II e c li t s z a ke 11. Gemengde Berichten. een proef genomen werd met de afschaffing van den nachtarbeid. En het gevolg Hoor Vliegen zelf „Het broodverbruik per lid nam af. Terwijl de weken voor de afschaffing van nachtarbeid het gemiddeld verbruik per hoofd 7.6 was, daalde het daarna tot 6.3. „Niettegenstaande 100 nieuwe verbrui kers, daalde in de eerste maand het getal geleverde brooden van 3510 tot 3292. Het gevolg hiervan was, dat de heer en tociaal-democraten besloten, om den nachtarbeid voor hun arbeiders maar weer in te voeren. Nu zal men zeggen nu ja, maar dat komt, omdat de verbruikers liever 'smorgens versch brood hadden en daarvoor hun mede werklieden dan maar 's nachts willen laten zwoegen. Doch de sociaal-democraat Vliegen heeft zelf dat verweer aan zijn vrienden onmogelijk gemaakt, door verder uitdrukkelijk te ver klaren De Dageraadtelt %ijn leden en ver bruikers schier uitsluitend onder de leden der S. D. A. P. Hieruit volgt dus, dat bij deze sociaal-de mocratische arbeiders de liefde voor afschaffing van nachtarbeid niet zoo groot is dat ze er een versch broodje voor over hebben. En in hetzelfde No. van Eet Volk, waarin de heer Vliegen zijn verslag van de coöpeJ ratieve bakkerij „De Dageraadgeeft, wordt ook het ontwerp Arbeidswet van Minister Kuyper besproken. Besproken op de meest schampere manier. Er deugt in den grond der zaak niets van. En toch in dit ontwerp wordt in art. 377 verboden „om in bakkerijen tusschen V uur des namiddags en 5 uur voormiddags werkzaam te zijn." Wij noemen dit een eigenaardig stukjo theorie en praktijk van de sociaal-democraten De bekende, reeds 24-jaar bedlegerige, lij dende Zendingsvriend Albert Gruijs, Molen pad 68, Zaandam ontving, naar hij ons schrijft, in 1903 tot een gezamenlijk bedrag van 280 kilo gebruikte postzegels, opbrengst f 212 die voor allerlei arbeid van philan- tropie en in het Koninkrijk Gods besteed ie. Maar hij ontving f 36 minder dan in 1902 en f 76 minder dan in 1901, waaruit blijkt dat het vet van den ketel is. Dat komt omdat hij veel minder zegels ont vangt boven de 10 cent, en bijna geen zegels van Indië, Curasao, Suriname en andere koloniale zegels. De meeste zijn van '/3 tot 10 cent, die nog geen 10 cent per 1000 opbrengen. De 7'/a cent zegels en zegels boven de 10 cent zijn de beste, vooral die van f 1, f 2,50 en f 5 en de koloniale zegelsen ook ongebruikte niet meer gangbare zegelsen zegels van Ne derland van voor 1870; Gruijs beveelt zich beleefd aangedenkt ook onze arme Indische Militairen. Wie zendt hem zoo vraagt hjj een geldelijk Paasch- dankoffer voor Chr. lectuurverspreiding onder hen Onze lezers uit Goes en om streken kunnen des verkiezende steeds alles bezorgen bij den heer N. Hendrikse. „Help u Zeiven" te Goes, die gaarne voor een ruime verzending zorgt. Voor het terrein van de Oude Beurs op den Dam in de hoofdstad is naar men meldt, één millioen gulden geboden. Een Berlijnsche maatschappij zou daarop een moderne kom-en-cisch-winkel vestigen. Een winkel waar van alles te koop is, in den trant van de Printemps te Parijs of de Beurs te Brussel. Jacques Labaudy, zich noemende Jacques I Keizer van de Sahara, zou, naar men meldt, zijn residentie in of nabjj den Haag vestigen. Hij vindt het daar zeker ge zelliger dan te midden van de uitgestrekte Afrikaansche woestijn. Als het nog altijd waar is wat Salomo gezegd heeft dat de heerlijkheid eens Konings bestaat ia vele onderdanen dan zal Keizer Jacques' heerlijkheid nog moeten komen. Intusschen gaat hij een kanselerij inrichten, een gezantschap ontvangen, die hem een keizersmantel komen aanbieden, en verblijft hij met twee ordonnance-officie- ren in het Rotel des Indes. Een eigenaardig staaltje van bureaucra tische sleur levert een vergissing van den Minister van Financiën. Aangekondigd was maar dadelijk in getrokken eene uitgifte van 15 millioen gulden aan schatkistbiljetten rentende 4%. Dit hooge bedrag en deze hooge rente schijnt ontstaan doordat men eenvoudig een dergelijk leening-plan van 1899 heeft ge- copieerd. De financieels wereld werd door dit plan niet minder bewogen dan de politieke en kerkelijke wereld door de wet op het Hooger Onderwijs. Een Berlijnsche maatschappij betaalteen gewild terrein royaal. Een nieuwbakken Keizer heeft wat over zijn naam en eere en installeert zich royaal. De Staat der Nederlanden, of liever de Minister van Financiën vergist zich en belooft royaal. Zoo kunnen we van daag voor de af wisseling eens melding maken in plaats van herziening van tarieven en verhooging van belastingen, van royaal doen. Terwijl alles, in politieken ziD, zich nog beweegt om de Hooger-Onderwijswer, en men nog niet uitgepraat is over arbeids wet en arbeids-contract, werpt de dagblad pers zich met ijver en vuur op het tarief- pntwerp. Doel van dit ontwerp is de opbrengst der indirecte belastingen met 9 millioen te verhoogen. Natuurlijk dat de liberale pers ach en wee roept over die te verhoogen belas tingen. Dat is politiek en tactiek. Eerst vragen eischen van allerlei hervormingen. Veel is niet genoeg. En als die hervormingen moeten betaald worden dan jammeren en verwijten maken over de optebrengen lasten. Natuurlijk moesten altijd andere dingen belast worden dan de voorgestelde. In plaats van gedistilleerd moest het tabak zijn. De Minister van Financiën gunt ons geen snee onbelastbare koek op onzen boterham, zegt een ander. En dat noemt hij weelde. Zoo zjjn er Evenzeer politiek of tactiek is het spelen met personen en namen. Hoe onze twee meest invloedrijke en meest bekende Staatsmannen Kuyper en Lohman tegen elkander uitgespeeld worden is bekend. Beurtelings zijn ze heerscher of elkan ders slippedrager. Nu eens voor den een en dan eens voor den ander wordt ge waarschuwd Hetzelfde spelletje herhaalt zich met de requesteerende predikanten der Ned. Herv. Herv. Kerk om herstel van de Theolo gische Faculteiten. In den regel vindt de liberale pers aan een dominé niet veel bruikbaars, maar nu ze zich onder de oppositie scharen heet heetbroeder kom hier. Ook gij kunt een handje helpen. Waarlijk gij zjjt geletterd, welonder- wezer, leider der kudde. Naar u zal men hooren. Pax intrantibus in ons gezelschap. Tegen den vaccinedwang 1 bljjft het stand punt der antirevolutionaire partij. Een standpunt, waartegen niemand toor nen kan. Wel kan een medicus, die zweert bjj de goede resultaten eener pokstof-inrichtiDg in zijn woonplaats, zich beklagen dat niet allen met hem van de heilzame vruchten en de voorbehoedende kracht der inenting overtuigd zijn. Maar dat zij die tegen de vaccine be zwaar hebben, zich tegen den dwang ver zetten, behoeft zelfs den knapsten voor stander van den vaccinedwang niet te hinderen. Wat in zichzelf goed is, breekt alle ver zet. Wat in zichzelf zwak is kan slechts door dwang worden staande gehouden. En statistieken bewjjzeD niet veel. Zeer zeker maken zjj niets uit omtrent de velerlei schadelijke gevolgen die de vaccinatie in andere opzichten hebben kan. Geen vaccinedwang zoolang de onfeil baarheid van het middel niet algemeen vaststaat. Geen vaccinedwang, zoolang de vaccine, al is 'took maar één menschenkind, lijden, ja den dood kan veroorzaken. Geen dwang; maar ook in zake vacci natie elk burger van Nederland vrij om naar eigen inzicht of overtuiging hetzij wel, hetzij niet, zijn kind te doen vacci neeren of her-vaccineeren. Het ministerieDe Kempenaer-Donker Curtius (1853) ontving den naam van het Burgerministerie. De ministers beijverden zich om ook op hunne audiënties hun bur gerzin te toonen en alles te vermijden wat zweemde naar „hoogheid'', een „on deugd" waaraan volgens den geest van dien tijd het voorgaande ministerie (Van Hall) zich had „schuldig gemaakt". Het tegenwoordig geslacht heeft met deze heeren met „burgerzin" niets op. Het haat de „bourgeois". Gelijk 't toen een schande was van adel te zijr, is het nu een misdaad tot de bourgeoisie te behooren. Van der Goes sprak het laatst in een socialistenvergadering uit: ik heb spytdat ik geen arbeider ben. Zittingdagen Spoorweg Middelburg Vlissingen—Domburg. Aagtekerke Woensdag 30 Maart 12 u. Biggekerke Dinsdag 29 Maart 10'A u- Domburg Woensdag 30 Maart 2 u. Koudekerke Maandag 28 Maart ll'/2 u. Meliskerke Woensdag 30 Maart 10'/a u. Middelburg Maandag 28 Maart 2 u. O. en W. Souburg Maandag 28 Maart 4 u. Vlissingen Maandag 28 Maart 9'/2 u. Westkapelle Dinsdag 29 Maart 3 u. Zoutelande Dinsdag 29 Maart 12'/2 u. Alle zittingen hebben in het gemeente huis plaats. De Revolutie is onverbiddelijk, tegen de vrijheid, trgan den godsdienst en tegen de wetenschap. Men ziet het in Frankrijk. Daar heeft men eerst de congregatie- scholen gesloten en de onderwijzers ver jaagd, nu is men in de Kamer van Afge vaardigden bezig om hun ook het leven in de toekomst onmogelijk te maken door mid del van de wet. Alles gaat als van een leien dakje. Combes viert zijn triomfen. Het artikel„het is aan de congregatiën verboden in Frankrijk onderwijs te geven van welken graad en van welken aard het ook zij" werd met 318 tegen 231 stem men aangenomen. Alle amendementen om deze bepaling nog eenigermate te verzachten, werden verworpen. Geen uitzonderingen voor landbouw onderwijs, voor handels- zelfs voor am- bachtsonderwjjs werden toegestaan. Ook het hooger onderwjjs voor de gees telijke orden kon niet gered worden. Ook voor de meisjesscholen in gemeenten van minder dan 500 inwoners, waar geen open bare meisjesscholen zijn was geen genade. Slechts éen concessie werd, nog wel onder protest der regeering, met een meerderheid van slechts elf stemmen, toegestaan aan congregatiën die uitsluitendonderwjjsgeven. Deze zullen niet terstond behoeven te wor den opgeheven. Haar is tien jaar uitstel van executie verleend. Doch overigens geen pardon voor hen wier eenige misdaad is dat zij God over eenkomstig de inspraak van hun geweten wenschen te dienen en de volksontwikke ling mag groote toewjjding bevorderen. Voor andere landen, ook voor Neder land moge Frankrjjk een waarschuwend voorbeeld zijn RUSLAND en JAPAN. Omtrent het voor de Russen zoo nood lottige gevecht van Zaterdag 13 dezer herinneringsdag van den moord op Czaar Alexander II, dat was ook op een Zondag bij Port Arthur en het bombardement zjjn de nadere berichten vrij tegenstrijdig, zoodat wij eenige dagen zullen moeten wachten om zekerheid te hebben wat van al die berichten waar is. Dit is zeker dat de Russeu met groote doodsverachting gestreden hebben. Van de bemanning der vernielde Steregontschli vielen er niet meer dan vier in handen der Japanneezen overigens vonden zij aan boord slechts lijken. Admiraal Makarof zelf voerde zijn manschappen aan, op den kleinen kruiser Nowik. Een heldhaftig voorbeeld, dat de manschappen tot sterkeu prikkel moet zijn geweest en ook op de bezetting der vesting zijn uitwerking niet kan mis sen. Doch wat vermogen de dapperheid der Russen tegen de overmacht Terwjjl het gevecht in vollen gang was, konden de Japanneezen nog kruisers uit zenden om een tweede, niet minder be langrijke taak te vervullenop het eiland San-sjan-tau, voor de baai van Talienwan werden de depots vernield; te Talienwan de seintoestellen. Indien dit bericht uit Tokio juist is, kan men begrijper, dat het gerucht heeft gelooper, dat Port-Arthur gevallen was. Talienwan ligt op de land engte, die het schiereiland Kwantoeng aan Liautor.g koppeP, en waarover Port-Arthur al zjjn toevoer krijgt aan manschappen en voorraden. De correspondent van de New York He rald te Petersburg verzekert dat Maandag de staat van beleg in geheel Rusland zal afgekondigd worden, voornamelijk „wegens de aanstaande groote bewegingen van schepen en schietvoorraad", en dan om de overheid in staat te stellen, zich zekere ongewenschte vreemde elementen, meest Engelsche spionnen, van denhalsteschuiven. Bjiornsund wordt versterkt en er zijn voor zorgen genomen, om de dokken te Rewal te beschermen tegen aanslagen. Een aan tal onderzeesche booten worden in stuk ken en brokken'naar Port Arthur gezonden. Tegen den 23-jarigen schippersknecht J. J- v. d. Wolff uit Scherpenisse die eenigen tijd geleden zijn vroegere meisje terwijl hjj vertrouwelijk op de bank naast haar zat, met een revolver doodschoot, is tien jaar gevangenisstraf geëischt door het O. M. bjj de Rotterdamsche rechtbank. De verdediger mr Hermans pleitte verzachtende omstan digheden, zijnde beklaagde's hoofd in de war gebracht door het lezen van romans! De Hooge Raad vernietigde het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij twee visschers uit Middelburg wegens het vis- schen in gesloten vischtijd met een sleepnet zonder vergunning in het Rijkskanaal te Walcheren, waren ontslagen van rechtsver volging, op grond dat dit kanaal niet zou zijn te beschouwen als een binnenwater, waarop de Jachtwet van toepassing is, omdat het slechts met buitenwater in verbinding stond. De Hoooge Raad was van oordeel dat het bedoelde kanaal, als zijnde een ge graven kanaal, is te beschouwon als een binnenwater, onverschillig of het met andere binnenwateren in verbinding staat, en ver oordeelde de beklaagden wegens het visschen zonder vergunning tot twee geldboeten van f 0.50, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring van de visch en het net, geschat op f 0.50 en fl, subs, met hechtenis van 1 dag bjj niet uitlevering of betaling der geschatte waarde. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Als we de oorzaken willen zoeken voor de plotseling opgekomen adresbeweging tot herstel van de Theologische Faculteit ann de Rijks Universiteiten, dan behoeven we niet dadeljjk to gelooven aan minder edele bedoelingen zooals daar zijncon currentiezucht, persoonlijke antipathieën of kerkisme. O, zeker, we weten wel, dat een in vloedrijk jonrnalist bij den eisch van dr, Schokking, om herstel, nog voor do adres beweging in de handen klapte, en bere kende de Roomsehen willen geen herstel van een faculteit waar Dordt overheer- schend is, en de christelijk historischen willen geen privilegies schenken tenzij hun is genoeg gedaan. Alzoo kan de Hooger- onderwijswet aangenomen worden voor het technisch deel, maar verworpen voorzoover de effectus civilis voor de bijzondere Uni versiteiten betreft. Het is evenmin onze aandacht ontsnapt dat inzenders in de Nederlander den hoelen kerkelijken strijd die zich groepeert om de stichting der Vrije Universiteit met den persoon van den stichter in cluis, er bjj gehaald hebben. Dat er een aantal der beljjdende chris tenen die de Vrjje Universiteit niet wen schen geljjk berechtigd te zien met de open bare Universiteiten mee agiteeren om deze lagere motieven zal wel waar zjjn. Maar eene mogeljjke beschuldiging van bekrom penheid zou tot ons zelf terugkeeren, als we niet anders zagen dan deze redenen van lager orde. Daar zjjn ook hoogere. Daar zjjn Christen-broeders die in de aanhangige ontwerpen van wet, voor zoo ver ze de positie van de Vrjje Univer siteit regelen en geljjk maken met die der Rjjks-Universiteiten, niet anders kunnen zien dan schade voor het Koninkrjjk Gods, en schade voor onze, door de geschiedenis geworden Protestantsche natie. Door deze regeling zal men h. i. het Hooger-onderwjjs, voor zoover de geeste lijk meest gewichtige Faculteit betreft, aan de Rjjks Universiteiten, loslaten en overgeven aan het ODgeloof. Men redeneert aldus: Als de Vrjje-Universiteit in gelijke rechten treedt met de openbare dan wordt zjj als de Christeljjke gestempeld, en alle krachten van geloovige zjjde zoowel doeeerende als studeerende zullen aan de openbare Universiteiten worden onttrokken, om der Vrjje toetevoeren. Daardoor wordt al meer en meer de eenheid der natie gebroken. En het Evan gelie, dat toch ook de roeping heeft als een zoutend zout, als zuurdeeg in het meel, de maatschappjj te doordringen zal door haar isolement tot doorwerking min der in staat zjjn, en een groot deel van het terrein missen waar uitbreiding voor het Koninkrijk Gods te zoeken en te wach ten is. Bjj deze reden is een andere. Een groep mannen in ons land, levende bjj de traditie van het verleden, legt allen nadruk op het verleden als Protestantsche natie. De afkomst en opkomst onzer natie dag- teekent van en door de Hervorming. Geljjk iedereen recht vindt dat de leus »Alrika voor de Alrikaanders" in den jongsten oorlog weerklank vond, zoo vindt ook in ieder hart dat leeft uit do groote beginselen der Hervorming de leuze weer klank Nederland voor de Protestanten. An deren mogen bjjwoners zjjn, gasten, om ringd met al de toegenegenheid en wel willendheid door gastvrijheid geëischt, maar zonen des huizes zjjn wjj, en niet zjj die het ongeloof naloopen of het bjj- geloof omhelzen. Nederland voor de Protestanten, voor het nakroost onzer Republikeinen. Wij hebben goen effectus civilis te vragen voor een aparte Christel jjke school, die evengoed door andere bjjzondore Univer siteiten kan geflankeerd worden, misschien wel door Rome gesticht. Wij hebben de Universiteiten en de effectus civilis tevens, maar wjj hebben niet te brengen wie er niet behooren of uittodrjjven die er ten onrechte zjjn, en wij staan schuldig aan de verwoestingen des ongeloofs, ook door de catheders onzer Universiteiten aangericht. Ziedaar de hoogere motieven die mede hebben gewerkt tot de adresbeweging die ook in onze omgeving weerklank heeft gevonden. Eerbiedwaardige namen die, ook in de laatste dagen de zaak van diezelf de zjjde hebben bezien behoeven wjj niet te noemen. Wie de kerkeljjke kaart van het land kent, kont ook die namen. Evenmin is het voor heden ons doel het streven der meerderheid dat zich uitsprak in de stichting der Vrjje Universiteit en in het huidige wetsontwerp in 't licht te stellen. Kennis van den toestand eerst, daarna kennis van de bozwaren, dan konnis van de motieven die tot handelen leidden, en alzoo het bevorderen van wederzjjdsehe waardeering, dat is het doel van deze schets in drieën. Goes. In een Zaterdag a. s. te half één hier te houden vergadering zal be slist worden of tot de stichting eener Zeeuw- sche superphosphaatfabriek zal worden overgegaan. Zoo ja, zal er een vaste com missie van uitvoering worden benoemd en zullen de beginselen der statuten worden vastgesteld. Nisse. Aan dan gem.-veldwachter J. Bommeljé is van wege de Alg. Ned. Po litiebond 15 Maart j. 1. de zilveren medaille uitgereikt wegens 20-jarigen getrouwen dienst. Te Kruisstraat, een gehucht, gren zende aan Zuiddorpe en Overslag, hebben dieven zich toegang verschaft tot de R. K. kerk. In de sacristie hebben zij alle deuren opengebrokende brandkast echter, waarin de zilveren vaten en andere kostbaarheden der kerk geborgen waren, hebben zij niet kunnen openen. Het slot was echter zoo danig verwrongen, dat de pastoor 's morgens de kast niet open kon krijgen. In de kerk zelve werden al de offerblokken openge broken en geledigd. Door H. M. de Koningin is niet ont vankelijk verklaard het beroep van C. E. van Dijke-Kievit en andere onderwijzeres sen aan de openbare lagere school te ler- seke tegen het besluit van Gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij is goedgekeurd de verordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan ge noemde school. Van Vlissingen is naar Amsterdam verplaatst de commies der posterijen en telegraphie 4e kl. mej. E. D. Belinfante. Gisterennacht zjjn in de gemeente Oostkapelle door eenige onbekend geble ven personen bjj een landbouwer zes een den gestolen. Do politie doet onderzoek. Op verzoek is, met 1 April, eervol ontslagen de brievengaarder J. Houmes te Serooskerke. Bjj kon. besluit is, aan den loods- schipp9r 2e kl. te Vlissingen E. van Hoe pen verleend de gouden eere-medaille der orde van Oranje-Nassau. Verder is een pensioen toegekend van f75 aan J. J. Keikmeijer, dochter uit het huwelijk van wijlen J. Kerkmejjer, laatste lijk bode ter provinciale griffie van Zeeland, met wijlen B. C. van den Brink. Te Delft werd gisterennacht brand ontdekt ten stadhuize in de kamer van den secretaris, welke geheel uitbrandde. Da oorzaak ligt vermoedelijk in het vuur vatten van een houten bint aan de boven achter zijde van den schoorsteen. Te Buren, op het eiland Ameland, is overleden, Maike Boelhuip, op den leeftijd van bijna 101 jaren. Ofschoon in de laatste jaren zwak naar het lichaam, bleef haar geest tot weinige dagen voor haren dood helder. Tot de audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken, op aanstaanden Zaterdag, kan inzake sollicitatiën naar de onderscheidene betrekkingen bij de Rijks verzekeringsbank niemand worden toege laten. Het aantal van deze sollicitatiën, dat nu reeds meer dan vier duizend bediaagt, maakt dit volstrekt onmogelijk. Te Eede is een voerman bij het uitspannen van zijn paard zoodanig door het dier getrapt dat hij op de plaats dood bleef. De zoon van den burgemeester te Ooster-Blokker, terwjjl hjj op den zolder zijner pas voltooide modelboerderij eenige werkzaamheden verrichtte viel door het openstaande luik en overleed aan de bekomen wonden. Nabjj Zevenaar had een haudelsreiziger het ongeluk doordat het portier openvloog, uit den in volle vaart zjjuden trein te vallen, hij bleef op de plaats dood. Te Nieuwersluis is een schippersknecht over boord geslagen en verdronken, Te Sneek is in de Gereformeerde kerk een jongeliDg die de godsdienstoefening bjj woonde, plotseling krankzinnig geworden. Een staaltje van partijdigheid. De Arnh. Ct. waarvan het oud-Kamerlid mr. van Gilse hoofdredacteur is, geeft da gelijks een Kameroverzicht. Al lezende ontmoet men in een enkel verslag de vol gende kwalificaties, met betrekking tot minister Kuyper De minister „had beweerd"..dr. Kuy per, „bleef stokstijf op zijn stuk staan"...; de heer Lohman... „kwam den premier uit den nood helpen"...; de minister „de uit gestoken reddingsplank met beide handen aangreep"...; „zonder kleerscheuren kwam bij er niet af"...; „opvallend inconsequent kionk het ieder in de ooren, dat dezelfde minister nu genoegen nam"...; „trouwens al even inconsequent was de minister"...; „hoe kon de regeering zich aanmatigen". „Merkwaardig is de toon van kalme ver zekerdheid, van rustige superioriteit waar mede de minister dergelijke dingen zegt, die op de keper beschouwd toch zoo bitter weinig waard zijn"...; „uit dat oogpunt beschouwd was ook (zjjn) verklaring een meesterstukje van mooiklinkende nietszeg gendheid"...; „de minister greep deze ge legenheid aan om met een gewichtig gezicht een verklaring voor te lezen"...; „en in zoo doende door de niets zeggende verklaring van den premier"... Het waardig slot van het overzicht, waar uit wij deze collectie samenleesden, besloot aldus „Memoreeren we nog.dan hebben wij ons ditmaal weder gekweten van den aangenomen plicht onze lezers in de lotge vallen van dr. Kuypers „gewrocht der duis ternis" in te wijden." Wjj voegen hier niet bij. De liberalen verwijten ons immers partijdigheid; zjj zijn liberaal, dat wil zeggen onpaitijdig, onbe vooroordeeld, enz. enz. Noordbrab De christelijke textielarbeidersbond Unitas heeft als zijn meening uitgesproken, dat het ontwerp-Arbeidswet dient gewijzigd te worden ten bate van de arbeiders, nu dr. Kuyper, naar aanleiding van de ad viezen der Twentsehe en Noord-Brabantsche fabrikanten, het ontwerp naar hun zin heeft veranderd. Unitas acht een beweging voor wijziging van het ontwerp noodig, doch wil daarmee nog wachten, omdat het wetsontwerp in den eersten tijd nog niet in behandeling komt. Zondagavond «hebben nabij Haarlem eenige aangeschoten reizigers in een wagon 3e klasse van den sneltrein uit Rotterdam dezen door voor de aardigheid aan de nood rem te trekken, doen stilstaan. Daar nie mand den dader wilde noemen werd naar Amsterdam om politie geseind die bjj aar - komst van den trein de helden inrekende en den dader tot bekentenis bracht. Door deze aardigheid had de trein een kwartier vertraging en misten de reizigers van de Oosterlijnen de aansluiting.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2