NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 69. 1904. Dinsdag 8 Maart, 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH De Velnwe in 1750. Buitenlandseb Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Zij, (lie zicli met 1 April op ons Mad abonueereu, ontvangen het van nu tot 1 April a. s. gratis. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers. 0,02s. UITGAVE DER FIRMA en van van 16 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Middelburg, ook voor St. Laurens 9, 10 en 11 Maart. 7 Maart 1904. Het is metterdaad te bejammeren dat sommige Hervormde predikanten, kerke raden, ringen ds. M. H. A. v. d. Valk en dr. Vos voorop! hun adres tot her stel der vroegere theologische faculteiten als Paris-appel in het Kamerdebat hebben geworpen. Zij werden daartoe geleid door de be kende klacht van dr. Schokking over de schrapping van het onderwijs in de god geleerdheid aan de Rjjks Universiteiten bij de vaststelling der Hooger-Onderwijswet van 1876 onder den drang der toenmalige liberale meerderheid. Waarom dit struikelblok zoo ter elfder ure op den weg der regeering moest ge worpen worden, en dan nog wel met adressen waarin geklaagd wordt over «het gevaar waarin de nationale Kerk wordt gebracht", verklaren wij niet te begrijpen. Of zjjn dan de Talma's en Van Idsinga's niet meer in staat om voor die belangen der Hervormde kerk te waken En juist zij zijn onvoorwaardelijk voor het wetsontwerp. Doch hoore men de Nederlander «Het spijt ons, 't te moeten zeggen,'maar wij hebben hier inderdaad te doen met een bedroevend staaltje van onpractische politiek. Ruim een jaar lang is het aanhangig ontwerp aan de orde geweest in pers en Kamer. De afdeelingen hebben vergaderd. De commissie van voorbereiding heeft haar studies gemaakt en de aanmerkingen en wenschen der Kamer aan den minister medegedeeld. Deze heeft van antwoord gediend. Geen woord werd gespro ken van de quaestie der openbare theologi sche faculteit. Eindelijk, nu op al deze voor bereiding het sluitstuk van het openbaar debat zal worden gezet, wordt plotseling in een serie artikelen in een weekblad, in een Am- sterdamsch adres, en bij monde van een Kamerlid deze belangrijke ingrijpende quaestie rauwelings in het debat geworpen, ja zelf door sommigen tot conditio sine qua non gemaakt. En de minister die, hoe goed in zijn onderwerp thuis en hoe ijverig ook, toch óók maar één lichaam heeft, zou nu maar opeens onvoorbereid een decisie moeten aankondigen voor het splinterig vraagstuk hier gemoveerd, een vraagstuk dat naar z ij n opvatting buiten dit ontwerp valt en waar hij zich dus niet in- 4. TEUILLETOIT. (Eene bladzijde uit de Vaderlandsche Kerkhistorie.) Hp vond daar als ouderen ambtgenoot ds. J. J. Roldanus, een ernstig en getrouw prediker, evenals Kujpers zelf, mogelijk wat bezadigder. Beiden verkondigden met een oprecht, liefdevol hart in eenigheid des geestes hetzelfde Evangelie en „sloegen hand en hart ineen om dus in eendragt Zion te bouwen". Hoewel leerliDg van den Coccejaanschen geleerden en niet minder invloedrijken professor v. d. Honert het Leidseh orakel, tevens Nederlandschen paus was ds. Kuypers volstrekt geen partijman. Hij haalde noch de vlag der Voetianen, noch die der Coccejanen in top, maar volgde liever de banier der waarheid. Bjj het beoordeelen der waarheid vroeg hij niet zoozeer«Wie zegt het dan wel«Wat wordt er gezegd." Overigens was de jongste predikant te Nijkerk, volgens eigen getuigenis, een ge slagen vjjand van alle valsche mystiek, geestdrijverij bedoeld worden de volge lingen van Zinzendorf, «het hoofd der snoodste Sekte, uit 's afgronds poel gerezen1) en dergelijke ketterijen meer. Zje Boekzaal Dec. 175°» gewerkt had. Ons dunkt, wie hier iets had willen bereiken, had in de afdeelingen met de zaak voor den dag moeten komen.'- En dit zegt nu de Nederlanderwelks hoofdred. te zeer man van het Recht is om ook maar eenigszins te mogen worden ver dacht, en die door mannen van onverdacht kerkelijk Hervormde sympathieën wordt gesteund en ter zijde gestaan. Daarbij is dit blad het orgaan van de Chr. Historische partij, waarin het Ned. Hervormde volksdeel overwegend is. Waarom nu toch dat spelen in de kaart der tegenpartij? Beseft men wel den ernst en het gewicht van den toestand? Omtrent hst ontwerp tariefsherziening melden wij voorloopig het volgende. De artikelen, waarvan een invoerrecht zal worden geheveB, zijn in 15 groepen gerangschikt. Het recht wordt voor artikelen van alge- meeae behoefte laag gesteld, hooger voor artikelen van nut en gemak, het hoogst voor die van weelde en genot. Grondstoffen, die nijverheid en landbouw uit het buitenland betrekken, blijven vrij van rechter, bijv.: metalen, hout, katoeD, wo1, steenkool, enz. Halffabrikaten, worden met een matig recht van 26 pet. belast, al naar den graad van bewerking. Halffabrikaten, reeds bewerkt, doch niet voor direct gebruik geschikt en nog afwer king hier te lande behoevende, worden belast met 6-8 pet. van hun waarde, zocals ruw bewerkte ijzeren en stalen voorwerpen, onopgemaakt koperwerk, deuren, ramen en lijstwerk voor huizenbouw, staven voor schilder ij lij sten, leestklaar schoenwerk, enz. Gehtel afgewerkte fabrikaten worden belast met 6—12 pet. der waarde; het lage recht voor artikelen van dagelijksche behoefte, het hcoger recht op voorwerpen van genot of weelde. Deze rechten zijn zeker ver'beneden die, welke in de meeste landen worden geheven, Granen, meel, koffie en vee blijven vrij gesteld. Ook heeft de Minister van een sterke verhooging op Wbak afgezien. Hiermede is zeker aan veler wenschen tegemoet gekomer. De leus «duur brood" kan derhalve opgeborgen blijven. Ook tracht dit ontwerp de fouten in het bestaaide tarief te ondervangen, en die fou ten zpa niet gering. Het thans geldende tarief is toch weinig stelselmatig, gelijk de Minister met ver schillende voorbeelden aantoont. Om alle argwaan en ergernis te voor komen gebruikte bij nooit oftenimmer uitdrukkingen, welke voor tweeërlei uit legging vatbaar zijn, maar steeds «Bjjbelsche spreekwijzen" om ook in dezen een goed voorbedd te geven aan zijne collega's. Dat ging des te gemakkelijker omdat ds. Kaype.s als welsprekend man, ook meester was van den vorm. Hij was zijne taal het Hcllandsch van die dagen machtig. Hij kon de dingen zoo bij hun naam noemen, zóó eenvoudig, zóó bevattelijk, zóó pasklaar voor de min geoefende, weinig ortwikielde Nij kerkers, en toch volstrekt niet dor en droog, maar met ernst, met kbm m waardigheid. Zijn gansche ziel lag in zijn werk. Hjj geloofde, daarom sprak lij Was het wonder dat de invloed van Ktypers' arbeid langzamerhand zicht baar verd in toenemende belangstelling der gemeente Met lust en graagte werden de leeirtdenen aangehoord, de leerredenen, wslke als gouden appelen werden aange beden op zilveren gebeelden schalen, en waarin de gemeente te Nijkerk Jezus Chris tus ei dien gekruist met de levendigste kleurei als voor de oogen zag geschilderd. Met Eille opmerkzaamheid begonnen do vroege zoo ruwe, veelszins onverschillige Nijkeuers te luisteren naar de prediking van hit volle, ruime Evangelie der genade met a! zjjne eischen en beloften. Meer dan een oiler 's mans gehoor raakte onder do Zoo is bijv. leder, het materiaal voor de vervaardiging van schoenen en ander lederwerk, vrij, terwijl het afgewerkte mate riaal voor andere kleedingstukken is belast. Zoo zijn brandspuiten vrij, maar nagenoeg alle andere metaalwerken worden belast spijkers zjjn onbelast, maar schroeven wor den met een recht getroffen, enz. In vele gevallen zelfs verleent het be staande tarief «een averechtsche bescher ming", en het ontwerp tracht daaraan een einde te maken. Versterking der inkomsten (met ongeveer het dubbele der tegenwoordige opbrengst) en wegneming der technische fouten en gebreken, zijn dus het doel waarop deze tariefswijziging zich richt. Moge nu wel ter harte genomen worden hetgeen de Nederlander opmerkt «Voor wie nu politieke munt wil slaan, zegt het blad, is niets gemakkelijker dan dit ontwerp met de bekende slagwoorden af te breken. Maar daarmeê vordert men allerminst. Met deze wetsvoordracht is een der moei lijkste en gewichtigste problemen aan de orde gestelden nu ware de beste proef, aan de objectiviteit va- 8lks onderzoek te stellen, misschien deze, dat niemand dit ontwerp bestreed, zonder er in één adem bij te noemen, langs welken (beteren) weg bij versterking van 's lands financiën zou wenschen." Wij zijn het er mee eens. Er moet geld zijn. Wetten onder het vorige kabinet aange nomen, vorderen hooge uitgaven de wetten die nog in voorbereiding of reeds inge diend zpn, zullen ook veel gold kosten. Welnu, wie een beteren weg weet om er aan te komen, die zegge het. Met uitroepen als «protectie«duur brood en dergelijke komt men er niet. Uit een rectorale rede eenige jaren ge leden aan de Utrechtsche hoogeschool door professor Gallee uitgesproken «Steeds hooger, gevoerd door de groote ongekende macht, door den een als God ver eerd, door den ander natuurkraeht genoemd, door den Muzelman als Allah, door den In diër als Vaouna of als Brahma aangeroepen, de macht, die door geen sterveling wordt begrepen, maar waarvan ieder, die de natuur beschouwt en haar wordingsgeschiedenis on derzoekt, met eiken dag meer de grootheid beseft." De God des Bijbels op één lijn gesteld met de afgoden Laten zij geen groote verantwoorde!pk- macht zijner persoonlijkheid, beter nog onder den invloed van den Heiligen Geest. En als daar door het ruime kerkgebouw het woord weörklonk uit des dienaars mond, zoo ernstig en zoo welmeenend«Mijn zoon, mijn dochter geef mij uw hart", dan was er menige ziel in wier binnenste een stem zachtkens fluisterde «Die zoon, die dochter zijt gij." Geen wonder, dat die toenemende be langstelling in- en toestemming van de waarheden des Evangelies den ijver van Ds Kuypers aanwakkerden. Weldra richtte hij eene wekelijksehe, zoogenaamde lede- matencatechisatie op, welke door velen met graagte werd bezocht. Ook Ds Kuyper was niet alleen leeraar, hij wilde ook her der wezen. Als zoodanig achtte hij het raadzaam, ja noodig, «Ijet aangezicht zijner schapen van nabij te leeren kennen". De gemeente was echter te groot om van huis te gaan. Daarom besloot onze dominé, 's Zondags, na afloop van den dienst zich hier en daar te begeven «naar de huizen dergenen, die den Heere zochten te vreezen, alwaar dan velen te zamen kwamen". In die bijeen komsten was Z.W.Eerw. dan bozig met ondervraging, „zoo tot herdenking der op dien dag gehoorde leerredenen, als tot onderzoeking der vordering van een ieder op den levensweg en tot bestiering op denzei ven"- heid op zich, die den effectus eivilis aan de Vrije Hoogescholen willen onthouden Daar is kleuren-blindheid en daar is een niet willen zien. ff" Beide verschijnselen leiden tot zonder linge beschouwingen, gt Heel de wereld één slagveld tusschen bezitters en bezitloozen. Heel de wereld in [tweeën geplitstuitbuiters en uitge- buiten, zoo leerde de vorige week de heer Van der Goes. En de heer Troelstra. Hij schrijft op de volgende splinternieuwe en vermakelijke wijze geschiedenis De Reformatie der zestiende eeuw was niet een geestelijke beweging om de zui verheid der Evangelieprediking en daarvoor ook voor de vrijheid van consciëntie. Neen de groote Hervorming was uit sluitend een stoffelijke beweging. Gelijk nu de arbeidersstand zoo kwam toen de burgerstand of die zieh aan handel, zee vaart en wetenschap wijdde. Door de meerdere ruimte van het leven en door allerhande ontdekkingen voelde de heerschende Kerk zich de teugels waarmee zij de geesten in bedwang hield ontglippen. Zij wilde vasthouden. En ziedaar de poppen aan 't dansen. Zoo ontstond volgens mr. Troelstra de Reformatie. Men moet het maar weten RUSLAND en JAPAN. Wij kunnen volstaan met overdrukken van een paar aan de Hollandsche bladen gezonden telegrammen. Uit Tokio dat het Russische Wladi- wostok-eskader de haven Hakodate op 29 Februari verliet en vermoedelijk kruist in de noordelijke wateren in de hoop Japansche koopvaarders te bemachtigen. Uit Seoel (hoofdstad van Korea) dat 20 leden van het marskramersgilde gezworen zouden hebben, alle ambtenaren te dooden, die voor het verdrag met Japan gestemd zijn. De Japansche minister (president heeft, toen hij hiervan kennis kreeg, on middellijk de Koreaansche regeering ver wittigd, dat, zoo zjj de samenzweerders niet gevaDgen nam, Japansche ambtenaren hen zouden arresteeren. Dientengevolge zjjn vier leiders van het marskramers-gilde in hechtenis genomen. De Russen die onlangs van Andsjoe naar Poertsjen terugtrokken, bewegen zieh nog verder noodwaarts. Ook deze samenkomsten slaagden naar wenscb. Binnen enkele weken was de toevloed zóó groot, dat er in geheel Njj- kerk geen geschikt huis te vinden was, om de saamgekomenen te bevatten. Meer malen waren er twee a driehonderd bjjeen. Velen moesten zich zelfs met een staan plaats onder den blooten hemel tevreden stellen en waren overgelukkig hier en daar wat van de toespraken te kunnen opvan gen of het dankgebed te kunnen aanhooren, waarmede die bijeenkomsten werden be sloten. Diezelfde belangstelling was ook merk baar in de bjjzondere oefeningen door par ticulieren gehouden. Ook daar kwamen honderden bjjeeD, niet alleen des Zondags, maar ook in de week, iederen avond een uurtje, als de dagtaak volrbacht was. De vrucht van een en ander bleef niet nit. Sommigen kwamen met den zoon nit de gelijkenis tot zichzelveD, en leerden vragen naar de oude padeD. Anderen werd gegeven het oog des geloofs te ves tigen op het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegdraagt en leerden als belasten en beladenen ruste vinden bij Christus' kruis. Het doode lijkgewaad der Kerk, toen zeer ver- vallen, Verdween in korten stond, de godsdienst [werd bemind, Gods huis was opgepropt, daar kwam een [lust in allen, Uit Port Arthur dat de prijzen daar zeer stijgen. Men moet 7 inplaats van 2'i'a roebel betalen voor een kist petro leum van 40 liter. Dalni heeft nog slechts een bevolking1 van 1000 hoofdenwaarvan 700 zieken, zoodat het restje de handen wel vol zal hebben met verplegen. Abd de geruchten van Japansche lan dingen slaat men volstrekt geen geloof alle baaien zitten nog vol ijs. Uit Petersburg dat particuliere berichten bevestigen dat bij het kortelings plaats gehad hebbend treffen in Korea tusschen Yaloe en Pingjang de Russen met over macht de Japanneezen versloegen, doch zelf groote verliezen ledeD. Zaterdag weid Wladiwostock weer een uur lang door 5 Japansche oorlogsschepen beschoten. Uit andere landen is onderstaande het voornaamste nieuws. Duitschland betreurt het verlies van den dapperen veldmaarschalk graaf Waldersee, die Zaterdag te Hannover op 72-jarigen leeftijd overleed. Hij had darmgezwellen en overleed tijdens een daartoe noodig ge worden operatie. Hij had naam gemaakt, in de eerste plaats door zijn huwelijk met een bloedverwante van de Duitsche Keizerin, doch veel meer door zijn flinke optreden als opperbevelhebber van de internationale krijgsmacht, die in 1900 den Boksers-op- stand neersloeg. Op 19 October rukten de troepen der verbonden mogendheden Peking binnen. De Fransche regeering zet het werk der groote vrijheidsberoovi'ng en geestelijken vervolging krachtdadig voort. De aartsbisschoppen van Parjjp, Reims, Toulouse en Lyon, die in een brief aan president Loubet hun leedwezen hadden uitgesproken over de anti-kerkelijke politiek van het ministerie-Combep, zjjn uitgenoo- digd, voor den Senaat te verschijnen. Men weet, dat Combes hun optreden openlijk als misbruik van ambtelijke bevoegdheid heeft gebrandmerkt, tegelijkertijd een aan- vullingswet aankondigend, waarin een der gelijke vrijheid strafbaar zou worden gesteld. Uit de Tweede Kamer. Druk werd in de Kamer gedebatteerd over art. 32, waarbij eene technische hoo geschool, een landbouwhoogeschool en een handelshoogeschool worden voorgeschreven. Sommigen onder wie dhr. Zjjlma en Van Karnebeek zouden de landbouw hoogeschool gaarne ingelijfd zien in eene bestaande universiteit, anderen, dhr. Bos Tot vreeze van Gods'naam was men met [ernst gezind. Kalm en bedaard ging dit alles eerst toe. Doch langzamerhand werd het anders. Er waren sommigen, die door schuldbesef getroffen en verslagen, overluid ruimte zochten voor het beangst en beklemd ge moed. Dit alles maakte op den jeugdigen leeraar van Nijkerk een diepen indruk. Hij voelde er zich door opgewekt en aan gespoord, om met des te meer ijver en liefde te trachten de zielen, die aan zijne zorg waren toevertrouwd, als brandhouten te rukken uit het eeuwig verdei f. Niet lang daarna gebeurden er vreemde, zonderlinge dingen in de gemeente en wel het eerst onder den dienst van Ds. Roldanus. Plotseling begon een oude vrouw, zoo maar midden in de preek hardop te schreeuwer, te jammeren en luidkeels tot God te bidden. Zooals te begrijpen is verwekte dit ongewone voorval groote op schudding en stoornis in de kerk. Vele hoorders werden er door ontsteld, som migen getrcffm, doch de leeraar bleef doodbedaard. Hij sprak de vrouw aan overeenkomstig de behoefte voor het oogen- blik en wees haar op het eenige noodige, daar het nu nog de welaangename tpd was, de dag der zaligheid. Hiermede liep het ditmaal af. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1