Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag Maart 1904. No. 71. 'nes. mrg. Delft 19. Goes. Gemengde Berichten. ianbestedingen. ede EIBAK. ZN, flenkneciit, t oodigd oodigd ïoodigd ukomende rA Kerknieuws,, LANDBOUW, Hoe men tegenwoordig over de Kali behoeften der planten denkt. LEESTAFEL Zie ommezijde. wdorp. >hoek. Erablendijke. ii. i, J. ATI US. aagd ir, wegens het t, landbouwer die zich hier huurd had, bij WAARDE, en St. Joosland. iknecht aet het maken ADR. VAN u w d o r p. sknecht rar. timmer- T Maart eden de 16 j. te melden bij Hoop" 't Mei i Vrouwepolder. t Mei te Nieuwland. t Mei ■Souburg. )rdt gevraagd ode. Mevr. v. d. weg. ïg terstond 1 rraagd. Koudekerlce. rwest Goes. 11 Maart 1904. Ons laud telt ruim 5 miljoen zielen. De Hervormde kerk blijft nog met onge veer honderdduizend beneden de helft van dat getal. Onder alle kerkgenootschappen hier te lande is er geen, waarvan het percentage van het kerkgaand publiek, bedeeling enz. zoo klein is als bij de Hervormden. Te Amsterdam wonen ongeveer 200 dui zend Hervormden; en wjj lazen wel eens dat het aantal geregelde kerkgangers, de kinderen meegerekend, aldaar slechts 10000 per week bedraagt. Dat procent is bjj andere kerkgenoot schappen veel hooger. Natuurlijk wjjzen wij hierop niet om iemand ook maar eenig verwijt te doen. Wij stellen eenvoudig het feit vast, om de onbillijkheid te doen in het oog sprin gen, waar men zich aan kerkelijk Her vormde zjjde aan schuldig maakt door een privilegie voor'de Herv. kerk, en dat wel oogenbiikkeljjk en onvoorwaardelijk, te eischen, op gevaar van al het andere het Technisch en Gymnasiaal onderwijs, de coalitie, het landsbelang, het kabinet prijs te geven. Gelukkig zal het, dank zij de volkomen bevredigende toezegging des ministers, zoo ver niet komen. Maar da toeleg was duidelijk, en de eisch ontijdig. Immer3 al van 1876 af was de Theo logie als Koningin der Wetenschappen, van de Rijks Universiteiten geweerd, en zie, noch Van Lijnden, noch Heemskerk, nooh Mackay, noch Van Tienhoven, noch Roëll, noch Pierson, allen warme vrienden der volkskerk, halden ook maar een oogen- blik last van protest of aandrang. En wat nu van deze allen niet gevergd werd, dat zou nu bij een wetsontwerp dat met de zaak in quaestie niets te maken heeft, wijl het slechts de vrijheid van on derwijs beoog*, minister Kuyper hebben moeten doen. In een voordracht door mr. Sannes Dinsdagavond in het Schuttershof te Mid delburg gehouden over werkloosheid en werkloozen-verzekering een voordracht staande in het teeken van optimisme werd meögedeeld dat er werklieden zijn die uit louter solidariteit hun vrij hooge premie ten behoeve van werkloosheid 6 7 maanden vooruit betalen met de ze kerheid dat zij tengevolge van vertrek daarvan niets genieten zullon. Vooits waren er arbeiders die zich, on verplicht, voor de hoogste premiebetaling opgaven, of vrijwillig afstand deden van hunne toelage. Deze modellen van zelfopoffering en zelfverloochening waren te Bazel. Of het de trotsche bergen zjjn van hun land, dan wel de toeristen zijn die hen inspireeren tot zooveel engelachtigs, werd niet gemeld. Uit de Tweede Kamer. (Vervolg van het verslag in het Eoofdblad). In dezelfde zitting had ook dhr. Loh- man op een belangrijk punt gewezen. Tot op heden moeten de bezitters van het eind diploma H. Burgerschool, willen ze toe gelaten worden tot de wis- en natuur kundige ol ook wel tot de geneeskundige faoulteit, een zoogenaamd aanvullings-exa- men doen in de klassieke letteren. Ge woonlijk leeren ze een paar jaartjes Latijn en Grieksch en ze zijn er. De afgevaardigde van Goes zou in dien toestand verandering willen brengen. Hij zou den eisch van klassieke opleiding voor doctoren in geneeskunde en wiskunde een voudig willen laten vallen. Die opleiding hebben onze aanstaande medici en wiskundi gen niet noodig. Daarbij is een paar jiren studie van Grieksch en Latijn nog geen gymnasiale vorming. En last not least, aan de Technische hoogeschool is er ook sprake van een doctoraat, natuurlijk zonder klas sieke opleiding. De Minister vond dien stap te gewichtig om dien maar zoo tusschen de bedrijven door te doen. Hij wees dhr. Lohman op het rapport der „inschakelingscommissie". Daar komt de zaak van zelf ter sprake. En dhr. Lohman nam daarmede genoegen. Nu komt hoofdstuk III aan de orde n.'. „Van de bijzondere gymnasia". En wel het diplomeeringsreeht en de subsidiëaring. De eerste spreker, dhr. Goeman Borge sius, verklaarde niets te hebben tegen het beginsel, maar wel tegen het gemis aan deugdelijke waarborgen. Deze moesten volgens den afgevaardigde van Zutphen zijn een goede organisatie, voldoend aantal bevoegde, goed bezoldigde leeraren, een voldoend leerplan en een deugdelijk eind diploma. Slechts aan den laatsten eisch wordt in het ontwerp voldaan. En nu vreest dhr. Borgesius, dat de oude, afge keurde Latijnsche schooltjes van vroeger, op onzen bodem weer zullen verrjjzen en dat nog wel door den staat gesubsidieerd. Vooral drukt deze afgevaardigde op den waarborg van een goed leerplan. Dat moet in allen deele voldoende zjjn. Daarom heeft hij met dhr. Bos, een amendement ingediend om daarvoor te waken. Het aantal lesuren bij bijzondere gymnasia mag volstrekt niet minder zqn dan bij gemeen telijke gymnasia. Genoemd amendement werd echter met 53 tegen 27 verworpen. Ook dhr. v. d. Vlugt stemde vóór verwerping. Toch werd aan de bezwaren van dhr. Borgesius tegemoet gekomen. En wel door den Minister zelf. ZExc. zich aansluitend aan het betoog des heeren Nolens, die waarschuwde voor onderschatting der gestelde en overschatting der te stellen waarborgen, stelde voorop, dat men hier te doen heeft met verkregen rechten. Alle waarborgen, die zijn ambtsvoorgan ger voor deugdelijk onderwijs in de wet had opgenomen, staan ook nu er in, zelfs zijn er nog andere waarborgen bijgekomen. De Minister deelde dan ook niet de vrees van den afgevaardigde van Zutphen, dat er n.l. zoogenaamde Latijnsche schooltjes zou den ontstaan. Toch is ZExc. niet afkeerig, om de waar borgen voor goed, deugdelijk onderwijs hechter te maken. Voor de bijzondere gymnasia een prikkel te meer, om het onderwijs op peil te houden. In zoover wordt het betrekkelijk artikel gewijzigd, dat telkens voor een zestal jaren het diplomeeringsreeht wordt toegekend. Zoo doende kan desnoodig, dit recht voor de tweede of derde maal geweigerd worden. Belangrijke concessie alzoo. Eilieve, welke waarborgen wil men nog meer! De minister was zelfs nog toeschietelijker. Wat het verleenen van subsidie betreft, wil hij ook wel voorsteller, dat het subsi die tot de helft zal worden verminderd, wanneer het aantal leerlingen van een bijzonder gymnasium minder dan veertig, en geheel zal vervallen, wanneer dit aan tal beneden de vier en twintig is. Natuur lijk geldt deze bepaling niet voor de eerste zes jaren. Nu kon men gerust zijn. Te meer, wijl ook aan provincie en gemeente verboden werd om aan de bij z. gymnasia subsidie te geven. Eu toch meende de afgevaar digde van Winschoten, dhr. Bos, den eisch te moeten stellen, dat bedoelde leerlingen ouder dan elf jaren moeten zijn. De Kamer heeft wijselijk dit amendement verworpen en het nieuwe artikel ongewij zigd aangenomen. Bij hoofdstuk IV, van de bijzondere leer stoelenbestreden de heeren v. d. Vlugt en Schokking de vrijstelling van toezicht bij de bijzondere leerstoelen in de theologische faculteit. De afgevaardigde van Leiden vreest het binnensmokkelen van perso nen zonder wetenschappelijke vorming of titel. De Minister betoogde zich te moe ten onthouden van het beoordeelen van het wetenschappelijk gehalte der aan bijzondere theologische leerstoelen te benoemen per sonen. Bij verwerping van het desbetref fend regeeringsartikel verklaarde ZExc. dat hij de verdere verantwoordelijkheid voor de wet niet zou willen dragen. Ook gaf de Minister te verstaan, dat bij bij de aanstaande volledige reorganisatie van het Hooger onderwijs wil trachteD, om de theologische faculteit in eere te herstellen. Toch kan dit betoog de bezwaarde af gevaardigden v. d. Vlugt en Schokking niet tot andere gedachten brengen. Dhr. Lohman, die het bezwaar der heeren voelt, wenscht door eene gewijzigde re dactie de intrekking van het ontwerp te voorkomen. Alles komt neer, zegt de Goesche afgevaardigde, op de bedoeling om ook hier voor de theologische faculteit gelijke waarborgen te verkrijgen als voor de overige faculteiten. In dien zin wijzigt de Minister nu het regeeringsartikel, dat het voor de regeering mogelijk zal zijn, aanwijzingen tot het verkrjjgen van bij zondere leerstoelen (art. 107n) ten allen tijde in te trekken. Da verdere behande ling van dit artikel werd tot Vrijdag ge schorst na de verklaring van dhr. Heems kerk, dat de commissie van voorbereiding nog geen advies over het gewijzigde arti kel kan uitbrengen. In den loop dezer zitting werd besloten na afbop van dit wetsontwerp o. m. te behandelen de voorgestelde wijzigingen der artsenwet en die van het wetboek van koophandel. Zie telegrammen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beets M. Rosbergen te Zwarte- waalte Norg H. Klimp te De Leek. Aangenomen naar Barneveld door dr. J. D. de Lind van Wijngaarden te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Vlaardingen J. G. Meynen te Voorburgte Krabbendijke J. Sy- brandy te Medemblik. Chr. Ger. kerk. De heer ds. Joh. Wisse Cz., herdacht Woensdag zijn 25 jarige evangeliebediening in de Chr. geref. kerk te 's-Gravenhage, eerst in de Wagenstraat, daarna Snoekstraat. ZEerw. s'ond van '73 tot '79 ook nog te Dordrecht en Sliedrecht. Hij is ook docent aan de theologische school te Rijswijk. Hij ontving vele blijken van belangstelling. Schoolnieuws. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de nuttige handwerken de dames A. W. Dudok van Heel en C. C. J. Chevalier te Vlissingen, M. G. A. Moerdjjk en J. G. Broeke te Middelburg. Premiekeuringen in Zeeland. Eebruari 190 4. Toegekend zijn voor hengsten: prijzen van f500 voor vijf achtereen volgende jaren aanReflecteur van den Wilhelminaj)older Sultan, H. P. Aernaudts, Sluis; FoxG. Lujjk, Vlake; Bourgeois, Johs. de Feyter Pz., Zaamslag; en Jupiter P. Vael, te St. Jansteen Fox is gestationneerd in Noord-Beveland en Bourgeois in de afdeeling Kruiningen aanhoudingsbij dragen van f 400 voor een jaar o.a. aan Factotum en Nestor de GonP. Koopman Cz., Zierikzee; Keizer, Frans van Hoeve, Axelen Lion Beige 11, Ph. J. van Dixhoorn id. plaatsvervangersLeon 1V, C. Verdonk, 's-Heer ArendskerkeJules, S. Janse Sr., Nieuwland kleine premies van f200 voor éen jaar o.a. aan Goliath, Johs. de Feijter Pz., Zaam- slag; HarisonS. Janse Sr., Nieuwland; Bar a 11, K. de Koeijer Terneuzen Cher bourg, W. Poppe, Middelburg; plaatsvervanger: Salvator, G. Luijk, Vlake. Aanhoudingsbijdragen van f 100 voor merriën, geboren in 1903, o. a. aan Maria, Ph. J. van Dixhoorn, AxelKadee, P. Dek ker Fz., AxelFlora, R. J. Scheele, Ter- neuzen en Sybiel, Jac. Welleman, Krab bendijke plaatsvervangstersPoes, Ch. Wouters, Sas van Gent en Ceres, M. Kostense, Krui ningen. Hot volgende kan men lezen in de laatste resultaten der landbouwscheikunde van dr. Adolf Mayer. Kali is een der belangrijkste minerale bestanddeelen der plant. Het gebeurt niet zelden, dat '13 of meer van de asch der planton uit kali bestaat. De bouwgrond, tenminste die van een kleibodem, bevat be trekkelijk veel kali, tengevolge van degroote hoeveelheid kaliveldspaat der verschillende gesteenten en het groote absorptievermogen van den bodem voor kali. Dit belet echter niet, dat vooral op armere gronden en bij veelvuldige verbouwing van stark kali-op nemende gewasseD, dit bestanddeel dus de kali weldra met het oog op de groeto kwantiteit, die er van noodig is, in te geringe hoeveelheid aanwezig is. De gewone stalmest is betrekkelijk rijk aan kali, doch zij bevat in zulke omstandigheden nog niet genoeg. Het is dan bepaald noodig mest stoffen op den akker te brengen, die zeer rijk aan kali zijn. Vooral doet zich deze behoefte gevoelen voor grasland, waarop dikwijls gehooid wordt, op bietenakkers, waarop deze hakvrucht dikwijls verbouwd is, bij intensieve aardappelverbouwing, bjj alle vruchtboomen en in geringe mate ook bij graangewassen. Zeer veel kali hebben daar- aanboven lupine, serradella en andere vlin derbloemige gewassen noodig. In dergeljjke gevallen vindt men de hoofdbron van de benoodigde kali in de Stassfiirter kalizouten (zooals kaïniet, carnalliet, chloorkalium, patent-kali-magnesia, enz.) f& e c ii t s z a ke n. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens oplichtingA. J. S., 60 j. weduwe van A. v. d. V., zonder beroep, Vlissingen, thans in Middelburg in hechtenis, tot 4 m. gev. straf, met mindering der preventieve hechte nis diefstal: J. B., 17 j. landbouwer, Koude kerks, thans te Middelburg in hechtenis, tot 6 m. gev. str., met mindering der preventieve hechtenis; J. de W., 58 j. en J. P., 61 j. werklieden Middelburg, ieder tot 7 d. gev. strafsmaadC. 't G„ 29 j. herbergier, Zaamslag, vrijgesproken mishandeling: F. L. V., 21 j. onderwijzer Axel, vrijgesproken N. V., 54 j. zonder beroep, Goes, tot 1 m. gev. straf, J. H., 12 j. zonder beroep, en C. H., 16 j. visscher, beiden Arnemuiden, ieder tot f5 b. s. 5 d. h.mishandeling van een ambtenaar: P. P., 22 j. arbeider West- kapelle, tot 14 d. gev. straf. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank zijn naar de openbare terecht zitting verwezen a. P B„ oud 42 jaar, koopman en agent in suikerbieten geboren te Heinkenszand, wonende te Nieuwdorp, gemeente 's-Heer- Arendskerke, gedetineerd te Middelburg, terzake dat hij le tusschen 1 Juni 1903 en 5 Februari 1904 te 's-Heer Arendskerke ongeveer f 3393.03, toebehoorende aan de beetwortelsuikerfabriek Sint Anthonie te Oudenbosch wederrechtelijk zich heeft toe geëigend, en 2e diverse valschheden in geschrift heeft gepleegd, alle broeder bij voormeld bevelschrift omschreven. Aan den beklaagden is de heer mr. F. B. Everts, advocaat te Middelburg ambts halve als verdediger toegevoegd. b. L. P. G., oud 23 jaar, fotograaf, ge boren te Middelburg, laatst wonende te Mechelen, thans gedetineerd te Middelburg, terzake dat hij tusschen 1 Januari en 22 November 1902, althans tusschen 1 Januari 1901 en 22 November 1902 te Middelburg op het kantoor van G. Stoddaert, alwaar hij als klerk werkzaam was, verscheidene malen met het oogmerk van wederrechte lijke toeëigening heeft weggenomen, gelds waardige postalorders en postzegels, toebe hoorende aan voornoemden Stoddaert, althans aan een ander dan aan hem, be klaagde, in ieder geval dat hij op tijd en plaats voormeld verscheidene malen opzette lijk geldswaardige postalorders en postzegels, toebehoorende aan voornoemden Stoddaert, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, gesloten in omslagen, welke hij in zjjne dienstbetrekking van klerk op genoemd kantoor ter behandeling onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Aan den beklaagde iB de heer mr. J. de Witt Hamer J.Gz advocaat te Goes, ambts halve als verdediger toegevoegd, Heinkenszand. Op initiatief van Ds. Hoek, die ook te Baarland den stoot gaf voor de oprichting eener Chr. sehoo1, kwa men Woensdagavond in de Ger. Kerk be langstellenden in het Chr. onderwijs bijeen. Nadat Z.Eerw. aan de hand van Gods Woord de dringende noodzakelijkheid en het hooge belang eener Chr. School)pvoe- ding, aansluitende bij een Christelijke op voeding door de ouders, in een warme rede betoogd had, werd er eene na-vergadering gehouden, waarin, nadat de heer Boot van Kruiningen de organisaties van de Chr. Scholen besproken had, eene vereeniging voor Chr. onderw. opgericht, en een voor- loopig bestuur aangewezen werd, dat tegen de volgende vergadering statuten en regle ment ontwerpen zal Het bestaat uit de heeren ds. W. Hoek, J. de Kok, L. v. Ves sem, J. Blok, M. C. de Schipper en A. Eckhardt. Zoo gaan we op Zuid-Bev. toch langzaam vooruit. Wanneer volgt nu Ovezande met Driewegen, Kloetinge, Hoedekenskerke, Ril land, Kortgene? En wanneer openen Kc- ljjnsplaaf, Baarland en Wolf aartsdijk? Moet Oud-Vosmeer op Tholen alleen blijven? Vlissingen. Door de schilders vereeni ging altuer, aangesloten bij het Neutraal Plaatselijk Arbeidssecretariaat is onlangs een loonsbeweging op touw gezet, die eeh pendant dreigde te worden van de beruchte motselaarsbeweging. Door de gedeeldheid onder de gezellen en tevens door het op treden der patroons, waarvan één een twee tal leiders ontsloeg, mislukte heel de be weging. Het slot der historie is dat de beweging, die ook door de Christelijke arbeiders niet werd gesteund, geheel ver liep en de ontslagen schilders nu zelf patroon geworden zijn, althans ze zijn nu voor eigen rekening aan den slag gegaan. Colijnsplaat. De schietvereeniging »Wilhelmina" alhier, hield alhier Donder dagavond hare jaarvergadering bjj dhr. T. G. Sehikker. Tegenwoordig waren 21 van de 37 leden. Nadat de vergadering door den voorzitter was geopend, las de secr. zijn verslag, dat zeer duideljjk was en met genoegen werd vernomen. Het getal der donateurs is nu geBtegen tot 16. Uit het verslag van den penniogm. bleek dat de totale inkomsten over 1903 bedroegen f 200,94' en de uitgaven f 198,16, zoodat er een goed slot is van f 2,77'. 8 leden bedankten 2 traden toe. De pres. P. de Smit en da Seer. M. J. Contant, wier beurt het was om af te treden, werden met alge- gemeone stemmen herkozen, evenals de commissaris C. v. .Gilst. In de plaats van een commissaris, die bedankt had, werd gekozen S. P. Israel. Tot bode werd be noemd G. Bouwense. Nog werd besloten de oud-model geweren op te zenden tot gemak van de leden en de volgende jaar vergadering weer in de school te houden. Prins Prosper Arenherg, die eerst tot de doodstraf veroordeeld was wegens moord en mishandeling op inboorlingen in Zuid- Afrika gepleegd, is thans wegens „ontoe rekenbaarheid" vrijgesproken. Misselijke onthullingen omtrent dezen „held van der jeugd aan" zijn gedaan. In het hertogeljjk slot Beverley, buiten Brussel gelegen, waar hij werd geboren, amuseerde hij als jongen zich reeds vroegtijdig met levende visschen te martelen, welken hij eerst de oogen uitstak, daarna den buik opensneed, om ze dan weer in 't water te werpen. Bij katten en honden verminkte hij de pooten en den staart, schoot ze halfdood om zich met den aanblik van pijn of doodsstrijd van het beest te vermeien. In Zuid-Afrika, in zijn verantwoordelijke positie van commandeur over eene troepen- afdeehng, achtervolgd door een onbegrensd wantrouwen jegens gelijken en onderge schikten, werd het voorwerp zjjner achter docht zekere Caïn, die, volgens vage ge ruchten, tot de Engelschen wilde overloopen. Ofschoon niets bewezen was en niets ook tot een doodstraf aanleiding gaf, daar CaÏD, over dit punt ondervraagd, ten stelligste alles tegensprak, gebood de prins hem eerst gevangen te nemen en daarop te knevelen. Een dag later, waarsehijnijjk angstig voor de weerwraak van Caïn, gaf hij den op wacht staanden schildwacht bevel Caïn die, ontdaan van zijn boeieD, bij een boschje neergehurkt lag, na overmatig gebruik van alcohol, door den prins verstrekt on middellijk neer te schieten, wanneer deze de minste poging tot vluchten aanwendde. Dit noodlottig bevel vond spoedig aan leiding uitgevoerd te worden, toen Caïn zich slechts 15 passen zijwaarts bewoog. Het'schot van den soldaat verwondde hem aan het been, waardoor bij in elkaar zakte de prins, ontevreden over het slechte schot, nam zijn revolver en zond hem een goed- raak schot in het hoofd na. Maar ook dit was nog niet afdoende. Caïn wentelde zich rond van de pijn en gaf nog teekenen van leven. Beiden naderden hem, waarop de prins den soldaat nogmaals gebood Caïn in de hartstreek met de bajonet te treffen. Maar ook dit was nog niet voldoende de prins altijd tot aan de tanden ge wapend nam daarop zijn dolkmes en verwondde hem den schedel verscheiden malen, totdat eindeljjk de dood wel intrad Dit feit, van zooveel ruwheid en laagheid getuigende, benevens de verschillende mis handelingen, op zwarte vrouwen gepleegd, zou voor eiken anderen misdadiger, reeds voldoende geweest zijn om hem de doodstraf of minstens levenslange gevangenisstraf, op te leggen, Men mag de opmerking makeo, dat tegenwoordig in den Duitschen Rijksdag snedige zetten en citaten meer dan ooit troef zjjn. Wat toch gebeurde in de ver gadering van eergisteren, Woensdag? De Duitsch-conservatieve afgevaardigde Von Oldenburg betoogde in een redevoering dat de huidige politieke toestand in Duitsch- land veel overeenkomst heeft met dien te Rome tjjdens de samenzwering van Catilina, zooals zjj door Cicero beschreven was. En, om zijn bewering te staven, droeg Von Oldenburg uit het hoofd meer dan een half hoofdstuk uit Cicero voor in den latjjnschen tekst. De Duitsche bladen schreven, dat de Rijksdag over dit kunst stukje van den afgevaardigde »vrooljjk ver baasd" was. Te Springfield8 (Ohio, V. S.) heeft het grauw, na een van moord beschul digden neger te hebben gelyncht, de neger- wijk aangevallen en deze in brand gestoken. Een 20-tal huizen werden vernield. Ons oude Nederland, door L. Penning. Rotterdam D. A. Daamen. De 3a aflevering met de plaat van Witte van Haamstede op den Blinkert doet den lezer meeleven in den tijd van Thomas k Kempis en Maarten van Rossum. Twee tegen stellingen. Van den eerste gewaagdt de aflevering op de eerste, van den laatste op de laatste bladzijde der Penning toovert ons, met zjjn penseelende pen, de too- neelen van dien tijd voor den geest: Zoowel Laurens Janszoons en Willem Beu- kelszoons uitvindingen, als Karei de Stoute's veldslagen en dood, Maria's en Maximili- aans huwelijks-lief en leed zoowel als de enkel huwelqkssmart der krankzinnige Jo hanna en den vroegen dood van hun zoon. En dan de Hoeksche en Kabeljauwsche twistende plunderingen en veroveringen, de ruwe zeden van hun tjjd, het gaat alles, in vogelvlucht, aan het oog voorbij, totdat men komt aan Keizer Kareis lange regee ring, waarvan de volgende aflevering zal verhalen. Een boeiend boek I BURGERLIJKE STAN IJ van 911 Maart. MIDDELBURG. Ondertrouwd: C. FiegeD, 33 j. jm. en P. Gilde, 40 j. jd. A. M. Witte, 19 j. jm. en J. Flipse, 20 j. jd.M. A. iiendrikse, 22 j. jm. en C. J. Maas, "24 j. jd.P. van de Pas, 21 j. jm. en J. S. Moens, 20 j. jd. R. van der Laan, 40 j. jm. en S. M. Hackenberg, 30 j. jd. Bevallen: W. Grootjans geb. De Schutter, d.N. Wondergem geb. Over- weel, z. GOES. Geboren: 11, Huigtje, d. v. Pieter de Dreu en Machelina Burger. Overleden; 10, Albrecht, 18 m., z. v. Adriaan de Beste en Jannetje Lejjs. Van 410 Maart. IERSEKE. Getrouwd: 10, Adriaan BiersteKer 28 j. jm. en Pieter nel la Linden- berg 31 j. j 1. Geboren: 3, Johanna Joppa, d. v. Marcelis Padmos en Adriana Kaan4, Mag- dalena Pieternella Maatje, d. v. Jan Griep en Maria Ji.hauna Maatje L'evensen8, Adriana Maria, d. v. Martinus Cornells van der Jagt en Maria Cornelia Vermeulen; Adriana Maria, d. v. Mattneus van Stelle en Jacoba Sandee9, Jan Francois, z. v. Abraham van S ee en Maria Houtman; 10, Marinus Pieter, z. v. David van Stelle en Jacomina van de Vrede. Overleden: 10. Isabella Leune, 79 j. wed. van Jan van Putten, echtgenoote van Cornelis Mieras. Marktberichten. MIDDELBURG, 10 Maart. Te graanmarkt van heden was de aanvoer uit Walcheren niet groot en bestondevenals verleden week, uit tarwe, witteboonen en kroonerwter, terwijl van bruine boonen zeer weinig ter markt was. Veel ging erin den handel niet om. De noteering is als volgt Nieuwe Walch. tarwe weder 25 cf. lager en werd van f7.50 tot f7.75 naar kwaliteit ge kocht rogge en wintergerst niet ter markt zomergerst f4.10 f4.25; Walch. witte boonen van f 10 tot f 12 naar deugd, mindere soort f7 a f9; ronde bruineboonen f 15 k f 16, lange dito f 13 k f 15 nomiaalpaar- denboonen f 6.40 k f 6.59 kroonerwten f 8.75 a f9.25. Noteering van den marktzetter voor boter en eieren van de afdeeling Walcheren der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Boter f 1.10 f 1.20 per kilo. Eieren f3 30 per 100 stuks. Boor de vereenigde handelaren in boter te Middelburg is de zetting aldus bepaald: Boter f0.55 f0.60 per !/s kilo. Eieren f3.30 per 100 stuks. ZIERIKZEE, 10 Maart 1904. Boter f 0,65 k f 0,52'/* per pond. Kipeieren f0,85 f 0,70. Kleine eieren f 0 60 de 25 stuks. VLISSINGEN, 11 Maart. 1904. Boter f 1,25 k f 1,20 per kilo. Eieren f3,60 per 104 stuks. Maandag 14 Maart. Kapelle, 3 uur door de vereeniging een school met den bijbel het afbreken van perceel A 31 en het bouwen van een nieuwe school met onderwijzers woning. Teekeningen a f 1 bij W. Sterk Sehore. Bestek enz. ter inzage bjj Hanson.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 5