LANDBOUW. Hoeveel Chilisalpeter ér noodig is om den oogst te verdubbelen. Gemengde Berichten. Nu nog mooier De Middelb. Courant neemt bet onder den titel »geknoei'' aan «de anti-liberale pers" kwalyk dat zij tegen 1905 kiezers wil gemobiliseerd zien met spaarbankboekjes van f 50. Een middel waartoe de wet recht geeft. Een middel, dat ook door «de liberale pers", met name de Nieuwe Rotterd. Crt. is aanbevolen. Wel niet in den vicieuzen zin als door de Midd. Crt. of eigenlijk door haar col lega de Arnh. Crt. gewraakt wordtmaar in dien zin deed ook de anti-liberale „plattelandspers" het Diet. En de Nieuwe Rotterd. Crt. haast zich dan ook om de Arnhemsche voor haar valsche aanklacht onder handen te nemen. Zij schrijft «Wij hebben enkele dagen geleden, in verband met de algemeene verkiezin gen voor de Tweede Kamer die ons in 1905 wachten, gewezen op een van de middelen om kiezer te wordenhet bezit van een spaarbankboekje van ten minste f 50. »De Arnhemsche Courant zuigt uit het door ons geschrevene het venijn dat zij er zelve eerst heeft in gelegd". Aldus de (liberale) Nieuwe Rotterdamsche Coorant. En nn neemt de Middelburgsche Crt. het standje dat de Arnhemsche deswege aan de N. R. C. schijnt uit te deelen, over, doch luidt dat overneemsel in met de woorden «De anti-liberale pers is druk in de weer de aandacht te vestigen op de gelegenheid om een renteloos voorschot voor één jaar slechts van f 50 enz." l)at «anti-liberale pers", waar de liberale pers het ook deed, teekent. Bovendien ons is slechts geen enkel anti liberaal blad bekend dat in dezen geest ad viseerde. Doch zoo dit algemeen geschied zou zijn, welk kwaad zou daarin steken, om van dit bij de wet geoorloofd strijdmiddel gebruik te maken 1 En zoo slechts de gewone waarschuwing heeft plaats gehad dat ook kiezer is wie minstens f 50 op een spaarbank bijv. Nuts-spaarbank heeft, waarom moet hier dan venijn uit gezogen worden En indien hier (des neen) gezondigd is, waarom moet dan het misdrijf van de liberale pers, ons «anti-liberalen" in de schoenen geschoven worden Bat is dubbel leelijk De oud-minister mr. J. P. Roetert Tak van Poortvliet is eergisteren na een lang durig lijden op ruim öljarigen leeftijd ontslapen. Een welbesteed leven is hiermede afge sloten, een bekwaam staatsman in de kracht des levens heengegaan. Als commies bij den Raad van State als comnres griffier der Tweede Kamer; als volksvertegenwoordigerals minister van waterstaat, als minister van binnen- landsche zaken, welk een climax in deze staatkundige loopbaan 1 was mr. Tak eene ster, zjj het al niet van de eerste, dan toch stellig van do tweede grootte. Van 1870 tot 1875 had hij in de Tweede Kamer zitting voor het kiesdistrict Mid delburg, in laatstgenoemd jaar werd hij vervangen door nu wijlen jhr. J. L. de Jonge (antirev.) Doch nog in datzelfde jaar volgde hjj wijlen mr. Dam als Kamer lid voor Zutphen op, om na twee jaren op te treden in 't ministerie Kappeijne, dat hij, wegens verwerping met 41 tegen 40 stemmen van zijne Kanalenwet, in 1879 reeds weer verliet. Sedert dien tijd had hij nog enkele jaren zitting voor Amsterdam in de Tweede, en voor Noord- Holland inde eerste Kamer. In 1894, bij het verongelukken zijner Kieswet en de bestendiging door de kiezers van de Kamermeerderheid welke die Kieswet gram bleef, traden mr. Tak en zijn ambtgenoo ten af, en werd hg vervangen door mr. Van HouteD. Tot 1896 bleef mr. Tak lid der Tweede Kamer voor Beverwijk, en was daarna tot aan zijn dood lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland. De laatste paar jaren was hij lijdende, hulpbehoevend, ingezonken. „Al te vroeg op", zou men van hem mogen zeggen, die, schoon in Gelderland geboren, een Zeeuw in hart en nieren was, Zeelanden de Zeeuwen lief had, de Zeeland waarvan hij commissaris, later voorzitter was, tot bloei bracht, en op den huize „Griffioen" op Walcheren bij voorkeur ont spanning zocht. Men zal hem hier noode missen, al mag ook niet voorbijgezien dat hij in do staat kunde tot onze meest geduchte en besliste tegenstanders behoorde, getuige onder meer zijn deel uitmaken van het kabinet dat in 1879 „de scherpe resolutie" wist door te drjjven, die een genadeslag voor het chris telijk onderwijs bedoeldedoch oorzaak bleek van deszelfs nieuwen bloeiwaar van wij eenige uren slechts voor zijn dood met dank aan God de 25jarige herinnering mochten ophalen. Ook dit mocht niet verzwegen in de levensbeschrijving van dezen liberalen staatsman. Hetgeen ons echter niet belet op zoo menig ander terrein zijne groote verdiensten te erkennen. Onze lezers zullen zich ongetwijfeld nog wel herinneren, dat onze Minister van Binnenl. Zaken naar aanleiding van de opmerking van dhr. Schaper over de be kende burgemeesters-circulaire, in de open bare zitting der Kamer (10 Dec. 11.) zich heel openhartig heeft uitgelaten over zekere categorie van burgemeesters. Het geval deed zich voor, dat herbenoeming word gevraagd door een burgemeester, die zulk een respectabelen leeftijd had, dat hij zoo zachtjes aan naar de negentig ging. Vóór hem weder voor te dragen ter benoeming had de Ministar het noodig geoordeeld, dat een paar geneesbeeren hem over den physieken en psychischen toestand van den candidaat zouden inlichten. En naar aan leiding van dat onderzoek volgde een soort afspraak met den te herbenoemen Burge meester en eene circulaire aan de Com missaris der Koningin met de vermelding, dat het den Minister aangenaam zou zijn, zoodra een zekere grens van leeftijd be reikt was, te mogen vernemen, hoe het met den physieken en psychischen toestand der candidaten gesteld was. Tevens eene opzettelijke vingerwijzing aan de tegen woordige Burgemeesters, die aan het af takelen mochten gaan, dat er uitzonderin gen zijn op het aloude spreekwoord „Eens Burgemeester, blijft Burgemeester." Reeds in de 2e kamer werd toen de opmerking gemaakt„de minister spreekt over zijn burgemeesters, als een stalhou der over zijne paarden". Sommige leden der le kamer zijn nu evenmin op hun ge mak, over hetgeen door den Premier toen maals is gezegd. Zij zjjn kort en goed, ontstemd over de wijze, waarop de Minis ter zich over een bijzondere categorie van burgemeesters, de mannen van het gezag heeft uitgelaten. In het voorloopig ver slag wordt van een en ander melding ge maakt. In zijn Memorie van Antwoord heeft Min. Kuyper daarop het volgende gezegd „Dat de ondergeteekonde z ch in de 2e kamer minder gelukkig uitliet, wordt niet betwist. De psychologische (zielkundige) verklaring hiervan is niet voor openbare behandeling vatbaar. Niemand betreurt gewoonlijk zulk een lapsus linguae meer dan hij, wien ze overkwam". We zijn waarlijk benieuwd om te weten, hoe de Senaat deze openhartige belijdenis zal opnemen. Maar zij eert den minister. Naar aanleiding van het Koningin Emma jubilé heeft de hofprediker, dr. v. d. Flier, voor de koninklijke familie in de Groote kerk te 's-Hage eene rede uitgesproken. De redenaar had tot tekst de betuiging van Jacob toen hij terugkeerde naar zijn vaderland „Ik ben geringer dan al uwe weldadigheden en dan al uwe trouw'. Bij den aanvang zong de overgroote menigte in het kerkgebouw vergaderd, een vers uit Psalm 145, waarna het koor der Haagsche zangvereeniging „Excelsior", een lied aanhief van haar program, dat onder de aanwezigen was rondgedeeld. De voor de voisteljjke personen bestemde exempla ren waren in wit satijnen omslag met gouden kroon. Bij het einde der plechtigheid zong de gemeente staande H. M. de Koningin Moeder het welbekende laatste vors toe uit Ps. 121. Dans, spel en tooneel behooren niet in Cüristelijke kringen. Ze vinden daar dan trouwens geene verdediging of aanmoe diging. En mocht er al een enkele zijn, die ze in bescherming nam, één zwaluw maakt nog geen lente. Vooral het tooneel wordt scherp afge keurd. Het zoogenaamd «schouwburg-publiek" moet men niet zoeken onder hen, die met den Bijbel zijn opgevoed, en naar de or dinantiën Gods willen leven. Ware vroom heid, zegt Allard Pierson zoo ongeveer, en hij was waarlijk niet wars van het tooneel moet in het tooneel juist het tegendeel zien van wat zij is en ook wil. Zij wil ernst, het tooneel spelzij wil waarheid, het tooneel schijn. En zoo is het. Dat is ten minste reeds een ernstige grief, een onoverkomelijk bezwaar. Vooral voor hen, die het realisme des Bijbels heb ben leeren kennen. Er is een oud-Hollandseh spreekwoord aan het tooneel ontleend, dat dikwijls wordt gebruikt. We bedoelen achter de scher men zien. Of wat hetzelfde is, alleen maar wat deftiger wellicht: achter de coulissen kijken. O, die kan het weteD, want hij heeft achter de schermen gekeken, zegt men van iemand, van wien men met grond veronderstellen kan, dat hij door bijzondere omstandigheden achter het fijne van eene zaak is gekomen. Gewoonlyk wordt de uitdrukking in minder gunstige beteekenis gebruikt, zouden we zoo zeggen. De zaak of quaestie, waarover het gaat, komt dan in minder voordeellg licht te staan, en wordt soms wel wat verdacht. Nu, achter de schermen is niet veel moois te zien. Wel eene handigheid, die ons verbazen zou. Daarin is inderdaad alles op effect berekend. Daar moet de slag geslagen worden en het juiste oogenblik afgewacht. Van achter die schermen gaat een groot deel van de bekoring uit. Veronderstel er is in het op te voeren stuk sprake van een vertrekkenden trein. Wacht maar, het zal wel komen. En inder daad, als men er aan toe is, hoort men de stoomfluit, de trein rijdt weg. 't Is alsof men er bij is. En hoe krijgt men dit effect? Eenvoudig genoeg. De tooneelknecht achter de schermen fluit zacht of hard, naar het in zijn kraam te pas komt, en een bezem op de trommel doet de rest. Ineen moment is een bergstroom gereed, zeg maar welke, Missisippi, Orinoco, Wolga of Donau. Men ziet het water afstroomen, de golven zich voortspoeden. Hoe dit mogelijk is? Een paar houten cilinders, met een groene stof beplakt, waaraan lapjes, die bij het draaien der cilinders telkens naar voren vallen en daarachter een doek zonder eind waarop «zilveren golfjes" zijn aangebracht en klaar is het. Op dergelijke wijzen worden ook natuur- tooneelen nagebootst. In een oogwenk stormt het en soms nog met stortregen er bij. Het- is zelfs, naar men beweert, wel voorgekomen, dat iemand bij zoo'n storm den schouwburg uitvloog van schrik, den kende, dat buiten op zijn land het graan stond te verhagelen. Dit is het geheim nu niet van den smid, maar van den tooneel knecht. En het publiek laat zich de illusie niet ontnemen. Bijna alles neemt het voor echte munt aan. Na afloop van de voorstelling zegt de eene of andere beginner wellichto, als de toeschouwers eens wisten hoe doodeenvoudig alles in zijn werk gaat. Als zij eens bij ons achter de schermen hadden gekeken En waarlijk, de man heeft gelijk. De wereld wil bedrogen zijn. Man wil op de Lorelei-rots een monu ment plaatsen voor de «Schünste Jungfiau" bij St. Goarshausen. Het schoone monu ment is ontworpen door den beeldhouwer Feile. Geheel Duitschland door doet men moeite om de publieke opinie er tegen in het harnas te jagen. Men houdt niet, zoo zegt men, van zulk eene panopticums be zienswaardigheid. De legende van de Lolerei moet onder het volk blijven voort leven. In dit «gewijd oord" is voor het realisme geen plaats. Het woord blijft daar aan de fantazie. Een eigenaardig reclamemiddel houden er sommige Engelsche uitgevers op na, om het aantal abonné3 hunner weekbladen te vermeerderen. Hier en daar in hun blad, het meest in de feuilletons, worden in zeer vage termen plaatsen aangeduid, waar geld sommen verborgen zijn, het eigendom van de vinders. De schatgravers tijgen aan den arbeid. De kans, om op zulk een betrek kelijk gemakkelijke wijze in het bezit te komen van een kapitaaltje, doet de oplage van zulk een blad sterk toenemen. Meer malen komen die fortuinzoekers op minder aangename manier in aanraking met den strafrechter voor de schade, welke zjj aan de openbare wegen toebrengen. Jammer, dat echter hier de echt EDgelsche spreuk «Tijd is geld" niet altijd van toepassing is. Beter kan men den ouden, beproefden raad volgen, om zijn dagelijksch brood in den ge- ordenden weg van God te begeeren, dan zijn toevlucht te nemen tot zulke vreemd soortige middelen. lo. De landbouwscheikundigen hebben door tal van proeven de gemiddelde samen stelling der planten en plantendeelen, als aardappels, suikerbieten, tarwekorrels enz. vastgesteld. 2o. Practische landbouwers hebben on der leiding van landbou wieeraren tal van proefvelden aangelegd volgens verschillende bemestingsmethoden, met verschillende soorten en verschillende hoeveelheden mest stoffen. Na de uitkomsten dezer proeven, kon men vaststellen een lijst van de gemiddelde hoeveelheden meststoffen, die noodig zijn, om een voldoenden oogst te krijgeD, om de opbrengsten te verdubbelen, zonder vrees daarbij te veel geld aan mest te besteden. Natuurlijk hangt een en ander ook van den aard en de gesteldheid van den grond af, maar men bedenke, dat de cijfers gemiddelden aangeven. B. v. wanneer men acnter «tarwe" ziet staan 200 a 300 KG. chilisalpeter, dan beteekent dat, dat men 200 KG. per Hectare geeft, als de aard van den grond en de vruchtbaarheids- toestand voor dat gewas in een gunstigen toestand verkeeren en met een normalen oogst tevreden is, doch dat men tot 300 KG. per Hectare kan geven, als men den grond wil dwingen tot meeropbrengst of ook als de bodem zeer arm is aan stikstof, doch overigens wel geschikt tot voortbren ging van een normalen oogst van het ge noemde gewas. Nu zal ik achter «tarwe" niet zetten 200 a 300 KG., doch slechts 2 a 3 en ik noem deze cijfers de salpeter- cijfers. Wanneer dus achter haver 1 a 3 staat beteekent dat«geef haver nooit min der dan 100 KG. chilisalpeter per Hectare. Is de de boden arm aan stikstof of wilt gij een zoo groot mogelijke opbrengst, geef dan 300 KG. per Hectare." Stilzwijgend wordt hierbij aangenomen, dat de kali en het phosphorzuur in voldoende hoeveelheid in den bodem aanwezig zijn. Ziehier nu eenige salpetercjfers tarwe 2 3 aardappelen 14 3 rogge 1 a 3 suikerbieten 2 4 6 gerst 14 3 mangelwortels 3 4 6 haver 14 3 rapen 14 3 maï3 2 4 5 cichoreiwortelen 2 4 4 boonen en erwten 1 klaver 1 vlas 14 2 tabak 14 3 hop 2 4 4 koolzaad 2 karwij2 4 4 maanzaad 2 Bij de vaststelling dezer cijfers is tevens rekening gehouden met de geldelijke op brengst of den dienst van het gewas. Bij mangelwortels b. v. bedenke men, dat de uitgaven aan kunstmest niet alleen vergoed worden door de meeropbrengst, doch ook door de grootere hoeveelheid eiwitstoffen in de wortels, die het vee ten goede komen. Den tweeden Woensdag in Februari wil het L. Comité te Middelburg van de Unie «Een school met den Bgbel", het 25-jarig bestaan der hoofdvereeniging in gezelligen kring herdenken. Een paar sprekers hebben zich reeds bereid verklaard, alsdan het woord te voeren en de groote daden des Heeren in betrekking tot het Christelijk onderwijs aan een joDger geslacht te ver tellen. Ook zal de Christel, zangvereeniging «Soli Deo Gloria" (direct, dhr. Weeda) enkele nummers ten beste geven. Bij die gelegen heid zal een «Gedachteniswoord" worden uitgereikt en zullen feestliodoren rondge deeld en gezongen worden. Goes. Wegens den Röntgen-avond op morgen Donderdag in het sociëteitsgebouw waar verscheidene leden der antir.-propa- gandaclub heen willen, is de vergadering die morgen in Srmuel zou plaats hebben, uitgesteld tot Donderdag 4 Febr. gewone uur. Spreker de heer v. d. Brugge, over «De ordinantiëa Gods"; en debat. Toegang vry voor geestverwanten. Waarde. In de Maandagnamiddag ge houden gemeenteraadszitting werden de aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim nl. de heeren J. Blok Cz., J. J. Mol, M. van Weele, J. I. Bril, M. Allewijn, C. Bal en A. Pieper herbenoemd. Tot gemeentebode werd be noemd de gemeenteveldwachter Van Dijk. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan te koopen een gedeelte van een woon huis van dhr. M. de Leeuw teneinde dit in te richten tot ziekenhuis. Tot dekking der kosten van aankoop en inrich ting van dit huis zal een geldleening worden aangegaan groot f 650. Een verzoek van de vereeniging «Onderlinge Hulp", om een der schoollokalen te mogen gebruiken tot het houden eener algemeene vergadering werd toegestaan. Het kohier van den hoof- delijken omslag voor 1904 werd vastgesteld op een bedrag van f 1774.66. De rekening v/h burgerlijk of algemeen armbestuur over 1903 werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f 1517.07% de uitgaven beliepen tot een bedrag van f 757.16, zoodat het goed slot bedraagt f759.915. Bij kon. besluit is een pensioen ver leend van f 480 s jaars aan K. K. Exalto, wed. J. Zemel, bureelambtenaar van den rijks waterstaat te Middelburg. Met ingang van 1 Februari a. s. is door den heer Comm. der Koningin tot gemeenteveldwachter te St. Annaland be noemd Jan Ilmer, agent van politie le klasse te Zierikzee. Door het waterschapsbestuur van Schouwen is op voorstel van het dag. be stuur besloten tot verbetering van het stoomgemaal. Volgens de begrooting zal de nieuwe machine kosten, met inbegrip der centrifugaalpomp, f 37.800, 2 stoom ketels f6500, electrische installatie f1500, verbouwing van het gebouw, graafwerk en storttebed f9000. Te zamen bedraagt dit f54.800. Zondagavond geraakte P. d. S. van Stoppeldijk, uit een herberg te Kuitaart komende, onder de juist passeerende tram. Zijn hootd zat onder de locomotief bekneld, en om hem uit zijn benarde positie te redden moest de machine achteruitwerken. Met zware verwondingen aan hootd en schouder werd de ongelukkige opgenomen en in de nabijzijnde herberg binnengedragen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De schuld moet, naar men wil, geheel aan hem zelf te wijten zijn. M. C. De op den gedenkdag, 22 Januari, gehouden collecte huldeblijk H. M. de Ko ningin-Moeder heeft opgebracht te's Heer Abtskerke f22.75; Ovezand f34.15; Driewegen f 2 L.20 en Nisse f29.50. Een jongeling te Gorredijk die met eenige personen Zondagnacht is uit geweest, werd 's anderen daags dood van onder het ijs eener sloot gehaald onder vermoeden van geweldpleging, zij hadden ruzie gehad, Te Amsterdam viel een timmerman die op de tweede etage van een huis bezig was tochtlatten te bevestigen, uit het raam op de straat en bleef op de plaats dood. Te Oudenbosch is een 60 jarige land bouwer door de duisternis bij het overgaan van den vonder te water geraakt en ver dronken. De vrouw van een werkman aan de Holl. spoor te Haarlem was over de tijding dat haar man niet naar Amers foort behoefde en zij in haar winkeltje kon blijven, zoo blij dat zij plotseling dood bleef. Het gezin bestaat uit zeven kinderen. Te Bennekom viel een vrachtrijder van zijn wagen met steenen het rad ging over hem heen en na eenige oogenblikken was hij dood, een weduwe met zeven kinderen achter latende. Te Haarlem sloegen de paarden van een volgrijtuig bij een begra fenis op hol-; de bestuurder, een stalhou der, viel van den bok, en bezweek aan hersenschudding. Een juffrouw te's-Gra- venhage wier kleeren bij het aanraken der kachel in brand geraakten, is aan de hierbij bekomen brandwonden bezweken. Nabij de stopplaats Duivendrecht is het tien-jarig zoontje van den 'olokwachter door een van Amsterdam komenden trein aangereden en gedood. Te Zandvoort wilde een meisje een vloerkleed over de leuning van het balkon werpen doch zij gleed uit en viel op straat. Zij bezweek aan schedelbreuk. Te Appeltern is een bootje waarin twee menschen zaten en dat achter een schip was vastgemaakt midden in de Maas omgeslagen, een der inzittenden verdronk. Een 23-jarige man die aan toevallen leed, is te Hof van Delft in een sloot gevallen en verdronken. Te Mee- den kwam een vijf jarig meisje te dicht bij de kachelde kleertjes vatten vlam, waar door het kind zulke brandwonden kreeg, dat het aan de gevolgen is bezweken. Te Hilversum is een onderwijzer terwjjl bij op weg was naar schcol plotseling dood gebleven. Ps. Los te Hilversum die gedurende een half jaar huiskapelaan bij Oud Pres. Kruger te Mentone was, is in zijn pastorie teruggekeerd. Ds. Gazelle Meerburg die daar een half jaar lang den dienst voor hem had waargonomon, gaat hom nu te Mentone vervangen. Zaterdagavond is in zijne woning te Amsterdam, gearresteerd een 33-jarige bediende op een administratiekantoor aldaar verdacht van verduistering van ongeveer f 80.000. Na zijn arrestatie heeft de ver dachte bekend, gedurende een reeks van jaren verschillende verduisteringen, ten nadeele van het kantoor, gepleegd te hebben tot een gezamenlijk bedrag van bovenstaand cijfer. In zijn woning werd nog ruim f200, en in zijn kantoorlessenaar f600 gevonden Hij had een salaris van f 1200 en stond bekend als zeer vrijgevig te zijn, hij leende naar alle kanten geld uit, en dikwijls zeer groote bedragen, waarvan de schuldbekente nissen in zijn bezit zijn gevonden. Bij hoeft zijn malversatiën jaren lang kunnen volhouden, tengevolge van het onbepaaldo vertrouwen dat men in hem stelde, en van zijne eigenaardige positie op het kantoor, waardoor 't hem mogelijk was, door het telkens bijpassen van verstreken renten, zijne handelingen te bedekken. Telkens werd het eene gat met het andere gestopt, totdat ten laatste het bedrag te groot word, en de ontdekking wel volgen moest. N. Gisterenavond kwam een schipper met zijn vaartuig ankeren aan de Oude Maas tegenover de suikerfabriek te Dor drecht. Door den sterken stroom geraakte hij den koers kwijt en liep met zijn anker in het mastwant van een ander schip, dat daar reeds lag, waardoor schade aan het want werd toegebracht. De tweede schipper hielp het anker losmaken, waarop hij hem verzocht bij hem aan boord te komen, om eens te spreken over de aangerichte schade doch tegelijk schoot hij hem in zijn oog. Den volgenden morgen werd de vermoede lijke dader gevonden, en het geweer waar uit het schot gelost was, in beslag genomen. Een correspondent van den Matin, die een reis maakt met den Siberischen spoorweg, deelt mede, dat de overtocht over het Baikal-meer, die in den zomer per stoompont en bjj hevige vorst per spoor over het ijs geschiedt, thans met sleden plaats heeft. Aan de overzijde wacht een trein, die de reizigers in een tiental dagen (tot Moskou is de afstand 7 dagen) naar de Japansche zee vervoert. Binnen kort zal een lijn rondom de zuidpunt van het Baïkal-meer gereed zijn, waardoor de vijf uur van den overtocht van het moer worden uitgespaard. De wagens van den Siberischen spoorweg zijn reusachtig, even als de locomotief, die met hout gestookt wordt. Ook de verwarming der rijtuigen geschiedt met deze brandstof, waarbij de beambten al te royaal te werk gaan. Het eenige waarover de reiziger te klagen heeft is dientengevolge de warmte in Siberië in t hart van JanuariDoch de Russen verontschuldigen zich, door te zeggen, dat er in Siberië zoovéél hout is. Lynch, oen Ier, lid van het Britsche parlement, die naar Zuid-Afrika ging en daar als kolonel de lersche afdeeling in het Boerenleger aanvoerde, en verleden jaar in zijn land teruggekeerd tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld werd, is deze week, na een jaar gezeten te hebben, op vrije voeten gesteld, namelijk met ver lof. Zulks op verzoek van den Koning, die den Ieren een blijk van tevredenheid wilde geven over de vredelievende ont vangst hem bij zijn bezoek aan Ierland bereid. Dat «met verlof" beduidt echter dat Kolonel Lynch niet meer in 't parlement mag zitting nemen. Dat verbod is maar goed ook want de Ieren zouden hem er spoedig in hebben. Reeds hebben zij de daad des Konings beantwoord met een verkiezing die te denken geeft. Op den zelfden dag dat Lynch de gevangenis ver liet, verkoos de gemeenteraad van Dublin met 41 tegen 37 stemmen tot burgemeester den werkman Hutchinson die zich ver bonden had dat bjj bij een volgend bezoek van Koning Eduard aan Ierland (er is er weer een aangekondigd weigeren zou hem oen trouwbetoogingsadres aan te bieden. Zijn tegen-candidaat had gewei gerd een dergelijke belofte af te leggen. Een echtpaar te Kiel, de man 85, de vrouw 81 jaar, een alleenstaand huisje bewonende, is gisterenmorgen vermoord gevonden hun geld bleek gestolen. De Koning van België is te Berlijn aangekomen, en aan den trein door den Keizer, de prinsen van het koninkljjko huis, en prinsen van regeerende Duitsche huizen begroet. Te Pittsburg (Amerika) is een mjjn ingestort, 184 werklieden werden bedolven, en zijn hoogstwaarlijk allen omgekomen, want redding was onmogelijk. Te Walhamstow in Engeland is een olifantentemmer door een zjjner olifanten doodgedrukt, toen de beosten met den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2