Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 6 Februari 1904. No. 56 Kerknieuws» Schoolnieuws. II e c Se t s i a ke 11. Gemengde Berichten. 5 Februari 1904. Het slot van de rede, die Dr. Kuyper verleden week Dinsdag in de Eerste Kamer hield, deed weer zoo treffend verstaan, hoe groot de beteekenis der koersverandering is, die in 1901 is ingetreden. Onze minister van binnenlandsche zaken eindigde als volgt Er blijft mij, na het gesprokene, nog slechts een woord over aan den heer Laan. Die ge achte afgevaardigde heeft niet zonder nadruk en beteekenis gesproken van de Christelijke beginselen van het aan het onze voorafgegane Kabinet. Ik kan niet anders dan hem daar voor dankzeggen. Zoolang ook die groepen in het land, die de belijdenis van den Chris tus, gelijk ik die versta, niet zijn toegedaan, er toch prijs op blijven stellen om aan hun streven en bedoelingen, aan hun theorieën en voorstellingen het etiquet van het C h r i s t e- 1 ij k e te geven, kan dit niet anders door mij worden opgevat, dan. als een hulde en eere aan den eenigen naam van den Christus Gods. Voor zoover dit nu ook in deze Kamer ge schiedt, en door den geachten afgevaardigde zelfs met klem geschiedde, verheug ik mij daarin en dank ik dien geachten afgevaardigde daarvoor. Nimmer toch is bij ons opgekomen te ontkennen, dat ook bij die groepen in den lande, welke niet meer de positieve belijdenis van den Christus voorstaan, nog altoos zekere vruchten, soms zelfs schoone vruchten, vruch ten die den belijder soms beschamen, van de plante van het Christendom nawerken. Het verschil bestaat slechts hierin, dat, waar ook in breederen kring van die Christelijke plant nog vaak de vruchten geconserveerd worden, wij beducht zijn, dat die plant zonder teeder- der verzorging, in haar wortel dreigt geknakt te worden. En werd ooit die plant in haar wortel geknakt, dan dreigde hiermede over ons land een donkere schaduw te trekken, waarvoor wij, naar de gaven, ons verleend, het vaderland pogen te behoeden. Het doet het hart goed te weten, dat zulke woorden van de groene tafel werden gehoord. Het zijn gulden woorden. »De bureaucratische omslag van de leer plichtwet is eenvoudig belachelijk", zegt Mr. S. v. Houten in eene beschouwing naar aanleiding van het begrootingsdebat. Dit vinden wij ook, maar we vragen Aan wie de schuld? De vervalsching der levensmiddelen houdt in ons land geen gelijken tred met de toepassing der strafbepalingen daartegen. Bij onze naburen, Duitschland en Belg:#, wordt daaraan strenger de hand gehouden, wellicht is het in deze landen ook meer noodig. Het kan ook zijn, dat Nederland in dezen nog wat achterlijk is. Het is curieus, ho9 vele artikelen spijzen en dranken door slimme en handige, betere gewetenlooze vorkoopers, vervalscht worden, onder de leuze van goedkoopare waar te leveren-.dan hunne concurrenten. Zoo vonden we eene serie vau dagelijks gebruikte artikelen, waarbij veivalsching zoo menigmaal plaats heef'. Het vroeger zoo algemeen voorkomend gezegde bij iederen maaltijdsmakelijk eten" mag heden ten dage wel meer dan ooit herhaald worden. Op de rij af werden als gemakkelijk te vervalschen en vaak vervalschte levensmiddelen genoemd melk, brood, boter, kaas, thee, koffie, suiker, worst, peper, azijn, kruidnagels, cognac enz. Wat blijft er nu nog over Waarlijk niet heel veel. *5 Een bekend schoolopziener bracht in eene lezing over het verband tusschen school en huisgezin, de volgende bezwaren te berde tegen de inrichting van ons schoolwezen. »De opvoeding", zoo sprak deze autori teit, »de vorming van het karakter raakt op den achtergrondhet kind wordt het slachtoffer van de schoolhet is er om het onderwijs en niet meer is het onderwijs om het kind, dat van den eeuen onderwij zer aan den ander wordt overgedragen als de brandernmers bij eene ouderwetsche brandblussching, met dit verschil, dat die leeggegooid worden en de andere deeds voller gepompt worden Wat aardig gezegd van dien schoolop ziener. Maar en ziehier een interessante vraag hoe nu te reageeren tegen het feit, dat de school ons boven 't hoofd gegroeid is Eenvoudig op deze wijze. »De school moet binnen haar eigen ter rein worden teruggebracht en vooral niet te veel in handen van den staat gelaten wor den. Ze treedt te veel op als plaatsvervanger van het onderwijs, en hoe schadelijk dit is, blijkt vooral in de kringen van het prole tariaat." De fabelachtig snelle ontwikkeling van Japan, op welk rijk de oogen der goheele wereld thans zijn gericht, geoft waarlijk veel te denken. Door het Ministerie van Financiën aldaar is een financieel en economisch jaarboek uitgegeven met zeer welsprekende cijfers. In 1872, dus een dertigtal jaron geleden, was de bevolking 33 millioen, thans is ze gestegen tot bijna 45 millioen. De opbrengst der belastingen in het jaar dat achter ons ligt, bedroeg aan grondbe lastingen 47 millioen, patentrecht 7 mil lioen, accijnzen 77 millioen, posterijen en telegrafie 25 millioen, tabaksmonopolie 12- en spoorwegen 8 millioen. Daartegonover staan natuurlijk verba zende uitgaven. De staatsschuld is van 4,9 millioen yen geleidelijk en schier onafgebroken gestegen tot zjj nu de ontzaglijke hoogte van 559 millioen yen heeft bereikt. (1 yen 1,25 gld. Hollandsch). Expansie is Japans wachtwoord. Moge het gele gevaar wijken en ook ons vaderland vrij big ven van verwikke lingen om onze post. Hoevelo staten drijven tegenwoordig op het politiok evenwicht. Blijve het lang gehandhaafd. Koré i. de tegenwoordige twistappel tus schen Rusland en Japan, houdt er een strenge moraal op na, welke zelfs in de scholen wordt onderwezen. Allerlei ver houdingen worden er in geregeld. Ver houdingen van ouders en kinderen, ouden en jongen, dienstbaren en vrijen, tusschen echtgenooten onderling de menschen trouwen daar op zeer jeugdigen leeftijd bepalingen, te veel om te noemen. Ook hier in dit achterlijke keizerrijk heeft de westersche beschaving haren invloed doen gevoelen. Jammer, dat over 't algemeen noch naar de eischen der beschaving, noch naar die der moraal in dit schiereiland geleefd wordt. Het zijn bepalingen op het papier en in de lees- en leerboeken, het gros der Koreanen trekt zich al heel weinig van deze dingen aan. Toch is er eene Christelijke beweging op te molken, die van de Zendingsposten haar steun en kracht ontvangt. Een wolkje als eens mans hand alzoo. Mocht het een profetie zijn van den vruchtbaren regen, welk de Koreaansche velden vatbaar maakt voor den weldadigen invloed van het E van- golie des vredes. Een nieuw woord voor een nieuwe zaak is in den laatsten tijd in de Afrikaansche couranten opgekomen. Men spreekt van herbegrafenisen bedoelt daarmee het opnieuw ter aarde bestellen, nu op hunne vroegere woonplaats, van lij ken der in den oorlog gesneuvelden. Bij die gelegenheid wordt niet zelden aan het nationaal gevoel lucht gegeven, en hoop voor de toekomst uitgesproken. O Alrika 1 op welke verre strand Ik zwerven moet, gij zijt mijn dierbaar land. Uw vrijheidszon heeft thans haar licht [verborgen, Maar niet voor altijd Daar zal God voor [zorgen. Dat is menigmaal het refrein bij eene herbegrafenis, ook bij de herbegrafenis der vrijheid 1 Onder de geleerden der drie laatste eeuwen vooral natuurkundigen waren vele geloovigen. Newton, Huygens, Leibnitz, Kepler, Galileï, Copernicus, Herschel, Linnaeus, Werner, Boerhaave, Bradley, Pasteur, Am- póre, Bailer, Davy, Cuvier, zjjn namen die eon gooden klank hebben in kringen waar men nog van de leer is dat Godsdienst en Wotonschap goen elkaar vijandige begrippen zijn. Al deze bovengenoemden, en vele andere groote meesters in de natuurkunde beleden met hart en mond hun geloof in de christe lijke waarheid, welke, naar hunno meening niets in het aljerminst te vreezen had van hunne luisterrijke ontdekkingen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Scheveningen dr. J. P. de Bie Ie Kothol, J. Buenk te Vreeswijk en A. F. Krull te Alkmaar. Bedankt voor Huizen door C. J. Leen- mans te Bennokom voor Oostwold door H. Engelkes, cand. te Groningen. Geref. Kerken. Beroepen te Enter H. A. Kievits, cand» te Nijkerk. Bedankt voor Ierseke door ds. G. Dockes te Heemsevoor Warns door J. E. Goudappel te Heteren. De heer H. de Priester te Middelburg is benoemd tot onderwijzer aan een open bare lagere school te Amsterdam. LANDBOUW. Glutenmeel. »Wat is glutenmeel vragen velen. In gepaste menging mot andore meelsoorten oen puik voeder voor allerlei vee, vooral voor rundvee, antwoorden wij. »Dat bedoelen we niet", hooren we zeggen, maar waar komt het vandaan«. Het ant woord is in weinige woorden gegeven. Alle granen mals, tarwe, rijst, enz. odz. bevatten naast eene groote hoevoelheid zetmeel, oen naar verhouding kleine hoevoelheid eiwit stoffen. Deze bestaan voor een groot deel uit zoogonaamde kleefstoffen, waarvan twee de namen van gluten-fibrine en gluten-caseïne dragon. Een andere kleefstof is er de oorzaak van, dat met water gekneed meel min of meer glibberig wordt. Vooral is dit het geval mot roggemeel. De vreemde namen van een paar der kleefstoffen zijn er de oorzaak van, dat men meel hiervan ook wel glutenmeel noemt. Uit verschillendo der zetmeolrijke granen bereidt men stijfsel Hiervoor kan alleen het zetmeel dienen. In de spoeling, die men bij de maïs- en rijststijfselfabricage overhoudt, vindt men dus naast nog wat zetmeel enz., zoo goed als alle kleefstoffen van de maïs en de rijst. Om nu do spoeling beter bewaarbaar en vervoerkaar te makon, droogt men ze wel. Teneinde evenwel met het eiwit (de kleef stoffen) uit de spoeling zoo weinig mogelijk zotmeel te nemen, slaat men de in de spoeling aanwezige kleefstoffen op een hier niet nader te beschrijven manier neer, zoodat zij van de rest afgezonderd en gedroogd kunnen worden. Dit geschiedt met de kleefstoffen van maïs en rijst niet alleen in het buitenland, meer bepaald in Amerika, maar ook in ons land. Do heer Van df.r Have te Zierikzee hoeft, meonen we, den alleenverkoop van dit Nederlandseh fabrikaat en garandeert daarin 36% eiwit, 2% vet en 45% zetmeel tegen den prijs van f8.50 per 100 KG. Dit is sleehts ruim 5 cent per voedoreenheid, zeker bij do tegenwoordige prijzen van het handelskrachtvoeder vergeleken, niet te hoog.. Het komt ons voor dat meel van kloef- stoffen of glutenmeel uitmuntend geschikt is om met gewoon graaumoel te vermengen, waardoor in het mengsel het eiwitgehalte, dat in qraan te laag is, belangrijk kan wordon verhoogd. Volgens de methode Stutzer op verteer baarheid onderzocht en dit is do methode, die bjjna geheel gelijkt op de vertering in het dierlijk lichaam waren de eiwit stoffen in maïsglutenmeel voor 97.5% ver teerbaar, terwijl Goesmann en M. Mii.es voor de verteerbaarheid van het zetmeel (bij een koe bepaald) het eveneens hooge cijfer van 94 vonden. Een meer natuurlijk voedermiddol dan gedroogde kleefstoffen kan men zich wel niet denken, daar zij van granen afkomstig zjjn. Dr. C. Bohmer zegt ervan Het valt niet te betwijfelen, »dat glutenmeel, voor zoover het uit versche spoeling bereid is, aan alle landbouwdierén met voordeel kan worden vervoederd*. En wie dit in ons land voor 't eerst in den handel brengt, zal wel zoo ver standig zijn, niet zijn eigen ruiten in te gooien, door bedorven goed te verkoopen. Trouwens een kleine proef is gemakkelijk tej nemen bd weinig kostbaar. Men kan het zoowel aan melk- als aan mestvee voederen, en ook voor varkens is het met graanmeel en aardappels vermengd zeer geschikt. Voor melk-en mestvee kan het bij hooi enz. een deel van de voederkoeken ver vangen, vooral als men het met wat vet rijk zuiver rijstmeel vermengt. Immers het glutenmeel staat alleen in vetgehalte bij voederkoeken achter. L. M. te M. (Overgedrukt uit De Veldbode.) Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zgn veroordeeld wegens: mishandelingH. L. 18 j., visscher Oost burg, tot 3 m. en F. W. 34 j werkman, F. B. 51 j. en J. do M. 63 j landbouwers Stekene (België), ioder tot 14 d. gev. straf en C. J. B. 57 j., rivierloods Terneuzen, tot f 10 b. s. 10 d. h. beleediging van ambtenaren L. J. G. 22 j., arbeider Sluis en E. L. v. H. 20 j., voer mansknecht Terneuzen, beiden tot f 10 b. s. 10 d. h. beleediging van ambtenaren en wederspannig- heidD. B. 21 j., boerenknecht Cortgene, tot 1 m. gev. straf diefstal: J. de B. 17 j. en W. do B. 16 j., arbeiders Hoek, ieder tot 6 w. gev. straf en vernieling: J. B. 24 j., grondwerker Hon- tenisse, tot 14 d. gev. straf. Vrijgesproken: J. van W. 23 j., werkman Borssele, beklaagd van mishandeling. Gemeenteraad van Goes, zitting van Donderdagavond. Voorzitter do Burgemeester. Afwezig met kennisgeving dhr. Pilaar. De Voorzitter wenscht in deze eerste vergadering den leden alles goeds toe voor henzelven en voor hunne huisgezinnon en hoopt dat Gods rijkste zegen in alle op zichten hun deel moge zijn. Verder herdacht hij het afgetreden raads lid en wethouder M. de Jonge Jz., den overleden gemeente-ontvanger Z. v. d. Bilt la Motthe, deD eervol ontslagen bouw meester D. de Koning bedankt de verschil lende raadscommissies voor de belangeloos bewezen diensten en de ambtenaren voor hunnen ijver. Medegedeeld wordt dat zijn ingekomen o. a.van Gedep. Staten goedkeuring onderhandsche verpachting aan M. Labeur goedkeuring verkoop van grond aan de Gereformeerde kerk van den heer A. 8. J. Dekker een voorstel tot het vaststel len eener verordening op het venten van J. J. Stokmans verzoek om grond aan den Westhavendgk in pacht te mogen ontvan gen verzoek van M. Krijger om uitweg van zijn perceel, sectie D no. 2483, naar den Westwalmededeeling aanneming der benoemingen tot leden in commission en colleges verslagen van de Commissie voor de statistiek. Verder deelt de Voorzitter mee dat hjj don 22en Januari namens den Gemeen teraad een telegram van hulde heeft ge zonden aan II. M. de Koningin-Moeder on dat daarop een telegram van dankbetuiging is ontvangen. {Applaus). Onttrekking aan den openbaren dienst van een gedeelte der gang %n school B. Ged. Staten hebben medegedeeld, dat zjj het Raadsbesluit tot ruiling van grond met F. J. Boone uiet kunnen goedkeuren, vóórdat de gang van school B aan den openbaren dienst is onttrokken. Ook na de opmerking van B. en W. dat de gang niet voor ieder toegankelijk is, bloven Ged. Staten bij hunne meening, aangezien de geheele school een openbaar gebouw is. Na gedane aankondiging zijn goene be zwaren tegen de onttrekking aan den open baren dienst ingediend, zoodat B. en W. thans voorstellen alsnog eon daartoe strek kend besluit te nemen. Zonder hoofdelijke stemming aldus be sloten. Wijziging reelement Weduwenfonds der ge meente ambtenaren Tot toelichting of verklaring van de vertraging, die de behandeling van dit voorstel sinds zijne inzending aan B. en W. heeft ondervonden, melden deze het volgende De vorige burgemeester, de heer Wes- selink, stelde veel belang in dit fonds. Deze belangstelling leidde hem er toe de in diening aan den Raad eenigszins te ver schuiven, tenoinde vooraf te overwegen en te onderzoeken of hot niet mogelijk ware dit fonds te vereonigen met hot juist in het leven geroepen gemeente pensioen fonds voor de ambtenaren zeiven, en do verplichtingen uit het eerste fonds tegen over de weduwen voortgevloeid of voort vloeiende, in het tweedo fonds over te brengen. Van de zijde van den nu nog fungeeren- den voorzitter en van den mede nog in functie zjjnden secretaris van het Weduwen- fonds word tegen zulk oene samensmelting bezwaar gemaakt. Al was aangenomen, dat het fonds in den zin der wet niet als eene stichting was te beschouwen, welker statuten nimmer ge wijzigd mochten worden, zooveel was toch zeker, dat het kapitaal, hetwelk het fonds na een 12 jarig bestaan reeds bezat, aan anderen dan de gemeente behoorde, zoodat het niet vereenigd met of opgelost kon worden in eenig ander fonds, door de ge meente voor de ambtenaren zeiven opge richt, wat ook blijkt uit art. 20 (oud) van het reglement, waarin bij eventueels ont binding van het weduwenfonds aan het kapitaal eene vaste bestemming wordt ge geven. Dit verschil van meening heeft langen tijd de indiening aan den Raad tegenge houden en niettegenstaande de heer Wesse- litik, met den hem eigen ijver en bekwaam heid zich in dezen veel onderzoek en berekening heeft getroost, heeft hij blijkbaar niet tot oplossing in zijn geest kunnen geraken, want bij het nederleggen van zijn ambt zijn de stukken ongewijzigd en zonder eenig9n vorm van voorstel overgegeven. Hangende den overgang van het Dage- lijksch Bestuur der gemeente heeft de waarnemende Bugemeester, tevens Voor zitter van de Commissie van beheer van het fonds, ofschoon in zijne opvatting der zaak gesteund door den nieuwen wethouder, gemeend de komst van den nieuwen Bur gemeester te moeten afwachten, opdat ook deze zich een oordeel over de zaak zou kunnen vormen en met genoegzame kennis het voorstel, namens B. en W., bjj den Raad zou kunnen indienen. Ook dit heeft aanleiding gegeven tot vertraging, die geëindigd is met de ver klaring van den nieuwen Burgemeester, dat hij zich neerlegde bij het gevoelen van de andere leden van het Dagelijksch Bestuur. Mitsdien wordt h9t voorstel tot wijziging van bedoeld reglement thans aan de goed keuring van den Raad onderworpen, waarbij B. en \V. zich refereeren aan de uitgebreide toelichting door het beatuur van het fonds gegeven en waarmede zjj zich geheel kunnen vereenigenzjj adviseeren dan ook tot goed keuring vau het voorstel." Zonder hoofdelijke stemming wordt de nieuwe verordening vastgesteld. Af- en overschrijving op de begrooting voor 1903. Met gunstig advies van de financieele commissie, Btellen B. en W. voor af- en over te schrijven in totaal f 2527.955 en de begrooting te wjjzen met een bedrag van f762.95. Dhr. Temperman zegt, dat op deze af- en overschrijving een belangrijke post van f 473 voor bestrating. Hjj zou gaarne zien, dat in het vervolg een aannemer, die aanneemt de gasbuizen te verwijden, verplicht werd de bestrating, bijv. voor een tjjd van drie maanden in onderhoud te houdeD. De oplevering is thans treurig geweest. Dhr. Ramondt brengt in herinnering, dat in dien post van f473 ook zit f200 voor aangekochte steen die op deze zaak geen betrekking heeft. De eerste bestrating is geschied door de aannemers en dus voor rekening van de gasfabriekde tweede bestrating door den bouwmeester mede voor rekening van de gasfabriek. De rekening daarvoor is ingediend en door de gas fabriek betaald. Dhr. Temperman zegt, dat dit er niet toe doethjj heeft willen doen uitkomen, dat de grondaanvulling niet goed is geschied en zonder voldoend toezicht heeft plaats gehad. Als het toezicht goed geschiedt zal het een volgenden keer beter gaan. De Voorzitter zegt dat in het vervolg rekeniDg zal worden gehouden met de op merking van dhr Temperman. Het voorstel wordt aangenomen. Afschrijving van plaatselijke belastingen. Voorgesteld wordt door B. en W. met gunstig advies van de financieele commis sie, teruggaaf van belasting hoofdei, omslag te verleenen tot een totaal bedrag van f 11.96. Afschrijving idem f53.14. Kwijt schelding hondenbelasting f 2. Aldus besloten. Verzoek van J. Nortier om eervol ontslag als onderwijzer bij het Lager onderwijs. Hat ontslag wordt eervol verleend. Benoeminng onderwijzeres aan de Meisjes school, ter vervulling der vacature, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan mej. Ochtman. Benoemd wordt mej. Rademaker met 11 stemmen. Benoeming lid van de Commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs. Tengevolge van het vertrek van den heer De Wijn, is in dit college eene vacature ontstaan en bieden B. en W. in overleg met gemelde commissie ter vervulling dier vacature, de navolgende aanbeveling aan no. 1 dr. D. J. Rissink, no. 2 O. O. A. Meeuwissen. Bij tweede vrjje stemming kreeg dr. Rissink 7, dhr. Meeuwissen 2, en mr. Lucasse 3 stemmen, zoodat benoemd is dr. Rissink. Door B. en W. wordt ter vaststelling aangeboden een suppletoir kohier van school geld, school A, tot een totaal bedrag van f61.50. Zonder hoofdelijke stemming aldus vast gesteld. De rek. 1903 en begr. 1904 Gasfabriek worden aangenomen en vastgesteld. Verzoek van L. Q. Overbeeke om subsidie voor den omnibusdienst GoesWolfaart- djjksclie veer. Gebleken is, dat de geldelijke resultaten ongunstig zjjn, maar dat zoolang de onder nemer persoonlijk deelt in de werkzaam heden, de zaak levensvatbaar is, terwijl B. en W. meenen dat de omnibusdienst voorziet in eene bestaande behoefte naar een verkeersmiddel tusschen Noord-Beve land en het station van den Staatsspoor weg. Zij adviseeren derhalve ook voor 1904 eene subsidie van f 50 toe te staan, onder bepaling, dat door hem ook over dat jaar zal worden overgelegd eene rekening der ontvangsten en uitgaven en eene op gave der passagiers. Zinder hoofdelijke stemming aldus be sloten. Verzoek van het Kerkbestuur der Gere formeerde kerk om Cijns, rustende op perceel Sectie D no 508, ten behoeve der gemeente Goes, te mogen afkoopen tegen een som van dertig gul len, zijnde het twintigvoud van den Cijns ad f150 'sjaars. Het genoemde perceel greiist aan den grond, die bij Raadsbesluit van 30 December 1904 aan de Gereformeerde kerk is ver kocht, terwijl de bedoeling is de woning staande op perceel D no 508 te vergrooten met den aangekochten grond. Het komt B. en W. voor dat het voor de gemeente van geon belang is rechten op den bedoelden grond te behoudeD, zoodat zij adviseeren gunstig op het verzoek te beschikken. De financieele commissie adviseert als afkoopsom te bepalen het vijfentwintigvoud, van den Cjjns ad fl.50 'sjaars in plaats van het twintigvoud, zooals door B. en W. wordt voorgesteld. Overigens conform het vorenstaand voorstel. Zonder hoo'deljjke stemming aldus besloten. Bjj de rondvraag zegt dhr. Temperman, dat hij gezien heeft dat er eene belangrijke levering van keien heeft plaats gehad onders hands en vraagt hij of zoo iets voortaan niet kan worden uitbesteed. Dat lijkt spr. voordeeligor en ook kunnen Goesenaars dan mede inschrijven. De Voorzitter zegt dat groote werken, die ook nu weer in 't vooruitzicht zgn, publiek zullen worden uitbesteed. Hier geldt het echter een bjjzonder geval. De keien, die gekocht zijn, waren oorspronkelijk bestemd voor Haarlem het schip, waarmee ze vervoerd werdeD, is gezonken en toen zgn de steenen aan den meestbiedende verkocht. B. en W. hebben gemeend een koopje te kunnen doen en de kans, om goedkoop keien te kunnen krjjgen, niet voorbjj te moeten laten gaan. Bovendien is deze leverantie door een Goesenaar ge daan. Daarna wordt de vergadering gesloten. Donderdag bracht de Koningin-Moeder haar bezoek aan Amsterdam. Langs de meeste huizen wapperde de driekleur. In de Katholieke kerken werd de dag met een Te Deum begonnen; in de Joodssche Syno- goge werden gebeden voor haar uitgespro ken. Ie de Hervormde Kerk sprak dr. Lauiillard (in de stampvolle Nieuwe Kerk) H. M. hartelijk toe en werden toepasseljjke psalmen en andere liederen gezongen. Aan 't station werd H. M. ontvangen door burgemeester Van Leeuwen. Daarna reed H. M. naar het Paleis voor Volksvlijt, waar het schitterende weldadigheidsfeest georga niseerd was. In de gang (vestibule) waren de werklieden, deputaties van den R. K. Volksbond en de Chr. Werkmansbond opgesteld met vaandels. Aan de hoofdingang werd H. M. ontvangen door het uitvoerend comité voor het huldeblijk en voerde jhr. den Tex tot haar het woord. Ook in de schouwburgzaal was de ontvangst allerkeu rigst. Daarna hield H. M. een revue over de militairen en de matrozen. En toen ging het naar de Feestmarkt (Fancy-fair). Bij alle tenten werd vertoefd. In Oud Holland werd H. M. in het Oud Hollandsch toegesproken door den eersten burgemeester Lamberts Hurrelbrinck. Het typische grachtje, waarvan de bewoners voor hun huizen zaten of op het bruggetje stonden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 5