Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 13 Februari 1904. No. 59. Gemengde Berichten. Aanbestedingen. Buitenlanüscli OverziGiii. Kerknieuw s„ Schoolnieuws. Et e li ts i a ke n. LEESTAFEL. Ingezonden Stukken. Sprokkelingen uit de historie. Zie ommezijde. Men zal nog wel een tijdlang praten over de vraag wie den oorlog begonnen ie. Wij voor ons gelooven dat Japan begonnen is, en van den beginne den oorlog heeft ge zocht. En dan is de plotselinge overval slechts eenige uren nadat de terugroeping van den gezant te Petersburg bekend kon zijn een leelijke streek van de Japanneezen geweest. Een Japanseh zeeofficier had in den trein poolshoogte van de Russische vloot genomen en gezien dat deze geen stoom op had en er niet veel waakzaamheid betracht werd. Genoemde officier reisde natuurlijk ver momd, als bediende verkleed. Zoodva nu de Japansche vloot in het gezicht kwam, warden er seinen gewisseld, en werd hij aan boord van het vlaggeschip gebracht, waar hij omstandig verslag deed aan ad miraal Togo. En toen volgde de nachtelijke overval, ■waarbij acht prachtige Russische oorlogs schepen te gronde gingen. Er zijn bewijzen te over dat de Russis- sche regeering aan geen mogelijkheid van oorlog gedacht heeft. De Russische land macht in Mantsjoorije leefde zorgeloos daar heen en de Russische vloot voor Port Arthur was zorgeloos. Dit stelt het overval der Gelen in des te leelijkar licht. Omtrent de beschieting van Port Arthur door de Japanneezen zijn neg geen nadere berichten ingekomen. De Russen van het fort hadden 50 dooden en 150 gekwetsten. Met de vloot alleen een ernstigen aanval op een zoo sterke plaats als Port Athur te doen, rag blijkbaar niet in de bedoeling van de Japanneezen. Maar nu zij voorhands meester zijn ter zee, kan ook de overbrenging van het overige van bun leger rustig ge schieden. Meer dan drie divisiën, de garde en waarschijnlijk de 6e en 12e, die op het zuidelijke Japansche eiland Kjoesjoe staan, znllen tot dusver wel niet voor bezetting van Korea gebruikt zijn, en er blijven er dan nog tien over. Voor de militaire maatregelen der Japanneezen is het van zeer groot gewicht dat hun handelsvloot is uitgebreid. Zij telt namelijk. 262 schepen met 540,349 ton. De troepon zullen zeker al wel bijeengebracht zijn in de havens waar zij ingescheept moeten wordeD, en dientengevolge zouden thans reeds opniouw een drietal divisiën ingescheept kunnen worden, en binnen een week nog meer troepen. Daarmede zal dan de eigenlijke oorlog aanvangen wat tot dusver gebeurd is, was slechts het voorspel. Naar het veldtochtplan van de Japaneezen kan men slechts gissen. Het is echter nauwelijks denkbaar dat zij hun gebeele landmacht op Korea willen gebruiken. De toekomstige botsingen zullen wel p'aats grijpen op de Jaloe-lijn en op de kust van het schiereiland Liao tong. Er is echter nog een ander deel van Mantsjoerije waarop men het oog gevestigd moet houden. De Russen verplaatsen groote troepen massa's naar de Jaloe, die de grens vormt van Korea. Voortaan zullen die troepen niet meer den gemakkelijken weg kunnen volgenper spoor naar Port Arthur en vandaar over zee naar ADtoeng of Wit joe, aan de monding van de Jaloe. In dit op zicht heeft de ernstige klap, aan de Russi sche vloot toegebracht, ook voor hun krijgs verrichtingen te land belangrijke gevolgen. Grootendeels zullen de voor Korea be stemde Russische troepen nu per spoor tot aan Liao jang (ten zniden van Moekden) en vandaar langs den militairen weg naar Antoeng moeten gaaD. Het verlies van de Wariag en de Koriëts bij Tsjemoelpo is een zware slag voor de Russen. Het waren hun beste en snelste schepen, die te loor gingen in het onge lijke gvocht. De commandant van de Wariag bleef aan boord, toen het volk zich van het gehavende sehip redde, en toen stak hij den brand er in, waarop het schip in de lucht vloog. Een fransch schip nam de schipbreukelingen op. Geruchten omtrent een mislukte landing van Japanneezen in de baai van Port Arthur en een door hen geleden neder laag aan de Yaloe-rivier, terwijl de Russen Chemoelpa zoudeD hebben bezet, worden niet bevestigd. De berichten over Parijs zijn niet betrouwbaar. Japan bezette Zondag Mosampho en zal het versterken en er een basis voor zijn loger en vloot van maken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwkoop R. P. A. Rut gers cand. te Utrecht; te Scheveningen dr. A. F. Kruil te Alkmaar. Aangenomen naar O. en N. Gastel door C. Brunt cand. te Bodegraven naar Rolde door dr. H. R. Offerhaus te Veen- huizen. Bedankt voor Huisduinen door C. Brunt cand. Geref. Kerken. Beroepen te Oudewater J. E. Goudappel te Randwijkte Zonnemaire J. H. Binnema cand. te Tilburg. Toegelaten tot de H. bediening door de classis M ddelburg de heer A. Scheele beroepen pred. te Veere, en door de classis Bolsward de heer W. J. Goedbloed be roepen pred. te Cubaard. Op de Vrije-Universiteitsdag te 's-Gra- venhage Woensdag gehouden (ook de mi nister van koloniëi woonds een gedeelte der vergadering bij en nam plaats onder de leden van het Comité) trad. o. a. prof. dr. H. Bavinck op met eene rede over »da noodzakelijkheid eener Hoogaschool op gereformeerden grondslag". Spreker schetste het ontstaan der we tenschap des gsloofs, opbloeiende uit da door Jezus geopenbaarde waarheid. Die Christelijke Theologie moet ieder gods dienstige, maa- voo-al de Theologie, gelijk spreker betoogde liefhebben. Daarom gaat het protest der gereformeerden tegen de openbare universiteiten, die gebroken heb ben met het geloof der gemeente en het gezag van Gods Woorddie geen plaats meer laten voor de Christelijke Theologie. Daartegenover stellen d9 gereformeerden vooral den eisch van hun geloof, dat er moet zijn een faculteit der Heilige God geleerdheid. Voor die H. Godgeleerdheid komen de Calvinisten in de eerste plaats op ter eere van God, Zijn naam en glorie. Dr. Bavinck besprak voorts het karakter van het Gereformeerd hooger onderwijs, dat in vrije universiteiten vereenigt twee doeleinden het opleiden van mannen voor allerlei betrekkingen in Kerk, Staat en maatschappij, en het bevorderen en be oefenen van de wetenschap. Een gereformeerde universiteit achtte spr. noodig om met kraeht op te komen tegen het dualisme, dat zich niet alleen openbaart in onze maatschappij, maar ook in onze tegenwoordige openbare universi teiten. Gelijk wij reeds vroeger mededeelden hoopt de Theol. School 16 Juni van dit jaar haar 50 jarig bestaan te herdenken. Op dien dag hoopt het daarvoor gevormde comité aan het college van Hoogleeraren der Theol. School een som gelds aan te bieden dat door vrijwillige bijdragen van leden der Geref. Kerken is bijeengebracht, en dienon zal tot sterking van het studie fonds. Het algemeen comité daarvoor be staat uit de heeren Ds. J. H. Donner te Nieuwdorp, Ds. N. Y. van Goor te Half weg en Dr. A. Noordtzij. Verder vormen de navolgende heeren de provinciale ge delegeerdenDs. B. v. d. Werf te Groote- gast, Ds. A. Doorn to Franeker, Ds. J. Bakker te Emmen, Ds. Jï. Smilde ts Om men, Dr. G. Keizer te Tiel, Ds. J. Koppe te Bunschoten, Ds. H. Buurman te Am stelveen, Ds. H. J. Kouwenhoven D.zn. te Leiden, Ds. R. J. v. d. Veen te Goes en Ds. N. G. Kapteyn te Werkendam. Dit jaar herdenkt ook Hape College het gereformeerde seminarie te Holland, Michigan N. A. zijn 50 jarig bestaan. Reeds in 1842 had ds. Jas. Rooaeiju op een dergelijke stichting voor het westen aangedrongen op de classis en in 1847 profeteerde deze leeraar van grooten zegen dien God door een dergelijke stichting den Hollanders in Amerika bereiden zou. In 't zelfle jaar landden dr. Van Rialte en zijn volgelingen in Macatawabaai en zetten zich neder in de bossc'aen van Michigan waar onder veel strijd de stad Holland verrees. Daar werd de «Holland Acade mie" in 1854 opgericht met vier studenten »an welke 't volgende jaar een te weten Johannes v. d. Menlen voor predikant slaagde. Ia 1857 kwamen er drie studenten bij, o. a. John v. d. Luyster uit Borsele. In 1858 promoveerde er o. a. Marinus Hooge- steger, ook een geboren Zeeuw. Later voegden zich nog andere Zeeuwen bij hen, onder anderen P. J. de Pree, A. Kriekard, E. C. en H. P. Oggel, die achtereenvolgens in het predikembt geraakten. In 50 jaren zijn uit deze hoogeschool 677 maanen tot den predikdienst ingegaan. Ook hier dus groote zegen en ruime stof tot dank. Arrondmements-Rechtbwnk te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: P. J., 28 j. commissionair, Mid delburg L. F., 22 j. dijkwerker, West- kapelle en C. M., 33 j. wed. P. G. S, dienstbode, ViissiEgen, allen ia hechtenis te Middelburg, de twee eerstgenoemden tot 6 m. en de laatstgenoemde tot 6 w. gev. straf, allen met mindering der pre ventieve hechtenis; vernieling en diefstal: C. S., 32 j. werk man, Middelburg, thans aldaar in hechtenis, tot 3 m. gev. straf, met mindering der preventieve hechtenis mishandelingM. D., 22 j. landbouwer, Grouw, tot 3 w. gev. straf; huisvredebreukP. de B., 34 j. en J. J. d® E., 24 j. arbeiders, Sas van Gent (do le bovendien wegens mishandeling), de le tot 3 w. gev. straf en de 2e tot f5 b s 5 d. h. en N. A. R., 19 j. en P. J. M.| 20 j. schippersknechts, Hans weert (Krui- ningen), de le bovendien wegens weder- spanniqheid de le tot 14 d. gev. straf en de 2e tot f 5 b. s. 5. d. h. en J. G., 29 j. timmerman, en J. D., 25 j. kleer maker, beiden Middelburg, ieder tot f 10 b. s. 10 d. h. strooperijP. S., 22 j. en J. R16 j. arbeiders, Stekene (België), ieder tot 3 d. gev. straf; wederspanmgheidP. J. D., 18 j. boot werker, Terneuzee, tot 14 d. gev. straf en het dooden van eens anders dier: B F. H 46 j. jachtopziener en onbezoldigd rijks veldwachter te Westdorpe, tot f25 b. s. 25 d. h. Ontslagen van rechtsvervolging met last tot plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot den leeftijd van 16 jarenJ, van P., 13 j. en J. van der B., 13 j. arbeiders, Iersake, beklaagd van diefstal. Tegen een arbeider uit Hulst, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens het toebrengen van een messteek in het hoofl van iemand, met wien hij ruzie had in een herberg, werd gisteren voor het gerechtshof in Den Haag bevestiging van het vonnis gerequireerd. Bskl. hield vol, onschuldig te ziju. Ia de zaak der drie visschers uit Tholen, voor hetzelfde gerechtshof in appél behan deld, trad mr. J- Plantenga al9 verdediger op voor den derden bskl. Pleiter wees erop, dat in eersten aanleg door rleu officier van Justitie was geëischt f 10 boete, terwijl de rechtbank te Zierikzee die straf heeft ver zwaard tot 1 maand gevangenisstraf. Met het oog op den aard van hetgeen hier gebeurd is hoogstwaarschijnlijk immers heeft de veld wachter bekl. op ruwen toon aangesproken en hardhandig aangepakt achtte pl. die straf wel wat hoog en verwacht hij ver mindering daaraan, voor het geval het hof niet mocht meegaan met zijne beschouwing, dat de ambtenaren niet hadden gehandeld in de rechtmatige uitoefening hunner be diening. Pl. wist dat in deze de juiispru- dentie heeft uitgemaakt en ook sommige schrijvers van oordeel zijn dat politiedie naren, die op verzoek van een kastelein een herberg doen ontruimen, in de rechtmatige uitoefening hunner bediening zijn, als mede werkende tot handhaving vau orde en rust. Intusschen, is er ook een andere leer, dat het optreden der politie moet steunen op wet of verordening. Pleiter i3 van ooideel dat de persoonlijke vrijheid dient gehand haafd. Deze is erkend door art. 157 der Grondweten het K. B. van 1851 kan daarop geen inbreuk maken. Zoo mag dan een politiebeambte z. i. iemand niet tegen zijn wil een lokaal uitgooieu. Beide zaken uitspraak 25 Feb. Goes. Tot tuinman dezer gemeente is heden door Burg. en Weth. benoemd, M. G. 't Hoen te Alblasserdam. 's-Heer Arendskerke. Aan dhr. J. Timmerman, gemeente-veldwachter alhier, is vanvr?^5 _den Algemeenen Nederland- schen Politiebond dé toizen medaille uit gereikt voor tienjarigen trouwen "politie dienst. Rilland. Een meisje alhier hield een fijn aangepunte griffel in den mond. Onder het spelen liep een knaap tegen haar aan en duwde de griffel met den scherpen punt in het gehemelte. De griffel brak en de punt bleef zitten. De arts wiens hulp werd ingeroepen, heeft deze nog niet kunnen verwijderen. De minister van justitie heeft met ingang van I April 1904 aan den districts commandant, tevens inspecteur der rijks- veldwacht in het vijfde district, K. J. W. van Geuns, te Middelburg, aangewezen het tweede district der rijksveldwacht, met de standplaats Arnhem. Het conflict tusscheD de patroons en de werklieden in het Diamantbewerkers vak te Amsterdam neemt breeder af metingen aan. Verschillende juweliers zijn tot uitsluiting overgegaan. De juwe'iers hadden eerst tevergeefs getracht altijd volgens het orgaan van den A. N. D. B. het ruw syndicaat te Londen te bewegen ingeval van werkstaking geen ruw (ruwe grondstof ter bewerking) meer uit te geven. De vereeniging van eigenaren van diamant slijperijen besloot, ingeval de uitsluiting doorgaat de fabriekon te zullen sluiten. Een besluit dat wel zal uitgevoerd worden indien niet vóór Maandag a s den fata'en termijn, andere voorstellen van een der partijen inkomen. Hot aantal werklooze dia mantbewerkers bedraagt nn reeds ruim 800. Onder Halsteren werd eergisteren middag een reiziger door den stoomtram gegrepen en gedood. Te Rotterdam kregen eenige matrozen van een Noorsch schip twist. Een der vechtenden gaf zijn kameraad een stomp, die dezen achterover deed tuimelen, bewusteloos opgenomen bo zweek de man 's anderen daags in het Ziokenhuis aan hersenschudding. Een vrouw te Urk die in dronkenschap in brand geraakt was doch spoedig gered werd, is aan de bekomen brandwonden overleden. Gisteren middag is door het comité voor het huldeblyk aan Prins Hendrik dit geschenk van een aantal vertegenwoordi gers van nijverheid, handel, scheepvaart, land- en tuinbouw en zeevisscherij den Prins ter hand gesteld. De heer D. W. S'.ork voerde daarbij het woord. Het be staat uit ongeveer 160 aquarellen, elk voor stellende een onderneming van nij verheid, handel, enz.met e8n beschrijving der onderneming bij elk der teekeningen. Over zichten der verschillende bronnen van welvaart worden als inleiding in 't album vermeld. Alles is artistiek uitgevoerd. De Prins sprak een woord van hartelijken dank, de Koningin eu de Prins bezichtig den hst fraaie geschenk met groote belang stelling. Te Buinen ging dezer dagen een echtpaar op visite, doch bluschte eerst de latnp en sloot de deur. Teruggekomen stond men verbaasd daar de lamp helder brandde. Alles was overigens in orde. Doch eensklaps kwam er een eigenaardig geblaat uit een der badsteden, en toen dit zich herhaalde opende de man des huizes de bedstede en daar zag men de geit kalmpjes midden in hst bul staan. H;.e dit kwam is niet bekend geworden. De gezant van Japan heeft, in opdracht zjjner regeering, onder dagteekening van tl dezer, tot den minister van buitenlandsche zaken eene schriftelijke mededeeling gericht, waaruit blijkt dat Zijne Majesteit de Keizer van Japan, bij een den lOden dezer uitge vaardigd besluit, don oorlog tegen het keizerrijk Rusland afgekondigd heoft. Stsct. De correspondent te Batavia van het Hbl. seintGeneraal van Heutsz en de heer Grevers van Steden zijn gisternacht naar Sabang vertrokken, in verband met onze neatralitoit. Het Russische eskader kan elk oogenblik te Sabang worden ver wacht. Een vijftal als heeren gekleede werk lieden gingen Maandagavond te Brussel in den Paryseheu nachtsneltreinveilreten onderweg de coupé en wandelden langs de treeplank naar de wagen van den brieven- facteur, dien zij met de pistool dreigdeu, waarop zij een mand met brieven uit den waggon sleepten. Hierop sprongen zij uit den trein en verdwenen. Een hunner echter brak bij dien sprong een beau en werd ernstig aan het hoofd gekwetst. Toen de trein op de waarschuwing van deu facteur stopte, vond men den bandiet, die bewus teloos naar het hospitaal te Brussel vervoerd werd. Hij is iemand van reusachtigen lichaamsbouw doch blyft bewusteloos. De mand met nog enkele brieven er in is open gebroken teruggevonden in een tuin nabij Tubekke. Onder de gestolen brieven is een brief met anderhalf miljoen francs inhoud doch slechts voor een miljoen francs aan gegeven. Wij hebben het genoegen bij deze aan te kondigen deel 3 van den 7en Jaargang der Vereeniging Christelijke Bibliotheek, Pater Andreas, door M. Rüiiger, vertaald door Martha, Nij kerk G. F. Callenbach. Eenvoud en reinheid spreken u toe uit het dagboek van dezen geestelij ke uit de mid deleeuwenwaarin het schemerlicht van den nieuwen dag gloort, terwijl het volk nog in duisternis zit. Het is een boeiend verhaal, waarin de verhaler op den achter grond treedt, en toch onwillekeurig alle licht op hem valt; een biechtvader die naar het licht hem geschonken, voor den onker- kelgken roofridder, voor de kettersche burchtvrouw, voor de heidensche zigeunerin, en'voor mëargg-smachtende ziel ten zegen was. Wij weten nie't,^arffier de historie en waar de verdichting beginfj~öu63.£?^er de hoofdpersonen zijn vele typenkinderen' huns tijds, in wier levenslot de toekomst profetisch ligt afgespiegeld; het is een tijd die zwanger gaat aan de reformatie, het weldadige schemerlicht waarvan schier op elke bladzijde u tegenblinkt. Het is een goed boek, ongekunsteld verteld, in onbe rispelijk Hollandsch vertaald (behoudens den lapsus »liever" voor »meer lief') eu uitstekend van druk en uitvoering. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Een Christelijke School van de Ned. Herv. Gemeente te Goes. Naar aanleiding van het schrijven van een lid der Ned. Herv. Gem. over boven genoemd onderwerp, vragen wij een plaats in uw blad. Wij willen niet ingaan om alles te weer leggen wat de onbekende inzender schrijft, maar willen hem alleen berichten dat bij zijn schrijven waarschijnlijk in de pen zou gohouden hebben, indien hij inlichtingen had gevraagd bij een der commissie-leden. Wij commissie leden stellen ons steeds dienaangaande bereid. Ook zij hem mee gedeeld dat eerstdaags eon vergadering zal gehouden worden in 't belang dier zaak, toegankelijk voor a'le leden der Ned. Herv. Gem. dus voor den schrijver van het opstel in kwestie. Indien do schrijver zich do moeite wil getroosten a]sdan te verschijnen kunnen alle genoemde bezwaren daar breedvoerig worden besproken. Ook wenschen zij uitdrukkelijk te ver klaren, dat ODze bedoeling niet is om positie te nemen tegen de bestaande Chr. school, want het onderwijs aldaar gegeven is verre boven onzen lof verheven. Hetgeen wij beoogon is slechts uitbreiding van het Chr. Onderwijs door middel van oen Herv. school. U mijnheer de Redacteur onzen dank voor de plaatsing van bovenstaande regelen. Hoogachtend, Jos. OSSEWAARDE, J. PLAZIER, A. L. VAN MELLE, S. DUVE- KOT C.zn. en Ds. G. BOERSMA, (uitstedig). Goes, 11/2 1904. I. De eerste prediting te Goes. Het was een schoone Augustusdag in 1566, dat de eerste prediking der »nije leere" plaats vond. Van de pui van het stadhuis las daar een man van een blad papier voor de saamgestroomde menigte, onbeschroomd en met luider stem een en ander vóór, dat betrekking had op de leer der zaligheid. Wie was die man Valerius Geneff, een Doopsgezind prediker, die naar zijne vroegere betrekking te Hoorn en ook te Middelburg meer algemeen bekend was als Valerius Schoolmeester. Hij was van Arnemuiden gekomen, van welke plaats hjj afgevaren was in gezel schap eener vrouw, die hem, den onver- moeiden, eenvoudigen prediker, gedwongen had, om toch binnen de stede van ter Goes bet Evangelie te gaan verkondigen. Valerius durfde niet weigeren. Ongewoon om tot het volk te sprekeD, had hjj nog een en ander opgeschreven, dat hij plan had voor~te lozen. Doch door de straten van het stedeke gaande, raakte onze vroegere schoolmeester met zich zeiven in tweestrijd. Op het ruime marktplein gekomen, ziet hij de pui van het stadhuis, hem als het ware wenkend om van die plaats te getuigen. Wil ick, deif ick, sal ick neen ick, doch om zich direct te bedenken en de trappen van hat stadhuis opteloopen. „Doen greep ick eenen moet, soo ick mij bedocht hadde", vertelde de man later. Het volk liep toe, hoorde hem aan, doch de overheid verbood hem het prediken en schuil hom voor Mennoniet. 's Mans antwoord was eenvoudig, dat hij zich niet tegen de overheid mocht verzetten en ging zijns weegs. Maar het volk zeide tot hem «Laat ons buijten in eene andere beerljjckheid gaan." Valerius stierf twee jaren later den mar teldood, na langdurige kerkerstraf. Van hem kan getuigd worden dat hij een vurig navolger van Cüristus geweest is en dat bjj «sijn ontvangen pond niet en heefc wilien iu de aerde verbergen, maar met groote neerstigheijd op woeker aan gelegd". IL De oorsprong van het Groot Gaasbeeker- gild te Hoest. Het is naar alle waarschijnlijkheid al eenige honderd jaren geleden, dat te Soest woonde een zekere heer Gaasbeek, die op jacht zijnde bij ongeluk zija eigen zoon doodschoot. Da man was zeer bemind bjj zijne dorpsgenooten, zóó bemind, dat zij een smeekschrift zonden aaa de bevoegde autoriteit om hem toch niet te straffen. Onze Gaasbeek, een vermogend man, was daarvoor zeer dankbaar en vermaakte aan de gemeentenaren van Soest eenige lan derijen, om uit de opbrengst daarvan uit- deeliugen aan de armen te houden en voor het overschot feest te vieren zoo mogelijk jaarlijks. Dit gild is zeer rijk, voornamelijk ook, doordien ieder der leden tweemalen een zeker bedrag als entreegeld betaalt. Jammer dat het op de bovenbedoelde feesten nog al tamelijk ruw toegaat soms, ondanks de verbodsbepaling om alsdan sterken dtank te gebruiken. Europa dreigde te overstroomen, het Blanke ras naar de wapenen grjjpen zon om dat gevaar te keeren. En om nu op ons verhaal te komen. Het moet worden toegegeven dat het eerste optreden van Rusland in dezen oor log schitterend noch gelukkig was. Van de verliezen te Port Arthur ge waagden wij reeds, ook van de nederlaag bij Tschmoelpo. Hier tegenover staat het buitengewone geluk waarmee de Japanneezen streden. Bij Port Arthur werd geen enkele hunner schepen, schoon licht beschadig!, buiten gevecht gesteld, terwijl Rusland zijn halve vloot verspeelde. Wij willen echter hierbij niet onver meld laten dat volgens Russische bla den de Japansche vloot averij beliep aan drie kruisers en 11 torpedobooten terwijl het een publiek geheim is dat de Koreanen alles behalve Japansgezind zijn. De telegraaflijnen van S3oel naar Ma- 1 Qannl naar frauaaTÏ je in- tot er- ver ten hij fél zoo »in- eht, •me po- aun ïste gen BURGERLIJKE STAND van 1012 Feb. MIDDELBURG. Ondertrouwd: H. J. van Nederveen, 28 j. jin. en A. Gleijsteen, 27 j. jd. Gjetrouwd: K. Braun, 25 j. jm. en S. J. Krijger, 24 j. jd. B e v a 1 le n J. P. M. Jelloma geb. Kes- teloo, d.M. T. Montaan geb. Van DooreD, d.M. C. Koppejan geb. Groe nendijk, d.J. Dearloo geb. Bommeljó, z. Overleden: C. J. de Koster, wed. van O- J. Brucker, 74 j. GOES. Overleden: 11, Teuna Breas, 92 j., wed. van Jacobus Meijler. Van 610 Feb. VLISSINGEN. Ondertrouwd: H. Burgmeijer, 20 j. jm. en O. A. J. Pieper, 22 j. jd. Bevallen: H. Gunter geb. Bimmel, z.M. J. Hemmekam geb. Van der Vies, d.H. van der Eijkgeb. Dekker, d.E. de Smit, geb. Mondeel, z. M. J. Warman geb. Macheels, d.P. J. Rouw geb. De Wekker, d. Overleden: G. Zietse, man van D. M. Batus, 27 j.P. M. de Kunder, 7 m., z.C. Braun, 5 w., z.J. Sim mons, 70 j., ongeh., z J. M. Poele mans, wed. van J. Loois, 84 j. Van 5 12 Feb. IERSEKE. Ondertrouwd: 5, Arie van Volzen, 32 j. jm. en en Maria Hoek man, 2L j. jd. Donderdag 18 Feb. Middelburg, 8 uur in Nederl. koffiehuis door C. W. D'huij het verbouwen ran het huis Lange Burg. Aanwijzing Maandag half 2 door dhr. v. Dorst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 5