Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag 23 Januari 1904. No. 50. Hoe nieii Kiezer wordt. Kerknieuw s„ Schooinieuws. II e c li t s z a ke n. Gemengde Berichten. Zie ommezijde. Mogen wij dat nog eens even uitleggen Om kiezer te worden, moet men vooreerst mannelijk Nederlander zijn en vóór of op 15 Mei a.s. 25 jaar zijn. Van de belasting- betalers worden kiezer allen die in de ver mogens-, de bedrijfsbelasting of het perso neel, of voor minstens één gulden in de grondbelasting, over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen. Zij komen, indien zij in 1903 niet naar een andere gemeente zijn verhuisd, vanzelf op de [lijst op voorwaarde, dat zij vóór 1 Febrnari hun aanslag ten volle hebben voldaan. Wie in 1903 is verhuisd, moet met zijn voor voldaan geteekend aanslagbiljet vóór 15 Februari naar het Gemeentehuis gaan om zich aan te geven. Eveneens moet hjj zijn belastingbiljet op het gemeentehuis overleggen die in do ge- moente waar hij woont geen belasting be'aalt, maar b.v. in de grondbelasting is aange slagen in een gemeente buiten zijn woon plaats. De rijwielbelasting telt met mee. Een aangeslageno, die niet ten volle heeft betaald, kan geen andore aanspraak op kiesrecht doen gelden. Wie nog in de maand Februari of op 1 Maart betaalt, moot met zijn voor voldaan geteekend be lastingbiljet naar het gemeentehuis gaan, om zich aan te geven. Betaling Da 1 Maart geeft geen aanspraak meer op kiesrecht. Aanslagen in de belasting van de vrouw gelden voor den man. Aanslagen, waar voor het biljet eerst na 31 December van bat laatstverloopen dienstjaar is uitgereikt, tellen voor het kiesrecht niet mee. Het laatstvorloopen dienstjaar is voot' de bedrijfs belasting hot jaar 1 Mei 1902— 30 April 1903, voor hot personeel 1 Jan.— 31 Decem ber 1903. Huurkiezer is hij, dio op den 31sten Januari sedert 1 Augustus van het vorige jaar in oen huis of een deel van eon huis heeft gowoond van de huurwaarde, voor iedere gemeente bepaald. Men mag dien tijd ook 'eenmaal verhuisd zijnmits dan ieder der woningen don huurprijs heeft, door de wet vastgesteld. Doch nu komt er nog iets bij. Men kan ook kiezer worden, wanneer het hnis of het gedeelte van hot huis, dat men bewoont, niet den geëischten huurprijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond in huur heeft, en daarmeö het voor de gemeente geldende bedrag wordt ver kregen. Natuurlijk moet men dien grond net zoolang in huur hebben als het huis, d. w. z. van 1 Augustus tot 1 Februari. De huurkiezer moet zich aangeven. Alleen wanneer hij in dezelfde woning bleef, als het vorig jaar, en hij stond reeds op de kiezerslijst, is aangifte niet noodig. De bepalingen voor de huurkiezers gel den ook voor de schipperszij moeten al leen den vastgestelden tijd nl. van 1 Aug. tot 1 Febr. een schip in eigendom of hnur hebben gehad van 24 M:< inhoud, of 24000 E.G. laadvermogen. Inkomen- of loonkiezers zijn zij, die van 1 Jan. 1902 tot 3) Jan. 1903 achtereen volgens bij niet meer dan twee personen, ondornemingen, openbare of bijzondere in stellingen in dienstbetrekking zijn geweest, en daar een loon hebben genoten, dat óók voor iedere gemeente in de wet is vast gesteld. Bet Iood, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man, en evenzeer het halve loon in vaste betrekking, van minderjarige inwonende kinderen. Wanneer dat alles bijeen het door de wet geëischte bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet meer het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven doch kan volstaan met de verkla-ing, dat het loon het door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pensioen of de lijfrentedat door openbare instellingen wordt verleend, en ook dat, door onder nemingen of bijzondere instellingen uitbe taald. Ongevallenrente wordt ook als loon be schouwd. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, b.v. op steenfabrieken enz., toch als diensttijd beschouwd. Is men hoogstens twee maanden ziek, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zjjn. Ook kost en inwoning wordt als loon ge rekend, naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeento vastgesteld bedrag. Iniooonende zoons kunnen als inkomen- of loonkiezer worden aangemerkt. Loonkiezers moeten zich ieder jaar aan geven tussehen 1 en 15 Februari. En nu de Spaarbank- en Grootboekkiezers. Wie op 1 Februari a.s. één jaar f100 nomiaal op het Grootboek heeft staan of f 50 in de spaarbank, zóó dat het inder daad zijn eigendom is, kan op grond daar van aanspraak maken op het kiezerscbap. Hij moet zich tussehen 1 en 15 Februari op de secretarie aanmelden, onder over- legging van een bewijs van de directie van het Grootboek of hot bestuur der Spaarbank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van bovengenoemd bedrag Het is niet noodig, dat men juist een boekje hebbe van de Rijkspostspaarbank andere spaarbanken, zooals die van het Nut, kunnen ook mit tellen. Wie roods Grootboek- of Spaarbankkiezer is behoeft zich niet opnieuw aan te geven daar wordt ambtshalve voor gezorgd. Blijven ten slotte Examen-kiezers. Welke examens geldig zijn, kunnen wij niet op geven de wet zegt, dat zij kiezer kunnen worden, die »met goed gevolg hebben af- gelogd een examen, ingesteld door of krach tens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, do vorvnlling van eenig bedrijf of beroep". Wie in 1903 onderstand heeft gehad van oen instelling van weldadigheid of een gemeentebestuur, is voor 1904 zijn kies recht kwijt; maar als onderstand gelden niet geneeskundige hulp en geneesmiddelen, wel daarentegen versterkende middelen. Dit alles betreft het kiesrecht voor do Tweede Kamer. Voor de Provinciale Staten wordt men op dezelfde wijze kiezer, als men tevens ingozetone der provincie is. De belastingkiezers voor de Kamer heb ben ook het kiesrecht voor don Gemeente raad, maar de woniDg-, loon- enz. kiezers hebben eerst het gemeentokiesrecht, als zij in de plaatselijke directe belasting van hun gemeente zijn aangeslagen voor een bedrag, minstens golijk aan do huursom, die iemand Kamorkiozor maakt. Ook deze belasting moet op 1 Maart ten volle zijn betaald. VERGADERING van den Middelburgschon Gomeentoraad van 20 Januari 1904. In bet, bijzijn van een voltaUigen Raad, opent de voorzitter do vergadering en wijdt hij oen woord van dank aan den wethouder Spronger, die gedurende zijne ziekto mot veel talent zijne functiën hoeft waargenomon. De heer van de Roe vraagt daarop, als nestor der vergadering, hot woord om, namons den Raad, te 'oetoogon dat deze zich gelukkig gevoolde met het herstel des voorzitters en de hoop uit te sproken dat de voorzitter nog lang voor de ge meento moge gespaard blijven. Doze dankte voor de woorden des hee- ren van de Ree en wijdt eenige beschou wingen aan hetgeen in 1903 tot stand kwam, vooral op het gebied van herha- lingsondorwjjs, gasfabriek en duinwater leiding. Hij voegt er tevens don wensch bij, dat do Gemeente voortdurend in bloei moge toenemen, ten welken einde hij do medewerking van de leden inroept, het zeer op prijs zullende stellen, dat steeds bestendigd worde de goede verstandhouding, welke tot hiertoe tussehen den Raad en het Dagelijksch Bestuur geheerseht heeft. (Levendige bijval). Na het lezen en vaststellen van de no tulen der vorige vergadering en de op somming van sedert ingekomen stukken, gaat op voorstel des voorzitters de verga dering over in eene met gesloten deuren. Nadat de openbare zitting heropend was, worden benoemdtot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur de heer C. J. J. A. van Teijlingen, die aan de beurt van periodieke aftreding wasen tot lid van het Bestuur der Godshuizen (vacature G. Alberts Lzn.) de heer E. H. P. Peek met 12 stemmen tegen 1 blanco en 4 stemmen op den heer E. M. Alberts, die mede op de voordracht stond, terwijl aan C. Renes, onderwijzer aan school K op zijn verzoek eervol ontslag wordt verleend met ingang van 5 April of zooveol eerder als in de vacature zal zijn voorzien. Nadat een voorstel van B. en W. tot wjjziging van het besluit van 10 Septem ber 1903 betreffende het getal leeraren aan de Burgeravondschool en hunne jaar wedden stilzwijgend was goedgekourd en zonder discussie was vastgesteld een staat van oninbare posten betreffende de plaat selijke direeto belasting op de inkomsten over ,1899 tot een bedrag van f913,94», komt ter tafel het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een adres van H. Jöbse betreffende de door hem verschuldigde retributie inzake een uitweg naar den Vlissingscheu singel. Op 13 December 1893 werd aan H. de Kan en H. Jobse, beiden eigenaren van een af zonderlijk perceel, recht van uitweg ver leend, tegen f 5 retributie voor ieder, nu heeft de Kan voor zijn perceel vier uit wegen gemaakt, zoodat Jobse verzoekt met die omstandigheid rekening te houden en de retributie voor zijn éénen uitweg in evenredigheid te verminderen. B. en W. vinden daartoe in de opgegeven omstan digheid geen aanleiding, en, nadat een voorstel van den heer Wisboom Verstegen om de retributie van Jobse tot f 1.25 terug te brengen met 15 tegen 2 stemmen (die der heeren Wisboom Verstegen en de Rijcke) was verworpen, wordt hun voor stel zonder verdere discussie goedgekeurd. Het HoofdbestuurderNederlandsctieMaat schappij van tuinbonw en plantkunde ver zoekt om een verwarmd en verlicht lokaal voor een tuinbouwcursus. B. en W. mee- nen dat de uitgaven, aan de inwilliging van een dergelijk verbonden en geraamd op f 30 niet gerechtvaardigd zouden zijn. De heer Be Veer is van raeening dat eeno kleine subsidie voor het doel dat de cursus beoogt, wel gerechtvaardigd is. Het is waar, die cursussen worden door het Rijk gesubsidieerd, maar aan zulke nuttige instellingen mag de gemeente ook wel iets doen. Verschillende gemeenten hebben ons reeds het voorbeeld gegeven. Hij stelt daarom voor een verwarmd en ver licht lokaal voor den cursus aan te wijzen. De heer Eruin is van oordeel dat B. en W. verkeerd deden met een grondig on derzoek na te laten omtrent de bewering van verzoeker dat zonder subsidie den cursus onmogelijk wordt. Waarom geen leergeld geheven Ocndat, antwoordt do heer Be Veer, tuin mansknechts daartoe te arm zijn. De heer Van Bunné is van meening dat, waar een Bestuur een cursus wil openen, het vooraf moet weten dat het over de noodige fondsen kan beschikken. Verleent men deze subsidie dan zullen meerderen om onderstand aankloppen. Het voorstel Da Veer wordt verworpen met 12 tegen 5 stemmen (die der heeren Fruin, Da Veer, Van der Harst, Snouck Hurgronje en Van Teijlingen en daarmede dat van B. en W. aangenomen. Naar aaaleiding van eene door B. en W. voorgestelde wijziging op de heffing van schoolgeld op de lagere school, had de heer Fruin een amendement ingediend, welke aanneming B. en W. echter ont raden. De heer Fruin kan niet medegaan met de motieven, die B. en W. aanvoeren. Toch wil hij zijn amendement intrekken, maar spreekt den wensch uit dat B. on W. aan hun voorstel zullen toevoegen „mits »zij, die voor de betaling van het schoolgeld >aansprakelijk zijn, verklaren dat de kin- »deren een buitengewonen aanleg hebben, »ook dat zij door de betaling te zeer worden »gedrukt." De voorzitter wil, in verband met dit nieuwe voorstel van den heer Fruin, de zaak naar B. en W. renvoieeren, hetgeen wordt goedgevonden. Ter tafel komt nu een voorstel van B. en W. om aan de vereeniging Einder- voeding" een subsidie van f 700 te ver- leenen. De heer Schorer vraagt stemming, daar het voorstel hier reeds vaak besproken ia, waarna met II tegen 6 stemmen, die der heeren Sprenger, Wisboom Verstegen, Snouck Huigronje, De Rijcke, Schorer en Verhage, het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Bij hun groot verbruik hadden de heeren S. en M. Boogerd verzocht den gasprijs voor hen te verlagen. B. en W. adviseeren het verzoek niet in te willigen. Do heer Ermerins vraagt of het nu de werken aan de gasfabriek hunne voltooiing naderen, niet de tjjd is om het over dag geproducceerde gas moer productief te maken, door den'prijs, die nog zeer hoog is, voor bedrijf en verwarming te verlagen. Wanneer B. en W. genegen waren te over wegen, zou hij aan de heeren Boogerd willen berichten, dat zij later op hun ver zoek kunnen terugkomen. In den breede toont hij aan, dat zulks zeer in het belang zou zijn van leverancier en gebruiker. De heer Sprenger zegt dat het voorstel van den heer Ermerins niet in overweging kan genomen worden, nu de begrooting onlangs is vastgesteld. De heer Wisboom Verstegen is het hier mede niet eens. Hij zou gaarne door be middeling van den directeur der fabriek willen vernemen of de fabriek, zonder schade voor anderen, genoegzaam kan leveren. Op eene vraag van den heer Verhage omtrent de leverings-capaciteit der fabriek, antwoordt de heer Sprenger, dat men nu juist in de behoefte kan voorzien is de fabriek eenmaal klaar, dan zal het pro ductie-vermogen veel grooter zijn. De heer Be Veer doet nu het voorstel de zaak aan te houden tot na voltooiing der werken aan de fabriek, welk voorstel zonder stemming wordt aangenomen, ter- wjjl mode met algemeene stemmen, be halve die van den heer Schorer, aange nomen wordt een voorstel van den heer Ermerins om B. en W. uit te noodigen tot het doen van nadere voorstellen. Achtereenvolgons worden nu zonder discussie vastgesteld do volgende supple- toren kohieren, als lo. het kohier no. 2 hondenbelasting 1903 ad f38; 2o. de kohieren no 1 scholen A, ad f 18,75, C ad f3,50, G f40 en J ad f338,33; 3o. het kohier no. 1 herhalingsonderwijs ad f 0,30 en 4o. het kohier no. 2 inkomsten belasting ad f732,00». B. en W. stellen een wijziging der be grooting voor om aan de zieke werklieden der gasfabriek A. Hendrikse en L. F. Beurskens toelagen respectievelijk van f 140, en f 57 80 te kunnen verleonen. De heer de Veer verklaart zich tegen de toelage aan Beurskens, omdat zij het pen sioen zelf overschrijdt, hetgeen onbillijk is tegen over anderen. ï)e heer Wisboom Verstegen meent dat Hendrikse geen toelage noodig heeft, daar hij tegelijk kroeghouder is. In omvraag gebraent wordt de toelage aan Hendiikse verworpen met 9 tegen 8 stemmen, die der heeren Gratama, Spren ger, Fruin, Tak, van Dunné, van der Harst, den Bouwmeester en van Teylingen, de toelage aan Beurskens aangenomen met 14 tegen 3 stemmen, die der heeren de Veer, Wisboom Verstegen en Schorer, nadat op voorstel van den heer Fruin was besloten 7/50 in plaats van 10/50 van zijn loon als toelage te geven. Successievelijk worden nu goedgekeurd eene wijziging der begrooting voor 1903 van de godshuizen, eene ontwerp verorde ning op de burgeravondschool, een voorstel van B. en W. om de getooide boomen door olmen of iepen te vervangen, voorstellen van B. en W. omtrent ruiling van grond met de Bouwvereenigiag Loskaai, zulks nadat door den heer den Bouwmeester de noodige inlichtingen gegeven waren op vragen van de heeren Schorer en Wisboom Verstegen; tot verhuring van grond aan de Loskaai aan J. de Bruijne en aan S. Broerse. De heer de Veer vond 5 cent per cA. wel wat weinig, doch berustte er in, nadat de heer den Bouwmeester had opgemerkt dat de huurprijs aldaar in de laatste jaren ver dubbeld iseene gewijzigde verordening op de heffing en invordering van schoolgeld op het gymnasium. Met algemeene stemmen wordt daarna de aanslag in de inkomstenbelasting gehand haafd en die van Saunes naar de 17e klasse teruggebracht. De Voorzitter stelt nu voor de overige punten der agenda aan te houden. In ver band daarmede verzoekt de haer van Teylin gen spoedig weer een vergadering te houden om met de kwestie der duinwaterleiding toch eens aan een einde te komen, terwijl hij tevens verlof verzoekt om namens de Commissie van Fabricage eenige vragen tot B. en W. te richten omtrent de aanbeste ding van het onderhoud der brandblusch- middelen, welk verlof verleend werd. Da Voorzitter deelde nog mede in eene volgende vergadering te zullen antwoorden op de opmerkingen van den heer Fruin aangaande der politie en hief daarna de zitting op. Beroepen te Huins dr. J. A. Bruins te Knijpe; te Dubbeldam (toez.) C. W. Cooisma cand. te Rotterdamte Maasdam H. Altevogt cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Ommelanderwijk door G. Samplonius cand. te Sandpoort;naar Baardwijk door L. B. Louwe Koopman, cand. te Nieuw Helvoetnaar Schiedam door P. Bokma te Venendaalnaar Hellouw door H. Bogers cand. te Werkendam. Bedankt voor Helenaveen door J. A. Hoek cand. te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Borger, H. Hangelbroek te Vijfhuizen; te Wolvega, R. J. Aalberts te Opperdoes. Aangenomen naar Brouwershaven door dhr. M. M. Horjus cand. te Medemblik. Bedankt voor Vledder en voor Enter door M. M. Horjus cand. Tot onderwijzer aan een der openbare lagere scholen te Amsterdam is o. a. be noemd de heer C. v. d. Linde te Wemel- dinge. Woensdag slaagde aan de universiteit te Leiden voor het candidaats-examen in het Romeinsch Holland sch recht de heer K. J. Frederits van Middelburg. Het was voor de eerste maal dat zoodanig examen werd afgelegd. In de schoolbladen wordt het bericht bevestigd dat de heer Dragt, hoofd der chr. school te Heusden, benoemd hoofd eener o. 1. s. in Indië, het byltje er bjj neergelegd heeft, na zes jaren lang door den voorzitter den »vnj-gerefor meerden" predikant Laatsman op alle mogelijke wijze te zijn geplaagd en nu laatst door inhou ding van zijn tractement te zjjn tekort gedaan. Men zou haast zeggen verdiende loon. Het eerste hoofd dier chr. school heette Verwoordt. Hij werd door ds. Laats man op dezelfde wijze gedwongen om te vertrekken. Hierop werden de onderswij- zers in de bladen ernstig gewaarschuwd niet te solliciteeren. Toch deden zij 't en werd Van Dongen benoemdook die werd na veel geharrewar weggestuurd. Weer de waarschuwing onderwijzers, sol liciteert toch niet raar Heusden Het hielp weer niet. Boender werd benoemd, en ver- trok.Weer vergeefsche waarschuwing: Dragt werd benoemd en nu gaat ook hij heen, en zijn personeel zal wel volgen. Nieuwe waar schuwing tot de chr. onderwijzers. Doch wat blijkt nu? Dat op 't vertrek van Dragt ge rekend was, want reeds den volgenden dag stond zijn plaatsvervanger er al. »Dominé" had al om hem getelegrafeerd. Doch nu heb ben de ouders de knoop doorgehakt. Beter »neutraal" dan op zoo'n wijze Christelijk Onderwijs. En er gingen 40 kinderen tegelijk naar de openbare school. De christelijke school, indertijd door ds. Laats man gesticht, blijkt nu ook door dezen om koud geholpen. Dat heeft veel van Saturn us die zijn eigen kinderen verslindt. Goes. De voordracht voor onderwijzeres aan de meisjesschool M. U. L. O. alhier, bestaat uit de damesA. J. C. M. M. Rademaker te Culemborg, L. J. A. Prins te Wijk bij Duurstede en C. R. Meibergen te Almelo. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag zijn veroordeeld wegens diefstal: F. V., 42 j. kwartiermeester bij de maatschappij vZeeland", en H. J. H., 19 j. metaaldraaier, beiden Vlissingen, beiden tot 2 m., en J. J. K., 13 j., G. K., 13 j en J. J. C., 16 j., allen zonder beroep, Vlissingen, de le en 2e ieder tot 14 d. en de 3e tot 7 d. gev. straf, en A. V., 22 j. zonder beroep, Vlissingen, tot f 3 b. s. 6 d. h.; diefstal en loederspannigheidJ. A. H., 44 j., werkman, Clinge, thans te Middelburg in hechtenis, tot 1 jaar gev. straf, met mindering der preventieve hechtenis mishandeling: C. S., 32 j„ werkman, Middelburg', tot 3 m., en C. L. C., 14 j. arbeider, Sluis, en A. de W., 22 j. veldar- beider, 's Heer Arendskerke, beiden tot 14 d. gev. straf mishandeling en dierenmishandeling11. M., 21 j., en C. J. v. H., 17 jkooplieden, Middelburg, de le tot 3 m. en de 2e tot 1 m. gev. straf; mishandeling van een ambtenaarG. R., 19 jboerenknecht, 's Heer Arendskerke (met bekrachtiging van diens op 4 Decem ber 1903 bij verstek gewezen vonnis, waarvan hjj in verzet is gekomen), tot 1 m. gev. straf; schaking-. I. B, 25j.,landbouwersknecht, Oostburg, tot 7 d. gev. strafen heling A. H., 54 j., bootsmaD, en W. H., 16 j., zonder beroep, beiden te Vlissingen, beiden tot 2 m. gev. straf. VrijgesprokenJ. F. S., 21 j., werkman, Hontenisse, beklaagd van mishandeling. Middelburg. Donderdagmiddag kwamen alhier twee menschen, ieder een handkar duwende met zakken erwten beladen, in snellen gang de Dwarstraat afgereden, eene hellende straat die de verbinding vormt tussehen de Kleine Werf en het oud Arne- muidsche voetpad. Door het nemen van een te korten draai en door den snellen gang, kon de bestuurder van een der karren niet inhouden, waardoor een 6 jarig meisje van den timmerman J. in de nabijheid woon achtig en dat juist naar school ging, tegen den grond geworpen werd. Volgens zeggen van eon ooggetuige ging het wiel over het hoofdje, terwijl de bestuurder volhield dat het hoofdje geraakt werd door den stander. Ernstig gekwetst werd het kind opgenomen en naar huis gebrachteon ontboden ge neesheer vreesde voor hersenschudding. Naar wjj vernemen was de toestand heden morgen iets gunstiger, hoewel door het kind nu ook geklaagd werd over bnikpjjn, waardoor de vrees gekoesterd wordt dat ook inwendige kneuzingen of verwondingen hebben plaats gehad. 's-Gravenpolder. In de heden Vrjjdag gehouden raadsvergadering werd behandeld de verordening op de woningwet. Na het aanbrengen van eenige veranderingen in het ontwerp, zooals dit door de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen van Zuid- en Noord Beveland was ontworpen, werd deze verordening voorloopig vastge steld. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de af tredende leden dhr. J. Swart. H. P. Th. Glerum, W. Westveer, J. Lokerse, J. J. Oranje, J. Kruijs Voorberge en L. Schouten. Nog werd besloten eene kleine som beschik baar te stellen voor het uitloven van prijzen aan de deelnemers van het voorbereidend mititair onderricht en een -telegram van gelukwensching te zenden aan H. M. de Koningin-moeder. Wissenkerke. In de dezer dagen ge houden jaarlijksche vergadering van de vereeniging »Spaarlust" alhier werd door het bestuur verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het ledental met 6 vermeerderd en alzoo geklommen was tot 26, dat het bedrijfskapitaal gestegen was tot f 1000 en dal over 1903 kon worden uitgekeerd 4% Tot bestuursleden werden herbenoemd C. N. v. d. Hejjde als voorzitter en Joh. van Pagee als secretaris. Uit Sas van Gent schrijft men aan de Midd. Crt.Wegens de uitgebreidheid en de groote toename van den smokkel handel in suiker is door den minister van Financiën bevel gegeven tot opberging en verzegeling van den voorraad suiker in de beide suikerfabrieken alhier, bestaande uit 200,000 E.G. in de coöperatieve- en 120,000 K.G. in de oude fabriek, zoodat verzending niet langer mogelijk is. De rijksambtenaren, aan de fabriek gedeta cheerd, worden deze week naar hun eigen posten teruggezonden, om die weder eenigs- zins te versterken. Zal deze maatregel baten Ons dunkt van niet. Een smok kelaar verdient f16, zegge zestien gulden, met één zak suiker te sluiken en de werk man loopt zonder werk. Commentaar overbodig. Christelijk-Historische partij. In Eens gezindheid" te Amsterdam werd Maandag de algemeene vergadering gehouden van de Christelijk- Historische partij onder voorzitter schap van Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. De behandeling van het ontwerp- algemeen reglement vond in huishoudelijke vergadering plaats. Daarna hield Mr. H. Yerkouteren een referaat overOnze methode van wetgevingDe spreker betoogde dat onze wetgeving zeer ten achter staat by het buitenland. Oorzaak hiervan is het volgen van de z.g.n. deductieve methode. Spr. ver klaarde zich voor de inductieve methode. Eerst dienen bij de wetgeving de details geregeld en dan de algemeene beginselen. Verbolgens hield Jhr. Mr. D. J. de Geer een referaat over sSociale belangenstrijd". Spr. betoogde dat er wel is een strijd van belangen, maar geen klassenstrijd. Dit dogma is een bedeifaanbrengend droombeeld. De vakbeweging die niet staat op het stand punt van den klassenstrijd, de Christelijke vakbeweging, is een goede factor in ons maatschappelijk leven, een oeconomisch machtsmiddel om de voorwaarden, waar onder een arbeidscontract tot stand komt, gunstiger te maken. Spr. verklaarde zich voor vakvereenigingen,uitsluitendbestaande uit werklieden. In dit opzicht kon hij niet met Ds. S.kkel medegaan. Een uitvoerige gedachtenwisseling had naar aanleiding van beide referaten plaats. Ds'. van Noort sloot de vergadering met dankgebed. Voor net baantje van conciërge bij de hoogere burgerschool te Leeuwarden waren 682 sollicitanten. Te Leeuwarden is een vroedvrouw gevangen genomen wegens zeker soort van moord (art. 297 W. v. S.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 5