NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 32 1903 Zaterdag 12 December. 18e jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH Bij dit mier bekoort een Bijnepel. Middelburg. RECLAMES. Laatste ecto van liet Vaticaan. ette Dienstbode, 10,- 10,- I,- 8,30 9,- $.esin>'0dijdd£ VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Zij, die zicli met 1 Jan. op dit blad abouneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. f. II. IILUM, UIT IIIj i»im Een bladzijde uit Engelands geschiedenis. Gemengde Berichten. SVordt gevraagd 18 jaar, liefst uit den boe- Pascli vrij. reau „De Zeeuw", Goes. MTRAMDIENST. nngenMiddelburg. lissingen Zeilm. vin. 4,50r, 0,30, 11,—, 11,45 nm.12,30, 2,45, 3,30, f4,15,5,—, f 5,55 3,30, f9,15, 10,15. v. d. Remise. ddelburg(Markt) vm. 5,20, ,15, 11,50, nm. f 12,35, 1,20, 35, 4,20, f 5,5 6,-, 7,- 10, 10,20, 11,—. 'en geen goederen. 00T TELEGRAAF. December, dam en van Antwerpen live Maandag) s'morg.7,u MIDDELB. ROTTERDAM. December, litgezonderd des Zondags 6,30 van Middelburg 8, 8,15. 2, 9, 16, en Vrijdag 4, 11, ierdag 26, geen dienst. 3CHE HAVENDIENST t Vlissingen 6.6.20, 7. '5, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40 12.—, 1.10, 130, 2.-, 2.20 .25, 3.50, 4.10, 4.30, 4.50 0, 7.30, 7.50. 8.20. itensluis 6.10, 6.30, 7.20, 5, 9.50, 10.10, 10.30, 10.50, 2.10, 1.20, 1.40, 2.10, 2.30, 40, 4.—, 4.20, 4.40, 5.-, 0, 7.40, 8.—, 8.30. 2e afvaarten vallen Zondags uit. I0RB00TDIENST ORDEN VLAK E. nterdionst. Dec. :den naar Vlake vm. 5,45 en 12,45, en 3,30 u. ïaar Walsoorden v.m. 7,48 en 18 en 5,18 u., onmiddellijk na en correspondeerenden trein. jizen worden geene goederen d. 1MTRAMDIENST. naar Walzoorden v.m. 4.45, mm. 2.15, 5.10, 7.57 u. rden naar Hulst v.m. 6.25, n.m. 3.35, 6.35, 9.u. dienst December. 9,- 10,- 10,— 10,— 10- II,— getal Maan. Dins. Woen. Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dins. Woen, Dond. achter erikzeehet ïotterdam.) .SCHELDE" 21 7,30 11, 22 8,- 10, 23 8,30 10, 24 8,30 11, 25 8.30 10, 26 8,— 10,— 27 8,30 10,30 28 8,30 11, 29 8,— 8,30 .30 8,30 9,— 31 8,30 9,30 een datum is tweede getal urg. 1,30 1,30 1,30 DDELBURG— December. Van Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dinsd. Woen. Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dinsd. Woen. Dond. Vrijd. Zater. Zond. ZIER1KZEE. 1,30 1,30 ,30 ,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 L,30 L,30 „30 1,30 Maan. Dinsd. Woen. Dond. Zierikzee. 10 6,30 2,— 11 7,30 1,30 12 7,3012,— 13 7,30 14 7,30 1,30 15 7,30 1.30 16 7,30 1,30 17 6,30 2,— 18 7,30 1,30 19 7,30 1,30 20 7,30 21 7,30 1,30 22 7,30 1,30 23 7,30 1,30 24 6,30 2,— 25 7,30 1,30 26 7,30 1,30 27 7,30 28 7,3012, 29 7,30 1,30 30 7,30 1,30 31 6,30 2,~ ir Kortgene en 9 uur van Zierikzee. of Spoortjjd. n, 11,50»)?-) nm. 3,23o), n. 12-15») nm. 3,50. vm. 10,25 nm. 1,55. 11,505; 3,23e). ïuten na het vertrek van nskerke n. Neuzen vm. 8,50 ir Breskens, Borsselen en van 3.23 naar Breskens, ssingen naar Borsselen en niet gemaakt Goes. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco pp....,../ 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. GEMEENTERAAD. Bij de stemming op Dinsdag a. s. van 8 tot 5 uur te Vlissingen bevelen wij drin gend aan den heer districtsschoolopziener, man van groote bekwaamheid en onbevangenheid, die de stoffelijke en geestelijke belangen der stad krachtig zal behartigen. Rechtsverkrachting. Het Centrum schrijft De Jacobijnsche geest viert thans in Frankrijk zijn „schoonste" triomfen. Het recht, de vrijheid, de gelijkheid, de verdraagzaamheid, dit alles heeft geen zin voor mannen als de heer Combes en zijn trawanten, wanneer het de »clericalen« geldt. Natuurlijk hebben zij wol van die woorden den mond vol. Dat spreekt van zelf. Maar intussehen gaan zij op de meest brutale wijze te werk, om het bizonder onderwijs, het onderwijs der congreganisten, te fnuiken. Eerst heeft men getracht de congrega nisten buiten de wet te stellen, ts. En nu dit niet met allen ging, wil men hun actie toch verlammen, door hun het eerlijk verkregen recht te ontnemen, onder wijs te geven. Men weet wel, dat, wie de jeugd bezit, de toekomst beheerscht en met waar cynisme randt men dus de vrjjheid van onderwijs aan. Wat thans met onbeschaamde rechts- veikrachting geschiedt, is echter reeds lang voorbereid. Sinds jaar en dag heeft men het onder wijs der congreganisten op de schandelijkste wjjze bestookt, door niet slechts de zaak maar ook de personen aan te randen. Do gemeenste beschuldigingen werden door betaalde pers bandieten en propagan disten tegen ben ingebracht. En terwijl men zorgvuldig de schandalen verzweeg, welke zich meer dan eens in de kringen van de eigen geestverwanten voordeden, 9 FEUILLETON. Slot. In het staatkundige deinsden zij voor de meest radicale middelen niet teruc, wilden zoover mogelijk de macht des konings beperken en helden zeer sterk over naar een republikeinschen regeeringsvorm. Deze partij was die der Independenten. Eerst was zij onaanzienlijk, zoowel in aantal als in invloed maar werd later, vooral na do overwinningen op het koninklijk leger, de grootste en aanzienlijkste partij in het leger en hot Lagerhuis. Den 14 Juni had de gedenkwaardige slag van Naseby plaats, waarin het koninklijk leger geheel ver strooid werd en Karei zelf zijne zaak als reddeloos verloren beschouwde. Uit een vorslag van de overwinning, door Cromwell aan don voorzitter van het Lagerhuis ge zonden, blijkt ten volle, hoever hij verheven is boven de bekrompen, kleingeestige vor- schillen der Presbyterianen en Indepen denten. Ontegenzeggelijk moet men de zedelijke grootheid van den generaal waar- doeren, die zonder de eenheid van vorm te verwerpen, niettemin de innerlijke, geestelijke eenheid der geloovigen in hunnen Hoer en Heiland verre boven deze verkiest. Na den slag van Naseby vluchtte de koning eerst binnen Oxford, vertrok van daar 27 April 1646 en begaf zich eindelijk ten oinde raad, door slechts een tweetal vrienden vergezeld, geheel verkleed naar overdreef en generaliseerdo mon op schrome lijke wijze de misstappen, waartoe soms ook congreganisten mensehen als zij zijn vervieleD. Zelfs voor puren laster deinsde men daarbij niet terug. Mannen, die een geestelijk gewaad dra gen, zjjn nu eenmaal voor deze giftzuigers en lasteraars vogelvrij. Het gemeenste is voor hen niet gemeen genoeg, te minder wanneer er stemming moet worden gemaakt. Want'deze laster-campagne was blijkbaar naar een scherp afgebakend plan geregeld. Eerst verdachtmaking van het godsdien stig onderwijs en dan verniotiging. De toeleg schijnt te gelukken helaas! Maar het zal de onuitwischbare schande blijven der tegenwoordige meerderheid, dat zij aldus het recht en de vrijheid laat ver moorden. En dat de socialisten daarbij tot de trouw ste volgelingen van de regeering bohooren, is een feit, waarop wij hier nog in het bizonder de aandacht wenschen te vestigen. Die zelfde anti-clericale dweepzucht, dien zelfden onverzoenlijken afkeer van de Kerk welke zij in Frankrijk aan den dag leggen, vindt men ook elders, vindt men ook hier. Alleen missen zij ten onzent nog de macht om hun anti papistische lusten den vrijen teugel te vieren. Maar wat er ook in Nederland geschieden zou, wanneer zij over de meerderheid be schikten, of de regeering op hen steunen moest, leeren de gebeurtenisson in de Republiek met schrikbarende duidelijkheid. Valsche theorie. Volgons eene mede- deeling in de pers zou een christelijk-histo- risch lid van den Haagschen gemeenteraad op een meeting, waar o. a. het Kamerlid Ketelaar de gemeentelijke zorg voor school- voeding en schoolkleeding had verdedigd, gezegd hebben, dat hij de sprekers met instemming had gehoord. En zelf sprak hij zich voor kinderklee- ding uit. Op deze overtuiging was bij hem van overwegenden invloed geweest de ervaring, die, naar hij zeide, hem zijn lidmaatschap van de commissie tot wering van school verzuim had verschaft. Schreiende sociale wanverhoudingen wa ren door hem gezien. Ea daardoor vooral was zijne meening gevestigd. Ons dunkt dit weer het oude, verleide lijke, wijl schoonklinkende argument. de legerplaats der Schotten. Doch deze wisten van geen genade. Hij werd streng bewaakt en daar hij de Schotten in hunne eischen niet ter wille kon zijn, voor eene groote som gelds aan het Parlement uitgeleverd en, van zijne vrienden gescheiden, te Holmby gevangen gehouden. Middelerwijl was er tusschen de Presby terianen en Independenten in het Parle ment tweedracht ontstaaD. Onder de eerst- genoemden waren verscheidene oud- officieren die onder Essex waren geslagen geworden, en nu met leede oogon den stijgenden roem van Cromwell aanzagen. Zij dachten niet beter te kunnen doen dan hot grootste deel van het leger af te danken. Doch de dappere strijders wilden de wapenen slechts ne«rleggen, op voorwaarde dat hun de achterstallige soldij van 43 weken werd uitbetaald. Hierin bewilligde het Parlement niet, doch droeg aan Crom well op de oproerige soldaten tevreden te stellen. Deze slaagde daarin naar wensch. Na deze gebeurtenissen werd de koning door het leger van Holmby weggevoerd, op hunne tochten medegonomen en met onderscheiding behandeld. Door deze ge beurtenissen werden de Presbyterianen, die op eene verzoening met den koning aan drongen, ten zeerste verschrikt, te meer nog, daar het leger naar Londen oprnkte en do uitsluiting van de elf voornaamste leden van het Parlement eisehte. Hioraan werd door het Lagerhuis vrijwillig voldaan. Toen echter genoemde leden do Londenscho Vooral van radicalistisch-liberale zijde is men voortdurend met deze redeneering in de weer. Men wijst er dan op, dat zooveel kinde ren met een ledige of half gevulde maag ter school komen, dus dat het zoo goed is hen daar te voeden. Men betoogt dan, dat menig schoolkind schier geen kleertjes aan heeft, geen schoei sel van beteekenis, zelfs geen behoorlijke klompen bezit, dus dat het noodig is hen te kleeden. Men zag dan dat het toch zoo heilzaam kan zijn, wanneer de kinderen, vóór ze aan het leeren gaan, eerst eens een flink bad kunnen nemen om zich te reinigen en zich te verfrisschen. Men roept dan over het hoogstnoodzake lijke van schoolartsen. Men spreekt er dan van, dat de kinderen der meergegoeden des zomers de verkwik kingen des levens kunnen genieten, maar dat de arme proletariërs die moeten ont beren, en men wil dan door schoolreisjes zooveel doenlijk in dit gebrek voorzien. Zoo hoort men telkens van schoolkleeding, schoolvoeding, schoolbaden, schoolartsen, schoolieisjes als het verlanglijstje der soci aal-gevoelende vrijzini igen. Geen wonder in onze oogen. Door het schoolonderwijs grootendeels aan de ouders te ontrukken en dit te maken tot taak van den staat, baande ons libera lisme voor alles wat er nu verder verlaDgd wordt den weg. Straks hoort ge misschien nog van school- bedden, want als de kinderen er moeten gekleed worden, er moeten eten, er moeten leeren en spelen, moeten baden, en genees kundig moeten worden behandeld, waarom zal men ze er dan ook maar niet laten slapeD, dan zijn vader en meeder geheel van hen af. Dat schijnt het ideaal te zijn. Alles ia handen van den almachtigen Staat, of van de gemeente. Zoo verlegt men de geheele opvoeding der kinderen van het huisgezin volkomen naar de staatsschool. Alleen door de valsche theorie, die de roeping van den staat wil afmeten naar wat nuttig en noodig wordt geacht. Een theorie, waarmee men alles kan rechtvaardigen. Tot het grootste onrecht toe. Rotterdammer. o burgerij tot opstand aanzetten, werden de Independenten in het Parlement zóó in het nauw gebracht, dat deze naar het leger vluchtten. Dit laatste trok nu zege vierend Londen binnen, bracht de vrienden naar hunne zetels terug en had van dit oogenblik de macht in handen. Karei Staart werd vervolgens naar Hamp- toncourt gebracht, waar Cromwel en zijn schoonzoon Ireton meermalen samenkomsten met hem hadden, met het doel om door billijke voorslagen tot een vergelijk te komen. Doch die pogingen mislukten ge heel en al door de dubbelhartige hou ding dos konings, waardoor hij do be werker werd van zjjn eigen ongeluk. Van af dit oogenblik was de scheiding tusschen hem en Cromwell volkomen. Door vrees overmand, neemt bij het besluit om te vluchten. Op een donkeren Novemberavond gelukt het hom, van zijn kamerdienaar vergezeld, buiton het kasteel te geraken en weldra heeft hij het park en het bosch achter zich. Hij begoeft, zich, als door eene on zichtbare hand geleid, in do richting van het zeestrand, doch zijn oog kan in de onmetelijke bruischende watervlakte goen vaartuig ontdekken, dat hem naar zjjn ge liefd Frankrijk, in de armen zijner gemalin zal voeren. Bijna wanhopig geeft hjj zich aan de genade van kolonel Hammond, den goeverneur van het eiland over. Deze be handelde hem zeer voorkomend, doch hield hem in het kasteel van Carisbrooke gevangen (10 Nov Hier knoopte hot Parlement nog Een prelaat die zeer op do hoogte was van wat er in het Vatician voorviel, ver haalde onlangs in een gezelschap het vol gende, hetgeen wel aantoont dat Leo XIII tot aan het uiterste van zijn ouderdom een zeer helderen en opgeruimden geest be houden had. Op zekeren dag dan gedurende deze laatste jaren, ontving Leo XIII vele pel grims. Vele onder hen wilden een voor werp met zich nemen dat zijne Heiligheid met de handen aangeraakt had. Eene oude dame ging zelfs zoo ver dat zij uitriep Heilige Vader geef mij een uwer kousen, dezelve zal mijn ziek been genezen Mot genoegen, Madame, antwoordde Leo XIII, maar ik acht het goed u te verwit tigen dat dezelve het mijne niet genezen heeft. Om zich van ziekelijke beenen, iheu- matiek bij voorbeeld te genezen, moet men eene behandeling volgen. Er zijn er vele, maar er zijn er weinig die zulke schitte rende resultaten kunnen aantoonen als de behandeling met de Pickpillen. Deze pillen hebben duizende lieden gezond gemaakt die niet meer loopen konden of moeielijk, of wel met behulp van een stok ten prooi aan hevige pijnen. O ader de talrijke genezingen vermelden wij die van den Heer G. Anker, Timmer man te Stolwijk b(j Gouda. Hij verhaalde dezen zomer aan onzen verslaggever die hem een bezoek bracht dat hij S9dert meer dan twintig jaren aan knobbeljicht geleden had. Zulks was van lieverlede al erger en erger geworden, was begonnen met de voeten, vervolgens de knieüQ en eindelijk de pols. Ik kon slechts met moeite mijn beroep uitoefenen, zoo hevig waren mijne pijnen. Ia de dag bladen las ik in de laatste tijden zoo vele wondervolle genezingen door de Pink pillen bewerkstelligd, dat ik het besluit nam er terstond van te nemen en wei kelijk weldra hebben zij mij ook van mijn knobbeljicht verlost. Doze ziekte komt voort uit den slechten teestand van het bloed. De Pink- pillen komen in dit geval uw lichaams gestel ter hulpe, hernieuwen uw bloed en zuiveren het lichaam van alle vuile stoffen die de ziekte veroorzaken. De zoo krachtige werking die de Pink Pillen op het bloed uitoefenen dat zij eenmaal onderhandelingen met hem aan, doch zonder het gewenschte gevolg. In het geheim rekende de koning op de hulp der Schotten; echter tevergoefs. Cromwell wist hot Schotsche leger, dat naderde, terugtedrijven en rukte zelf zegevierend Schotland binnen. Gedurendo de afwezigheid van den gene raal had de gematigde partij getracht met Karol tot een vergeljjk te komen, hoewel zonder succes. Bij zijne terugkomst maakte zich het leger meoster van don koning te'Newport. Eerst voerde men hem naar het kasteel van Hurst, vervolgens naar Windsor en eindelijk 19 Jan. 1649 naar Whitehall. In December van het vorige jaar had de bokende Parlementszuivering door kolonel Pride plaats gehad, waardoor de Indepen denten alle macht in handen kregon in het Parloment. De koning werd nu voor een buitengewone rechtbank bestaande uit 135 leden in Westminsterhall ter verant woording geroopen, van hoogverraad en andere misdaden beschuldigd en den 27 Jan. '49 werd het vonnis des doods over zijn hoofd uitgesproken. Slechts een tweetal dagen later wordt het doodvonnis voltrokken Karol brengt dien tijd in stille afzondering door en neemt weemoedig van zijn derden zoon Hendrik (8 jaren) en zijn twaaljarige dochter Elizabet afscheid. Voor Whitehall zal de terecht stelling plaats hebben. Om tien ure des morgens van den 30en Jan. '49 wandelt de koning door St. Jamespark naar White- hernieuwen en verrijken, maken ze onovertreffelijk tegen bloedarmoede, algemeene zwakte, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, zenuwziekten, verblin dingen duizeligheden, hartkloppingen, onregelmatigheden. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij Snabilé, Steiger 27, Rotterdam. Hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en om streken bij JOH. DE ROOS en voor Goes en omstreken bij Gebr. MULDER, Drogerijen en Verfwaren. Goes. Donderdagmorgen had de land- bouwor de Jager, van KloetiDge, zijn kin deren alhier ter school gebracht, toen op den terugweg, op de Kade alhier het voor het Utrechtsch wagentje gespannen paard schichtig werd en op hol ging. Het dier liep de smalle oprei bij den blauwen stoen af, waar het rijtuig achter do afsluitpalen omversloeg en de strengen braken. Het paard holde verder en liep op een ijzeren stoephek, waarvan do pennen het in 't lichaam drongen, Een smid werd ontboden en terwijl deze bozig was de pennen uit te zagen, sprong het paard op en bevrijdde zich zelf. Het dier had zeer veel bloed verloren. De landbouwer kwam met eonige schrammen en met den schrik vrij. Rilland. Met het leggen van den dijk in den Dieuwen polder, genaamd de Vol kerpolder is men geheel gereed gekomen. Het leggen van genoemden dijk wordt door deskundigen zeer geprezen. Men had plan om den weg, die den Damespolder met genoemden polder verbindt, alsmede ook den openbaron weg, te beleggen met, of te voorzien van keibeslag (macadam), doch door den minder goeden toestand dier wegen als gevolg van het natte jaargetjjde, zal men met de uitvoering van dit plan nog wat wachten. Er big ft nu nog over eene afvoergoul te graven van het sluiswator, doch daar het strand zeer hoog is zal die geul nog al lang moeten zijn, en men denkt dan over eene lengte van circa 1400 Meter te zullen moeten graven eer men de diepte van do sluis heeft bereikt. Er komt leven. Te Wemeldinge spreekt Maandagavond de heer Gijben over »De politieke gezichtseinder" en te Ierseke Dinsdagavond de heer Van Oversteeg over »Vier bezwaren tegen het ministerie". In een te Wolfaartsdijk gehouden vergadering der veroenigiDg ^Landbouw hall, brengt drie uren in het gebed door en ontvangt daarna het sacrament. Tusschen twee en drie ure des namid dags, wordt hij naar het met zwart bekleede schavot geleid, dat opgericht is tegenover het middelste voaster van de feestzaal. Karei treedt van uit het venster op het schavot, richt oen toespraak tot de weinigen, die hom omringen, en spreekt van zijne on schuld, hoewel hij erkent schuldig te staan in het oordeel Gods. Terwijl bij zich gereed maakt den nood- lottigen slag to ontvangen, zegt bisschop Juxon, die aangewezen is, om hem in zjjne laatste ure bijtestaan Sire, er is slechts een één overgang moer, wel moeiljjk en angst wekkend, doch zeer kort van dunrzij voert u van de aarde naar den hemol. Ja, antwoordt de Koning, ik ga, in plaats van een vergankelijke, eene onverganke lijke kroon beërven, waar geen stoornis moer zal plaats grijpen. Met óén slag wordt daarna op een ge geven teeken door een vermomden beul het hoofd van de romp gescheiden terwijl daarna een ander scherprechter, eveneens onkonbaar, het bloedende hoofd voor de menigte omhoog hield, onder den uitroep »Dit is het hoofd van een verrader". Te Windsor werd hij begraven. Zoo eindigde het leven van den tweeden Stuart., in een tijd, waarin het volk gericht hield over den Koning en de republiek werd uitgeroepen, om later weder door de regee ring van een Stuart te worden vervangen".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1