No. 64. 1904 NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 25 Februari 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRUS DER AÜVERTENTIËN X TE. BIJZONDERE LEERSTOELEN. Gemengde Berichten. elk en MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Middelburg, ook voor St. Laurens 25 on 26 Februari, 1, 2, 3, 4, 9, 10 en 11 Maart. Onder de middeleD, die de tegenstanders van het aanhangig wetsontwerp aarigev&n, om tot eene bevredigende oplossing in dezen te geraken, komen behalve de be wuste staatsexamens, ook de bijzondere leerstoelen in aanmerking. Zooals de lezers weten kunnen, zjjn die er reeds. De Roomschen, die over het algemeen weinig voelen voor de onmisbaarheid der bijzondere univorsiteiteD, hebben de bij zondere leerstoelen aan de openbare uni- versitetten met beide handen aangegrepen als een welkom middel tot propaganda hunner beginselen. Zij hebben aan de Amsterdamsche openbare universiteit reeds van overlang een katholieken hoogleeraar in de wijsbegeerte aanges'eld. En daar mede zijn zij voorloopig tevreden. Slechts een kleine minderheid onder hen wordt bezield dooi machtiger beginsel. Zij wil eenvoudig een eigen bjjzondere universi teit, gedragen door de macht der begin selen en gesteund door de liefde en toe wijding van alle partijgenooten, van de zonen der kerk. Geen wonder, dat dezer dagen over deze materie der bijzondere leerstoelen druk wordt gehandeld. Met sympathie wordt er over gesproken, vooral natuurlijk door de tegenstanders. „We hebben ze toegejuicht van den aanvang", schrijft de redactie van een on zer grootste dagbladen, „ook toen ze nog door velen met schroom en wantrouwen werden aangezien. Met dit voorstel heeft de minister niot een kind van zjjn eigen liefde binnengebracht; het is een bind van vreemden en niemand behoeft te raden van wie". Bedoeld worden natuurlijk de Roomseh- Katholieken en de Christel.-Historischen. En zeker er is veel te zeggen voor de bezetting van bijzondere leerstoelen door mannen van calvinistische richting. Na tuurlijk door mannen van talent, der eerste klas. Wie zal den weldadigen invloed schetsen, die van een prof. Fabius en niet minder een De Savornin Lohman op een breeden kring van studenten zou uitgaan, wanneer deze hoogst bekwame manner, stel te Leiden, college gaven in de juri dische vakken Invloed in dubbele mate, èn door het groot aantal studenteD, niet alleen van Christel jj ken huize, die het een voorrecht zouden aehteD, genoemde colle ges te kunnen volgen, èn ook niet minder vanwege de beginselen, den aard en de strekking van dit onderwijs zelve. Dit is bepaald niet tegen te spreken. Maar nu gaat men verder. De verschillende levensbeschouwingen en denkbeelden niet het minst die over de rechtswetenschappen en hare toepas sing moeten, zoo zegt men van zekere zijde, aan de studenten worden voorge houden, in oorsprong en bedoelen, in ver schil en overeenkomst, in onaerlingen sa menhang. Zoo dienen de studenten door onderling vergelijk uit eigen oogen te lee- ren zien. Of, zooals prof. v. d. Vlugt het in de Kamer uitsprak: Zelf zoeker, om het te vinderdat is de gulden les, het beste wapen tegen eenzijdigheid. Niet door stelselmatige afzondering, maar door een diepgaand vergelijk der onderscheidene op vattingen en grondbeginselen komt men eerst tot rechte waardeering. Deze dienen om elkander aantevullen en te controleeren. Samen vormen ze een harmonisch geheel. Sprak zich in dien geest ook niet uit Dr. De Visser, de afgevaardigde van Am sterdam II? De wetenschap, zoo sprak dsze Staats man-theoloog ongeveer, vraagt en zoekt naar de grootst mogelijke juistheid. Man behoeft niet te vreezer, dat de Christelijke wetenschap het zal moeten afleggen voor de rationalistisch getinte, De waarheid, die uit God is, zal in den strijd der meeningen niet ondergaan, maar integendeel steeds triumfeeren. Zoo spraken meerderen, alleen in wat andere woorden. Nu is het geen wonder, dat deze beschouwingen een bree den kring van geestverwanten vinder. Tal van oorzaken werken dit in de hand. Men verliest o. i. te veel uit het oog, dat ook bij het Hooger Onderwij?, zij het ook in veel mindere mate dan bij het Lager en Middelbaar, eenheid van leiding noodzakelijk is. Dj.e eenheid zoekt men te vergeefs bjj de bestaande openbare Uni versiteiten, en wordt evenmin verkregen door bijzondere leerstoelen. Men wil eenvoudig van die eenheid niet weten. Do Universiteit, welke er mee rekent, wordt beschouwd als een propaganda-ir.- richting of nog erger. Ze kan hoogstens worden geluld. Meer niet. Want zo is eene belemmering voor de vrijheid van het hooger, een sta-in:den-weg voor het openbaar onderwijs, dat er door wordt bestookt en kan worden verzwakt. Vrijheid is de leuze. En verscheidenheid in opvatting het ideaal. Want uit de ware vrijheid van opvat ting der verschillende grondbeginselen en beschouwinger, blijkt de veelzijdigheid der waarheid het schoonst. Daarom ijvert men voor bijzondere leer stoelen, ze zijn zoo bevorderlik aan het doel. Men spreekt van dit voorstel in de wet als van een kind van vreemden huize, doch daarom niet minder welkom. Het draagt den blos der vrijheid op de wangen en trekt zich niet schuchter en benepen in de eenzaamheid terug. Waarlijk een wonderkind. We willen gaarne hoper, dat het vol doen zal aan de grootsehe verwachtingen. Doch eerlijk gezegd, we houden niet erg van dit slag kinderen. Ze kunnen zoo ijselijk tegenvaller. Intussehen willen wij rustig den loop der discussies afwachten, en de eindstem ming van dit ontwerp te gemoet zien. Vergissen we ons niet al te zee*, dan zal dit ongetwijfeld de meerderheid hebben, zij het ook eene kleine meerderheid. Het zou aan rechtmatige grieven en klachten een einde maken en eene schrede voorwaarts zijn op de baan van vrijmaking van het onderwijs in al zijne geledingen. 24 Februari 1904. Of er eenige grond is voor de cijfers kunnen we niet beoordeelen, maar men vertelt dat ons nationaal vermogen op 't laatst van het vorige jaar met 100 millioen gulden is verminderd, tengevolge van de daling der Amerikaansche papieren en nu weder 60 milioen tengevolge van de Rus sische dito. 'tls waarlijk geen kleinigheid. Dat de beurs „wild" is, is bekend. En strekt zich uit over alle fondsen. De Franschen daalden Zaterdag 1.40 pet. en de Italianen 2.10. De Portugeezen 2.25 en de Russen 0.95. De Brazilianen 2.50 en de Spanjolen 5.65. Die sloegen het record. De arme Turken daalden nog 2 60. ■T* Of Lourus Janszoon Koster wel wezen lijk de uitvinder van de boekdrukkunst is? Haarlemmers voora', maar ook Nederlan ders houden het vol. Maar Duitschers spreken het teger. Zij eischen de eere op voor hun landgenoot Guttenberg. Het is den heer Enschedé, een bekend Haar lemmer, gelukt nieuwe bewijzen te mogen opdiepen voor de stelling dat de eere van deze grootste aller uitvindingen wel wezen lijk aan den bekenden burger van Haarlem, wiens standbeeld daar in de schaduw van den S*. Bavo op de Groote Markt prijkt, toebehoort. Bljj met dit resultaat hing de historische vereeniging te Haarlem op den gepasseer- den natten en somberen Maandagmorgen een krans aan het standbeeld van Koster. In triestige nevelen scheen de glans der historieen de lichtglans der beschaving waarvan de drukkunst het uitnemendste voertuig was, weerspiegelde zich in plassen en onder buien. Eigen Haard geeft een kiekje uit de buurt van Gouda, genomen door dhr. Wou ter Cool op een mooien Zaterdag in Maart van het vorig jaar. Het naderen van den Zondag was te bespeuren het komen van de stemming van rust. Op de hofsteden waren boerinnen met opgestroopte mouweD, bezig te schuren, staande op den vonder boven het water. Glimmend-koperen melkvaten met de halzen naar beneden stonden te drogen, of werden door den boer van den terugkee renden wagen gehaald, om straks eveneens gereinigd te worden. Door zulk een landelijk tooneeltje be koord sprongen de reizigers van de fietsen en deden deze leunen tegen een boom, om nu de Camera te ontvouwen. Nauwelijks was het toestel gericht, of de vrouw riep tot haren zoon„Jan, niet kjjker, dat zijn lui "an ansichtskaarten", en de boer verliet ijlings eene inrichting, die in geen huis mag ontbreken, terwijl zijne kleeding nog in orde gebracht moest worden. Zelfs de fox-hond rende blaffend naar de schuit. Een vijftigste deel eener seconde was intussehen voldoende geweest, om op de ontvankelijke plaat een indruk te weeg te brengen. De ontwikkelde foto gaf den toeristen meer dan één aardig beeld. Zij leverde ook de illustratie van bestaande toestander, strijdend tegen alle begrippen der gezond heid. Want op enkele meters afstand van de plaats, waar de vrouw ijverig de melk vaten boent en schuurt, is de man bezig de sloot te verontreinigen, doordat het privaat onmiddelljjk loost in het wasch- water, dat de vrouw gebruikt. De reizigers stapten op de fiats, genoten van het heerlijk Hollandsch landschap en dronken bij hun eerste ruit geen water, maar ook geen melk. Zjj namen eenvoudig bier. Driekwart jaar na de opname werd hetaantal iyphuslijders in Rotterdam grooter dan gewoonlijk. Is het nog noodig te vragen, hoe de besmetling in de melk kwam Er is ook een gevaarlijke zindelijkheid". In ons vorig nommer hebben we ge wezen op de belangrijke redevoeringen over het aanhangige wetsontwerp op het Hooger Onderwijs in de Kamerzitting ge houden door de heeren Van der Vlugt en De Visser. Ditmaal ontkenen we het onderwerp voor onze beschouwing over „onderworpen of vrij'' aan de redevoering van'den heer Schokking afgevaardigde van Harlingen. Deze afgevaardigde stelde tegenover het wetsvoorstel dat het particulier initiatief steunen wil den steun der Overheid en mitsdien ook het zeggenschap der Overheid. De heer Schokking stelde als ideaal een algemeen staats-examen voor allen die een Universiteits-diploma hebben verworven en christelijke openbare Universiteiten, en giDg met die wenscben alweder een schrede verder af van den weg die, naar antirevolu tionair begrip, steun en regeling geven mag met het doel om beiden zoo spoedig mogeljjk overbodig te maken. Daar is zooveel dat het particuliere leven en bedrijf in onze dagen doet hun keren naar Staatsleven, zjj het dan ook met opoffering van vrijheid en eigen zeggenschap. Het wereldleven dat door versnelde en verbeterde gemeenschapsmiddelen tot zelfs in ons, om zijn isolement bekend, Zeeland toe, heeft het plaatselijke leven opgeheven of verdrongen. De uitbreiding van arbeid en bedrijf steeds door den privaten persoon onder nomen of beheerd, en nu in handen van maatschappijen en vennootschappen. Da omkeering door ontdekkingen en ont wikkeling op menig gebied gebracht, en ten slotte, en dit niet het minst, de voort durende ervaring die ieder oogenblik leert dat de verschillende levenskringen den Staatskring, die ons geheele leven omsluit niet kunnen missen, al was het maar om de verschillende grenzen te bepalen, die ieder dier kringen, door natuurlijke aan drift steeds willen overschrijder, dat alles is oorziak dat het oude spreekwoord beter een klein baasje dan een groote knecht, uitslijt en in waarde vermindert. "Vrijheid breDgt zorgen, maar ook veer kracht. Onderworpenheid gaat gepaard met gemak maar ook met gemis aan bezieling. En consequent doorgevoerd, wat geen enkel antirevolutionair begeert, leidt Staats bemoeiing tot het inleiden of inluiden van den socialistischen heilsstaat. Ook nog in anderen zin onderworpen of vrij Kan het begeerlijk zijn de examen - manie nog verder uittebreiden Bij de vier of vijf examens door den student afteleggen nog een vijlde of zesde te voegen Zal het niet de dood zijn voor alle vrije studie, voor ieder liefhebberij-vak als de student afgericht worden moet voor het Staats-examen dat hem de begeerde loop baan ontsluit? Onderworpenheid aan de africhting sluit vrijheid voor wetenschappelijken arbeid niet zelden uit. Grasduinen is niet altijd te veroordeelen En grasduinen doet men in de vrijheid. RUSLAND en JAPAN. Wij hechten weinig waarde aan de oor logsberichten, ook aan die welke tele grafisch aankomeD. Hot eerste betrouwbare bericht schijnt uit Korea te zjjn gekomen. Het Londen- sche blad de Times ontving het van zjjn berichtgever die met een opzetteljjk voor het volgen der krijgsverrichtingen gehuurde stoomboot naar ^Tsjemoelpo geweest, en nu te Wei-hai-wei teruggekeerd is. (Deze onderneming kost de Times zoowat f 50,000 's maand?, alleen dit telegram komt op f5000 te staan). Het gewaagt van een leger-organisatie der Japanneezen welke alle Europeesche mogendheden verre achter zich laat. Zjj zullen waarschjjnljjk hun basis overbrengen naar Tsjinampo. Zij willen een sterke stelling in Noord-Korea innemen. De Russen zullen hen Korea wel laten be zetten. De Russische vloot zal voorhands geen slag leveren, maar een verdedigende houding aannemen tot in het begin van Julidan zal de helft van de Russische Oost zee-vloot naar Oost-Azië gezonden worden. Men hoopt voorts, dat op dat tjjdstip ook oen gedeelte van de Zwarte- zeev-loot onderweg zal zjjD. Aan alle schepen die op de werven liggen, wordt met koortsachtige haast gewerkt. Bjj den te Petersburg gehouden krijgs raad over de drie als koelies vermomde Japanneezen, die den 21en dezer werden gevat bjj een poging om de spoorwegbrug over de Soengari (bij Karbin) in de lucht te doen vliegen, bleek, dat de gevangenen Japanscbe officieren wareneen kolonel bjj de genie, een luitenant bjj de torpe- disten en een luitenant bjj de sappeurs. Allen behoorden tot den generalen staf. Zij werden ter dood veroordeeld, en opge hangen, op de brug, die zjj hadden trachten te vernielen. Goes. V., van Hoedekenskerke, is Dins dagmiddag in Café Boudeling van de trap gevallen. Hij brak een been en ontving de eerste heelkundige hulp van dr. Coenen. Goes. Wij herinneren er aan dat de circulaires voor de Vrije Universiteit met aanbevelend woord van ds. Littooij, notaris Wisboom Verstegen, e. a. en een ingesloten inteekenbiljet te Goes en omstreken ver zonden zjjn, De heeren de Jonge en We» melsfelder zullen deze week Kloetinge en Kattendijke bezoeken, onder hen en de overige coraiié-leden Bujjse, Dekker, Somer en Rothuizen is ook de rondgang in de stad verdeeld. Moge men hun een goede ontvangst bereiden. In de Brochure „Arm Middelburg" van de heeren D. Bimmel en O. J. Rie- men8 met teekeningen van mej. A. O., lezen wij op bladzij 7 Door ons werden bezocht 79 woningen, waarvan 50 met 1 vertrek; 27 met 2 ver trekken2 met 3 vertrekken en II waar van de zolder dient als slaapplaats voor personen van beiderlei kunne, zonder be- hoorljjke afscheiding. Verder waren er hieronder: 8 woningen bewoond door ge zinnen van 116 door gezinnen van 2 personen; 8 door gezinnen van 3; 11 door gezinnen van 4; 14 door gezinnen van 5; 5 door gezinnen van 6; 2 door gezinnen van 7 personen; 5 door gezinnen van 8; 4 door gezinnen van 9; 5 door gezinnen van 10; en 1 bewoond door een gezin van 12 personen. Ten slotte: 1 privaat op 1 gezin in 57 woningen; 1 privaat op 2 ge zinnen in 14 woningen; 1 privaat op 3 gezinnen in 1 woning; 1 privaat op 4 ge zinnen in 3 woningen; 1 privaat op 5 ge zinnen in 2 woningen en 1 privaat op 13 gezinnen in 1 woning. Moge dit boekje veel gelezen worden en tot verbetering leiden; want, zeer terecht zeggen de schrij vers Wie den toestand kent, is er mede verantwoordeljjk voor. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald dat de aflevering van manschappen van de lichting 1903, die ingevolge art. 101 der militiewet 1901 of ter vervulling van de plaatBen der man schappen, die op 15 October 1903 ont braken, moeten worden opgeroepen en be stemd zjjn ter volledige oefening, zal plaats hebben op Dinsdag 15 Maart te Middel burg. En dat de aflevering van de man schappen der lichting 19ü4, bestemd ter volledige oefening zal plaats hebben: 16 Maart te Middelburg, 17 Maart te Vlissin- gen, 19 en 22 Maart te Middelburg, 24 en 26 Maart te Vhssingen en 29 Maart te Tholen. Grijpskerke. Woensdag 17 Februari j.werd alhier de gewone jaarvergadering gehouden van de Vereeniging tot stichten en instandhouden van scholen met den Bijbel. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, werden wij door zijn in leidend woord terug geleid tot 17 Febr. 1894 zoodat het tienjarig bestaan kon worden herdacht. Het totstandkomen en de geschiedenis der 10 jaren mochten wij vernemen, de vereeniging begonnen met 53 leden telt er nu 117: de school ge opend met 63 kinderen staat nu daar met 101 leerlingen. Met dank aan den Heere voor de weldaden deze inrichting bewezen sloot de voorzttter zijn inleidend woord en nu trad de secretaris op met een ver slag in dichtmaat waarin op treffende en eenvoudige wijze de daden des Heeren in betrekking tot de school werden vernomen en het Gode alleen de eere grondtoon was. De penningmeester verslag gevende over het jaar 1903 kwam aan het einde met de aangename woordengoed slot over 1903 f 161,21. Het hoofd der school gaf mede een verslag over het jaar 1903 betreffende onderwjjs enz. en bracht tevens daarbij eene herinnering over het 10-jarig tjjdvak dat hij het voorrecht genoot als hoofd werkzaam te zijn- Nadat nog enkele leden eenige woorden hadden gesproken welke allen mochten getuigen van de goe dertierenheden en zegeningen des Heeren werd deze genotvolle vergadering met dankzegging gesloten. Stelle de Heere deze school verder voor deze gemeente ten rijken zegen. Wissenkerke. Dinsdagavond werd in de openbare school alhier vergadering gehouden van de afdeeling Volksweerbaar heid. Uitde door den penningmeester gedane rekening bleek dat in 1903 was ontvange- f 84.72 en uitgegeven f 52.88 w. o. eene

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1