Kerknieuws» Gemengde Berichten. <jie ons doet denken aan den man die een brief kaart verzond aan een koopman zend mij 10 kistjes sigarenen een P. S. er onder ik bon veranderd, zend ze maar niet. Iaimers nalat wij het bovenstaande ge schreven hadden, brachten de laatste dag bladen ons het nieuws dat alle oorlogs gevaar is afgewend. Er schijnt een vol komen overeenstemming verkregen, waar door de moeilijkheden die de O.-Aziatische crisis hebben teweeggebracht, zijn wegge ruimd. De laatste stap was een poging van de Chineesche regeoring een verklaring te verkrijgen nopens de staatkunde, die zij voornemens is, in de gegeven omstan digheden te volgen. Laat ons 't hopen Frankrijk vaart voort zijn vervolgings woede op de Rromsche Kerk en in haar op den Godsdienst en het Koninkrijk der hemelen te koelen. De regeering ging voor; en nu volgen natuurlijk de mindere goden. Reeds verbood hier en daar een vrijzinnig generaal aan zijne troepen om bijeenkom sten van katholieke vereenigingen bij te wonen. Intusschen staat te vreezen dat Frankrijk zich niet alleen wat zijn bianenlandsche, maar ook wat zijn buitenlandscke zaken betreft, in een wespennet begeven gaat. Gelijk toch Rusland op Korea en Mants- joerjje, en Engeland op Tibet loert, wil hij zjjn „invloedssfeer" over Siam uitbrei den. Reeds werd een troepenversterking naar Tientsin gezonden. Van andere zijde verneemt men echter dat de geschillen met Siam zijn bijgelegd. In verband met de oorlogszuchtige plan nen der Fransche regeering heeft de Duitscho pers zich bereids eenige vrjj oorlogszuchtige opmerkingen veroorloofd, die allicht tot een vredelievende stemming in Frankrijk zullen leiden. Duitschland heeft namelijk op Siam een zeer belangrijk scheepvaartverkeer, waarin het zelfs Engeland al overtreft. Engelands scheepvaartverkeer gaat dan ook ieder jaar zienderoogen evenveel achter- nit als dat van Duitschland toeneemt. Dat Engeland dit met leede oogen aan ziet, is te begrijpen. En nu fluistert men van geheime afspraken tusschen Frankrijk en Engeland, waaraan Frankrijk het recht ontleenen zou Siam in te lijven. En daarin zou Duitschland niet kunnen berusten. Het jaar 1904 zet derhalve wel in onder hot teeken van oorlogen en geruchten van oorlogen. Jafet zal wonen in Sems tenten. Deze zegen mag ons niet onverschillig zijn. Doch veel minder nog mag het ons koud laten, langs welken weg Europa tot de vervulling dezer voorspelling wenscht te geraken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuidhorn J. v. Giffen te Appingadam te Schiedam P. Bokma te Venendaalte Nij verdal Th. Doevendans te Elburgte Heilouw H. Bogers cand. te Werkendam te Oosterwierum J. A. Hoek cand. te Utrecht; te Andel A. v. d. Sluis te Dordrechtte Omme- landerwjjk J. Simplonius cand. te Santpoort. Aangenomen naar Hijlaard door W. Klaassen cand. {verbeterd bericht). Bedankt voor Lienden door J. W. Pieper te Nieuw Beijerlandvoor Obdam door W. Klaassen cand. te 's Boschvoor Wouterswoude door J. G. Knottnerus cand te Den Haagvoor Heinoo (O.) (toez.) door Chr. Hunnigher te Vlissingen. Geref. Kerken. Beroepen te Brouwershaven M. M. Horjus cand. te Medemblik te Bunschoten (B) R. P. Haan te Watergraafsmeer. Aangenomen naar Cubaard door W. J. Goedbloed cand. te Nieuwendijk. Bedankt voor Wolvega door P. Bos te Ten Boervoor Krabbandijke door G. Doekes te Heerase. Heinkenszand. Gekozen tot ouderling C. de Schipper (aftr.)als diaken C. Karelse (aftr.) en L. Kloosterman. 10 Jan. her stemming tusschen J. Dominicus en A. Vogelaar ^voor ouderling. Geref. Gam. Aangenomen naar Leiden door G. v. Reenen te Zeist. Onze Middelburgsche Corresp. schrjjft Het mistige weder der donkere dagen vóór Kerstmis heeft ons een paar nieuwe kennissen bezorgd. De Finland en de Pruisen. Photografiefe'n en prentbriefkaarten voor de ramen onzer boekhandelaars vertoonen ons de physionomie van deze ongedachte bezoekers, en hunne ligging. Liefhebbers van schetsen vertoonen hunne vrienden fijne aquarellen. De Finland is een eerste klassa stoom schip van de Red-StarAijn, dus een der beurtschippers AntwerpenNew York. Haar welk een beurtschip Een vrachttrein van 50 waggons is een kolossale, niet waar De grootste die go- vormd wordt. Welnu, een schip als de Finland kan den inhoud van 28 zulke vrachttreinen borgen. Had bovendien 640 passagiers aan boord en 150 man equipage. En dat, vooral de eerste klasse passagiers zich daar nu niet precies moeten behel pen, moge blijken uit het feit dat een kapper aan boord geëtaleerd is in een modern salon, een Wereldstad waardig. Ken salon met marmer en spiegels, met fnseermachines en odeurs. En ook uit het feit dat men boven een der hutten het woordje Printer leest, dat wil zeggen drukker. Hier wordt de cou rant, de courant van de Finland gedrukt, die iederen morgen vóór het ontbijt wordt uitgegeven. Het nieuws wordt aangebracht door draadlooze telegrafie. Van de rijke bibliotheek en de prachtige piano's tot tijdkorting aangebracht zal ik maar zwijgen, evenals van de Smyrna- tapjjten en de gummi-loopers. En ook dat er, zooals aan wijlen Farao's hof, schenkers en bakkors zijn. Vijf dagen lang zat de Finland op een plaats waar een schip evenmin thuis be hoort als een viseh op een hooizolder. De passagiers werden per spoor vervoerd en om het schip vlot te krijgen kwam een vloot van helpers aanzetten. Zeven, acht, tien sleepbooten en een paar zandzuigers. Een stalen tros, (band) wordt rondom het achterschip geslagen en klemt het schip als 't ware tusschen dien band een arm dik. Als paarden voor een wagen zet men aan, en niet zelden, ook ditmaal, knapt de stalen tros als glas. Het gevangen stoomschip zelf zet de schroeven in beweging, maar een lichaam zoo zwaar en dan op een zoo weinig gljj- baar element als zand, biedt weerstand aan de krachtigste pogingen. Dan moet de lading worden gelost en moeten de zandzuigers aan 't werk. Aan beide zij don van 't schip wordt een krachtige machine gezet, die eerst het zand wegzuigt en dan 700 a 800 meters weg spuit met daverend geweld. Dan vormt zich een geul en het schip, als 't goed gaat, zakt gelijkmatig. Hec lossen helpt ook. Het schip wordt lichter en de zand bodem minder compact, en met alle krach ten wordt het schip verlost van het element dat het zijne niet is. Zoo ging het de Finland na vijf dagen arbeid s. De Pruisen, een veel kleiner schip de Finland is een viermaster, de Pruisen een tweemaster had tweemaal vijf dagen arrest. Als ge de kaart van Walcheren voor u legt dan zult ge ontwaren dat het strand bij Zoutelande een flruwe bocht maakt. Tusschen strand en zandplaat is een doorgang, goed betond en bebakend, maar wat helpt dat den zeeman als 't donker is van mist? In die flauwe bocht raakte de Pruisen aan den grond. Men ging voort met lossen, en was zoo gelukkig Ziterdag het schip te kunnen vlot helpen. Sleepbooten en lossen alleen moesten het doen, want met zandzuigers kan men daar, om de nabijheid en het gevaar voor de duinen, niet werken. Zoo was Zoutelande in plaats van Oost- Afrika zij 'tnood gedwongen de tijde lijke verblijfplaats van de Pruisen, en deze onze nieuwste kennis geworden. Goes. Gisteren werd een zeer eigenaardig huiselijk feest gevierd, in het SVeeshuis, waar mejuffrouw G. J. ten Cate sedert 25jaar werkzaam is als onderwijzeres in de hand werken. Het bestuur liet dit jubileum niet onopgemerkt voorbijgaan, daar heeren Re genten en dames Regentessen vergezeld van den heer secretaris-penningmeester haar een officieel bezoek brachten. De voorzitter de heer A. Dekker Johz. wenschte mej. C. geluk met haar zilveren feest, en herdacht in dankbare en gevoelvolle woorden wat zjj gedurende al dien tijd voor de inrichting is geweest. Haar tactisch optreden, haar toewijding, hare nauwgezette plichtsbetrach ting, haar uitnemend onderwijs, waren alte- maal redenen voor het bestuur om op een dag als deze met hooge waardeering dien arbeid te gedenken. De belangen der onder mej. ten Cate gevormde weezen wer den ernstig door haar behartigd, zoodat reeds onderscheideno eene eervolle positie in de maatschappij innemen, terwijl zij ook voor weezen die het weeshuis reeds ver laten hadden, onvermoeid werkzaam was om haat lot te verbeteren. De voorz. uitte den wensch dat mej. ten Cate nog geruimen tijd in staat zal zjjn, om hare belangrijke diensten aan de inrich ting te wijden. Mejuffrouw t. C. dankte aangedaan voor dit blijk van waardeering, waarmede na een kort, gezellig oponthoud, deze plechtig heid eindigde. Middelburg. Naar wij vernemen zal het onderzoek naar de militaire bekwaam heid en lichamelijke geoefendheid der lotelingen der lichting 1904 plaats hebben op 7 en 8 Jan. a.s. te Middelburg en op 12, 13 en 14 Jan. d. a. v. te Goes, en wel ten overstaan van de Commissie, reeds vroeger door ons genoemd. 's-Heer Arendskerke. De Nieuwjaars collecte alhier heeft opgebracht f173 75. 's-Heerenhoek. De Nieuwjaarscollecte heeft hier opgebracht de som van f 160.05. Heinkenszand. Sedert 14 Nov. is bij de militie te Zutfen een soldaat B. M. den dienst ontloopen en heeft zich op Z. Beveland opgehouden. Zaterdagmorgen is door de politie niet ver vau eene hofstede alwaar men hem gesnapt heeft een pakje kleeren gevonden. De politie heeft hem naar Middelburg vertransporteerd. Qrijpskerke. De bevolking dezer ge meente daalde in het vorig jaar van 920 tot 917. Meliskerke. De bevolking dezer ge meente klom in 1903 van 607 tot 619. Bruinisse. Een droevig voorval ver vulde in onze gemeente de gemoederen aan den avond van den nieuwjaarsdag. Reeds op den eersten dag des jaars werd een jongeling in de kracht zijns levens bij zijn ouders thuis gebracht als lijk. Des namiddags vol levenslust heengegaan met zoovolen om op het ijs vermaak te vinden was daar aan den avond een slachtoffer ge vallen van het gevaarlijke, zoo verleideljjke genoegen. De 21-jarige J. Bal kwam op de schaatsen naar de uitspanningsplaats op de Weel en zag niet, door het reeds duister wor den misleid, dat er een wak, hetwelk door eenden was opengehouden, voor zijn voeten opdoomde. Kameradon die achteraan kwa men zagen hem liggen en probeerden dade- ljjk, door zelf te water te gaan, hem te red den, doch helaas op de vraag hun een hand te reiken klonk hetik kan niet meer en weg zonk de arme in de diepte. Met een sloep was men dra bij het wak en haalde men hem op, maar tevergeefs. Het leven was geweken. Deze treurige gebeurtenis wekt aller deelneming temeer daar de omge komene, arbeider van beroep, als een uit stekend oppassend jongmensch bekendstond. Bruinisse. Kort na het nog versch in het geheugen liggende ongeluk bij den storm van 11 September 1.1. werd door eenige kameraden van de toen zoo droevig omgekomenen een comité gevormd om te tnchten een monument te plaatsen op het graf van de twee jongemannen die op één dag opgevischt, tegelijk in één graf be graven wierden. Het plan vond dadelijk instemming en thans,Zaterdagnamiddag kon het gedenkteeken, dat dezer dagen was geplaatst, onthuld worden. Een groote schare was bjj de plechtigheid tegenwoordig. Namens het comité werd door den heer G. Jumelet het monument aan de fami- liën der omgekomenen opgedragen. Daarna hield ds. Waardenburg een toespraak en na dien ds. De Jager, beiden herdenkend in ernstige taal de vreeselijke ure op dien voor Bruinisse en zoovele andere plaatsen noodlottigen dag. Niet om den mensch die zoo nietig is maar om de majesteit van den God van ons leven te gedenken is dit gedenkstuk hier opgericht. Leere het ons steeds te gedenken aan de nietig heid van ons leven en zij het een opge richt teeken om ons te doen bedenken dat wjj elk oogenblik bereid moeten zijn om te verschijnen voor Hem die ons leven in Zijne Hand houdt. Diep aangedaan ver liet men den doodenakker. Het gedenk teeken is sober van vorm en inschrift. Aan de voorzijde der ongeveer 2 M. hooge zuil leest men de namen der omgekomenen met de dagteekening van hun geboorte en de korte doch veelzeggende woordenZij verdronken 11 Sept. 1903. In het bovenste gedeelte der zuil leest men de woorden >en de zee gaf de dooden die in haar waren". De »Preussen" kwam te Vlissingen op de reede voor anker en nam de geloste lading weder in. Het schip is geheel onbeschadigd. Waarde. De heer J. van Dijk, benoemd gemeente-veldwachter alhier, heeft den militairen dienst als onder-officier verlaten, onder behoud van een pensioen groot f 302, en zal vermoedelijk 9 Januari a. s. in dienst treden. Gedurende het jaar 1903 zijn met de mailbooten der maatschappij >Zceland" vervoerd ruim 10.400 passagiers, slechts een klein nadeelig verschil met 1902 aan- toonende. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaande- ren O. D.Hot gaat den veesmokkelaars hier aan de grens in de laatste dagen niet naar den vleesche. De Oudejaarsavond werden in de nabijheid van Zuiddorpe door twee douanen van de brigade te Koewacht acht zware varkens, alsmede twee paarden en karren in beslag genomen. De ambte naren hadden zich als arme lui verkleed en zwierven met een zak onder den arm in het bosch, waar de smokkelaars voorbij kwamen. Op Nieuwjaar zijn in de nabij heid van de Belgische gemeente Selzaete 7 runderen aangehouden, welke een waarde hadden van ca. 3000 francs, terwijl de vorige week in de nabijheid van Overslag oen zestal varkens, die frauduleus in België ingevoerd werden in beslag werden ge nomen. Een inwoner van Domburg, die met zijn hondje aldaar in het bosch wandelde, zag een, vermoedelijk verdwaalden, roer domp. Hij volgde den vogel en deze, klaarblijkelijk daarop niet gesteld, draaide zich om en wilde zjjn achtervolger aan vallen. Deze sloeg daarop het dier met zijn hondenzweep dood. De in deze stre ken zeldzaam voorkomende vogel meet van vleugel tot vleugel 1.05 meter en is een •zeer mooi exemplaar. {M. Ct.) Van de leden der provinciale staten treden dit jaar af in de kiesdistricten Middelburg: v. d. Meer, de Veer en Wis boom Verstegen. VlissingenLoois en v. Lijnden. Zierikieev. d. Have, v. d. Lek de Clercq en Fokker. TholenHollestelle en Bolier. Goesden Boer, de Jonge, Lucasse en Kakebeeke. Sluis: de Smidt, v. Dam en Hennequin. Buist: Moerdijk, v. Rompu, v. Waesberghe en Dumouleyn. Van de gedeputeerden treden af de heeren de Jonge, Fruyiier en v. Rompu. Voor de Gemeenteraden treedt niemand af, dan te Burgh, Duivendjjke, Ellemeet, 's-Heer Abtskerke (de heeren Willemsen, Minderhout, en Harinck), Overslag, St. Phi- lipsland, Renesse, Serooskerke (S.) en Water landkerkje. De Tweede Kamer treedt, zonder bij zondere omstandigheden, pas in 1905 af. Een heer te Rotterdam die met zijn neefje en den koetsier in een hitte wagen uitgereden was trof Dinsdag op den 's Gravenweg het ongeluk dat zijn paard, een oude harddraver, don mooien rechten weg ziende, er van door ging. Hij gelaste zijn koetsier er uit te springen, hielp er toen zijn neefje uit, en verliet toen zelf het rjjtuig doch hij kwam daarbjj zoo onzacht tegen een boom terecht dat hjj aan her senschudding bezweek. De vrouw te Ede die wegens abortus ernstig ongesteld was is overleden, hierdoor vervalt de voor naamste getuige in het strafgeding wegens het levend begraven van haar pasgeborene door haar man in een beerput. Te Haarlem viel een 3-jarig knaapje in een emmer met kokend water en bezweek aan do brandwonden. Voorbijgangers merkten in het Spaansche Vaartje te Haarlem het lijk van een man. Zijn hoed lag op het jjs. Dadelijk word de noodige hulp er bij gehaald en een der omstanders herkende in den verdronke den 28 jarigen bierbot- telaarsknecht. Wat het ongeval te droe viger maakt is de omstandigheid, dat de man dien dag in het huwelijk zou treden. Us eischt menschenvleesch Te Nieuwer- schans verdronk een 19-jarige jongeling bij het schaatsenrijden te Nes zakten twee kinderen van een molenaar in een ringvaart door het jjs en verdronken te Weert zakte een knaapje op schaatsen door het jjs en kwam niet meer boven te Drunen verdronk een schaatsenrijder; te Sneek een tienjarige knaap te Gorinchem een 13 jarige jongen op het Steenenhoeksch Kanaalte Nieuwen- hoorn zakte oen 25-jarigo koopman door het ijs van de gracht om het Fort, en daar er niemand aanwezig was om hem te heipon, verdronk hijzoo verdronk ook een schaatsenrijder te Maarsenen een te Warga, waar drie jongens door het jjs zakten, en slechts twee konden ge red worden zoo ook een te Neder- horst den Bergenz. enz. Inbraak in eigen fabriek. Nair de ge vangenis te Assen is overgebracht een sigarenfabrikant te Diever, die in staat van faillissement verkeerende, inbraak pleegde in zijn fabiiek. Te Fleringen (O.) liet een timmer man een gekortwiekte boschfazant losloopen. De vogel was indertijd gekocht te Reuttum, drie kwartier van daar. In een gesloten mand was hjj naar Fleringen vervoerd. Toen de vogel een paar dagen had losgeloopen, was hij verdwenen. Het bleek spoedig, dat hij weer zijn vroeger hok te Reattum_had opgezocht. De heer H. J. Hana, de bekende ver taler van vele Chr. werken, is plotseling te Amsterdam overleden, oud 57 jaar. Dr. Keuchenius te Scheveningen is benoemd tot directeur van Veldwijk. Hij nam de benoeming aan, gaat nog eenige maanden ter voorbereiding naar het buiten land en treedt 1 April, a. s. in functie. Van een mogelijke benoeming tot directeur van Meerenberg is geen sprake geweest. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Hellevoetsluis c. a., A. van der Vliet, ontvanger derzelfde middelen te Sas van Gent c. a. Door den heer v. d. Loovoren is tegen de heeren v. d. Schoot en Rap makers (lid der Tweede Kamer) een weddenschap aan gegaan, om per hondenkar, bespannen met drie honden, binnon 24 uren van hier naar Amsterdam te rijden. De weddenschap bedraagt f50 en zal bij gunstig weder, binnenkort plaats hebben. (fl. C.) Door rijksambtenaren zijn te Bergen op Zoom bjj verschillende winkeliers duizenden kilo's suiker in beslag genomen. Een jongeling uit de gemeente Scho- terland was naar Duitschland gevlucht, wjjl bjj hier tot gevangenisstraf was ver oordeeld. Deze week overleed zjjn broeder en in alle stilte aanvaardde hjj de reis naar zjjn vroegere woonplaats, om het ljjk zjjns broeders te zien. Hjj had buiten de waakzaamheid der Nederlandsche politie gerekend, want vóór hjj zjjn vroegere woonplaats bereikt had, werd hjj aange houden en gevankeljjk naar Heerenveen overgebracht. Te Pretoria was vorig jaar een vrjj gymnasium opgericht, onder leiding van dr. Reinink, een Hollander. DeAfrikaan- ders schijnen echter van meening te zjjn, dat aan een school, aan het hoofd waarvan een Hollander staat, geen goed onderwijs in Alrikaanschen zin kan worden gegeven. Daarom werd een andere inrichting, in concurrentie met de Engelsche scholen voor hooger onderwijs opgericht, de Eendrachts- school, en het Vrije Gymnasium is nu daarin opgegaan. Dr. Reinink heeft er in toege stemd naar de Eandrachtsschool over te gaan, als gewoon leeraar, maar onder beding, dat hjj bjj het geven van zijn onderwijs in de oude talen geheel onafhankelijk zal zjjn. In het Christelijk Schoolblad zet dr. Reinink de zaak uiteen. Hij voegt er aan toe Er bestaan in de Kaapkolonie scholen, die de leerlingen brengen tot het matriculatie- examen der Kaapsche universiteit; daarna gaan zij over naar een eollege, dat opleidt voor de hoogere examens. Het plan bestaat, dat na een paar jaren ook hier een splitsing zal plaats vinden en dat de hoogere afdeeling geheel zal afgescheiden worden van de lagerehet ma- triculatie-examen vormt de beste grens tusschen beide afdeelingen. Wie weet echter, hoe over een paar jaar hier te lande de onderwijs-toe- standen zullen zijnook op dit gebied kan men niet ver vooruitzien. Trouwens, de onder handelingen met de regeering om tot over eenstemming en samenwerking te komen, zijn nog steeds gaande. Dat de nieuwe school veel leerlingen zal trekken die nu nog op de staatsschool gaan, acht dr. Reinink zeker. Zelfs kinderen van Eogelschen zullen komen, denkt hjj. Over het staatsonderwijs is men in Transvaal lang niet tevreden. De ramp van Chicago. Hartverscheurende mededeelingen komen omtrent deze ramp, waarvan wjj in ons vorig nummer al melding maakten. Men ijst over het lot dezer arme slacht offers ruim 700 in getal, meest vrouwen en kinderen die zoo van de schouw- burgpretindeeeuwigheiJgeworpen werden en dat zeker wel door onvoorzichtigheid van den architect die het gebouw niet practisch inrichtte, wat brandgevaar aangaat, en van de directie die ontplofbare stoffen in't ge bouw aanwezig had op 't oogenblik der voorstelling. Het Iroquois Theatre was eerst kort ge leden geopend, en gold voor een der grootste en best gebouwde in de Unie. Het had een grooten voorhal, breede trappen voor de dure rangen en een foyer van 20 bjj 25 meter oppervlak. Het was voorzien van electrische liften in het gedeelte waar de kleedkamers zich bevonden. Woensdagmiddag werd »Blauwbaard" vertoond, een groot spectakel pantomine, vooral voor de jeugd. Het eerste bedrijf was afgespeeld en een dubbel »octet" was opgetreden met een lied waarbij maanlicht behoorde. Het schijnt dat het toestel met calcium-carbid, dat hiervoor gebruikt werd, omviel. Hoe dit zij, plotseling klonken de kreten »brand!" De spelers vluchtten naar alle kanten. In de zaal ontstond een ver schrikkelijke verwarring. Alle toeschouwers rezen, sprongen van hun plaatsen, wierpen zich van het balkon in de zaal, wrongen zich naar de uitgangen. Het asbest-scherm werd neergelaten, maar bleef halfverwege steken en geweldige vlammen begonnen van het tooneel over de hoofden heen te slaan, in een oogwenk de zaal met rook vullend. Een groot geschrei, gebrul bijna, mengde zich in het geknetter der vlammen. De toeschouwers der eerste galerij zagen zich opgesloten de weg was versperd door de bezeten menigte beneden, die zichzelf samendrong en maar niet verder kwam. Zij worstelden met de kracht der wanhoop, maar slechts weinigen Blaagden erin zich een weg te banen, en toen de brandweer in de zaal was gedrongen en de eerste gaanderij bereikte, vond zij tal van lijken geheel verkoold rechtop tusschen de zit plaatsen. De verschrikking steeg ten top toen de beide gasreservoirs sprongen en de vlammen het geheele theater in gloed zet ten. Sommigen stikten, anderen geraakten onder den voet en kwamen zóó, jammerljjk, om er waren er die uit de vensters spron gen en armen en beenen brakenweer anderen waren over de balustrade in het orkest gesprongen en hadden daar den dood gevonden. Men ontdekte, op de eerste verdieping, een kind, dat doodgetrapt was er moeten onderscheiden personen zoo om gekomen zjjneen groot aantal toeschouwers waren meisjes en kinderen van acht tot twaalf jaar. Het verlies aan menschenlevens was het grootst onderaan de trappen van de balkons. Daar lagen de lijken vier meter hoog. Ze werden zoo snel verwijderd als in den verstikkenden rook, die de gangen vulde, mogelijk was. Velen hadden krabben in 't gelaat en verscheurde kleederen. Een twaalftal vrouwen en mannen, wier gelaat en handen verbrand waren, werden spoedig naar een apotheek in de buurt vervoerd. Op alle raderbaren in de stad werd beslag gelegd alle hospitalen waren in korten tijd geheel vol. Bij menig ziekenhuis moesten wagens vol lp ken worden teruggezonden, omdat er geen plaats meer was. Kantoren, magazijnen, calé's werden toen als tijdelijke doodenhuizen gebruikt. De gewonden wer den op den grond, op stoelen en tafels gelegd. Dadelijk werden groote hoeveel heden dekens, verbandlinnen en watten aangevoerd. Een kwartier na het uitbreken van -den brand bevonden zich reeJs 15 geneesheeren en een aantal verpleegsters ter plaatse. Was de ramp zonder voorbeeld in de gsschiedenis der stad nooit is bjj eenig groot onheil ook zoo snel hulp gebracht. Miss Plamandon, die met hare familie in eene loge zat, zegt dat toen men het publiek tot kalmte aanzette, zij in de zaal keek en opmerkte hoeveel vrouwen en kin deren er aanwezig waren. Juist toen het publiek op de balkons opstond en vooruit- drong om beter het vuurwerk te zien, werd er geroepenBrand Toen werden allen aangegrepen door panischen schrik en ont vluchtten als zinneloozen het gevaar. Er waren weinig mannen in de zaal, maar verscheidene zag ik vrouwen en kinderen ter zjjde slingeieu. Ik zag, zegt zjj.eene menigte kinderen onder den voet trappen, om niet meer op te staan. Op het balkon was het tooneel onbeschrjjfeljjk. 't Was eene groep menscheljjke wezens die met elkaar vochten. De snelheid waarmee het vuur zich verspreidde, was onbeschrijfelijk. Toen Miss Plamandon met haar gezelschap vluchtte, veelal over de gevallenen heen, zag zij veel mensehen bezwijmen, toen zij op 't punt stonden den uitgang te bereiken. Een van de meest dramatische too- neelen gebeurde voor de oogen van het verschrikte pnbliek op straat. Een aantal personen waron er in geslaagd een venster te bereiken, waar de éónige reeds geplaat ste brandladder was vastgemaakt. Er waren er omtrent twintig, allen in een ongeloof lijken toestand van opgewondenheid, zoodat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1904 | | pagina 2