Buitenlandseh Overzicht. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. bevel gegeven, dat het pantserschip Fries land, nu nog in Ned. Indi#, niet zooals oorspronkelijk het plan was, naar Nederland zou terugkeeren, maar aldaar zou verblijven, tot het door een anderen oorlogsbodem zal worden vervangen. Dit bevel staat natuurlijk in verband met het plan onzer regeering, de onzijdigheid van moederland en koloniën in den meest algemeenen zin af te kondigen en te hand haven. In den brief van onzen Koning Willlem II die de eerste aanleiding is geweest tot de openstelling van Japan, berustende in het Koninklijk archief en waarvan sprake is in ons hoofdartikel Komt het volgende voor »Wjj hebben over den loop der gebeur tenissen ernstig nagedacht. De gemeen schap tusschen de volken noemt met rassche schreden toe. De natiën worden met een onweerstaanbare kracht tot elkander ge bracht. Door de uitvinding dor stoom- booten wordon de afstandon geringer, zoo dat het volk dat zich bij doze algemeone toenadering wil afsluiten, mot velen in vijandschap zal raken. Het is ons bekend dat de wetten, welke door de doorluchtige vaderen van uwe Keizerlijke Majesteit zijn uitgevaardigd, het verkoer met vreemden zeer beperken. Maar de wijzo zegt: Wan neer de wijsheid ten troon zit, dan open baart zij zich door de instandhouding des vredes. Wanneer oude wetten aanleiding geven tot verstoring van don vrede, dan eischt het gezond verstand dat men ze wijzige. Dit, Grootmachtige Keizer, is onze vriend schappelijke raadlenig do gestrengheid der wet, ten opzichte van het verkeer met vreemden, opdat het gelukkige Japan niet door een oorlog worde geteisterd. Wij geven Uwe Majesteit dezen raad met de beste bedoe lingen en zonder eenig eigenbelang. Wij hopen dat de wijsheid der Japansche regee ring u zal bewegen, aan dien raad gevolg te geven. De vrede wordt slechts ver kregen door vriendschapsbetrekkingen, en deze ontstaan alleen uit het handelsverkeer". En in het antwoord dat Japan op dezen brief gaf komt het volgende voor Men heeft de gebeurtenissen welke den ganschen toestand van het Chineesche rijk hebben veranderd, met de grootste oplet tendheid nagegaan. Men is daardoor nog versterkt geworden in het besluit om het aloude stelsel van afsluiting te handhavon. Hadden de onbedachtzame Chineezen te Kanton geen vrijheid aan de Engelschen toegestaan, ze waren niet in 't verderf ge stort. U, Hollanders, is onder do bestaande bepeikingen alle handel op ons rijk geoor loofd. Gij hebt u steeds trouwe vrienden getoond, en zult ook voortaan dozelfdo voorrechten genieten als tot dusver. Wij zullen ons echter wel wachten om aan andere volken den toegang te verleenen. Men kan gemakkelijk een dam instand houden, maar moeilijk is het de verwijding van een bestaande scheur tegentegaan. Gij, Hollanders, zult zien, dat onze ge dragslijn met beteren uitslag wordt be kroond dan die der Chineezen. Deze historische bescheiden dachten ons der opneming waardig, ter kenschetsing van de verhouding tusschen Holland en Japan. Terwijl overal in Rusland en Japan toe bereidselen tot den oorlog worden gemaakt en allerwegen in de Kabinetten der vorsten de eventueeie veranderingen op het poli tieke schaakbord worden besproken, heeft men in Widsor allerlei beschikkingen ge maakt voor vreedzamer gebeurtenis. Daar op het kasteel zal prinses Alice, de zeer beminde en populaire dochter van de hertogin van Albany, in het huwelijk treden met prins Alexander van Teek. Een groote twintig jaren geleden werd terzelfder plaatse de echt voltrokken tus schen de toenmalige prinses Hélene van WaldeckPyrmont en den twee jaren later overleden prins Leopold, hertog van Albany. Tal van vorstelijke personen zijn in de laatste dagen alhier aangekomen, ora de plechtigheid met hunne tegenwoordigheid ta vereeren. Zooals onze lezers weten kunnen, is onze Koningin-Moeder ook voor dit doel naar Engeland overgestoken. Het bruidspaar ontving zooals begrjjpelgk is, tal van vorstelijke geschenken, waaron der een kroon bszet met diamanten en paarlen. Zij hun huwelijksgeluk even duur zaam en schitterend. Slot. In ons vorig no. zeiden wij dat de Ja pansche hoofdstad Seoel heet. Dat moet zijn Tokio. Vandaar is dan ook het Rus sische gezantschap teruggeroepen. Japan heeft er geen gras over laten groeien. Hangende de briefwisseling brak zij de onderhandelingen af en riep bij be richt van Vrijdag haar gezant te Petersburg terug, die Zaterdag vertroken reeds Maandag pleegde Japan aanvallen. Dit doet denken dat het al lang op een oorlog voorbereid is geweest. Nu spreekt 't van zelf wanneer er twee kijven, heeft zelden een man schuld, de een steekt 't op den ander. Toch kan 't waar zijn wat Rusland beweert, namelijk dat Japan gedurende de laatste maanden, hangende de onderhandelingen, in het vorige jaar reeds, bezig was zich toe te rusten, hetgeen Rusland dwong hetzelfde te doen, ondanks zijn oprechten wensch om vrede te houden. Rusland wilde Japan alles toegeven. Het mocht op Korea handelen zoo 't wilde mits niet met krijgskundige doeleinden. Doch Japan eischte ook dat Rusland zich uit Mantsjoerge zou terug trekken en daarin meende Rusland niet te mogen treden, dewijl deze quaestie niet Japan maar China aangaat, wiens souve- reiniteit hij wil erkennen, evenals de door andere mogendheden zich aldaar verworven voorrechten. En nu blijfc het Japans eeuwige schande dat het, hangende deze onderhandelingen, zonder zelfs Ruslands antwoord af te wach ten, den oorlog is begonnen. Maandagnacht deden Japansche torpedo's plotseling een aanval op een Russisch smaldeel dat op de reede van Port Arthur lag en beschadigden" drie linieschepen. Een groote Japansche vloot ligt voor Port Arthur waar dientengevolge de staat van beleg is afgekondigd. Zoo is dan de oorlog begonnen zonder formeele oorlogsverklaring. Zestig Japansche schepen zijn al bezig op vele punten der Koreaansche kust te landende hoofdstad Seoel is of wordt bezet. Wij zullen trachten de vage berichten zooveel mogelijk ter zijde te laten. Zien wij even hoe het met de legersteikte der partijen staat. Japan heeft den algemeenen dienstplicht ingevoerd, en wel naar Duitsch model. Ieder Japannees (wij zullen trachten het germanisme: Japanner zooveel mogelijk te mijden is dienstplichtig van zijn 17e tot zijn 40e jaar. Da vermoedelijke sterkte van het leger in oorlogstijd is 500 duizend man met honderdduizend paarden. Den manschappen zit hun Europeesche uniform niet zeer gemakkelijk en indrukwekkend zien zij er niet uit. Zij zijn evenwel uitstekend af gericht en buitengewoon goed gediscipli neerd, en zoo tegen de vermoeienissen van een veldtocht opgewassen als eenig korps ter wereld. Geen soldaten, behalve de Chineezen zouden zulke marschen kunnen volbrengen als de Japansche, die zich bo vendien bijna den geheelen dag in den looppas kunnen bewegen en daardoor ont zaglijke afstanden afleggen. Daarbij komt, dat het Japansche leger geheel van moderne wapenen is voorzien, en bijna uitsluitend van rijst en stokvisch leef', welk voedsel, gedroogd, zeer weinig plaats inneemt. Het beste wapen der Japan neezen is de infanterie. Over het schieten der artillerie is te weinig bekend en de cavalerie laat beslist veel te wenschen. Da Japannees is geen ruiter als de Rus, en de cavaleiie is dan ook met de Russische niet te ver gelijken. Bij een oorlog in Korea en Mandsjoerije zal wellicht de ruiterij een ondergeschikte rol vervullen. Voorts kan het Japansche spoorweg bataljon den Russen zoo de strjjd rondom Port Arthur gevoerd wordt, wegens de behendigheid dezsr lieden zoo in het aan leggen als in h9t vernielen van spoorweg- lijnen, nog veel kwaad doen. Omtrent het Russische leger voorloopig dit. Stellig heeft Rusland op het oogenblik 200 duizend, misschien wel 300 duizend man in Oost Azië ter beschikking. Een groot gebrek is het gemis aan voldoende vervoermiddelen en dit beteekent juist in Mandsjoerije zeer veel. De internationale legers hebben wel van Chineesche karren gebruik gemaakt, maar daarmede kan men zich alleen bij kleine expedities behelpen. Het vraagstuk van den legertrein zal daar om aan het Russische legerbestuur heel wat hoofdbrokens kosten. De Russische soldaat is tegen het klimaat en tegen vermoeienissen van eiken aard gehard. Hij is gewend met weinig rond te komen, al moge hjj niet met zulk een vogelmaal' tevreden zjjn als de Japannees. Er heerscht blinde gohoorzaamheid. De Russische soldaten zijn grondig afge richt. De man kent zijn wapen doch machi naal. Door zijn bedaardheid is hij een tamelijk goed schutter en hij zou veel meer met zijn vuurwapen te veldo uitrichten, zoo de officieren wat meer aandacht aan het goweer dan aan de bajonet hadden gewijd. Nog altijd hecht mon veel waarde aan het salvo, hoe weinig doeltreffend ook waarschijnlijk omdat het gemakkelijk is. Mocht het tot een bajonetten aanval komen dan zullen de Japinneezen ongetwijfeld een zwaren dobber krjjgen. Niet alleen telt daarbij de lichamelijke meerderheid der Russen, maar ook hun gevoel van minachting voor Chineezen en Japanneozen, terwijl deze laatsten tenminste wat de manschappen, niet de officieren botreft zich nog niet geheel van zeker ontzag voor do blanken hebben kunnen losmaken. Do Russische cavalerie is voortroffolijk maar kan alleen bij een vervolging van een uiteengeslagen vjjand dienst doen en dan is haar nut nog altijd eenigszins twijfelachtig. De artillerie is bjj de Russen beter dan bij de Japannoozen. Zij schiet evengoed als deze laatste, zoo niet boter, en kan daarbjj beter manoeuvreeren. De laatste berichten melden dat de hoofd macht der Japansche vloot naar Port Arthur (de Russische zeevesting aan de zuidelijke punt van het schiereiland Liao-toeng) is opgestoomd. De binnenhaven dier stad is toegevroren met ijs van twee voet dikte, zoodat de torpedobooten onbruikbaar zijn, hetgeen echter niet belette dat op 5 K.M. afstand der stad een heftig zeegerecht plaats had, zonderdat aan een van beide kanten schade werd aangericht. Een Ja pansche vloot van 15 schepen heeft de stad beschoten. Men seint dat de stad in brand staat. De Russische gezantschaps- wacht te Peking (hoofdstad van China) is versterkt. Te Petersburg werd het hofbal vervangen door een bidstond op gisteren, in de kerk van het winterpaleis door het geheele keizerlijke huis terwijl de Czaar, alvorens een proclamatie aan zijn volk te richten, naar Kazan gaat, om voor het won derdadige beeld van de moeder Gods van Kazan de overwinning des hemels voor de Russen af te bidden. De Amerikaansche regeericg heeft de Russische verwittigd dat zij strikt onzijdig zal blijven doch »als altjjd zal opkomen voor de onschendbaarheid van het Chi neesche rijk Japan heeft ook partij getrokken van den uitverkoop van Chileensche oorlogsschepen. Er is o.a. een slagschip bij van 7000 ton met machines van 12000 P.K., 34 kanonnen, 4 mitrailleuses en 4 torpedolanceerbuizen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kolhorn H. J. Engelkes, cand. te Groningen te Veendam W. H. Roobol te Abbekerkte Boxtel C. M. v. Oosterzee (O. I. pred. met verlof.) te Oudega J. R. Offerhaus te Groot Schermer. Aangenomen naar Haskerhorne door P. Jonker, cand. te Zoutelande naar Maas dam door H. Altevogt, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Huins en voor Drachten door J. A. Bruins te Kuijpe. Biezelinge. Bij de herstemming' voor een notabele tusschen de heeren H. van Eenenaam en Jan Rottier, verkreeg de heer Jan Rottier 38 stemmen en eerstge noemde 34, terwijl 3 biljetten blanco en één van onwaarde waren ingeleverd. De heer Jan Rottier is alzoo gekozen. Aangemoedigd door het succes van de in Mei 1901 te does gehouden eerste diaconale conferentie in de classis Goes, zal op Woensdag 1 Juni in de kerk der Herv. Gem. aldaar een tweede dergelijke conferentie plaats hebben, waarop de volgande onderwerpen een punt van be spreking zullen uitmaken a. Landver- pachting door kerk en diaconieb. De wijze van armenzorg c. Hot Groene Kruis, vrije verpleging, gemeente-diaconied. Kinderwetten en de Kerk. Punten b. c. en d. zullen worden ingeleid respect, door den em. pred. ds. F. Hage, oud praeses der classis Goesds. Knottnerus, predikant, directeur van het Diaconessenhnis te Arnhem, en ds. L. Heldring. Van het eerstgenoemde onderwerp, dat ook reeds op de eerste conferentie werd behandeld, is de inleider nog niet bekend. De Evangelische Vereeniging voor Zeeland heeft geldelijke ondersteuning toe gekend aan de Evangelisatie te Schoondjjke, aan den Bond van Evangelisatiën, aan de Christelijke Bewaarschool te Biervliet; aan het Classicaal Bestuur van Walcheren voor pastoriebouw te Meliskerkeen aan de commissie voor vergrooting van het lokaal op 't Zand (gem. Koudekerke). In de plaats van ds. Bakhuijzen van den Brink (ver trokken naar elders) is gekozen de heer L. Heijmans, predikant te Koudekerke. Geref. Kerken. Beroepen te Harlingea ds. J. H. Donner te Nieuwdorp. Ds. L. Adriaanse, missionair dienaar van de Ger. Kerk van Utrecht, die met een 2-jarig verlof te Zeist woonachtig was tot herstel van gezondheid, heeft aan de Ger. Kerk van Utrecht emeritaat gevraagd. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Groningen J. L. H. de Vries te Noordeloos Benoemd tot onderwijzeres aan de open bare school te Nieuw- en St. Joosland mej. M. Broeke te Middelburg. De derde uitvoering Maandagavond in de Doopsgezinde kerk te Middelburg, gegoven door mejuffrouw Hany van der Harst, alt uit Leipzig en de heeren Bern. J. A. Rehl, violoncel uit 's-Hertogenbosch en Jan Morks, orgel, was wederom druk bezocht. De kerk was geheel gevuld met een met volle aandacht toeluisterend pu bliek. Wel een bewijs dat dergelijke uit voeringen gaarne gehoord worden, vooral wanneer de uitvoerenden, zooals nu, een goeden naam op kunstgebied bezitten. Mejuffrouw Harry van der Harst verheugt zich in het bezit eener overheerlijke altstem, die uitstekend geschoold is en in alle re gisters gemakkelijk aanspreekt. Daarbij eene diepgevoelde voordracht gevoegd, moet alies wat zij zingt een diepen indruk te weeg brengen. Geen noot, geen woord wordt gezongen of hot is wel overdacht, vandaar hare groote zeggingskracht. De bekende Alt-Aria uit Handel s Oratorium »Simson" O, hör mein Fleh'n", enz. werd dan ook overschoon door baar weergegeven en deed bij ons den wensch opkomen haar eens in een groot Oratorium te mogen hooien. O-k de beide liederen van Schubert»Im Abend- roth" en «Litanei" werden zeer dévoot door haar gezongen, vooral het tweede. Met het door haar gezongen Panis Ange- licus van César Franck met begeleiding van violoncel en orgel werd de uitvoering be sloten. Dit is een van de schoonste com- positiën van den zoo jong gestorven Fran- schen componist. Wanneer de gansche tekst van het lied met eene heerlijke orgelbe geleiding is gezongen, wordt deze herhaald en speelt de violoncel telkens ééoe maat later de gezongen melodie na. Dit nu is van groote uitwerking. Wij willen hopen dat mejuffrouw van der Harst meermalen gelegenheid zal vinden om in hare geboor teplaats op te treden. Do heer Bern. Rehl uit den Bosch is een onzer beste cellisten. Met zeer mooie opvatting vertolkte hij eene Sarabande van Bach, een Adagio cantabile van Nardini en het Abendlied van Schumann, terwijl hij de attentie had gehad ook eene compositie van den heer Morks op het programma te plaatseD, namelijk een Romance in A groote terts. Het is eene zeer melodieuse compo sitie, die de niet al te groote litteratuur voor violoncel, is komen verrijken en zeker zeer gaarne door cellisten zal worden ten gehoore gebracht. De heer Morks is een organist van be- teekenis. Hij had eene zware taak om behalve zijne solostukken ook nog de solo's te moeten begeleiden. Wij hoorden van hem twee Praeludium's, één van Bach en één van Handel, verder van Guilmant: Andaute Sastenuto en Pastorale, het laatste zeer mooi door hem geregistreerd, en ein delijk nog het bekende F.öten Concert van Rinck. De geheele uitvoering slaagde uitstekend en men kon dikwijls bemerken, dat het publiek moeite had zich in te houden om niet door applaus uiting te geven aan de dankbaarheid voor al het schoone dat ten gehoore werd gebracht. Yrgdag trad te Aagtekerke op dhr- mr. Dieleman om het streven der anti- revolutieonaire partij uiteen te zetten. De geachte spreker wees er op, hoe onder de leiding van mr. Groen van Priasterer aller wegen in ons land leven ontstond bij heD, die zich met de schoolwet van 1857 niet konden vereenigen. De verbanning van den Christus van de volksschool toch was een uiting van de revolutie. Maar Groen van Prinsterer ging verder en weldra werd de leuzeErkenning van Gods gezag op eik terrein des levens, in school, staat en maatschappij. Zoo ontstond de antirevolu- tonaire partij. Spreker sprak verder hoe sommigen be vreesd zijn voor de politiek en trausigeeren met hun beginsel. Niet alzoo mr. Groen. «Staatsman niet, een evangeliebelijdei" was zijne lsus. Hij leefde met zijn volk mede en droeg smaad en hoon met de kleine luiden, dfe, naar het oordeel der toenmalige liberale partij, geen begrip van staatszaken hadden. Thans roepen de revolutieonaire partgen ons toe, dat godsdienst privaat-zaak is, die met de politiek niets te maken heeft, maar spreker wees er op, hoe we met Gods ordinantiën hebben te rekenen op elk ter rein des levens, 't Socialisme is gebaseerd op atheïsme, op het menscheljjk verstand, 't Rokent niet met de zonde en meent op deze aarde het Paradijs weer te kunnen herstellen. Het noemt zich de socialistische arbeiderspartij alsof geen andere partij zich de belangen der arbeiders aanirob. Spreker toonde aan hoe dr. Kuyper reeds vroeger gewezen had op de noodzakelijkheid om den arbeid te regelen en thans door de indiening van de arbeidswet had getoond, de belangen der arbeiders te willen behar tigen. Hg stelde in het licht hoe twee be ginselen om den voorrang streden, n.l. of het gezag uit God is of dat de volkswil oppermachtig is. Het tegenwoordige mini sterie erkent, dat alle gezag uit God i3 en de beginselen van recht en zedelijkheid vast staan in Gois woord. Eindelijk wees spreker er op, hoe onze eerste minister reeds alle beroofde wetten had ingediend en met welke kleinzielige vitterijen zijne tegenstanders hem aanvielen. Hij wekte de vergadering op om bij de aanstaande verkiezing onder de leuze »Met God voor Nelerland en Oranje" zulke man nen af te vaardigen, die den Christus Gods belgden op elk terrein des levens. De bijeenkomst, die goed was bezocht, werd met gebed geopend en "met dank zegging gesloten. Mr. Dieleman vond een aandachtig gehoor en komt de dank toe van de hoorders voor de wijze, waarop bjj hen door zijne schoone rede wist te boeien. Dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben, is te Boschkapelle ge bleken. Een bunzing had een paling ge vangen en was er mede onder een stapel turf gevlucht. Een voerman was tegelij kertijd met een wagen gekomen om de brandstof op te laden. De hond, die hem vergezelde, rook èn paling èn bunzing, begon te snuffelen en haaldo spoedig de paling onder don hoop te voorschijn, doch kon den bunzing niet bereiken. Dit dier moest echter voor den dag komen, toen de turfhoop bijna geheel op de kar was, viel het den gereedliggonden hond aan en beet dezen zoodanig in don neus, dat hij jammer lijk begon te huilen, waardoor de paarden voor den wagen op hol sloegen en pardoes in den put sprongen, die door het graven ontstaan was. Ernstige gevolgen had ge- lukkig dit voorval niet. Boven verwachting hadden de paarden en de wagen het er goed afgebracht, doch bet kostte nog al moeite om ze uit hun lastigen toestand te redden. (M.C.) Vlissingen. Dinsdagmiddag bij het uitzeilen naar een stoomschip hetwelk een loods verlangde werd een been van den in die boot zittendon Belg, zeeloods P. V. door de schoot van het zeil gegrepen en kwam bekneld, terwijl V. gedeeltelijk buiten boord werd medegetrokken. Door het manoeuvreeren om den man uit zijn nete lige positie te verlossen, geraakte de Bloep aan den grond en mag het een wonder heeten, dat bij het stormweer niet meer dere ongelukken gebeurden. Weer vlot gekomen voer men mot den loods naar den wal en bleek dat tusschen den voet en den enkel het boen zwaar was beleedigd. V. werd naar de loodsenwacht gedragen, waar de eerste geneeskundige hulp door dr. Beijers werd verleend. Later word hij per brancard naar het gasthuis over gebracht. VI. Ct. Waarde. De collecte voor hot hulde blijk aan H. M. de Koningin-Moeder hoeft alhier opgebracht f 60. Biezelinge. Tusschen Biezelinge en Schore vlak bij de hofstede van den keer burgemeester van Schore, overkwam Dins dagmiddag een knecht van den landbouwer v. I. uit Kloetinge het volgende ongeval. Op een wagen gezeten bespannen met twee paarden gaf één dezer dieren een paar sprongen met het droevig gevolg, dat paar den en wagen in do sloot terecht kwamen. De knecht kwam gelukkig op de hoeve van genoemden heer terecht, zoodat hij met den schrik vrijkwam. Het oene paard werd gered het andere verdronk, en do wagen was zeer gehavend. Rilland. De Maandagavond gehoudeu vergadering van de landbouwvereeniging Reijgersberg werd door 13 leden bijge woond. Uit de rekening bleek dat er ont vangen was f 108,94, uitgegeven f 30,65 dus f 78,29 goed slot. Ze werd nagezien door de heeren J. Vogel en C. van Damme en in orde bevonden. Tot commissaris tevens vice-president, en tot secr. werden elk met 12 stemmen herkozen de heeren J. J. v. Gorsel en M. N. v. d. Linde. Tot afgevaardigde van de vereeniging to Krab- bendrjke ter bespreking van uniformheid omtrent het leveren, aanbestedingsvoor waarden, en keuren van kunstmeststoffen werd benoemd dhr. J. Vogelaar. De te leveren hoeveelheid chilisalpeter zal plaats hebben in twee bestedingen. De levering der eerste werd bepaald tusschen 25 Feb. en 3 Maart a.s. De heer Vogelaar zal in de volgende vergadering eene lezing houden. De klerken der posterijen en tele graphic 2e kl. zjjn verplaatstA. A. Koene van Zierikzee naar Rotterdam en L. P. J. Geers van Voorburg naar Zierikzee en de commies K. Boogaart van Goes naar Arnhem en met 1 April A. L. Krook, van Utrecht (spoorwegpostkantoor no. 3) naar Goes. Kortgene. De candidaatstelling voor een lid van den gemeenteraad (vacature- Danckaerts) is bepaald op Vrijdag 12 Feb. a.s. Geslaagd bjj het heden te Utrecht gehouden examen als surnumerair bij do Staatsspoorwegen R. 'C. Jansen van St. Maartensdijk. Suikersmokkelarij in Limburg. Minister Harte beeft de Maastrichtenaren tegen zich in het harnas gejaagd. De oor zaak is deze Door het vasthouden aan den suikerac cijns van f27 per zak, bij een huidige markt waarde van f9.50 per zak (van 100 K.G.), terwijl België den suikeraccijns van f 25 tot f 9.50 terugbracht en Duitschland den zijnen tot f 8 30 verlaagde, zijn de smokke laars als paddestoelen uit den Limburgschen en Noordbrabantschen bodem opgeschoten. Dat kon de minister natuurlijk niet lijdeljjk aanzien en vandaar, bat bij konink lijk besluit van 6 Januari 1.1. werden op geheven de bepalingen, krachtens welke Venlo en Maastricht werden beschouwd als besloten steden in don zin van artikel 178 der Algemeene wet van 20 Augustus 1822. De beteekenis van dit besluit is, dat Maastricht en Venlo verklaard worden terrein van toezicht, eerste linie en dat dus alle aceijnsplichtige goederen en van de accijnsvrije ook houtgeest en daarmede be reide of vermengde vloeistoffen, moeten voorzieD zijn van een document voor het vervoer, met dien verstande, dat alleen zout beneden de boeveelheid van 5 K.G. en wijn beneden de hoeveelheid van 10 liter daarvan vrijgesteld zijn, terwjjl voorts de ambtenaren hot recht hebben tot huis- en lijfvisitatie en tot „peilen". Daarover zijn de Maastrichtenaren ge weldig uit hun humeur, want dat het den minister ernst is met dat besluit, is hun wel gebleken uit zijn verklaring de vorige week in de Eerste Kamer, „dat bij de smokkelaars wel klein zou krijgen". De Maastrichtsche bladen spelen nogal tegen den minister op, en dit te meer derwijl hij hun geloofsgenoot is. En wat zulk geschetter uitwerken kan, dat hebben de moties der Brabantsche heeren in 1891 getoond. Van de beste hunner eigen af gevaardigden in de Tweede Kamer werden uit het zail geworpen. Terecht sprak minister Harte in een der jongste Kamer zittingen dat hij van dat besluit nog plezier zou kunnen beleven. Een 15-jarige jongen te Bergen op Zoom die chocolade had gestolen, heeft zich uit vrees voor straf door ophanging in een schuur van zijn bias van het leven beroofd. Een vrouw te Schiedam die de vorige week zoo ernstig gebrand werd bij het vullen eener brandende petroleum lamp, is aan de gevolgen overleden. Te Tubbergen gingeen 20-jarige boerenknecht met een met twee paarden bespannen boe renwagen van huis. De paarden sloegen echter op hol en hij geraakte onder den wagen, en bekwam ernstig letselhij wist evenwel nog thuis te gerakeD, doch daar gekomen zakte hij ineen en was binnen het uur een lijk. Te Hulshorst is eea man door een automobiel overreden eu

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2