Gemengde Beriehten. Kerknieuws, Schoolnieuws. noegde volgende jaren zorgt de burge meester ervoor, dat ge op de lijst komt. De belangstelling der anarchisten is nu gewjjd aan JanTerwey,den dienst weigeraar. Natuurljjk niet omdat Jan Terwey hun meer sympathiek is dan Jan Terland of Jan Terzee, maar eenvoudig omdat van de houding van dezen opponent tegen militaire diensten een stok te snijden is om het Christelijk ministerie te slaan. Met verschrikkelijke overdrijving en een hoop nonsens kwamen Zondagmorgen een paar sprekers in het Schuttershof allerlei aardigheden aan de lui wijs maken. Men sprak van een moord in de donkere dagen voor Kerstmis door de Christelijke regeering gepleegd, van «vrede op aarde" op Kerstmis gepredikt, van populaire moor denaars waaruit het leger bestaat, enz. te veel om onze beperkto ruimte mee te vullen. We vleien ons dat er ook nog wel onder de aanwezigen zullen geweest zijn die zich niet alles laten wijsmaken. Een klein beetje gezond verstand moet toch wel zeg gen dat ook deze Christelijke regeering en ook de justitiie aan de landswet gebonden zijn, die dienstplicht voorschrijft, en dat hoe men ook denken mogo over gemoeds bezwaren geen regeering bij machte is een, twee, drie een bestaande wet te ver vormen naar persoonlijke inzichten. Met den eisch door of namens Terwey gedaan kan men de wetten wel opruimen. Dan hebben de anarchisten vrij spel. By do behandeling van de begrooting voor Waterstaat in de zitting der Eerste Kamer van Dinsdag is door de heeren Hovy en Godin de Beaufort, de bekende antirevolutionaire afgevaardigden voor Zee land, een krachtig woord gesproken in het belang van de verbetering der haven te Terneuzen. De heer Hovy wees ook op het dringend belang van een vluchthaven aan het Krammer. Vooral de heer Godin de Beaufort leverde een warm pleidooi voor Neuzen, voor het algemeen belang en voor de scheepvaart beweging. Waarom, zoo vroeg hij, moet Neuzen zoo bij Delfzijl, en Zeeland bij Groningen achtergesteld En dat terwijl Groningen voor Delfzjjls haven niets by- diaagt en Zeeland 36 opcenten op de be lastbare ongebouwde eigendommen heft, het hoogste bedrag van alle provinciën. De minister zou heden antwoorden. Aan de Zeeuwsche afgevaardigden onzen dank voor hun flink woord. Hoe streng de maatregelen gehandhaafd worden tegen de congregaties bljjkt weer te Lyon. Daar heeft de procureur-generaal van het hof cassatie aangeteekend tegen de vrjjspraak van een drietal gewezen nonnen. Genoomdo nonnen hadden be hoord tot ééne congregatie, die ontbonden was, woonden bij elkaar, kleedden zich doodgewoon en verzorgden een zieke. Deze »soeurs de charitéoftewel liefdezusters werden als zoodanig voor het hof gedaagd, doch vrijgesproken. De rechtbank oor deelde, dat deze vroegere nonnen zich niet vergrepen hadden aan de wetsbepalingen tegen de congregatie. En het hof van cassatie vond dit ook en bevestigde de uitspraak van de Lyonsehe rechters. Zoo ziet men, hoe critiek ook op dit gebied de toestanden in Frankrjjk zijn. De mazen van het net zijn fijn en de netten zelve strak gespannen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Deurne C. Diehl te Ochten te Amsterdam dr. H. M. van Nes te 's Gravenhage en dr. C. J. van Paassen te Haarlemte Niehove fl. J. Engelkes cand. te Groningen; te Oisterwijk A. Fetter te Ilpendamte Leilens J. G. Knottnerus Jr. cand. te 's Gravenhage te Coljjnsplaat B. v. d. Wal te Waddingsveen. Ds. L. J. van Rhjjn te Doesburg, en o. a. van 1892 tot 1894 te Sint Maartens dijk, heeft na ruim 25 jarigen dienst hier te lande en in Oost-Indië, zijn ambt neer gelegd (dewijl hij gemerkt had in die ge meente niet meer op zjja plaats te zijn). Gerof. Kerken. Drietal te Harlingends. J. H. Donner te Nieuwdorp, G. Elzinga te Kampen en A. Nawijn te Oosterbierum. Tweetal te DelfzijlG. Dalhuizen te Nieuwerkerk aan don IJsel en R. Smeding te IJselmonde. Dr. C. v. Gelderen nam Zondag af scheid van de gemeente te Schoonebeek, naar Ps. 124 8. Hij gaat nu de univer siteiten te Genève en te Bonn bezoeken, om zich verder te bekwamen voor de in Sept. a. s. door hem te aanvaarden taak als lector in het hebreeuwsch aan de vrjje universiteit te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Assen door P. J. M. de Bruin te Apeldoorn. De heer J. du Burck onderwijzer te IJzendijke heeft zjju benoeming te West- kapelle niet aangenomen. Onze Middelburgsche corresp. schrijft: Ook hier, gelijk op eenige andeie plaatsen, is een comité gevormd, ten einde finan- cieëlen steun te verleenen aan hen, die tengevolge van de Aprilstaking van ver leden voorjaar nog gebrek lyden. De op vatting omtrent de te bieden hulp is in onze kringen verschillend. De een zegthet is eigen schuld, ook na herhaalde vermaning hebben deze, nu door werkloosheid lijdende niet gebogen: de gevolgen zijn voor hun rekening. Een ander zegtde dood van den eenen is het brood voor den ander. Als de een een goed stuk brood wegwerpt raapt de ander het op. Het cijfer der ljjdende aan werkloos heid is niet vermeerderd, slechts de per sonen ondergingon verplaatsing. En nu zal men gaan collecteeren voor een klein deol, door eigen schuld, werkloos geworden, en menige trouwe arbeider die geen revolutie maakt, niet schreeuwt of zijn stem verheft in de couranten kan gaan. Lip is een stumpert, die niet kent ol wil kennen de socialistische reclame middelen en daarom en daarvoor zal men nu collecteereu. Wat ding is dit nu Daar is veel waarheid in die redeneering. Maar toch, in het laatste nummer van de Walchertche Courant vonden we de zaak uit ander oogpunt bekeken, on evenals ons, waarschijnlijk ook onze lezers meer pakkende dan bovenstaande redeneering. Do Walchersche ontkent niets van het misdadige, doet niets af van de onbesuisd heid en de opsnijerij der leiders, die de middellijke oorzaak zijn dat menig gezin in het maatschappelijk verderf is gestort. Maar zegt de Wakhersche als die leiders geen voldoende hulp kunnen of willen bieden, dan moet de meer bevvel- dadigde christen uit barmhartigheid het gebrek helpen lenigen. En waar dit men- schen betreft, die in geestesrichting ver schillen hem, misschien wel verachten of vervloeken en spotten met wat hem heilig en dierbaar is, daar is die roeping des te schooner. Hjj hoopt daar kolen vuurs op bet hoofd zijner vijanden en betracht des Hoeren Woord: Hebt uwe vijanden lief! Maar hij steunt daarmede volstrekt niet een verkeerd beginsel. Hij protesteert veel eer bij het oefenen zijner barmhartigheid ten stelligste tegen de omkeering van alle gezag en recht, waarvan de onverstandige werkstaking van April j.l. een uiting was. Hij predikt door zijn daad van barmhar tigheid niet zichzelf aan want bij moet zichzelf natuurlijk overwinnen om er toe te komen maar den adel van het chris telijk beginsel, waaruit hij begeert te leven. Dat is goed gezegd door de Walchersche. Straf zij uw hand maar teeder uw gemoed. Als de revolutie het hoofd opsteekt en Gods ordinantiën omkeeren wil dan is het roeping te weerstaan met alle macht, maar als daar barmhartigheid te oefenen is, de gevolgen van het kwaad voor het gezin te lenigen, dan onttrekke zich niemand die er prijs op stelt den christennaam te dragen, hoe vele aanmerkingen overigens ook te maken zjjn. Eendracht maakt macht! Een kleine bijdrage van velen en de lijdenden, niet zoo groot in tal als te Aaie- sund, zijn zeker voor langen tijd, misschien wel voor goed geholpen. Goes. Mej. S. J. C. Sturm slaagde voor no. 2 voor ambtenaar bij de Rijkspost spaarbank. Goes. Wjj herinneren leden en begun stigers van de antirev. Prop. club dat zij morgen, Donderdag 4 Febr. vergadert in Samuel, 's avonds 8 uur alle belangstel lende geestverwanten hebben vrijen toegang. Wie lid wenscht te worden tegen betaling van f 1 per jaar wende zich tot een der leden of tot den secretaris den heer J. A. v. d. Brugge. Op verzoek eervol ontslagen de brie vengaarder M. Poldermans, te Ellemeet. P. de Smit, die voor acht dagen onder de tram Hulst Walzoorden geraakte, is aan zijn wonden overleden. Koudekerke. Er is op ons dorp in den laatsten tijd nog al eenige actie op politiek gebied. Donderdag had de Antir. Kies- vereeniging het genoegen voor haar te zien optreden den WelEerw. Heer ds. L. Bouma van Middelburg. 't Onderwerp van de schoone rede was»De «dwaasheid" der Christelijke politiek". Helder en op zeer bevattelijke wijze zette de spreker het ver schil tusschen de Christelijke en de anti- Christelijke levensbeschouwing uiteen, wees op het voorrecht, dat wij hebben een Chris telijk Ministerie te hebben, toonde vervol gens aan, wat ons dit Min. reeds gegeven had en wat het deed verwachten voor de toekomst. De Kiesvereeniging had een genotvollen, leerrijken avond. Van de ge legenheid tot debat werd door tegenstanders geen gebruik gemaakt. Tegen Zaterdagavond echter hadden de Socialisten uit Middelburg bjj strooibiljet onze dorpsbewoners tot eene vergadering opgeroepen. Daar zou de heer Wibaut uit Middelburg eens komen vertellen»Wat de Socialisten niet willen", 't Getal opge- komenen was niet bijster groot, 60 man. De heer W. besprak in hoofdzaak de oeco- nomische zijde van het stelsel en verklaarde dat Godsdienst met het socialisme niets uitstaande had. Zij, die beweerden, dat het socialisme als stelsel per se vijandig staat tegenover den godsdienst, logen op zettelijk. Met den heer W. werd gede batteerd door de heeren ds. Ingwersen en Ten Brink. Wij kregen den indruk, dat het optreden van den heer Wibaut te Kou- dekeike voorloopig voor de Socialisten nog geen succes zal hebben. Wij ontvingen van den heer mr. B. F. W. von Brucken Fock te Middelburg een afdruk van een door hem in druk ge geven verhaal getiteld «Mededeelingen uit het oudere Zeeland". Het behandelt de ervaringen van eene gevaccineerde dame in 1782, jonkvrouw S'.eengracht, door haar z 'lven geschreven. Om meer dan éóne roden aangenaam om te lezen. Overleden te Sas van Gent de heer A. v. d. Vliet, iijks-ontvanger. Colijnsplaat. In de vergadering der antirevolutionaire kiesvereen. alhier Maan dagavond gehouden in de Consistoriekamer der Geref. Kerk, waren aanwezig 48 leden. Medegedeeld werd dat de pogingen door het bestuur aangewend om een spreker te krjjgen in 't belang der vereeniging, tot heden niet zijn gelukt. Uit het verslag van den penningmeester omtrent den toe stand der kas, bleek dat met het goed slot van 't vorig jaar, groot f 36.08'/a, en de contributie in 1903 f25 75, er ontvangen is f61.88'/j. De uitgaven in 1903 bedroegen f 14.80, zoodat er een batig saldo is van f47.131/,,. Het aftredende bestuurslid dhr. J. Tazelaar werd met 41 van de 44 geldige stemmen herkozen. In de pauze werd den leden gelegenheid gegeven vragen in een bus te werpen, waarvan door 14 personen gebruik werd gemaakt. Met het nazien der kiezerslijst ging geruime tijd heen, zoodat de meeste der ingekomen vragen vooralsnog niet be antwoord werden. Zaterdag a. s. 's avonds van 5—7 uur wordt gelegenheid gegeven in hetzelfde lokaal om inlichtingen te ver krijgen tot plaatsing op de kiezerslijst. Op verzoek van den voorzitter sloot ds. Staal met dankzegging de vergadering. Rilland-Bath. In de Maandag gehouden raadsvergadering werd behandeld een re clame tegen zijn aanslag in den hoofdelij- ken omslag van den heer E. Moors, burge meester van Woeusdrecht. Adressant gaf in zijn rekest te kennen dat hij geen 90 dagen tot uitoefening van een beroep of bedrijf in onze gemeente aanwezig is geweest. Een der wethouders evenwel beweerde het tegendeel, hetgeen door drie getuigen zou kunnen worden bevestigd. Op grond hiervan werd met algemeene stemmen besloten den aanslag te handhaven. Voorts werd behandeld een verzoek van A. J. de Yeij, onderwijzer te Bath, om het raadsbesluit van 19 Nov. 1903 in te trek ken waarbij hem vergoeding van huishuur is toegekend teneinde zijn jaarwedde met f 50 te verhoogen en dit bedrag tevens zou vallen onder de berekening van pensioen. De meerderheid van burg. en weth. stelde voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Griep verklaarde zich daar voor, op grond dat adressant vergoeding van huishuur toekomt als weduwnaar, terwijl, wordt hot toegestane bedrag beschouwd als verhooging van jaarwedde de andere onder wijzers evenveel recht op verhooging van jaarwedde hebben. Het afwjjzend voorstel wordt daarop aangenomen met 6 tegen 1 stem. Tegen stemde dhr. v. d. Werff wet houder. Daarna werd het kohier van den hoofdei, omslag vastgesteld. Met algemeene stemmen werd nog toe gestaan een verzoek van den heer Vogelaar om een schoollokaal te mogen gebruiken voor een politieke lezing. De heer Boot gaf toestemming, mits het landbouwonderwijs er niet door verstoord werd, de heer But/Jn mits f 1 voor het schoonmaken van het lokaal werd betaald en de heer Griep onder bepaling dat het schoolgebouw zou worden beschikbaar ge steld voor sprekers van onderscheiden rich ting, tenminste als van te voren de naam van den spreker bekend is en het niet in de bedoeling ligt woelingen te veroorzaken. Hij stelde voor teneinde daarvoor telkens geen raadsvergadering te moeten houden, burg. en weth. als het politieke lezingen betreft (met inachtneming van bovenstaande opmerkingen) te machtigen verlof te geven. Hiertoe werd besloten. Door den heer A. van Dyke onderwijzer te Bath was nog gevraagd ook ingezetenen uit de gemeente b. v. de ouders der leden van de zangvereeniging te Bath tijdens die oefeningen in de school toe te laten. Na op dingen gewezen te hebben die vroeger te Rilland bij dergelijke oefeningen voor vielen werd met algemeene stemmen beslo ten geen veranderingen in de voorwaarden in een der vorige vergaderingen vastgesteld te maken. De familie lak van Poortvliet. Men schrijft aan het Nieuws: Omtrent den overleden oud-Minister is in vele bladen heel wat gemeldminder zagen wij nog over zjjne voorouders mede gedeeld, waarom wij 't wagen hier een en ander te geven, wat daarover in de Levens berichten van Zeeuwen wordt opgesomd. Servaas Tak, die in 1727 te Hoeven was geboren, werd onderwijzer te Eede en liet, behalve oene dochter, twee zonen na, en wel Pieter Roetert on Antonie Marinus. Do eerste, geboren te Eede den 6en Februari 1768, zou, naar den wensch zijner ouders, tot ondorwjjzer worden opgeleid, daar hij reeds vroegtijdig bowijzon gaf van scherp zinnigheid en uitmuntend oordeel, doch de knaap wilde liever op een anderen weg fortuin zoeken. Daartoe ging hij op twintig jarigen leeftijd naar Middelburg. Eerst maakte hij zich bekend met winkel en kantoorwerk en begon, na eenigen tjjd met zjjn broer die ook naar Middelburg was gegaan, samengewerkt te hebben, een zaakje in garen en band en later in Vlaamsch linnen. Hij bezat in buitengewone mate de eigenschappen van een goed koopman, scherpe opmerkzaamheid, zeldzame orde lijkheid en vlugheid, gepaard met bedacht zaamheid en eerljjkheid. Zoo werd nog in de achttiende eeuw het „zaakje" een bloeien de winkelnering en deze op haar heurt een uitgebreid magazijn van degelijs linneD en laken. Rustig en kalm ging Tak zjjn weg, levende voor zjjne zaak en zonder opspraak toch menig hulpbehoevende voorthelpende. Zjjn vljjt werd gezegend, en in weerwil van de onrustige tjjden en gedrukt door een talrijk gezin, slaagde hij er in, een aanzienljjk vermogen te verwerven. In menig opzicht toonde hjj zich een ouder- wetsch Zeeuwsck koopman en ook daarin, dat hjj de door den handel gewonnen kapi- ta'en liefst belegde in landerjjen en ook do bedjjkingen van nieuwe polders steunde, zoodat hjj bjj zjjn overljjden (April 1857) do grootste grondbezitter in Zeeland was. Zjjn tweede zoon, Adriaan Tak, na het overljjden van zjjn vader Ambachtsheer van Poortvliet (eiland Tholen), geboren in 1805 en overleden in 1373, was predikant te Engelen, en diens eenige zoon was Johan Pieter Roetert Tak van Poortvliet, de over leden Minister. WemeUliiijje. Woensdagmorgen om streeks kwartier over acht ontstond brand door onbekende oorzaak in de schuur van den landbouwer W. Weststrate. De schuur met het zich daarin bevindende hooi, stroo, mangels, enz., werden een prooi der vlammen. De beesten zijn nog bjjtjjds in veiligheid gebracht. De inboedel schjjnt niet te zjjn verzekerd, 't overige was wel geassureerd. Dinsdagmiddag had te Amsterdam een gasontploffing plaats in twee huizen op de Keizersgracht. Beide perceelen zjjn grootendeels verwoest. Een dame in 't eene perceel werd gewond. Het andere perceel was onbewoond. Beide huizen zjjn een ruïne. De heeren J. Oudegeest en P. v. d. Linden, zich teekenende Voorzitter en Secre taris van het Hootdbestuur der Ned. ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel vroegen aan het gedelegeerd lid der Admi nistratie van de H. IJ. S. M. den heer Van Hasselt, of de leden van genoemde vereeniging niet anders, niet minder zullen worden dan zjj die tot een andere organisatie behooren. De heer Van Hasselt heeft hierop per circulaire het personeel gewaarschuwd geon lid te worden van genoemde Vereeniging, welker bestuurders door hun optreden zooveel onheil onder het personeel hebben gesticht. Hjj vond «hiertoe te meer aan leiding omdat die Vereeniging, door middel van haar orgaan op den vroeger ingeslagen weg voortgaat met de bedoelingen der Maatschappjj verdacht te maken, en een geest van verzet onder het personeel tegen de directie aan te kweeken". Hij herinnert er aan dat aan genoemd hoofdbestuur reeds 10 April 1903 is geschreven«Het feit dat ons personeel geweigerd heeft U op dien weg van onwettig verzet tegen de Staatsmachten te volgen, en de smaad die door U in de oproeping aan het Neder- landscho volk van 6 April jl. tegenover het geheele volk op het geheele personeel is geworpen, ontslaan ons van den plicht met U ooit weder in aanraking te treden". De brief van Oudegeest is derhalve ook nu onbeantwoord gebleven. De officier van administratie (overste) bjj de zeemacht Krol van der Hoek werd op Oudejaarsavond op Noordwijk bjj Batavia aangerand en verwond door drie militairen, omdat hjj partij trok voor een sado voerder, die door de militairen gemole steerd werd. Het water in de verschillende havens te Rotterdam is zoodanig met gassen doortrokken, dat er geen viscb meer in leven kan. De handelaars in riviervisch, die daarin hun karen hebben, lijden daardoor duizenden guldens schade. Zelfs al heeft de visch maar een uur in de kaar gezwommen, dan is ze niet meer eetbaar. De handelaars hebben aan den gemeenteraad verzocht om in de vismarkt de bassins te mogen ver- grooten. Eene 8)-jarige weduwe, aan den Schiedamschen dijk te Rotterdam, kreeg des avonds laat bezoek van een onbekenden man en vrouw met vier kinderen, die om nachtverbljjf vroegen. De bejaarde vrouw stemde er in toe in hetzelfde vertrek den nacht door te brengen. Bij het schjjnsel van een nachtlichtje, bemerkte het vrouwtje dat de man telkens trachtte de chiffonière open te breken. Wanneer hij echter be merkte, dat de vrouw des huizes naar hem keek, staakte bij zjjne pogingen. De bejaarde vrouw was onmachtig hulp te roepen en haar bed te verlaten. Vroeg in den morgen vertrok de ondankbare logeergast met zjjn gevolg. Op den Singel te Amsterdam kregen een jongen en zijn meisje twisthet meisje sprong te water hij sprong haar na doch trachtte tevergeefs haar te grijpen. Voor bijgangers haalden de drenkelingen op doch het meisje bleek reeds verdronken. Een der verpleegden in het gesticht van den H. Johannes de Deo te Haarlem viel uit een raam en was dadelijk dood. Te Stads kanaal reed een boer met zijn vrouw van de kerk naar huis; de vrouw van zijn arbeider mocht meerijdenhet paard sloeg eensklaps op hol, 't rijtuig raakte te water, en de vrouw van den arbeider verloor daarbij jammerlijk het leven. Te Stein viel een meisje in een pot met kokend water en bezweek aan de daarbij bekomen brand wonden. Een 39-jarige timmerman uit Maassluis Adriaan Feyen is door den trein te Vlaardingen overreden, zijn bside beenen waren af en hij stierf aan de ge volgen. Mej. J. H. Kuyper, dochter van onzen minister, die eenige jaren als hoofdver- pleegs'er arbeidende was in het Petronella- hospitaal, te Djogja, Ned.-Indië, zal op advies van den zendeling-geneesheer Dr. J. G. Scheurer aldaar ontslag uit deze be trekking nemen en met Maart a. s. naar Nederland terugkeeren. Het is niet waar dat te Ham-u een villa gekocht is voor president Steyn. Z. H. Ed. gaat, indien hjj blij ft herstellen, naar Bloemfontein, waar hjj zich a's boer wenscht te vestigen. Hjj zal er zich niet met de advocatuur of de publieke zaak inlaten. Djambi en Atjeh. Ia Djambi is ge sneuveld Pangeran Kerto in Atjeh onder wierp zich Toekoe Ben Poukan Meureudoe. De brand te Aalesund. Aan boord van de «Phönica* werd Zondag weer de eerste godsdienstoefening na den brand gehouden, waaraan 800 men3chen deelnamen. Do toehoorders waren zeer onder den indruk. Een correspondent van een Noorsch blad, die daags na den brand te Aalesund kwam, schetst op boeiende wijze wat hjj daar hoeft gezien en gehoord. Het beeld der verwoe sting dat zich aan mijn oog vertoonde, zegt die correspondent toen ik mjj over en door de puinhoopen worstelde, gaat elke besehrjjving te boven. Ook de medo- deelingen der slachtoffers, die met sidderende stem en weenond werden gedaan, gaan alle denken te boven. Men zag dadeljjk, dat er aan blusseben niet te denken viel. De wind zweepte de vlammen op en joeg do vonken naar alle zjjden heen. Steeds weer op nieuwe punten was de brand uitgebroken. Het vuur vloog zelfs dwars over de haven en had daar plotseling de pakhuizen in lichte laaie gezet. De menschen hadden zich allen verzameld in het park, dat iets hooger ligt dan de stad, en moesten het aanzien dat al hun have en goed reddeloos in de vlammen opging. Toen ook de vonken het paviljoen in het park aantastten en zelfs over den 500 voet hoogen berg Eala vlogen, was een groote paniek gevolgd en begon een wilde vlucht. Men moest het weinigje dat nog gered had kunnen worden daar in het park achterlaten en zien verbranden. Bjj het zien der vluchtendenmannen en vrouwen, zieken en gezondon, kinderen en grjjsaards, verhaalde hem een ooggetuige, had men zjjn tranen niet kunnen bedwingen vooral het weenen der kinderen was hart verscheurend geweest. Te Antwerpen duurt de strjjd tusschen patroons en werklieden in het diamantvak voort. De patroons willen na 1 Maart leerlingen in dienst nemen, wjjl zjj uit sterving van 't getal goede werklieden vreezen, wanneer niet telkens hot tekort door nieuwe werkkrachten wordt aange zuiverd. De werklieden eischen den werk dag van negen uren. Dit voorstel is door de patroons verworpen. Tegen de herkiezing van president Roosevelt in Noord-Amerika wordt nu reeds (nota bene van republikeinsche zjjde, dus van de zjjde zjjner eigen geestver wanten) sterk gefulmineerd, in stilte ge werkt. De senator IlaDna is de leider der beweging die echter totaal mislukte. Achter eenvolgens toch bedankten voor de eer der tegencandidatuur de ministers Hay, Root en Shan, de ex-gouverneur van de Philip- pijnen Taft, en de penningmeester van het Republikeinsch nationaal comité Bliss. Aan ds. Van Broekhuizen, thans predikant te Kuilsrivier in de Kaapkolonie d e een permit van de Transvaalsche regee ring had gevraagd om naar Pretoria te kunnen komen voor de voltrokking van zjjn huweljjk met mej. Eloff, een klein dochter van president Kruger, is door Milner's regeering een weigerend antwoord gezonden. Het permit was slechts voor drie weken gevraagd. De weigering is eenvoudig als een plagorjj utt wraakneming te beschouwen. Een ontzettend huiseljjk ongeluk is voorgekomen in de rue Michal te Parjjs. Een zuigeling, die tusschen de ouders sliep, was gestikt en dezen waren daarop waan zinnig van smart het huis uitgeloopen, hun drie andere kinderen aan hun lot overlatend. Het kostte de grootste moeite, de ongelukkige ouders op te sporen en naar huis terug te brengen. Te Fort Bhatinda in Pendjab (Engelsch- Indië) is Maandag een kruitmagazijn in de lucht gesprongen van het magazijn is geen spoor overgebleven, veertig menschen kwamen om en twintig duizend pond kruit ging verloten. Iu een mijn te Murany in Hongarije zijn door een ontijdige dynamiet onploffing acht arbeiders blind geslagen en levensge vaarlijk gewond. Een in het kanton Zurich gehouden referendum heeft met 49,598 tegen 18.010 stemmen een voorstel om de verdachte huizen, die in 1897 waren gesloten, weder te openen, verworpen. Yojo, de man met het hondengezicht, een welbekende figuur uit de verzameling van Barnum en Bailey, is te Saloniki aan longontsteking overleden. De man was Rus van afkomst. BRIEFWISSELING. Mon verzoekt ons 't antwoord aan Ds. Kuylman dat in een ander blad staat, over te nemen, tenminste van het antwoord kennis te geven aan onze lezers. Maar wjj doen dit niet. Wjj namen ds. Kuyl- mans stuk op, omdat naar hjj zei, doch thans door de redactie ontkend wordt hem in 't andere blad gastvrjjheid was ge weigerd, en niet omdat wjj behoefte had don deze quaestie in ons blad aan de orde te stellen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2