No. 72. 1904 NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 15 Maart, 18e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- Bultenlandsch Overzicht. VERSCHIJNT blken maandag-, woensdag- en vrijdagavond. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Gemengde Berichten. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN Zij, die zicli met 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen het van nu tot 1 April a. s. gratis. Vlissingen 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25 en 28 Maart. 14 Maart 1904. DE UNIE. „Een School met den Bijbel" komt, zooals we reeds met een enkel woord melden, Donderdag 7 April 1904 D. V. in 26e Jaarvergadering saam te Utrecht (ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen). Deze Jaarvergadering zal mede gewijd zijn aan de dankbare herdenking van het 25-jarig bestaan der Unie „Een School met den Bijbel". De eerste samenkomst wordt ge houden 's morgens van ll'A tot 1 uur, ter behandeling van huishoudelijke zaken o.m. verkiezing van 3 bestuursleden, waarvoor de volgende dubbeltallen worden gesteld vacature L. J. Visser (overleden) de heeren P. D. de Ruijter, te Harlingen, en Mr. H. Okma, te Sneek vacature-Mr. T. P. baron Mackay, te 's-Gravanhage, en Mr.. R. van Veen, te 's-Gravenhage vacature-J. Oerle- mans (niet herkiesbaar) de heerenP. A. Versluys, te Breda, en Mr. D. Engelberts, te Maastricht. De tweede samenkomst vindt plaats 's middags van 24 uur. Het Pro gramma vermeld de Feestrede uit te spreken dooi Prof. Dr. H. Bavinck, van Amsterdam, en biedt voorts gelegenheid voor de afge vaardigden, enz. om hun feestgroet over te brengen. Tusschen 5 uur en half 7 bestaat gelegenheid deel te nemen aan een maaltgd in het gebouw. In de derde samenkomst ('s avonds 7—9 uur), zullen een viertal sprekers optreden, waartoe zich welwillend hebben bereid verklaardZijne Exc. Dr. A. Kuypor, van 's Gravenhage Ds. H. Pier- son, van Zetten Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lohman, van 's Gravenhage. De spreek beurten zullen afgewisseld worden door het ten gehoore brengen van zangstukken door de leden der Utrechtsche Vereeniging tot verbetering van Kerkgezang. Het zangkoor zal beginnen met Psalm 150 en vervolgens de redevoeringen afwisselende, ten gehoore brengen Psalm 134 van J. Molenbeek en verschillende deelen uit Mendelssohn Bart- holdy's oratorium Elias, terwjjl de samen komst zal gesloten worden met gebed en het zingen van Gezang 96. De Zeevaartschool te Vlissingen maakt het bijzonder goed. Aanvankelijk ingericht op een twaalftal leerlingen men verwachtte er niet meer is dit getal nu tot vijf en dertig ge klommen, waarvan de kleinste helft alleen uit Vlissingen. Bewijs te over, dat genoemde school in eene plaatselijke behoefte voorziet. Met dien aanvaukelijken bloei moet ook de reorganisatie van het onderwijs gelijken tred houden. Het onderwijzend personeel dient te worden uitgebreid. En dit alles doet de jaarlij ksche uitgaven stijgen. De rijkssubsidie kan alleen verhoogd worden, volgens aanschrijving van den Minister, indien ook door andere lichamen een ver hoogde bijdrage wordt verleend. Zeker komt daarvoor in de eerste plaats wel Vlissingen zelf in aanmerking, hoe ongun stig de finantiëele toestand dier gemeente ook moge zijn. Dat hebben dan ook de vroede vaderen aldaar begrepen en op een desbetreffend verzoek van het Bestuurder bovengenoemde Zeevaartschool besloten zonder hoofdelijke stemming zelfs om het subsidie met tweehonderd en vijftig gulden te verhoogen en het te brengen op zevenhonderd en vijftig gulden 's jaars, mits het resteerende van het benoodigde bedrag door de provincie en het rp worde betaald. Een besluit, dat de Zeevaartschool on getwijfeld ten goede zal komen. De stembus voor 1905 komt, heel in de verte, langzamerhand in 't zicht. Nog voor het scherpste oog in nevelen gehuld, vertoont de stembus zich als een stipje aan den horizont. Deze en die tracht eens te dringen door den nevel, neemt telescoop of trekt horos coop, of laat zijn fantasie den vrgen loop en schrijft een lang, somtijds zeer lang artikel. Een artikel dat altijd neerkomt op den strijd tusschen de liberale en vrijzinnig democratische partgen, over algemeen stemrecht. Hoe kunt ge toch zoo onpraetisch zijn nu grondwetsherziening te begeeren om te komen tot algemeen stemrecht dat de natie toch niet begeert? Zoo spreekt de liberaal. En de vrijzinnig-democraat zegt: Hoe kunt gij toch bet eenige middel versmaden dat ons uit het moeras helpen kan, en naar tijdsomstandigheden het eenige vaste fondament bezorgen kan, dat niet kruit als oeverzand? Iatusschan kunnen de partijen der rech terzijde met gelatenheid dien twist aan zien, overtuigd als ze zp dat de groote meerderheid onzer natie de uitgebreide werkzaamheid en de krachtige leiding van een Kabinet als het huidige voldoende waardeert. En dat met een dr. Kuyper aan 't hoofd ieder Kabinet sterk is. Wilt ge daarvoor bawp, onze locale pers levert ze overvloedig. Neemt b. v. de Middelb. Courant. Ieder strootje dat in de Nederlandsche pers op waait werd zorgvuldig opgeraapt om het den President-minister voor de voeten te werpen. Diezelfde courant laat nu, bijna iederen dag, zp Kamer-correspondent een loflied op dr. Kuyper als Minister zingen, zoo flatteerend dat geen blad van de coalitie het overnemen zou. Het een en het andere kan de coalitie tot gerustheid stemmen. Er komt met 1 April a.s. een Christelpe Normaalschool te Sint Annaparochie. Yier hoofden van Chr. scholen zullen daar on- derwp geven. Wanneer daar in de rooö-revolutionaire omgeving van St. Annaporochie de behoefte aan eene Chr. Normaalschool gevoeld \yordt; dan moet deze zich ook op het orthodoxe Zuid-Beveland doen geiden, zou men zoo zeggen. Te Kapelle is nu van daag de bouw eenor Chr. School aanbesteed. Daar komt derhalve na korten tijd ook een werk kracht bij. Wij hebben dan Goes, Kapelle, Wemel- dinge, Kruiningen, lerseke, Krabbendpe, Niauwdorp. Wanneer er dan geen Chr. Normaal school komt, dan ja, wat wij er dan van denken moeten, zullen wij maar niet zeggen. Maar Chr. Normaalscholen, zoowel als Chr. scholen zijn broodnoodig. Vaccinatie van miliciens. Gelijk alle jaren maken wij ook heden weder attent op eene aanschrping van den minister van Oorlog, van 23 Januari 1882, aldus luidende: „hangezien bij enkele miliciens jaarlps op verschillende tijden bij de corpsen inge deeld, dikwijls gemoedsbezwaren, ol andere voor hen overwegende redenen bestaan, om zich niet aan vaccinatie of revaccinatie te onderwerpen, en bij weigering tot het on dergaan d8zer operatie, mogelp hun daar voor straffen zouden worden opgelegd, zoo worden de chefs van dienst uitgenoodigd, om naar hun oordeel hunne ondergeschikte officieren van gezondheid zoodanig in te lichten, als zij zullen vermeenen te behooren om die miliciens, welke na gemoedelpe toespraak niet tot overtuiging zijn te bren gen, dat zulks in hun belang, en tot het welzp der maatschappij iu het algemeen geschiedt, niet worden gestraft of op eenige wijze bemoeilijkt, maar zonder verdere niededeeling aan hun verlan gen wordt voldaan." In de Oostenrijksche Kamer van afge vaardigden zijn de vorige week weer eenige tragische stukjes obstructie afgespeeld, en nog is 't eind niet te voorzien. De minister Von Koerber verantwoordde zich in verband met het sluiten van den schouwburg. In den grond der zaak is het de haat tusschen Duitschers en Ozechen die elke regeering onmogelp maakt. Te Weenen geraakten de studenten van beiderlei ras handgemeen, en nu beklagen de Czechen op hun beurt zich dat zij niet genoeg bescher ming genieten. De minister heeft hun alle mogelijke bescherming toegezegd mits zij ordelijk zp en niet spelen met 's lands wetteD. In Engeland bereidt het tory ministerie, of moeten wij zeggenpigo-ministerie zich langzaam den ondergang. De veror dening waarbij de in van Chineesche mpwerkers in Transvaal geregeld wordt, is geteekend door den Koningdoch zal voorloopig niet worden uitgevoerd. Naar aanleiding van de hierop ontstane agitatie te Londen onder de beursmannen heeft de minister Lyttelton verklaard dat alles wacht op de verklaring van Milner, doch dat da Koning de wet in ieder gevai niet zal intrekken. Uit alles blpt dat het ministerie er niet sterker op is geworden, en, blijkbaar met tegenzin, zich schikt in zijn lot Milner naar de oogen te moeten zien. Omtent den oorlog en zp geruchten valt geen nieuws te melden. De opperbevelhebber der Russische strijd krachten te land in Oost Azië, generaal KoeropatkiD, heeft eergisteren, onder geest driftig huldebetoon eener talrpe menigte die voor het station te Petersburg ver zameld was, zich naar het oorlogsterrein begeven. Men heeft groote verwachtingen van hem. Moge hij beter voldoen dan zp collega tei zee Alexiëf. In China is een oproer uitgebroken onder werklieden aan den Ohineeseh-Bel- giseben spoorweg te Sjansi. In verband daarmede zp de vrouwen en kinderen van vreemde ingezetenen uit Nioetsjwang te Tientsin aangekomen. Men gelooft dat hot oproer is uitgelokt doordien een Ita- liaansche opzichter een Chinees neerschoot. Omtrent het gevecht te Port-Arthur kwamen te Petersburg zulke ontmoedigende berichten in dat een concert te Peters burg door de Keizerin op touw gezet, er door in 't water viel. De Russen leden zware verliezen. Een torpedoboot zonk, de bemanning verdronk of geraakte krijgs gevangen. De daarop gevolgde beschieting van Port-Arthur moet ook fel geweest zp al had zij geen resultaat. Uit de Tweede Kamer». Dhr. Schokking had een amendement ingediend, om aan instelling°D, stichtingen of aan rechtspersoonlijkheid bezittende ver- eenigiDgen, onder behoorlijke waarborgen toetestaaD, telkens voor één studiejaar, een reeks wetenschappelijke voorlezingen te doen houden aan eene Rijks-Universiteit of aan de Technische hoogesebool. De afgevaardigde van Winschoten be tuigde er zpe sympathie mede, ook dhr. Roëll was er niet tegen, en de Minister verklaarde, dat het zpe volle instemming beeft, althans wat de grondgedachte aan gaat. Doch op de bijzaken kwam het ook aan naar sommige afgevaardigden meen den, zoodat dhr. Schokking eerst na wij ziging en verbetering eindelijk zp on schuldig amendement zag aangenomen. En nog wel onder de bezwarende be paling, dat het verlof om genoemde le van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 6 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. zingen te doen houden door de regeering kan worden ingetrokken. Nu kwam het artikel opnieuw ter sprake, waarbij de bgzondere leerstoelen in de theologische faculteit eigenlijk buiten de wet worden geplaatst, d. w. z., dat de voorwaarden voor de toelating van bgzon dere hoogleeraren niet worden geëischt voor de theologische faculteiten. Alleen de bjj name genoemde artikelen zouden volgens den Minister van toepas sing blijven op genoemde leerstoelen. In zoover was de redactie van dit artikel ge- wjjzigd. Tevens was er om aan het vroe ger gemeld bezwaar van dhr. Lohman te gemoet te komeD, bij opgenomen, dat de bevoegdheid tot het instellen van een leer stoel ten allen tgde kan worden ingetrokken. Dhr. v. d. Vlugt was met die verande ringen nog niet voldaan en vroeg stem ming. Met 52 stemmen tegen 35 werd het gbwgzigd artikel aangenomen. Ook dhr. Schokking stemde tegen. Nu kwam hoofdstuk V. asn de orde: „Van de bij zondere Universiteiten"Hier werden de lansen nog eenmaal gekruist. De vroegere besprekingen en argumenten werden bij vernieuwing herhaald. De afgevaardigde van Leidon, dhr. v. d. Vlugt, gaf nog eens het standpunt der tegenstanders van het ontwerp wéér. Hij wijst er op, hoe onaannemelijk het stand punt van den Minister in dezen is, als zou het alleen om goede examencommissies te doen zp. Dhr. Bos heeft terecht daartegenover zp argumenten gesteld en deze zp nog niet weérlegd. Met het standpunt van den Minister is de geheele opzet van dit ont werp in strgd. Ook de waarborgen, in dit hoofdstuk opgenomen, die in nauwer ver band staan met het wetenschappelijk ka rakter van deze Universiteiten, strijden er mede. Alles in het ontwerp wijst er op, dat men het promotierecht met den effec- tus civilns, niet aan onwetenschappelgke inrichtingen wilde toekennen. En daar mede strijdt, zoo ging dhr. v. d. Vlugt voort, de aanstelling van hoogleerareD, met een vooraf vastgesteld gedaehtensysteem, waarvoor zjj slechts tegenover een com missie van toezicht, uit de contribuanten van de instellingen, verantwoorde'p zp. De bezwaren door sommige leden als Borgesius en Troelstra e. a. te berde ge bracht, de bedenkingen tegen de weten schappelijkheid der bijz. universiteiten, ze waren in geenen deele tegengesproken. Veeleer waren ze erkend. Amendeering van de wet op dit hoofdpunt is niet doen lijk. De eindstemming zal gelegenheid genoeg geveD, om van ons gevoelen te doen blgken. Zoo sprak de afgevaardigde van Leiden. Nadat nu dhr. Roëll zp persoonlp standpunt ook even had uiteengezet, kwam de Minister aan het woord, om nog een maal de heeren van repliek te dienen en het wetsontwerp op de aangevallen pun ten te verdedigen. Van eene concessie, zooals dhr. Roëll die voorstelde, dat n. 1. de bgzondere universiteiten, zoolang zij minder dan vijf faculteiten telden, alleen het recht zouden erlangen rechtsgeldige examina af te nemen, zoodat om den effec- tus civilns te verkrijgen, de leerlingen dier universiteit zich zouden moeten wenden tot de openbare universiteit, wilde de Mi nister zooals begrgpeljjk is, niets weten. Dhr. v. Karnebeek, verlangde, dat niet alleen de ongedoctoreerde, maar ook de gedoctoreerde hoogleeraar eene koninklijke bekrachtiging op zpe aanstelling zou be hoeven. Bij de hoogleeraren dergemeen- telpe Universiteit is het niet anders, zeide de afgevaardigde van Utrecht. Doch de Minister beduidde den heer v. Karnebeek, dat deze waarborg totaal overbodig is, daar de belanghebbenden zeiven wel zullen zorgen, dat er alleen flinke en degelijke professoren zullen worden aangesteld. En daarmee was deze afgevaardigde blpbaar tevreden. De beraadslagingen werden afgebroken bjj het artikel, waarin de subsidie rps- vergoeding voor lokalen voor bgzondere universiteiten wordt besproken. Dinsdag hoopt de Kamer daar mede te beginneD, of beter voorttegaan. Het was „de groote struikelblok" voor dhr. v. Karnebeek, die aan 't woord was. Laten we nog mededeelen, dat dhr. Lohman tijdens de besprekingen een motie voorstelde van den volgenden inhoud „üe Kamer van oordeel, dat het wen- schelp is, de bevoegdheid tot het be- kleeden van openbare betrekkingen en het uitoefenen van beroepen niet uitsluitend te verbinden aan den uitslag van Univer- citaire examens, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie zal later in behandeling genomen worden, zeer naar den zin van dhr Drucker, die het onmogelp acht, thans reeds over deze naar zpe meening rau welings in het debat geworpen motie vol ledig te oordeelen. Er zit meer in deze motie dan men oppervlakkig denkt, zegt dhr. Drucker. De bedoeling kan wel zp, om uitte- maken, dat de wijze van opleiding der juristen veranderd dient te worden, eea vraagstuk, dat nog altijd overal aanhangig is en niet zoo gemakkelp is optelossen. Zoo ja, dan mag men waarlp wel een tijd van beraad. Dhr. Lohman zegt het doel is alleen om in 't vervolg bij de wet een beslissing en algemeenen zin te nemen over het be ginsel. Dinsdag komt denkelijk de Kamer met de Hoogeronderwyswet gereed. Onze Middelburgsche correspondent schrijft Wij allen kunnen gelezen hebben dat ook onze Ned. Herv. Predikanten zich hebben aangesloten bij het adres door de Ainsterdamsche Predikanten aan de Tweede Kamer gezonden tot herstel van de Theo logische Faculteiten aan de Rps-Univer- siteiteD. Deze plotseling opgekomen be weging in den lande, en meer nog in de kerkelijke wereld, verdient meer dan een vluchtig sterretje, beproevende een ver- schpsel van 't oogenblik te teekenen zooals het zich voordoet. Dit verBchpsel verdient een plwtografie meer dan een instantinée. Laat ons die trachten te ontwerpen. Bij de laatste her ziening van de wet op het Hooger onder wijs deed het begrip neutraliteit opgeld. In neutraliteit was gevonden de grootste wpheid en de meest mogelijke eerlpheid. Wie neutraal was zoo meende de toen malig oppermachtige liberale party was ook humaan. Zoo neutraal en zoo humaan dat nie- mands rechten werden verkort en ook niemands meening weersproken werd. Daarom moest o<>k de Theologische Fa culteit aan de Rp -Universiteiten voortaan neutraal zijn, en niet meer dienen de leer der Ned. Hei Kerk, in hare belp denis omschreven en onderwezen door drie hoogleeraaren aan iedere Universiteit oud predikanten der Ned. Herv. Kerk. De dogmati k moest verdwijnen, zpde gan- schelp niet neutraal, en dat ook niet kunnende zijn, en de Faculteit der Heilige Godgeleerdheid niet alleen het middenpunt, maar ook de mem en de attractie, in menig tijdperk, van de U iversiteiteD, moest wor den de Faculteit van Godsdienstwetenschap. Twee stroomingen werkten mede om dien bestaanden toestand, bestaande sinds de stichting der Leidsche Hoogeschool, te veranderen. Vooreerst de strooming, die steeds in kracht won, en leer en belijdenis wenschte te handhaven. Wij nemen die strooming in haar breedsten vorm, zonder onder scheid van kerkelpe of dogmatische rich ting. Allen die den Christus naar de Schriften wenschten te belijden waren on tevreden over den toestand der Theologi sche Faculteiten, althans in Leiden en Groningen, Professoren als Doedes, Van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1