Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 20 Februari 1904. No. 62. Kerknieuws» Sehooinieuws. li e eii tjs a ke n. Gemengde Beriehtea. Ingezonden Stukken. Uit de Tweede Kaïmep. Zoo is dan het langverbeide wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het Hooger onderwijs in openbare behandeling gekomen. Prof. v. d. Vlugt opende de rjj der spre kers met een speech op kalmen toon en in verzoenenden gees'". De scherpe aanklachten tegen het hooger openbaar onderwijs zijn niet geheel en al ongegrond. Vooral vóór en bij '48 meende men de zekere triomf te kunnen voorspel len der mechanistische wereldbeschouwing. Verschillende oorzaken riepen dit ver schijnsel in hot leven. Neem maar de ontdekking der mechanische voortbrenging, de leer van Darwin, de toongevende the orieën in de zielkunde, waarbij gerust ge voegd kan worden de moderne theologie. Men meende zoo, dat wetenschappelijkheid en openbaringsgeloof elkaar noodwendig uitsloten. Zj hoorden eenvoudig niet bij elkander. Onder dezen invloed geraakte ook het Universitair onderwijs. Een man als Groen werd gepasseerd. Maar toch zijn onder de onbetwiste liberale heerschappij, de katheders voor andersdenkenden niet ontoegankelijk geweest. Mannen als Schram, de Geer, Gratama bewijzen zulks. En daarbij er is reeds lang kentering. Overigens moet men de voordracht van menigen liberaal niet aan partij iigheid toeschrijven. De spreker herinnert er aan hoe te Groningen dhr. v. SwindereD, de tegen woordige vice president van den Raad van State in eene vacature werd gepolst. Doch hij weigerde. Onder dit Ministerie zijn zestien professorale benoemingen gedaan, waaronder slechts twee van het openbarings geloof. Hoe komt dit Men wijst u op het gebrek aan bekwame mannen, de schuld van het liberale uitsluitingssysteem van jaren her. len deele juist, maar dan moet ook de nawerking van dien ouden toestand ten bate komen aan de rijksfacilteiten, welke de Ministers voorlichten. Ook zij hebben zich niet geheel en al kunnen ont worstelen aan dit oude regime. Er was overigens goede wil genoeg. En dan moet men evenmin uil het oog verliezen, dat bij de meeste vakken van de wis- en na tuurkunde, ook bij de geneeskunst, de denkbeelden van den hiogleeraar niet van overwegenden invloed geweest zijn op 't on derwijs. Dit wordt van antirevolutionair standpunt allerminst toegegeven, 't is zoo. Doch spreker kin niet bagrijper, dat een Bakhuis Roozeboom een professor van gereformeerden huize zijne wetenschap anders kan doceeren dan prof. Cohen. En zelfs in de rechten en letteren vindt men nog wel een neutrale zón". Het voorwendsel dat wetenschap en open baringsgeloof niet kunnen samengaan, is aan het tanen. Geen man van beteekenis zal tegenwoor dig meer de stellingen van Ranan ver kondigen, neergelegd in zijn werk van voor 50 jaren»Do toekomst der wetenschap." In 't onderwijs is er gaandeweg verbetering gekomen. Dat geeft ook de Minister toe. Er wordt degelijk nota genomen van de chris telijk wetenschappelijke literatuur. Een. Thomas a Aquino, zoowel als een Groen en een Stahl worden bestudeerd. De pro fessor beweert andersdenkenden altijd te vertoonen van hunne be3te zijden. Per soonlijke denkwijze dringt hij zijnén studen ten niet op. Hij laat ze slechts gevoelen de verschillende levensbeschouwingen. Zoo doen ook collega's in de wijsbegeerte van het recht. Zoowel te Utrecht als te Gro ningen. Er zijn ook wel uitzonderingen. Denk slechts aan Bolland, den vurigen propagandist met de daad. Maar ook die propaganda werkt weldadig. De Uni versiteit leert de jongelieden zien met eigen ocgan, varen op eigen hompas. En dat kan niet zonder invloed blijven op de levens beschouwing. Zalf zoeken, om het te vin der, dat is de gulden les, het beste wapen tegen de eenzijdigheid der hoogleerareo. In Opzoomers tyd was dit anders. Er was al kentering. Maar die tijden zijn allang voorbij. Denk aan de krachtige, kritische figuren van de toenmalige studenten, een Veegens, Fabius en Willem v. d. Bergb. En die kritische geest is er niet minder op geworden. Yele Katholieke jongelui luisteren met aandacht bij prof. v. d. Vlugts collages. Aan de Leidsche Universiteit is de antirevo lutionaire richting althans in hare chris- telijk-historische levensbeschouwing aan de winnende hand. Verder komt de spreker op tegen de bewering in het verslag, dat anderen voor hunne kinderen professors willen van Chr. levensbeschouwing, ook het diplomeeringsrecbt voor de bijz. Uni versiteit en om dis redenen hunne offer vaardigheid toonen. Wat dit laatste betreft", men kan eerbied hebben voor ds vrijgevig heid der personen, zonder daarom nochtans verplicht te zjjn het doel te steuner. Ea dat de ouders Calvinistisch onderwijs verlan gen, zou men waarlijk niet toegeveD, als men ziet, hoe het lastige van twee examens te moeten afleggen, diezelfde ouders er toe brengt hen naar de gesmade openbare Uni versiteit te zendenDoch dit alles daargela- ten de bijzondere_ Universiteit is voor den tegenstander onaannemelijk door haar levensoorsprong. De leeraars worden vooraf gebonden aan een bepaaid gedachtenstelsel. Afwijking is ongeoorloofd. Een onderzoek, dat tot andere resultaten leiden zou, verboden. En de beslissing van een en ander wordt niet gelaten aan het eigen vrije geweten van den professor, maar wel aan een college van eerbiedwaardige directeuren. Docenten en leerl.ngen veikeereu alzoo in volslagen rechtsonzekerheid. Wat heden waarheid is wordt morgen verketterd. Da vrije universiteit kan slechts in zeer geringe mate dit bezwaar ondervanger, door den leeraren eene zekere mate van vrijheid te later. Djch dan ontstaat juist de twyfel in de harten der jeugd, waarvoor de ouders zoo beducht zij o. Ten slotte wordt de vrije universiteit niets niet meer dan eene prnpagandaschool van bepaald kerkelijke richting. De wetenschap wordt alzoo ver laagd tot dienares eerer politieke partij. Dat woord van »de Nederlander" haalde prof. v. d. Vlugt met volle instemming aar. Ook ging, volgens de spreker, het eenheidsbesef onder ons volk teloor. Ten deele was dit reeds geschied als gevolg van den schoolstrijd, doch toen was er meer reden voor dan nu, want toen was de antirevolutionaire partij getart. Nu zijn de toestanden geheel veranderd. Dhr. Roë'l bespreekt in zachte termen den nieuwen koer?, dien hij met leedwezen waarneemt. Hij is tevreden over het onder wijs aan de openbare hoogescholen, ook van Katholieke zijde wordt het gunstig beoor deeld, de bezwaren schijnen meer te zitten in het dnbbsl collegeloopsn en de dubbele examens. Spreker acht geldelijken steun aan het vry universitair onderwijs niet te liggen op den weg van den staat. Aan plichten zijn rechten verbonden. De staat zou een waarborg moeten hebben voor goed onderwijs. En daaraan ontbreekt heel veel. Zoo krijgt men teruggang, een soort facuiteits- scholer, waaraan groote nadoelen zijn ver- bonder. Ea wat het jus promovendi (het recht om graden te verleenen) betreft, moet het spreker verwonderen, dat toen dit bij de gymnasia aan de orde waf, geen enkel woord is gerept ten behoeve der toekenning van hetzelfde recht aan de bijzondere hooge scholen, zelfs niet door den tegenwoordigen Premier. Vermelden we nog voorloopig dat mr. v. I Isenga (chr. hist.) aan het ontwerp zijn steun toezegde, doch bezwaren bad hij wenscht onder meer meerdere weten schappelijke waarborgen; dat dr. Roessingh (lib.) onvoorwaardelijk en dr. de Visser vooralsnog" zich er tegen verklaarde, en mr. Troelstra het ontwerp »krachtig" be streed. Voor de sprekers van heden zie men de Telegrammen. VERBETERING. In ons vorig no staat, in de Telegrammen het woord Monister moet zijn Monster. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Barneveld dr. J. D. de Lind v. Wijngaarden te Utrech'. Aangenomen naar Eek en Wiel door ds. A. Burger te Dreischor. Geref. Kerken. Aangenomen naar Borger door H. Hec- gelbroek te Vijfhuizen naar Sleen door H. A. Ktevits cand. te Nijserk. Bodankt voor Eater door H. A. Kievils cand. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de acte nuttige handwerken mej. N. Ribbens te Zierikzee en E. A. Veiburg, N. S. Deur waarder en E. de Beste, allen te Goes. Als lid van het hoofdbestuur der Vereeniging van Chr. Onderwijzers enz. moet dit jaar aftreden de heer A. Ride- maker h. e. s. te Middelburg (niet her kiesbaar), zitting hebbende voor Z.-Heiland beneden de Lek, Zeeland, N.-Brabant en Limburg. Op het drietal te zijner vervan ging hebben de leden bij stemming ge plaatst o. a. den heer L, C. Breebaart ins gelijks b. e. p. te Middelburg. Arrondtssements-Rechtbank te Middelburg. Heder, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: overtreding van rijksbelastingen E. v. H., winkelier, Sas van Gent, tot 3 d. gev. straf; mishandeling: A. v. 't W., 22 j. koopraa", Baarland, tot 1 m., en P. K., 27 jpolder werker, S'. Jansteer, thans verblijvende t9 Sloten, en A. R., 48 j., koopman, Hoede- kenskerke, beide tot 14 d. gev. straf, en W. P. J. B„ 20 j., landbouwersknecht, Sluis, en J. J., 37 j., werkman, Meliskerke, beiden tot f 5 b. s. 5 d. b. wederspanmgheid J. C. 't G 22 j., P. W. 't G 30 j„ en A. J. 't G., 27 j., bootwerkers, Terneuzer, de le tot 14 d. en de 2a en 3a ieder tot 2 m. gev. straf, en P. J. P. v. W., 57 j., smid, Vlissinger, tot f 10 b. s. 10 d. h.en diefstalJ. v. d. B., 13 j., arbeider, Ierseke, tot 1 m.,en J. K„ 12 j., loopjon gen, Vlissinger, tot 7 d. gev. straf. Ontslagen van rechtsvervolging mei last tot plaatsing in een rijks-opvoedingsgesticht tot den leeftijd van 15 jaren: J. v. P., 13 j j arbeider, Ierseke, beklaagd van diefstal. Vrijgesproken-. C. v. D., 15 j., zonder beroep, Axe', beklaagd van diefsta'. In de Woensdag gehouden zitting van den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, werden behandeld de beroepen van C. E. van DijkeKievit en andereD, onderwijzeressen aan de openbare lagere school te Ierseke, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij is goedgekeurd de verordening regelende de jaarweddon van de hoofden en het verder onderwijzend personeel der openbare lagere scholen in de gemeente Ierseke. Rappor teur was de staatsraad mr. Moltzer. Goes. Het plan tot het oprichten van een eigen tehuis voor »den" werkman alhier heeft Woensdag avond naar de M. C. ver neemt zijn beslag gekregen. Onder den naam van Honger Op", kwam deze arbeidersvereniging tot stand met ruim honderd personen die als lid toetrader. Een comité van zes personen werd benoemd, bestaande uit J. Behage, L. Broekveld, M. Geene, W. v. d. Visse, J. Zom en J. Kiene. In een circulaire zal aan de ingezetenen om financiëelen, zedelijken of persoonlijken steun worden gevraagd om eeo huis of lokaal te kunnen inrichten, waar het den werkman gezellig wordt gemaakt, en waar lezingeD, cursussen en uitvoeringen zullen plaats hebben. (Dit »eigen tehuis voor den werkmam" klinkt al even aanmatigend als »de arbei ders" die de S. D. A. P. zegt te vertegen woordigen. Wij maken er attent op, voor zooveel noodig, dat het eigen tehuis voor den werkman is by zijn vrouw, in zijn gezir, bij zijn ouders; en dat de Cnristen- werkman volstrekt gaen behoefte heeft aan aparte lokalen ter bevordering der uithui zigheid en nog minder aan uitvoeringen. Voor noodzakely'ke vergaderingen heeft hij »Samuel". Bovendien al die cursussen en nitvoeringen voor den werkman bedoelen of hebben althans maar al te vaak ten ge volge propageering van de sociaal demo cratische beginselen en opbouw der S. D. A. P., die wij uit alle macht, in 't belang van den werkman moeten weerstaan. Red.) Oude palen. Met dit onderwerp trad Donderdagavond voor de afdeeling Goes van den Chr. Nat. Werkmamanbond op ds. D. Bins van Ellowoudsdijk. Spreker heeft gedacht aan den spreutdichter die schreef »zet de oude palen niet terug die uwe vaderen gemaakt hebben", en die daa-- mee meer heeft bedoeld dan grenspalen voor land en erve. Niet over houten of steenen maar over redelijke palen zal hjj het dus hebben. Datgene wat onze vaderen eenmaal daar hebben gesteld, waar ze toe gekomen zijn door rijpe ervaring veracht dat niet, werp dat niet omver. Als een bespotting klinkt in onzen tijd dat woord in veler ooreD. Men lacht wat om dit alles tegenwoordig. Als een gevangene gevoelde men zich in de vorige eeuw van alle kanten ingesloten, maar men is begonnen met over de om heining te zien en men voelde zich een frissche wind in het aangezicht waaien en een prachtig vergezicht vertoonde zich aan den nieuwsgierigen blik en men ging er over spreken die omheining weg te ruimen, men werd revolutionair. De 19e eeuw baarde de 20ste eu nu werd voor moeder ec dochter samen de ruimte natuurlijk al te beperkt en was de vorige eeuw reeds revolutionair, de tegenwoordige is het nog veel meer. Zette menigeen bij dat al'es een ernstig gezioht thans doet iedereen er aan mee. Aangetoond werd met voorbeel den dat dit plaats vindt op het gebied van wetenschap en kunst, van litteratuur en in het maatschappelijk leven. Voor de predi kanten is afgeschaft de korte breek en de steek en men ziet ze met hoeden op van allerlei vorm van allerlei inhoud had Spr. haast gezegd op een fiets rijden ter predikatie. Wat zullen wij du zeggen van al deze dingen Spr. heeft wat gegoocheld met het woord revolutie. Eigenlijk heeft hij bedoeld die revolutie die het gevolg is van evolutie. Bedoeld wordt ditStraks be ginnen de knoppen van den kastanjeboom te zwellen en ze breken er uit, en als in Mei de boomen in bloei staan dan bewon deren we die pracht maar de vrucht beeft zich niet gezet of ze verwoest die bloe sems en verdord vallen ze op de aarde neer. E a zoo is het ook op maatschippelijk, op zedelijk en op geestelijk gebied, want wy gaan vooruit en die vooruitgang is van God gewild en liever dan jammeren over de nieuwigheden van onzen tijd, willen wij zeggen „twintigste eeuw het is een lust om in u te leven Wij zijn kinderen van onzen tijd, iedereen is het mia of meer en wy willen het zijn. Moeten wij dan maar meedoen met hen die alle oude palen uitrukker, op een hoop brengen, in brand steken en er rond staan dansen den wilden dans der vlammen en luide zingen het vroolijk lied der bevrijding? Hier komt nu het moeilijke voor den Chris ten, hij moet weten te onderscheiden. Niet tegen nieuwigheden omdat het nieuwig heden zijn, evenmin er daarom mee dwe pen er is een derde een .middenweg. Er is revolutie door evolutie dat is de van God gewilde vooruitgang, maar er is ook een revolutie die niets anders is dan verwoesting. De laatste is die der socia listen. Waarom ze dat i?. Ziet als de vrucht de bloesems doet verdorren en afvallen, dan is dat niet enkel verwoestingdie ver- nieuwfng is ook behoudend en bewarend, ze bewaart het beste, de kern opdat het volgend j lar weer nieuwe bloesems zullen kunnen komen. En nu de kern, het wezen van alle dingen de oorsprong en Bestuur der van alle dingen, het beste, is voor ons God en wat nu begint met Godverzaking en verwerping en dat doet het socialisme, dat is de eigenlijke revolutie, de absolute verwoesting. "t Vindt zijn oorsprong in het materia lisme en is aangevallen op de palen van Godsdienst, van vaderlandsliefde, van het huwelijk, het huisgezin, 's mensehen ver antwoordelijkheid. Het is het socialisme dat lacht met al di9 oude dingen en dat zelfs den hemel lesto-mt. Maar die in den Hemel woont zal lacheD, de Heer zal ze bespotten en reeds ziet Spr. het oordeel komen en reeds is het waar te nemen in den geest van ontevredenheid die zich allerwegen open baart nu men het allerwegen veikmdigt dat de mensch bij brood alleen wel zal lever). Aan ons als Christenen de taak om den strijd tegen die revolutie aan te binden ook door propaganda te maken voor onze beginselen. De Chr. Nat. Werkmans bond wier verschillende Damen eveuvet-1 verschillende palen zijn, verzette die palen niet, werpe ze niet omver, maar houde ze in eere. Ieder harer leden strijde als een man tegen alles wat ze omver wil werpen in de mogendheid des Heeren Heerer, Gol van den h9tnel zal het ons do9n gelukken. Bij het mij neerzetten tot het schijven van dit verslag gevoelde ik het onmoge lijke van deze boeiende voordracht weer te geven zoo, dat ook die dit lezen er aan zouden hebben wat zij er aan hadden die ze hoorden en aan het einde gekomen ge voel ik dit nog meer, maar ik vlei my al kon het niet op volledigheid bogen het toch wel voldoende zijn zal om instem ming te betuigen met het woord van Dp. van Lelyveld die aan het einde den Spr. dankte en deze lezing niet maar alleen een schoone maar ook een interessante noemde. Vlissingen. Heden kwam alhier op de haven H. M. Monitor »Reinier Claessen" komende van Hellevoetsluis, Kommandant de kapt.-luit. ter zee P. ScholteD, om ge durende den oorlog in Oost-Azië hier ge stationeerd te blijven. Heinkenszand. Door de politie alhier is een valschen gulden in beslag genomen, jaartal 1897 en zonder randschrift. ïleinlceiisizaiMl Onbekende kwaad willigen hebben in de weide van den mole naar D. A. Rijk niet minder dan achttien jonge plantboomen tot tegen den grond afgehakt. De heer Magendans spreekt Zondag a. te Vlissingen; Woensdag te Souburg en Z rndag 28 Feb. te Middelburg in 't belang der stichtingen te Wagenborgen. Kruiningen. In een Donderdag belegde buitengewone vergadering van ingelanden van den Kruiningscben polder, is met groote meerderheid van stemmen besloten om over te gaan tot het verharden van al de wegen in den polder, alsmede een rijweg aan te leggen vanaf het station Kruiningen in aan sluiting met den zoogenaamden Kapelweg. Tot dekking der kosten zal eene leening aangegaan worden. Zro zal dan eindelijk in eene groote behoefte worden voorzien, zooals de polder Waarde en Rilland-Bith thans al tot voorbeeld strekt. Krabbendijke. Donderdagavond ver gaderde de vereeniging tot stichting en instandhouding eener christelijke school op Gereformeerden grondslag" om de ver slagen over het afgeloopen jaar te hooreD. Na het zingen van Ps. 78 4 en gebed las de voorzitter een gedeelte van Ps. 78 en knoopte daaraan een hartelijk woord vast, waarin hij tot voortgaan op den in geslagen weg aanspoorde. De rekeniög van ontvangst en uitgaaf was door twee leden nagezien en in orde bevonden. Bij een uitgaaf van ongeveer f 2600 sloot de rekening met een tekort van ruim f76. Tot dekking daarvan werd door de aanwezigen op een lijst voor f 45 geteekend. Er mag zeker verwacht wor den, dat de niet aanwezige vrienden van bet Chr. onderwijs voor de rest zullen zorgen. De secretaris wees in zijn jaarverslag er op, dat de Heere weer tot hiertoe hielp, op hetgeen de voorstanders van het Chr. onderwijs daarvoor doen boven de ouders die aan de openbare school de voorkeur geven en op de noodzakelijkheid van samen werking tusschen ouders en onderwijzers. De vereeniging heeft 40 leden. 20 ouders, die geen lid zijn, zenden hun kinderen toch naar de school. 23 leerlingen ver trokken in het afgeloopen jaar, deels wegens volbrachten leertijd, deels wegens vertrek naar elders, 0. a. gingen 7 leerlingen naar Noord-Amerika. Door een en ander was het getal leerlingen op 15 Jan. 11. 87. Het bestuur wenschte, vooral ook met het oog op mogelijke wetswijziging het onder wijzend personeel op 3 te houdeD. Nie mand der leden verklaarde zich hier tegen. Het suppletiefonds had bij een bedrag van f 435, dat had moeten worden uitge geven, een te kort van f 57,83. Onder de inkomsten was een bedrag van f353,16'uit de busjes in de Ger. kerk en giften in de collecten. De secretariB van het suppletiefonds wees in zijn zaakrjjk verslag op de noodzake- lykheidom liefde tot doChr.school te toonen, zoo noodig door er iets voor op te offeren om maar weinig van het suppletièfonds noodig te hebben. Ook verder werd in deze vergadering gewezen, dat ieder ouder zooveel mogelijk zelf heeft te zorgen voor het schoolgeld van zijn kinderen. Inplaats van dhr. Jac. Verlare werd J. Philipseals vertegenwoordiger der ouders bij het Bestuur door de aanwezige vaders met goedkeuring van dn vergadering ge kozen. Met dankgebed werd deze goed bezochte vergadering gesloten. Rilland. Het was Woensdagavond jl. druk in ons dorp. Toevallig viel het samen dat de bakende heer De Winter hier in de gemeente-herberg voordrachten gaf, en de heer Dekker uit Goes optrad voor de A -R. Kiesvereeniging te dezer plaatse in de Openbare School. Dus voor elk wat wils. De aanzienlijken en gegoeden hielden het met De Winter, terwijl een 60 a 70 mautei, voor het ovorgrootste g sdeelte uit den arbeidersstand, kwamen hooren wat de heer Dekker had te vetlelieD. Nadat de vergadering was ga ipend met psalmgezang en gebed door den voorz. G. Vette, nam de Spreker het woord over het aangekondigd onderwerpOrganisatie. Bij het licht der B. S. toonde Spreker aan dat Organisatie noodzakelijk ie, en dat vooral in dezen tijd om met succes op te treden tegen het overal indringend socialisme het bepaald volgens leer en belijdenis eisch des tijds is. Srcialisme en Christendom is niet te vereeniger, ook niet met het oog op den arbeid, hoewel de eerstgenoemden zulks beweren. Een reeks van citaten uit hare geschriften en lezingen bewezen het tegen deel, enkele werden door Spreker voorge lezen. Van de Vrijz.-deraocraten verwachtte Spreker nietszij zouden spoedig zijn op gelost in de sociaal-democraten. Ten slotte drong Spreker aan zich door organisatie schrap te zetten ea zich aan te sluiten bij de bastaande A.-R. Kies vereeniging. Voor debat meldde zich nie mand aan. Nadat de voorzitter den heer Dekker bedankt had voor zijn goede woor den, werd door Spreker geëindigd met dankgebed. Een man van het machinepersoneel der Harwichboot te Hoek van Holland werd door een slag dor machine oumiddelijk gedood. Een driejarig dochtertje van een tuinier te 's-Gravenzande is in een onbewaakt oogenblik in een mestput geraakt en gestikt. Een daggelder te Haarlem mermeer had het ongeluk door het steige ren van het paard van zijn wagen te vallen. Het dier trapte hem zoodanig tegen het hoofd dat hij na eenige oogenblikken over leed. Een landbouwer te Beilen is met paarden en wagen in een sloot langs den Wig geraakttoen men bem te hulp kwam, bleek hij reeds verdronken. Is Staalmins portret met levensschets uitverkocht? De *Chr. Democraatbevatte deze week zyu advertentie niet. Alleen »een bed voor het leven" en de advertentie van v. d. Stal. Te Dieren is plotseling overleden op 64-jarigen leeftyd de heer C. L. v. Woelderen pas afgetreden directeur der maatschappij Zeelanden van 1888 tot 1901 lid der staten van Zeeland, laatst voor het kiesdistrict Vlissingen. Hij was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en een algemeen geacht man. Vele katoen- en wolfabrikanten te Tilburg nemen geen orders voor het bui tenland meer aan, daar de meesten groote spoedeischende bestellingen van Japan ge kregen hebbeD. De vissehers uit de buurt van Pold- her, Cornwall, Engeland, meenen het aan houdende slechte weer dat in den laatsten tyd aan hun kust heersebt te moeten toe schrijven aan de installatie aldaar voor draadlooze telegrafie, en vragen daarom verwijdering van het station aan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Qeachte Redacteur Zij mij een kleine plaatsruimte in uw blad vergund voor onderstaande regelen. Weldra zal voor vele jongelingen weer bet oogenblik aanbreken wanneer ze zullen worden opgeroepen tot verdediging des vaderland?. Zij zullen hunne ouderlijke woningen moeten veriater, en zich moeten verwijderen van diegenen die hen met hunne liefde omringen. Van hunne vrienden en bekender, en ook vaa de Chr. vereenigii- ger, waar zij zooveel geestelijken en zedt- lyken steun ontvingen. Wie kan eigenlijk in woorden uitdrukken wat ze misser. Zij zullen worden geplaatst in een voor hen geheel nieuwe omgeving; op een voor velen gevaarlijk terrein, inzonderheid voor de zwakken, voor de bevreesder, voor de klein- moedigen. Geen wonder dus dat vele ouders hunne zonen met een zucht en bede tot God zien vertrekken. Het is of ze hun kind of hun zonen reeds tegen den vijand zien optrekken, het gefluit der kogels hoorer, en hun pand gekwetst zien opgenomen. Gode zij dank; zoo erg is het gelukkig nog niet bij ons. Ei toch geheel denkbeeldig is dit nie'. Denkt eeus na eventjes; en gij zult het met mij eens zijn dat de jongeling inderdaad tegen den vyand optrek'. Tegen een vijand die veel gevaarlijker is dan nog wei deze. Een vijand die het geestelijke leven ver woest. De natuurlyke vijand mag met kanonnen, kruid en lood, met het gekletter der wapenen verwoesten ons natuurlijk leven; de vijand van onzen tijd die ge- banierd staat onder de leus „ongeloof, spel, drank en vi ijheid'', verwoest niet alleen onp, en kan niet alleen verwoesten het tjjdelyke maar ook het geestelijke, het eeuwige leven. Ook maakt hij onder dit motto vele gevan genen, en doet ze in de ellendigste slavernij overgaan. Teeken ik te scherp? Ik gelooi het niet, waarde lezers. Het kazerne-leven geeft veel aanleiding tot ver achting van het Godsdienstig en zedelijk leven, en nooit kan bij een huisvesting van zoovelen, ook met den besten wil, het kwade bezworen worden. Zeer treurig zijn dan ook soms de mededeelingen dien aangaande. En hier staat ieder jongeling aan bloot. Niet alleen de zwakke maar ook de sterkere, dat heeft de ondervinding zoo dikwijls ge leerd. Het is maar al te waar wat de Schrift zegt: „Zoo wie meent te staan, zie toe, dat hij niet valle

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 5