NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 62 1904 Zaterdag 20 Februari. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- - HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN DE OOËLÖ5T REOLAÜES. De beste reden. Buliealandseli Overzicht el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. XTXZ. Middelburg, ook voor St. Laurens 23, 24, 25 en 26 Februari, 1, 2, 3, 4, 9, 10 en 11 Maart. ii. Nadat we de strijdende partijen, voor zoover land en volk betreft, de revue doen passeeren lijst nu de vraaghoe komt het toch dat deze twee buren in Aziti niet in goede buurschap leven kunnen, maar na vele twistgedingen nu vechten gaan En op die vraag een antwoord te geven staat zoo wat gelijk met het oplossen van een vraagstuk uit de driehoeksmeting. Hoe ingewikkeld is de toestand Vooreerst omdat hot evenwicht der Staten in Azië zou geschaad worden zegt de Japanees. De Rap, toch reeds meester van een halve wereld, zoekt meer terrein, en begeert bruikbare havens aan de Gele Zee. Ten tweede Rusland zoekt in Korea en in Alanschoerije, landen met groot prc- ductie-vermogen en goede koopkrach', uit handelsoogpunt, vcordeelig terrein. En Ruslaud zegt Japan is een par venu onder de volkeren. Een vlegel, zijn jeugd ontgroeid. Groot doen, doen ais de „oomes" brengt hem tot brutaliteit. Hij, Japan, wil aan het hooii staan van het Mongoolsch-Maleische ra?, zoo talrijk in Azië, en wil het volkrijke China brengen onder Japaansch patronaat. Daarom tuchtigde het betrekkelijk kleine Japan in '95 het groole, maar duffe Ciiine, dat was zijn eenen buurman. 't Is goed gelukt, maar de resultaten werden hem door den raad der volkeren onthouder, erf nu wendt dat volk in zijn overmoed zich tot den anderen buurmar, om te trachten op dia wijze de eerste vicol in Azië te spelen. Groot-Brittanje en Japan. Het eene in Europa, het andere in Azië. Eilanden beide. Beheerschers van de zeo beide. Sleutels van de twee Oceanen. Dat ie, naar de opvatting der Russische staatkunde, het streven van Japan en moet Rusland dus voorkomen. Ziedaar de reden die men opgeeft voor dezen oorlog. Een tweede vraag, evenzeer voor de hand liggende, is de vraagwelke zal de politiek der Mogendheden zijn Die van Europa is bijna geen vraag. Europa huldigt onvoorwaardelijk de po litiek der non-interventie. Het is al zoo dikwijls gebleken. Mits Engeland in 't oog gehouden worde. De ürrtsche Koning sprak bij h6t vor stelijk huwelijk de vorige week op Windsc gevierd wel vriendelijke woorden tot den Russischen gezant, maar ieder die gevoelt hoezeer de politiek van Engeland die van het brutaalste eigenbelang is, en ieder die de sterke positie van Engeland in Europa kent zal weinig waarde hechten aan die vriendelijke woorden. Engeland heeft in Europa, door zijn ge- isoleerde ligging, rondom in de zee, geen gevaar te duchten. In Amerika voorziet Engeland kalm en gelaten, zich schikkende in het onvermij delijke, het verlies van Canada. In Afrika is het zoo ever, helaasals overwinnaar van het Hollandsche ras ver sterkt en in Australië is het heer en meester. Maar hst Indische Keizerrijk, hetgroote bezit van Groot-Brittanje in Azië, vindt in Rusland een nabuur en mededinger. Ea indien de vermetelheid vaa het over moedige Japan eens onverwacht, zij het dan ook slechts tijdelijk, sucees verkrijgen mocht, zal dan niet het Imperialisme man nen als Chamberlain te machtig worden In Azië is het China wolks houding in bijzondere mate de aandacht trekt. Ook China verklaarde officieel een strikte neutraliteit te zullen handhaven. Maar China loopt bet grootste gevaar het meeste te lijden onder de gevolgen van den oorlog, on vorgeet niet China heeft sinds 1895 nog oen rtkoning wegens geloden nederlagen met Japau to vereffeneD. De houding vaa het rousachtige China mot een bevolking grootor dan die van eenig land op aarde, is door zijn ligging en zijn handel van de grootste beteekenis voor da volkeren. En als men nu daarbij west dat de 300 millioen Chinoezon loven in volmaakten haat tegen hot christendom zoodat nog in 1870 eonige Fransche zen delingen, 40 zusters van barmhartigheid er een aantal tot het christendom bekeordo Chineezen om bun geloof werden omge bracht, dan zal men begrijpen met hoe- voel gespannon vorwachting do vraag wordt gedaan: zal China in dozen oorlog neu traal biijveD? Èa hot j.gole gevaar", èn het belang dat allo groote groote Mogendheden hebben bij de normale handelsbetrekkingen mot China zullen hot uiterste doen beproeven om het gevaar te localiseeren. En nu nog ten slotte de vraag: hoe staan de kansen in den uitgebreiden strijd Dat de oorlog hoofdzakelijk een zeeoorlog zijn zal staat naar de meening van aile deskundigen vast. En te oordeelen over do capiciteiten der vloten is aan Engeland toevertrouwd. Het is daarom dat we hier het oordeel van den EDgelschen Admiraal Freemantle doen vol gen die de Japansche vloot in de jaren 1894 en 1895 heeft leeren keDnen van nabij. Hij schrijft: te oordeelen naar den ijver der officieren in den Japansch-Chi- neeschen oorlog en de vastberadenheid van het volk zullen do Japanneezen zeker met hun vloot niet achteruitgegaan zijn. En toon reeds hadden ze weinig meer te lee ren van welke vreemde vloot ook. Deze lofspraak van een deskundige zegt veel. Maar de oorlog te velde gevoerd zou naar het oordeel van alle deskundigen al spoedig Japans minderheid doen gevoelen. Rusland heeft voor zjjne verdediging mil- liarden uitgegeven, geduchte logers ge vormd, een reuzenplan, den Russisck-Sibe- rischen spoorweg gebouwd, havens met dokken en werven op verren afstand van het middelpunt, aan do Zwarte en Oostzee geQpend, en oen enkele blik op de kaart zegt u dat Rusland mat zijn 100 millioen inwoners en zijn onmetelijke rijkdommen onoverwinnelijk schijnt. Geon deskundige kan zich een blijvend succes van de Japansche wapenen in dezon oorlog voorstellen en geen antirevolutio nair die zo ook wenscht. Onder de wereldrampen zou het niet de kleinste zijn als het christelijk Europa bukken moest voor do ruwe macht van het Heidensohe Azië, en als het ingewik kelde proces dat de wereldgeschiedenis door dezen oorlog ontplooit in een. onge dachte vaart meesleepan mocht zoovelen die nu hoopten er buiten te blijven. De heer G. Schurinck zegt waarom hij in de Piiikpülen vertrouwen heeft. Toen men aan den heer G. Schurinck, Wagenmaker te Raalte vroeg, waarom hij de Finkpillen zoo waardeerde, antwoordde hij »Om de eenvoudigste reden ter wereld, omdat zij mij genezen hebben en omdat zij mij genezen hebben toen al do andere be handelingen schipbreuk hadden geleden. Onze vers'eggever kwam op zijn laatste reis in Nederland te Raalte en hoorde aldaar van den heer Ten Hove, kruidenier, dat er zich zeer merkwaardige gevallen van genezingen door de Pinkpillen te Raalte hadden voorgedaan en onder anderen bij den hoer Schurinck, Onze verslaggever liet deze gelegenheid niet voorbjjgaan en begaf zich naar zjjr.e woning. Aldaar vernam hij van hem persoonlijk dat bij twintig jaren aan de maag geleden had, en een ieder weet wat het i3 aan eene maagziokte te lijden. Telkens na hot eten had hij eene ongewone uitzetting der maag welke hem zoor deed lijden. De eetlust was gering, de spijsvertering moeielijk, bij dit alles kortademing en hinderde hem ten zeerste tot uitoefening van zijn beroep en maakte hem lusteloos. In do dagbladen, zoo verhaaldo hij aan onzen verslaggever, had ik veel over de Pink pillen gelezen welke in dergeljjke gevallen als het mijne groote diensten hadden be wezen. Vanaf de eerste doos gevoelde ik reeds beterschap; dit moedigde mij aaD, ik zotte de behandeling voort, mijne krachten namen toe, mot lust verricht ik weder mijn arbeid, ziedaar zijne eigen woorden en daarom waardeer ik ze zoo en kan ze een ieder ten zeerste aanbevelen. Zo zijn onovertroffelijk togon bloedar moede, bleekzucht, neurasthenie, zenuw ziekten, maagziekten, algemeene zwakto, bewijzen groote diensten bjj de vorming der jonge meisjes, rheumatiek en heup- jicht. Prijs f 1.75 de doos, f9per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabnie, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheker. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij JOH. DE ROOS en voor Goes en omstreken bij Gebr MULDER, Drogerijen en Verfwaren. RUSLAND en JAPAN. Een Pruisisch «iffieier berekent dat do kansen der Japanneezen zeer gestegen zijn. Hunne booten kunnen thans troepen voeren tot op het schieroiland Liautong. En Rus land dat du alleen steunt op den Mants- joorijschen spoorweg, is er slecht aan too. Wij lozen dien aangaande in de Nieuwe Courant »Eeu slechter verbinding dan deze weg van één spoor, dio vele duizenden kilo motors lang is en daarbij nog door vijan delijke of althans onbovriende strekon loopt, kan men zich met don besten wil niet denken. Hot gansche Russische leger zou niet in s'aat zijn, dit twijfelachtig bezit tegen vernieling te beschermen. Elke brug, elke dwarsligger, elke spoorstaaf, elke schroef levert gevaar op. Iedere Cbineesche koelie, die Biecht behandeld is, kan zich bier op Rusland wreken door deze kost bare verbindingslijn te vernielen. Daarbij verstaat de Chinees eveneens als de Japanner voortreffelijk de kunst, met ontplofbare stoffen om te gaan welk een meester hij is in het vernielingswerk, toonde de spoor- weg TientsinPeking, toen die in handen van de Boksers was gevallen." De schrijver verzekert, dat reeds tijdens den Boksersopstand heele scheepsladingen Japansche koelies dagelijks te Tsifoe aan kwamen, om van daar naar den grooten spoorweg te trekken. Zij werden zeker niet gelokt door het karige Russische loon. Heil Noord-China, Mongolië' en Mantsjoerije inbegrepen, wemelt van deze Japansche apostelen, en die lieden bezitten oen vader landsliefde, welke zelfs niet voor den dood terugschrikt, wanneer zij den Staat kunnen dienen en den vijand afbreuk doen. De vijandschap der bevolking jegens de Russen maakt dezen «toestand nog erger. Wie de Russische soldaten de koelies achter zich aan hoeft zien sleepee, den staart om hun hand gewikkeld, of hen met schoppen en zweepslagen hooft zien »bewerken", zal zich zeker niet over deze gezindheid der bevolking verwonderen. De Mandsjoers zijn daarbij nog trotscher dan de Chineezen. De Russen hebben hen nooit geheel onder den duim gekiegon en de »roovers" zijn niets anders dan lieden die vechten voor hun land. Deze lieden zullen spoedig ge noog van Ruslands tegenspoed vernemen, dit zal hun een teeken zijn, zelfs onder de oogon der Russische baanwachters hun vernielingswerk te beginnen. Doch een Russisch ontzettingsleger zou ten slotte kuunen trachten den langen weg door Mandsjoerijo af te leggeE Zelfs in dat geval zou zulk een leger door zijn noodzakelijk mee te voeren trein bijna onbeweeglijk zijn, het geheele land weder opnieuw moeten veroveren en daarbij gevaar loopen, te laat te komen. -1 - »Het idee van zulk een ondernemen lij kt bijna belachelijk. De eenige spoorsvegvei- binding, die de Russen wellicht door wach ters voorloopig zouden kunnen beveiliger, is de lijn Port-Arthur—Wladiwostok. Maar ook deze verbinding kan door de Japanners worden afgebroken door legerkorpser, aan de kus', ton noorden van Korea geland. Een dekking in den rug kan zulk een beweging trouwens niet genoemd worder, »Uoe onder deze omstandigheden de Russen hun leger in Oost-Azië van den, ondergang kunnen redder," zoo besluit deze oud-Pruisische officier, »is mij niet recht duidelijk." Vermelden wij nog dat bjj do verkiezin gen voor het Kaapscha parlement ook de Zuid Afrikaan Sauer is uitgevallendat een ministerie uit de progressieven onder den invloed van den bandiet Jameson staat op te treden dat nu de kiestabel wel zal veranderd wordenen dus de Ziid- Afrikaanseha partij er in de eerste jaren wel onder zal blijven. Alles tegevolge van 't feit dat velen het kiesrecht verloren hadden wegens den oorlog, de broeders niet overal even eenstemmig waren weers gesteldheid en elende nepeD, en de afstan den voor velen te groot waren. Bij de verkiezing voor het Engelsche Lagerhuis in het district St. Albons is de conservatief Gibbs door den liberaal Slack vervangen, met 4757 tegen 4625 op Gibbs. Sedert 1892 is de conservatiovo meerder heid die toen 2524 bedroeg in een min derheid van 132 veranderd. Een klap voor Chamberlain, want Gibbs was zijn geestverwant on lid van zijn tariefcommissie. 19 Februari 1904. Uszer dagen namen wij een berichtje over dat prof. Koster te Leiden van zijn plan om met deu homoeopathischen arts Da Groot een vergelijkend onderzoek in te stel- lan naar de mogelijkheid van genezing van Cataract (in de oogen) door homoeopathischa rniideler, had afgezien. De curatoren der Leidsche Universiteit verzetten zich tegan dit plan. D.t noemden wij lichtschuwheid; het kan echter ook voorzichtigheid geweest zijn en wel die voorzichtigheid welke de moeder der wijsheid is. Immets bij onderzoek in een tijdschrift waarop dr. De Groot zich beroepen had, bleek den professor dat van de 125 oog- lijders er slechts 7 genomen worden, dat het simiha similibus (gelijk geneest gelijk) op geen van deze toegepast isen dat er nog 5 van mislukt zijn. Dr. Da Groot moet trouwens ook zijn ongelijk reeds eikend hebben. Wij hopen dat een vergelijkend onder zoek nog eens op andere lijders, bijv. long- of maag- of uitslaglijders, en der gelijke zal plaats hebben; opdat de meer dere voortreffelijkheid van een van beide geneeswijzen kunne vastgesteld worden. Da homoropaihen durven dat vergelijkend onderzoek, naar het schijn', wel aan. Volgens De Sprokkelaar is te Amsterdam in een anfirev. pro pagan daclub de sociaal democraat Loopuit opgetreden oia zijn soci aal democratisch standpunt bloot te leggen de vergadering werd geopend en gesloten met gebed. Dit optreden van een sociaal democraat ia een vergadering van eert club die ver breiding der antirevolutionaire beginselen beoogt staat ook ons niet aan; en even- Toen laatst de heer Oosterbaan voor de Christelijk democraten te Hengeloo zou op- min dat in deze vergadering, als gold het een heusche propaganda-avond, openbaar gebeden en gedankt is. Hieruit spreekt weinig besef van de be teekenis der nadering voor den Troon der Genade. Het doet denken aan het optreden van den Takkiaan Pyttersen in 1894 te Naald wijk waar een gereformeerd predikant cp gelijke wijze voorging. Maar De Sf r old daar heeft nog wat anders hooron zeggen, namelijkdatinde(Chr.)geref. kerk te D i Lier een debat heeft plaats ge had tusschen ds. v. Lummel en Hermans en Sarasor, en hoe beido laatsten, van welke een met een rood vest aan 't lijf, daartoe in den preekstoel hebben ge staar, terwijl de antirevolutionaire jongelui hen hebben toegejuicht. Bij onderzoek is gebleken dat dit verbaal grootendeels onwaar ie. Het gebeurde had plaatr, niet nu pas, maar reeds op 7 De cember, niet in de Chr. maar in de geref. kerk, waar geen preekstoel, wel een plat form is, en waar veel sociaal democraten, o. a. uit Delf', tegenwoordig waren en debat werd gevoerd van 't platform. Het is ge wenscht dat wanneer men den naaste critiseert men eerst gced ingelicht zij. En. het is een feit dat wie op politiek gebied niets doet, nooit een fout begaa'. Overigens laten wij onze coearde op kleur houdeD. Ons stukje over Van Zinderen Bakker, dien wij „sociaal democraat doch niet van de S. D. A. P." noemden, doet Ret Volk opmerken dat deze Opsterlandsche wet houder geen sociaal democraat is, maar zich rekent „voorzcover wij weten tot de vrijzinnig democraten". Wij nemen hier acte vandoch onder de opmerking dat a ons beweren zich grondde op de eigen mededeeJing van den heer v. Z. Bakker in het toenmalige sociaal dem. hoofdorgaan welke mededeeling hij voorzoover wij weten, i iet heeft herroepen b wij geen enkel tewijs kennen dat hij thans vrijzinnig democraat wil heeten c in ieder geval vaststaat dat zoodra 's mans gezond verstand aan het werk ging, hij, na deswege bij da soe. dem. gelijk hij zelf in zijn afscheid van de S. D. A. P. verklaarde in het v boekje ge raakt te zijn, begon met uit de S. D. A. P. te treden. Blijkbaar gaat dit gezond verstand voort te werker, want hij is al vrijzinnig demc- craa', naar Het Volk wil. Trouwens, hij is de eenige niet Liberalen, vrijzinnig democraten en so ciaal democraten in het district Tietjerk- steradeel zuilen gezamenlijk een blad uit geven van anti-clericale richting, tegen Talma en ter verbreiding van hunne be ginselen. Mannen uit alle drie de scha keeringen liberalen, vrijzinnig- en so ciaal democraten zullen er in schrijven. Da vervloeiing is derhalve aireede be gonnen. Wie van de drie in 1905 de groote slokop zal zijn, is nu reeds te voorspellen. Van dergelijke fusie-zucht der d'ie re- volulionaire fracties trekt de sociaal de mocratie profijt. Ea Talma's zetel staat des te vaster. Eene petroleurubelas'ing zou slechts dan nog eenig recht hebben, wanneer tegelijk over heel ons land door aile gemeenten, of bij Rijkswet, of in overleg met de Spoorwegdirectiea kon worden ingevoerd de nieuwe Ujdregeling, waaidoor de tijd veertig minuten werd vervroegd. Aansluiting aan de Miiden-Europee3ehe tijdrekening zou aansluiting van burgert jjd treden, schreef Tak in Het Volk: „Heb ben de Christen democraten niets beters te doen dan zulke Kuyperianen te laten optreden?" Het ware te wenschen dat de antirevolutio nairen die opmerking overnamen, maar met verandering van „Kuyperanen" in „Socialisten".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1