dagelijks geheel alleen zijn wandeling door de stad en maakte bjj dezen en genen winkelier een „praatje". Hoewel hoogbejaard, maakte hij geen aanspraak om „grjjsaard" te heeten, want zijn hoofdhaar was (zonder hulp middelen) steeds donker van kleur gebleven. Te Baarn is een dame door een automobiel overreden en aan de gevolgen gestorven. To Gasselte geraakte een schipper door een noodlottig toeval te water en verdronk. In den tuin der bewaarschool te Enschede is bjj het gra ven een geraamte van een volwassen mensch tevoorschjjn gekomen. Een brand, die Zondagavond te Ooltgensplaat een land- bouwschuur in de asch legde, had een droevig gevolg voor het gezin van den heer Korteweg, aldaar. Op hot geroep van „brand!" schrikte n.l. diens 12jarig zoontje zoo hevig, dat het weinige uren later overleed. Bjj Schagen is een onbekende jongeman, ongeveer 22 jaar oud, door een trein overreden. Men vond hem met beide beonen van hot lichaam geschei den, bewusteloos op de baan liggen. Hjj is daarna overleden. In de Herv. kerk te Ee is Zondag een 80 jarige grjjsaard gedoopt en daarna door openbare beljjdenis lid der gem. ge worden. Een troep militairen trok Zondagnacht te Utrecht met groot rumoer naar de kazerne. Een politieagent, die hen op deze onhebbelijke handelwijze attent maakte, werd uitgeschreeuwd en op scheldwoorden onthaald, en nu besloot hjj hen naar de kazerne te volgen en aldaar de namen van de belhamels op te eischen. Dit werd ten uitvoer gebracht. Doch nauwelijks had hjj den commandant der kazernewacht daar omtrent eenige vragen gedaan, of een aantal militairen kwamen met ontbloote wapens het gebouw weder uitstuiven en takelden den ijverigen politiedienaar daarmede op geduchte wijze toe. Deze trok zijn geladen revolver en loste daarmede ter bescher ming van persoonlijke veiligheid, een schot, dat een soldaat in het rechterdij been trof. Als verschrikte hazen vloog vervolgens de heele bende uit elkaar en de kazerne biDnen met achterlating van den gewonden kame raad, die kermende op den grond lag. De sergeant van de wacht, die zich, zonder ling genoeg, tjjdens de schermutseling teruggetrokken had, kwam thans weder te voorschijn met eenige zijner mannetjes. Geadsisteerd door den politieagent werd daarop de gewonde de kazerne binnenge dragen. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie hebben bjj een nadere nota aan de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat zij zich vereenigen met de opvatting van de Commissie van Rapporteurs over het wetsontwerp tot herziening van de Drankwet, dat, nu wel mag aangenomen, dat de herziening vóór 30 April 1905 kan zijn afgehandeld, eene voorziening in dit stadium voor 1 Mei 1904, niet noodig is en alzoo beter achterwege blijft. Vat men, zegt de regeering, ait. 26b der wel in dien zin op, dat de vergunning levenslang kan worden voortgezet, dan was voorziening reeds uitteraard onnoodig. Noodzakelijk heid daartoe ontstond alleen, indien de be paling in 'dien zin wordt opgevat dat de vergunning slechts tot zekeren termijn kan worden voortgezet. Bij laatstbedoelde in terpretatie nu, acht de regeering, dat de opmerkingen van de Commissie van Rap porteurs juist zijn, zoodat de fatale termjjn voor een voorziening niet 1 Mei 1904, maar 30 April 1905 zou zjjn. Een voorstel tot wijziging van den in art. 26b geslelden termijn kan mitsdien bij beide interpreta tion achterwege blijven. Het voornemen is de Tweede Kamer na hervatting der werkzaamheden in het laatst van April, behoudens een kort recès met Pinksteren, tot omstreeks medio Juni bjjeen te doen big ven, om dan tot het volgend zittingjaar uiteen te gaan. Naar men verneemt, zal in Augustus te 's-Qravenhage een congres voor dienst boden gehouden worden, uitgaande van den Algemeenen Nederlandschen Dienstboden Bond. De nieuw ingedeelde milicien bjj het 7de regiment infanterie te Amsterdam, A. Ris, van wiens voornemen inzake dienst weigering reeds melding werd gemaakt weigert de uniform aan te trekken. De landbouwer Verduin te Egmond- Binnen vond, terwijl hjj bezig was zijn land te ploegen, verschillende munten, in 't geheel 142 stuks, waaronder twee van goud. Sommige dragen het jaartal 1538, doch vermoedelijk zijn er ook onder van vroegere eeuwen, naar men wil van de twaalfde. De grootte der munten varieert van die van een rijksdaalder tot die van een gulden. Bijbellezing in een gelagkamer. Dezer degen is te White Waltham, nabjj Maiden head (Engeland) op negentig-jarigen ouder dom overleden juffrouw Mary Lee, de oudste hotelhoudster in het Vereenigd Koninkrjjk. Zjj had de gewoonte om des Zondagsavonds ln de gelagkamer Bjjbel- lezingen te houden. Mot haar vriendelijk gelaat, kwam zij de kamer, waar zjj langer dan een halve eeuw haar logeergasten had bediend, binneD, den Bjjbel onder den arm, en daarna las zjj een en ander uit de Hei lige Schrift voor, terwjjl het gehoor met eer bied naar haar verklaringen en opmerkingen luisterde. Het hotel moet het beste van den omtrek geweest zjjn nooit is er eenige overtreding gconstateerd. Boven den schoor steen in de trapkamer stond op een bordje: »Het is verboden hier te vloeken, vuile taal te bezigen of gemeene liederen te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2