NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 74.1904 Zaterdag 19 Maart, 18e Jaargang GHRISTELIJK- Advertentiën. HISTORISCH RECLAMES. VERSCHIJNT Wed. PU?®** Zij, <lie zich met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen het van nn tot 1 April a. s. gratis. SCHOOLARTSEN. Waarheid bovenal. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Gemengde Berichten. ts elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,025. Er is voorzeker geen tijd, waarin meer nadruk wordt tgelegd op de zorg voor de gezondheid dan wel tegenwoordig. Op zichzelf is dit streven prijzenswaardig. Ons lichaam is een tempel, en een tem pel moet worden onderhouden. Zoo niet. dan staan in dit geval ziekte en ellende voor de deur. Steeds meer wordt dan ook de gezond heidsleer beoefend en de geneeskunde in verband gebracht met verschillende natio nale en maatschappelijke instellingen. Zoo ook met de school. Zelfs worden reeds aanstalten gemaakt voor een internationaal congres voor school- hygiène te Neurenberg, waar ook onze regeering vertegenwoordigd zal zijn in Dr. Steyn Parvé, en waarbij Zaandam, de stad der hope, zich als een der eerste gemeenten van ons land heeft aangesloten. En geen wonder. Deze stad benoorden het IJ is zeer up-to-date. Ze heeft zelfs, zoozeer is haar bestuur overtuigd van het groot nut der zoogenaamde sehoolhygiène, een specialen schoolarts aangesteld. Met de zaak is ook dit woord nieuw. Wie hoorde vroeger van schoolartsen, d. w. z. van dokters, in het bijzonder be last met de behandeling van zieke school kinderen, of beter nog met de taak om zooveel mogelijk ziekte en ongesteldheid onder de schoolleerlingen te voorkomen? Wie droomde ooit van zulk een medisch toezicht op de school? Had men er den „bovenmeester" of hoofd onderwijzer naar gevraagd, tien tegen één of hij had in het volle gevoel zjjner waar digheid, geantwoord„Ge spreekt van ge neeskundig toezicht? Ik ben zelf hier dok ter, Mijnheer". En in zekeren zin had de man gelijk. Bij tientallen kon de onderwijzer, indien hij eenige dienstjaren achter den rug had, de gevallen aanwijzeD, waarin bij aan zijn leerlingen, natuurlijk in acute gevalleD, geneeskundig advies had gegeven en zelfs als médecin malgré lui, als dokter tegen wil en dank was opgetreden. Nimmer had hij de rekening daarvan bij het gemeente bestuur of bij de ouders ingediend. Trouwens, deze hadden er niet naar ge vraagd, zij rekenden op 's meesters be scheidenheid en goeden wil. Het was alles onder zijn salaris begrepen. En was het al eens noodig om een en kel kind uit de school te verwijderen of verwijderd te houden, tot het een attest van den dokter vertoonde, dat het gevaar voor de school geweken was, welnn, bij een of ander artikel van reglement of in structie was den onderwijzer het recht gegeven, in dien geest te handelen. Sinds is echter alles veranderd. Er moet meer en beter toezicht komen. Bij ons zooals in andere landen. Zulke stemmen werden in de laatste jaren meer en meer gehoord. En men begon te luisteren. Maar hoe daarin verbetering te brengen. Spoedig had men een middel gevonden. Men benoemde eenvoudig een geneesheer tot lid der plaatselijke schoolcommissie. En deze werden dan met het medisch toe zicht op de scholen belast. Zoo o. a. nu nog te Leeuwarden, waar twee artsen als zoodanig werkzaam zijn. Doch ook hieraan zijn bezwaren ver honden. Vooreerst valt het niet altijd ev6n ge makkelijk, zulke geneesheeren tot leden der plaatselijke schoolcommissie te krijgen. Allicht bedanken zij voor de eer. De heeren medici zijn er, over 't algemeen gesproken, allerminst begeerig naar. Vooral als zij een drukke pr act ijk hebben, Daarbij is hun invloed als lid van zulk eene commissie uiterst gering. Ze mogen adviseeren, hun advie3 zal wellicht in dank worden aangenomen, zelfs als zeer afdoende worden geprezen, maar zal het ook worden gevolgd Ook dan als de uitvoering meer van de flaantiën vergen zou, als men er voor over heeft? En, wat niet minder gewicht in de schaal legt, sinds de werking der leerplichtwet en nu de gemeentebesturen langzamer hand van hunne bevoegdheid gebruik ma ken, tot het gratis verstrekken van voedsel, schoolkleeding, schoolbaden en school- schoeisel, komt de gezondheidsleer, de hygiëne zoozeer op den voorgrond, dat naar veler meening, de school met zulk een noodsmaatregel niet langer is gebaat. Men roept om specialiteiten, mannen die meer in het bijzonder zich toegelegd heb ben op eenig onderdeel van hun vak, zooals oor- en oogartsen enz., want, zegt men, een schoolarts zoo noemt men liefst zulk een heer krijgt in zijne functie vragen te beantwoorden, eu soms quaesties optelossen met recht schooi- quaesties, hoewel van een ander allooi dan de nog steeds bestaande, die het e9n gewonen arts nu eenmaal r.iet gegeven is, voldoende ta beantwoorden en op te lossen. En men brengt onder deze rubriek be halve systema'ische ventilatie, ook toezicht op de school bale", onderzoek van school- voedsel, observatie der leerlingen, bijzon dere inspectie van oogen en neus-keelholte. Om nu niet t9 spreken van de meer gecompliceerde, ingewikkelde gevallen, die hoog boven het verstand schijnen te gaan van de meer gewone, all9daagsche dokters, de dokters voor groote menschen. Zoo dient ook zoo'n schoolarts te kun nen zien, of een leerling, die liefst een schooltijd of schooldag verzuimen zoo, en daartoe ziekte voorwendt, inderdaad niet in staat zou zijn op de schoolbank zijn meester te gaan eerer, te ontwikkelen zijn verstand". Moet de schoolarts inderdaad ziekte constateereo, dan is hij bevoegd, desnoods geneeskundige hulp te verschaffen. Het een behoort zoo bij het ander, naar men beweert. Zooals we boven zeiden is reeds eene gemeente voorgegaan. Een stad, die inderdaad ve6l voor het OEderwijs ove heeft behalve voor het gymnasiaal - heeft in dezen het iaiatief genomen en een schoolarts aangesteld. Of er veie van die middensoort-gemeenten, de kleinere steden volgen zullen We gelooven zulks niet. Op een paar vrag6n over het nut en de taak der zoogenaamde schoolartsen, in ver band met de moeilj kneden daaraan ver bonden, bij name de ongepaste inmenging, door het Hoofdbestuur van da Vereeniging van Hoofden der scholen in Nederland aan de afdeelingen verzonden, waren slechts van een drietal dezer afdeelingen, en dan nog zeer uiteenloopende antwoorden, in gekomen. Er was blijkbaar geen animo voor. Den afloop van genoemd onderzoek wil het hoofdbestuur der bovenvermelde Ver eeniging belichamen in de volgende motie: „De Aigemeene Vergad. der Vereenig. van Hoofden van scholen in Nederland spreekt omtrent d9 aanstelling van school artsen de meening ui', dat de beteekenis dezer instelling noch van haar hygiënische, noch van har9 paedagogische zijde vol doende overwogen is, waarom zij iedere beslissing omtrent dit vraagstuk ontijdig acht." In deze motie zouden wij ons kunnen vinden. Alleen, we zouden nog wat verder willen gaan. Onder dit opschrift ontvingen wjj dezer dagen van Mevrouw Mansvelt van Buuren. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Regentesselaau 31 te 's-Gravenhage, een belangrijk schrijven omtrent het bekomen succes m9t de Pinkpillen van Dr. Williams. Hetzelve luidt als volgt »De lof alom verspreid over de Pinkpil len van Dr. Williams verklaar ik bij onder vinding voor waarheid, waar nagenoeg alle geneesmiddelen faalden ia een tal van jaren, heb ik bij volharding en het trouw in acht nemen van de voorschriften naar omstandigheden, verrassend veel baat gevon den en ben tot verwondering van een ieder hersteld. Mijn hoofdkwaal was eene algemeene zwakte, bloedarmoede enz. Tengevolge eener mislukte operatie was ik reeds ruim 20 jaarjjjdende, van mijn 28ste tot I8ste jaar den besten tijd mijns levens. De verschijnselen waven, hoofdpijn, dui zeligheid, hartkloppingen, hevige pijnen in den rug, tjjdelijke blindheid, geen eetlust, groote vermoeidheid in de ledematen en zeer bemoeielijkt in het loopen. Veel heb ik er voor gedaan doch alles was nutteloos. Thans bij het gebruik der Pinkrillen ver kreeg ik het gewenschte resultaat, zoodat alle bovengenoemde ongemakken overmees- tstd zijr. Ia 't bijzonder kan ik nu weer groote wandelingen maken en door dat ik mij zoo versterkt gevoel, heb ik op nieuw lust in mijne bezigheden gekregen. Mij is ook een voorbeeld bekend van iemand die aan de gevolgen van een aan val leed en wiens krachten naar omstan digheden door de Pinkpillen aardig wor den onderhouden. Bij eene verklaring af komstig van zulke betrouwbare personen is het onnoodig dat wij nog iets toevoegen, een ieder zal van de waarheid genoeg over tuigd zijn. De zoo krachtige werking die de Pink pillen op het bloed uitoefenen dat zij hernieuwen en verrijken, maken ze on- overtreffelijk tegen bloedarmoede, al gemeene zwakte, scheele hoofdpijn, ze nuwpijnen, zenuwziekten, verblindin gen, duizeligheden, hartkloppingen, onregelmatigheden. Prijs f 1 75 de doos, f 9per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd depothouder voor Nederland en Apotheker. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij JOH. DE ROOS en voor Goes en omstreken bij üebr. MULDER, Drogerijen en Verfwaren. Middelburg. Ia de raadsvergadering van Woensdag onder voorzitterschap van den heer burgemeester waren de heeren Van Teyiinger, De Rijcke' en Wisboom Verstegen met kennisgeving afwezig. In gekomen zijn o. a. een bericht van De Vos, De Lange en De Groot dat zij den prijs voor grond aan den Kinderdijk te hoog achteneen rapport van de Comm. v. Fin. omtrent den aankoop van huizen op het Molenwater; een verzoek van dr. J. C. Bolle om verhooging van tractement en een adres van de afd. Zeeland der Ver eeniging tot bescherming van dieren om trent de wijze van slachten. Aan de orde is benoeming van twee onderwijzers aan school K. Alvorens tot de benoeming over te gaan, deelt de Voorzitter mede, dat de eigen lijke tijd van aftreding van den onderwijzer De Priester is 6 Mei- a. smaar dat hij zich tot B. en W. gewend heeft met het verzoek hem om financieele redenen ont slag te verleenen tegen 1 Mei a. s., als wanneer hij te Amsterdam in functie kan treden. B. en W. adviseeren het verzoek in te willigen. Daarmede kan de heer Fruin zich niet vereenigen. De Priester is indertijd aan gesteld op conditie dat hij bij ontslagaan vrage drie maanden te voren zou waar schuwen en van die conditie mag niet worden afgeweken. De heer van Dunne wijst «r op, dat in het belang van voortdurend onderwijs die bepaling in het leven is geroepen waar echter, zooals hier, onder de voorgedra genen ter voorziening in de vacature zich een onderwijzer bevindt op nonactiviteit, behoeft men voor onderbreking niet te vreezen en kan dan ook gevoegelijk van de geldende voorwaarde worden afgeweken. De heer Frum blijft van oordeel dat men door afwijking van de voorwaarde een verkeerden weg inslaat, te meer nu uit de stukken blijkt dat het Gemeentebestuur van Amsterdam genoegen neemt met de indiensttreding aldaar op 16 Mei a. s. Da heer Eurgronje gaat geheel met den heer van Dunsé mede, vooral nu genoeg zaam blijkt dat er voor onderbreking van het onderwijs geen vrees behoeft te wor den gekoesterd. De heer de Veer is het natuurlijk eens met het voorstel van B. en W., maar kan niet nalaten te wijzen op de plotselinge verandering van denkbeelden bij de heeren van Dunne en Hurgronje, die in eene vorige zitting ten opzichte van de ontslag aanvrage Renes in tegenovergestelden zin hunne stem uitbrachten. Die gevallen, antwoordt de heer Eurgronje, zijn niet geljjk; bestond bij Renes geen zekerheid, dat het onderwijs niet zou wor den onderbroker), in het onderhavig geval bestaat die zekerheid wel, nu een der voorgedragenen ter voorziening in de va cature een onderwijzer is op wachtgeld. Het pro en contra van het voorstel van B. en W. wordt door dezelfde sprekers nog maals herhaald, totdat de Voorzitter bij stemming liet uitmaken of de eerste dan wel de zesde Mei a. s. de dag van ontslag zijn zal. Met 8 tegen 6 stemmer), die der heeren Fruin, Ermerins, van der Harst, van de Ree, Tak en Schorer wordt ten. gunste van 1 Mei beslist. Daarna wordt overgegaan tot voorziening in de vacatures Renes en de Priester. De voordracht bestaat uit de onderwijzers M. Ossewaarde te Goes, G. Houtekamer te Wemeldinge, K. Oudshoorn te Nieuwer- kerk en A. Blok te Nieuwdorp, van wie de twee eerstgenoemden ieder met 12 stemmen worden benoemd. Tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim, wordt van de voorgedragenen Mevrouw van Berlekom en mevrouw tan Teylingen eerstgenoemde gekozen met 10 stemmen tegen 4 op de laatstgenoemde uitgebracht. Voorstel van B. en TV. tot het toekennen eener belooning aan de onderwijzeres 6. TV. van Dellen voor het geven van extra lessen. B. en W. stellen voor eene beluoning van f48,36 toe te kennen. De Commissie van Financiën kon zich met het voorstel ver eenigen, doch sprak daarbij den wensch uit, dat het aanbeveling zou verdienen B. en W. in overweging te geven om voor 't vervolg, in cas van tijdelijk gebrek aan onderwijskrachten, daarin zelf te voorzien en de regeling niet, zooals hier, aan het hoofd der school over te laten. Het voorstel van B. en W. wordt zon der discussie of stemming aangenomen. Voorstel van B. en TV. tot toekenning eener toelage aan den gewezen waterfitter A. Een- drikse. Een vorige maal afgestemd, wordt het voorstel thans door B. en W. herhaald om eene toelage van f 140 te verleenen, daar, volgens bijgevoegde verklaring van den arts Van Berlekom, de waterfitter in dienst der gemeente eene ziekte had opgeloopen. Niemand uitte thans eenige bedenking tegen het voorstel. Verhuring van grond aan den Korendijk aan L. Polak. Algemeen vond instemming het voorstel van B. en W. om de gevraagde 64 Centi aren a f 0,10 per Centiare, aan L. Polak te verhuren. Adres van den Nederlandschen Aannemers- bond betreffende arbitrage. B. en W. stellen voor adressant te be richten, dat voortaan de op 1 Februari 1901 door het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid vastgestelde A. V. van toepassing zullen verklaard worden op de van gemeentewege te honden openbare aanbestedingen. De Commissie van Fabricage wil echter art. 93 der A. V. vervangen zien door art. 22 48 van het ontwerp van den bond, waarbij wordt voorgesteld alle geschillen door arbritrage te beslechten. De heer van Dunne brengt in het mid den dat arbitrage hoe langer hoe meer veld wint. Toen het beginsel er van in den A. V. werd opgenomen, ging er een storm van verontwaardiging op, maar deze is allengskens bedaard. Wat toch billijker dan dat aannemer gelijke rechten hebbe als besteder, dat hij zjjne zaak in handen kunne geven van arbiters, die buiten de partijen staan. Voor beide partjjen biedt arbitrage een groot voordeel'. De heer den Bouwmeester zegt dat B. en W. niet bang zijn voor arbitrage, maar wjj willen niet afwijken van de A. V., die bij alle aannemers bekend zijn. De heer Ermerins verdedigt den A. V., die alleen arbitrage uitsluiten voor keuring der materialen, de werkkrachten en de deugdelijkheid van het werk. De heer van de Ree is van meening dat de A. V. ten onrechte arbitrage ten op zichte van keuring van materialen uitsluiten. De heer van Dunne wijst er nog op, dat bij het Rijk arbitrage er minder op aan komt dan bij de Gemeente, waar zich al lerlei locale invloeden voordoen. Mag, vraagt hij, een aannemer b.v. machteloos staan tegenover iemand, met wien hij, te recht of ten onrechte, wellicht vroeger eenige onaangename woorden gewisseld heeft. Het voorstel der commissie van fabri cage wordt verworpen met 9 tegen 5 stemmeri, die der heeren Verhage, van der Harst, van de Ree, van Dunné en de Veer, waarna dat van B. en W. zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomeD. Adres gemeentesecretaris om ontslag met 1 April a. s. Nadat het ontslag op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten gedurende 20 jaar aan de gemeente bewezen verleend was, richt de Vo rziUer eenige gevoelvolle woorden tot den Secretaris, dien hij geluk- wenscht met zijne benoeming tot hoofd commies bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphic. Da Secretaris sprak hierna eenige woorden van dank uit voor den steun dien hij heeft mogen ondervinden en voegt er de verzekering bij dat de twintig jaar, die hij hier doorbracht, steeds bij hem in aangename herinnering zullen blijven. Hierna ging de vergadering uiteen. Heden overleed zacht en kalm, in de hope des eeuwigen levens, onze geachte vader, groot- en overgrootvader CORNEL1S DINGEMANSE, in den ouderdom van ruim 80 jaren. Uit aller naam, P. DINGEMANSE. Grijpskerke, 15 Maart 1904. V Onzen oprechten dank aan allen die blpen gaven van belangstelling bij het overlijden van onzen geliefden Echt genoot en Vader, K. HE1JBOER, en in het bijzonder aan den heer E. E. J. Qer- lach van St. Joosland vo >r de groote deel neming betoond. Uit aller naam, Weduwe K. HEIJBOERDirkx. 's-Heer Arendskerke, 18 Maart 1904. V Ondergeteekende betuigt bjj dezen zijnoD barteljjken dank voor de betoonde deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden vader, behuwd- en grootvader, den heer JAC. DE KEIJZER. Uit aller naam, C. P. DE KEI1ZER. Schoondpe, 19 Maart 1904.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1