en land t NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND NIEUWE JAAR. No. 36. 1903, Dinsdag 22 December. 18e Jaargang. ishoudster. GHRISTELIJK- HISTORISCH De Rede van Minister Kuyper. trkooping. en INES en tntiën. e Boonen nhonden sknecht erde machines. nioB> WIEL. li E t S. UIJNE, zaai. Serooskerke. Oostkapelle. Hei DE WITTE, L, Serooskerke. ledig mogelijk Hulpkantoor te a. s. HOLLMANN en ember 1903, uur, op het „Slot PEN n Kalfwaar- g Vee en 2 1 gaat de roem der denken eene Ma- rzuimen niet deze le, voor alle doel- Macliine op zicht n overal heenge- p e r week. Zeeland bij UBREGTSE, 31, Middelburg. voorradig: iteit HEX. JNE, Veersche ddelburg. zijnen 10, 9 cent vijf ons, 45 cent de Liter, ent de kilo. MITS Co., ARNHEM. 77, Middelburg. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Wederom stellen wij, en wel in het nummer dat VRIJDAG 1 Januari a.s. verschijnt, voor belangstellenden de gelegenheid open, om tegen den prijs van 5 cents (mits niet grooter dan 6 regels druks) hun NIEUWJAARSGROET aan Familie, Vrienden of Begunstigers, enz. als advertentie te doen opnemen. Als naar gewoonte zal in datzelfde nommer van ons blad een NIEUWJAARSWENSCH voorkomen van den volgenden inhoud Bij den aanvang van het jaar 1904 wenschen ondergeteekenden hunnen geaehten Vrienden, Bekenden of Begunstigers en Begunstigsters Gods hesten zegen. Onder dezen Nieuwjaarswensck kan een ieder tegen betaling van 10 cent contant zijn of haar naam, (met beroep) en woonplaats doen zetten. fS^"* Een en ander wordt ingewacht uiterlijk Woensdag 30 Dec»| 's morgens 1L uur, bij de lirma Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST te Goes. MIDDELBURG, J December 1903. GOES, J)B UJTGEVERS. Zij, die zicli met 1 Jau. op dit blad abouneereu, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. in. Het werkplan der regeering. op kleid Koudekerke. rricht. ui-fi', at O Sl-t2Ö. dag 30 Dec. a.s., dl, van niet meer aakt kunnen wor- oord ontvangt een RIJWIEL, 25 vol- en Theepot met r keuze een Nik- gen inzendt, heeft OTOR-RIJW1EL, ijwiel, Gouden Horloge en nog en vergezeld gaan ents aan postzegels 25 eersten krijgen Uitslag ontvangt an huis. RES. Zuivelbereidings- en, elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p. 0,95. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Welk was nu het werkplan der Regee ring? Een beslist en stellig op den voor grond schuiven van sociale hervormin gen. Het pleit voorts ook voor een ethisch- oeconomische politiek voor lndië. Het sprak ook van de regeling van onze ad ministratieve rechtspraak en van tal van andere momenten, die voor elk Ka binet, dat optreedt, van zoodanig gewicht zijn, dat men er zich over moet uitlaten. Dit stond intusschen vast, wanneer men, om het karakter van het Kabinet te beoor- deelen, vraagtwat staat in uw werkplan op den voorgrond, dat dan daaromtrent de eerste troonrede van 1901 geen den minsten twijfel overliet. Alleen heeft de Regeering destijds ge weigerd, en dat wordt hier telkens uit het oog verloren, de sociale quaestie enkel in stoffelijken zin op te vatten. De Regeering toch is uitgegaan van meet af van dit stand punt: de sociale toestanden eischen her vorming, maar eischen dit zoowel naar de geestelijke, als naar de stoffelijke zijde. En wanneer men die twee onderscheidt, dan komt vanzelf aan de geestelijke zijde de voorrang toe. Welnu, wat de geestelijke zijde van de sociale hervormingen betreft, werd in uit zicht gesteldvrijmaking van het on derwijs, beteugeling van verschillende passies, die in den boezem van ons volk woelen en het volk ten onder houden en steeds lager dieigen te doen zinken; er werd dus gewezen op hetgeen zou dienen te gebeuren om de speelwoede, drank zucht en schending van de publieke eerbaarheid tegen te gaan. Werd nu daarom het stoffelijke vergeten Neen stellig niet, want in het werkplan der Regeering werd opgenomenherziening van de Arbeidswet, vaststelling van het Arbeidscontract, verzekering tegen ziekten, verzekering tegen ongevallen bij de zeevisscherij, dito bij den land bouw en eindelijk tegen invaliditeit; en ouderdomsverzekering. En daar het de overtuiging der Regeering is, dat tot verbete ring van onzen economischen toestand drin gend noodig is een verbetering, een opheffing van ons vakonderwijs zoowel bij land bouw, als bij nijverheid en handel werd ook de bevordering van dat onderwijs in het program der Regeering opgenomen. Vanzelf rijst hier de vraag: hoever staat het nu met de uitvoering van dat plan Wjj kennen allen do nieuwe beurs van Amsterdam. Toen die beurs gebouwd werd, werd er een enorme vierkante schut ting gezet om het plein, beplakt met allerlei advertentiën, maar wat daarachter gebeurde zag niemand. Toen dit zoo ging, hoorde men de menschen gedurig vragen wat voeren zjj daarachter uit; zij doen niets; er komt niets totdat eindelijk de fundamenten klaar waren, aan het gebouw begonnen was en toen eenmaal de muren boven de schut ting uitkwamen, toen vorderde het werk verrassend slenner. Hetzelfde geldt niet alleen op het mecha nische, maar ook op het organische terrein. Als de akker bezaaid is, duurt het weken voordat mon iets ziet en dan vraagt de jongen maar vader, er is gezaaid en er komt niets. Den vader daarentegen verontrust dit in het minst niet. Hij toch weet, dat de eerste groei heel langzaam gaat, maar dat, als er schot in komt, men het graan als het ware hoort en ziet groeien. Nu hebben sommige sprekers ook aan de rechterzijde nog al sterk den uitroep doen klinken ge hebt wel toezeggingen gedaan, maar daaraan hebben wij niets. Aan de linkerzijde deed de een het niet zoo hoffelijk als de ander, maar beider zijds vroeg men toch om daden, niet om woorden. Vooral links toonden enkelen de rusteloosheid en het ongeduld van het kind, dat in een bloempotje een boontje gelegd heeft, en komt kijken, en als het nog niets ziet, het er uit haalt om te zien hoever het al is en juist daardoor den groei belemmert. Immers mag hierbij toch wel dit ter loops worden opgemerkt, dat hoe langer men hier in discussiSn als deze zijn tijd verliest des te minder op de Depar tementen gewerkt wordt. Rekenen wij, om het materialistisch te nemen, dat wij hier gedurende 5 dagen 7 uur zijn en vermenigvuldigen wij dit met 8, dan begrijpt men wat voor Departementale kracht thans weder juist te loor gaat door te lang over do quaestie betreffende de vorderingen van de werkzaamhoden op de Departementen te debatteeren. Het is mij evenwel aangenaam in dit opzicht toch geruststellende verzekeringen te kunnen geven, welke natuurlijk de lin kerzijde niet zullen bevredigen, daar het immers thans op haar weg ligt nu ni0t om wantrouwend te zijn, maar om niet te goed van vertrouwen te wezen. Daar om is wat ik zeggen ga, voor de linkerzijde wellicht minder bestemd, voor zoover de bedoeling van mjjn spreken is om gerust heid te wekken. Hoa staat het nu met het eerste deel van ons werkplan, nl. voor wat betreft de so ciale hervormingen Da vrijmaking van bet onderwijs vereischt drie wetsontwerpen één voor het hooger, ééa voor het middelbaar, en één voor het lager onderwijs. De wetsontwerpen rakende het hooger en het middelbaar on derwijs hebben de Kamer bereikt. Dat betreffende het lager onderwijs is zoover gereed dat de verzending naar den Raad van State Liet te laDg meer op zich zal laten wachten in elk geval zal het dit zittingsjaar zoo tijdig inkomen, dat het, als de Kamer wil, desnoods nog in dit jaar kan afgehandeld worden. In zake de loterijen en het spel heb ben voorstellen de Kamer bereikt. Ter bestrijding van de drankzucht is een wetsontwerp bij de Kamer ingekomen. Wat dus het op den voorgrond staande onderdeel der sociale hervormingen betreft, het geestelijke, kan men niet zeggen dat het Kabinet tn mora moet gesteld worden. Hoe staat het nu echter met het tweede gedeelte, de bevordering van de stoffelijke belangen De Arbeidswet is van den Raad van State teruger wordt thans de laatste hand gelegd; vermoedelijk zal zij nog vóór het eind van dit kalenderjaar de Kamer bereiken. Het wetsontwerp op het Arbeidscon tract is eveneens van den Raad van State terug. Daarvoor wordt nu het nadar rapport opgemaakt, zooals de heeren, die in de wetgeving thuis zijn, weten; dat dient be hoorlijk bezien te worden, maar ook dat is in de geboorte. Ten opzichte van de ziekteverzekering weten de heeren door een begane indiscre tie, dat daarvan het voorontwerp niet alleen gereed is, maar dat het ook reeds lang is verzonden aan de Kamers van Arbeid en aan verschillende andere colleges om er adviezen over te krijgen. Die adviezen zijn grootendeels nu al inkomende, zoodat ook dit ontwerp spoedig in gereedheid zal wezen om naar den Raad van State verzonden te worden. Ten aanzien van het ontwerp voor de Zeevisscherij-ongevallen, mag ik er wel even op wijzen, dat de heer van der Zwaag het deed voorkomen alsof dat zoo'n kleinig heid was, maar men moet niet vergeten, dat zoo'n wetsontwerp een geheel zelfstan dige basis moet hebben wegens d9 eigen aardigheid van het bedrijf. De heeren zullen mij wel willen vergeven, dat ik hier cijfers noem, ik bepaal mij trouwens alleen tot de mededeeling, dat het voorontwerp meer dan 200 artikelen bevat. Nil zal men toch be grijpen, dat het tot stand komen van zulk een wetsontwerp een werk is van grooten omvaDg, dat men maar niet, zooals de ge achte afgevaardigde dacht, uit zijn mouw schudt. Dat ontwerp is reeds gezonden aan het College voor de zeevisscherijen. Ook deze zaak is dus in een stadium dat men kan zeggeD, dat het bouwen achter de schutting ten einde is, en dat men al lang zamerhand aan het optrekken van de muren is gekomen. Wat den landbouw betreft, zal het daar voor bestemde wetsontwerp vermoedelijk vóór de ziekteverzekering hier in behande ling komt, inkomeD, tevens gepaard met een ontwerp om de Ongevallenwet zóó te wijzigen als daarvoor noodig is. Nu heeft men de redeD, door de Regee ring in de Memorie van Antwoord gegeven ten opzichte van den landbouw niet alge meen beaamd. Ik heloof mij niet te ver gissen, wanneer ik zeg, dat de geachte afgevaardigde uit Zutphen meende, dat men daarmede al heel wat vroeger klaar had kunnen zijn. Dit nu vond ik vreemd van mijn geaehten ambtsvoorganger. Waarom heeft zijn Kabinet het dan niet ge daan Er is toen toch in de Kamer lang en breed over gesproken. Als het dan zoo weinig bezwaren opleverde, waarom heeft mijn ambtsvoorganger het dan aan een ander overgelaten? In de Memorie van Antwoord is op ver meerdering van personeel gewezen. Dat heeft de heer Van der Zwaag niet verstaan. Hij begreep niet waarom de quaestie van het personeel zooveel moeite zou opleveren. Als hij dat niet begrijpt, wil ik het hem wel duidelijk maken. Er is van 1 Februari af, toen de Ongevallenwet geheel in werking getreden is, tot op 22 November, toen ik deze opgave gevraagd heb van de Rijks verzekeringsbank, totaal ingekomen een opgave van 33,405 ongevallen. -V- Wanneor men dat deelt door het aantal weken waarover het loopt, geeft dit per week 795 ongevallen. En als men zich nu de moeite wil geven, om de wet met daarbij behoorende besluiten en algomeeno maatregelen Da te gaan, en vraagt welk een besogne elk ongeval aan de Rijks verzekeringsbank met de daarbij behoorende organisation ^oplevert, dan zal men toch metterdaad moeten erkennen, dat niemand bij het bespreken van die Ongevallenwet er aan gedacht had, dat het zóó hoog zou loopen, zelfs zóó dat dio bureau's zoodanig met werk overladen zijn, dat, wat ik be denkelijk vind, jonge menschen, die daar van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uren, met een uur rusttijd zijn en dikwijls 's avonds van 7 tot 9 uren terugkomen, in die lokalen met lage zoldering en heet van boven wogeüs het gaslicht, daarin opgestopt zitten. Ik heb dio lokalen zelf gezien od moet zeggen dat ik het bedenkelijk zou achten om mijn zoon zoo langen tijd daarin te laten doorbrengen. ^T»Doe den landbouw er bij" zegt men. Nu ik heb daarover mot de directeuren gesproken, en zij hebben mij verzekerd, dat daardoor het getal ongevallen niet al leen zou verdubbelen, maar meer dan verdubbelen. Wanneer men verschillende statistische opgaven uit het buitenland bijeenneemt, zal men zien dat, wanneer daarbij onze Ongevallenwet die zoo minutieur wordt toegepast werd in acht genomen, men gevaar zou loopeD in ongelegenheid te geraken. Nen zou, wanneer men met het tegen woordig personeel niet gereed kan komen voor de nu verzekerde ongevallen de beslissingen komen soms veel te laat ten gevolge van den enormen arbeid minstens dubbel personeel moeten hebben. En waar wil men dat personeel bergen Een gebouw is er niet. Zou de Regeering het voor haar verantwoording kunnen nemen tot dat meerdere personeel te zeggen er is wel geen plaats, maar gij moet toch maar plaats zien te vinden Mon zou kunnen zeggen neem dan den »Karenztijd" op 13 weken. Zou dit echter te verdedigen zijn? Evonmin als wanneer men tot de arbeiders bij de industrie, aan wie zulk uitgebreid recht in de Ongevallen wet is toegekend, eenvoudig zeide gij moet de eersto 13 weken maar voor u zelf zorgen; eerst daarna kunt gij hulp krijgen. Ik bljjf er bij en ik kan dit te eer doon, omdat ik als lid der Kamer voor opneming van den landbouw in de Onge vallenwet gesproken en gestreden heb ik kan op dit oogenblik met het volste vertrouwen, tot ieder die nog aan de eer lijkheid van iemands woord gelooft, zeggen geen anderen uitweg te zien dan deze om eerst den „Karenztijd" in de wet neer te leggen, en dan te gelijk den landbouw er in op te nemen. Dit neemt niet weg, dat wanneer de geachte afgevaardigde uit Zulphen bij zijn repliek zjjn los daarheen geworpen denkbeeld nader zou willen toe lichten, ik er gaarne toe zou overgaan de zaak te bespoedigen, mits bij mij de mo gelijkheid daartoe maar aanwees. Er blijft nu nog tweeërlei, n.l. de zaak van het technisch onderwijs en van de invaliditeits- en ouderdoms-pensi- oenen. Wat het technisch onderwijs betreft, is de Memorie van Toelichting voor het ont werp suppletoire begrooting ten behoeve van den eersten termijn voor het stichten van een technicum gereed. In die Memorie van Toelichting zijn de denkbeelden van het Kabinet omtrent het vakonderwijs uiteengezet. Daar zou dus een begin mee kunnen gemaakt worden, zoodra do Kamer den tijd zal hebben die suppletoire begrooting toe te staan. Het zal mitsdien een wetsontwerp met niet meer dan twee artikelen zijndoch het kan wel tot een breede discussie aanlei ding geven. Wanneer het daarvoor de tijd zal zijn, laat ik natuurlijk aan de Kamer over. Mij is het voor heden voldoende te hebben medegedeeld in welk stadium ook deze zaak thans verkeert. Ik meendo toch, van achter de schutting sprekende, een dienst te doen aan de voorbijgangers, door eenigszins te vermolden, hoo het met do zaken staat. 21 December 1903. Cl»i*isttïlijlio Politielr. Bij Kirchner te Amsterdam is versche nen onder bovenstaand opschrift de memorie van antwoord op Hoofdst. I der Staatsbe- grooting de rede van ZExe. dr. A. Kuyper minister van binnenlandsche zaken in de zitting der Tweede Kamer van 4 Dec.; repliek van minister Kuyper in de Kamer zitting van 5 Dec. De prijs is 25 cent. Tien ex f 1. 25 ex. f 2. 50 ex. f 3. 100 ex. f 5. Lager kan het al niet. Wij wekken alle Kies verenigingen op om deze lijvige brochure ta koopen. Zij bevat alles wat de Regee ring tot het Nederlandsche volk te zeggen had. Men neme er derhalve goede nota van. Men haaste zich bij Kirchner te bestel len. Men kan nu op zijn gemak de rede voeringen van den minister lezen en be spreken. Het is de tijd der openbare ver gaderingen de gelegenheid tot verkoop is schoon. Een goed werk voor onze jonge Propagandisten. ff. 1f sfc Le benoemingen aan de Rijkvverzekering Bank. De Standaard schrijft het volgende »Gelijk men weet, zijn tot Directeuren van de Rijksverzekering bank door het vorig kabinet uitsluitend liberalen benoemd. Daar nu was niets op tegen geweest, indien benoemd waren mannen, wier ver leden hun bekwaamheid voor het bank wezen en voor het verzekeringswezen vast stelde. Dat was echter niet het geval. Tot voorzitter-directeur werd benoemd een hoofd-redacteur van een liberaal blad in Den Haag, die noch van het bankwezen noch van het verzekeringswezen ook maar eeDige kennis of ervaring bezat. Nu zij dit zoo. De oppositie van destijds heeft dit stil laten gaan, en er geen oogenblik kabaal over gemaakt. Maar verregaand brutaal mag het toch heeten, dat mon uit de kringen dor vorige regeeringspartij, na zulk een verleden, den overmoed heelt thans het tegenwoordig kabinet aan te vallen, dat volstrekt niet in eenzijdige benoemingen verviel, maar zelfs de meerderheid van links benoemde. En nu zegge men niet, dat het alleen mr. Troelstra was die kabaal maakte. Hem liet men de spits afbijten. Hem de kas tanjes zoo heet uit het vuur halen dat hij duchtig zijn vingers brandde. Zelf daar entegen zweeg men, liet geen woord van protest hooren tegen het roepen van schan daal en corruptie. En ten slotte vergat mr. Borgesius zichzelf dermate dat hij een belaching voor heel de Kamer werd. Gelukkig dat de liberale pers de eere der partij van achteren zóó-zóó gered heeft. Natuurlijk gaf ze ook kabinet een »Sei- tenhieb" aan het kabinet stak in de on- beantwoordende vraag. Daarover geven we allicht later onze gissing. In de Fosthoorn klaagt een hulpbesteller uit Hilversum dat hij gedurende de St.- Nicolaasdagen tegen f 1,50 daags aange nomen, f 4,50 trok voor 39 uren arbeids. Dit is een zeer groote bezoldiging. Toch is die man betrekkelijk nog beter af geweest dan een hulpbesteller iu onze omgeving die tegen f 1,25 aangenomen was, en dagen van minstens 15 uur werkte. Nu dient hierbij evenwel opgemerkt dat deze hulpbesteller geregeld als zoodanig dienst doet, en derhalve op makkelijker dagen ook dit daggeld geniet. Toch mag gevraagd of dit daggeld niet te laag is, en ook hoe het komt dat die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1