NIEUWSBLAD historisch VOOR ZEELAND. No. 56 1904 Zaterdag 6 Februari. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- Bij dit iii» Mflort een Bijvoegsel. Geneigde Berlehtei. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Indië en onze Zonen. RECLAMES. Zij is thans gered. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VKIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p. 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Indien gij Amsterdam of Haarlem, Den Haag of Delft, Leiden'of Rotterdam be zoekt, dan herinnert u voel dat Nederland een koloniale mogendheid van den eersten rang is. In Amsterdam de dokken en de entre pots, in Haarlem het koloniaal museum in den Hout, In den Haag en Delft de baboe's en de oudgasten. In Leiden de instelling'"voor Indisch onderwijs 'en in Rotterdam de jstoomers Van Lloyd en Nederland die de brug vor men tusschen het Moederland en zijn be zittingen overzee. Van dat alles merkt ge in Zeeland niets, niemendal. In de practijk van het leven komen in Zeeland al heel weinigen ooit met Indië in[ [aanraking. Een Fransen van de Putte, de overleden Minister van Koloniën, was er gedurende meer dan één geslacht een éénling. En de weinige Zeeuwen die ooit met het land der tropen eenige connectie'hadden moet men bovendien gansch niet onder de antirevolutionairen zooken. Voor hen staan Indië en Siberië zoowat gelijk. Het eerste om de grooto hitte j het laatste om de grooto koude. Het eerste om de groote onzedelijkheid en\"materia- listische wereldbeschouwing die daar heerscht-, het laatste om de gevreesde knoet die ook het kleinste [deel vrijheid en zelf standigheid tot op den wortel uitroeit. Daar kwam nog bij dat, zoolang onze heugenis strekt geen [antirevolutionair ooit kans had tot eenige betrekking in Indië benoemd te worden. De beminnelijke han delingen dor [liberale partij die uitsluitend zorgde dat alleen geestverwanten benoemd werden, sloot het Indische leven voor ons hermetisch af. Niemand, dan deze of gene verongelukte, dacht aan Indië, en het terrein dat in het land der tropen geestelijk en stoffelijk zoo schoon arbeidsveld aanbiedt. Dat schijnt anders te worden. Op het uitgestrekte eilanden rijk, waar Keuchenius, bij zeldzaam geluk, tot den hoogen rang van vice-president opklom waar tegen den zin dor regeering, onze Esser resideerde op Timor, waar Kapi tein Idenburg de bekendheid verwierf die hem nu op het Binnenhof de eerste plaats onder de koloniale specialiteiten doet in nemen - op dat uitgestrekte eilandenrijk is een nieuwe geest aan 't ontwaken, 't Is nog slechts een wolkje als eens mans hand, maar smetteloos is de blauwe liberale hemel toch niet meor. Hier en daar verneemt m9n van ambte naren die zich den Christennaam niet schamen, de christelijke barmhartigheid breekt zich baan. Denk slechts aan het Petronella-hospitaal te Djocja van dr. Scheu- rer en aan den arbeid onder de Indo's van Joh. v. d. Steur te Magelang. De christe lijke school wint met ieder jaar terrein. Getuige het ongedacht groot aantal leer lingen vloeiende naar de christelijke school te Batavia, in Sept. jl. onder leiding van den onderwijzer Floor geopend. Lazen we zelfs niet van een opkomende vereeniging van christelijke jonge mannon in het In dische leger En de Zending? Is het niet een bewijs van toonemend vertrouwen en klimmende sympathie dat de zending der Ger. Kerk dit najaar 20 mille te kort komende, dat tekort door ééne algemeene collecte verdwijnen zag Zoo ontwikkelt zich, als we wel zien, voor Indië in geestelijken zin meest, maar ook in stoflelijken zin een nieuwe toekomst. Het heidendom is niet te ovorwinnen door een modern heidendom met humaniteit als dogma. Slechts het Christendom hoeft overwinnende kracht. Maar het Christendom moet door men- schen gepredikt en door menschon godragen en door menschon beoefend worden. God de Heere bedient zich van zijne schepselen als instrumenten. En daarom is de vraag voor hot Chris telijk Nederland o. i. niet overbodig: zullen wij blijvon bij onze gewoonte om Indië links te laten liggen, en aan Amerika of Afrika de voorkeur geven boven onze eigen koloniën als het geldt onze zonen buitens lands te zenden Indië biedt niet alleen voor school en ke:k, maar ook voor binnenlandsch bestuur, voor te ontwikkelen tijverheid en onderling verkeer een ruim arbeidsveld aan. Ons christelijk ministerie, thans op het Plein zetelende, waarborgt ons dat zonen van christelijken huize bij benoemingen niet altijd zullen voorbij gegaan worden, door zijne meer gelijkmatige benoemingen uit alle partpen in Nederland. Versterking van het christelijk element in Indië en daardoor vorhooging van het levenspeil is alleen te bereiken door het inbrengen van christelijke elementen in het nationale leven. En dat kan geschieden, mits we bedenken dat niet zwakke, maar integendeel zeer sterke elementen noodig zijn en stand kun nen houden in een maatschappij aan hooger leven zoo arm en aan geloof zoozeer ont zonken. Behalve op de wijde, wijde zee ligt daar buiten onze grenzen nog een wijd arbeidsveld waar ter Haar van zong in Oostersche zangen en Multatuli zijn Max Havelaar aan wjjdde. ftHfeeiaSscosvlract. Da in 1901 ingediende regeling der ar beidsovereenkomst, later teruggenomen, is thans belangrijk gewijzigd opnieuw aan het oordeel der Tweede Kamer onderworpen. Een groot deel van den inhoud is weer ontleend aan de voorarbeid van het Kamerlid mr. Drucker. De regeling van het arbeidscontract wordt dus opgezet als civiel-reehtorlijke regeling, al is bedacht, dat de arbeidsovereenkomst allereerst is een sociale overeenkomst, om dat de voorwaarden, waarop de arbeider zijr. arbeidskracht kan ter markt brenger, beslissen niet alleen over zijn materieelen maar ook over zijn geestelijken en zedelijken levensstandaard. Een bevredigende orde ning vooral met het oog op de loonarbei ders verwacht de Minister van Justitie dan ook alleen van voorziening met dwingende kracht van een gedeelte der rechtsregels te dier zake. Het ontwerp bepaalt zich tot de regeling der burger-rechtelijke betrekkingen welke tusschen de partijen, bij de arbeidsovereen komst betrokken, kunnen ontstaan maar toch bevat de voordracht ook voorschriften van publiekrechtelijken aard. De regeling wordt vastgesteld als een afzonderlijke titel in het Burgerlijk Wetboek. De arbeidsovereenkomst wordt omschre ven als de overeenkomst, waarbij de eeDe partij, de arbeider, zich verbindt om in dienst van de andere partij, den werkgever, tegen loon gedurende zekeren tijd arbeid te verrichten. Deze definitie wijkt af zoowel van die van mr. Drucker als van het ontwerp-Cort van der Linden. De definitie sluit eenerzijds uit de over eenkomst van aauneming van werk, ander zijds de overeenkomst, waarbij iemand op zich neemt voor da wederpartij ééne han deling of enkele bepaalde handelingen te verrichten. Da praestatie van enkele dien sten om niets of tegen loon blijft buiten het kader van het ontwerp. Ook bij de berekening van stukloon kan de arbeidsovereenkomst gelden. Het ontwerp is van toepassing overal waar een arbeids overeenkomst aanwezig i3 en de regeling is algemeen voor allen, die tegen loon ge durende zekeren tijd in dienst van anderen arbeid verrichten, onverschillig welke namen of titels in het verkeer aan de partijen of aan de dienstbetrekking mogen worden ge geven. Het ontwerp begi jjpt de dienstboden in de algemeene regeling, daar de Minister geen der overwegingen, die voor afzonder lijke behandeling der dienstboden worden aangevoerd, afdoende acht. Het leerling wezen valt buiten het ontwerp als zijnde afzonderlijk geregeld in de ontworpen ar beidswet. Voorts is het ontwerp van toe passing op loontrekkende bestuurders van naamlooze vennootschappen en coöperatieve vereenigingen. Het ontwerp is niet toepasselijkjop werk lieden in dienst van staat, provincie of gemeente. Speciale voorschriften zijn gemaakt met het oog op hen, die bij don werkgever in wonen en eontractueele afwijking wordt toegelaten voor personen, die tegenover den werkgever een meer zelfstandige positie innemen. Een deel der voorschriften wordt met dwingende kracht toegerust. Aan de niet-naleviDg straf te verbinden wordt be houdens een enkele uitzondering, voorals nog minder wenschelijk geacht. n-kS* Naast de bepalingen van dwingenden aard staan in het ontwerp tal van voor schriften van aanvullend recht. Overigens gaat het ontwerp uit van den algemeen voor overeenkomsten geldenden regel, dat partijen vrij zijn in het stellen van de voorwaarden der overeemtomst, tenzij door de wet het tegendeel bepaald. In de gevallen, waar afwijking niet ver boden is, verlangt het ontwerp vaak, dat zij schriftelijk worde overeengekomen, opdat partijen zich behoorlijk rekenschap er van geven, dat zij hunne rechtsbetrekking aan andere regels onderwerpen dat door de wet in het algemeen als de meest ratio neels zijn vastgesteld. Mot de schriftelijke overeenkomst wordt het reglement op ééne lijn gesteld. Wat de arbeidsreglementen betreft, stelt het ontwerp zich op het standpunt dat des burgerlijken weigevers is de taak te bepalen onder welke omstandigheden de werkgever zich tegenover den arbeider op de voor schriften van een door hem vastgesteld reglement kan beroepen welke de invloed is van een reglement op de rechtsverhou dingen van partijen. De Minister is van oordeel, dat wijziging van het bestaand of invoering van een nieuw reglement behoort te worden gelijk gesteld met iedere andere wijziging der bij het aangaan van do overeenkomst go- maakte afspraken. De arbeider, die zich niet bij zulk een verandering kan neder- leggen, wordt niet gedwongen haar te aan vaarden, doch zal den dienst met inacht neming der wettelijke voorschriften kiinnen verlaten. De voorgedragen regeling zal er ongetwijfeld toe bijdragen, dat de werk gever zich met zijn arbeiders tracht te verstaan, alvorens hij de arbeidsvoorwaarden wijzigt. Uit de in het ontwerp gehuldigde op vatting omtrent het reglement volgt mede, dat, waar het ontwerp afwijking van den gestelden norm toelaat, wanneer zij bij schriftelijke overeenkomst wordt aange bracht., daarnevens afwijking bij reglement toegestaan moet worden. De Regeering vleit zich niet met de illusie, dat eene wetteljjke regeling van het arbeidscontract, hoe billijk ook opge zet, hoezeer ook door dwingend recht ge schraagd, in staat zal zijn alle grieven op het gebied der verhoudingen tusschen ar beider en werkgever bestaande, voor goed op te heffen. Algeheele bevrediging op het terrein waarop de arbeidsovereenkomst zich be weegt, is niet te wachten van welke wet telijke voorziening ook. De Rogeering ontveinst zich aan don anderen kant geens zins, dat met de regeling, zooals zij die thans voorstelt, op het gebied van de ver houding tusschen arbeider en werkgever ook harerzijds niet hot laatste woord mag zijn gesproken. Naast een deugdelijke, wettelijke rege ling van het arbeidscontract schijnt dan ook in do toekomBt eene regeling van eeno algemeene sociale rechtspraak een eisch. Ter vervanging van het plompe wapen der werkstaking, die zoo menigmaal in de eersto plaais hem verwondt, die het, hetzij dan wettig of onwettig, hanteert, zou in zulke rechtspraak, voor den ar beider een middel kunnen gelegen zijn, om eene onpartijdige en deskundige be slissing te erlangen in vraagstukken, welke thans allicht een breuk tusschen don werk gever en zijn arbeiders veroorzaken. Naast den kantonrechter, die te beslissen heeft recht zaken J uit de arbeidsovereenkomst voortvloeiende, zou te dien einde een col lege kunnen worden ingesteld, dat vragen van economischen aard, met de arbeidsover eenkomst verband houdende, zou hebben op te lossen. Niettemin, ook zonder verbinding met zoodanige rechtspraak, meent de Minister met volle gerustheid te kunnen getuigen, dat de thans voorgedragen regeling voor Nederland kan hebben een gewichtige be- teekenis, en dat haar, in de rij van wetteljjke maatregelen van sociale rechtvaardigheid eene voorname plaats toekomt. Terwijl zulke regeling er mede toe zal kunnen bijdragen, om aan den economischen strijd onzer dagen, voor een deel althans, zjju bittere scherpte te ontnemen. Hoevelen onder U waarde lezers en lezeressen wenschten dit ook te zeggen, ik ben, hij of zij is gered, wij willen n. 1. zeggen als men aan eene ernstige en slepende ziekte ljjdende is geweest en men eindelijk geDezen is. Zoolang men nog gezond van harte is beseft men niet wat het is te lijden, doch een ieder Uwer weet zeker wel bij onder vinding dat er geen grootere schat op aarde is dan de gezondheid. De wetenschap heeft natuurlijk niet stil gezeten en jaar in jaar uit alle pogingen in het werk gesteld, om het lot der lijdende mensehheid te verbeteren, hoe vele jeugdige personen zjjn er vroeger jaren niet te vroeg- tjjdig ten grave gedaald, omdat de middelen tot redding niet toereikend waren. Gaat evenwel thans met Uw tijd mede, hoort naar de raadgevingen van personen die door de ondervinding geleerd hebben en gij zult U niets te berispen hebben. Zoo had de Heer C. J. Manneke Pz. te Groede er ook over gedacht, zijne gelielde vrouw was reeds sedert langen tjjd lijdende aan eene ernBtige maagziekte, het geiingste voedsel kon zij niet meer verdragen, hot lichaam niet meer cp voldoende wijze ge voed wordende werd zij al zwakker en zwakker en was zij op 't laatst niet meer in staat het geringste huiselijk werk te verrichten. De toestand werd zoodanig, zoo verhaalt ons haar echtgenoot, dat ik den dood voor oogen zag. Toevalliger wijze werd ik, zoo gaat hij voort, in keDnis ge steld met verscheidene wondervolle gene zingen in dergelijke gevallen met do Piuk- pillen verkregen. Komaan, zeide ik, baat het niet, het schaadt niet, en ik liet eenige doozen komen, en mijne vrouw begon de Pinkpillen getrouw volgeDS 't voorschrift in te nemen, en werkelijk na verloop van eenige dageD, had mijne vrouw eenigen trek in eten, zulks moedigde mij en haar aan, zij zette voort, en wezenlijk zij begon zich sterker te ge voelen, des nachts kon zij veel beter slapen en thaDS is zij opgeruimd, doet hare werk zaamheden als voorheen met lust en wij riepen als uit een adem uit zij is en ik ben gered. Bij zulk een uitkomst kan ik den he reider der Pinkpillen niet dankbaar genoeg zijn en in de hoop dat mijne verklaring andoren tot heil moge zijn machtig ik U het voorgevallene een ieder bekend te maken en mijn vurigsten wensch is dat velen en profjjt van mogen trekken. Uitgeputte mannon, vermoeid door over dreven arbeid en het nawerken, wacht niet, neemt de Pinkpillen die U zullen herstellen en die U terstond zullen versterken. De Pinkpillen hebben duizonde genezingen bewerktstelligd. Het is logisch dat als zjj anderen genezen hebben, zjj U ook zullen genezen. Prijs f 1.75 de doos, f 9per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheker. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij JOH. DE ROOS en voor Goes en omstreken bjj Oebr MULDER, Drogerjjen en Verfwaren. Onze Middelburgscho corresp. schrjjft: Een belangstellend vriend toont mjj van daag een lijstje van het aantal vergade ringen dat de verschillende vereenigingen zich voorstellen in deze maand hier te houden, en doet dit omvangrijke lijstje ge paard gaan met de vraagis hier niet schadelijke overdrijving? Hoe kunnen die alle op een behoorlijk bezoek rekenen Maar op de wedervraag: welke is on nut of overbodig, bleef hij het antwoord schuldig. Diezelfde klacht wordt vele malen en op vele plaatsen op dezelfde wjjze geuit. Maar plaatst daar nu de vraag tegen over: Wat zou er van de christelijke actie der laatste halve eeuw geworden zjjn zon der het vereonigingsleven. Wat van de ontwaking op kerkeljjk ge bied Wat van de ontwikkeling der chris telijke sehool Wat van onze wijdver takte philantropie Wat van onze over winning op politiek terrein Het is vrjj natuurlijk dat ieder zjjn sympathieën heeft, voorkeur van het een boven het andere, maar kan men daarom een of andere vereeniging overbodig noe men Niet altijd draagt de ingeslagen weg onze goedkeuring weg, maar is het dan bewjjs dat die weg niet goed is Niet altpd is men in staat alle verga deringen bjj te wonen of aan die allen te contribueeren. Maar is dat ook behoefte Hoofdzaak is dat wij, over deze of die vereeniging die onze sympathie niet of in mindere mate heeft, heenziende, erkennen dat het vereenigingsleven ons heeft ge bracht waar we op politiek, philantropisch en schoolgebied nu zijn, en dat datzelfde vereenigiDgslevon ons op peil zal moeten houden. Goes. In eene druk bezochte verga dering van de antirev. propagandaclub behandelde de heer J. A. v. d. Brugge aan de hand van art. 4 van Ons Program het onderwerp»De ordinantiën Gods". Er volgde een zeer geanimeerde bespreking. De volgende vergadering is bepaald op 25 Pebr. a. s. Het aantal ledon neemt nog steeds toe. J. H. t. d. Berge te Terneuzen en J. Risseeuw te Oostburg slaagden bij het te Utrecht door de Staatsspoor af- genomen examen voor surnumerair. Wolfertsdijk. Door den Raad der ge meente is aan den heer P. Valkier met het oog op zijn a. s. vertrek naar Utrecht eervol ontslag als onderwijzer verleend tegen 15 Maart a. s. of zooveel vroeger, als de te benoemen onderwijzer in functie kan treden. Wolfertsdijk. Woensdagavond trad voor de Gereformeerde Joegelingsvereeniging sSamuel" alhier in de Ger. Kerk op Ds. Donner van Nieuwdorp. Met 1 Kon. 14; 13 tot tekst bepaalde Z Eerw. de talrijk op gekomen schare in een boeiende rede bij een drietal punten en koos hij uit de daaruit zoo ruim te putten stof tot toe passing een meer in 't bizonder tot de leden der Jongelicgsvereeniging gericht slotwoord. Donderdag 11 Februari a. s. hoopt D. V. deze Jong. Ver. haar eerste jaaifeest te vieren. Biezelinge. Tot jachtopziener in het jachtarubacht EL'ewoutsdijk is benoemd dhr. 0. Vermaire Jr., onbezoldigd rijksveld- waohter alhier.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1