AFBRAAK. TRISCUIT MERINOS SAJET Advertentiën. Zaterdag 6 Februari 1904, F M arktberichten. verkoopen: afbraak van een Wagenhuis en Keet, als: Balken, Planken, Ribben, Latten, Brandhout, Keien, Leien, 1500 Dakpannen,15000 Steen,benevens 1400 Musterd, LOOPVARKENS, KALPKOE, YARE KOE en RUNDERS. verkoopen: SANCUINOSE. ,s 29. Men schrijft ons uit Zeeuwsch Vlaan doren Door de agenten van de Belgische suikerfabrieken wordt druk gewerkt om de landbouwers over te halen tot contracteeren van beetwortelen. Er zijn echter nog weinig contracten gesloten. Verschillende land bouwers hebben zich vereenigd en zullen gezamenlijk hunne beetwortelen aan den meestbiedende verkoopen. Vlissingen. Alhier heden binnenge komen van Antwerpen de baggermolen »Schelde III" om aan de fabriek «de Schilde" alhier ketels in te nemen. Op den partijdag te Tholen zal de heer ds. A. S. Talma 2 Maart wegens drukken arbeid niet kunnen optreden. Biezelinge. Wegers plotselinge ver hindering van het Bondsbestuurslid, den heer J. Huizinga te Kampen, trad de heer Gijben uit lerseke hier j. 1. Woensdagavond in het gebouw der Geref. Kerk op om een woord te spreken in betrekking tot de be langen van Patrimonium. Eerst wees Spr. op de oorzaak der op richting van Patrimonium, welke nog aan de organisatie der antirevolutionaire partij, rondom een program van beginselen, voor afging. Blijkens die oorzaak en de betref fende overeenkomst van art. 1 van Patri- monium's statuten en art. 1 van het antirev. program bedoelen beide de terugvoering van maatschappij en staat tot de ordinan tiën Gods zij zijn dus vriendelijke reisge- nooten, doch ageeren ieder in eigen kring; de een de huishouding van den staat, de ander sociale belangen voorop stellende maar hierin sterk aan elkaar verwant, dat beide zich bewust zijn van de noodzake lijkheid der samenwerking van volk en overheid, en van het tweeledig karakter van den socialen nood, als hebbende even zeer eene inwendige zijde, die buiten het directe bereik ligt van de regeeringsper- sonen, hoe voortreffelijk ook, als een uitwen- digen kant, waarop de regeering ten minste voor een deel vermag in te werken. Als bewijs, dat onze huidige bewinds lieden ook met vollen ernst en tevens met groote omzichtigheid op dat uitwendige vat zoeken te krijgen, gaf Spr. eene schets van de nieuw ontworpen arbeidswet, die de laatste dagen vele pennen in beweging brengt, en die de sociaal-democraten over eenkomstig hun bekende vertredingsme- thode reeds in discrediet hebben pogen te brengen. De inhoud van dit nieuwe ontwerp strookt, gelijk de heer G. aanwees, geheel met het program der «sociale wenschen" van Patrimonium, speciaal met de art. 4, 10 en 12 van dat program, betreffende Zondagsrust, omschutting van de rechten van den arbeid en invoering van een deug delijk leerlingen-stelsel voor de ambachten. In het slotgedeelte der rede beantwoordde Spr. van antirevolutionair standpunt de vraag of het goed te keuren is, dat de re geering zich zóó ver en zóó diep inlaat met de regeling van de arbeiders-aange legenheden als de 444 artikelen van het ontwerp dit uitwijzen, en betoogde dat dit niet alleen mag, maar ook moet] vooreerst ter opheffing van het bandelooze, hetwelk slechts iu de oogen der verkeerd- willigen «vrijheid" kan heetenmaar ook uit hooide van den heerschenden nood- stand in tal van arbeiderskringen; aange zien de overheid zoowel bij chronische als bij plotseling invallende stoornissen in den geregelden gang van het leven der burgerij, geroepen is, steunend en ophelpend in te grijpen. Eene christelijke overheid doet dit echter met tact en wijsheid, eerende het eigen organisme en den zelfverplichten bouw der maatschappij naar de ordinantiën Gods. En inzonderheid zal dit met beleid geschieden door een regeeringslid, dat zoo vele jaren en zoo innig belangstellend met de natie heeft verkeerd als de tegenwoor dige Voorzitter in den Raad der Kroon. Evenwel is de uitnemendste wetgeving ongenoegzaam, als de kracht des Evangelies er niet b(j komt om de harten te ver meesteren en tot besturen en volgen, tot voortvarendheid èn lijdzaamheid geschikt te maken. Daarom stelde Groen van Prin- sterer tegenover de revolutie allereerst het Evangelie, en hiermee werd tevens voor een groot deel ook Patrimonium s roeping voor de toekomst aangewezen. Bij allen ijver voor verbetering van het tijdelijk lot mag nochthans het zwaartepunt van het men- schelijk bestaan niet verlegd worden van uit de eeuwigheid naar de aarde. De opkomst was vrij goed, en de aan dacht was groot. Krabbendijke. Woensdagavond ver gaderde de antirevolutionaire kiesvereeni- ging in de «School met den Bijbel". Na het zingen van Ps. 68 1 en gebed las de voorzitter Nehemia 4 en 5 en wees naar aanleiding daarvan op den strijd tegen de tegenstanders van ons beginsel eener- zijds en dien tegen het verkeerde in eigen kring anderzijds. Naar aanleiding van de gelezen notulen wordt gewezen op de noodzakelijkheid om ieder in eigen kring te arbeiden opdat men tot beslistheid kome, welke zyde men kiezen zal. De drie aftredende bestuursleden Voge laar, De Hamer en Haverhoek werden weer herkozen. Over ons anti-revolutionair orgaan wordt gesproken en in verband daarmee er ook op gewezen, dat in onze kringen geen andere bladen voor mogen getrokken worden. Ons orgaan dient voor ons volk zoo be slist en zoo degelijk mogelijk te zijn. Naar aanleiding van de aanstaande ver kiezing voor de Provinciale Staten werd algemeen noodig geoordeeld, dat er zij één centrale kiesvereeniging met zetel te Kapelle of Goes. Of het wenschelijk is, dat in plaats van één of meer der aftre denden andere candidaten zouden worden gesteld, werd nu niet beslist. Bespreking van art. 2 van Ons Program werd uitgesteld tot een latere vergadering, maar in plaats daarvan werd nog een en ander gezegd naar aanleiding van hetgeen dhr. Vorsterman van Oyen 22 Januari 1.1. sprak. Hoewel het met het oog op het lengen der dagen wenschelijker zou zijn in de eerste helft van deze maand een openbare vergadering met debat te hebber, werd toch goedgevonden, dat dlir. A. Boot van Kruiningen in het laatst der maand voor de Kiesvereeniging zou optreden. Na het zingen van Ps. 133 3 werd de vergadering met dankgebed gesloten. Driewegen. Woensdag traden in de Openbare School alhier op de heeren ds. N. G. Kerssies, van Kapelle, en A. S. J. Dekker, van Goes ten einde te geraken tot het oprichten eener a. r. kiesvereeni ging. De EdelAchtbare He9r D. Mulder, Burgemeester van Ovezand enz., leidde de sprekers in. Daarna trad ds. Kerssies op en opende de vergadering met gebed en hield eene korte rede over onze antirevolutionaire be ginselen die hij duidelijk deed uitkomen tegenover de beginselen der liberalen en socialisten. Daarna hield de heer Dekker een rede over organisatie, besprak de noodzakelijk heid van organiseeren op elk terrein des levens en zeker niet het minst op dat der staatkunde. Beide sprekers spraken zeer bevattelijk, zoodat alle aanwezigen hen konden volgen. Deze eerste vergadering werd door den heer Dekker met dank zegging gesloten. Toen werd overgegaan tot een gesloten vergadering om een kiesvereeniging op te richten. Er traden 28 leden toe. Er werd een bestuur gekozen van 7 leden bestaande uit de heeren D. Mulder (voorzitter), L. Mulder, burgemeester van 's-Heer Abts- kerke, (secretaris), M. de Dreu (penning meester), C. de Jager (vice-voorzitter), W. Noels, J. Verlare en J. de Muijnck. De vereeniging sloot zich aan bij het Centraal en het Provinciaal Comité en voor afge vaardigde naar het Prov. Comité werd ge kozen de heer L. Mulder. De heer D. Mulder dankte met een har telijk woord de sprekers van dezen avond en sprak de vereeniging moed in om op den ingeslagen weg voort te gaan. Ds. Kerssies sloot de vergadering met dank zegging. Deze vergadering mag welge slaagd heeten. De gasontploffing te Amsterdam. De verwonding van de damo, (eeno patiente) die na de ontploffing ten huize van dr. Zaalberg te Amsterdam door eenige voor bijgangers onder 't puin werd weggehaald, is vrij ernstig. De eene wang is gescheurd, haar kaakbeen is beschadigd en ook de nens is vrij ernstig gekneusd. Officieel telegram. De uitbarsting van den MerapiOp de gehuchten Tempel, Ngaglik en Tjiloogan in do afdeeling Klaten viel een gloeiende steenregen van den Merapi. Verbrand zijn 12 en zwaar gewond 20 personen. Dr. H. Muller moldt als een bewjjs hoe de gezondheidstoestand van president Steyn vooruitgaat, dat de president weer schrijft. De Duitsche dog Emma, toebehoo- rende aan iemand te Amsterdam heeft eergisteren zestien kleintjes geworpen. Te Nieuwendam waren twee broe ders bezig hooi uit de schelf te halen, toen zij eensklaps er onder bedolven geraakten. De een wist er zich van onder uit te wer ken, de ander stikte. Dinsdagavond is de stationschef te Veghel, Duitscher van geboorte, ongehuwd, de heer Seylen op den Stationsweg dcor den dezer dagen ontslagen onderchef, v. d. Ven, die gehuwd is, en twee kinderen heeft, door vier revolver schoten gedood, nog wel zonder eetige aanleiding, want zij waren altijd vrienden geweest. Drie weken geleden had v. d. Ven diefstal gepleegd in het station en eenige dagen later dit nog eens tevergeefs beproefd te doeD, hij was sedert dien tijd voortvluchtig. Niemand wist dat hij nog in Veghel was of daar reeds teruggekeerd was. Uit zijn bekentenis blijkt dat de aanvaller zijn slachtoffer aangesproken heeft en ei- schen gesteld die deze niet kon inwilligen. Na een woordenwisseling heeft de aanval ler hem met een hout een slag op het achterhoofd toegebracht, deze echter wist het hout aan gene te ontrukken en hief het te zijner verdediging tegen zijn aan valler op. Deze loste toen op den onge lukkige vier schoten, in 't hart en in de oogen, zoodat hij doodelijk getroffen ineen- zeeg. Teen men bij hem kwam leefde hij nog doch stierf tijdens men hem in het koffiehuis waar hij dien avond had zitten kaarten, terugbracht. De moordenaar heeft hierop nog ergens een flesch wijn gestolen en nog gepoogd in te breken. Te Don kerbroek is een landbouwer, terw(jl hij op de markt was, achterovergeslagen. Hij rees overeind, stak zijn pijp aan, doch was daarmee nauwelijks gereed of hij viel op nieuw en bleef op de plaats dood. Twee metselaars waren te Rotterdam werkzaam op een 13 meter hooge stelling van een in aanbouw zjjnd huis toen een hunner door te struikelen van de stelling stortte, onderwijl men hem wegvoerde bezweek de ongelukkige aan schedelbreuk. Het rood vonk heerscht te Moornsterzwaag. Een ingezetene verloor aan die ziekte in enkele dagen tyds drie zijner kinderen waarvan het oudste 6 jaar was. Te Alkmaar is iemand gevankelijk binnengebracht die eenige paarden, toebe- hoorende aan landbouwers onder Wijdene3, de staarten had afgesneden. In den mest hoop bjj zijn woning waren de staarten ^erborgen. Misbruik van vertrouwen. Gisteren zijn twee boden van het Departement van Kolo niën geschorst. Zjj worden verdacht van aan den vertegenwoordigei van een fabrikant inzage te hebben verstrekt van de raming voor de een of andere leverantie. Het bedrog is uitgelekt doordat bedoelde fabrikant onvoorzichtiglijk heeft ingeschreven zonder daartoe op eenigerlei wijs uitgenoodigd te zijn. Men kreeg aan het Departement daardoor argwaan, en nu is het gelukt do juiste toedracht van deze knoeierij aan het licht te brenger. Met eenvoudig ontslag uit hun betrekking meende de Minister ditmaal niet te moeten volstaan, maar, ten voorbeeld voor anderen, den Btrengen justitieelen weg te volgen. Het gei echtelijk onderzoek is thans in vollen gang. Voorals nog moet reeds gebleken zijn, dat het misbruik van vertrouwen door de beide boden gepleegd is voor een loon van f5. Heden Vrijdagavond vertrekt H. M. de Koningin Moeder te 7,41 van Den Haag naar Vlissingen, om van daar naar Enge land over te steken. Volgens een verhaal in de Dordrechtsche Courant is te Dubbeldam een man in arrest genomen die gekrenkt is in zijn geestvermogens en herhaaldelijk dreig brieven schreef aan ds. Posthumus Meyjes (die den 14en a. s. daar afscheid preekt wegens vertrek naar Zandvoort). De brieven waren hoogst beleedigond voor dominu's vrouw. De dominé kon er maar niet achter komen wie de schrijver was, en sprak er over met den ouderling de G., niet wetende dat die 't zelf was. Deze kwam vaak bij dominé aan huis, en kwam meer malen oppassen wanneer deze 's avonds van huis moest. De veldwachter werd thans gewaarschuwd en deze snapte den ouder ling op een avond der vorige week toen hij een brief onder de deur stak. Hij bracht hem in de pastorie, waar dominé den brief opende en er een bedreiging tegen zijn leven in las. De dader, de straks ge noemde ouderling, bekende hierop alles, en ook dat bij smoorlijk verliefd was op mevrouw en daarom radeloos over haar aanstaand vertrek. Zijne toegenegenheid had de man, die arbeider van beroep is, tegen een weekloon van f 8, meermalen be wezen, door aan de predikantsvrouw de fijnste groenten en de mooiste bloemen te zenden, welke hij zooals nader gebleken moet zijn 's nachts voornamelijk in de buurt zijner woning aan den Reeweg weg nam. De dorpelingon schijnen weinig mede lijden te hebben met den armen krank zinnige, want de man werd door velen uitgejouwd, Vergiftiging op groote schaal. In de «Alice-kostschool» te Darmstadt heeft het gebruik van vergiftigde boonensalade reeds den dood van elf personen tengevolge gehad. Gisteren overleed nog een 53-jarige dame, die kort na het gebruik van de salade onpasselijk was geworden, doch weder zoo ver herstelde, dat men geen verdere gevolgen meer vreesde. Kort daarop deed zich echter een algeheele vorlamming van het lichaam voor, en daarop stierf de ongelukkige dame na een hevig lijden. Ook uit Hongarije komt het bericht der vergiftiging door brandewijn van meer dan 100 personen, waarvan velen reeds zijn overleden. Brandewijnstokers in de provincie Krassoer waren op de onzalige gedachte gekomen het inwendige van een ketel voor alcohol te verlooden, om het brandingsproces te bespoedigen. Daardoor werd de brande wijn natuurljjk vergiftigd, met het bekende zreeselijke gevolg. Te Antwerpen kan een hardnekkige strijd tusschen de werklieden en de patroons in het diamantsbewerkersvak verwacht worden. De werklieden eischen den negen urendag in ruil voor een leerlingentoelating en zullen daar niet van afwijken. Te Elberfeld is de vrouw van een fabrieksaibeider die zich bij een tandarts tanden wilde laten trekken, onder de nar- kose gestorven. Te Nizza is bij de wedrennen een Holland8chen boekverkooper een portefeuille met 30 duizend francs ontrold. MIDDELBURG, 4 Februari Ter graanbeurs van heden was de aanvoer redelijk. Rogge en wintergerst niet ter veil. Voor tarwe besteedde men f6.90 f7, zomergerst f4.30 k f4.40. Walch. witte boonen fll a f 13 in de puikste soort, mindere qualiteit f8 f9 per H.L. Een enkel partijtje ronde bruine boonen ging tot f 17 a f 16 van de hand. Lange bruine boonen tot fl3kfl4. Paardebooner. hield men op f6.50. Kookerwten nominaal f 8.75 k f8 50. Kroonerwten f8.90 a f9. Boter (officieele noteering) f 1.13Af 1.23 per kilo Eieren f 4.30 de 100 stuks. Boter (van de vereenigde handelaren) f 0.55 k f 0.60 per halve kilo. Eieren f4.20 de 100 stuks. ZIERIKZEE, 4 Feb. 1903. Boter f 0,62'/j f 0,50 per pond. Kipeieren f 1,f 0,85. Kleine eieren f 0.75 de 25 stuks. VLISSINGEN, 5 Feb. 1904. Boter f 1,25 k f 1,20 per kilo. Eieren f 4,60 per 104 stuks. Zoo de Heere wil en z(j leven hopen onze geliefde ouders MARINUS VAN BOVEN en JAKOMINA ZWEEMER te Driewegen op Maandag 8 Februari 1904 hunne 50 jarige Echtver- eeniging te herdenken. Mede namens klein- en achter kleinkinderen. Hunne dankbare kinderen en behuwdkinderen. C. VAN BOVEN. T. VAN BOVEN -K RIEKAART. Krabbendijke. A. VAN DERMAALE— VANBOVEN. M. VAN DER MAALE. s-Heer Arendskerke. JAN VAN BOVEN. Y M. VAN BOVEN-DAANE. Q) Wemeldinge. P. VAN BOVEN. Driewegen. JACOB VAN BOVEN. E. VAN BOVEN—Holi.estei.t.e. \L Krabbendijke. R P. VERBRUGGE—van Boven. P. VERBRUGGE. Driewegen. i A. VAN BOVEN. I M. VAN BOVEN-VAN Duke. Wolf aartsdijk. Voor vele bewijzen van deelneming, ontvangon gedurende de ziekte en na 't overlijden van onzen geliefden echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, JAN WON- DERGEM, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. JAN WONDERGEM POPI'E. Serooskerke, 29 Januari 1904. Ondergeteekende betuigt zijn har telijken dank, voor de zoo talrijke blijken van belangstelling ondervonden, ter ge legenheid van zijn 70sten geboortedag. JACOB ADRIAANSE. Zoutelande, 5 Februari 1904. Ondergeteekende betuigt bjj dezen zijnen hartelijken dank, ook namens de familie, voor de vele bewijzen van vrien delijke belangstelling op 4 Febr. onder vonden. Wissekerke. W. NIEUW DORP. De Deurwaarders HOLLMANN VER HOEK zullen op des middags om 12 uur, op de hofstede «Heuvelhof", te Baarsdorp, gem. 's-Heer- Abtskerke, voor dhr. H. Knuit, aldaar, benevens: De Notaris J. W. VERHULST zal op Dinsdag 9 Februari 1904, des voormiddags ten tien uur, in het kof fiehuis „De Vriendschap", in de Nieuw- straat te Arnemuiden, publiek presenteeren te 1. Een HUIS en ERE, in de Lang straat te Arnemuiden, wijk A no. 1G2. 2. Een HUIS en ERF, aan het Hoofd aldaar, wijk C no. 16. Voormelde onroerende goederen zijn daags vóór den verkoopdag te zien. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar ten kantore van genoemden Notaris. is de voordeeligste en de béste van alle be staande soorten. Iedere knot is voorzien van bovenstaand ge deponeerd handelsmerk. Men lette op het handelsmerk waarvan iedere knot voorzien is. Zuiver" plantaardig, afdoend m&tlilel tegen 15LOED- ARMOEDE en ZENUWZWAKTE. Waardoor heeft de Sanguinose zich zoo snel een plaats veroverd in Nederland en daarbuiten Omdat de gebruikers zelf berichten, hoe veel goed zij hun deed. Dit ondervond ook de schrijfster van onderstaande dankbetuiging. «Ondergeteekende betuigt met dezen haar innigen dank voor de zoo zeer goede werking der Sanguinose." Sedert enkele jaren leed ik aan verzwakking, vooral zenuwzwakte, stond bijna dageljjks op met hootdpijn, had niets geen eetlust, deed mijn huiselijke bezigheden met groote moeite, ja was in één woord levensmoede, totdat ik Uw heerlijk middel gebruikte en reeds na een paar flacons bemerkte ik beterschap de eetlust begon te komen, en na eenigen tijd volgehouden te hebben, verricht ik nu met lust mijn bezigheden. Uwe Sanguinose aan te bevelen is overbodig; de Sanguinose re commandeert zichzelve, zoo, dat wie haar gebruikt heeft, niets anders kan doen dan aan elk die aan zwakte lijdende is, dit middel ten sterkste aan te raden." Dieren, Oct. 1903. Mej. K. KLEIN MEULEKAMP-Overkamp. In de meeste gevallen is tweemalen per dag een eetlepel (15 gram) vol doende. Dan duurt de flacon 10 dagen en kost U de behandeling slechts 12'la of 15 ets. per dag. Dat is goedkooper dan eenig ander dergelijk middel. Lusteloosheid, algemeene zwakte, migraine, zenuwhoofdpijn, gebrek aan eetlust, neiging tot braken, overspanning, slapeloosheid, suizen in het hoofd en in de ooren, dit alles wordt overwonnen door een trouw gebruik der Sanguinose. Prjjs per fl. f 1,50 6 fl. f8,-; 12 fl. f 15, Te Zierikzee M. S. Polak. Tholen bij Groenewege. Te lerseke bij Dooren- bos. Goes bij alle Apothekers en Drogisten. Te Middelburg bij Schulte, Korte DelftR. M. Smits, Lange Giststr. Te Vlissingen bij S. Luitwieler. Te Breskens bij v. d. Sande-Monjé. Te Axel brj Jos. de Feytor. To Ter Neuzen bij v. Over- beeke Leunis en Eggebeen. \WN^WVW>^VVVVN^VVN^^VVV»^wvwvvvvvvvvvvv/ Door onze Shredded Wheat en Triscuit te gebruiken in alle gevallen waar tot nu toe brood of beschuit of kruim van een van beide werd gebezigd, maakt men iedere anders alleen om de^ smaak gewettigd schoteltje, tot een tevens voedzame lekkernij. 6 Bekroond met Bronzen Medaille op de IJssportten- tentoonstelling te ALKMAAR.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2