Kerknieuws, Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. M arktberichten. nadrnk wees hij op hot groote belang der kaderquaestie. Een reservekader wenschte hij, geplaatst onder de leiding van een zelfstandig hocfJ. Er moeten middelen aangewend worden ter verbetering en meerdere bezieling. Eveneens sprak deze afgevaardigde een krachtig woord voor bevordering der godsdienstige en zedelijke belangen der militairen. Dhr. Tydeman besprak o. m. de kader vorming en wee3 op het groot belang van goed, voorbereidend militair onderwijs. De Minister van Oorlog beantwoordt de verschillende sprekers. Het eindcijfer 13 ton meer dan het vorig jaar is veelszins een gevolg van de uitvoering van nieuwe wetten. De nieuwe legerorganisatie, landweer, nieuwe pensioenwetten, ver hoogde uitkeering aan miliciens, doen de militaire uitgaven in de laatste jaren stijgen. Ea het zal er zelfs niet bij kunnen blijven. Er is veel gesproken over het kader en de traktementen der onderofficieren, twee belangrijke punten voorwaar. Toch wenscht de Minister eer hij in de richting van traktementsverhooging zich bewegen zal, de werking afwachten van de nieuwe pensioenwetten op het corps onderofficieren. Voorts besprak hij de uit voering der militiewet, wat betreft het voorbereidend militair onderwijs, reserve kader, militiekader, militair hospitaal te 's Hage, godsdienstige en zedelijke belangen van den militair, hierbij kwamen ter sprake het gemeenschappelijk bidden in de kazerne en do militaire tehuizen altemaal punten, waarop door verschillende sprekers was gewezen. Het algemeen debat is daarop gesloten en de vergadering tot Maandag verdaagd. We kunnen ditmaal korter zijn dan anders nu de discussies 11. Maandag zoo uitermate lang en afmattend waren en verwijzen onze lezers indien er zijn, die het fijne van de oorlogsdebatten en iets aangaande het militair onderricht, werving van tamboers en hoornblazers, eischen toelating militaire academie enz. weten willen naar de »Han- delingen" waar zij hun hart kunnen op halen. Voorts vermelden wij, dat na de verwerping van een amendement om de vestingbegrooting met drie ton te vermin deren en zulks om de nieuwe werken voor de forten bij Marken - binnen en bij Aalsmeer niet te doen uitvoeren, de vesting begrooting aangenomen en wel zonder stemming, volgens vei klaring van dhr. Drucker uit naam van eenige leden, om lijd te besparen. Hierna wordt «Oorlog" aange nomen met 47 tegen 21 stemmen. Dinsdag kwam aan de orde het ontwerp nopens snelvuurgeschut. De linkerzijde had de behandeling nog willen uitstellen, omdat naar veler meening de tijd nog heeft ontbroken tot behoorlijke bestudeering van dit ontwerp, waarmede bij aanneming zeven millioen uit 's lands schatkist gaat. Toch was er haast bij, omdat het contract met de firma Krupp tijdig moet zijn afgesloten, wil deze aan den termijn van levering kunnen voldoen. Het was te voorzien, dat de post van 4'/4 ton als eerste termijn van de zeven millioen voor snelvuurkanonnen krachtige bestrijding zou vinden bij de socialisten. Dhr. Troelstra opende do alge meens beschouwingen en protesteerde tegen het thans in bohandeling nemen van dit ontwerp. En dat in een tijd, waarop de oorlogsuitgaven onrustbarend stijgen, de Militiewet zooveel zal kosten en de sociale nooden dringend om voorziening roepen. Op doze wijze wordt het budget-recht der Kamer beperkt. Ook de heoren Smeenge, Staalman, Nolting en Drucker protesteerden tegen de wijze van behandeling. De afge vaardigde van den Helder meende overtuigd te zijn, dat een groot deel van het anti revolutionaire volk de verontwaardiging, die hem bezielde deelt. De tijd is er niet naar om zeven millioen te bosteden voor militaire doeleinden. Onze lezers kennen reeds van overlang dit liedje ook van dhr. Staalman. Steun vond de minister bij de heeren Tydeman, van Vlijmen, Seret, Talma, Lobman en Kolkman. Dhr. Seret e.n ook v. Vlijmen zijn van oordeel dat de indiening van het ontwerp een bewijs van moed is van de regeering, die waken moet voor het zelfbehoud van den staat. Daarbij is het aantekoopen ge schut het beste wat te krijgen is. Dhr. Talma meende in tegenstelling van dhr. Troelstra e. a. dat de uitgave volstrekt niet gaat boven de draagkracht van ons volk en verdedigde dan ook het ontwerp. Ook de heeren Lohman en Kolkman verklaarden zich er voor. Nu kwam de Minister v. Oorlog aan het woord. ZExc. verklaart dat hij zijn ant woord niet vroeger kon gereed hebben, wijl de Kamer eerst laat haar verslag inzond. Voorts herinnert hij er aan, dat reeds door het vorig kabinet proeven zijn genomen voor nieuw veldgeschut en dat deze regee ring reeds in de Troonrede van 1901 de vernieuwing van ons geschut heeft aange kondigd. Het komt er op aan, zegt de Minister, het oogenblik van verwapening goed te kiezen. Het snelvuur kanon had men reeds in 1896 of anders in 1900 kunnen invoeren, maar toen was het niet tot vol maak theid gebracht in verband met het ge bruik van rookloos kruit. Van zedelijken moed behoeft men in dezen niet te spreken, de Minister is zich slechts bewust zijn plicht te hebben gedaan on als Minister èn als oud-militair. Goed materieel is voor onze artillerie alles waard. Dit zegt hem een niet minder dan vijftigjarige ervaiing. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 50 tegen 38 stemmen. Nu komt aan de orde de begrooting van Waterstaat, waarover geen algemeene be raadslaging wordt gevoerd. De afgevaardigde van Zierikzee, dhr. Pompe v. Meerdervoort, geeft den Minister in overweging, om, indien er in het Vol kerak of het Krammer een vluchtkaven gemaakt wordt, de Stoofpolder onder Brui- nisse wel het eerst daarvoor in aanmerking dient te komen. Zoo bijna 20 jaren heb ben de belanghebbenden naar zoo'n vlucht- haven uitgezien, want er is daaraan groote behoefte. De heer van Gijn merkt op, dat hij Bruinisse geen haven misgunt, maar vraag is of de haven daar moet komen of aan het Krammer. Hij voor zich meent, dat de haven komen moet aan het Krammer. Als de vraag van de adressanten zuiver ware gesteld, dan zouden zeker de schip pers ook het Krammer (Dinteloord) hebben gekozen. Heefc ook niet de voorzitter van den Rotterdamschen binnenschippersbond niet dit laatste gewenscht Naar sprekers mee ning dient vóór de uitvoering, de Minister het advies inte winnen van de meest bevoeg den. De behandeling wordt voortgezet. Zie laatste berichten. BEKENDMAKING, Goes. B. en W. brengen ter kennis dat door den Kerkeraad der Gereformeerde kerk te Goes een verzoek is ingediend om van de gemeente in eigendom te mogen ontvangen een strookje openbaren Gemeentegrond, ge legen tusschen de perceelen wijk B no. 190 en B no. 191 kadastraal bekend. Gemeente Goes gedeelte van Sectie D no 541 ter grootte van ongeveer 4.50 M2. Bezwaren tegen het onttrekken van dien grond, aan den openbaren dienst moeten worden ingediend ter Secretarie der Gemeente voor Dinsdag 29 December a. s. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Grollo en te De Wilp H. J. Engelker cand. te Groningente Oudeschans B. Scholten te Sellingen. Aangenomen naar Hoofdplaat door W. A. Noest cand. te Sluis naar Wittewie- rurn door J. Werkman cand.naar Limmen door S. Winkel te Dronrijp naar Nieuw Vosmeer door W. Hage te Deurne. Bedankt voor Oud- en Nieuw Gastel en voor Eijeriand op Texel door W. A. Noest cand. Geref. Kerken. Beroepen te Kampen (als missionair dienaar des Woords voor Soemba) H. de BruiD te Kabaniroe op Soemba (met ver lof hier te lande). Aangenomen naar Veere door dhr. A. Scheele cand. Bedankt voor Baarland door dhr. A. Scheele cand. te Terneuzen voor Nieuw Dordrecht door A. v. Dijk te Hollaud- scheveld. Ds. A. v. Bueren te De Bildt is naar de Ned. meldt, door de classis Utrecht voor onbepaalden tijd in zijn ambt ge schorst. Niet Donderdagavond, maar Vrijdagavond (le Kerstdag) hoopt dhr. D. van Duin te Krabbendijke te spreken in het belang van het chr. onderwijs. (Zie de advertentie in dit no). Geslaagd te 's-Gravenhage, examen schoonschrijven mej. J. P. W. Schmitt, uit Middelburg. En voor de wiskunde de heer 1). Moolhuizen uit Leiden. Goes. Gisterenavond vergaderden de mansleden der Geref. Kerk op uitnoodi- ging van den kerkeraad teneinde te be slissen wat zal worden gedaan met het huis op de Kleine Kade van wijlen het oudste lid der gemeente, den hoer B. Remijnse. Besloten werd het huis te slech ten en een nieuw te bouwen op dezellde plaats. Beneden twee kamers met keuken, boven drie kamertjes, en mansarde-kap. Goes. In den ouderdom van 66 jaar is alhier overleden de heer Willem Cense, sinds Dec. 1884 ouderling, sedert 1889 kerkvoogd en vanaf 1894 president-kerk voogd der Ned. Hervormde Gemeedte alhier ook was hij secundus lid van het classicaal bestuur, van Goes. Goes. Dinsdag vergaderde de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevsrde- ring van landbouw en veeteelt in Zeeland in de Prins van Oranje. Van het bestuur waren tegenwoordig de voorzitter, de se cretaris en de heer de Bokx. De overige leden waren verzuimd te citeeren. Overi gens waren 35 leden tegenwoordig. Van de afdeeling Goes der Vereenigmg van tuinbouw en plantenkunde werd een schrij ven ontvangen, meldend dat, nu de tentoon stelling op dat gebied niet doorging, deze het volgende jaar te Goes plaats heeft, wellicht in combinatie met de afdeeling Middelburg. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren I. G. J. Kakebeeke, jhr. Van Reigersberg Versluijs en S. Noten boom, werden, resp. met 34, 34 en 31 stemmen, herkozen. Voor den cursus in de paardenkennis te 's Heer Arendskerke werd eene commissie van toezicht benoemd, bestaande uit de heeren bestuursleden J. H. Stols, M. Boo- gerd en J. D. Elenbaas. De heer A. B. van der Slikke is op het idee gekomen om, in navolging van België waar zulke cursussen van rijkswege worden gesteund door subsidie, te Oudelande een cursus in bemestingleer te houden. Daarvoor hebben zich reeds 20 landbou wers aangemeld. Hij vraagt daarvoor den steun der afdeeling, welke hem wordt toe gestaan, en wel f 30. Een verzoek der afdeeling Hulst, om adhaesie te betuigen aan een adres tot af schaffing der tollen in Zeeland, wordt niet van zooveel belang geacht, omdat in de omgeving de tollen reeds zijn afgeschaft. De voorzitter deelde nog mede dat te Nisse een landbouweursus is opgericht onder bestuur van de heeren Geill, Kloosterman en de Vrieze. Goes. Van 3 Januari tot 22 December 1903 spaarden de kinderen op school B f997, d. w. z. zij kochten 99 duizend 7 honderd spaarzegels van 1 cent. Er werd f 993 in de Rijkspostspaarbank gedeponeerd. Herbenoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger te Goes mr. J. de Witt Hamer. Te Goes is geplaatst de telephoniste M. M. D. Beek, met intrekking harer plaatsing te Zeist, terwijl de telephoniste J. W. Eiehholtz van Goes naar Zeist ver plaatst. Goes. In een hier gehouden vergade ring van de Centrale Vrijzinnige Kiesver- eeniging is een bestuur gekozen, terwijl werd medegedeeld, dat zes kiesverenigin gen zija aangesloten en twee afdeelingeD, te Krabbendijke en te Wemeldinge, zijn op gericht, en ruim twintig personen als perso neel lid zijn toegetreden. Met het doel om propaganda te maken voor de vrijzinnige beginselen, zullen sprekers worden uitge- noodigd om voor de vereeniging op te treden. Tot milicien sergeant bij het 2e bataljon 3e regiment infanterie, werden benoemd de milicien korporaals Linden- bergh, Van Hoepen, Gilde, Koolwijk, De Wolf, Verstrate en Dhont. Wijlen de heer Hillingse te Brou wershaven heeft aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk jaldaar f1500 gelegateerd, viij van successierechten. Waarde. In de Maandag jl. gehouden vergadering der dorpsvereeniging Helpt Elkander" waren aanwezig 25 leden. Uit de rekening bleek dat aan contributie, rente der spaarbank enz. was ontvangen f32.78, voor schrijfbehoeften enz. was uitgegeven f7.90, en de rekening sloot met een batig saldo van f24.88. Volgens het verslag bedraagt het ledental thans 51. In dit jaar is aangevoerd 229100 KG. kunstmeststoffen en 147'ij KG. ajuinzaad, en in bestelling is 5900 KG. katoenmeel en 4400 KG. grond- notenkoek. Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid dhr. J. Pieper werd met 23 stemmen herkozen. Een bestuursvoor stel om de bezoldiging van den Secr. Pen ningmeester met 50% te verhoogen werd verworpen met 15 tegen 10 stemmen. Aangenomen werd indien de kas zulks toelaat hem een gratificatie te verleenen van f 5. Nadat door den secretaris het nut der Raiffeissenbanken was besproken, werd de vergadering na rondvraag gesloten. De te Middelburg gehouden Nieuw- jaarscollecte he.ft f 694.12® opgebracht. Het vorig jaar bedroeg de opbrengst f 771.93. De jaarlijksche Nieuwjaarscollecte bracht te Krabbendijke ongeveer f 260 op. Te Hoofdplaat is de oudste bewoner van Zeeland overleden, n.l. de heer A. Porrey, molenaar, in den ouderdom van 99 jaar en 8 maanden. Wolfaartsdijk. Dinsdagavond omstreeks half 6 brak te Oud Sabbinge een uitslaand schoorsteenbrandje uit bij dhr. G. C. De brand bleef, dank zij het flink optreden der dorpelingen, tot den schoorsteen be perkt. De Baarsdorpsche Grafsteen. Welk Zuid Bevelander bezoekt niet eens bij heerlijk zomerweder het schilderachtig gelegen Baarsdorp. Wat tal van herin neringen, ginds die twee heuvels waar eenmaal het kasteel van Baarsdorp op stond binnen welks muren Ridder Cornelis van Baersdorp, geneesheer van Karei V en van Eleonora koningin van Frankrijk, geboren werd. Het kerkje, in de wandeling, het kerkje van Jacoba van Begeren goheeten, ook dat is jammer genoeg opgeruimd. Bij het wegbreken der kerk kwamen eenige grafsteenen te voorschijn. Een er van ziet er zeer netjes uit, en bevat het vol gende opschrift Sepulture van Cornelis Jan Meusen in leven Secretaris van Baarsdorp sterft 9 April 1656. en Elisabet Joris Syne huisvrouw sterft 30 Januari 1642. Hun lieve dochter Blaziua Cornelia 8 Sept. 1658. In den laatsten tijd ziin er pogingen aangewend dezen steen te verkrijgen. Om hem voor vernietiging te bewaren wenschte men gaarne dat het kerkbestuur van 's-Heer Arendskerke wien hij toebehoorde, dezen zou schenken aan het Zeeuwsch Ge nootschap voor Wetenschappen, maar het kerkbestuur heeft er anders over gedacht. Het toch besloot dezen steen weg te balen van Baarsdorp, en te plaatsen in het kerk gebouw te 's-Heer Arendskerke. Te Amsterdam ts naar het schouw- lokaal overgebracht het lijk van een negen jarig meisje. Het kind is den 17en dezer overleden, vermoedelijk tengevolge van bloedvergiftiging, en was behandeld door iemand die tot het uitoefenen der genees kunst geen bevoegdheid heeft. Te Nieuwenhoorn is bij de familie Van Kat wijk bericht ontvangen, dat hun broeder Arie van Katwijk, bij het vergaan van het s. s. Alwina is verdronken. Genoemde A. v. K., visscherman van beroep, was op 27 Ssptember 11. gered bij het schipbreuklijden met een haringlogger, en maakte nu als matroos zijn eerste reis mede op de Alwina, die, op hare terugreis van Spanje naar Rotterdam, in het Eugelsche kanaal ver moedelijk met man en muis is vergaan. Te Arnhem is Zaterdagavond een man met een kar met aardewerk in den Rijn gevallen en ondanks spoedig toegesnelde hulp niet weder boven gekomen. Te Langerak is een metselaar, doordat het touw van een der steigers brak, naar be neden gestort en aan de bekomen kneu zingen bezweken. Waarschijnlijk misleid door den zwaren mist is gisteren te Kat wijk een schippersknecht bij het naar boord gaan van de loopplank gevallen tusschen den wal en het schip, met het gevolg, dat hij jammerlijk verdronk. Een landbouwer onder Schijndel haalde een emmer uit den paardenbak en kreeg daarbij zoo'n hevigen slag van zijn paard, dat hij aan de gevolgen overleed. Te Zetten is een 3-jarig knaapje verdronken in een regenton, waarvan het deksel even open stond. Vermoedelijk heeft het kind zich willen spiegelen in het water en is het daarbij voorover gevallen. Te Stolwijk kregen twee buren twist, welke zoo hoog liep dat de een den ander diie vingers afsneed. Te Isseiborg heeft men in een bosch eene jeneveifbsch gevonden met het lijk van een sinds eenige weken ver misten arbeider er naast. De 3d-jarige J. M., koopman uit Rotterdam wien Zaterdag door te vroeg uit de stoomtram te springen te Delft een been werd af gereden, ligt bedenkelijk. Wegens majesteitschennis is te Nieuw-Helvoet proces-verbaal opgemaakt tegen den matroos Bakker. Deze, die den vorigen dag uit Indië thuis was ge komen, woonde Vrijdag eene uitvoering bij van Wilhelmina's Mannenkoor en vond bij het zingen van »Neerlandsch Volk," een zangstuk van M. H. van 't Kruys, eene aanleiding om allerlei beleedigende uitdruk kingen te richten aan het adres van H. M. de Koningin. Te Mildum (Fr.), werd Zondag morgen een man gevonden, die doofstom en ten deele verlamd was. Hij had den geheelen nacht, omdat hij geen onderdak kon krijgen, in het bosch doorgebracht en was zóódanig door de koude verstijfd, dat hij niet meer loopen kon. Het bleek dat de man thuis behoorde te Joure, waar heen hij per rijtuig gebracht werd, naar zjjne vrouw die zeer blijde was over zijne terugkomst. De man was reeds een half jaar zwervende geweest. De spookgeschiedenis op een boerderij onder Baak, gem. Steenderen, waarvan onlangs werd bericht, behoort tot het ver- ledene. De veldwachter vermoedde, dat het spook onder de huisgenooten moest schuilen. Hij wist zich buiten weten van de bewoners, verdekt op te stellen en ont dekte, dat de vrouw des huizes het spook was. De veldwachter verraste haar, terwijl zij bezig was de vierde koe los te knoopen kwam toen voor den dag en vroeg, of hij haar een handje wilde heipon. De vrouw zich ontdekt ziende, beweerde bezig te zijn de door het spook losgeknoopte koeien weder vast te knoopen. Zij zelf wilde niet voor het spook worden aangezien. Men vermoedt, dat zij de grap uithaalde, om daardoor haar huurplaats in waarde te doen dalen en in de toekomst goedkooper te kunnen wonen. Het gerucht gaat, dat de eigenaar, die een billijke pachtsom inde, voor goed genoeg heeft van deze lieden. Te Steenbergen heeft de rijksveld wachter proces verbaal opgemaakt tegen een jachtopziener wegens strooperij. Te Haulerwijk was zekero K., zoon eener weduwe, na eenigen tijd in Duitschland werkzaam geweest te zijn, teruggekeerd. Vóór zijn vertrek had hij liefdebetrekkingen aangeknoopt met zekere Bontje B., dio met broeders en zuster, als ouderlooze kinderen de huishouding ophield, welke door haar werd bestuurd. Na terugkeer van K. scheen haar liefde voor hem vrijwat bekoeld en wisten de jongelui te Haulerwijk ook wel, dat zij, terwijl hij afwezig was, een ander jongeling van hare genegenheid liet blijken. Hij was evenwel in de meening, dat het huwelijksbootje voor hen gereed lag nu hij in Duitschland zooveel had oververdiend, dat bet koopen van een arbeidersspulletje of keuterjj voor hem nu geen bezwaar meer was. Hoe dit zij, de jongeling zag zich bedrogen, wel niet direct na zijn thuis komst, maar nu voor een paar dagen haar broeders ook overkwamen, weigerde zij allen omgang met hem, wat Zatordagavond tot heltige tooneelen aanleiding gaf. Hij bleef den geheelen nacht op de been en voorzag zich thuis van een revolver en Zondag morgen ongeveer zes uur, toen zij buiten kwam, loste hij eea schot, dat haar in de zijde drong, waarop hij direct het wapen naar zich zelf keerde en een tweede schot op zijn hoofd was aangelegd, wat evenwel een schamper bleek te zijn. Het meisje zakte bewusteloos in elkaar en werd door haar broeders opgenomen, die terstond geneeskundige hulp inriepen. Ook voor den dader bleek geneeskundige bijstand overmijdelijk. Circa 200 Volendammer dienstmeisjes zijn in betrekking te Beemster, Purmer, Amsterdam enz. Een vaat gebruik is dat zij het Kerstfeest te Volendam komen vieren. Nu echter de 9Je poklijder naar de barak is gebracht, heeft de burgemeester van Edam bij advertentie in de locale bladen verzocht die dienstboden deze week niet verlof te geven, maar het te verleenen als de ziekte geheel geweken is. Zaterdagmiddag had een landbouwer in den Houtrakpolder, verschil met twee zijner Belgische arbeiders over het loon. Zondagmiddag keerden zij naar de landhoeve terug en mishandelden den boer, waarna een van hen den boer een steek met een mes gaf, en zij de vlucht namen. Door andere personen achtervolgd en gegrepen, werd de dader naar een huis gesleurd en aan de politie overgeleverdde gewonde is onder geneeskundige behandeling gesteld. Te Berlijn heeft zich een zonderling natuurverschijnsel voorgedaan. Maandag morgen heel in de vroegte, kwam uit het Oosten een dikke, zwarte mistwolk over de stad zweven en zakto al lager en lager. Opeens kwam de wolkmassa op onver klaarbare wijze tot stilstand. Dit had tot gevolg, dat b. v. een gedeelte van Unter den Linden (waar 's Keizers paleis staat) in het zonlicht baadde, terwijl het aan 't andero einde pikduister was. Later op den dag breidde de nevel zich over geheel Berlijn uithet was zóó donker dat het straat verkeer niet meer geregeld kon plaats vinden, terwijl midden op don dag overal licht moest worden aangestoken. Het Ber- lijnsche Metereologisch Bureau weet geen verklaring te geven van het zonderlinge natuurverschijnsel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Met groot genoegen las ik in het laatste nummer van uw blad uwe opmerking omtrent het betalen van loonen, met name aan de postbeambten, die als hulp worden aangenomen. Ik zeg, met groot genoegen, omdat eisch is van onze heerlijke Car. historische be ginselen, waarmede wij de wereld kunnen overwinnen, dat de arbeiders een loon ont vangen, waardoor zij in de behoefte van hun gezin kunnen voorzien. Dat toch heeft nooit een patroon of werkgever uit te maken dat heefc God uitgemaakt. Ik kon mij echter anderzijds niet be grijpen, dat uw blad hierop wees, hoezeer dat ook in overeenstemming is met zijne beginselen. Uwe redactie zal toch zeker wel bekend zijn met het feit, dat in onze stad Goes een aantal letterzetters (hoogdravend typo grafen genoemd) die dag aan dag een vaak geestdoodenden arbeid hebben te verrichten gelijk bijna in geen enkel ander vak voor komt, werkzaam zijn. En wat is hun loon f 7,a f 8,het allerhoogste f 8,50 per weekbehalve aan één drukkerij, waar ook mannen van onze beginselen aan het hoofd staandie daarop een gunstige uit zondering maken. Waarmee ik alleen maar zeggen wou als u op misstanden wijst, dat dan de loonsregeling op drukkerijen, ook die naar uw blad gedrukt wordt, niet mag worden overgeslagen. Hier is dringend verbetering van toe standen noodig; organisatie der letterzetters evenzeer, en gaarne had ik hierin ook uwe medewerking. Met alle achting, Uw getrouwe lezer, L. SMIT. Goes, 22 Dec. 1903. (De geachte inzender meent dat wij over de loonquaestie bij de posterijen niet mo gen schrijven, zoolang wij niet ook recht gezocht hebben voor de letterzetters. Wij merken hem op dat wij ook de lage loo nen onzer letterzetters wel degelijk reeds vroeger ter sprake gebracht hebben, en de letterzetters hebben aangespoord om zich te vereenigen, teneinde langs dien weg tot betere loonsregeling te geraken. Wjj wekken hen dan ook gaarne nogmaals op om zich te vereenigen, en te trachten een loonregeling voor alle drukkerijen vastge steld te krijgen. Wij zouden zoo zeggen, het ligt op den weg der patroons om deze quaestie ter hand te nemen. Doch in ieder geval, de gezellen hebben nu tenminste een goeden voorwerker gevonden in den heer L. Smit. Laten zjj zich tot hem wen den. Er is te Goes ruimschoots plaats voor een christelijken typografenbond. Red GOES, 22 Dec. 1903. De aanvoer van granen was niet ruim en de prijzen flauw. Oude Tarwe f 0,a f 0,Nieuwe Tarwe f 6.25 a f 7.50. N. Rogge f5.25 a f 5.50. Wintergerst per 100 kilo f 7.60 k f 8. Zomergerst 7.50 a 7.75. Haver f5.60 4 f 6.Bruineboonen f 9.k f 13.50. Pvar- denboonen f 6 40 k f 6.50. Kroonerwten f 8.25 a f 9.—. Groene Erwten f 8.— k f8.75. Yersche Boter 11.20 k f 1.35, mid. f 1.30, per kilo. Eieren f5.k f5.40, mid. f5.20, aan particulieren f 6.de 104 stuks. De aanvoer van boter was gering, eieren ruim. OOSTBURG, 23 Dec. 1903. Oude Tarwe f7.75 a f8,Nieuwe Tarwe f 7,25 k f 7,70 N. Rogge f 5,40 k f 5,60 N. Wintergerst f 7,75 k f 8,20 per honderd kilo. Zomergerst f 7,50 k f 7,75 per honderd kilo. Haver per 100 kilo f6,k 6,75^ Kook- erwton f8,75 k f9,Erwten f 0,— k f 0, Paardenboonen f 0,k f6,80 Koolzaad f0,— a fO^- Waar 't er niet bjj staat, is do prijs per H L.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2