NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 38 1903, Vrijdag 25 December, 18e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISGH RECLAMES. Gemengde Berichten. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Zij, (lie zicli met 1 Jan. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De maag van Lodewijk XIV. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p. 0,95. Enkele nummersi 0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 24 December 1903. De Nieuwe Prov. Gron. Crt., onze opmer kingen in zake de te verwachten groote bestelling van witte dassen in 1905 bea mende, voegt er bij «We zullen vergast worden op mededee- lingen van heeren, die een kerkorgel cadeau gaven; die hun kerk getrouw bleven; die ouderling of diaken zijndie bestuurslid zijn van den Protestantenbonddie in de binnenkamer een psalmversje zingen of ook wel bidden, enz. enz. We verwachten, dat ook de S. D. A. P. al eenige Friesche predikanten aan 't werk heeft om preeken te vervaardigen in den geest van de leerrede over Jacobus 5 vers 1 tot 4, die door Sheldon II in Veendam werd verspreid ter aanbeveling van de can- didatuur Troelstra. Er zullen door deze partij wel een voorraad strooibiljetten klaar gemaakt worden, zooals die in Juli 1901, waarin stond: «Hoort een predikant, die in volle oprechtheid des harten vasthoudt aan 'tGelool!" Ea die predikant was Ds. Van der Heide, die ook al de candidatuur Troelstra kwam aanbevelen. Of, wil mon het kort uitgedruktaan den bekenden kinderboom hangen de kin dertjes en zingen «Pluk mijn, pluk mijn, ik zal altjjd zoet zijn." Aan den eandi- datenboom, geteekend door «Vooruit" in 1901 hingen de Kamercandidaten en zongen: «Pluk mijn, pluk mijn, 'k zal altijd sociaal zijn." En in 1905 zullen de candidaten aan dien boom zingen «Pluk mijn, pluk mijn, ik zal altijd vroom zijn." 't Is goed, dat we dit nu reeds weten onze mannen kunnen zich dan alvast wapenen tegon die mode- en stembus-vroomheid." Een man die stelselmatig oppositie voert tegen het beleid in onze partij, die gelijk de Zeeuwmeenen wij, onlangs schreef, mot den glimlach van spot op het gelaat en met aller lei «aardigheden" het Chris telijk ministerie aanvalt Aldus de Slandaard in haar Kamerover zicht van heden. Mogen wij do Standaard vorzoekon aan haar lezers meo te doelen dat do Zeeuw iets dergelijks omtrent don hoer Staalman niet gezegd heeft. De ^rompslomp"-wet. Onder het vorig Ministerie kwam ons lieve vaderland te kwader ure aan Mr. Borgesius' veel besproken leerplichtwet. Met de meerderheid van ééne stem. Onberispelijk was deze dwangwet niet. Niemand in den lande trekt dit meer in twijfel. Ook niet de vader van dit maaksel. De administratieve omslag is enorm, het proces is verschrikkelijk traag, en hoewel de wet eenerzijds het schoolgaan bevor derd, eiseht zij tevens zoovele bezigheden van onderwijzers en schoolopzieners, dat er schade voor het onderwijs uit voortkomt. Dr. Kuyper gaf dat onbewimpeld te kennen, en sprak over den «rompslomp", dien deze wet geeft. Nu vroeg Mr. Borgesius aan de Regee ring, of zijn kindeke niet wat kon worden verbeterd, of liever of zijn wet niet eenigs- zins kon worden gewijzigd. Dat gaf aan Dr. Kuyper eene keurige gslegenheid om Mr. Borgesius er allerver- makelijkst tusschen te nemen. Immers juist had Mr. Borgesius eenigen tijd geleden over Dr. Kuyper's,«peuteren" aan wetten geklaagd. Wat zei nu onze Premier in antwoord op Borgesius vraag Dit: »Hij heeft mij onlangs zoo duidelijk doen voelen, dat het peuteren in een ingewikkelde wet uiterst gevaarlijk is en ik er weinig slag van had, dat ik er inderdaad bang voor ben, dat, als ik met een voorstel kom, de geachte afgevaardigde min of meer gekwetst zal zijn, dat ik in het schoone gebouw van zijn wet eenige misplaatste deelen wil aanbrengen, en gevaar loop dat hij dan zal zeggen, dat ik dat gebouw bederf." De heeren Kamerleden schaterden van het lachen. Behalve Mr. Borgesius, de schepper van dit zeldzaam kunstgewrocht, zelf. En Dr. Kuyper ging nog even schalks verder, met te zeggen, dat hij dus «huiverig" was en voordat hij de hand aan zoo'n wet legde, er eerst nog eons goed over wilde denken. Mr. Borgesius achtte het geraden over zijn prachtige leerdwangwet verder te zwijgen. Dat was maar het beste ook. Rotterd ln Eet Volk kon man dezer dagen de volgende cynische ontboezeming lezeD. Wij meenen van Mevrouw Roland H.lit: Misschien heeft Mr. Aalberse gelijk en zul len wij onze sociaal-democratische snoodheid eeuwig boeten hiernamaals. Maar hij had ongelijk toen hij beweerde, dat de sociaal democratie ons ook op aarde ongelukkig maakt. Integendeelzij maakt ons allen tot blijmoedige menschen, wat men ons ook aan doet, ons leven lang. En dat is óók wat waard, niet waar kameraden Laten de minder-doordenkende „kame raden" in de S. D. A. P. niet te vast ver trouwen op deze woorden. Immers ten vorigen jare schreef een der beste propagandisten uit die partij in schoone taal iets dergelijks. Deze fiaré strijdster voerde hare «ka meraden" mee naar de berghoogten van het ideaal waar zij hare banier geplant had. Van haar standpunt kon gerust gezegd worden dat was geloofstaal. En zie slechts enkele weken later haalde men het lijk dezer eerbiedwaardige idea- liste op uit een vijver in het Vondelspark. Met een moedeloos afscheidswoord aan haar man en de partij die zij liefhad, had zij te voren bekend gemaakt waar men haar zou kunnen vinden. Niet op de berghoogten der sociaal-de mocratie maar op de rots Christus alleen is de sterveling, ook bij zijne worsteling om e'gen bestaan en om het goede voor zijn naaste, veilig. De godzaligheid is een groot gewiD, met vergenoeging, hebbende de beloften des tegenwoordigen en des toekomenden levens. Eenige jaren geleden werd in een Duitsch blad beweerd dat»het drankgebruik het gevolg is der ellende, en eerst dan zal verdwijnen als er een einde zal zijn ge komen aan de maatschappelijke wanver houdingen." Op deze bewering antwoordde dr. Bunge, professor in de physiologische chemie aan de Universiteit te BazelDe vraag of 't voor den armen handswerkman beter zou zijn om terstond te breken met de drinkgewoonten, of om daarmede te wachten totdat de maatschappelijke toestanden ver beterd zullen zijn, deze vraag kan door niemand beter worden beantwoord dan door hen die er de proef mede genomen hebben. En zulke arme arbeiders zijn er bij millioenen. Het aantal van hen, die in Amerika als geheel-onthouders zijn opgetreden, bedraagt 10 millioen, in Engeland 5 millioen, ook hebben in de Skandinavische landen eenige honderdduizenden zich bij hen aangesloten. Voor het meorendeel behooren al deze geheel onthouders tot de lagere, niet be middelde, arme volksklasse, en als men nu de vraag tot hen richt, of ze iets hebben opgeofferd, of ze iets ontberen is hun eenparig antwoord Ons ontbreekt niets Wij kunnen slechts spreken van winst, wij hebben gewonnon aan lichaamskracht, aan levenslust, en genieten meer geluk en moer vreugde. Ware dit anders dan zou het voorbeeld der geheel onthouding niet zooveel navolging vindeD. Het is een niet te loochenen feit, dat het aantal geheel onthouders steeds toeneemt op alle plaatsen waar eene vereeniging in het leven treedt. Een stilstand of achteruitgang in de geheel-onthouders bewegiDg is nog nergons waargenomen of voorgekomen. In Finland, dat ongeveer twee millioen inwoners heeft, hebben alle gemeenten, zonder eenige uitzondering, den handel in alkohol verboden, en ook zijn bjjna alle branderijen opgeheven. Daar is dus de alkoholramp verdreven, en dat onder een bevolking van twee miljoen, en niet door «wijzigiDg der maatschappelijke toestanden", maar doordien het Finsche volk de zede lijke kracht bezat om de bron te stoppen die zooveel ellende uitstort. In 1903 zijn onder meer overledon Vorst Alfred van Stolberg, Aartsherto gin Elisabeth van Oostenrijk, Koning en Koningin Alexander en Draga van Servië. Prins Julius van Sleeswijk Holstein. Paus Leo XIII, Prinses Elisabeth van Hessen, Aartshertogin Margaretha van Oostenrijk, Onder da buitenlandsche staats- of krijgs lieden, industriëelen n geleerden noemen wij Sagasta, minister van buitenl. zaken in Spanje, Beuttemuller, (invoerder der petroleum en petroleumlampen in Europa) te Wiesbaden. Mac Donald, (Engelsch generaal in den Boerenoorlog), dr. A. Schreiber, directeur der Rjjrsehe Zending, Hambury, minister van landbouw, en Sa lisbury, oud-minister van binnenl. zaken in Engeland, Brialmont, gep. generaal enz. in België, Potter en Kaulbaeh, schilders, Prof. Falb, Albert George, consul-generaal te Berlijn, Prof. Mommsen, id. Charlotte Pilz, diacones te Jeruzalom, Herbeit Spencer, te Londen. In ons vaderland stierven onder meer Baron van Brienen v. d. Grootelindt. W. Degoiïhardt. De leden of oud leden der Tweede Kamer: Schaepman, v. Boissele, Van Laa"-, Rilland, oud-prof. De Geer van Jutfaas en oud-Zendingsdireetor Donner en van de Eerste Kamer: Pij Is en Alberda van Ekenstein. Adriaanse hoofd der Chr. school te Den Helderde oud-hoogleeraar J. J. v. Toorenenbergen. Oud-kolonel Roos- male Nepveu Schaberg, rustend hoofd van Neerlands oudste Christelijke school, te 's-GravenhageBruins, aardrijkskundige, ds. P. Kapteijn ds. J. C. Raamsdonk ds. G. A. Gezelle Meerburg, de oud- hoogleeraren Beets en Land. Oud-kapt. ter zee Van Herwaarden. Huijssen van Kattendijke. IJkema, hoofd eener school te 's Gravenhage. Van Oosterwijk Bruin, Eere-Voorzitter van het Nederl. Jonge- lings Verbond. Grelinger de laatst over gebleven medeoprichter van dat Verbond. De professoren Huizinga, Lamers, v. d. Lith, HolïinanD, Schlegel. De aaitsbis- schoppen Mgrs. v. d. Wetering en Botte- manne. Viekke, industriëel to Oud-Gastel. Van Tets. Schorer vice-president van den Raad van State. P. W. Janssen, philantroop. A. N. baron de Vos van Steenwijk, rech ter te Arnhem. Volker, waterbouwkundige te Sliedreeht. En in onze omgevingMr. J. Schuur- beque Boefje, rechter te MiddelburgMr. W. A. v. Hoek ds. Pb. J. Wessels te Zie- rikzee J. de Vos, notarisDoorenbos. Van Nouhujjs, stationschef, Vlamings, leeraar aan de R. H. B. Schooldr. v. Berlekom, D. J. Mes, allen te Middelburg. Z. D. v. d. Bilt la Motthe, notaris mr. LiebortJ. J. Visser, allen te Goes. Geschiere, lid van den gemeenteraad te Serooskerke. Mar- kusse, idem te Kruiningen. K. J. v. d. Wal, veearts, enz. te Kapelle. Vermet, ge zworen van de B. W. te 's Heer Arends- kerke. Verschaffel, burgemeester van Sas van Gent, Peper, oud-burgemeester van Aagtekerke, de Regt, lid van den gemeen teraad te Wissenkerke. Vereeke, burge meester van Waarde. V. d. Kruijsse Pilaar, gep. schout bij nacht te Zi9rikzee. Cheva lier, lid, en Van Uije Pieterse oud-lid van den gemeenteraad te Vlissingen. Van Waesberghe Janssens lid van ged. staten van Zeeland; dr. J. K. de Bruijne, te Zierikzee. Van der Staal, Scheepsbouw meester en oud-lid van den gemeenteraad te Veere. Volgens de nagelatene beschrijvingen van do Prinses Palatine, was Lodewijk XIV oen groot eter. Zie hier wat een fransch blad ^Journal des mèdecins du Roihieromtrent zeide De vermoeide en afgematte Koning mocht des Vrijdags geon vleesch eten en wenschte dat men hem toediende oen duivensoep en drie gobradene kippen en des avonds bouillon met wat brood. «Zoo'n maaltijd van een zieke zou door vele moderne magen niet verdragen worden, zij zijn veel te zwak en vele moeten zich met melk spijzen tevreden stellen." Het wondervol geneesmiddel van de maag de Pinkpillen, weet het wel, veroorloven den eetlust terug te vinden en eene goede spijsvertering te hobben. Zij zullen niet maken dat een verzwakte maag in staat zal zijn terstond een groote hoeveelheid voedsel te verdragnn, maar zij zullen be werken dat dezelve zonder pijn en met profijt een gezond en redeljjk voedsel kan ver dragen. De uitmuntende resultaten door de Pinkpillen gegeven blijken ten duide lijkste uit de volgende verklaring aan onzen verslaggever gedaan door den Hoer W. Frederiks, landbouwer Tent weg te Stolwijk bij Gouda. Op mijn gevorderden leeftijd van 71 jaren begon ik allerlei ongemakken bij het eten te bespeuren, de maag werkte niet moer zooals voorheen. De eetlust werd al minder en minder en de lichtste spjjzen kon ik niet meer vorteron. Maagkrampen, steken in de zijde teisterden mij na hot eten en mijne krachten namon van dag tol dag af. Op aanbeveling begon ik met de Pink pillen te gebruiken en ik mocht van lie verlede beterschap gevoelen. Ik zette do behandeling voort en thans werk ik weder met lust. Alle menschen die mij zoo sukkelende gekend hadden en mij thans zien, zeggen als uit éen mond, wol, wel, Frederiks, je bent een jong mensch ge- wordon, waarop ik slechts antwoordde, dat hebben de Pinkpillen van Dr. Williams gedaan. Er zijn duizende menschen die doffe oogen hebben, die waggelend loopen, die zich met tegenzin aan tafel zetten om te eten. Zij hebben hoegenaamd geene opgeruimdheid. Zij gevoelen zich geluk kig als zij slapen kunnen en dit kannen zij nog niet altijd. Negen tegen tienmaal is dit te wijten aan de maag. De maagziekten worden door de Pink- pillon genezen, de genezing is van blij- venden aard. Zij bekomen zulke praehtigo resultaten, dank aan hunne eigenschappen om het bloed te hernieuwen en te ver sterken. Om dezelfde reden zijn zij on- overtreffelijk tegen bloedarmoede, bleek zucht, algemeene zwakte, gevolgen van overdrevene lichamelijke en geestelijke overspanning, scheele hoofdpijn, verblin dingen. Ze zijn een zenuwversterker bij uit nemendheid en worden op bijzondere wijze aanbevolen tegen neurasthenie, zenuwziek ten, heupjicht. Wij wenschen U geen maag als die van Lodewijk XIV, die verplicht was op zijn nachttafel een flink koud gerecht te hebben staan om zijn eetlust te stillen als hij ont waakte, maar wij wenschen U een gere- gelden eetlust toe en gemakkelijke spijs vertering, en dat zult U bekomen als gij onzen raad opvolgt. Prijs f 1.75 de doos, f 9— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheker. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij JOH. DE ROOS en voor Goes en omstreken bij Üebr MULDER, Drogorjjon on Verfwaren. Middelburg. In de gisteren onder voorzit terschap van den heer Sprenger, bij afwezig heid van de heeren Heijse en v. d. Harst ge houden zitting van den gemeenteraad wer den benoemd tot onderwijzeres aan school I mej. G. M. A. van Nouhuys met 9 stem men, tegen 6 op mej. J. A. Gravenstein tot leeraar in de natuurkunde aan het gymnasium de heer dr. R. van der Laan tot lid van het bestuur der godshuizen do heeren A. J. Hoorweg, mr. F. J. Sprenger en H. A. van Airichem Boogaert; tot lid van het burgerlijk armbostuur de heeren C. J. J. A. van Teylingen, A. P. van do Kamer en J. H. C. Heijse tot lid der com missie van toezicht op het lager onderwijs m9vr. Ilioolen, de heeren L. K. van der Harst JJz., C. M. Ghijsen, O. Verliage, mevr. E. H. P. Schorer-Plaat, J. P. F. van der Mieden, H. de Raaf en mevr. G. Kakebeeke- De Jongh tot lid van de plaatselijke com missie van toezicht op het middelbaar onder wijs de heer J. C. van der Harst J.Jz. Aan mejuffrouw J. Renesde Boer werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school I. Ter tafel kwam naar aanleiding van door (jfed. St. geopperde bedenkingen, een nader voorstel van B. en W. in zake den ver koop van bouwterrein aan de Nieuwe poort en Dokstraten. Zij stellen thans voor het vroegere besluit intetrekken, de terreinen aan den publi"ken dienst te onttrekken, die te verkoopen en, vermits de verkoop reeds heefc plaats gehad, te bepalen dat hiertoe reeds besloten was vóór die veikooping. Da heer den Bouwmeester deelt mede dat hij de ruime opbrengst der bouwterreinen grootendeels toeschreef aan de veranderde voorwaarden, welke hem door den heer van Dunné waren in de pen gegeven. De heer Schorer begrijpt de bedenkingen van Ged. St. nietwat deze willen is on mogelijk. Wat de zaak in quaestie aangaat, zal hij in die bedenkingen berusten, doch bij eene volgende gelegenheid zal hij er zich tegen verzetten. De heer de Veer is hot niet eens met den heer den Bouwmeester, hij is van meening daf, ware de oude wijze van ver koop gevolgd, de opbrengst nog hooger zou geweest zijn. Het nader voorstel van B. en W. wordt daarop in al zijne onderdeelen stilzwijgend goedgekeurd, en worden zonder stemming aangenomena. een voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een adres van boekhandelaren betreffende de aanbesteding van schoolboeken en b een dito voorstel naar aanleiding van een adres van L. van Heusden en 224 anderen be treffende de jaarmarkt. Ter tafel komt thans een door B. en W. ingediende staat van te rooien hoornen en wel3 olmen op de TurfUaai, 2 olmen op den Korendijk, 2 olmen op den Kinderdijk, 23 olmen op de Rouaansche kaai, 13 olmen op den Dam, 1 populier aan de Punt, 1 olm op het Smidsbolweik, 13 olmen op den Veerschensiogel, 1 populier en 2 olmen op den No. rlsingel, 6 olmen op den Vlis- singschen singel, 2 olmen op den Schoor- steenvegerssingel, 2 olmen in Klein Vlaan deren, 1 olm op de Korte Heerengraelit, 15 olmen op het Molenwater, 3 linden op het Noordbolweik, 5 olmen in de Nieuwe Oostersche straat en 2 olmen en 1 abeel op het Veerseli9 bolwerk. Tegelijk stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken op adressen van W. van Eaneunaam c. s. Wed. Buijs Geldof, H. C. Step en J. F. Brans c. s. omtrent het rooien van boomen in de nabijheid hunner woningen. Wegens het gevaar dat zij opleveren stelt de heer van de Ree voor do geheele rij boomen te rooien van af do school aan de Nieuwe Haven tot aan de Spijkerbrugj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1