Uit de Tweede Kamer. Kerknieuws. Schoolnieuws. R e c li t s z a k e 11. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. selijke schoolcommissie thuis behoorde. Thans hebben zij de daad bij het woord gevoegd, en er hem eenvoudig uit gezet. Neuzen is en blijft een zonderling land. Terwijl de antirevolutionairen er een groote kracht ontwikkelen met hunne drie Chris telijke scholen en hunne actie ook op staat kundig terrein, waarvoor zij veel geld offeren, hebben de liberalen, op lijfsbehoud bedacht, een monsterverbond met de Room sehen gesloten, met wier hulp zij zich van de meerderheid in den Raad verzekerden, een nieuwe verordening op de publieke vermakelijkheden saamstellen endeneeni- g^n antirevolutionair uit de Commissie van Toezicht zetten om hem door een leider der Roomsche bondgenooten te vervangen. De Roomschen schijnen daar nog van het Limburgsche type van voor '05 te wezen. Wanneer zij dan ook maar met scha en schande wijs worden. BRIEVEN UIT VLISSINGEN. V. Geachte Redactie! Wat thans vooral in onze plaats hoofden en harten bezig houdt is de aanstaande Gemeenteraadsverkiezing. Van onze zijde heeft men het 't best ge oordeeld ditmaal in de twee districten met een en denzelfden candidaat op te treden en wel met onzen geachten schoolopziener, den heer Blum, een man van veelzijdige ontwikkeling en met een oog en hart voor de ware belangen van de ingezetenen. Aan de voorstanders der Openbare School is hij niet welkom. Van die zijde kan men er zich nog niet aan gewennen, dat anderen dan liberalen geschikt zouden kunnen zijn voor onze schoolinspectie. Eigenlijk moesten, naar hun meening, voor standers van het christelijk onderwijs, als de heer Blum, niet benoembaar zijn voor schoolopziener enz. En nu den schoolop ziener ook nog al in den Raad 1 Neen, dat kan en mag hoelemaal niet. Wij hopen dat de meerderheid der kiezers er anders over zal denken. In alle gevallen is aan den waan van het liberalisme, dat het eigenlijk alleen kan regeeren en landsbe trekkingen vervullen in den laatsten tijd al menige knak toegebracht. Wij zouden ons verblijden, als het liberalisme geheel van dien waan werd bevrijd, maar het is hardleersch. De stembusstrijd zal mot ernst gestreden worden. De onzen werken bedaard, maar met volharding. Onze propagandaclub vormt het keurkorps. De liberalen, vroeger zoo gewoon de lakens uit te deelen, beginnen blijkbaar te gevoelen, dat hun macht wan kelt. Zij zullen alle kracht inspannen. Goed, indien nu maar alle wapenen den toets van waarheid en eerlijkheid kunnen doorstaan. Hoe dan ook de uitslag zij, dan brengt de stembusstrijd leven en winste. Dinsdag, 8 dezer, had de uitvaart plaa's van wijlen den heer Th. van XJije Pieterse. De overledene hadden leeftijd van 84 jaren bereikt. Als gewezen notaris en lid van den Raad was hij algemeen bekend en ge eerd. Gedurende vijftig jaren aaneen was hij raadslid (18511001). Sedert 1864 was hij wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand. In al wat Vlissingen in die halve eeuw aanging, had Van Üije Pieterse een belangrijk aand:el. Ook als schrijver over het Notarisambt enz. heeft hij zich naam gemaakt. Wij kunnen hem wat zijn richting aangaat best rekenen onder de oud-liberalen van vroeger, die ook nog wel ter kerk gingen. Met hem is wederom een der nog overgebleven ver tegenwoordigers van een voorbijgegaan tijdperk ten grave gedaald. Het heeft wel eenigszins verwondeiing verwekt, dat de Raad niet officieel bij de begrafenis schijnt vertegenwoordigd te zijn geweest en er ook van zijnentwege aan het graf niet is gesproken. Met vriendelijke groeten t.t. SCRIPTOR. Aan de orde was de afdeeling Volks gezondheid" met al den aankleve van dien tot de crematie of lijkenverbranding toe, waarvan dhr. Pijnacker Hordijk een erkend tooi stander is. Het debat was niet opge wekt, de materie was dan ook niet opwek kend, en stemde droefgeestig evenals de sombere, donkere Decemberdag. Bij de behandeling voor den post «Bij dragen in de kosten van verpleging van behoeftige lijders aan tuberculose" werd het wat meer opgewekt en levendig, daar de uitgave van een tienduizend gulden tot bestrijding van «onze volksziekte by uit nemendheid," zooals dhr. v. Kol de tuber culose noemde, moeilijk genade kon vinden in de cogen van twee leden dar rechter zijde n.l. Heemskerk en Lohman. Uit dien voorgestelden post wilde de Minister bijdragen verleenen aan particulie ren, aan directiö van inrichtingen tot ver plegers van lijders aan die ziekte, alsmede aan gemeente- en armbesturen voor de verpleging van behoeftige lijders. Reeds dhr. Mees had daartegen zijne be zwaren teberde gebracht en wel een prin cipieel bezwaar, doordien de staat, door het zich inlaten met het verplegen van bepaalde lijders, overstapt op het terrein der gemeente. Ea zoo zouden de grenzen tusschen staais- en gemeentezorg te zeer worden uitgewischt. Dhr. Lohman kwam op tegen het begin sel van staatsarmenzorg, dat de regeering aanvaardde, zoodra zij snbsidie verleenen ging aan armbesturen. En daarbij trok de Goesche afgevaardigde in twijfel of niet juist tuberculose door de vaccinatie wordt verbreid. Is de onderstelling juist dhr. Drucker beweerde het tegendeel en voerde daarvoor enkele gronden aan dan is het waarlijk geen wonder dat in ons land zooveel tuberculose heerscht. Van een anderen aard waren de bezwaren van dhr. Heemskerk. Da strijd tegen tuberculose is een zaak van het particulier initiatief. Dat moest ook in dezen aangewakkerd worden. En het heeft in de laatste jaren in dit opzicht al zoo veel gedaan. Daarbij is de kleine bijdrage van een honderd en vijftig gulden voor eiken armen lijder, dus een vierde van de kosten, voor een gemeente, waarlijk nog zóó heel veel niet. Dj meeste gemeenten zullen niet gaarne een groote vierhonderd gulden daarbij wil len leggen. Indien de gemeentebesturen buiten de regeling werden gehouden, dan zou hij wel vóór kunnen stemmen, maar ook alleen in dit- geval. De Minister zutto nader zijne plannen uiteen. Van hulp aan bahoeltige lijdois was niet direct sprake, maar eenvoudig van de oprichting, door particulier initia tief van sanatoria, ook voor minder be deelden Het was een zaak van algemeen volksbelang, zeide de Minister, terecht waar toe algemeen kon worden meegewerkt Door do rodaetie wij zeging van het voorstel, zooals dhr. Heemskerk die wenschte, zou de post onuitvoetbaar zijn. Dit ligt niet in de bedoeling zegt dhr. Heemskerk, in tegendeel, mijn amendement strekt ju:st om de handhaving van den post mogelijk te maken. Op de verklaring van tien minister is echter dhr. Heemskerk bereid, zijn amendement in te trekken. Dhr. Lohman vraagt dan ol de Ministe' zich verbindt dit geld niet te geven aan gemeente- ot armbesturen Datria-i zal toch afhangen of hij voor dan wel tegen zal stemmen, tenminste het amende u-i.t Heemskerk overnemen. Do mii.Lier ver klaart, dat er geen geld zal gegeven worden aan armbesturen,'wel aan gemeentebesturen omdat dan patiënten uit kleine gemeenten in een gesticht kunnen verpleegd worden waarvan bet succes een heilzame opwek kende kracht zou hebben. Dhr. Lohman legde zich er toen bij néér. De gewijzigde post gewijzigde redactie n. 1. wordt nu zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Zaterdag werd de behandeling der begrooting voortgezet. In antwoord van dhr. Van Kol verkharde de minister ook voorstander te zijn van afschaffing van het dwangstelsel bij krankzinnigen, ondanks de bezwaren van gezinsverpleging. Ook wil de minister overwegen of de opneming van verplegers der gestichten in de Ongevallen wet wenschelijk is. Verder deelde Z.Exc. op een desbetreffende vraag meê, dat de staatscommissie voor het krankzinnigen wezen ook maatregelen zal beramen voor koming van ontvluchting der verpleegden. Vervolgens kwam de vivisectie ter sprake. De heeren Van Idsinga on Brants drongen aan op wettelijke voorschriften daartegen. De hoenieopathie vond een warm voorstander in dhr. Van Asch van Wijck. Thans is de toestand in dezen verkeerd. Of de hoemeopathie moet verboden worden, óf de overheid moet in de toepassing dezer ge neeswijze voorzien. Dit is trouwens ook het standpunt van den minister. Dat hierbij de Leidsche universiteit en de vacature- Rosenstein ter sprake kwam ligt voor de hand. Dhr Bos ook dhr. Troolstra kwam op tegen de z. g. boekencensuur voor de R. H. burgerscholen, naar de meeniog der heeren was deze eene ongewettigde onpaedagogische inmenging van de overheid in de taak van anderen, wat de minister ontkende. Z.Exc. verdedigde dan ook do bedoeling van dezen maatregel. Maandag is do discussie voor binnenlandsche zaken afgebroken voor de Marinebegrooting. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Jutfaas P. de Looze te Oud- Vosmeer en C. J. Leenmans te Bennekom. Beroepen te Zevenhuizen E. H. Jonkers te Lienden te Lienden J. W. Pieper te Nieuw Beijerland te Oud Albas J. J. v. Ingen te HazerBwoude. Bedankt voor Kolhorn door W. Klaassen, cand. te 's-Bosch. Wemeldinge. Het college van nota beien heeft in zijn Vrjjiag gehouden ver gadering tot kerkvoogden herkozen de heeren M. v. Oosten en A. Wabeke, en in de vacature-Van Klink den heer Arij de Schipper, met 4 stemmen tegen 1 op A. Laven, 1 op A. Ruisaard en 1 blanco. Middelburg. In de voormiddaggois- dirnstoefening in de Nieuwe Kerk werd Zondag alhier de van Makkum overgekomen leeraar ds. J. de Visser in zijn ambt be vestigd door dr. J. Th. de Visser, predikant te Amsterdam, met met een predikatie naar aanleiding van Ps. 27 13a. Des avonds deed ds. de Visser intrede en koos tot tekst voor zijn prediking Joh. 8 36. By beide godsdienstoefeningen kon het ruime kerk gebouw de opgekomen schare ter nauwer- nooi bevatten. Te Amsterdam is overleden de oud professor dr. J. J. v. Toorenenbergen, in den ouderdom van 81 jaar. Hij werd 50 jaar geleden (17 Nov. 1844) bevestig! te Elspeet; stond van 1848 tot 1864 te Vlis singenwas van 24 Jan. 1864 tot 10 Jan. 1869 director van de Utrechtsehe Zendings- vereeniging, tot 1 Jan. 1880 predikant te Rotterdam en tot 1892 professor aan de Gemeente-Universiteit te Amsterdam. Se dert dien tijd leefde hy als ambteloos burger, en laat den naam na van een groot geleerde. Geref. Kerken. Beroepen te Veere A. Scheele, cand. te Terneuzen te Krabbendijke G. Doekes te Heemse. Geref. Gem. Ds. A. Mackenzie, predikant bij de gemeente onder het Kruis te Dirksland zal daar D.V. afscheid preeken op Zondag 10 Januari a.s. en intrede houden bij de gereformeerde gemeente te Krabbendijke op Zondag 17 Januari d.a.v. na bevestiging door ds. L. Boone van Terneuzen. Krabbendijke. Door den kerkeraad der Gereformeerde gemeente is aan de west zijde van de Wilhelminabaan een terrein aangekocht om daarop een pastorie te bouwen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de wis kunde middelbaar onderwijs mej. M. Oorver te Vlissingen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 12 December zjjn ver oordeeld wegens: jagen zender acte en verg.: J. S. te Driewegen 2 X f2 b. s. 2x2 d. h., verb, vevkl. bevel uitl. geweer of te betalen f3 b. s. 2 d. h., P. A. S. te Clinge tot 2 X f2 b. s. 2 x 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer of te betalen f 1 b. s. 1 d. h., P. K. te Wemeldinge tot 2 X f3 b. s. 2 X 2 d. h. verb, verkl. geweer en pa' roon in veld poging doen om wild te bemacht z arte C. P. K. Mz. te Borssele f 1 b s. 1 d verb, verkl. eend J. van F., L. Z. en A N. te Kloetinge ieder f 0,50 b. s. 1 d. verkl verb, haas J. P., M. P., M. van de W., P. C. P., A. P., L. B., en W. B. allen te Ierseke ieder f 3 b. s. 1 d. h., in gesloten jachttijd wild vervoerenJ. G. van 't W. te 's-Heer-Arendskerke f2 b. s. 1 dag verb, verkl. haas C. R. te Borssele f 3 b. s. 2 dgn. verb, verkl. haas. P. K. te Heinkens zand f 5 b. s. 3 d. h. verb, verkl. 2 hazen J. C. B. te Rilland-Bath f 10 b. s. 3 dgn. verb, verkl. 3 hazen, poqing doen om met strik wild te bemacht. J. H. te Ierseke f 3 b. s. 2 dgn. P. K. te Wemeldinge f 3 b. s. 2 dgn. met bevel tot vernietiging strikken visschsn zonder acte en verg. L. W. te Goes 2 X f2 b s. 2x2 dgn verb, verkl. bevel uitl. kruisnet of fl b. sl d h.strooperij: G. H., J. P. C. te Goes ieder f 1 b s 2 dgn J. v P., P. M. te Ierseke ieder f 1 b. s 1 d. h., A. de C., P. V. te Goes ieder f2 b. s. 2 d. h. D. L. de D., P. S. en J. O- te Ierseke ieder f 2 b. s- 2 d. h.vee laten loopen op een anders grondM. de J. C. Z en G. O- te Krabbendijke ieder f 3 b- s- 2 d. h. J. O. te Ovezande f 3 b. s. 2 d. h. nachtrumoer verwekkenJ. R. D., H, D. te Ierseke ieder f 3 b, s. 2 d. b.in dronken schap gevaarlijke handeling verrichten M. A. te Rilland Bath f3 b. s. 2d. h-, loopen over beplan'en grondW. G. te Middelburg f 2 b. s. 2 d. h., J, F. te Kloetinge f 5 b- s. 3 d h.in September loopen over weiland J. van P. en P. M- te Ierseke ieder f 1 b. s- 1 d. h. rijden over grond met verboden toegang A. R., te Woensdrecht, O. O., en J. C. Z., te Rilland Bath ieder f2 b. s. 2 d. h. A. S. W., C. T., W. J. S., en J. J. V., te Krab bendijke ieder f2 b. s. 2 d. h.reizen in trein zonder kaartjeH. C., J. D., te Krui- ningen f2 b. s. 2 d. h.sluitboomen aan overweg niet tijdg sluiten'. J. M. K., te Ka- pelle f 3 b. s. 2 d. h.vee op spoorweg laten loopenW. in 't A. en C. G. te Sehore ieder f 3 b. s. 2 d. h.in dronkenschap op openb. weg wapen bij zich hebbenJ. B. P. te Goes f 2 en f 3 s. 2 en 3 d. h. melk venten in open emmerC. M., te Goes f 1 b. s. 1 d. h.in beb. kom met rijtuig zonder veer en in draf rijden: M. de K., te Ierseke f2 b. s. 2 d. h.'s avonds fietsen zonder licht: J. W., te Goes, J. v. D., te Cats, L. R., te Hoeiekenskerke, W. v. S., te Driewegen en J. L., te Wemeldinge, f 1 b. s. 1 d. h.met in acht nemen voor schriften ter voork. van aanv.P. S., zond. bek. woon- of verbl. plaats en D. B., te Sliedrecht ieder f3 b. s. 2 d. h.graven binnen 500 M. afstand enzH. C., te Ierseke f3 b. s. 2 d. h. Schelde bev. met verb, vaartuig: L, S., te Santvliet f3 b. s. 2 d. h. verb, verkl. bevel uitl. visch of 0.10 s. 1 dag, A. D., te Santvliet f3 b. s. 2 d. h. verb, verkl. bevel uitl. visch of f 0.20 s. 1 d. h. T. S., te Santvliet f3 b. s. 2 d. h. verb verkl. bevel uitl. visch of f0.25 s. 1 d. h.Schelde bev. met onduidelijk letterteeken en no E. S., te Iersske f3 b. s. 2 d. h. Schelde bev. met vaste inrichting z. consent J. R., te Ierseke f 5 b. s. 3 d. h.Schelde bev. z. consentE S., te Ierseke f2 b. s. 2 d. h. A. S, te Graauw en J. E., te Ier seke ieder f 3 b. s. 2 d. h.Schelde bev. z. verg.J. P., te Ierseke f 0.50 b. s. 1 d. h. P. J. v. d. K., J. v. d. P., en L. van L te Ierseke ieder f 1 b. s. 1 d. h.zich be vinden op eens anders perc. in Schelde z. verg J. v. P., te Ierseke f2 b. s. 2 d. h. C. W. K., L. K., en J. G., te Ierseke ieder f2 b. s. 2 d. h.visschen aan voet zeedijk in Schelde: M. D., en P. de W., te Ierseke ieder f 1 b. s. 1 d. h.overtreding ijkwet J. V., te R.-Bath, W. v. L te Kloetinge, J. V., te Wemeldinge, J. de J., G. M., J. Z., te Kapelle ieder f 1 b. s. 1 d. h. M. E., te Kapelle 4 X f 0.50 b. s. 4 x 1 dag, alle met verb, verkl. der inbeslaggen. maten en gew.dronkenschap bij 10e herh 2 X geplgd. A. V., te Kruiningen 2 x 3 w. h. Voorts werden bekrachtigd de verstek- vonnissen dd. 25 Mei en 8 Augs. 1903 waarbij A. de V. te 's Gravenpolder wegens jachtdelicten werd veroordeeld tot 2 x f 15 b. s. 2 x 6 d. h. verbaurdverkl. geweer bevel tot uitl. of te betalen f 1 b. s. 1 d. h. en f2 b. s. 2 d. h. verbeurdverkl. bevel uitl. haas of te betalen f 1 b. s. 1 d. h. en waarlegen verzet was gedaan. Wemeldinge. In de Vrijdag gehouden gemeenteraadsvergadering, onder voorzit terschap van den lieer burgemeester, en tegenwoordigheid van alle Lden, werd met algemeene stemmen besloten aihaesie te verleenen aan een adres van de aid. H ilst der Maatschappij van Lindbouw aan Ge deputeerde Staten tot afschaffing van tol heffing. Ter benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur (periodieke af treding P. Bliek) werden door dat bestuur aanbevolen de aftredende en F. Burger. De Raad benoemde met 5 stemmen den heer Bliek er was 1 stem op den heer v. Staalen uitgebracht, en 1 stem was in blanco. De raad besloot met algemeene stemmen te aanvaarden een schenking van den heer B. de Jonge van f 160, gedeelte zijner jaarwedde van 1 Juli tot 1 November jl. Op de begrooting voor 1904 komt voor een prelevement op het vermoedelijk goed slot van 1003. Gedep. Staten maakten be zwaar dit goed te keuren. Dj Raad besloot daarom voor de vernieuwing der dorpstraat een hooger bedrag uit te trekken van f 233 en een leening aan te gaan van f 275. De post wordt op 't oude bedrag teruggebracht. Op de begrooting 1903 wordt overgeschre ven Hoofdstuk VII afd. Ill, art. 1 uit Hoofdstuk XV art. 1 f 33,33 en goedgekeurd. Op het verzoek van Reijnout om ver hooging zijner jaarwedde als gem.-veld- wachter en gem.-bode adviseeren B. en W. hem f 15 te verhoogen. De Raad besloot echter zijn traktement als gemeentebode met f 25 te verhoogen. Een herhaald adres tot heropening der bewaarschool was ingekomen, en met ver zoek om intrekking van het Raadsbesluit van 1 October. Na breede, warme dis cussies, waarbij geen nieuwe argumenten in debat gebracht werden, de minderheid het nut der bewaarscholen uiteenzette, de meerderheid tegen de kosten opzag, en de voorzitter verzekerde wanneer het particu lier initiatief toonde zelf iets te willen doen, de Raad wel niet ongeneigd zou bevonden worden deze zaak met gemeentesubsidie te bevorderen, werd het voorstel-Lin- denbergh om 't Raadsbesluit van 1 Oct. in te trekken en het verzoek om heropening van de gemeente-bewaarschool toe te staan met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen de hh. Ruisaard, Dominicus, de Broekert en de Voorzittervoor de hh. Lindenbergh, v. Oosten en Nijsse. Het suppletoir kohier Hondenbelasting 1903 wordt op f 14 vastgesteld. Besloten wordt de Wilhelminastraat en het Loopweagje aan te koopen, voor zoover het geen gemeente eigendom is, en B. en W. worden gemachtigd pogingen daartoe in 't werk te stellen. In de Commissie tegen schoolverzuim, att. 15 Leerplichtwet werden benoemd de heeren P. Lindenbergh (voorz.) D. J.- v. d. Graaff, J. H. J. Bar- telse, A. Laven en Chr. v. Dijl, Secundi, A. Dominicus en P. v. d. Werf. De verordening inzake artikel 1 der Woningwet in verband met 't advies der Gezondheidscommissie wordt op voorstel van B. en W. vastgesteld en zal ter goed keuring worden gezonden aan Gedep. Staten. Van Ged. Staten is bericht ingekomen dat 't Riadsbesluit tot opheffing van school 2 (Baan) niet is goedgekeurd. B. en W. berusten in deze beslissing en zullen in de volgende vergadering een nader voor stel indienen. 's Heerenhoek. Als bijzonderheid kan worden gemeld dat hier onder Borssele een strooper bezig zijnde met de lichtbak, een haas en een patrijs tegelijk schoot. 's Heer-Arendskerke. Ten gerieve van de bewoners van het »Eindewege« alhier zal met ingang van 16 December a. s. aldaar, eene tweede brievenbestelling wor den ingevoerd, waarmede J. Meijers wonende in deze gemeente zal worden belast. 'sHeer-Arendskerke. Aan den overweg bij wachtpost 48 alhier wordon van wege do Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen rolbarrières aangebracht, tenge volge waarvan in een reeds lang bestaande behoefte zal worden voorzien, en het gevaar voor ongelukken zeer zal verminderen. By de Werkverschaffing te Goes hebben zich 40 en bij die te Middelburg 124 werkloozen aangemeld. Met ingang van 1 Jan. a. s. is benoemd tot kommies-ontvanger le categorie te Bath N. A. van Drongelen, thans kommies ont vanger 2e cat. te Termunterzijl. Om tot de oprichting eoner Antirev. kiesv. te geraken trad de heer A. Boot van Kruiningen Vrijdagavond op in de Gerf. kerk te Anna Jacoba-Polder met het on derwerp Belgden en Strijden ook op staat kundig gebied. Daarna werd een kiesver. opgericht met aanvankelijk 18 leden, die zich bij de centrale en bij het prov- comité zal aansluiten. Door een vallenden boom werd Vrij dag te Driewegen bij Biervliet een man gedood. Een kolendrager te Arnhem is aan het station zoo ernstig door een trein gegrepen en verwond dat hij aan de gevolgen bezweek. Een ongehuwde ge vaccineerde vrouw te Volendam is aan de pokken bezweken. Dit is nu al het vjjfde slachtoffer van de 8 aangetasten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de liedacteur Veroorloof mij een opmerking naar aan leiding van «Jona en de walvisch". Dat ixi Jona I 17 alleen sprake is van «een grooten visch" zonder nadere soort bepaling, wordt, zoover ik na kan gaan, door niemand ontkend of botwijfeld. In Matth. XII 40 staat in 't Grieksch de naam ketos (die nergens elders in 't N. T. voorkomt en dus niet, zooals er in De Zeeuw gezegd werd, «elders door zeemonster overgezet" is) Velen beweren, dat deze naam eenvoudig groot zeedier, zeemonster, beteekentVan der Palm en de Synod, vertaling hebben 't woord op dergelijke wijze weergegeven. Anderen echter denken bij den naam ketos beslist aan den walvisch: dit woord (iD zijn tegenwoordige beteekenis) lees ik niet alleen in onze St.-Vert., maar ook in de Duitsche vertaling van Luther, in do Fransche van (Etramare en voorts in de Engelsche, Deensche en Zweedsche vertaling, die mij ten dienste staan. By dien naam mag men, zou ik denken, zich even goed den in de Middell. zee wel voorkomenden potvisch (potwal), als den daar daar niet voorkomenden Noorschen walvisch voorstellen Onze vertalers hebben echter en dit is 't, wat ik eigen lijk zeggen wilde toen zij in Matth. XII 40 walvisch neerschreven, aan een bepaald soort van zeedier gedacht en met bedoeld een grooten visch zonder nadere bepaling. Dit blijkt uit de randteekening bij Jona I 17, waar bii «een grooten visch" aangeteekend staat«n.l. een wal visch" en ten bewijze naar de plaats in Mattheüs verwezen wordt. Deze randtee kening zou geen zin hebben, als in Matth. XII, volgens het oordeel onzer vertalers, geen bepaalde visch genoemd werd. In de afleiding walvisch groote visch werkelijk bewijsbaar (Daargelaten, of men in de 17de eeuw nog aan die afleiding dacht), Is walrus werkelijk «groote rus" Walnoot groote noot? Ik betwijfel al deze afleidingen ten sterkste (komen zij niet 't eerst voor in één van Da Costa's Bjjbellezingen ?).(2) Op dezen grond walvisch is in 't Eng. whale't Duitsch heeft naast 't meerv. wallfische ook Wale deze weglating van 't woord visch is mij onverklaarbaar, als wal groot beteekent en nog in de 17e eeuw in die beteekenis ge voeld werd. Ik geloof veeleer, dat wal samenhangt met balaena, den Latijnschen naam van den walvisch, waarvan 't woord balein afgeleid is. Walrus heeft zeker niets met Rus te maken («rus" ken ik niet)de Eng naam seahorse doet aan ros paard) denken de naam zal een dier moeten aan duiden, dat in de verbeelding der oude zeelieden althans, kenmerken met 't paard en tevens met den wal, d. i. den walvisch gemeen had. Walnoot eindeljjk wordt in 't Duitsch wel weergegeven door welsche Nüss, d. i. waalsche noot. Dit waalsch wijst heen Daar 't Romaansch-Keltische ge bied, vanwaar de walnoot in tegen stelling met de inheemsche hazelnoot afkomstig was. Zie ik verkeerd, zoo houd ik mij voor terechtwijzing aanbevolen. K. WIELEMAKER. Biggekerke, 10 December 1903. Van een vergissing, onzen geleerden vertalers onwaardig, is volstrekt geen sprake. Zelfs ook niet, al hadden zij aan den Groen- landschen walvisch gedacht. Jona's geschiede nis blijft een wonder en alle pogingen, om ze min of meer van 't wonderbaarlijke te ontdoen zijn als mislukt te beschouwen. «God be schikte den visch" of Hij hem uit de IJszee of uit den Atl. Oceaan zond of Hij hem expresse- lijk schiep wellicht 't doet alles niets ter zake. Met «elders" bedoelde de schrijver schriftverklaarders. Red.]. (i2) Onze opvatting walvisch groote visch berustte op de uitlegging van Loo- man—Hoogenbirk en van ds. Veltenaar te Laar, aan wiens opstel in de Hollander van 1902 een en ander ontleend was; deze verklaarders leveren eehtor geen be wijs voor deze bewering en de theologen en andere geleerden die wij daarna raad pleegden zwijgen er over. Calvijn, Keil en Delitzsch, Brahms, reppen zelfs niet van eenig verschil. Ook Funcke niet. Wij moeten derhalve deze opvatting loslateD, met dank aan den heer Wielemaker voor zijn juiste opmerkingen. Red). Serooskerke, (W.) 12 Dec. 1903. Waarde Beer Redacteur Vergun mij s. v. p. een klein plaatsje in uw geëerd blad. In uw vorig nummer komt een stukje voor van dhr. H. J. Ver slui] s alhier, waarin o. m. te lezen staat, dat uw berichtgever al te beknopt was. Ik meende, mijnheer de Redacteur, dat ik juist beknopt moet zijn in mijne berichten, en een volledig verslag van het verhan delde op de kiesvereeniging lag niet op mijn weg. Dhr. Versluijs is ook te be knopt waar hij schrijftNiemand der aan wezigen durfde bewereD, dat genoemde heer (de heer Cornelbse) antirevolutionair is", en waar hij alleen als spreker den heer P. Melis Az. noemt. Door een viertal sprekers is heel wat in net midden ge bracht, omtrent het al of niet antirev. zijn van den heer C. Hierbij zal ik het laten, mijn tyd is te kostbaar en ik vind het niet noodig, om onze dorpskwestie verder en dieper te be handelen. Uw Berichtgever. (Wij ontvingen n. a. v. het stuk van mr. Versluijs nog een schrijven van V. dat op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2