NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 50 1904. Zaterdag 23 Januari. 18e Jaargang HISTORISCH Be Bede van Minister Kuyper. CHRISTELIJK- Bij flit mmer teloort eei Bpcpel. laar Men nar aeis teel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes vu. Geen Reactie. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN el ken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p. 0,95. Enkele nummers. 0,026. UITGAVE DER FIRMA en van Het Kabinet is voorts beschuldigd van reactie en de geachte afgevaardigde uit Groningen heeft tot mijn verwondering ge zegd, dat hij niet te maken had met de uitleggingen, die van het wo_ord gegeven waren ia de Memorie van Antwoord. Dit heeft mij daarom verwonderd, omdat hij het in beginsel met mij eens moet zijn, dat wanneer een woord gebezigd wordt, dat in verschillende kringen voor verschil lende uitlegging vatbaar is, ii9t toch voor deugdelijk debat noodzakelijk is, eerst te be palen in welke omvatting het bedoeld wordt. De geachte afgevaardigde is dan ook zelf begonnen met te zeggen, dat naar zijn over tuiging reactie i3 datgene wat ingaat tegen de bedoelingen van de vooruitstrevenden. Goed, ik neem dat aan, maar dan zal hij ook begrijpen, dat wanneer hij dat woord vooruitstrevenden niet nader bepaalt, ik weer moet vragen wat bij bedoelt met vooruitstrevenden. Bedoelt bij daarmede alleen de vrij zinnig- democraten of in het algemeen al degenen die de toestanden tot verdere ontwikkeling willen brengen? De heer Drucker Juist. De heer Kuyper, Minister van Binnen- landsche ZakenDit is dan hetzelfde wat in de Memorie van Antwoord staat en aldus heeft zich ook de Regeering op 25 Februari uitgelaten. Da Regeering verklaarde geen reactie te willen, omdat zij zeer goed be greep, dat zoodra de beweging zou zijn onderdrukt, de brutale wijze waarop de werklieden hun patroons vroeger soms had den behandeld, er toe kon leiden om hat gevaar in het leven te roepen, dat nu de patroons, in plaats van met de R 'geering mede te werkea om de verhouding waarin zij stonden tegenover de werklieden te verbeteren misbruik zouden maken van het behaalde succes, om te zien of zij het verloren terrein konden heroveren. Welnu, het staat bij da Regeering vast, dat elke poging die wordt aangewend, orn in ons land de kleine zelfstandigheid van de ar beiders nog te verkleinen, na een zekeren 9. rEUILLETOU. Hydepark is een groote, onafzienbare vlakte, 630 acres groot,ongeveer 3 urenwan- delens in omtrek, met Kensington-gardens als voortzetting er naast. Een reusachtige vijver loopt er doorheen, tusschen wegen, breed genoeg voor tien rijtuigen naast elkaar. Aan alle zijden bevindt zich het groote Londen, maar in 't park ziet men het niet. Daar worden de groote wod- rennen gehouden en de guard horses, de rijdende verdedigers van 't vaderland, houden er hunne oefeningen. Men kan in den vijver zwemmen en baden, varen en vissehen. Prachtige graspartiien wis selen af met bosch eD struikgewas en vooral de voortzetting van het park biedt den aanblik van prachtige bloembedden. Ter herinnering aan den IJzeren Hertog (Wel lington) is er een groot monument voor hem en zijne medestrijders opgericht, terwij] tegenover het park het Paleis der Welling tons is te vinden. Loopt men Hydepark door, dan bereikt men langs den Ronden vijver Kensington Paleisvóór hetwelk een standbeeld van Koningin Victoria staat. In dit paleis klopt, Hollandsche hartenwoonde (1689—1702) Willem, onze Willem, met zijne beminde gemalin Mary. Koningin Victoria was er geboren. Het is een oud gebouw in Engelschen stijl, en wordt om ringd aan de West-, Zuid- en Oostzijde, door tal van groote, vrij nieuwe gebouwen, o. a. een muziek-college (conservatorium), tijd tot reactie moet leiden, waardoor de toestand langzamerhand vergiftigd wordt. Dat is de reden waarom de Regeering in haar verklaring van 25 Februari gezegd heeft geen reactie te willen. Maar zij heeft er duidelijk bijgevoegd, die zóó te bedoelen, dat al wat zij in de Troonrede van 1901 heeft gezegd ten aanzien van maatregelen op sociaal gebied, onveranderd door haar werd gehandhaafd. Men zegt nu, dat het reactionaire ook hierin is gelegen, dat men het volksleger tegenwerkt, en mij wordt verweten»gij zijt vroeger een van de warmste voorstan ders van dat volksleger en nu gaat gij het tegenwerken". Ik heb eens gezegd, en daarvan is veel misbruik gemaakt, dat ik mij niet aansprakelijk stelde voor mijn oude piunje, maar ik heb er toen uit drukkelijk bijgevoegd, en dat vergeet men telkens, dat ik mij wel aansprakelijk stelde voor hetgeen door mij als Kamerlid of in oificieele stukken was gezegd. Ea daarom verklaar ik nogmaals, dat wat ik indertijd over het volksleger heb gezegd, ook nog heden mijn overtuiging is. Maar 1901 is er ten aanzien van de Miütiewst tusschen de twee stroomingen een compromis ge komen, en nu besfond er voor het Kabinet bij zijn optreden geen aanleiding om daarin terstond weer verandering te brengen mits onder dit beding, dat de Millitiewet naar geest en bedoeling eerlijk zou worden uitgevoerd. Maar nu komt het reservekader in lij den, wordt gezegd. Dat is hier Diet de vraag. De vraag is maar, of dat reserve kader in lijden komt van de zijde der Re geering. Neen, het is in lijden gekomen door de vior-maandeis, die de vergissing heb ban begaan te meeneD, dat zij niet bij het blijvend gedeelte konden worden ingedeeld. Het was dus voor hen veel gemakkelijker, wars dit zoo, om bij het reservekader te gaan. Maar nu duidelijk is gebleken dat de vier-maandeis zich hierin hebben ver gist, zal de toeloop tot bet reserve-kader wel weer toenemen. Wat de vooroefe ningen betrefr, die zullen vanwege het Departement van Cbrlog steeds worden tev.orderd. Ook mijnerzijds zal daarom woiden gedaan wat kan. Aan de verzoe ken van de Vereeniging Volksweerbaarheid wordt zpoveel mogelijk gevolg gegeven, om den geest van vrijwillige oefening bij ons volk levendig te houden. het Keizerlijke instituut (hoogeschool), 't Indische museum, wat verder op, de school voor kunst, de Drieeenheids kerk en nog zuidelijker de musea voor Natuurlijke His torie en het Victoria- en Albert Museum. Het eerste dezer beide is eene uitbreiding van het Britsehe museum, waar men plaats te kort kwam, om al het beziens(vaardige te bergen. Daar ziet men in de zeer groote vestibule Darwin, in 't marmer, zittende op een stoel, meer dan levens groot, en als 't ware als overziende, wat daar is ingebracht ter beschouwing en waardeering van de Natnur, die hij zoo zeer bèminde en zoo met voorliefde en ijver bestudeerde maar de gedachte, dat hij de grondlegger was van een systeem, dat meer dan eenig ander, den voortgaBg van het ongeloof veroorzaakte, doet ons hem aanzien met een meewarigen blik de tegenwoordige geleerden verwerpen op wetenschapgelijke gronden zijne theorie, zoo kunstig in elkaar gezet en opgebouwd. Zal ik opsommen wat we er zagen De geraamten van dieren, reusachtig groot, als de mammouth en minotaurus, met tanden van 2'1-j meters lengte of minutieus klein als de kevertjes en vliegjes Ik zal dat niet doen, daar de uitgebreidheid van dit reisverslag 't niet gedoogt. Wat er echter ook te zien zij, niet de apen soort waarvan de Darwinisten langen tijd hebben verklaard dat de menschen moeten afstammen. Dan naar Victoria en Albert Museum, dicht er bij, (vroeger Zu d-Ken- sington Museum genoemd). Weer een echt Londensch gebouw: 'tis groot en schoon, nog gloed nieuw in 1899 Wat nu verder het volksleger betreft, wanneer ik nu eens mag spreken los van dit Kabinet, dus geheel persoonlijk, dan zeg ik, dat ik mij als volksvertegenwoordiger op dit oogenblik zou moeten verzetten tegen eiken maatregel die strekken kon tot in voering van het volksleger. Ik zal zeggen waarom. Bij ean bespreking van het volksleger op 19 December 1902 (bladz. 723 van de Han delingen) werd de vraag gesteld: welke reden is er dan voor de socialisten, zelfs al zijn zij vaderlandlievend, om te zijn voor ean volksleger." Ea daarop heeft de heer Van Kol geiuterrumpeerd met de woorden »om ook een geweer te krijgen en weer baar te zijn." De bedoeling van deze in terruptie was niet twijfelachtig. Zoo wijs ik er op, dat nog in Het Valk van 20 No vember voorkomt deze uitspraak »Als men op d9n voorgrond stelt dat de kapitalisti sche klasse nog een vertrouwbaar leger heeft en als ze dat niet heeft is de heele al- geme9ne staking onnoodig dan is er niet heel veel inzicht", enz. Wat blijkt daaruit? Dat men in die kringen de ernstige pogingen aanwendt om een volksleger te krijgen, dat volgens den heer Van Kol een geweer aan de menschen in handen geeften in ie tweede plaats om het leger onbetrouwbaar te maken bij het handhaven der orde, in dien geest, dat het zich niet keert tegen de ordeverstoor ders, maar tegen hen die de orde willen handhaven. En nu moet men kiezen of deelen óf men da orde wil handhaven öf nietmaar wil men dat doen, dan gaat het niet aan steun te verleenen aan hen dia een geweer willen om de orde juist te verstoren. Men heeft voorts als voorbeeld van reactie genoemd de verhonding van het Kabinet tot de ambtenaren. In het algemeen wensch ik wel dit te zeggen, dat men in plaats van den ouden gezonden regel, dat de ambtenaren er zijn voor het Rijk, nu den regel gaat stellen, dat het Rijk er is voor de ambtenaren. Nu is het een dilicaat, punt in hoeverre de politieke richting die bovendrijft er aanspraak op heeft, dat de ambtenaren haar niet alleen met de pen, maar ook met hun geest dienen. Den eisch te stellen, dat de organen van het Rijks gezag, dat zijn de ambtenaren, in geestes richting overeenkomen met hun die in het Kabinet zitten, is zeer democratisch. Ik van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. werd de 1ste steen gelegd door Koningin- Victoria. De Engelschen noemen dit museum en zijne omgeving het centrum van de (wel opgevoede) opvoeding der wereldthe centre of the world of education Eenige dagen van de week is de toegang vrij, Woensdags, Donderdags en Vrijdags kost 't 6 d. (30 cent) Er zijn prachtige sehilde- rijenverzamelingen te zien en aquarellen en andere teekeningen van beroemde En- gelsche en andere meesters. Het geheele inwendige van het gebouw is een bezoek overwaard, al voldoet de verzameling niet aan de verwachting, als men eerst het uitwendige in oogenschouw heeft genomen. Beter beviel ons de Nationale Galerij van Britsehe kunst of t Tate-museum, waar de stoommachines in 't groot en klein zijn te zien, sommige ook in volle werking. Daar kan men vergelijken 't werk van James, Watt, de uitvinder der stoomkracht, met dat van den tegenwoordigen tijd. Een dor eerste machines door stoom in bewe ging gebracht en door Watt gebouwd, heeft eene eereplaats in een der zalen. Een paar kleine bengels met de haren door de pot en de ellebogen door de mouwen stonden vol gemeenzame bewondering de werking gade te slaan van een stoomwerk tuig, dat water moest oppompen uit een bassin. Twee jeugdige werktuigkundigen misschien wel! Men kon wel zien, dat ze er meer kwamen. Regelrecht liepen ze toe op wat hun 't meest belang inboe zemde, zonder er naar te moeten zoeken. Maar nu werd het ook tijd, een kijkje te nemen in Westminster-abbey, de meest be roemde kerk van Engeland, niet om hare behoef niet te herinneren, dat in de demo cratische Vereenigde Staten van Noord- Amerika zelfs de regel bestaat, dat bij elke nieuwe Presidentskeuze hetzjj voor den geheelen Bond van Staten, zoo de rich ting wisselt, alle organen van den publieken dienst aftreden en vervangen worden door anderen, en waarbij niet alleen zij die hooge en gewichtige posten bekleeden. In Amerika zijnde, kendo ik daar een secretaris van de Commissie voor de landverhuizers in Baltimore. Er kwam een nieuwe President van andere richting, en zie de man was zijn betrekking kwjjt: Ik wil wel zeggen, daarover zeer verbaasd te zijn geweest, en ik haal dit aan ten bewijze, dat het niet strijdt met democratische principes om den eisch te stellen, dat de ambtenaren niet alleen bodily en mechanically, maar ook met den geest, de functie helpen vervullen van hot Kabinet dat den toon aangeeft. Nu hebben wij dit in ons land gelukkig niet, want niets bederft de verkiezingen zóó zeer, als dat het geheele stel ambtenaren weetals de verkiezingen door de tegen partij gewonnen worden, zijn wij onze be trekking kwijt. Maar tusschen het Ameri- kaansche standpunt en het standpunt om te zeggen de ambtenaren moeten 200 vrij zijn als vogeltjes in de lucht, ligt een midden, nl. dit, dat men van de ambtenaren eischt, dat zij, hoe zij ook optreden, op géén wijze deelnomen aan bewegingen of acties, die op omverwerping van het gezag gericht zijn. Elke poging van dien aard, [door welken ambtenaar beproefd, zal dit Kabinet dan ook zeer zeker ernstig opnemen en het zal niet aarzolen om een zoodanigen ambtenaar buiten den Staatsdienst te plaatsen, niet plotseling, maar na behoorlijk orideizoek. Als Kabinet meenen wij zulk optreden van de ambtenaren niet te kunnen of mogen toelaten. Een enkel woord nog over de deco raties. Daarover als bewijs van reactie sprekende, heeft de geachte afgevaardigde uit Groningen gezegd, dat het verleenen van decoraties oogendienarij kweekt. Mag ik hem ter beantwoording geven deze vraag Hij herinnert zich zeker de jaren waarin, als de decoratieregen neerviel, hij uitsluitend druppelde op den liberalen akker. Is zijn ervaring nu, dat dit onder de liberalen tot oogendienarij geleid heeft Zoo ja, dan zal ik hem danken voor zijn grootste, maar om hare geschiedkundige be- teekenis. Wie de beschrijving ervan door prof. Van (josterzee heeft gelezen, genoten is 't woord weet genoeg ervan, om over de enkele zinnen die hier er over volgen, de schouders op te halen met een glimlach. De vrome Koning Eduardde Belijder legde de fondamenten in 1060 ongeveer. De met juweelen bezette relequieün kast en 't al taar eveneens prachtig versierd staan daar nog als getuigen van de godsvrucht van dien vorst. In de 12e eeuw werd het (misschien door brand grootendeels af gebroken en herbouwd op last van Hendrik III. Het voornaamste gedeelte van het tegenwoordige gebouw, dateert van dien tijdeen prachtig Gothisch bouwwerk. De kruisvorm moest herinneren aan Golgo tha. Een 250 jaar later richtte Hendrik VII in de plaats van de Vrouwenkapel eene andere op, die nu het schoonste gedeelte van het inwendige gebouw vormt. In het koor, vlak bij 't Hoog Altaar is do plaats, waar de kroning van koningen en konin ginnen plaats vond, tot de tegenwoordige koning Eduard toe werd daar gekroond. Ook ODze Willem III en Maria 1689). Men vindt er de grafmonumenten en standbeelden van vele der vorsten van Engeland, en ook van groote mannen, die hun land en volk tot sieraad strekten staatslieden, geschiedkundigen, dichters en schrijvers, Darwin zoogoed als Gladstone, the Great old Man. Ik waagde het, staande op zijn grafsteen, te zeggen »Drie groote staatslieden der vorige eeuw zijn 't meest beroemdGladstone, Bismarck en Paul Kruger," Ik heb in Aken gestaan op de nadere inlichting. Zoo neen, wat recht heeft hij dan om, nadat gebleken is dat het Nederlandsche karakter bestand is tegen do verleiding in decoraties gelegon, te meenen dat nu bij de gedecoreerden vastheid van karakter ontbreekt, omdat er ook niet liberalen onder zijn Over de benoemingen ten slotte wensch ik dit te zeggen ik verzoek den heer Troelstra, die heeft gesproken over be noemingen bij de Rijksverzekeringsbank, mij een speciale opgave te willen doen van de personen waarvan hij meent dat ze on rechtvaardig behandeldj waren. Ik zal het doen onderzoeken en bij hoofdstuk V gelegenheid hebben hem te antwoorden. Indien de zaak zich zóó heeft toegedragen als hij heeft gezegd, zal door mij zelfs ge zorgd worden voor herstel van recht, want dan acht ik hetgeen gebeurd is verkeerd. De heer De Savornin Lohman heeft er ten aanzien vaD de benoeming van bur gemeesters met grooten ernst op gswezen, dat het niet aaDging iemand die sociaal democraat was van ambten uit te sluiten, omdat bij sociaal demoeraat was. In de Memorie van Antwoord is hetzelfde stand punt ingenomen, maar is ook gezegd, dat als men te doen had met een sociaal-demo eraat propagandist, men hem niet moest aannemen, zonder nadere keur. Zijn uit spraak is dus niet in strijd met de Memorie van Antwoord. Ik ben in do gelegenheid door een vroe gere betrekking om precies te weten hoe het met de geestesrichting van de burge meesters in ons land staat. Ik wijs bij voorbeeld op Zuid-HollaDd. In die provin cie is blijkens de samenstelling der Provin ciale Staten, de liberale groep niet in de meerderheid. En toch is, blijkens mjjn onderzoek, het aantal zielen dat in de provincie niet onder liberale magistratuur staat 40.000 op een totaal van 1.200.000. Men kan dus zeggen dat dit niet bewijst dat daar metterdaad de geestesrichting van de bevolking bij de benoemingen in rede lijken zin invloed heeft uitgeoefend. Dit combineerende met vroeger mij ter oore gekomen feiten, kon ik niet anders oor- deelen dan, dat deze verhouding niet goed is. Ingestemd kan worden met hen die zeggen het meest gewenscht is een burgemeester boven de partijen. Als men dan inmiddels maar zoo goed wil wezen mij dat genus homiDum te leeren kennen. Er wordt zerk, die 't stoffelijk overschot van keizer Karei den Grooten bedekt. Dat vond ik een oogenblik aangrijpend maar wel aan grijpender was 't mij, te staan op den ljjk- steen van den christen-staatsman William Gladstone, dien vriend der Boeren, die 't ook op voor de bloedig vervolgde en ge martelde Armeniërs. Die kerk is eene protestantsche en wie haar bezoekt, gelooft 't nauwelijks. Tot in de kleeding toe der deftige, Btatig voorttredende kerkelijke officianten van hooger en lager rang treedt de ritualistische richting van thans te voorschijn. Echter de Bijbel ligt er nog. Op een soort van lezenaar, geheel van (verguld) koper, met de drie voeten rustend op 3 leeuwenmet prachtig gedreven middenstuk en van boven eindigende in een adelaar, op wiens kop en uitgespreide vleugels een koperen, vier kant blad ligt, daar ziet men opengeslagen the holy Bible, die hij de diensten wordt gelezen, althans bij sommige godsdienst oefeningen. In de nabijheid bevindt zich het reusachtige Parliamentsgebouw met zijn talrijke torens en spitsen, geheel inGothi- schen stijl. Het beslaat 8 acres 32000 M2 ruim, d. i. zoowat 320 Meter lang bjj 100 M. breed, 't Is nog maar 50 jaar oud en heeft gekost 36 millioen gulden. Een der torens heet de Clocktower, (kloktoren) en bevat do Big Ben, de ontzaglijk groote klok, wier geluid over een enorm deel van Londen gehoord wordt. Daar vergadert het Parlement (ons Eerste en Tweede Kamer). Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1