Gemengde Berichten. Kerknieuws* Schoolnieuws. en Christendom". Men betaalt f2 voor 100 exemplaren. Ter verspreiding zijn ze zeer geschikt. De volkstoon is er in ge troffen. Schrijver van no. 2 is ds. Van Lummel. Laten de gezamenlijke clubs en Kiesvereenigingen op Walcheren eens 1000 exemplaren bestellen voor f 15 dat is dan voor elke club en Kiesvereeniging maar een bagatel. Alzoo doe men ook op Zuid- Beveland. Te Middelburg is allicht een broeder die zich met de (coöperatieve) be stelling belasten wil. Te Goes wil de voorzitter der Prop. club het wél doen, mits hij tot een zoodanig gezamenlijk be drag komt. Het is nu de goede tijd voor propageeren. Niet in den verkiezingstijd, dan wint men stemmenmaar nu heeft men kans dat men menschen wint, bij kalme lezing en overweging van hetgeen in zulk een tractaatje wordt aangeboden. No. 1 van deze Blaadjes»Het gezag en de partijen der Revolutie" is van den heer Brouwer. Een klein stukje statistiek is misschien sommigen onzer lezers niet ongevallig. Menigeen ziet met belangstelling de ontwikkeling van onze groote handelshaven Rotterdam, en sommigen volgen in 't bij zonder met belangstelling den wedloop tusschen onze havenstad en het naburige Antwerpen. Ziehier de opgave van schepen en tonnen- maat in 1893 en in 1902 zoowel in Rot terdam als in Antwerpen en men zal zich een beeld kunnen vormen van den voor uitgang in scheepsaanvoer in beide havens. schepen tonnen In 1893 Antwerpen 4418 4 302.142 Rotterdam 4G31 4.936 896 In 1902 Antwerpen 5590 8.583.248 Rotterdam 6755 10.143.476 Wil men een vergelijking van den invoer in de grootste havensteden van Europa met Rotterdam. Ziehier ook deze is belangrijk. Alle cijfers betreffen 1902 schepen tonnen Londen 26.810 16.298.412 Liverpool 19.853 12.178.965 Cardiff 15.277 9.563.967 Glasgow 11.177 3.885.886 Hull 6.369 3.171.574 Duinkerken 2.405 1.684.399 Havre 2.107 2.216.202 Hamburg 13.284 8.689.000 Antwerpen 5.590 8.583.248 Deze cijfer-reeks vergeleken met die van Rotterdam zal de beteekenis van onze groote handelshaven in het juiste licht stellen. De brand die het Noordsche stadje Aalesund in de asch legde en zoo schrik kelijke verwoesting aanrichtte, behoort tot de nationale rampen, waardoor honderden, somtijds duizenden getroffen worden. Blijve ons land voor zoodanige rampen gespaard Van nationale rampen wisten we in de laatste jaren schier niet. Geen epidemische ziekten of groote rouwe trof ons. Herinnere de ramp van Aalesund ons aan de dankbaarheid die we voor de spa- rende en bewarende genade Gods schuldig zijn. BRIEVEN UIT VLISSINüEN. VIII. De 22ste dezer maand was gewis voor Nederland een gedenkdag van Gods goed heid en trouw. Hij heeft in onze geliefde Koningin-Weduwe, Koningin Emma, veel aan ons land geschonken. De Heere spare haar nog vele jaren voor onze beminde Koningin en Prins Hendrik, voor land en volk, en schenke haar zijne rijkste zege ningen in Christus. Allerwegen maakte men zich op, om feest te vieren, 's Gra- venhage spande hierin ontegenzeggelijk de kroon, en dit is goed, en zeer goed was dat het ook voorging in de wjjding van het feest. En Amsterdam zal zich bij het eerstvolgend bezoek der Koningin-Moeder mede niet onbetuigd laten. Viissingen, van ouds de geuzen- en prinsenstad, bleef ook niet achter. Toch was de feestviering hier niet gelukkig georganiseerd. Wel zijn hier niet de rijke middelen, gelijk elders, maar ook, wanneer wij dit in aanmerking nemen, blijven we toch beweren, dat de feestvreugde niet in de rechte banen werd geleid. Het eenige wat de feestcommissie heeft gedaan, is eene uitnoodiging geweest om te vlaggen en voorts des avonds mu ziekuitvoeringen te organiseeren in drie lokalen met vergunning. Daar had ieder vrjjen toegangOf dat eene weldaad voor de huisgezinnen is geweest, laat ik den lezer beoordeelen. Gelukkig heeft men nog al niet van wanordelijkheden gehooid. Voor dat de uitvoeringen begonnen, deden de muziekkorpsen al spelende een omgang door de stad. Nu weet ik wel, dat ook hier weer de beste stuurlui aan den wal staan, en dat het niet gemakkelijk is volksfeesten te organiseeren, maar mij dunkt, met zulk een plan van feestvieren is het toch al heel treurig gesteld. Met den gezondheidstoestand gaat het hier redelijk wel, alleen komen er nog al veel ingewandsongesteldheien voor. Mis schien is dit in andere plaatsen ook zoo. Men hoort veel van blindedarmontsteking enz. Onder de oorzaken, die daarvoor worden aangegeven, hoorde ik een en ander maal noemen het glazuur van sommige soorten pannen en potten, waarin de spijzen worden bereid. Het afschilferen daarvan zou gevaarlijk zijn, omdat die schilfers met het eten vermengd, ongewenscht in de ingewanden komen. Het is in allen gevalle goed, dat hier eens wat meer op gelet worde. In den laatsten tijd zijn hier nog al wat pennen in beweging gebracht in zake een nieuw ziekenhuis. Nu, zulk een ziekenhuis is hier zeer noodig. Er zal wel haast niemand in heel Viissingen zijn, die er anders over denkt. Een nieuw ziekenhuis, ingericht naar de eischen van den tijd, zou een flinke som kosten. Maar dit zou m. i. het ergste niet zijn, maar wel het exploiteeren daarvan, dat eene belangrijke som op onze jaarlijksche begrooting zou brengen. Toch zal het er wel toe moeten komen. Wij wenschen de vereeniging, die zich tot dit doel schijnt geconstitueerd te hebben, allen voorspoed. Doch men stelle de eischen niet te hoog en make plannen, die voldoen aan de behoeften en toch zoo eenvoudig mogelijk zijn. Maar, vraagt misschien deze of geneWaar gaat gij thans met uwe zieken en gewonden heen, die niet aan huis kunnen worden verpleegd. Er waar geschieden de minder groote en gevaarlijke operaties Wij antwoorden Wij hebben het Gasthuis in de Hellebaar dierstraat. Op voorvaderlijke manier zijn daar nog ouden van dagen en krauken in dezelfde inrichting. Nu is de kranken- verpleging aldaar, ook door de zorg onzer geneeshesren, zoo goed mogelijk ingericht. De verpleging is er uitstekend. Ook worden er operaties verricht. Maar alles is daar veel te klein, zoodat het nooit kan worden, wat het wezen moet, voor eene zeestad met een bevolking van circa 20.000 zielen. Ook heeft de Roomsch-Katholieke Gemeente eene ziekenverpleging, geheel nieuw en goed ingericht en verbonden aan haar huis voor weezen en oude lieden. Ook hier is de behandeling zeer goed en heeft men voor de patiënten kamers alleen. Doch ook hier is de ruimte beperkt. Een goed ziekenhuis is en blijft voor Viissingen eene eerste en groote behoefte. Met vriendelijken groet SCRIPTOR. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Drachten J. A. Bruins te Knijpe; te Huisdninen C. Brunt cand. te Bodegraven te Haarlem dr. A. J. Th. Jonker te Heemstede. Aangenomen naar Dubbeldam (toez.) door C. W. Coolsma cand. te Rotterdam. Bedankt voor Heteren door J. L. Tichel man te Nijland voor Elburg door ds. P. de Looze te Oud-Vosmeer. Geref. Kerken. Beroepen te Baarland J. H. Binnema cand. te Tilburg. Zaterdag heeft de heer C. J. Butler Pz., van Biezelinge, na volbrachten proeftijd en goed getuigschrift voor theorie en prac- tijk de hoefsmidsschool aan de Veeartseny- school te Utrecht verlaten. Het vijf en twintigjarig bestaan der Unie zal Vrijdagavond a. s. te Kruiningen her dacht worden in de Chr. school, waar de heer Boot spreken zal over de Unie en »de eerste stap tot vrijmaking van het Chr. onderwijs," een vervolg op vroeger gehou den leziDgen. Serooskerke (W.). Woensdagavond trad voor dc vrienden van het christ. onder wijs ds. v. d. Berg van Terneuzen op. Na voorlezing van Ps. 78 vs. 1—15 sprak Z.Eerw.Verflauwt niet in uw strijd, nu we de zege naderbij zijn, aldus riep hij hen toe. Ziet welk een omkeer in de zaken van het chr. onderwijs. Een 25 tal jaren geleden smeekte een deel des volks dpn koning de wet niet te teekenen, die het leven onzer scholen bedreigde en thans in 1904 lacht ons de zonne der vrijheid toe. Maar we loopon gevaar te verslappen. Het Rijk geeft subsidie, zelfs voor schoolbouw ontvangen we wat. 't Loopt nu gemakke lijk, zegt misschien menigeen. Doch laten we onze beginselen Diet uit het oog ver liezen. Eigenlijk moest de Staat zich niet met de school bemoeien, 't Is immers de plicht der ouders voor hunne kinderen te zorgen. Zeker 't is niet af te keuren, dat de Staat aan minvermogenden hulpe biedt maar het moet ondersteuning blijven, opdat de ouders hunne roeping big ven verstaan. Gelukkig dat men ook thans te Seroosk. zjjn eigen school heeft, hetgeen des te meer te waardeeren valt, waar de twijfelachtige eer heeft van een openbare school zoogenaamd christ. De moderne hoogleeraar Knappert schreefIeder vader en moeder moet het recht hebben een onderwijs te kiezen naar zijne denkbeelden. De openbare school kan geen chr. onderwijs geven en wel moet de positie van den onderwjjzer die toch zulks wil doen moeilijk zijn. Geen school die bij de gratie van anderen bestaat. Wij zijn geroepen, onze kinderen onderwijs te doen geven, dat is het recht van het kind. We mogen met de kinderen niet handelen naar willekeur. Wanneer Israël zijn kinderen aan den Moloch offert, wordt dit door Jehova ten scherpste bestraft. Bij de Leerplicht debatten heeft spreker tot schamens toe, de rechten van het kind door liberalen hooren bepleiten. Jammer dat dit mannen deden, die in 1878 zeiden wij zu'len u eene school geven naar onze denkbeelden. Laat u niet beschamen door de dieren die hun jongen verdedigen en een ander daarbij niet toelaten. De kinderen zijn erfgenamen van het Koninkrijk der hemelen. Dat Koninkrijk omvat het gansche terrein des levens. Wij moeten hen dat Konink rijk binnenleiden, hen de beginselen leeren kennen. Waar onze arbeid ons verhindert en ons de takt ontbreekt, daar hebben we zelve onderwijzers te kiezen die ons daarbij helpen. Hun taak is moeielijk. Dat dan de ouders hen steunen door gebed, dat er overeenstemming zij tusschen school en huis.Hoe zwaar moet het een ouder vallen wanneer hij van deze aarde wordt wegge roepen, te weten: ik heb mijn roeping niet betracht, ik heb de opvoeding mijner kin deren verwaarloosd. Da opvoeding nu is tweeërlei, leerstellig en practisch. Leerstellig, waar het ver stand wordt ontwikkeld. Piaclisch, waar het kind leert gewennen aan de regels welke het leven bepalen en aldus zijn karakter vormt. De Christ. school alleen kan karakters vormen. De openbare school, zegt Frans Netscher, van Dr. Kuyper sprekende, kan zulk een karakter niet meer vormen. Laat men het zedelijke weg uit het onderwijs, waar komt men? Waar is de piëteit gebleven, sedert de openbare school is ingevoerd. De geeste lijke vaders schamen zich over hun geeste lijk kroost. Er is gezegdde openbare school is voor alle godsdienst als rattenkruid. Het Christ. onderwijs heefc reeds zegen geschonken. Zijn sommigen afgewekeD, die dit onderwijs hebben genoten, de tegenstand welke zij thans bieden, bewijst de kracht daarvan. Een rij van jonge mannen, die eenmaal in de Christ. school zaten, strijden onder de banier van het Evangelie in onderscheidene be trekkingen voor de eere onzes Gods. De wakkere strijder Ds. Pierson heeft geprofeteerdde Chr. school zal het winnen. We mogen hem nu reeds toeroepen: zij heeft het gewonnen. En al ware er geen vrucht, al zou de vrucht van den wijnstok liegen, dan nog heeft God recht op ons zaad. Voor uw God staat ge. Hij beveelt het u. En immers God geeft altijd zegen. Aan Zijn bevel is eene belofte verbonden. De christelijke school is de echt nationale school. De school zonder Christus maakt vaderlandlooze men schen. De Christ. school kweekt mannen die voor de erve der vaderen strijden. Onze vaderen zagen dit terecht in. Vandaar hun lastDe schoolmeesteren zullen zich be vlijtigen den kinderen in den woorde Gods naarstiglijk te onderwijzen. De openbare school is uit de Rev. voortgekomen. De Chr. school is historisch. Zij onder wijst ons de vadorl. geschiedenis, zoodat we helden zien, als Willem van Oranje, Maurits enz., die stand hielien in de kracht Gods. De openbare school laat ons helden zien zonder de gratie Gods. Zij erkent geen Oranje die in het krijgsbedrijf die vinger Gods erkent. De Chr. school leert het volk zjjn doop verstaan, zegt Wormser. Het Chr. onderwijs kweekt niet voor eene kerk. Laat de steenen muur ons niet scheiden waar het zulk een ernstig belang geldt. Het gaat niet om uw kind of dat van nw buurman. Het gaat om de kinderen onzes volks. Dat wo dan bidden en strijden. Laat onze huiselijke opvoeding overeen stemmen met de school dan zulleD we meer vrucht ontvangen. Zegt iemand het Chr. onderwijs kost zoo veel. Wat heeft het God niet gekost om ons te maken erfgenamen des eeuwigen levens. Daarvoor had hij het bloed van zijn eenigeó geliefden Zoon veil. Met onverdeelde aandacht werd de schoone rede van den begaafden spreker aangehoord. Het was een leerzame en tevens genotvolle ure. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Dat ook in onze omgeving het vraagstuk der sociale rechtvaardigheid of der maat schappelijke barmhartigheid meer en meer tot zijn recht komt kunnen ons de laatste vergaderingen van den Middelburgschen gemeenteraad leeren. Een subsidie van f700 eindelijk aan de vereeniging «Kindervoeding" toegestaan, een werktijd van hoogstens 10 uren per dag in bestekken en voorwaarden van aan besteding voorteschrijven, en eindelijk een onderzoek of ook iets misschien met subsidie van de gemeente tegen werke loosheid te doen is. Ziedaar de officieele sociale beweging van den laatsten tijd in onzen gemeente raad. Ongetwijfeld een verblijdend ver schijnsel. Het moge al niet naar onze overtuig'Dg in de rechte baan worden geleid, vooral Kindervoeding op de wijze als nu aange vat, moge ons bedenkelijk toeschijnen, als een macht tot ontwrichting van het huis gezin toch spreekt uit de opgenoemde feiten duidelijk een streven tot het be hartigen van sociale rechtvaardigheid en christelijke barmhartigheid. Het exploiteeren van den naaste en hem na volbrachten dienst «naakt aan den dijk- zetten," zoo gansch tegenstrijdig aan het Goddelijk bevelhebt uwen naasten lief als uzelf, vindt een krachtig bestrijder in don geest onzer dagen. En wie zou zich daarover niet verheugen, ook al keurt hij menigmaal de middelen af die tot bereiking van het doel aangewend worden. Onwillekeurig doemt de herinnering aan ons politiek verleden op bij het vernemen van den dood van een onzer moest be kende staatslieden, een man zoo nauw aan Middelburg verbonden, mr. Tak van Poort vliet. Met jhr. Schorer en mr. Pické vormde bij, toen onze politiek in het «liberale" toeken stond, het drietal dat de vaan hoog hield en verdedigde met talent. Mr. Tak behoorde tot de vooruitstrevende liberalen en veitegenwoordigde het district Middelburg in de Tweede Kamer tot 1875 toen de eerste antirevolutionaire vertegen woordiger in den persoon van jhr. J. L. de Jonge van Zierikzee zijn plaats innam. Bij het zeer beperkt stemrecht was het niet mogelijk aan een antirevolutionair in bet kiesdistrict Middelburg de overwinning door geestverwanten te bezorgen. Mr. Tak, voor velen, vopral conservatieven, te radicaal, verloor den steun van velen zijner partijgenooten. De vooruitstrevende libe ralen werden vervangen door radicalen eerst, toen door vrijzinnig democraten en socialisten, en mr. Tak was reeds voor hij heenging een man van het verleden, ver tegenwoordiger nog van het voorbijgegane. De richting die de Middelburgschen gemeenteraad inslaat was evenzeer ondenk baar in de dagen van wijlen mr. Tak. Wij leven snel Wat in 1870—1875 vooruitstrevend was is nu verleden. Men schrijft ons uit Oudelande Het ging er hier met het feest van H. M. de Koningin Moeder op 22 dezer beestachtig toe, nog wel onder stilzwij gende goedkeuring der autoiiteiten. Er is zeer veel drank gezwolgenen helaas, velen werden meegesleept die er niet behoorden. Tegen een bierhuishouder zonder ver gunning is proces-vei baal opgemaakt we gers het tappen van sterken drank. Men had nog niet genoeg aan drank en dans en muziek en publieke vermakelijkheden. Ook het gemeentehuis werd open gesteld. Het grenst aan de herberg en men had maar aan de bel te trekken die in de kast der gemeente-herberg uitkomt, en onmid dellijk werd men bediend. Drank en muziek voor den dans in het gemeentehuis! En de leiders leden van de Handboog schutterij altegaar mannen met sterk vrijzinnige en socialistische sympathieën en de feestcommissie, waartoe ook leden van genoemde schutterij behoordeD, waren in 't gemeentehuis gestationeerd, en daar duurde de pret tot laat in den nacht. De gemeenteraad van Krabbendijke wei gerde de openbare school aan de liberale Kiesvereeniging voor hare vergaderingen iets waar toch niets in steekt, wanneer ditzelfde ook aan andere Kiesvereenigingen werd vergund en hier zou het gemeente huis mogen dienen voor drinkgelegenheid en muziek voor den dans! Zoudsn de vrienden van Christelijk onderwijs nu h->t gemeentehuis ook maar niet eens aan vrager), dan behoefde men niet altijd zoo ver te loopen naar Baarland naar de Geref. kerk om te vergaderen. Het gemeentehuis te Oudelande wordt gebruikt: lo. ten dienste van de gemeente 2o. voor ontvangst van polder- en Rijks belasting 3 e. voor vergaderingen van mus- schengilde, directie waterschap en edele handbcogschutterij. Moet er nu ook nog een herberg en danszaal vai gemaakt worden Bij kon. besluit is op verzoek eervol ontslagon als voorziter der plaatselijke commissie voor de ongevallenwet te lerseke J. Lemson en benoemd tot voorzitter G. Moerdijk, thans plaatsvervanger, en benoemd tot plaatsvervangend voorzitter P. de Vey, secretaris dier gemeente. Ook is als voor zitter derzelfde plaatselijke commissie te Terneuzen eervol ontslagen mr. F. C. van Deinse en in zijn plaats benoemd L. J. Goelhoedt, onder eervol ontslag als plaats vervangend, en benoemd tot plaatsvervan gend voorzitter J. A. Drogmans, candidaat- notaris te Axel. Goes. In de Vrijdag gehouden vergade ring van het moderamen met de afgevaar digden der antirev. kiesvereenigingen in het kiesdistrict Go8s is de centrale anti- revolu'irnaire kiesvereeniging voor dat district tot deugdelijker organisatie gekomen. Een statuut werd vastgesteld de band met het Provinciaal Comité nader geregelden de taak der kiesvereenigingen aangewezen. Den 2 Maart zal een Partijdag te Tholen worden gehouden, waar als sprekers zullen gevraagd worden, de heeren A. S. Talma, lid der Tweede Kamer; en C. W. J. van Lummel, pred. te Delft. Het moderamen bestaat uit de heeren J. Donner, voorzitter J. Buijse ondervoor zitter, A. S. J. Dekker secretaris en C. Oranje penningmeester. Tot de centrale kiosvereeniging behooren de plaatselijke kiesvereenigingen van Goes, Tholen, Anna Jacobapolder, Nieuwdorp, Wemeldinge en Wissenkerke. Een afgevaardigde van laatst genoemde kiesvereeniging was zonder ken nisgeving afwez:g. Het bestuur der centrale zal bestaan uit het straks genoemde Mode ramen met een afgevaardigde van elk dar evengenoemde kiesvereenigingen. Bij deze heeren berust de leiding der verkiezingen. Voor de verkiezingen voor de Staten zal saamwerking gezocht worden met dat deel der centrale antirev. kiesvereeniging in Hon- tenisse, dat voor deze verkiezingen tot het kiesdistiict Goes behoort. Driewegen. A. s. Woensdagavond tre den de lieeren ds. N. G. Kerssies en A. S. J. Dekker alhier op voor de antirevolu tionaire kiezers, teneinde te geraken tot de oprichting van een antirev. kiesvereeniging. Moge een trouwe opkomst het pogen dezer wakkere strijders en pleitbezorgers voor de antirev. beginselen loonen. Kruiningen. De anti-rev. kiesver. hield Maandag haar 3e vergadering in dit seizoen. Nadat de financiëele toestand besproken was, werden de noodige regelingen getrof fen voor het verzorgen der nieuwe kiezers lijst, waarvoor nog al animo was. De voorzitter maakte daarna een aanvang met het leven en den strijd te beschrijven van onzen Keuchenius, welke lezing op 't eind der maand D. V. zal voortgezet worden. Wolfaartsdijk. De opbrengst collecte huldeblijk H. M. Koningin Moeder heeft in deze gemeente opgebracht f 42,52 te Kapelle Biezelinge f 31.30. lerseke. Een driejarig knaapje, dat eenige dagen geleden uit een kan, waarin kokende koffie was, dronk, stierf Zondag morgen onder vreeselrjke pijnen. 's-Heerenhoek. In de Zaterdag ge houden raadsvergadering waren aanwezig 6 leden, afwezig M. de Baar, wegens onge steldheid. Aangekondigd werden, het verslag over het onderwijs en het verslag over de woningwet. Tor behandeling werd voorgesteld, een reclame hondenbelasting, welke met algemeene stommen ter afschrij ving werd aangenomen, als mede eene af- en overschrijving. Nog werd besproken, de verordening woningwet, welke word aangehouden. Ten slotte werd nog eone finantieele regeling gemaakt ten behoeve van den grintweg 's Heorenhoek Steiger Borssele. (Welke? Red.) De heer Huizinga is verhinderd om Woensdag a. s. te Biezelinge op te treden Wie hem vervangen zal is ons op dit oogonblik onbekend. Een öjarig knaapje te Tilburg kroeg bij het eten een beentje in de keel. Een geneeskundige zocht tevergeefs het te vor- wijderen. Het knaapje bezweek onder ver schrikkelijke pijnen. Te Oosterhout is een werkman, werkzaam in een hooipers van den hooizolder gevallen en aan de daarbij bekomen inwendige kneuzingen bezweken. Te Monnikendam viel een schippersknecht over boord in het Noord- Hollandsch Kanaal en werd dood opge haald. Hij was de kostwinner voor zijne hoogbejaarde moeder te Franeker. Men meldt aan de N. R. Ct.De villa Aestiva, Prins Hendriklaan, Amaliapark te Baarn, is aangekocht door president Steijn. Bij een handelsfirma te Amsterdam is telegrafisch bericht ingekomen van een uitbarsting van de Merapi op Midden Java, waarbij de omliggende plaatsen door een aschregen zijn geteisterd. Emigratie naar Zuid-Afrika. Blijkens mededeeling van den waarnemen- den consul te Loureni^o-Marques zouden sommige personen trachten zich op voor die haven bestemde schepen te laten aan monsteren, teneinde op deze wijze voor hun diensten vrijen overtocht te verkrijgen, om dan na afmonstering in de plaats van aaD- komst hun fortuin te zoeken. Teneinde dergelijke personen voor teleurstelling te vrijwaren vestigt de waarnemende consul er de aandacht op, dat van eiken immigrant, te Louronqo-Marques aankomende, de stor ting van twintig ponden sterling 20) bjj de havenautoriteiten wordt vereischt, welke som eerst wordt teruggegeven tegen over legging van een bewijs, dat de belanghebben de een betrekking heeft gevonden, welke hem in staat stelt in zijn onderhoud te voorzien. Overigens wordt met het oog op de te Louremja-Marques heerschende werkloosheid tegen emigratie naar die streken ernstig gewaarschuwd. Te Rozendaal heeft de vorige week een zeldzame gebeurtenis plaats gehad. Op één dag verrasten de echtgenooten van drie broedersLouis, Frans en Charles Cockx hunne mannen met de gebooite van een flinken zood. In een café te Rognonas is de inrichting voor de acetyleen-verlichting gesprongen. Het huis stortte boven de gasten in. Zeven werden gedood, 17 gewond. Alle 185 mijnwerkers schijnen bij de mijnramp te Pittsburg gestikt te zijn. In 't geheel zijn 114 lijken uit de Harwick- mijn naar boven gebracht. De inspecteur schrijft de ontploffing toe aan in brand geraakt papier. Bij een wisselagent te Antwerpen was bij een inbraak een som van 180 dui zend francs ontvreemd. Vier mannen zijn gearresteerd die vermoedelijk dezen stouten diefstal gepleegd hebben. Te Darmstadt zijn in de kookschool acht personen ernstig ziek gewordeD, na't gebruik van ingemaakte boonen en gestor ven. Menlmoet hier te doen hebben met het even ernstige als zeldzame geval eener pto- maïnevergifiiging. De bedorven inhoud der blikken moet een stot hebben bevat die ver nietigend op het darmweefsel werkte. De giftige stof, daardoor ontstaan, is vervol gens in het bloed overgegaan. Bij de zieken vertoonden zich gelijktijdig, en wel, bjj de meesten, plotseling enkele dagen ra het gebruik der boonen, moeilijk slikken en verslapping der oogspieren. Daarna volg den verlammings-veischijuselen in alle lede maten en ten slotte in alle organen. De geneesheeren trachtten de verlammingen door strychnine, de hartverzwakking door inspuitingen met keukenzout oplossingen en kamfer tegen te gaan. Bovendien trachtte men den darm door ricinus-olie te cly- steeren te reinigen. Deze vergiftiging herinnert aan een soort gelijke vergiftiging in Augustus 1903 van 150 personen nadat zij aardappels hadden gebruikt. De meesten herstelden na enkele uren enkelen voelden zich na eenige dagen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2