Provinciaal Yeearts Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Donderdag 17 Maart 1904. No. 73. BOUW- EN WEILAND, EEN SCHUUR, Gemengde Berichten. Afloop Yerkoopingen enz. Advertentiën. f 1.25. H oir ine, ie nieuwe Wellak DnMj „De Ster", Vlasmrtt, Timmermans, op Vrjjdag 8 April 1904, Bouwland, Magazijn „Eroenenflraak Te koop voor de Zaai: Een Knecht gevraagd, Posterijen. VOLLEDIG KORAALBOEK Nieuwe Krenten Nieuwe Rozijnen Sucade Wielrijders koopt: A. A. DE TROIJE, Kerknieuws. Schoolnieuws. BURGERLIJKE STAND Van 1416 Maart. Marktberichten. T elegrammen Spaarzaamheid Deugdzaamheid Langduurzaamheid Zindelijkheid fej Sto ew er Greif Allricht £2 Jupiter Luctor te Br illant -5 Ninon openbaar vei koopen I. DE KAPITALE goed onderhouden Woonhuis, Schuur, Wagenhuis en verderen TIMMER, 2. 4 Hectaren 42 Aren 10 cA. Voop overplaatsing te koop aangeboden Het Bestuur, H.H. Landbouwers puike Maïs en Voergerst, Zeeuwsche Bonte en Blauwe Pootaardappelen een Bakkersknecht een Paardenknecht EEN SLEEPERSKNECHT een Handknecht een Schoenmakersknecht timmeren en metselen verstaande, bij A. VOLKERS, timmerman, Veere. Uit de Tweede Kamer. De verwachting door velen gekoesterd, dat Dinsdag de Kamer met de hoogeron- derwijswet gereed zou komen, is niet ver vuld. Berst Donderdag 24 dezer valt de be slissing en is de eindstemming daar. Nu werd de beraadslaging voortgezet over het al of niet toekennen van een subsidie van ten hoogste 100000 gld. over 25 jaar aan bijzondere universiteiten en verleening van 10 rijksbeurzen, ieder van f500. De Minister begon met enkele wijzigingen in het desbetreffend artikel nader toe te lichten. Vooreerst de verandering van het woord «subsidie" in «tegemoetkoming". Een drietal sprekers n.l. dhrn. Lohman, Idsinga en v. Karnebeek, zetten in dezen hun standpunt nader uiteen. Dhr. Lohman zegt, dat er bij het hooger onderwijs niet van volkomen rechtsgelijkheid behoeft sprake te zijn, zooals dit bij het lager onderwijs het geval is. Dit zou alleen kunneD, als de bijz. universiteiten volkomen gelijksoortig waren aan de openbare. Ook ontkende spreker de stelling, waarvan de minister uitging, dat n. 1. de openbare universiteiten zouden zijn de organisatie van het modernisme, en dat men hier voor de keuze stond tusschen twee stelsels n.l. het indifferente en het principieels stelsel, waarin de staat als zoodanig geen partij had te kiezen. Met dit laatste stelsel komt men ertoe, om door staatsgeld propaganda te maken van de eene klasse van burgers tegen eene andere klasse. Zulk eene subsidie is on rechtvaardig. Maar eene andere vraag is het, of het billijk ware, aan d9 bijz. universiteiten te onthouden de stoffelijke hulp, die aan de bijz. leerstoelen zou worden verzekerd in den vorm van loca- liteit, vuur en licht, enz. Dat is geheel iets anders. In dien zin subsidie te verleenen, is alleszins gewettigd. De rechtsgelijkheid eisoht de bijzondere universiteiten niet ach ter te stellen by de bijzondere leerstoelen. Dhr. v. Karnebeek gaat mee met het eerste deel van des heeren Lohmansrede. Het is uit zijn hart gegrepen. Niet met het tweede. Door het verlangen van den afgevaardigde van Goes, zegt dhr. v. Kar nebeek, wordt een soort van coneurrentie- stelsel in het leven geroepen tusschen de bijzondere universiteiten en de bijzondere leerstoelen. De geheele zaak zou alzoo neerkomen op eene beweerde vergoeding voor het gebruik van collegekamers in de eigen gelouwen van het rijk, dus een soort van vergoeding voor lokaalhuur, of van erkentelijkheid voor het gebruik van rijks lokaliteiten ten behoeve der bijzondere leerstoelen. Een tegemoetkoming van 100000 gld. als dankoffer. Daarin kan de afgevaardigde van Utrecht niet komen. Dhr. v. Idsinga staat op een ander stand punt. De afgevaardigde van Bodegraven zegt, dat zijne opvatting omtrent het publiek nut van bijzondere leerstoelen volstrekt niet medebrengt, dat hij voorstander van het subsidieeren van bijz. universiteiten zou zjjn zooals dhr. v. Karnebeek schijnt te beweren. Iniegendeel. Maar daarom is hij nog niet tegen de toekenning van speciale subsidiën aan bijz. universiteiten. Met dhr. v. Kar nebeek kan hij alzoo niet medegaan. Toch zou hij de regeering ernstig willen verzoe ken, dit artikel terug te nemen. Meent zjj het echter te moeten handhaven, dan ziet deze afgevaardigde niet, waarin hjj er niet vóór zou stemmen. Vooral nu de bjjzondere gymnasia worden gesubsidieerd. De Minister beantwoordde de sprekers, en wijst er vervolgens op, dat de bedoeling van de regeering is, om de inrichtingen van bijzonder hooger onderwijs, inderdaad zwakke planten, zwak tengevolge van den bestaanden toestand, te steunen en deze in staat te stellen zich tot krachtiger leven te ontwikkelen. Vooral nu de bijzondere leerstoelen, die niet op eigen wieken drijven, eene ernstige bedreiging voor die verdere levensontwik keling zullen wezen. De vier duizend guldens per jaar hebben dus geen andere bedoeling dan om het ver broken evenwicht te herstellen. Een soort van vergoeding alzoo en niets meer, eenigs- zins opwegend tegen de voorrechten aan bjjz. leerstoelen, van lokaliteit, vuur en licht. De bepaling omtrent de toekenning van rjjksbeurzen, heeft de Minister in een af zonderlijk artikel opgenomen, om duidelijk te doen uitkomen, dat die beurzen met de subsidiequaestie niets te maken hebben. Zg dienen alleen ter tegemoetkoming van minvermogende ouders om hetzjj aan de openbare, hetzjj aan de bjjz. uni versiteit hunne zonen universitair onderwijs te doen geven. De desbetreffende artikelen (subsidie en beurzen) worden goedgekeurd. Voorts wordt in behandeling genomen het artikel waarbjj o. m. bepaald wordt de wijziging is van den Minister dat de aanwijzing voor de vestiging van eene bjjz. Universiteit wordt ingetrokken in dien de universiteit na 25 jaren niet vier, en na 50 jaren niet vijf faculteiten om vat, elk met ten minste drie gewone hoogleerareD. Dhr. v. Idsinga acht deze aanvulling overbodig. Er zijn geen vijf faculteiten noodig voor het verkrijgen van den effec- tus civilis. En daarbij kon het licht ge beuren, dat na een 25 tal jaren het recht voor de bjjz. universiteiten zou vervallen. Ook dhr. Bos mengt zich in het debat. Gedeeltelijk kan hij meegaan raet den afgevaardigde van Bodegraven. En daarbij wil hij constateeren, dat de regeering met deze bepaling bewijst, dat de organisatie van een universiteit hoofdzaak is, gelijk van de linkerzijde steeds is beweerd. De regeering verandert dus geheel van stand punt in dit opzicht. Als er over een kwarteeuw vijf facul teiten noodig zijn, dan zjjn ze ook nu noodig. Daargelaten dat voor de medische en natuurkundige faculteiten drie hoog leeraren onvoldoende zijn. Er moeten er minstens zes wezen. Dhr. Schokking vindt de wijziging goed. Wordt de volledige bezetting voor de open bare universiteiten geëischt, dan ook voor de bijzondere. Gelijke monniken, gelijke kappen. De Minister herinnert de Kamer, dat hij in geschrifte principieel een vrije uni versiteit met vjjf faculteiten heeft ver dedigd. Wat nn voorgesteld wordt, is niet in strijd met zijn in het debat verkondigde meening, waar hij wees op universiteiten, die op den groei kunnen worden geor ganiseerd. Het eenige punt is hier dus het stellen van een zekeren termijn voor dien groei. Daarenboven behoeft men zich niet on gerust te maken, dat na 25 jaren de po sitie van de bijzondere universiteiten zoo zal wezeD, dat het recht zal moeten worden teruggenomen. De Minister heeft in het minst geen bezwaar, om door de inlas- sching van de voorgestelde bepaling, eene concessie te doen aan het verlangen van een deel der rechterzijde. Na enkele opmerkingen van dhr. Bos en Roëll, wordt de wijziging aangenomen. Ook de bepaling, dat de hoogleeraren van de theologische faculteit in den senaat geen deel zullen nemen aan de beslissing over het toekennen van doctorale graden, waaraan rechten als bedoeld in art. 1072 de doctorale graden met effectus ci vilis zullen worden verleend. De overige artikelen worden eveneens goedgekeurd. En, zooals we reeds ver meldden, zal de eindstemming a. s. Don derdag over 8 dagen te 11 uren plaats hebben. Verder werden nog aangenomen de wij ziging van de artsenwet en evenzeer de wijziging van het wetboek van koophandel betrekkelijk het protest van wissels op Zon- en feestdagen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Hoorn P. K. Groene- veld te IJzendjjke; te Marssum H. J. v. d. Zee te Beusichem; te Doesburg G. J. B. Stork te Varik; te Kuinre J. H. C. Israel O.-I. pred. te Nijmegen te Ommelanderwyk J. Samplonius te Sant poort te Colijnsplaat d3. H. L. A. Fejjkes te Arnemuiden. Aangenomen naar Roosendaal door A. F. v. d. Scheer te Ossendrechtnaar Annerveen door B. Scholtens te Sellingen; naar Ruinen door R. Sonies cand. te Groningen. Bedankt voor Vlissingen door H. W. Creutzberg te Wijk aan Zee. Dr. E. C. Jungius, emeritus predi kant van Leeuwarden te Hilversum, o. a. van 1865 tot 1868 pred. te Zierikzee, is Zondag plotseling op 66-jarigen leeftijd overleden. Op weg naar de godsdienst oefening van den Protestantenbond overviel hem een beroerte en werd hjj bij een dokter ingedragen, waar hjj na eenige mi nuten overleed. Geref. Kerken. Beroepen te Wij he J. Meijer te Zalt- bommelte Ulrum A. Roorda te Oude Pekela. Bedankt voor Delfzijl door R. Smeding te IJselmonde; voor Nieuw Dordrecht door Z. Hoek te Ambt Vollenhove. Roomsch Kath. Kerk Benoemd tot pastoor te Nootdorp de heer W. J. v. Hooff, van Oud-Vossemeertot pastoor te Oud-Vossemeer de heer J. S. v. Buchem, kapelaan te Leimuidentot pastoor te Graauw de heer Eug. van Acker en tot kapelaan te Hulst de heer J. Joossen te Gilze. Mej. J. S. Dronkers te Goes slaagde te Breda voor de acte nuttige handwerken. Middelburg. De collecte voor het Em- mafonds bedraagt met inbegrip van een nagift, nu f667.39'. Rilland-Bath. De heer Jacob Dronkers, meer dan 30 jaren organist bjj de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft tegen 1 April a. s. als zoodanig ontslag gevraagd. Te Genua is gisteren het hotel Eden afgebrand. Alle logeergasten, onder wie de prinses van Mecklenburg, zijn gered kunnen worden. MILDELBURG. Getrouwd: A. Landheer, 26 j. jm. en G. Pluijmers, 23 j. jd.J. Goedbloed, 33 j. jm. en C. E. P. van Zoom, 22 j. jd. Bevallen: D. S. Waterman geb. Vermaas, d. GOES. Overleden: 15, Martinus, 22 mnd., z. v. Marinus Eversen en Sara de JongeMarinus Hengstmengel, 75 j., wednr. van Jacoba van Put en thans van Lena Hoogerheide. GOES, 15 Maart 1904. Bij matigen aanvoer van alle artikelen werd tarwe 20 cent lager verkocht, overige graansoorten onveranderd in prijs. Oude Tarwe f 0,a f 0,Nieuwe Tarwe f 6.4 f 7.50. N. Rogge f 5.4 f 5.25. Wintergerst per 100 kilo f 7.25 4 f 7.50. Zomergerst 7.a 7.35. Haver f 6.25 4 f 7.Bruineboonen f 9.a f 14.50. Paar- denboonen f 6.25 4 f 6.50. Kroonerwten f7.75 4 f8.75. Groene Erwten f7.25 af8. Versche Boter f 1.05 f 1.20, mid. f 1.14 per kilo. Eieren f3.— 4 f3.60, mid. f3.30 de 104 stuks. De aanvoer van boter en eieren was tamelijk. OOSTBURG, 16 Maart 1904. Oude Tarwe f0.a f0,Nieuwe Tarwe f 6,75 k f 7,75 N. Rogge f 5,40 f 5,60 N. Wintergerst f 7,50 k f 8,per honderd kilo. Zomergerst f 7,25 k f 7,50 per honderd kilo. Haver per 100 kilo f 6,tl 6,50 Kook- erwten f 8,50 k f 9,Erwten f 0,a f 0, Paardenboonen f 6,40 k f 6,60 Koolzaad f 0,a f 0, Waar 'ter niet bij staat, is de prijs per H.L. VLISSINGEN, 15 Maart. Boter f 1.25 k fl.15 per KG. Eieren f 3.80 per 104 stuks ROTTERDAM, 14 Maart. Ter graan markt van h9den (Maandag) was de beweging in binnenlandsche granen als volgtTarwe. Van den kleinen aanvoer werd slechts een zeer klein gedeelte verkocht, daar voor verre weg het grootste gedeelte te lage aanbiedingen werden uit gebracht. Hot verkochte gedeelte bracht per heet. van f7.40 tot f8.25 op en een enkel extra puik partijtje daarboven. Verder per 100 kilo f9 4 f 10. Rogge weinig gevraagd. Per heet. f 4.75 4 f 5.25. Gerst. Winter- en Zomer- f 7 k f 7.40 en Chevalier- f7 4 f7-34, alles per 100 kilo. Haver moest lager worden afgegeven. Per 100 kilo f 6 4 f 6.80. zaai- daarboven. Witte- boonen per heet. f7 f 10. B u i n e- b o o n e n per heet. f 9 4 f 15. Blauwe erwten alsvoren. Per heet. f 7.25 a f 8.25 en vertrouwde kook-daarboven. Ljjnzaad met beperkten aanvoer en weinig handel. Prijzen onveranderd. Aardappelen, Zeeuwsche blauwe f 5.25 a f 5.50, dito bonte f 5.25 a f 5.50, Duitsche roode f3.20 4 f 3.40, Duitsche blauwe f 3.50 4 f 3.75, eigenhei mers f5.25 a f 5.50, magnum bonum f3.20 a f3.50. ROTTERDAM, 15 Maart. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd967 runderen, 334 vette, 816 nuchtere kalveren 139 schapen, 636 varkens, 102 biggen. Run deren le qual, 68, 2e qual. 54, 3e qual. kalveren le qual. 110, 2e qual. 86, 3e qual, schapen le qual. 70, 2e qual. 50, 3e qual varkens le qual. 38, 2e qual. 34, 3e qual. cent; alles per kilogram. Lijst van brieven verzonden aan onbe kenden door het Postkantoor te Goes over de le helft van Maart 1904. Mej. D. Verpoorte, Amsterdam. Van Kruiningen: Bunker, Middelburg. Van Hansweerd: P. Walrop, Brussel. Tweede Kamer. De heer Lohman ad viseerde namens de meerderheid der com missie voor de geloofsbrieven tot niet toelating van den heer Van Wijnbergen voor het kiesdistrict Eist, omdat in som mige gemeenten niet herinnerd is aan de gelegenheid tot candidaatstelling. De min derheid der commissie is voor toelating. Het rapport der commissie zal later be handeld worden. De interpellatie over het ontslag Lindeman wordt hierop behandeld. De heer Drucker afkeurende Lindemans daden oordeelde diens straf te zwaar en meende dat de minister ten aanzien der rechtspositie van de ambtenaren in het algemeen op den verkeerden weg was. De heer Troelstra oordeelde de wijze waarop de regeering den heer Lindeman aan den djjk heeft gezet walgelijk De heer Van Nispen verdedigde de regeering wier houding doortastender had moeten zijn. De minister van Waterstaat be toogde dat Lindeman ontslagen was om dat hjj verantwoording aan het wettig ge zag had geweigerd. De heer Drucker heeft een motie voor gesteld waarbjj de Kamer oordeelt dat Lindemans optreden de tusschenkomst der regeering wettigde maar dat de door den minister gevolgde gedragslijn niet door den eisch van goed beleid geboden werd. Verworpen werd met 70 tegen 14 stem men een motie van mr. Troelstra waarbjj het ontslag van Lindeman werd afgekeurd. De motie Drucker werd verworpen met 72 tegen 12 stemmen. Middelburg. In de gemeenteraads vergadering van heden Woensdag zijn tot onderwjjzers aan school K benoemd de heeren M. Ossewaarde te Goes en G. Houtekamer te Wemeldinge. En werd op de meeste eervolle wijze ontslag verleend aan den heer A. de Vulder van Noorden als secretaris der gemeente. Waarde. Dinsdag zjjn alhier op het overgangsexamen aan den landbouwcursus alle leerlingen tot het tweede leerjaar toe gelaten. Zand. Heden Woensdag werd door not. Verhulst pnbliek geveild de hofstede Ol men veld groot 45,3443 H. In massa ver kocht voor f 62952 aan dhr. M. I. de Groot te Middelburg. Thans kan iedereen een goed Koraal- boek koopen, want de 2e druk van VAN DER WALs Koraalboek, zooeven versche nen, kost, keurg gebonden niet meer dan f 1 25 De Psalmen en Evangelische Gezangen, gecomponeerd voor Huisorgels (z.g. vier stemmig) door L. VAN DER WAL, in lin nen prachtband, voor slechts fl.25. Alleszins voortreffelijk zijn hierin de Melodieën der Psalmen en Evangelische Gezangen gezet, prachtig en vol van toon, maar toch zoo eenvoudig, dat ook minder gevorderde spelers ze gemakkelijk kunnen gebruiken. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang No. 98, Rotterdam, en verder alom. Franco na ontvangst van postwissel ad slechts fl.25, waarop te vermelden „Koraalboek." Het KANTOOR van wijlen Mr. LIEBERT gesloten zijnde, zal de on- dergeteekende zitting houden te Goes in het koffiehuis „het Slot Ostende" tot 15 April a. s. eiken Dinsdag van 11 tot 1 uur en daarna den 2en Dins dag van iedere maand van ll'/j tot 1 uur. PH. M. DE RONDE BRESSER. zijn vier deugden welke men verkrijgt door het gebruik van FACILIO, de nieuwe meubelvernis. Verkrijgbaar in flacons a f0,20, f0,35, f0,45, 'f0,75. Verkrijgbaar in flacons f 0,25, f 0,35, f 0,50, f 0,75. MIDDELBURG. Te GOES bij den heer TAN TIJVEN, Ganzepoortstraat. Ziet goed toe of op de flacons Noirine en Facilio gedruist zijnzoo nietweigert ze beslist. •OOOOOO 0000009 10 et. de 5 ons. 12 ct. de 5 ons. H 5 ct. per ons. Foelie en Anijszaad (gemalen en ongemalen). Minzaam aanbevelend, NOORDSTRAAT, MIDDELBURG. H e. S en verschillende X «5 andere merken. Verkrjjgbaar bjj handel in Rijwielen en Naaimachines, 't Zand bjj Middelburg. GEDEPUTEERDE STATEN van Zee land roepen sollicitanten op naar de betrekking van der 2e klasse, dienstkring Weste lijk Zuid-Beveland, standplaats HEIN- KENSZAND, aan welke betrekking een jaarwedde is verbonden van ƒ400. Benoembaar zijn alleen zij, die van Rjjkswege eene akte van bevoegdheid als Veearts verkregen hebben. Sollicitatie-stukken worden ingewacht vóór 1 April e. k. Middelburg, 11 Maart 1904. Gedeputeerde Staten voornoemd, ROEST, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. De Notaris J. HOSANG zal voormiddags te 10 uur, in het koffiie- huis „De Kroon", te Wissekerke, in het in de gemeente Wissekerke, in den Geersdijkpolder, bewoond door den heer S. J. de Regt, bestaande in met daarbij behoorend liggende in de gemeente Wissekerke, in de Geersdijk en Willempolders, ter gezamenlijke grootte van 46 Hectaren 35 Aren 20 Centiaren, waaraan H. 37.11.50 tiend vrij. De veiling zal geschieden in 11 per- ceelen met verschillende combinatiën en in massa. liggende in de gemeente Wisseksrke, in den Wissekerkepolder, in pacht bij den heer A. van der Maas Az. Te veilen in 3 perceelen en in massa. Gedrukte notitiën dezer veiling met kaarten zijn gratis verkrijgbaar ten kan tore van voornoemden Notaris te Mid delburg op den Dam b/d Graanbeurs. door de Vereeniging voor Chr. nat. Schoolonderwijs te Kapelle - Biezelinge, lang 12.30 en breed 6.75 M., staande te Kapelle, achter het pand A 31. Inschrijvingsbiljetten worden inge wacht Maandag 28 Maart, van 34 uur, ia de Consistorie der Ger. Kerk te Biezelinge. Het gebouw is te aanvaarden ongeveer half Mei. Inlichtingen te bekomen bij den heer W. SLABBEKOORN te Biezelinge. lage prijzen. TE KOOP en een partij Roggestroo bij W. DE REGT, B o r s e 1 e. Kroonerwten, Gerst, Haver, Bruine boonen, bonte en blauwe Zetaardappels, een Menwagen en Veerewagen bij ADR". WIELEMAKER, Koudekerk e. Tegen Mei of aankomende gevraagd bij P. DE SCHIPPER te Nieuwdorp. Wegens huwelijk met Mei gevraagd bij L. DE NOOD 't Zand. Terstond benoodigd, die ook boerenwerk kan ver richten, bij D. LORIER, Sleeper, Arme- niaansch Schuitvlot, Middelburg. Met Mei benoodigd bij G. COPPOOLSE, Oostkapelle. Met Mei gevraagd, liefst G. G. M. F. STURM, Serooslcerke (W.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 5