No. 48 1904 NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. Dinsdag 19 Januari. 18e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH Haar Lanto voor eene watt, VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes Een Volksziekte. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. 0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van De Goesche Grt.} schrijvende over de tuberculose, gaat na welke middelen er al zoo genomen kunnen worden ter bestrijding van deze vreeselijke ziekte. Aan haar lezenswaardig opstel ontleenen wij het volgende Vroeger beschouwde men de ziekte in haar algemeen bekende verschijnselen als erfelijk en ontzonk de moed der bestrijding vooral ook wegens de slechte resultaten, daarmede verkregen, daar men de zieken veel te laat behandelde. Nu echter weet men gelukkig, dat tuberculose dikwijls ge neest, en die neiging tot genezing is veel grooter dan men vermoedt, want de meeste aandoeningen in de long genezen. Indien bijv. plotseling, door een treinongeluk of in een oorlog, gezonde meuscben omkomen is bet tallooze malen gebeurd, dat men in hun longen genezen longaandoeningen vond. Die menschen hebben dus vroeger eene lichte tuberculose gehad, welke genezen is. Het al of niet herstellen van een zieke is echter van niets zoo afhankelijk als van zijne levenswijze. Geneesmiddelen kunnen van belang zijn en de behandeling van een patiënt ondersteunen, maar die behandeling blijven toch do voornaamste factoren sterke voeding, frissche lucht en verstan dige levenswijze. Ons is een geval bekend van een man die op t7-jarigen leeftijd, nadat verscheidene uit zijn familie aan die ziekte waren bezweken, zoo ernstig aan deze ziekte leed dat de dokter hem moest opgeven, indien hij geen krachtiger voeding kreeg. Hij kreeg die, genoot buiten lucht, nam leefregels in ficht, en toen hij op 2ojarigen leeftijd in dienst kwam, meenen- de te zullen worden afgekeurd, werd hij na zes weken door den dokter den majoor Pilgrom die met zijn vroegeren toestand op de hoogte was, ernstig te zijn geobserveerd als volkomen vrij van tuberculose ontslagen. En ook thans, op circa 50 jarigen leeftijd is de man nog frisch en gezond. Met Gods hulp dankt hij dit aan deze door de Goesche Cou rant terecht aangewezen reddings- en vrijwa ringsmiddelen. Wij raden ze derhalve een ieder aan. Doch men bederve nu zijn zaak niet, door bijv. zich te begeven tot spiritualiën, zware tabak of gaskachels. Vooral deze laatste zijn, ge lijk deze man bij ervaring meende te mogen vaststellen zeer g-evaarljjlr. Ook 7. PEUILLEIOIf, Onafzienbaar was nu de menschenmassa geworden, rond het bewuste grasperk, daar velen tijdens het monster-concert buiten gebleven waren, om een goed plaatsje te hebben en te houden, vanwaar het vuurwerk 't best zou te zien zijn. Na vrij groot gedrang gelukte het ons vieren, buiten te komen en een goede staanplaats te verkrijgen. Natuurlijk waren de duizenden zitplaatsen alle bezet. Daar begon het gebulder als van tallooze kanonnende kartetsen en donderbussen en hoe die dingen meer heeten. 't Was 't grootste en schoonste vuurwerk, dat ik ooit zag. Een paar der opgevoerde stukken vooral wekten geest driftige toejuichingmet groote letters verscheen in gloeiend lichtBrittannia, rule the waves(Hoersch over de zeeën, Brittanjo en dan het afscheid dat een matroos neemt van haar, die hem, die ook hij bemint, terwijl het schip in de haven gereed ligt tot vertrek. Zie hoo ze schreit De hand, nu en dan naar 't oog gebracht, vermag den overvloed der tranen niet te keeron en als hij haar verlaat om naar z'n «plank" te gaan, bedekt ze 't gelaat met beide handen, om weg te smelten in ge ween. Langzaam verdwijnt en schip en geliefde en zij ook zij gaat heen. Wat was dat een mooi stuk, en zoo voor treffelijk geslaagd Nog eenige fonteinen en boomen en dergelijke, en dan maakten wij ons gereed, dankbaar en voldaan huis waarts te keeren. Maar ofschoon we opzettelijk een plaats hadden uitgekozen, die vlak bg den uitgang van 't paleis was, Deze drie fac'oren vindt men het best vereenigd in een sanatorium. Vroeger meende meD, dat zulk een sanatorium moest gelegen zijn in eene hoogere luchtstreek of in zuidelijke landen. Het is echter ge bleken, dat voor Nederlandsche teringlijders de beste sanatoria ook in ons land zelf kunnen worden opgericht. In anders landen is men ons op het punt van sanatoria wel vooruit, maar ook door hetini- tiatief van H. M. de Koningin- Moeder, met wier streven in dezen ile Goesche burgerij den 22en dezer een klinkend bewijs van sympathie kan geven in Nederland is op dit gebied toch ook met ijver en kracht gewerkt. Van de prachtige resultaten, die de arts Eaentjens in zijn sanatorium te Putten op de Veluwe heeft bereikt, spraken we reeds in het vorig artikel. Het verblijf in sanatoria in eigen land is zelfs te verkiezen boven dat in vreemde landen volgens professor Mosier die zeide«Alleen in een sanatorium in eigen land en eigen klimaat, waar de lijder het volgend gedeelte van zijn leven moet doorbrengen en arbeiden, kan een goede, duurzame genezing verkregen wordeu.'' Het is waar, het verblijf in dergelijke sanatoria is duur dat kan wel niet anders omdat er veel doctoren en verpleegsters noodig zijn en vooral voor den werkman zullen die kosten van zulk een verblijf spoedig te hoog zijn. De ziekteverzekering, waarover we een tijd geleden in dit blad schreven, zal hierin veel tegemoet kunnen komen. De invoering van deze verzeke ring zou krachtig kunnen medewerken tot het bestrijden van de tuberculose onder den werkliedenstand. Met sanatoria is echter niet altijd alles gewonnen. Als iemand in een dergelijke inrichting zoover is vooruitgegaan, dat hij weer zijn gewone werk kan doen, dan is hij verplicht den eens aangenomen leefregel zooveel mogelijk te volgen. Doet hij dat niet, dan loopt hij groot gevaar weer in te storten. En daarin zit juist de groote bij het openzetten der kamerdeur is 't gevaar der gaskachels nog niet afgewend, wan neer niet zeker is dat versche lucht, onver mengde zuurstof, en geen keukenlucht, die vooral 's Maandags zeer bezwangerd is, wordt binnen gelaten. moesten we toch nog eenige oogenblikken in groot gedrang ons laten voortduwen eer we zoo gelukkig waren, buiten te komen. Toon in allerijl naar 't station. Geen trein nog, geen conducteurs of chefs maar wel veel volk. Daar komt de trein. Is i-'t wel Ja, 't is 'm OpgepastHier, neen hier. Wacht even eer we er in zijn, alles volEr maar bij gestaptTwaalf plaatsen; 16, 18, 20, 21 reizigers en rei zigsters Does not matter, 't Geeft niet. Blijft maar staan. Vasthouden aan de spijlen van de bagagerekjes! Flap! dicht is 't portier en daar gaan weStellig reed er het 3 voud, zeker 't 2 voud mee van 't aantal zitplaatsen. Maar daar kijkt een Engelschman Diet naar. Herhaaldelijk kwam het ons voor, dat wijzelf of anderen de reis staande moesten meemaken, nadat reeds 1 personen 6 plaatsen broederlijk haddeu gedeeld. En zoo zouden we reeds om half elf of hoogstens elf uur hebben kunnen thuis zijn, als we niet zooveel vertraging onderweg hadden gehad. Daardoor werd het over 12. De vierde dag. Des Dinsdags zaton we al vroegtijdig in de eleetrische tram in de ingewanden van Londen. Daar er twee kokers naast elkander onder den grond loopen, één voor heen- en één voor terugreis, is botsing niet mogelijk. Ons gezelschap zou voor vijftig centen samen naar de City, 't voor naamste deel van Londen, worden ge bracht. We hadden anders wel 3 uur moeten loopen. Nu hadden we 't gemak kelijk de prachtig ingerichte eleetrische tram, één enkele klasse, is niet minder net eu geriefelpk, als bij ons de 2o en Ie moeilijkheid, eene moeilijkheid, die men heeft trachten te boven te komen, door het stelsel van Colwethe. Bij dit stelsel worden de zieken in een sanatorium geneeskundig behandeld en zoo goed noodig gevoed, maar niet opgenomen, terwijl dan door ambtenaren van een sanatorium een nauwlettend toe zicht op de huiselijke omgeving van den patient wordt gehoudeD, wat ontsmetting van diens bsddegoed, waschgoed enz. be treft, en wat verder noodig is, om de met hem wonende huisgenooten voor besmetting te bewaren. Iu Engeland zoekt men de bestrijding van de tuberculose vooral in de verbetering der woningtoestanden. Ia Noorwegen heeft men zeer ingrijpende maatregelen genomen wat het bestrijden der ziekte betreft. Daar is aangifte van patianten, ook bij verhuizing, verplicht na verhuizing of bij sterfgeval moeten de huizen van patiënten worden ontsmet. Indien ongehuwde patiënten weigeren de door de gezondheidscommissie voorgeschre ven maatregelen tot voorkoming van be smetting toe te passen, worden ze eenvoudig in een sanatorium opgenomen. Arme lijders aan tuberculose mogen niet worden opgeno men in gewone armenhuizen, ten einde ook daar de besmetting buiten ae deur te houden. Aan minnen en dienstboden, van wie ge constateerd is dat ze aan tuberculose lijden, is het verboden in dienst te treden. Verder zijn er ook voorschriften gegeven omtrent alle plaatsen, waar veel menschen bij eikan ker komen en waar de bron en de oorzaak der groote besmetting moet worden gezocht. Zoover zijn we in ons land nog niet. Zoo te hooi en te gras zorgen sommige burgemeesters er voor, dat kleeren en bed- degoed van aan tuberculose overledenen worden vernietigd, maar velen laten dit ook na, zeer dikwijls, omdat de vergoeding van het onteigende voor de gemeentekas te bezwarend zou worden. In afwachting van sanatoria en van Rijks wege voorgeschreven maatregelen kunnen echter personen, die zich zelf bewust zijn aan tuberculose te lijden, veel tot hun herstel bijdragen en tevens oppassen, dat zij geen anderen besmetten. In de sputa, de fluimen, zit vooral het vergif en de medici schrijven dan ook direct het ge bruik van spuwfleschjes voor. In Breda van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. klassewagons van de tram of den trein. Maar alles was nog betrekkelijk nieuw. Met snelle vaart werden we dan naar de City gevoerd, en daar kwamen we in het eigenlijke hartje van Londen en van Groot- Brittanje en van de wereld in John. Bull's eigen oog Wat een drukte Voet gangers bij dnizendeD, vooral scabs" en sbusses" bij honderden. Trotsche gebou wen, waar tot beneden de straat de schrijvers en boekhouders en kassiers zitten te pennen of te tellen. Onze gids maakte er ons attent op, dat we de klerken konden zien zitten hier en daar, één of twee misschien wel meer Meters beneden ons, waar geen zonnestraal ooit doordringt, en waar, steeds-dóór het kunstlicht dat der zon vervangen moet. Daar wonen weinig menschen slechts 27000, ter wijl kleinere buurten van de wereldstad erlO, 15 X zooveel tellen, 't Is een en al kantoor 's morgens ziet men de geëmployeerden er heen gaan, onder of boven den grond, per trein, per stoomtram, eleetrische dito, ot per bus, en 's avonds weer temg, terwijl zo 's middags hier en daar de tea rooms of bar's vullen om er te lunchen of te dineeren. Het middelpunt is St. Paul's, een ont zagwekkend reuzengebouw, waar heel wat van te vertellen zou zijD, als ik 't niet liet om de groote uitgebreidheid, die deze «reis beschrijving" reeds verkreeg. St. Paul's Cathedral, de hoofikerk, naar den Apostel Paulus genoemd, is gebouwd, na den groo- ten brand van 1666, die de City greoten- deels verwoestte, 't Is na de St Pieterskerk te Rome en de beroemde hoofdkerk van MilaaD, de grootste christelijke kerk der wereld. Hoe groot de omringende gebouwen ook heeft de afdeeling van het «Groene Kruis" in de rijtuigen van de tram en in voor het publiek toegankelijke lokalen kaarten opgehangen, waarop met duidelijke letter staat »De tuberculose (tering) doodt jaarlijks 3000000 menschen. Zij verspreidt zich door het spuwen. Laat ons daarom niet spuwen op den grond, noch op straat, noch in onze woningen". Dit is een goede maatregel, die navol ging verdient. Sputa van lijders aan tuber culose zijn zeer gevaarlijk, want zij be vatten altijd millioenen bacillen. De meeste besmetting heeft dan ook ongetwijfeld plaats door inademing van kleine deeltjes van ■die sputa en daardoor worden dan ook de meosten ziek. En men besmet er even goed zich zeiven weer mede als anderen. Vervolgens neme men het volgende in achtWie in de mogelijkheid is, voede zich sterk, men neme dagelijksehe bewe ging, men gebruike den neus voor de adem haling, niet den mond. Met hoeste niet noodeloos, trachte zooveel mogelijk goede lucht te verkrijgen en vermijde stof. Wie genezen is, moet zich beschouwen als iemand, die zijn vijand verslagen heeft, maar die desniettemin nog voortdurend door dezen bedreigd wordt. Blijft dus eene genezing wantrouwen en nog lang daarna uiterst voorzichtig leven. BRIEVEN UIT VLISSINGEN. VII. Geachte RedactieHoewel de scherpe winterkoude weer wat is geweken, om voor wind en regen, ook nu en dan voor een helderen zachten winterdag plaats te maken, doet toch de wintertijd zijne invloeden ge voelen. De tijd, zoo om Kerstmis en Nieuw jaar en een poos daarna is in veel opzich ten geljjk aan den vacantietijd in den zomer. Er is niet veel nieuws. Da Kamers zijn op reces uiteengegaan. Het is een tweede komkommertijd. De dagbladen verdiepen zich in het afgeloopen jaar en leveren soms zeer leerzame overzichten van hetgeen in dat jaar voorviel. En valt er iets belang rijks voor, allen werpen er zich op als op eene welkomen buit en pluizen het tot in de fijnste bijzonderheden uit. U kunt wel begrijpen, dat er ook bjj ons, hierinVlis- singen, niet veel nieuws is te verkrijgen. mogen wezen, deze kerk staat daar als een reus te midden van dwergen. Vooral de klassieke westelijke zijde is imposant. Treedt men de kerk binnen, dan wordt die indruk van trotschheid en ontzaglijke grootte niet verminderdmaar een gevoel bekruipt ods, alsof we niet in een Christe lijke kerk, eene protestantsche kerk zijn binnengetreden. Bijna overladen mag ze inwendig heeten, van weelde en versiering, zoodat zelfs Engelschen van naam de eigen lijke schoonheid der laatste durven betwis ten, omdat er te veel is. Beziet men stuk voor stuk de deelen van het kerkgebouw en de aangebrachte marmeren en metalen koper of goud ornamenten, dan schjjnt 't wel prachtig te zijn, zooals we soms van Roomsche kerken datzelfde kunnen zeggen, 't Marmer vooral is voortreffelijk schoon. De graven van Nelson, die de vloot der Franschen vernielde bij Trafalgar in 1805 van Wellington, die den slag bij Waterloo hielp winnen, waar Napoleon voor goed verslagen werd, zijn hier hunne prachtige grafmonumenten mogen getuigen van der Britten vereering voor hunne groote helden ook andere gedenkteekenen worden er in overvloed aangetroffen, 't zij ter gedachtenis van schrijvers van naam of staatslieden, die Engelands roem wisten te handhaven. In 1870 verliet een oorlogsbodem met 34 officieren en 300 man de Engelsche havens. Nimmer keerde het terughoe en waar 't verging bleef voor den mensch verborgen. Een gedenksteen en praalbek werden ter hunner gedachtenis in St. Paul's geplaatst, en in dien steen, met de vermelding van het feit, staan de namen dier 334 lands kinderen ingebeiteld. Nu door de breede, drukke Cheapnde, En heeft men een ietwat groot dagblad, het kost moeite, om het alle dag vol te krijgen. Behalve wat nieuws omtrent vastzitten van schepen en ander zeevaartnieuws, omtrent aftreden van ambtenaren (a propos, U hebt het misschien reeds vernomen, dat de heer J. Pelle, chef de bureau bij de maat schappij Zeeland bij gelegenheid der jongste mutatiën is benoemd tot adjunct-inspecteur), verplaatsing en overplaatsing van ambte naren van het Rijk enz., is er hier dan ook niets bijzonders. Alles gaat zoo zijn gewo nen gang. Geregeld hoort men op de be paalde tijden de stoomfluit van »'t fabriek" of van «de Werft," zooals de menschen zeggen, de werkplaats van Vlissingen. Gaat het haar goed, dan gaat het Vlissingen op stoffelijk gebied ook goed. Heeft zij min der te doen, dan is er malaise. Verleden jaar is Vlissingen in zijn bevolking achter uitgegaan, doch niet zooveel als zich wel .liet vermoeden. Als er geen bijzondere tegenspoed komt, zal zich dit jaar die ach teruitgang denkelijk wel weder herstellen. Hoewel een leek zijnde op het gebied van werkgever en werknemer, zoo laat ik mijne gedachten toch wel eens over een en ander gaan en dan wil het mij voor komen, dat de verdeeling van den dag voor den werkman aan de fabriek beter kon zijn. Hij begint 's morgens om zes uur. Om kwart over acht blaast de Werf. Dan is er drie kwartier rust. In dien tijd moeten de mannen naar buis, soms een heel eind weg, hun ontbjjt gebruiken en weer present zijn, want om negen uur blaast de werf, om binnen te zijn. Nu werkt men door tot half één. Dan is er opnieuw rust voor het middagmaal en wel een kwartier meer, dus een uur. Hierop wordt doorgewerkt tot zes uur. De rusten zijn m. i. te kort. Het is heon en weer loopen en het eten, een twee drie naar binnen werken. Er is haast geen tijd voor iets anders, geen tijd voor Bijbellezen en gebed, geen tijd voor een gezellig oogonblikje tot ver ademing. Ik heb wel eens gehoord van eene tijdverdeeling, die mij geschikter voorkwam. Zij was deze's Morgens van zeven tot twaalf. Daarna rust van twaalf tot twee. Dan weder arbeiden van twee tot zeven. De duur van den arbeidstijd zou hierdoor maar zeer weinig worden bekort. Volmaakt zou deze regeling ook langs de Bank naar de Beurs" the Royal Exchange. Bijzonder groot is't gebouw nu niet, maar prachtig mag 't wel heeten. Vooral ook als men binnentreedt en daar de muurschilderingen beziet, die betrekking hebben op de geschiedenis der stad. Het gebouw werd den 28en October '44 gesticht door Koningin Victoria. Een prachtige por tiek in klassieken stijl draagt een groot beeld houwwerk, den handel voorstellende. (De eerste «Beurs", terzelfder plaatse, was ge opend door Koningin Elisabeth in 1571). Het inwendige van de tegenwoordige Beurs is een groote, vierkante overdekte binnen plaats (of hof) met een fraai, statig stand beeld van Koningin Victoria, in de eerste jaren harer regeering. De bovengenoemde muurschilderingen stellen voor0. a. 1. Feniciörs, handeldrijvende met de oude Britten. 2. Londen ontvangt zijne privilegiën van Willem den Veroveraar. 3. Koningin Elisabeth opent de oude Beurs (1571). 4. De brand van Londen in 1666. Eén groote vuurzee. 5. Koningin Victoria opent de nieuwe Beurs 1844. 6. Aanbieding van de Kroon van Enge land aan Richard III. 7. Willem de Veroveraar een nieuw privilegie aan de burgers van Londen verleenende. 8. Sir Richard Wittington bezig met de armen van Londen te begiftigen. (De geschiedenis van W. en zijne kat is bekend. Ook de wijze waarop hij Mayor werd), nog een paar andere vindt men er ook. Het zijn bepaald prachtige stukken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1