NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 57. 1904. Dinsdag 9 Februari 18e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bultenlaiitfsch Overzicht. It, e c h t s z a ke u. Gemengde Berichten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p. 0,95. Enkele nummerse 0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. XTTZ. Middelburg, ook voor St. Laurens 9, 10, 11, 12. 16, 17, j8, 19, 23, 24, 25 en 26 Februari, 1, 2, 3, 4, 9, 10 en 11 Maart. 8 Februari 1904. Deze week hopen wij te beginnen met toelichting Arbeidswet en Arbeidscontract. Bet Volk bevat een bericht met den aan hef: Schoterlandsch socialisme. Ea dan wordt daarin verteld hoe raar het in den gemeenteraad van Opsterland toegaat. De meerderheid is er socialistisch. En zie nu stemde daar laatst een sociaal democraat tegen subsidie voor school- voeding en kleeding. Ea wat nog erger is— Van Zinderen Bakker ook een sociaal democraat, doch niet meer van de party, heeft iets uitge haald dat volgens dat bericht in Bet Volk nog erger is. In een verordening stond een bepaling dat de onderwijzers een stouten leerling voor eenige schooltijden uit de school konden sturen. Dit nu bestreed bovengenoemde soc. dem. »Hij vond dat hier te veel macht was ge geven aan de onderwijzers. Hij wilde alleen aan de onderwijzers het recht geven onhandelbare leerlingen weg te sturen, nadat die onderwijzers eerst overleg had den gepleegd met hunne hoofden, en als het hoofl het niet goedkeurde, mocht het niet". De berichtgever noemt dat reactionair" van dezen ^democraat". Dat is te begrijpen. Maar is het niet aardig, dat zoodra by een sociaal democraat het gezond ver stand begint te spreken, hij reactionair wordt? Het ministerie-Kuyper dat door socia listische wandelleeraars reactionair geschol den wordt, komt zoodoende in goed ge zelschap. Want, naar al hetgeen wij in de laatste twaalf jaren van den soc. dem. Van Zinderen Bakker gelezen hebben, is deze een prae- tische, nuchtere, degelijke manlangen tijd een Loth onder de Sodomieten, doch thans er uit getrokken, en nu hoog houdend het gezag der hoofden in de school. Dat noemen wij vooruitgang. De gewone tactiek van de liberale pers bij het indienen van wetsontwerpen door de regeering, is er op te wijzen dat de sociale verbeteringen door wetgeving aan te brengen, eerder hadde^ moeten plaats hebben. Men zou zoo zoggen waarom heeft de liberale partij het dan niet gedaan Zij is toch lang genoeg aan de regeering geweest. Als men in 't debat den socialisten stof- vergoding, atheïsme vertroebeling en ver- valschfng van zedelijk religieuse begrippen toegekeerdheid tot de leer der vrije liefde en nog zooveel meer verwijt, dan is hun antwoord steedsik kan niet helpen wat Bebel, of Kautsky, ol Feuerbach, of Jaur«3 of Troelstraof Gorter of Mevrouw Holst heeft gezegdik leer of ik ben zus of zoo. Wat door de leiders, de denkers, de kampvechters uit hunne partij gezegd wordt, wordt dan tot een private meecing van mijnheer A of mevrouw B herleid, waar voor de partij als zoodanig niet aanspra kelijk is. Ook Bet Volk heeft deze leer steeds gepredikt. »Het staat niet in onze programs", heet het dan. Dat is op de grens van verloochenen. Maar de sociaal democratie meet met twee maten. Een oude kwaal. Want terwijl zij voor zich als partij de inzichten harer voormannen zoo 't pas geeft afwijst; dringt zij wat in an dere partijen de leiders zeggen of doen, dezen partijen op. Wij zeggen niet dat dit onjuist is. Ook wij hebben het liberalisme steeds beoordeeld naar de uitspraken zij nor grootste denkers. Van Thorbecke tot Krabbe loopt de lijn waarlangs de eerbied voor het Koningschap en het Gezag te loor gaat. Van Thorbecke, langs Kappeyne tot Levy strekt de weg waarop de eerbied voor de Vrijheid in het niet zinkt. En wat deze philosofen in de staatkunde, deze reuzen in de studie van het recht, deze steupilaren hunner partij geleeraard en gepopulariseerd hebben, dat hebben wij juist daaromsteeds de liberale partij aangewreven. Wij zullen hetzelfde doen aan 't adres der S. D. A. P. voor hetgeen daar revo lutionairs in den slechtsten zin gevonden wordt in de uitspraken bijvoorbeeld van Marx en Troelstra. En dit recht nu wordt, voor zooveel hen betreft, door de sociaal democraten ons betwist. Edoch zoodra het de liberale partij treft, denken zij er anders over. Da twee maten. Ziehier wat Bet Volk schrijft naar aan leiding van het verwijt der liberalen te Brielle in den jongsten stembusstrijd dat de S. D. A. P. is tegen het Koningschap. „Een sociaal democraat staat hier sterk tegenover de liberale partij die alle macht van het koningschap hier te lande als het ware vernietigd heeft. (En dat) een partij die het koningschap tot ornament of vliegwiel verlaagt Hier derhalve wat Van Houten en Cort v. d. Linden zeggen op de liberale partij verhaald, terwijl door de soc. dem., onder anderen den heer Wibaut de vorige week te Koudekerke, wat tot aanprijzing der vrije liefde door hunne philosofen gezegd wordt, voor de partij wordt afgewezen. Mag dat? Maandwerken zijn er zoovele dat we schier onmogelijk den stroom kunnen volgen. Het gaat met tijdschriften als met cou ranten. Hun aantal wast u boven 't hoofd. Voor éen tijdschrift maken we ditmaal een uitzondering. Het is voor de tweedo aflevering van Onze Kunst, geheel gewijd aan onzen bo- roemdèn schilder Jozef Israels. Op 27 Januari is Israels, zijn uaam duidt genoegzaam aan tot wolke nationaliteit hij behoort, 80 jaren geworden. Ieder meelevende kent wel den naam van Israels, maar meestal zijn werxen niet. Welnu, die aflevering geeft de reproductie van 30 zijner voornaamste werken. Israels heeft naam als schilder van vis- scherstafereelen, meest binnenshuis. Hij is do dichter van het leven dezer nederige menschenklasse. Hij illustreerde hun leven en bracht het onder veler oog. Kenners lezen ia deze uitingen een dich terlijke ziel ea alzoo is bij voor het vader land dat hem onder zijne zonen tellen mag een nationale weelde, en onze gemeenschap pelijke eere. Door den Amsterdamschen uitgever A. Belinfante is een vertaald werkje van een Duitsch muziekonderwijzer uitgegeven ge titeld Stemvorminq en Staatszorg. De schrijver vindt (men denke aan zijn beroep) stemvorming zoo iets bij uitstek belangrijks dat deze behoort tot den op voedingsplicht van den Staat. O gemeenschap, hoeveel onzin wordt er verkocht in uwen naam. Wie al niet klaagt over slechte tijden Tot zelfs het Pauselijk Hof, onder den druk der verminderde inkomsten zullen zeggen de couranten de Pauselijke gezanten zich met minder inkomen moeten tevreden stellen. Ook de kardinalen zullen Het Volk van 4 Feb. De schrijver is de heer Hermans. Of zal men, als 't er op aankomt, ook dezen verloochenen? gekort worden en een aantal gendarmes »huis toe" moeten gaan. Zoo kan ook wel eens de democratie in dringen zonder overtuiging, alleen uit nood. Ia België trekt de strijd in het diamant- bewerkersgilde de aandacht. D9 patroons willen, gelijk gezegd is, het leerlingen stelsel weer invoeren. De werklieden wei inziende dat het vak gevaar loopt uit te sterven, wanneer nooit meer leerliugen worden aangenomen, ver zetten zich tegen dien maatregel niet, doch verlangen in ruil den negenurigen ar beidsdag. De patroons zijn eenstemmig in hun voornemen aan dien eibch niet te voldoen. De staking is onvermijdelijk. Heden zijn leerlingen in de fabriek toe gelaten zoodat de staking morgen volgen kan. De Engelsche regeering geniet nog steeds de naweevan den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Niet in Zuid Afrikadaar heeft zij met een gedwee volk te dlern, dat zich in het onvermijdelijke schikt en zijn nieuwe over heid bij de gratie Gods wenscht te eeren. Maar in het eigen land beginnen de staatkundige partijen het nationale geweten wakker te schudden. In het Lagerhuis hadden de vorige week een paar heftige tooneelen plaats. De leider der liberalen verklaarde onder anderen dat voor het uitbreken van den ootlog, Chamberlain hem den 20en Juni 1899 in vertrouwen gevraagd had, of de oppositie het zenden van versterkingen naar de Kaap zou goedkeuren en er bij gevoegd had»Ge hoeft niet ongerust te zijn, de Boeren zullen niet vochten wij spelen »the game of bluff". (Wij maken slechts wat vertoon). Bannermann had daarop Chamberlain ver klaard, dat de verantwoordelijk voor het zenden van troepen geheel voor rekening van de regeeiing bleef. Nu verklaarde Chamberlain, dat bij zich niet herinnert het woord »blbff" gebruikt te hebben en legt het zoo uit, alsof de regeering het toen raadzaam vond troepen te sturen, ten einde den Boeren te tooneD, dat het Engeland ernst was. Wel heeft de regeering nog een groote meerderheid, gelijk blijkt uit de verwerping aan een van liberale zijde ingediend amen dement in verband met Zuid-Afrikaansche aangelegenheden met 278 tegen 192 stemmen. Doch de tusschentijd3che verkiezingen daar deze meerderheid allengs slinken en de Iersch-nationalistische partij dreigt met afval. Ook wordt blijkbaar de stemming tegen dit kabinet steeds onheilspellender. De oorlog tusschen Japan en Busland staat op uitbreken, of is al uitgebroken. De Ruséïsche nota had aan Japan zooveel toegegeven als mogelijk wasdoch het antwoord van Japan was onbevredigend, dewijl het, schoon toegevend de rechtma tigheid van Rusland's eisch, om de Zui delijke kust van Korea niet te versterken, er op staat, dat Rusland de onaf hankelijk- heid en integriteit van China in Mants- joerije zal erkennen. Een laatste bericht meldt dat de Japan» sche gezant te Petersburg is teruggeroe pen en ook de Russische gezant te Seoel zijn afscheid genomen heeft. Alles wacht derhalve, helaas, op een oorlogsverklaring. Intusschen in afwachting van het uit breken van den haar onafwendbaar lijken den oorlog, zit de keizerin-weduwe van China tusschen twee vuren. Sommige man darijnen en andere door luchtige raadslieden der Kroon geven haar het welgemeend advies om Peking te verlaten en naar Sin- Ngan-Toe te trekken andere dignitarissen, onder wie prins Tching, ontraden dit ten sterkste. Slot volgt. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 6 Februari 1904 zijn veroordeeld wegens Overtred. leerplichtwet: M. de L., J. S., H. W., J. A. do W. te Goes, K. S., P. Z., te Wolfertsdijk, W. Z T. M., te Schore, H. W., te Kattendijke, W, H., te Heinkenszand, J. de H., te Wemel- dinge, ieder f0,50 b. s. 1 d. h.P. J. O., te Wolfertsdijk, 3 X f 0,50 b. s. 3 x 1 d. h.; P. K., C. H., te Kattendijke, H. V., te Goes, G. T., M. S., te Kloetinge, E. van L., te 's Heer Arendskerke, G. T., J. O., P. van de V., C. E., J. S., Ph. P., te Ierseke, W. W., J. V., W. S., te Wemeldinge, J. B., te Wolfertsdijk, J. K., te Schore, J. B., C. G., te Hoedekenskerke, C. H., M. de V., te 's-Gravenpolder, A. L., te 's Heer Abts- kerke, P. W., te Borssele, A. L. M., J. van S., te Driewegen, ieder f 1 b. s. 1 d. h.B. T., te 's-Heerenhoek, 2 X f 1 b, s. 2 X 1 d. h.G. van O., te Driewegen, G. Q., te Goes, A. B., tc 's-Heer Arendskerke, N. de M., A. P., te Wemeldinge, ieder f2 b. s. 2 d. h.J. N., te Driewegen, 2 X f2 b. s. 2 X 2 d h.C. K., te Kapelle, f 3 b. s. 3 d- h.jagen zond. acte en verg.J. van de P., te 's Heerenhoek, 2 X f 20 b. s. 2 X 5 d. h. verb, verkl. bevel uitl. 2 geweren of 2 X f 2 s. 2 x 2 d. h. C. B., te Borssele, 2 X f 10 b. s. 2 X 4 d. h. verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 2 s. 2 d. h., J. L. te Hoedekenskerke 2 Xf3b. 8. 2 X 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 2 s. 2 d. h.meta strik wild bemacht.H. G. te 's-Heerenhoek, f5 b. s. 3 d. h. bevel verniet, strikken schelpvisch rapen aan voet zeedijkL. G. te Clinge, G. van H., te Kieldrecht ieder f5 b. s. 3 d. h. N. H te Kruiningen, C. K. en J. M. te Wemeldinge ieder f 1 b. s. 1 d. h.varen zonder licht A. H., J. S. te Ierseke, ieder f3 b. s. 2 d. h.overtreding IJkwet: C. Z. te Ierseke, J. F. v. d. L., J. K., J. A. D., C. v. d. V., J. L., J. de N., te Goes, G. W. J. M. te Colijnsplaat, ieder f 1 b. s. 1 d. h. L. S., te Colijnsplaat, f 0.50 b. s. 1 d. h. T. de B. te Goes, 4 x f 0.50 b. s. 4 X 1 d. h. J. de J., te Goes, 2 x f 1 b. s. 2 X 1 d. h. J. S. S. te Colynsplaat, 9 X f 0,50 b. s. 9 X 1 d. h. M. D., te 's-Gravenpolder, en M. S. te Goes, ieder f 2 b. s. 2 d, h. Ph. B. te Ierseke, 2 X f0,50 b. 6. 2 X 1 d. h. P. v. S. te Ierseke, 4 x f 0,50 b. s. 4 X 1 d. h. alle met verb, verkl. van de in beslag gen. maten en gew.in dronken schap orde verstoren en opg. valschen naam J. A. van Z., te St. Maartensdijk f 3 en f 5 b. s. 2 en 3 d. h.dronkenschapG. II., te Heinkenszand, M. de J., te Kapelle, P. v. d. W., te Colijnsplaat, A. J. te Kruiningen, L. W. te Wemeldinge, ieder f 2 b. s. 2 d. h. J. van H-, en P. van O. te Goes, ieder f3 b. s- 2 d. b-dronkenschap bij le herh. A. de W. te 's-Heer Arendskerke, f5 b* s. 3 d. h., J. G- van 't W. te 's-Heer Arends kerke f 10 b. s. 3 d. b,; dronkenschap bij5e herh.: A. R. te Goes, 14 d. h. Vrijgesproken werden E. B. te Hoedekens kerke, K. S-, te Wolfertsdijk, C, I. te Heinkenszand, M. N. te Nisse, H. B- te Goes, P. K. te Wemeldinge, J. de K- te Baarland, beklaagd van overtred. leer plichtwet. Ontslagen van reehtsvervolgingH. P., te Middelburg, beklaagd van venten zond. verg. van Burgemeester. Onze Middelburgsche correspondent schrijft Wijlen dr. Beets, guitig als hij zijn kon, spotte eens op geestige wjj ze met de manie van onzen tijd om jubilarissen te eeren Die vijf-en-twintig jaar uw put geleegd, Uw gang gewit, uw schoorsteen heeft geveegd, Terzelfder kroeg de borrels heeft geschonken, In 't zelfde huis gegeten en gedronken, Zal jubilaris wezen gek of guit. Een dagblad meldt het lang vooruit; „Dien braven" moet men aangenaam verrassen, Een prachtig album heeft men reeds in 't oog; Zend uw portret en wil uw duiten passen Als ieder wat doet, loopt het niet te hoog. Dat geldt voor een tal van persoonlijke jubileums waarbij niet zelden verdienste en ijdelheid om den palm der overwinning dingen. Heel anders slaat het met jubileums van instellingen of stichtingen waarbij persoon lijke eere per se is buiten gesloten, met jubileums gelijk we er Woensdagavond eene hebben te herdenken. Het vijf-en-twintigjarig jubileum van de Unie »Een School met den Bijbel", her- inneit aan de booze dagen van de school wet van '78, de scherpe resolutie van Kappeyne en aan de opgewekte dagen van het volkspetionnement. Toen de nood drong schaarde zich alles wat de ernstige behoefte van chris telijk onderwijs voor eigen kinderen eerst, en dan ook voor de kinderen onzes volks gevoelde, om de Unie, als om een alge meen middelpunt. En het is zeker ook een verdienste, maar toch misschien niet de grootste, dat de Unie door hare jaarcollecte ieder jaar een kleine tonne gouds wist bijeen te brengen, meer nog ligt de kracht van haar arbeid in het populariseeren der christe lijke school, en in het paedagogisch ont wikkelen van het christelijk onderwijs. Voor veie onzer zevenhonderd christe lijke scholen is de Unie de hefboom ge weest zoowel in geestelijken als in stof fel ij ken zin. Een jubileum als dat vau Woensdagavond verdient onze aandacht en onze belang stelling ten volle. Goes. Zaterdag hield op de bovenzaal van het café Boudeling de afdeeling Zee land der „vereoniging tot bevordering van de Pluimveehouderij en Tamme- Konijnen teelt in Nederland" hare algemeene verga dering, onder voorzitterschap van den heer Hanken, waarbij met inbegrip van het be stuur 18 leden tegenwoordig waren. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld werd dat tot 't bekomen van raskonijnen (rammen) men tot 1 Maart gelegenheid heeft zich te wenden tot den heer J. M. Slegt te Goes. En ook dat Zaterdag a. s. 13 Feb. de jaarljjksche al gemeene vergadering van afgevaardigden met het hoofdbestuur zal plaats hebben. De secretaris-penningmeester de heer Slegt bracht 't jaarverslag uit, waaruit blijkt dat op 1 Jan. j. 1. het ledental 139 bedroeg; dat op de zoo uitstekend ge slaagde tentoonstelling in Augustus j. 1. het ledental met 12 vermeerderde en dat er een batig slot in kas is van f2,65. Aan de orde is de verkiezing van een bestuurslid, een commissaris, en oen afge vaardigde. De heer Polderdijk uit Nieuw en St. Joosland verklaart zich voor laatst genoemde betrekking niet weer beschikbaar te stellen, en de heer Slegt wil wel be stuurslid blijven en secretaris-penning- meester, doch kan wegens drukke werk zaamheden eene eventueele herbenoeming als commissaris niet meer aannemen. Na breede besprekingen en afspraken wordt in de vacatures bjj acclamatie voor zien door herkiezing van den zoo actieven als accuraten secretaris-penningmeester, en de bonoeming van de heeren Vreeburg uit Domburg en A. A. ter Haar uit Goes, respectievelijk tot afgevaardigde en com missaris. Aan den afgevaardigde wordt een wèl omschreven mandaat meegegeven om namens de afdeeling Zeeland in de hoofdbestuurs- vergadering het volgend drietal grieven tegen bet Hoofdbestuur ter tafel te brengen. In de eerste plaats dat de motie-Zeeland in de vorige boofdbestuursvergadering aan genomen, in zake de noodzakelijkheid dat het hoofdbestuur den eierenhandel bevor- dere en trachte te geraken tot verkoop der eieren op het gewicht geljjk in Dene marken geschiedt, nog niet is uitgevoerd, en dat bet Hoofdbestuur deze taak schui ven wil op de schouders der provinciale afdeelingen. In de tweede plaats dat sinds het ver schenen rapport in zake den KoDjjnenban-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1