NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 45 1904. Dinsdag 12 Januari. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Kaar Wei voor esae veel. Buitenlandse!] Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zaterdag a. s. om 121/* uur zal te Middtlburg, Militair Tehuis, Nieuwstraat, een gewone vergadering van het prov. comité van A. R. K. V. in Zeeland gebonden worden, toe gankelijk, behalve voor de leden van het P. C., voor alle bestuursleden van Centrale- of Districts-kiesvereenigin- gen met adviseerende stem. FEUILLETON. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Rusland en Japan. Mandschoerije en Korea. Weken, misschien maanden lang houdt de dagbladpers zich bezig met de vraag Zal de oorlog tusBchen het groote Rusland en zich sterk ontwikkelende, maar kleine Japan uitbreken Uit den stroom van dagelijksche, drup pelsgewijze gegeveo, en elkander niet zel den weersprekende berichten, iets op te visschen is misschien voor onze lezers, die belang stellen in de wijzigingen of aan staande wijzigingen van de politieke wereld kaart, niet onaangenaam. Men wete dan in de eerste plaats dat Mandschoerije een vruchtbaar land is met ruim 10 millioen inwoners en Korea een prachtig gelegen schiereiland met 12 15 millioen inwoners. Nu heeft Rusland omvang en inwoners ge noeg om niet meer te begeeren. En toch be staat er naar de meening van alle deskundi gen, groot gevaar dat het er Rusland om te doen is Mandschoerije te annexeeren"en op Korea meer vasten voet te krijgen. Mand schoerije is ten deele onderworpen aan China en ten deele aan Rusland. Mand schoerije bekleedt tegenover China een eigenaardige plaats. Mandschoerije heeft China in 1644 aan zich onderworpen en nog steeds wordt China door Keizers uit het geslacht der Mandsehoes geregeerd. Maar de numerieke, zedelijke en intel- lectueele overmacht der Chineezen heeft op haar beurt gezegevierd. Korea is het eerst in 1653 door Hol- landsche zeevaarders bekend geworden, is zoo groot als Italië, levert granen, katoen, tabak, ooft en wijn. En als men nu de kaart van Azië raad pleegt dan zal men zien dat Japan, gele gen aan den Grooten Oceaan, vlak tegen- 4. Welhaast komt de broeder, die z'n laat- sten arbeid dezen week heeft verricht, ons weer ophalen, om ons te brengen eerst naar huis en dan naar Earl's Courtwaar we 't overige van den dag met ons vieren zullen doorbrengen, als we eerst eens genoten hebben van de flinke tafel van onze gulle gastvrouw. Naar Earl's Court met zijne tentoonstelling van brandbluschmiddelen en met zijne eigenaardige aantrekkelijkheden. Zóó stappen we Diet binnen de Poort, die toegang verleent tot het terrein, ge legen in het Westen, in Brompton,'t N.W. van Chelsea of we zien de enorme le zaal reeds waar de spuiten en ladders en allerlei andere bluschmiddelen te zien zijn. Wat was dat een buitenkansje voor een paar heeren, die ons opeens staande hiel den Ze zagen, dat ik brildeen onmid dellijk noodigden zij mij uit plaats te nemen op een stoel, vlak vóór een oogspiegel. Het kost nietsSit down, gentleman, without any obligationWe nemen hier kosteloos uwe oogen opIk zat reeds. De éón scheen de baas en de aüdere, met den titel van Professor, de bediende te zijn. De eerste zette den oogspiegel recht en sprak»Ga je gang, ProfessorMijn eene oog was zeer abnormaal en m'n bril deugde heelemaal niet. D« Duitsche pro fessor ried mij ten sterkste, een bril van hem te nemen. Een gouden voor 3 guinea's, een minder soortje voor 1 pond. En om dat ik 't was ik sprak Duitsch met prof. zou ik die voor :l/4 pond krijgen. Ik nam dien bril natuurlijk niet. Ik zag over zich heeft,gescheiden door de Japansche zee, Mandschoerije en Korea. In handen van Rusland, den meest ge vaarlijken buurman, voortdurend een be dreiging voor Japan, en voor Rusland zelf een prachtige bezitting aan de kust, uit gelezen voor vloot-station. Daar komt nog, bij dat, naar deskundigen voorzien, Rusland een Staatsbankroet te gemoet gaat. De Russische maatschappij steunt hoofd zakelijk, bijna geheel op den landbouw, en kan daarin onmogelijk de middelen vinden die noodig zijn om te voldoen aan de eischen van een modernen staat. Het machtige Rusland moet zich machtig ver dedigen en dus machtig wapenen, en voor zoover dat mogelijk is de cacono- mische ontwikkeling der beschaafde wereld bij houden. Eunstmatig is in de laatste twintig jaren de industrie gekweekt, met Staatshulp en Staatsgeld. Maar dat is onvoldoende. Naast pro ductie moet consumptie staan. Industrie heeft groote behoefte aan een afzet-gebied. Eu Rusland ziet in die twee buren, Mandsjoerije en Korea, een gewenscht debouchó. De millioenen aan een oorlog besteed, zouder, naar Ruslands meening, productief zijn door de ceconcmische winst. Maar nu ontmoet Rusland Japan op zijn weg. In handen van China is het gebied aan de overzijde der zee niet gevaailijk en niet schadelijk. Maar in handen van Rusland beide daardoor ontstaat de spanning die de pers alle dagen vragen doetWachter, wat is er van den nacht ginds in het verre Oosten 1 11 Januari 1904. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- tersclielde Vlissingen. Staat van vertraging in den treinenloop te Ylissingen van Vrijdag 1 Jan. tot en met Donderdag 7 Jan. 1904. 2 Jan. trein 11,44 aangekomen 12,10 4 11,44 12,04 7 8,52 9,08 7 11,44 11,55 Geen van deze alle had aansluiting. wel, dat de jood van dezelfde familie was, als die van Amsterdam en elders. Het speet hem hun klaarblijkelijk, dat ze me geen beteren bril dan ik had konden aansmeren Op een paar andere plaatsen in Earl's Court zagen we nog een dergeljjk stel gezichtskundigen en oogheelprofessoren. Toen bekeken we allerlei prachtige pompen en exlincteurs, groote en kleineverder weer in andere gedeelten prachtige winkels, schoone musea met o. a. vele beelden uit Assyrië, Babyion en Egyptezalen, versierd naar de wijze van die landen, enz., enz. Verderop kwamen we op een open terrein, waar vroolijk de muziek weerklonk uit een muziektent, waaromheen honderden menschen zaten en nog eens honderden liepen te luisteren naar de opvoering van prachtige stukken, door een muziekkorps in groot tenue. Daar voor was de Switch-back, eene eigenaardige nabootsing van de »Montagne russe op- en- neer- baan is misschien de beste vertaling van het Engelsehe woord. Men beklimt eene hoogte van eenige meters zet zich daar neer in een zware ijzeren kar, niet ongelijk aan eene automobile, de 6 plaatsen zijn spoedig bezet, voortdaar gaat men snel een hellend vlak af, langs rails, om aan de andere zjjde weer op te loopen door de vaart die het rijtuig eerst verkreeg. Nu gaat 't weer, na even een kleinen boog te hebben beschreven naar beneden, met een paar trappen, tot men weer stijgt naar de plaats waar men was ingestapt, en de vaart is afgeloopen. Wacht even hier is de beek door de grot. In stappen Een kunstmatige beek, met ver snellingen, sehietstroomingen en kolkjes voert u per bootje (6 of 8 personen te ge lijk) door het »hart" der aarde in een Was het dr. Kuyper niet, die eens in een minder eerbiedige bui dagblad-corres pondenten en interviewers vergeleek bjj dat stekende en stekelige goedje, dat de be woners der tropen tot in de binnenkamer volgt, de muskieten. Die pers-muskieten schijnen nu weder rijkelijk te gonzen om de deur van zeker hotel op den Boulevard Anspach te Brussel, waar dr. Kuyper tij delijk verblijf houdt. De deur bleef eenige dagen gesloten maar nu zeggen zij die zich voor een nieuwtje verhangen zouden, ingedrongen te zijn. En de een volgt den ander. De een vertelt dat een tol-unie tussehen Nederland en België doel der bijeenkomst is, de ander dat versterking van het Ne- derlandsch element op den voorgrond staat 6D een derde lacht niet dat douanen- rechten aan de Congo de stof tot onder handeling leveren. En wij gelooven dat evenmin Sieske de Vlaming als Klaas den O slander er iets van weten. Geen armoede en ellende, die het gevolg is van overbevolking, van gedrukte looneD, werkeloosheid of eenige andere maatschap pelijke wanverhouding kan vergeleken worden met de verschrikkeljjke ellende, die in het gezin van den dronkaard wordt gezien. Er bestaat geen maatschappelijke nood, die zoo dringerd om verwijdering roept als het onheil dat de drinkgewoonten te weeg brengt, omdat daarmede erfelijkheid gepaard gaat. De verwoesting door alkohol aangericht is onherstelbaar. De gebeurtenissen op het wereldtooneel en de verwachtingen voor de toekomst dringen het vroeger zeer onbekende Japan op den voorgrond. Japan is slechts sinds het midden der negentiende eeuw, evenals China bekend geworden en is een vruchtbaar land met warm-vochtig klimaat, iets kleiner dan Zweden en telt 44 millioen zielen. Dit bergachtig-vulcanisch eilandenrijk vormt een voorpost in het Oosten gelijk het Britsche rjjk in het Westen, welks tegenhanger het is. kwartier of 10 minuten. Nu eens zaeht- kens voortbewogen, dan weer snel vooruit schietende, gaan we door de soms donkere, soms met allerlei gekleurd licht verlichte, grot, hier en daar langs e:genaardige af beeldingen van vrooljjke uitzichten in dalen en op berghellingen, welke aan de wanden op geschilderd glas zijn aangebracht. 't Is heel eigenaardig en men zou gaarne wenschen, dat de vaart wat langer duurde. Daar blauwt weer 't daglicht en drie tellen later zijt ge uitgestapt. Weer wat anders Turken of 't echte zijn? bieden in hun landskostuum hun zijde en kant ten verkoope aan. Een professor zeker een neefje van den brille-professor wil den lief hebbers de toekomst voorspellen enfin 't heeft wel iets van een nette, fatsoenlijke kermis. Weer watEen bootje wordt aan 't eind van een grooten vijver tegen eene helling van misschien 15 of 20 meters opgetrokken, machinaal natuurlijk. Boven aangekomen, zetten 8 of 10 personen er zich in daar gaat 't langs rails vliegens vlug naar beneden, om aan 't eind der helling, nog eenige Meters van de wateroppervlakte af, te worden neergesmakt in een vijver,de matroos aan 't roer zorgt voor de juiste richting en brengt de lachende opvarenden eindelijk afvatenden naar den veiligen wal. Het scheen wel, dat de zucht, om zulk een vrij gevaarlijk tochtje te onder nemen, velen had aangegrepen »De ma trozen" hadden handen vol werk, om allen te bedienen. Voor een souper met heer lijke thee wist onze gids weer meesterlijk te zorgen en daarna liepen we nog langs allerlei ^tentoonstellingen", o. a. een dorp in Oeganda, met zwarten enz.een Arabisch Ook in Japan is geen eenheid van gods dienst. Confusius en Brahma worden ge volgd. Ia 1873 werd een proclamatie, in 1638 bekend gemaakt, herhaald, waarbij de godsdienst van Jezus als een slechte gods dienst in het geheele land verboden werd. Tegenwoordig wordt het Christendom on gehinderd toegelaten en kunnen vrij kerken worden gebouwd. De belangstelling in het Christendom steeg met de ambitie voor de Westersche beschaving die zeer sterk op den voor grond trad. Maar toen de voordeelen met de Wes tersche beschaving te verkrijgen minder bleken te zijn dan men had gehoopt kwam het „van vreemde smetten vrij" ook bij den godsdienst van Japan meer in eere. De vijandschap tegen het Christendom is verdweneD, maar ook de belangstelling is verminderd. En onder die verschillende invloeden is een echt Japansch Christen dom of het gejapaniseerd Christendom ge boren met deze dogma'sliefde voor het vaderland, trouw aan den Souverein, kin derlijke liefde voor de ouders, harmonie tussehen echtgenooten, eerbied voor de grijsaards en vereering d«fc dooden. De oorlogsgeruchten beginnen te zwijgen. Wel kwam het nog niet tot een vergelijk tus sehen Rusland en Japan,doch aan de zijde van laatstgenoemden staat wordt meer en meer zucht tot toenadering openbaar. Japan heeft nu zoo goed al3 besloten de onder handelingen met Rusland voort te zetten. Wel is hij niet voldaan over de door Rusland gestelde voorwaardenmaar hij acht zich ook niet gerechtigd de onder handelingen af te breken. Toch zal Japan, tot het uiterste gedreven, tegen krachtige maatregelen van verweer niet opzien. Dit weet Rusland ook wel, en het maakt hem voorzichtig. Bereids had al een gevecht plaats tus sehen een Russisch en een Japansch smaldeel in de buurt van Tsoesina (een eiland in de Broughton-straat). Dit zal nu wel geen casus belli (een geval waar een oorlogsverklaring op volgdn kan) worden kamp met kameelen en andere beziens waardigheden, en dan het omgekeerde huis. Dat was, naar men zegt, de Clown van de Parijsche Tentoonstelling. Een huis met 't dak, een puntgevel, naar beneden gebouwd, stoep en kelder naar boven hoog in de lucht de meid op de stoep poetsend en schrobbendde gordijnen 't onderst boven evenals de lampen, er ontbreekt nog maar aan, dat ook de be zoekers er op hunne hoofden in moeten klauteren, dat ging echter op de gewone wijze langs eene trap, naast den schoorsteen aangebracht. Voor een schelling mocht men opdalen tot boven in den kelder. Wij hadden van de meeste dingen, ook van deze »clown", genoeg aan 't uitwendige. Nu volgde nog het vQigantic Wheel", het reusachtige wiel. Zoo mag het wel heeten, ook: een reus onder alle mogelijke wielen der wereld lederen avond hadden we gelegenheid, het ding te zien uit steken boven alle huizen in het westen der stad. Telkens hadden we 's morgens of 's avonds, en dan verlicht, de heele week door gelegenheid uit te roepen, ter wijl we zaten boven op het dak van eene omnibus, of wandelden door de woelige drukte van dit deel van Londen »kijk, daar heb je 't wiel weerEen heelen schilling betaalt men om er op of liever in te mogen. Een ijzeren stelling, wel 50 Meter hoog, draagt de reusachtige as, eveneens van ijzer. De spaken zijn staven van kolossale afmetingen de dubbele band draagt een buitenste veertigtal op spoor wegwagons gelijkende, wiellooze wagens of kamers, ieder voldoende ruimte biedende voor een twintig zittende en een dertig staande wiel reizigers. We traden op de maar het teekent toch de wederzijdsche gezindheid. Het gerucht gaat dat Rusland onver wijld Mantsjoerije zal inlijven, zoodra Japan een protectoraat" over Korea mocht willen afhondigen. Wat wel waar kon zijn. Want, gelijk de lezer weet, hierom gaat het, of liever is het den twistzoekenden te doen. Intusschen gaat Japan voort zich te wa penen. De beide nieuwe Japansche krui sers, zoo pas vau Chili aangekocht en in. ontvangst genomen, vertrokken uit de Mid- dellandsche zee met verzegelde orders, na slechts vijf dagen tijd gehad te hebben voor hunne uitrusting. De twee gezagvoerders zijn Engelschen, evenals de meeste officieren, machinisten en matrozen. De snelheid van deze sche pen overtreft zelfs die van het beste Rus sische oorlogschip. Ook in Turkije, vooral in zijn Aziatisch deel, blijft de toestand ernstig. Ongeveer duizend gewapende Ar meniërs bevinden zich in het distriet Sasoen, welks hoofd en andere ambtenaren gevlucht zijn. De bekende aanvoerder Tranik voert bevel over de Armeniërs. Tewfik Pasja, de Tuiksche bevelhebber, is met verschei dene bataljons eD zes kanonnen te Musj aangekomen, waar groote ongerustheid heerscht, wijl men vreest voor een herha ling der gruwelen van 1894. Ook in Europeesch Turkije blijft 't smeulen. Maandag is te Ipek weer een christen- gendarme door een onbekend gebleven per soon doodgeschoten. Er is terstond een instructie geopend, maar er is geen'twijfel of de moord is een nieuw bewijs van het toenemen der Albaneesche beweging in het sandsjak Ipek en voor de noodzakelijkheid van het krachtig optreden, waarmede Sjemsi- pasj i dezer dagen is begonnen door een expeditie tegen den weerspansigen Alba- neezen-aanvoerder Bairam Hadeji. De Koela (versterkte woonplaats) van Bairam, te Novoselo in Djakovo, is door Sjemsi-pasja omsingeld en na vergeefsche sommatie in brand geschoten. Bairam zelf, drie zijner volgelingen en vier vrouwen zijn daarbij omgekomen zes Albaneezen gaven zich over. Aan Tuxksche zijde beliepen de ver liezen ééa gesneuvelde en drie gewonden. De Porte heeft de Russische en Oosten- rijksche gezanten intusschen weer op een stelling toe, waar tussehen een bureau is gevestigd. Daar stapt men in den ondersten »wagen", die echter straks de bovenste zal zjjn. Zie zoo, we zaten weldra. Enkele minuten verliepen, en we hoorden den wagen a'sluiten en de opstijging begon. Maar heel langzaam draaide het wiel en wij hadden weidra een heerlijk uitzicht op de terreinen van Earl's Court, waar alles prachtig schitterend verlicht was. Alle gebouwen en tenten, tot de muziek tent en de restauraties of tea rooms toe waren geïllumineerd. Wat was dat prachtig I En dan dat groote Londen, bij avond zich verliezend in alle riehringen in den verren horizon. Donker en breed verhieven zich hier en daar, de trotsche torens en kerken en cathedralen, tussehen schitterende rijen en gloeiende lichtpunten, waar hoofdstraten en pleinen gezocht worden. En steeds meer stegen we, haast onmerkbaar, tot we het toppunt hadden bereikt, d. w. z. eene hoogte, bijna gelijk aan die van de»Lange Jan" van Middelburg, Een medereiziger vertelde ook nog, dat toen voor enkele jaren het groote wiel nog maar enkele weken gedraaid had, de machine, die het om zijne as beweegt, op zekeren avond defect raakte. Er waren toen ongeveer tweehonderd mensehen in de gezamenlijke apartemonten, die verplicht waren, den nacht door te brengen, zwevend tussehen hemel en aardeWel te rusten Wat men ook beproefde, het wieltje wou niet draaien, vóór de morgen was aangebroken. (Wordt vervolgd.) —o—

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 1