NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Ho. 71.1904. Wieliijdeis Zaterdag 12 Maart. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH reclames" irg. P Jongvee P Vaarsje Brdochter ider :necht sknecht nansknechts, een Leerling G., VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER AÜVERTENTIËN Zij, die zicli mot 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen het van nu tot 1 April a. s. gratis. Past op met de Lente. Gemengde Berichten. r. itvaDgen 1 vanaf f 45 erdeelen te rn bij Rijwielhandel, erke (W.) utelande. oonen ii OOD, ooskerke. ieen in goede ecombineerde hijvensnijder oksploeg, ij p s k e r k e. dubbel dik uk, uburg. JARENTSEN, Souburg. aarne in een geplaatst als iris geen ver boekhandelaar rg. Mei tende Méid e 16 jaar, bij net Mei d CKE Mz., te .ng terstond d ivraagd. li", Koudekerke, ankomende gd likbaar. Adres s e k e (Moer). met Mei ÖOEDBLOED, ii gevraagd ihuwde Paar- E Wz., Nieuw- irden kunnende Koudekerksche n. rk, bij W. E. orststr. C 247, i sknecht tl, mr. timmer- alf Maart aeden de 16 j.. te melden bij e Hoop", Veert od- en banket- Verwest Goe3. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- eu VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. XTXC, Souburg, ook voor Ritthem 14 Maart. Vlissingen 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 25 en 28 Maart. RUSLAND en JAPAN. De red. van de Nieuwe Courant had dezer dagen een gesprek met iemand sinds eenige maanden uit Oost-Azië terug, die jaren lang in Japan en China heeft gewoond die te Tokio, Peking en elders in China steeds in hooge ambtenaarskringen verkeerde en o.a. zeer bevriend was met admiraal Alexiëf. Het slot van dit gesprek volge hier Acht u de gevaren van een Japansche overwinning voor ons groot? Zeer zeker, luidde het antwoord. Het Gele Gevaar bestaat. Lord Wolseley was de eerste, die er, volkomen terecht, de aar- dacht op vestigde. De Duitsche keizer volgde hem slechts na. Japan heeft een overbevolking van vier tot vijf millioen. Het moet een uitweg daarvoor vinden. De Nederlandsche Oost- Indische bezittingen worden evenzeer be dreigd als de koloniën van andere Rijken. Doch u zeide „dat de Japanners niet geschikt zijn voor kolonisatie in de tropen O 1 in onze Oost zouden zij in elk geval een nijvere bevolking vinder, die voor hen zou werken. Ook in China is het gevaar voor heel Earopa zeer groot. Wat moet er worden van de Europeesehe industrie wanneer de Japanners aan die vierhonderd millioen knapp®, ijverige handwerkende Chineezen de moderne nijverheid leeren Nu reeds klaagt Manchester over de mede dinging tegen de Japanners. Vergeet u niet, dat er, behalve meer fabrikanten en meer arbeiders, ook milli- oenen meer menschen met moderne behoef ten aan de maatschappij worden toege voegd? Zal er door het ontsluiten der thans verhongerende binnenlanden van China niet een ontzaglijk grooter arbeids veld komen voor de wereld-industrie Zouden de Amerikanen zoo vechten voor het neerhalen "an den Chineesohen muur, als zij daarachter niet gouden bergen zagen De Amerikanen misschien wel, doch in het algemeen zullen China en Japan gaan arbeidenzeer veel voor Japan en China en zeer weinig voor de rest van de wereld. Geloof mi,1, zoo voegde onze zegsman ons nogmaals toe, Nederland zal waarlijk geen reden hebber, zich in een overwinning van Japan te verheugen. Van de Russen heeft het geen gevaar te duchten, wel van de Japanners. Het eerste belangrijke treffen te land heeft plaats gehad, vermoedelijk ten nadeele der RusseD. Geheel onverwacht komt de tijding dat de Japanneezen op weg zijn naar Liau- jang, de belangrijke garnizoensplaats der Russen aan den spoorweg tusschen Port- Arthur en Moekden. Ook staan zij te Takoesjan, aan de baai van Korea, onge veer 50 mijl west van de Jaloe-monding. Een deel van het Japansche invalsleger schijnt daar geland te zijn, een ander deel aan de Jaloe-monding, vanwaar men over Antoeng den grooten weg naar het Noord westen moet zijn gevolgd. Een groote veldslag wordt verwacht bij Langtsoetjan, tot waar de Japanneezen reeds zijn voortgetrokken en waar de Russen (het is op 40 mijlen van den Zuid Mand- sjoerschen spoorweg) zich met hand en tand zullen willen handhaven, wijl anders Port-Arthur wordt afgesneden en hun ge- heele positie in Mandsjoerije onhoudbaar wordt. De bjjzondere versterking van Liau- jang, waarvan in de laatste dagen werd melding gemaakt, had dus haar goede reden. Alles staat thans op het spel. Ver liest het die plaats, dan ziet het er met Rus- lands positie in Mandsjoerije leelijk uit. Vooral thans bij het begin der Lente komt het bloed in werning en wanneer men niet bijtijds zijne maatregelen neemt heeft men alle ongevallen te duchten. Om die ongevallen te vermijden moet men de natuur ter hulpe komen en moet men zijn bloed versterken en hernieuwen en opdat de vuile sappen er uit verdreven worden en op die wijze een tal van huidziekten vermeden worden. Het tot nog toe als beste hernieuwer van het bloed bekend staande geneesmiddel zijn de Pinkpillen van dr. Williams. Zij hebben in de laatste jaren de treffendste bewijzen er van ge geven en talrijk zijn de schriftelijke en mondelinge verklaringen die wij onophou delijk ontvangen. Ziehier de verklaring omtrent het bekomen resultaat van den heer Jos. Scholte, Munsterscheveld bij Ter Apel. Hij schrijft ons het volgende Bij dezen betuig ik U mijn hartelijken dank voor de genezing die ik bekomen heb door hot gebruik uwer Pinkpillen. Sedert zeven maanden was ik lijdende aan een hevige bloedprikkeling. Verscheidene middelen had ik er reeds voor aangewend en niets mocht baten, daarom besloot ik eens Uwe Pinkpillen aan te wenden en reeds na verloop van twaalf dagen be speurde ik beterschap, na den twintigsten dag van hun gebruik was ik volkomen hersteld. Ik kan dan ook niet nalaten ze een ieder ten zeerste aan te bevelen vooral bij het aanbreken van de Lente, want vooral ge durende dat tijdstip had ik er veel van te lijden. De Pinkpillen zijn bovendien uiterst werkdadig tegen bloedarmoede, bleekzucht, zenuwpijnen, zenuwziekten, rhenmatiek, heupjiehf, algemeene zwakte bij man en vrouw en zij bewijzen de grootste diensten bij de vorming van het opkomend geslacht. Zij zijn de hernieuwer van het bloed en de versterker der zenuwen bij uitnemendheid. Prijs f 1.75 de doos, f 9per 6 doozon. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheker. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij JOH. DE ROOS en voor Goes en omstreken bij Gebr. MULDER, Drogerijen en Verfwaren. Uit de Tweede ECarotei*. Bij de beraadslagingen over de afzon derlijke artikelen wordt door dhr. Bos voor gesteld, om na art. 82i een viertal artikelen op te nemer, alle ten doel hebbende, om de bepalingen aangaande voorwaarde voor toelating tot en de vrijstelling van examens voorgesteld ten opzichte van de universiteit ook te doen gelden in betrekking tot de Technische hoogeschool. Voorts wil de afgevaardigde van Win schoten geheele of gedeeltelijke vrijstel ling van de examens voor de Technische hoogeschool voor hen, die met goed gevolg examen hebben gedaan aan eene openbare universiteit of aan hoogescholen in het buitenland. En eindelijk zou hij gaarne zi6i), dat de overgang van de Universiteit naar de Technische hoogeschool werd ver gemakkelijkt. Dhr. Rcëll zou ook het om gekeerde willen, dat n.l. de overgang van de Technische hoogeschool Daar eene Uni versiteit vergemakkelijkt werd. De Minister v. Binnen]. Zaken antwoordt dhr. Bos, dat al wat hy verlangt, toch bij bestuursmaatregel zou worden bepaald. Er kan slechts verschil bestaan over de vraag „Koninklijk Besluit of Wet". Gelijke bepalingen omtrent de examens zijn in beginsel wel aannemelijk, maar blijkens de ervaring in 't buitenland, niet geheel zonder bedenking. Vooral ten op zichte van geldigverklaring van debuiten- landsche diploma's. Overigens kan Z.Exo., behoudens enkele redactiewijzigingen, zich wel met de strekking van de door dhr. Bos voorgestelde amendementen vereenigen. Genoemde afgevaardigde vraagt naar aan leiding van de wijzigingen, of het in de bedoeling ligt van den Minister, het door hem bedoelde examen voor een staatscom missie op gelijk peil te brengen als de eind examens Hoogere Burgerschool. ZExc. antwoordt dhr. Bos op zijne desbetreffende vraag, dat het plan niet is, om de eischen voor het staatsexamen, hier bedoeld, op lager peil te stellen dan dat van het eind examen H. Burgerschool. Maar toch zou het hier bedoelde examen een ander ka rakter moeten dragen. Hierover zou eigenlijk de Senaat van de Technische hoogeschool moeten worden gehoord. En daartoe ontbrak thans de ge legenheid. Na die steliigè verklaring van den Minister is de afgevaardigde van Win schoten gerust en tevreden. De gewijzigde amendementen worden alzoo goedgekeurd, na eene opmerking van dhr. De Visser. Deze afgevaardigde wenscht voor de in de artikelen bedoelde „ouitenlandsehe jon gelui" gelijkstelling voor de jongelieden, die uit Zuid-Afrika naar Engeland zijn gaan studeeren, volgende het ingezetenschap hunner ouders. Naar de meening van dhr. De Visser zouden deze ingevolge de aan genomen bepalingen het recht verliezen op examen vrijstelling. Na een enkele opmerking dienaangaande door dhr. Heemskerk, die dhr. De Visser zeg f, dat de commissie van voorbereiding de desbetreffende bepaling zóó opvaf, dat de vrijstelling gelden zal voor diploma's aan welke Universiteit ook verkregeD, en na de verzekering van deD Minister, dat de bedoeling is, om tegen eventueel mis bruik te waken, stelt de afgavaardigde van Amsterdam II zich voor, later op de quaestie terug te komen. Bij art. 82e, gevende de bevoegdheid om technisch onderwijs te geven aan inge nieurs, betwijfelt dhr. Roëll, of dat artikel wel genoeg duidelijk is. Vooral dat woord „technische wetenschappen'*, waarin zulk een bevoegde onderwijs zal geven. Het begrip is zoo rekbaar. Zijn hier ook schei-, natuur- en wiskunde onder begrepen De Minister wil hierover nu geen uitspraak doen. Da quaestie der bevoegdheden is een teer plantje. En vooral wil Z.Exc. dat niet, hangende het onderzoek van de staats commissie. Daarbij kan men moeilijk een alge- meenen bevoegdheidsregel stellen. Op het oogenblik mag de Minister in het bestaande niet ingrijpen. Het artikel wordt daarop na repliek goed gekeurd. En nu komt dhr. De Visser met zijn bezwaar opnieuw. Als nieuw lid bij art. 84a wordt door dezen afgevaardigde voorgesteld„Van de bepaling dat de be zitter van het diploma of getuigschrift op het tijdstip dat het werd gekregen, geen ingezetene was, kan door Ons in bijzondere gevallen vrijstelling worden verleend". Zoo meende dhr. De Visser zijn vroeger genoemd bezwaar te kunnen ondervangen. De Minister nam het over en de Kamer nam het aan. Wegens plaatsgebrek bleef dit verslag Woens dag liggen. Red. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Vol, meer dan vol, was gisterenavond de groote zaal van het Schuttershof, waar onze vroegere, algemeen geachte stadge noot, ds. Van der Velden sprak over zijne reis naar Rome. De spreker liet ons Rome zien uit ver schillend oogpunt. Het heidensche en het Pauselijk Rome. De schilder- en de beeld houwkunst in Rome. De musea en de kerken in Rome. De schouwplaats en de catacomben van Rome. De baden en de Appische weg. De paleizen en de uit vaart van den Paus en zooveel meer. Een dankbaar gehoor volgde metstilleaan- dacht en belangstelling den spreker, wiens rede voor uw correspondent, naar zijne mee- ning geen materiaal voor oen verslag op leverde. Indrukken van indrukken vertolken is bijna altijd een ondankbaar werk. Eers' zien en dan vertellen is onmisbaar bjj voorstelling van kunst en geschiedenis voor zoover ze aanschouwelijk genoten wordt. Middelburg. Mogen wij nog eens her inneren aan de circulaire voor het Emoia- fonds. A. s. Maandag gaan de commissie leden hun rondgang bij de ingezetenen beginnen. Laten allen naar vermogen geven opdat het Sanatorium nog menigen minvermogenden longlijder ontvange en kon *t zjjn hersteld aan de maat schappij teruggeve. i Middelburg. Wat is het leidingwater mooi helder, zeiden voor eenige weken de Middelburgsche huisvrouwen. Gsen wonder, was somtijds het antwoord, de nieuwe prise d'eau levert water. Het feit is dat de oude prise d'eau ge voed werd door draineerbuizen, de nieuwe door putten. Eu het is niet alleen de gele kleur van het water, nu doorschijnend wit, maar ook het gehalte schijnt bij onderzoek heel wat beter te zjjn. De nieuwe werken aan de Oranjezon uitgevoerd zijn gereed en beloven veel goeds. Goes. In de gemeenteraadsvergadering van Donderdagavond waren de heeren Ocht- man, Ramondt en Janssen met kennis geving afwezig. Voorgelezen werd een schrijven van de heeren Ramondt en Ocht- man dat zij hun ontslag nemen als leden van den Raad. De voorzitter spreekt een woord van leedwezen over dit besluit, en over het heengaan van twee leden die zoo lang een reeks van jaren hun beste krach ten belangeloos, hetzy als lid van 't dage- ly'ksch bestuur hetzij als lid van gascom- raissie en financiëele commissie aan de gemeente gewijd hebben. Aan verschillende verbeteringen in den loop der jaren binnen da gemeente tot stand gekomen, namen zij een belangrijk werkzaam aandeel. Hun heengaan, hetzij wegens klimmende jaren, hetzij om drukke bezigheden, wordt door den burgemeester, den Raad en de burgerij zeer betreurd. Inzonderheid den heer Ra- mondt brengt de voorzitter dank, mede namens den jongsten wethouder, voor de aangename wijze waarop hjj met hem mocht samenwerken in het dagelyksch bestuur. De namen Ochtman en Ramondt zullen te Goes in dankbare herinnering blijven. Moge het hun verder, lange jaren, wèl gaan. Toejuiching der leden en van het publiek. Vervolgens worden benoemd tot leden van de stembureaux voor de mogelijke stemming op 31 Maart de heeren Janssen en Duvekot (voorzitter de burgemeester), plaatsvervangers Kakebe8ke en Dekker en de Witt Hamer (voorz.) v. d. Bout en Riscb, plvv. Pilaar en Donner. Tot onderwijzers worden benoemd de heeren G. Hooze te Oudelande en P. J. de Jonge te Kruininge. By de rondvraag geeft de heer Temper man in overweging de stukken voor den Raad ook aan de pers te geven ter ken nisneming. De heer Donner is daar ook voor, mits geen voorbetrachtingen in de pers plaats hebbendit laatste wordt door de heeren Temperman, Risch en Dekker bestreden. De voorzitter zegt overweging toe. Dö heer Temper man dringt nader aan op bestrating van den Westsingel van de Koe poort tot de Begraafplaats. De voorzitter zegt toe dat dit gedeelte zal worden op geknapt geheel bestraten gaat niet met 't oog op de financiën. De heer Risch wijst op de hoopen op zij van den weg die na het rooien der boomen op den Polderweg een soort dam vormen die den waterafvoer stremt. Hij vraagt opruiming. De heer Kakebeeke klaagt namens de land bouwers over den toestand van den weg. Het is noodig om den weg tot aan de oprit naar de Mestvaalt te bekeien, den weg te verlagen en het terrein waar de wagens met bieten komen wat op te hoogen. Van den toe stand gelyk die nu is, hebben de land bouwers ongerief en schade. Er staan daar nog boomen die weg moesten, met 't geld van den verkoop dier boomen ware allicht die verbetering aan te brengen. De heer Risch zegt dat de in deze ge meente aan te planten jonge boomen ge leverd worden door dhr. v. d. Have. Waarom een stadgenoot dhr. Nyssen er niet mee belast De voorzitter zegt van de verschillende opmerkingen nota te hebben genomen. Voorziening zoo die mogelijk is, wordt toegezegd. De heer de Witt Hamer geeft den leden in overweging dergelijke opmerkingen aan het college van B. en W. te brengen, en er den kostbaren tij i der overige Raads leden niet voor te bezigen. Natuurlijk by gebleken onwil bij B. en W. blyft men gerechtigd, en ook zonder dat, om de op merkingen in de openbare zitting te brengeD. De heer Dekker komt tegen 't advies van den vorigen spreker op. De Raad is de overheid, wier wil B. en W. uitvoeren, Openbare aandrang kan wel eens noodig zijn, wanneer B. en W. aan officieus ge geven wenken geen aandacht schenken, gelijk wel eens gebeurd is. De heer de Witt Hamer refereert zich aan het laatst door hem gesprokene. Daarna is de vergadering gesloten. Ingetrokken is de ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie, verleend aan Pieter Brasser, loteling der lichting 1904 uit Westkapelle. Nisse. Woensdagmiddag kwamen alhier eenige rij tuigen gevuld met bruiloftsgasten, die de verkeerde gewoonte volgden om ver snaperingen voor de kinders te strooien terwijl de paarden in vollen draf waren. Ze passeerden juist op het oogenblik dat de school uitging. Een drietal kleinen ge raakten onder do paarden, een er van werd vrij ernstig gekneusd, de twee anderen kwamen met een paar schrammen vrij. Door tijdige hulp werden grootere onge lukken voorkomen. Arts Geill verleende geneeskundige hulp. Eenige dagen geleden overleed plot seling in een hotel te's-Gravenhage een Amenkaansche vrouw, die daar vertoefde met haar echtgenoot. De vrouw overleed aan verschijnselen van moifine-vergiftiging, De echtgenoot was inmiddels naar Rotter dam vertrokken, alwaar hij zijn intrek ge nomen had in een hotel aan de Hoogstraat. Toen hij gisteravond ontboden werd door de justitie om gehooid te worden namens de justitie te 's-Gravenhage bleef hij zeer lang uit. Bij een onderzoek daarop door den hotelhouder en de politie ingesteld, vond men hem dood in zyn kamer, tenge volge van zware inspuitingen met morfine. De man bleek ruimschoots van geldmidde len voorzien te zijn. V erandenng van bestemming. Een pleintje bij de Gevangenpoort te 's-Gra venhage, eertjjds dienende tottijdeljjke be waring van de lijken der tarechtgestelden is thans als bergplaets verhuurd aan een koekbakker. Te Hoorn is een dienstmeisje in een danshuis onder het dansen dood ge bleven. Te Tilburg geraakte een opper man werkzaam aan een huis onder een neerstortend stuk muur en bleef op de plaats dood. Te Scheveningen heeft een jongen een 13 jarig meisje een hand vol ongeblusehte kalk in het oog gegooid, zoodat zij dat oog wel zal moeten hiissen. A. Ris, militiepüchtige te Hoorn, is bij de inlijving, vermoedelijk wegens gemoedsbezwaren, achtergebleven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1