NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 47, 1904, Zaterdag 16 Januari, 18e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISeH Bij Hit piier Mwt een Bijvoepel. De Rede van Minister Kuyper, Baar Londen voor eene teel VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p. 0,95. Enkele nummers. 0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. VT. De misdadige woeling. Nu een kort woord over de staling «troe belen. Men heeft ons toegevoegd, dat wij niet hadden mogen zeggen, dat een ander Kabinet in het voorjaar niet behoorlijk voor de orde zou hebben ingestaan De geachte afgevaardigde uit Zutfen heeft daarop niet zonder zekeren omhaal te kennen gegeven, welk een groote beteekenis het gebeurde in 1900 had gehad, toen hij daartegen was opgetreden. Mijnerzijds is daartegen niets te zeggen ik heb destijds aan het Kabinet daarvoor hulde gebracht en ik ban zelfs overtuigd dat, als het er op aankwam, die geachte afgevaardigde zou optreden op een wijze die, wat militair geweld betreft, mis schien nog verder zou gaan dan wij gegaan zjjn. Maar ik veroorloof mij op te merken, dat in de Memorie van Antwoord daar ook geen woord van staat. Die Memorie is een terugslag op het Vooiloopig Verslag. En wat werd daar gezegd Óp blz. 3, bovenaan, van dat Verslag staatDe maat regelen die zij destijds nam, zouden door elke Regeering genomen zijp." Er staat niet»Door elke Regeering zou voor de orde zijn ingestaan" of iets derge lijks, neen, er wordt verwezen naar de be paalde maatregelen. En wat wordt daar nu in deze Memorie op geantwoord Dit «Het beweren, dat ook andere Kabinetten de nu uitgevoerde maatregelen evenzoo zouden genomen hebben, is niet voor bewijs vat baar." Er staat dus niet, dat hetgeen wij gedaan hebben niet door een ministerie- Röell of welk ook zou zijn verricht om de orde te hand haven, maar er was sprake van de bepaalde maatregelen die door ons zijn genomen, en wij wilden dus nitts anders zeggen, dan dat deze bewering in het Voorloopig Verslag niet voor bewijs vatbaar was en het ook niet wezen kon. Ten onrechte heeft men daarover dit Kabinet aangevallen. Nu een enkel woord over het gebeurde op 31 Januari. 6. FEUILLETON. Loopen zou nu niet zoo loonend zijn, daar de afstand langs den naasten weg (naar gissing) ongeveer 8 mijl d. i. 8 X 1600 Meter of ruim 12 Kilometer bedraagt, dus zoowat 2"2 uur gaans. We pakten dus een »bus", die ons in een kleine drie kwar tier naar het station bracht, van waar we per trein naar Sydenham zouden gaan. Syden ham is een der zuidelijke voorsteden van de groote stad, op de grens van de graaf schappen Surrey en Kent, en midden in dat volkrijke Sydenham staat het reus achtige gebouw, dat eerst gediend heeft als hoofdgebouw van de Londensehe Ten toonstelling in Hyde-park, in 1851, en dat toen veel grooter nog was dan 't nu is. Door een brand werd in 1876 het noor delijk gedeelte vernield, nadat het van glas en ijzer gebouwde paleis naar zijn tegen woordige standplaats was overgebracht. Toch is het nog 325 Meter lang het mid delste gedeelte 22 Meter breed en 50 M. hoog. Daaromheen loopen 4 gaanderijen, evenzeer van reusachtige afmetingen. Men vindt er een z. g. Handel-orkest waar ruimte is voor 4000 zangers en muzikanten. Een concertzaal en een schouwburg zijn er ook te vinden. Bij dat orkest behoort een orgeltje met een kleine 5000 pijpen. Het gebouwtje in zijn geheel heeft 18 milloen gulden gekost. Na onze entiée van een schilling be hoorlijk te hebben voldaan, nml. bij 't nemen van een kaartje voor den trein, stapten we binnen. Een groote breede trap voert de bezoekers naar het hoofdgebouw j wie niet Wanneer men hetgeen toen gebeurd is, beziet bij het licht van wat daaruit la'er is voortgekomen, en de gebeurtenissen van 30 en 31 Januari nagaat met al de ken Dis, die men nu van achteren van de feiten heeft, dan kan worden toegegeven, dat men zich op een standpunt plaats, waarvan men de zaak zuiverler kan beoordeelen dan de Regeering dat kon doen in den toestand waarin zij op 31 Januari verkeerde. Doch ik herinner er aaD, dat een man als Oudegeest, die heel de zaak heeft geleid, zelf heeft verklaard, 14 dagen te vorer, dat in geen 25 jaren aan een werkstaking bij de spoorwegen kon gedacht worden. Ik voeg er bij, dat ook de heer Troelstra in deze Kamer uitdrukkelijk verklaard heeft (bladz. 491 Handelingen»Laat mij zeggen en nu kan men mij gelooven of niet dat de sociaal-democratische partij van de stakiDg evenmin iets heeft afgeiveten ah welke andere partij ook." Ik geloof dus, dat men onbillijk is, indien men het gebeurde in het licht beschouwt van hetgeen eerst bekend geworden is nadat de Regeering te beslissen had, en dat wat in de Memorie van Beantwoording staat juist is, namelijk dat de Regee- rirg toen niet mocht optreden, om het gezag niet aan een nederlaag bloot te stellen. Ik noodig de heeren uit, eens na te gaan, wat gebeurd is bij de groote spoorwegsta kingen in Amerika, te Pittsburg en Chicago. De geachte afgevaardigde uit Zutfen sprak van het doen optreden der schutterij. Men heeft daarom gelachen. Ik lach niet mede, omdat ik meen, dat men hier met argu menten moet redeneeren. Doch dit daar gelaten, men heeft dan in Amerika de schutterij dat heet daar de plaatselijke militie laten opkomen, en die militie is te Pittsburg jammerlijk door de stakers te ruggeslagen. Ten gevolge daarvan heefede staking toen juist in Amerika zulke vreese- lijke afmetingen aangenomen. Men weet, dat 12 sta'ions verbrand en een 50 perse nen vermoord zijn. De schade, hier te lande geleden, komt er dus niet mede in vergelijking. Konden wij, dit wetende, nu met de schut terij beginnen Ik doe den geachten afgevaardigde, die dit denkbeeld van de schutterij opperde, nog buitendien opmerken, dat de schutterij verkiest, twintig of 30 treden op te klim men, gaat maar naast de trap staan en stijgt, al staande, zonder een stap te doen, vanzelf naar boveD. Wat was daar veel te zienZonder einde, zon men haast zeggen, is alles gedaan om een overstel penden indruk vau het geheel te geven. O, dat hoofdgebouw, wat is dat alles schoon en groot Hier ziet men de Industrial Courts'', waar men allerlei voorwerpen vervaardigt uit ivoor, glas, metaal, enz., en winkels er bij, waar men ze tegen grof geld kan verkrijgen. Daar ziet men weer een heele tentoon stelling van afgietsels van de beroemdste en minder beroemde beeldhouwwerken der wereld van schilderijen, van industrie-soort- brengselen. In een ander gedeelte weer vindt een beoefenaar der archeologie zijne gading: nabootsingen van verschillende bouwstijlen, een Egyptisehen tempel, Griek- sche en Homeinsche woonhuizen, een deel van 't inwendige van 't Alhambra (d. i. het Roode huis, een burgt van de vroegere Moorsehe Kalifen bij Granada in Spanje een betooverend, fabelachtig schoon ge bouw), binnenpleinen in Byzantijnschen en Gothischen en anderen stijlwie met deze dingen op de hoogte is, denkt soms een Atheensch woonhuis, of eene Italiaan- sche binnenplaats binnen te treden. Hier en daar staan ook standbeelden in overeen stemming met de andere voorstellingen, afgewisseld met groen en bloemen. We zagen er eindelijk ook nog het beroemde kanon uit Transvaal »de long Tom", waar de Transvalers zoo roemrijk hun dierbaar recht mee hebben verdedigd tegen deEngelsche bandieten-legers, eü ook ziet ons oog er a'leen gebezigd mag worden binnen de ge meente. En waarop komt het nu aan bij een spoorwegstaking Ie. Om politie hulp te verleenen, zoo die wordt ingeroepen, of om ongeregeldheden te voorkomen 2o. Om, wanneer de dienst gestaakt wordt, daarin van Rijkswege te voorzien, en om de spoor wegverbindingen, zoowel de binnenlandsche als de internationale, vrij te houden voor het vervoer van de postgoederen en per sonen. Is daarvoor nu alleen noodig het op treden van zekere militaire macht om de orde te handhaven Neendaarvoor is noodig het bezetten van de lijnen van Am sterdam, het centrum, tot de grenzen, en voorts militaire bewaking van de bruggen en van de stations op alle plaatsen waar een algemeene spoorwegstaking dreigt. Men moet hetgeen had kunnen gebeuren niet afmeten naar hetgeen op 31 Januari gebeurd is. Immers, op 6 April is het gebleken, dat het grootste gedeelte van het personeel beter ingelicht was en toen niet medegedaan heeft aan de staking. Maar wanneer de s'aking zich in Januari had uitgebreid, zou men verplicht geweest zijn alle lijnen te bezetten, en dan ware men niet geholpen geweest met de schut terij, want die mag met buiten de ge meente gebruikt worden. Ieder woet toch, hoe in Januari de passie om te staken bij het spoorwegpersoneel algemeen was, en terstond over heel het land zou zijn doorgegaan. Men had dus met de schut terij niets anders kunnen doen dan de stations bezetten, hetgeen bv. te Maas tricht zelfs niet eens mogelijk zou geweest zijn, omdat daar het station buiten de burgerlijke gemeente gelegen is. Daarom is het onmogelijk geweest voor de Regee ring om dit te doen, en had zij het ge daan, dan had zij daardoor geprovoceerd een uitbreiding van het anarchistisch avontuur, waarbij, vergeleken met hetgeen dan-gebeurd zou zijn,'het nu gebeurde kinderspel is. Door den heer Troelstra is gezegd, dat de Regeering de werkstaking heeft uitgelokt. Ziet hij dit nu pas in, of heeft hij dit ge weten vóór 6 April Is hij pas later tot de overtuiging gekomen, dan laat ik dit loopen, dan is het alleen een argument après c up uitgedacht om aan de Regeering met smart staan den wagen van President Kruger, solied als hijzelf. En 'k merkte mijnen tochtgenooten ophier is te zien een getuige van Engelands roofzucht, laag heid, onbetrouwbaarheid en schande Wat leefden die wagen en dat kanon voor ons Hollandsch oog 1 Nu begon eene wandeling door het 200 acres 80 H.A,) groote tuintje. Daar had men eenige zaken, di6 herinnerden aan Eails Court. Daar was ook een z.g. ivater- shoot, ik zou 't harst noemen de bootsprong en ook een Switchback, maar hieibij behoorde de looping-the-loop, d. w. z. dat de kar met ijzingwekkende vaart een slag om maakte, langs een dalenden en rijzonden weg met rails. Er was ook een dorp van Ashanti's uit Afrika, zwart als roet en bruin als choco lade of koffiedik. Eéa dier vrienden van Albion had een lengte, die, gepaard aan 's mans breedte, wel ontzag moest inboe zemen aan zijn vijanden. Ze hielden af en toe een optocht over de grounds van het paleis, om de talrijke bezoekers, van de belangrijkheid hunner tegenwoordigheid ter plaatse te overtuigen. Die optocht ging gepaard met de opwekkende nationale muziek, begeleid door de instrumenten, die evenals hunne eigenaardige kleeding en opsmukking, nogal nieuwsgierigen deed meeloopen. Een der zwarten, een welge dane dikkerd, keek mij in het voorbijgaan aan, alsof hij grooten lust had, mij op te peuzelen. Gelukkig we waren in het door en door beschaafde Engeland Anders had hij met mij eveneens gedaan, als En geland met de Transvalers. Er moest zich ook nog een baan hier bevindeD, voor lüieleï-weddrijden, D? prins van Wales een verwijt te maken. Maar is dit van den beginne af aan zijn overtuiging geweest, dat werkerlijk de strafwet-novelle het heeft niet geholpen, dat die verzacht is, men is toch doorgegaan een poging is geweest van de RegeeriDg om de werk staking uit te lokken, dan moet ik toch zeggen, dat de leiders geen groote q'iali- teit van beleid getoond hebben. Wanneer ik weet, dat ik uitgelokt word door een vijand, waaronder hier de Regeering ver staan moet worden, en ik weet, dat die vijand krachtig genoeg is om mij neer te slaan, dan vraag ikwat is er dan te denken van het beleid van het Comité van Verweer of van den heer Troelstra, dat hij zóó uitgelokt, in de val is geloopen Ik was zoo vrij, wanneer de heer Troelstra tegen de Regeering een zoodanig verwijt uitbreDgt, hem dan aan te toonen, hoe hij op zijn eigen standpunt, het recht om dat verwijt te maken, mist. Thans nog een kort woord over de quaestie dat de Regeering hier als redder zou ge poseerd hebben. In de Memorie van Ant woord is gevraagd, waar dit geschied is. Niemand heeft daarop tot dusver ook maar één bewijs aangevoerd. Welnu, de eeDige keer dat de Regeering eigener beweging daarover gesproken heeft, is in de sluitings rede geweest en in de Troonrede. In de sluitingsrede staat niets anders dan dit «Afzonderlijke vermelding vinde ten slotte de goedkeuring, door u verleend aan drie wetsontwerpen, tot welker indiening een bedenkelijke stoornis in het publieke leven aan leiding gat". Ik vraag, kan men het kalmer en be daarder uitdrukken, en wat slaat hier nu van iets dat door ons zou gedaan zijn Er staat alleen, dat er drie ontwerpen werden ingediend, en dit moest men natuur lijk vermelden. En in de Troonrede is niets anders gezegd dan dit/,dat de Regee ring dank bracht aan den ijver, waarmede zee- en landmacht zijn opgetreden; en dat zij in de tweede plaats mocht roemen in de nuchterheid van een groot deel van onze werklieden. H,Ik zeg het niet, maar doe toch de vraag is het soms, dat bij sommige leden van de Kamer de neiging bestaat om de ge beurtenissen van Januari en April te ba- gatelliseeren Men heeft gezegd, dat het nu Koning E lward opende haar eenige jaren geleden. Na wat rondgeloopen te hebben, vonden we die dan ook. Het was een ellipsvormige baan, eenige Meters lager dan de begane grond, met oploopende zijden, zacht glooiend. Daar zaten eenige duizenden toeschou wers zich te vermaken met den aanblik van twee matchers, wedrenners, die ieder vóór zich hadden twee «gangmakers" op één dubbele fiets. Wie zich niet interes seert voor dergelijke sport, ziet het aan, verbaast zich over de menschenmassa en over de vlugheid van twee poppetjes, die al maar ronddraaien, leestRayning zooveel mijl of zooveel rounds, in 3'A uur, Potts zooveel rounds, hetgeen op een ronddraaiend bord geschreven staat, schudt het hoofd over de hooge beschaving en de nuttige bezigheden en de herhaalde bijvalskreten en het handgeklap en gaat verder. Hier en daar is 't net, of men in een groot park loopt, met breede looverlanen, hoog opsprin gende fonteinen en gemakkelijke rustbanken. Tegen half 8 stroomde het volk naar het hoofdgebouw terug, waar een monster conceit moest gegeven worden door de vereenigde grootere en kleinere corpsen, die den heelen namiddag bij tusschenpoozen op het terrein van het Cristallen paleis waren bezig ge weest, het kunstgenot der duizenden en tienduizenden bezoekers te verhoogen. Ik geloof, dat er vijf muziektenten stonden en 't eene muziekkorps had 't andere niet gehinderd. Ontzaglijk groot was 't aantal staande en zittende luisteraars, die een reuzen-auditorium vormden voor het mon sterconcert. Toen wjj er aankwamen, waren de reeds aanwezige muzikanten aan een prachtig stuk bezig, na welks opvoering gebeurde een «politiek fortuintje" was voor het Kabinet. Ik heb van deze plaats niets te bespreken of dit juist ismaar men heeft dat uitgesproken, en nu mag ik toch vragen, of er juist deswege zekere neiging opkomt om, uit vrees voor de gevolgen bij de stembus, het gebenrde te bagatelli- seeren. Is dit nu zoo, dan is het de plicht, waar ik nameDS de Regeering sproek, met ernst daartegen op te komen. Daarbjj beroep ik mij bjj voorkeur weer op dengene, die in deze Kamer de leiding van het toen malig debat voor de stakers op zich heeft genomen, op den heer Troelstra, die, blij kens bladz. 938 van de Handelingen II, uit drukkelijk heeft gezegd op 10 Maart«Ik geloof, mijnheer de Voorzitter, dat de toe stand op dit oogenblik, zeer ernstig moet genoemd worden. Sedert 1848 is er zulk een gespannen politieke toestand in Nederland niet geweest; ja, het is zeer de vraag, of de toestand op dit oogenblik niet ernstiger is dan toen", en hij heeft op dezelfde bladzijde er op gewezen, dat er «een groote, diepgaande ontroering en beroering van een zeer groot deel van het Nederlandsche volk was ontstaan en een opvlammen van een revolutionnairen geest onder de Nederlandsche arbeiders, zooals die in Nederland nog niet was voorge komen", terwijl hjj ten slotte zeide, dat hij het niet voor onmogelijk hield, dat wij in Nederland een tijdperk van gewelddadige revolutie te gemoet giDgen. Zegt men nn, dat dit een geweldige overdrij ring van den toestand was, dan doe ik opmerken, dat de spreker zelf tegen de interpretatie van zijn woorden is opgekomen, wantbljj- kens bladz. 939 van de Handelingen II, heeft hij uitdrnkkeljjk hezegd«Wanneer nu zoo uitdrukkelijk de toestand is en ik meen die zonder overdrijving geschetst te hebben— dan komen wij," enz. Wij hebben hier dusniet tedoen met woor den die in opgewondenheid of bjj ondoor dachte improvisatie zijn gesproken, maar met iets, dat gezegd is na wikken en wegen, door iemand, die zonder overdrij ving zijn beeld van de zaak gaf. Waarom dit alles nu wordt aangehaald Omdat het Kabinet ook aansprakelijk is voor de orde in de toekomst. Wanneer bet is reeds vroeger door mij gezegd met groote stilte aangehoord op eens als uit de verte een ontzettend gebom, gepaard met ianfares gehoord werd aan den linker kant van het paleis en toen het naderbij kwam, verscheen een der muziekkorpsen, met militaire marseh op het tooneel en voegde zich bij de reeds ter plaatse aan wezige. Dit geschiedde evenzoo nog drie maal, nu eens van links en dan weer van rechts, met uitbundige toejuichingen van het publiek, tot ook een klein korps doedelzakken er bij kwam't waren de muzikanten der Hooglanders, wier instru menten bij ons dien naam dragen «doedel zakken" klinkt niet zoo mooi als clarinet, of «hobo," maar 't was toch eigenaardig En toen na eenige minuten alle muzikanten hunne zitplaatsen of staanplaatsen hadden ingenomen, begon de opvoering het be roemde «de heemlen vertellen' o God 1 Uw macht en eerevan Haydn. Majestueus klonken die tonen met stouten weergalm door het kolossale gebouw, en eer het stuk half afgespeeld was, ruischte, eerst heel zacht, dan van lieverlede aanzwellend, de melodie van veler lippen dat was een overweldigend moment En nu naar 't vuurwerkwaarvoor de toebereidselen reeds in den vroegen namid dag klaar stonden op het groote grasperk, vóór den ingang van het hoofdgebouw. Dat vuurwerk, die velerlei muziek, die groote menschenmassa zou men er niet alle dagen, ook niet alle weken aantreffen, maar 't was Augustus holidayden eersten Maan dag in die maand staat alle arbeid stil, ook de offices, de kantoren, zgn dan ge sloten. Dan is 't feestdag. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1