Aanbesteding. Landbouwmachines Openlare Verknopingen. Afloop Verkoopingen enz. Advertentiën. Yertótrie Siigr-NaraacÉe. A. Hubregtse, LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. M arktberichfen. Telegrammen TE KOOP 1 beuk- en 9 olmen Boomstammen, geschikt voor werkhout, bij W. DE KAM, O ost k a p e 11 e. TE KOOP een nieuw handwagentje, ook in gericht voor een hond, zeer geschikt voor melkwagentje, bij L. DE BRUIJNE, Veersche weg, Middelburg Tegen Mei eene Meid benoodigd bij J. WONDERGEM, Souburg (Abeele). te koop aanbieden: Ter aanbeveling. De A erbeterde Singer-naaimacbine, geleverd door A. HÜBREGTSE te Mid delburg, voldoet overbest, en ik beveel een ieder dit fabrikaat aaD. Aagtekerke, 25 Febr. 1904. A. BIMMEL, kleermaker. IHT De toenemende omzet pleit reeds genoeg voor de deug delijkheid en soliditeit der Uitsluitend verkrijgbaar voor geheel Zeeland bij A. HÜBREGTSE, Middelburg, Lange Noordstr. C 31. Het BESSUUR van den Goeschen- polder zal op WOENSDAG 9 MAART a.s., des vóórmiddags om 10 uur, in »de Prins van Oranje" te Goes, trachten aan te besteden 1°. De levering op keur en vrij op den wal aan de haven te Goos vóór 27 April a. s. van 250 M8. Pruisische grind van 2—7 c.M. en tegen nader optegeven datum van 200 M8. van 1—4 c.M8.; 2°. Het vervoeren van 450 M3. grind van de losplaats bij de Gasfabriek te Goes naar den Polderweg in den Goeschenpolder. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing ten kantore van den Ontvanger-Griffier W. KAKEBEEKE te Goes, bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. ten voordeele uw beestiaal te voederen koopo men het zoo gunstig bekende Krachtveevoeder- peeënzaad, onder controle van den WelEd. her>r Landbouwleeraar H. DENIJS. Uitsluitend voor Walcheren verkrijgbaar bij A. Huhregtse, in MACHINERIEËN, MIDDELBURG. ALLE SOORTEN Wasch- en Wring-machines, Rolmangels, enz. enz. voor de waschartikelen. Speciaal adres. L. DE BRUIJNE, Yeersche weg T 235, Middelburg. Krach l voer. Niettegenstaande do prijzen van de meeste artikelen steeds hooger gaan, blijft ons „gemengd krachtvoer" nog aan denzelfden prijs te koop. Middelburg. S. en M. BOOGERD. Op Donderdag 3 Maart hoopt te Zontelande in de Openbare School als spreker op te treden de heer Ds. L. BOUMA van Middelburg, op verzoek van de centrale Antirev. Kiesvereeniging „Walcheren". Toegang vrij. Aanvang 7 uur. Platteboonen tegen zeer lagen prijs, bij S. en M. BOOGERD. Mildelburg. Door het veigevorderde seizoen en met het oog op de voorjaars- en zomerwerktuigen wor den de stalwerktuigen zooals tegen inkoopsprijs opgeruimd. Aanbevelend, NB. Eenig adres voor Roomtonnen, Koelvaten, Transport bussen, Zeeften, Trechters, Meeteinmers, enz. enz. Aanbevelend. Alle soorten o. a. de gunstig bekende pantserstaai ECHART PLOEGEN, ZAAIMACHINES, enz. enz., levert der Chr. School waarin de vergadering ge houden werd waren geheel gevuld, zoodat 130 a 140 personen aanwezig waren. Aan het debat werd deelgenomen door een vier tal personen die vragen richtten of een op merking maakten. Na beantwoording van deze heeren, werd deze goedgeslaagde ver gadering door den spreker gesloten. Tot het succes van dezen avond behoorde dat een drietal aanwezigen zich als lid der vereeniging opgaven. Gisterenavond ontstond brand in de boerderij van Jonkers te Dieversbrug, doordat een 15-jarig meisje met een nacht lampje te dicht bij het hooi kwam. Weldra stond de geheele boerderij in lichtelaaie. De bewoners, waarvan reeds 4 kinderen te bed lageD, werden met veel moeite ge red. Ook 2 paarden werden nog juist bij tijds uit het brandende perceel gebracht 17 koeien, 1 paard en ongeveer 10 varkens, benevens goud, geld en de geheele in boedel zjjn verbrand. Naar wij vernemen, moet de verzekering tamelijk laag zijn Op vermoeden van brandstichting moet de marechaussee te Dwingeloo het meisje hebben meegenomen. Het Centrum schrijftNaar wij ver nemen, zal de beer mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de rede houden op den Frieschen Landdag, die dit jaar gehouden zal wor den te Franeker. Franeker is, naar men weet, het belangrijke district, waarop de rechterzijde al haar hoop heeft gevestigd. Valt dit liberale district, dan gaan, in dien andere districten niet onverwachts tegenvallen, de Staten van Friesland om, waardoor de liberale meerderheid in de Eerste Kamer haar laatsten klap kan krijgen. In het Kath. Soc. Wkbl. verzekert mr. A(alberse), dat«als de sociaal-demo- cratiscbe Kamerleden met den heer Tak (in strijd met de voorschriften in het gebouw van de Tweede Kamer clubver gaderingen houden, dan komt Schaper aan de deur om op te passen, dat niemand luistert 1 De heer Tak is, zooals men weet, de hoofdredacteur van het partij orgaan, en geen Kamerlid." Toen hedennacht een smid te Kam pen door luid geschreeuw wakker werd, ontwaarde hjj met ontzetting, dat zijn vrouw, die nu en dan niet wel bij het hoofd is, in brand stond. Met hevige brandwonden over het geheele lichaam werd zij naar het atadsziekenhuis vervoerd. Men vreest het ergste. Te Eindhoven is de opzichter in de zinkfabriek door een drijfriem van een der machines gegrepen en zoo danig gekneusd, dat zjjn linkerarm moest worden afgezet. Hij kreeg ook nog andere verwondingen en verkeert in levensgevaar. Te Mijdrecht is een landbouwersknecht toen bij als naar gewoonte de koeien zou gaan verzorgen, door de duisternis te water geraakt en verdronken. Te Arnhem is een vrouw door een automobiel overreden en gedood. Dat Nederlandsche ambte naren op Sumatra niet altjjd veilig zijn voor de moordaanslagen van wraakzuchtige in landers, blijkt uit deze twee berichten in de JavabodeTwee kinderen van den griffier van den rapat te Briaman, J. K. D., zijn vermoord. Diens echtgenoote en een huisbediende zjjn gevaarlijk verwond. De moordenaar, een Niasser, is afgemaakt. Te Makasser overleed het tweede zoontje Zater dag van den tweeden gecommitteerde voor inlandsche zaken, den heer W. H.B. Gisteren overleed deze zelf. Enkele uren na den dood van den vader, werden ook diens twee jongste kinderen ziek, maar deze hoopt men in het leven te bohouden. Men denkt aan vergiftiging. Men meldt uit Den Haag. Wij vernemen, dat aan den Japanschen gezant, den heer Mitsoehasj', de redevoering van den heer Moerawjof ambtshalve, gelijk aan alle gezantin van de tot de overeen komst van 1899 toegetreden mogendheden, is toegezonden on dat, wanneer de minister protesteert tegen het gezegde van den heer Moerawjof, bij zijn protest zendt aan den minister van buitenlandscbo zaken, niet in diens hoedanigheid van minister van Hare Majesteit de Koningin, maar als president van den Raad van Beheer van het Hof van Arbritrage, zoodat dit protest, gelijk gemeld, buiten de Nederlandsche regeering omgaat. Het wordt tevens bevestigd dat de gezant, die zelf niet bij de uitspraak aanwezig was, maar vertegenwoordigd werd door den secretaris zijner legatie, denzolfden dag nog het gouvernement te Tokio met do strekking der rede van graaf Moerawjof in kennis heeft gesteld. (Gelyk men weet had de Russische ver tegenwoordiger in een speech op genoemd congres gezinspeeld op Japans verstoring van den wereldvrede.) Het standbeeld-comité te LeurontviDg van H. M. de Koningin-Moeder eene bijdrage van f50 voor het op te richten standbeeld van Adr. Jansz. van Bergen (den Bredaschen turfschipper van 1590). Plattelands eerlijkheid. Drie maanden ge leden ontving een bewoner van een der dorpen uit de omgeving in een winkel te Arnhem, een tienguldenstukje te veel. Al dien tijd werd niets van den landbouwer vernomen totdat hij gisteren zich opnieuw in den winkel aanmeldde en den eigenaar alleen vroeg te spreker. „Mieneer, efkes wolde ik oe wel èns allèn spréke" zei bij. Hij deelde toen mede, dat hjj indertjjd het geld zoo goed had kunnen gebruiken doch dat sedert zjjn geweton hem geen rust lieten hjj de tien gulden nu maar terug kwam brengen en „ik höp da' je 't me nie kwaaljjk zol neme". (N. A. C.j Zekere de V., vroeger wonende te Leuven (België), thans reeds 3 weken met zijn vrouw, waarmede bij reeds lang in onmin leefde, en 3 jeugdige kinderen in de wijk Korvel te Tilburg woonachti?, heeft gisterer, dronken zijnde, geheel zgn huisraad te gelde gemaakt en is met de opbrengst er vandoor gegaar. Zijn vrouw, die hem achtervolgde ten einde eenig geld van manlief los te krijgen ontmoette hem dronken in den Veldhovenschen hoek. Hjj weigerde haar geld te gever, waarop de vrouw in woedp ontstak en onder alle mogelijke bedreigingen zeide: »als je geen geld geeft dan verzuip ik je», en het gevolg was, dat zij haar man, die langs een diep water liep, onverwachts een duw gaf, zoo dat hij in de diepte terecht kwam, waarna zij op de vlucht ging, '/or.der eenige poging te doen om haar man te redder. Spoedig kwamen eenige personen, die alles hadden aangezier, toeschieten en brachten De V„ die anders was verdronker, vrij spoedig op het droge, waarna bij verder door een politieagent naar het bureau Veldhoven werd gebracht en aldaar werd verzorgd. De vrouw werd gearresteerd. De correspondent van het Hbld. te Batavia seint„In verband met den ge spannen toestand in Oost-Azië is hier alles gereed voor een onmiddelljjke mobilisatie en is het verleende buitenlandsch verlof aan officieren tijdelijk ingetrokken." Zaterdag 27 Feb. Veere, 10 uur bjj het hospitaal door not. Hioolen afbraak en nieuw hout. De Kerk van Christus, de brief van Paulus aan de Efeziërs voor de gemeente des Heeren verklaard door dr. J. H. Gunning J.Hz. pred. te Utrecht Rotterdam D. A. Daamen. Vooraf ga een woord van lof aan den uitgever dat hij den moed had voor deze uitgave, en tevens voor de degelijke uit voering. En aan den schryver voor zijn arbeideene schoone, breede inleiding en bevattelijke verklaring. Tech plaatsen wy hier en daar vraagteekens wat de exegese betreftkomt de inhoud ons meer forsch dan diep vooren hebben wij bezwaar tegen de eigen vertaling van den schrijve'-, althans in dit boekeen boek voor de gemeente. In een wetenschappelijk boek niet misplaatst en zelfs nuttig, schijnt ons die eigen vertaling in dit boek niet boven bedenking verhever, als kunnende verwar ring stichten en schade deen aan de vast heid in het Woord. Op enkele plaatsen in dit boek trof ons het gewaagde en naar onze meening minder juiste der tekstver klaring. Zoo op blz. 40 over de Subordi natie van den Zoon op bladzij 43 «Christus type der menschheid» bladz. 49 «indien Christus gevallen ware, was Satans troon bestendigd tot in eeuwigheid.» Op bladz. 50 ziende op Ef. 3 10 »Die bekendmaking is geschied door openbaring in don geest der geloovigen». Voorts schijnt ons blz. 54 de voorsteiiirjg «daaromheen de geheele wereld», en taalkundig de uitdrukking «door het lot getroffen» op bladz. 55 in Schrijvers eigen overzetting, benevens de tegenstelling t rsschen Besnijdenis en Heilige Geest op blz. 58eu de verwarring (op blz. 98) van «wet des gewetens» met het overblijfsel der Zedewet in het hart der heidenen niet onberispelijk terwijl in de inleiding waar Schrijver terecht de katholiciteit der kerk hoog houdt, juist daardoor de beteekenis der georganiseerde kerk wel wat wordt verzwakt, althans niet wordt erkend in hare oorzaken. Overigens is er zeer veel schoons in het boek, gelijk dr. Gunning onder de schrijvers uit de meer ethische school ons gereformoerden dan ook wel het meest sympathiek is, gelijk zijn vader van wien wij zeer veel geleerd hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie), Mijnheer de Redacteur Met de meeste verwondering is zeker met allezins gerechtvaardigde verontwaardiging lees ik daar in uw blad van 1.1. Dinsdag dat uw verslaggever door het incident in de zaal van den heer Stofkoper te Vlissingan op 1.1. Vrijdag 19 Febr. eene zoo schrome lijke, 't zij opzettelijk gepleegde, of bij ver gissing overdreven voorstelling geeft, Jat 't mjjn plicht is, u dringend te verzoeken de zaak te rebabiliteeren en door een uwer persoonlijk te laten ondeizoeken, wat is 't geval? Juist toen door mij de laatste film (weet u wat dat is? 'tbljjkt van niet) dat is de lange reep imka gelantine waarop de beelden die door draaien in beweging ge bracht worden, de photografiën voorstellen welke vertoond wordeD, op de machine ge zet was om tot slot te dienen ('t was kwart voor tien toen dat geschiedde en om 10 uw eindig ik altjjd mijn uitvoeringen) lichtte ik met een lucifer do scherpstelling der beelden even bij wat ik altijd met een eloctrische lantaarn doe, die nu toevallig van geen batterij gevuld, en daardoor onbruikbaar was, bij, en viel een vonk op de zich onder de machine op den grond liggende film, welk laatste feit nooit anders plaats heeft, wijl de machine direct de afloopende film weer opwindt op eeD onder de machine loopende rol, dcch 't welk nu niet plaats had bij een door mjj vertoonde gekleurde beeldenreeks, die voor mij een waarde van 150 gulden vertegenwoordigde en los was afgeloopen. Direct waren tal van voeten bezig de op den grond in brand geraakte film uit te dooven wat in minder dan 20 seconden plaats had welke brand in geen geval door de machine plaats 'vond, die in elk opzicht geheel gevaarloos is en waar door nooit brand ontstaan kan, wijl door 't draaien der machine nooit brand ontstaan kan. En nu omtrent de door u zoo ont zettend genoemde paniek opgelet s. v. p. van de 159 in de zaal aanwezige personen waaronder precies 21 kindereren met hunne ouders, wijl ik dos middags half zes eerst een kinderuitvooring had gehouden vluchtte er natuurlijk onder angstig roepen een 50 tal ter deure uit, doch verscheidene heeren waaronder eenige heeren Loodsen met hunne dames riepen directgeen gevaar en bleven bij mij met de meeste kalmte staan, mij zelfs hun leedwezen betuigende mot de groote schade post die dit incident voor mij opleverde. Zoo wel jeugdige dames, als oudere heeren en dames omringden mijn machine, die even als tjjdens de voorstelling gewoon stond met het licht er in, 't welk toen kalm door mjj werd uitgedaan. Dat een zeer angstig persoon toen ik notabene de machine al had ingepakt van buiten af uit louter baldadigheid een ruit intrapte en bjj den aanvang iemand de deur bjj bet tooneel forceerde is volkomen waar, doch in geen geval is nog een kind nog een groote ook maar in 't minste onder den voet geraakt, daar allen door de gewone deur bij het buffet de zaal verlieten, weet u wat wel gebeurde? Mijn eigen dochtertje die toevallig met mjjn vrouw moe was ge komen van Dordt, stormt op een tafeltje bjj 't buffet, sprong er af en viel in de armen van een oude juffrouw, die haar met de meeste liefde bij ons bracht, en kalmeerde. En dat kind is 10 jaar dus dat kunt u nu zeker wel plaatsen niet waar mijnheer de redacteur Dat alles is de zuivere waarheid, door u ter plaatse te onderzoeken, 't welk ik u heleefd en in het belang der zaak dringend ver zoek te doen, opdat niet door uw zeer lichtvaardig opgenomen artikel het publiek onnoodig angstig wordt gemaakt. Op de 810 plaatsen waar ik optrad is nergens ooit een incident geschied, maar mocht ik overal met lof en succes optreden. Verscheidene heeren en dames uit 't publiek op 1.1. Vrijdag stelden mij gerust, door hunne verzekering dat zij gezien had den 't publiek in geen enkel geval door de machine en zijn werking gevaar konden loopen. Mijnerzijds erken ik ten volle de fout, geen lucifer te hebben moeten bezi gen, en kan mjjn verzekering als volkomen betrouwbaar worden aan«aaid ik in 't ver volg voldoende reserve electrische lampen mee zal voeren. Hopende M. de R. u mjjn schrijven, geheel naar waarheid getrouw zult willen aanvaarden, en een plaatsje in uw geacht blad wilt gunnen teekent met hoogachting Uw. dw. F. KEIJZER, van Amsterdam. B UliGEllLIJKE STAND van 24—26 Febr. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. Landheer, 26 j. jm. en G. Plnjjmers, 23 j. jd. Overleden: F. de Fluiter, man van C. H. Sturm, 75 j.C. J. Endhoven, 23 j ODgeb., z. GOES. Geboren: 26, een onechte dochter. Van 19—26 Febr. IERSEKE. Ond ert ronwd: 23, Adriaan Biersteker, 28 j. jm. en Pieter- nella Lindenberg, 31 j. jd. Geboren: 19, Tonia Jannetje, d. v. Tonis van der Have en Johanna Heijns- djjk24, Cornelis, z. v. Jan Paauwe en Tannetje Hoogesteger. MIDDELBURG, 25 Febr. Ter graanmarkt van heden was uit Wal cheren een tamelijke aanvoerhij bestond hoofdzakeljjk uit tarwe, witteboonen en kroonerwten. Van andere artikelen werd weinig aangeboden. Veel ging er in den handel niet om, en met uitzondering van tarwe, die hooger werd verkocht, bleven prijzen onveranderd. De noteering is als volgtNieuwe Walch. tarwe, 50 a 75 ct. hooger, werd van f7.75 tot f8.25 naar deugd gekocht, enkel dsarboven; roggeen wintergerst niet ter veil; zomergerst f 4.25 f 4 50 naar deugdWalch. witteboonen werden in de beste soort van f 10 tot f 12 gekocht; mindere dito 17 a f9; roDde brnineboonen f 15 a f 16 en Lnge dito f 12 a f 14 nominaal; paardenboonen f6.40 a f6.50; groene kookerwten f8.50 a f8.75 nominaal; kroonerwten f8 75 f9 naar deugd. Noteering van den marktzetter voor boter en eieren van de afdeeling Walcheren der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Boter f 1.11 a f 1.21 per kilo. Eieren f3 20 per 100 stuks. Door de vereenigde handelaren in boter te Middelburg is de zetting aldus bepaald Boter f 0.50 ét f 0.60 per 'Is kilo. Eieren f 3.20 per 100 stuks. ZIEBIKZEE, 25 Feb. 1903. Boter f 0,60 k f 0,47% per pond. Kipeieren f 0,85 k f 0,62%. Kleine eieren f 0 50 de 25 stuks. VLISSLNGEN, 26 Feb. 1904. Boter f 1,20 a f0,— per kilo. Eieren f3,60 per 104 stuks. Oostdijk. Donderdag werd voor Wed en erven C. van Wijk door not. Mulock Hou wer publiek geveild loj woon- bier- en winkelhuis, schuurtje en erf aldaar. Kooper J. P. Timmerman te Kruiningen voor f 1405. benevens f 50 voer losse goederen en 2o woonhuis en erf aldaar. Kooper Adr. Joos- sen Jv. te Krabbendijke voor f 705, bene vens f 5 voor een boom. Den Haag. De Tweede Kamer zette heden het Hoogeronderwjjs-debat voort. Dr. Bos bestreed 's ministers stellingen dat het ontwerp ligt in de historische lyr, een billijke regeling bevat en door de wetenschap geëischt wordt. De heer Van der Vlugt protesteerde met Let oog op het belang van Staat en Wetenschap tegen de voor hem onaannemelyke wetsvoordracht welke door den heer Lohman nog nader verdedigd werd. Petersburg. Generaal Pflug seint uit Port Arthur dat de Japanneezen Dondo:- dagmorgen weer een aanval deden die over de geheele linie werd afgeslagen. Aden. Maandagnacht vuurde in de Roode Zee de Russische torpedo-Jager „Kanton" op de Britsch Indische mailboot om te laten stoppen Da het tweede schot stopte do boot. De officier kwam aan boord tot 0nderzoek der papieren. Rochester, (staat New York) In de handelswijk brak een ontzettende brand uit. Vele groote gebouwen zijn vernield. De schade bedraagt vijf millioen dollar. Heden behaagde het den Heerf, die geen rekenschap heeft van Zij re dader, na een kortstondig lijden van onze zijde weg te nemen onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Zoop, Broeder en Behuwdbroeder DAVID POUWER, in den krachtvollen leefrijd van ruim 36 jareD. Allen die hem gekend hebben zullen beseffen wat wij met vier jeug dige kindeien in hem verliezen. Namens de familip, Wed. D. POUWER Francke. Vrouwepolder, 25 Febr. 1904. Predikbeurten Ger. Kerk, Zondag 28 Februari. Voorm. half 10 uur: Dhr. Kerssiers. Theol. Stud. Nam. 2 uurIdem. Avond 6 uurIdem. Woensdag 2 Maart. Avond t'lj uur: Geen Bijbellezing. De Notaris Mr. JAN LOEFF zal Vrij dag 4 Maart 1904, des namiddags om 1 uur, te KOUDEKERKE, aan het huis B nr. 2, aan het begin van het Voetpad van de Houten Hand, in het openbaar 2 GEITEN, KABINET, 2 TAFELKASTJES 2 KACHELS. TAFEL, STOELEN, BED DEN, KLOK, AARDE-, BLIK-, KOPER- en IJZERWERK, AARDAPPELEN 16 KIPPEN en 1 HAAN, enz. Worden desverlaDgd geleverd op 50 cent per week. te koop, L. DE BRUIJNE, Veersche weg T 235, Middelburg in Machinerieën, Middelburg,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 6