Kerknieuws» Gemengde Berichten. BEKENDMAKING. Goes. Aanbesteding Vrijdag 18 Decem ber 1903, in het Raadhuis, van Gemeente werken en leverantiën voor 1904. ie. timmer werk en levering touwwerk2e. metaal-, stuka door- en steenhouwwerk3e. leidekkers-, lood-, zink- en pompmakerswerk 4e. smids-, kachel en slotenmakerswerk; 5e. schilders-, behangers- en glazenmakerswerk 6e. stofleerderswerk 7e. levering borstel en mandenwerk. Verder de Gemeentewerken en leverantiën over de jaren 1904 tot en met 1907, van: ie.jalousie- makerswerk; 20. vrachtrijderswerk. Alles volgens tarief. De levering der artikelen 19 en 23 van het tarief wordt niet afzonderlijk aanbesteed, maar aan verschillende aannemers opgedragen. Het bestek ligt in het Raadhuis ter inzage. Niet ingevulde tarieven aldaar verkrijgbaar a f 0,50. Nadere inlichtingen geeft de gemeente-bouwmeester. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Herwijnen J. C. Kromsigt te Gelselaarte Huizen J. J. v. Ingen te Hazerswoude te Kolhorn W. Klaassen oand. te 's Heitogenbosch te Klundert W. R. Boerendans te Nieuwkoop. Aangenomen naar Bozum door D. Klein Wassink te Zuidwolde naar Ursum door W. B. Onnekes cand. te Winkel. Geref. Kerken. Tweetal te VeereDs. F. Kramer te Monster en A. Scheele, cand. te Terneuzen. Beroepen te Wolvega P. Bos te Ten Boer. Aangenomen naar Wommels door J. P. Klaarhamer te Marken. Goes. Voor een honderdtal aandachtige hoorders trad Dinsdagavond in de geref. kerk alhier op de heer ds. W. B. Kenkema, van Rijnsburg, met eene rede, in 't belang der Vrjje Universiteit. In zijn inleiding toonde de spreker aan dat, wijl onze religie niet partieel, maar universeel is, wij den Heere niet te dienen hebben met gevoel en wil alleen, maar ook met 't denkvermogen, en zij derhalve niet gesloten mag buiten het terrein des prae- tischen levens, noch buiten dat der weten schap. Spreker schetste hierop het ontstaan, de pretenties en de resultaten van de Vrije Universiteit; als uitgangspunt daarbij ne mende Jesaja 59 19 Wanneer de vijand aankomt als een stroom, zal de Geest des Heeren de banier oprichten." Het christendom vond bij zijn eerste op treden de heidensche wetenschap, in de 18e en 19e eeuw werd het bestreden door het rationalisme hetwelk de rede dat slechts instrument is om kennis te verzamelen tot kenbron verheftdoor het panthéisme dat de grenzen tusschen het eindige en oneindige uitwischt; door de inconsekwente wijsbegeerte van Kant met zijn God, deugd en onsterfelijkheiddoor het materialisme met zijn leer van kracht en stof. Zoo werden allengs in de wetenschap de chris telijke grondslagen veilaten; de Theologie werd aan de Staatshoogescholen wettelijk door de godsdienstwetenschap verdrongen de rechtswetenschap van de wisselende opvatting omtrent !t recht afhankelijk ge steld terwijl de medische wetenschap zich op 't menschelijk lichaam wierp met ont kenning van 't bestaan der ziel. Wat het Christendom tegen de ongeloovige wetenschap deed was slechts lapwerk. Het speelde de rol van verweerder, van make laar, doch tot een principiëelen strijd tegen het modernisme over de geheele linie kwam het niet. Dit maakte de stichting der Vrije Uni versiteit noodzakelijk. Zij plaatste zich niet maar naast, maar tegenover de universiteiten. Door de wedergeboorte valt een lichtstraal in het hart, maar ook in het verstand en bewustzijn zoodat men een gansch anderen kijk op de dingen krijgt. Maar de wedergeboorte is niet aller, daarom is er tweeërlei beschouwing, en dus ook tweeërlei wetenschap. De Vrije Universiteit beljjdt dat zij heeft een eigen wetenschap, eene wetenschap die opgekomen is uit de wedergeboorte. Zij pretendeert te geven de ware wetenschap. Zij belijdt dat wij door de zonde geworden zijn een krom en verdraaid geslacht, en dat daarom de Chris telijke rechtswetenschap noodig is om den grondslag van het recht bloot te leggen. Dat door de zonde wij liggen onder de macht des doods en de geneeskundige faculteit bij dit licht de ziekteverschijnselen heeft na te speuren. Dat wij door de zonde liggen onder den toorn Gods en derhalve de Theologie de Godskennis en kennis van de Verzoening heeft aan te brenger. Gereformeerd noemt zich de Vrije Uni versiteit niet in tegenstelling met Chris telijk, maar omdat Gereformeerd waarljjk Christelijk is. Het rekent met de eere Gods, gelooft aan de predestinatie en aan den Raad des Heeren zelfs in de zonde. Vrij is zij dewijl zij zich gebonden acht aan Schrift en Belijdenis. Van moderne zijde zegt men dat de wetenschap vrij moet zijn in den zin van ongebonden, dewijl zij naar de waarheid zoekt en niets van te voren vaststaat. Maar bij den mo derne staat al zooveel van te voren vast. Komende tot de resultaten der Vrjje Universiteit zegt de redenaar, dat de V. U. in de 23 jaren van haar bestaan zeer vruchtbaar en zegenrjjk heeft gearbeid. Zij heeft een kring van jonge mannen ge kweekt die de eere Gods in verschillende betrekkingen hoog houden en uitmunten als wetenschappelijke mannen. Voor de chr, wetenschap hoeft zjj aansluiting ge zocht aan het leven. Zij heeft haar een plaats gegeven om te kunnen staan tegen over onze tegenstanders. Haar een positie veroverd, waar zjj eerst niet meetolde, zelfs geon wapen tot verweer had. Zij heeft het geloof als noodzakelijke voor waarde voor alle wetenschap doen erken nen. Zij heeft de grondlijnen getrokken voor alle wetenschappen. Al ware do verschijning van Kuypers Encyclopaedia, een studie van internationale beteekenis, eenige vrucht van haar optreden geweest, dan nog ware er oorzaak van roem. Zjj heeft de beginselen bloot gelegd ook voor de rechtsgeleerdheid. En geljjk de Levia than in het Boek Job die naar achteren en naar voren schijnsel geeft, werpt zjj haar st'alen achterwaarts, en verlicht tevens de toekomst. De vruchten van haar arbeid komen het volk ten goede. Haar weten schap moet voor 't volk verstaanbaar ge maakt, haar bankbiljetten in pasmunt om gezet, onder het volk gebracht worden. Daarom heeft zjj aanspraak op ons aller steun. Onze arbeid moet in hot centrum versterkt worden. De rechtsgeleerde facul teit moet versterkt, een geneeskundige fa culteit is broodnoodig. Onzo tjjd roept er om, waar de ongeloofstheoriën zelfs chris telijke geneosheeren aangrijpen, de gonees- kunde tot veeartsenijkunde is verlaagd, en het gebrek aan christen rechtsgeleerden en ambtenaren zoo ernstig gevoeld wordt. Professor Swammerdam te Leiden schreef eens een boek, „De ontleedkunde van een Bladluis", en droeg het op aan den Frau- schen gezant met de woorden „Zie hier de almachtige vinger Gods." Professor Knappert zei er van Wjj lachen om zulke theorieën. Spreker toonde met meerdere illustraties de noodzakelijkheid aan van de uitbreiding dor Vrjje Universiteit voor genoemde terreinen, en droeg ten slotte in een ernstig gebed de nooden des Volks en de belangen dor Vrjje Universiteit, en den arbeid der regeering aan den Heero op. De collecte bodroeg f 23,61. Goes. Ten aanschouwe van een breede schaar van vrienden en belangstellenden werd Woensdag de heer J. J. Visser begra- von. Een tiental oud-leden en bestuurders der Christeljjke Jongelingsvereeniging droe gen hem. Bjj de groeve merkten wjj op den chr. evangel, predikant, drie herv. predi kanten, een geref. predikant, den kerkoraad der chr. evang. gem., eenige kerkeraads- loden en kerkvoogden der herv. gemeente, de Jongelingsvoroeniging waarvan de over ledene voorzitter was, en vele oud leden dier vereeniging. Ds. v. Leussen sprak namens de gemeente, ds. v. Lely veld namens de chr. J. V., ds. E. Kuylman, van Hoede- kenskerke, namens den ring Goes, en de herv. gemeente te Hoedekenskerke dr. J. C. de Moor, pred. bjj de geref. kerk te Breda, namens het Nederlandsch Jonge lingsverbond, waarvan de overledene 5 jaren hoofdbestuurder was, en hot raadslid L. Duvokot als vriend, woorden van dankbare herinnering en bljjdo geloofsverwachting, waarop de hoer Jacob Visser, namens de bedroofde betrekkingen voor aller deel neming en de eere aan den gestorven broeder bewezen, bedankte. Ouderling Beenhakker ging hiorop voor in dankgebed en vorvolgens werd door de Jongelingsvoroeniging Gezang 273 7 en 10 gezongeu. Een vriend van J. J. Visser schrjjft ons Toen voor eenigen tjjd in »De Zeeuw" werd geschreven over de noodzakelijkheid van het oprichten van een Chr. Normaalschool op Zuid Bovoland, zei Visser, dat hij daar over ook wel eens een ingezonden stuk zou willen schrjjven. Het is bjj hot plan gebleven. Maar het is goed, dat allen het weten, hoe zeer het hem ter harte ging, dat vele leerlingen uit beslist christeljjke kringen, leerlingen der chr. school, door het later bezoeken van inriehtingen, waar Gods Woord geen heerschappij voert, van den weg der waarheid zijn afgeweken. Bruinisse. In de Maandagavond ge houden vergadering van den gemeenteraad werd naar aanleiding van een missive van Ged. Staten het goed slot der rekening van verleden jaar verhoogd met f 4.58 en daardoor gebracht op f2437.34. De be grooting voor 1904, eveneens teruggezon den ter verbetering van administratieve gebreken, zal worden herzien en opgezon den. Aan S. I. de Braai wordt 2 maan den ontheffing verleend van den H. O. wegens vertrek uit de gemeente. Een aanvraag van het Burg. Armbestuur om verhooging met f 100 wordt toegestaan en daardoor de subsidie gebracht op f 1 VOO. Tot lid in de commissie tot wering van school verzuim in plaats van het vertrokken lid Kallenbach wordt benoemd de heer L. Zoeter. Qp de loopende begrooting wordt eene af- en overschrjjving toegestaan ten bedrage van f 140.37. De openbare ver gadering gaat daarna over in een geslotene. Bruinisse. De nieuwe christeljjke school die dit najaar gebouwd werd is thans zoo goed als geheel klaar. De ingebruikne ming, welke eenigszins feesteljjk zal plaats vinden, denkt men D. V. te doen op 5 Januari e. k. Het Bestuur mocht het ge noegen hebben dat het gebouw door de autoriteiten op schoolgebied als zeer doel matig en praktisch werd geroemd. Krabbendijke. Cbk de winter heeft zijn eigenaardige aantrekkelijkheden. Din is voor velen tijd om eens te lezen en te onderzoeken. Din is er ook gelegenheid om in de gewone dagen der week een goed woord te gaan hooren. Daar velen moeten thuisblijven, hetzij door huiseljjke omstandigheden of ook om weer en wegen is een verslag in de krant wel op zijn plaats. Het was een verbljjdend verschijnsel, dat hot kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente Dinsdagavond zoo wel gevuld was, toen daar de ou 1-zendeling Spillenaar optrad om liefde en belangstelling te wekken voor het werk der Zending, in 't bijzonder voorden arbüd in Egypte. 26 jaar had spreker daar mogen arbeideD, van 1874 tot 1900. Een vorige maal sprak hij over de bewoners van Egypte, Mohame- danen en Kopten en liet daarom nu dit punt rusten. Velen keuren het af, dat zendelingen aan heidenen en mohamedanen het evaogelie gaan verkondigen, omdat die menschen in hun godsdienst gelukkig zijn, maar Jezus is immers alleen de ware vredeaanbrenger, de Heilige Geest de eenige goede Leidsman door het leven. Onrust, onvrede is het deel dier arme ongelukkigen. Ze geiooven aan onderaard- sche engelen en een moeder, die haar kind even verlaat, zet er brood en zout, de tee kenen van vriendschap, bij, om het te be schermen voor die booze machten Aan amuletten, dingen die naar hun bij geloof tegen onheil kunnen beschermen, wordt gehecht. De leer van het noodlot neemt de plaats in van het geloof aan een liefderijk God. Het fanatisme, de blinde godsdienstijver in Egypte is heel groot en geen wonder, waar aan de universiteit of hoogeschool 1000 studenten in den koran, het godsdienstig boek der mohamedanen, worden onderwezen en daarna onder het volk gaan werken. Waar is de school, waar 1000 kweake- lingen zich voorbereiden voor zendeling Spreker wekte tot arbeiden op, herinne rende aan het Woord des HeerenDe nacht komt, waarin niemand werken kan. Hij verhaalde hoe hij had mogen arbeiden door evangelisatie, de Christelijke school, huisbezoek, bijbelcolportage en een oplei dingsschool voor onderwijzers en hoe er nog twee zijner kweekelingen in den wijngaard des Heeren arbeiden. Vervolgens deelde spreker mede hoe hij menigmaal was uitgered en de Heere zegen op het werk gaf, hoe de zendingsscholen boven de regeeringsscholen werden gekozen, ook door mohamedanen, omdat de kinderen in de eerste ook worden opgevoed. Ook aan br. Pennings, opvolger van dhr. Spillenaar, werd gedacht, waar deze het vorige jaar zulk een zwaar verlies leed door het overlijden van zijne gate, een echte zendelingsvrouw. Er wordt daar te Calioub in Egypte eeu strijd gestreden tot uitbreiding van 's Heeren Koninkrijk en er wordt van vele plaatsen gevraagd om ook daar te komen arbeiden, -doch voortarbeiden en uitbreiden kan alleen, als van uit Nederland de Zendingsvrienden meer steun verleenen. Uit goode bron verneemt de Vhss. Crt. dat do derde divisie infanterie in 1904 groote manoeuvres zal houden in Oostelijk Noord-Brabant en Noordelijk Limburg. Het legerkamp te Rijen zal dan betrokken worden door het 3o reg. infanterie. Met ingang van 1 Februari 1904 zijd overgeplaatst de commies der posterijen en telegraphio 3e klasse A Smit van Middel burg (postkantoor) naar Breda (postk.) en de commies der post. en tel. 4e klasse J. H. Callenfel8 van Breda (postk.) naar Middelburg (postk Don 16 December wor den verplaatst de klerken der post. en tel. 2e klasse J. Tiel van Amsterdam (telegraaf kantoor) naar Wemeldinge; J. B. B. DufreDne van Bruinisse naar Amsterdam (telegraaf k). en F. C. M. van PoperiDg van Wemeldinge naar Bruinisse. Met ingang van 16 December is de brievenbesteller Teerlink, van Vlissingen, aangesteld als conducteur der brievenmalen bij 't spoorwegpostkantoor no. 2. Rott. iV. Door den Commissaris der KoniDgiu in Zeeland is tegen 1 Januari e. k. eervol ontslag verleend aan P. van Bouten gemeente veldwachter te St. Annaland. Colijnsplaat. Een der arbeiders, werk zaam in den Nieuw Noord Bevelandpolder aan het dijkwerk, hai heden middag het ODgeluk onder een kar te geraken, waardoor zijn been gekneusd werd. Per rijtuig naar het dorp vervoerd, werd hem hier genees kundige hulp verleend. 's-Heer Arendskerke. Dinsdagavond hield de Chr. Jongelingsvereeniging »het Mosterdzaad" alhier haar 6de jaarfeest. Ondanks het ongunstige weër was de voor de feestviering bestemde zaal vrij goed bezet. De eere-voorzitter Ds. W, A. Keers opende het feest met gebed en psalmge zang, sprak naar aanleiding van Predikor 12 1 een kort woord en riep de aanwe zigen, waaronder vele afgevaardigden van zustervereenigingen uit de omgeving, een hartelijk welkom toe. Nadat door den secretaris en penningmeester verslag was uitgebracht omtrent den toestand der ver eeniging en hare finantiöele aangelegen heden, volgde er een recht gezellig samen zijn, dat, afgewisseld door het houden van voordrachten, samenspraken en het nuttigen van eenige ververschingen, duurde tot het middernachtelijk uur, waarna de bjjeon- komst door den vice-voorzitter werd ge sloten en allon dankbaar en voldaan voor het genotene huiswaarts keerden. 's Heerenhoek. In de gistereu gehouden raadsvergadering zijn tot leden der Nieuw jaarscommissie benoemd de heeren F. B. Thomaes, P. van S'.ee Nz., J. B G. Werri en C. P. Sarrarens. Tot leden der Com missie tot Wering van Schoolverzuim welke geheel moest aftreden, zijn herbenoemd de hh. N. Pols, M. ten Broek, H. J. Stoopman, J. B. G. Werii en A. R^elofs. Gekozen 1'. Brand in de vacature P. Wondergem, die niet meer in aanmerk:ng wenschte te komen. Herbenoemd als ambtenaar aan den Burgerlijken Stand de heer Burgemeester. Bij Kon. Besluit is benoemd tot com missaris vanwege Nederland om met de door België benoemde commissarissen lo. een onderzoek in te stellen naar den togen- woordigon toestand der afwatering van Vlaandoreu, en een voorstel to doen, hetzij tot wijziging der desbetreffende overeen komst met België van 20 Mei 1843 (Stbl. no. van 1844), hetzij tot een nieuwe over eenkomst waarbij de afwatering der be trokken landstreek opnieuw wordt gere- regeld en de belangen van do beide rijken aan den tegenwoordigen toestand getoetst en 2o. eene regeling te ontwerpen van het beheer der in Nederland en België gelogen polders, de heer J. A. van Rompu' lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Dinsdag 8 Dec. vergaderde in het Militair Tehuis te Bergen op Zoom de Ring »Zuid-Beveland" van Jongelinsver. op Geref grondslag. Na opening met gezang en gebed, werd overgegaan tot het bespreken der huishou delijke zaken, waarin 0. a. een verkiezing plaats had voor een voorzitter, door 't ver trek der tegenwoordige. Gekozen werd dhr. C. Haverhoek van Krabhendijke. Alsnu begon men aan hot bespreken der verschillende onderwerpen. Allereerst werd ingeleid de wenschelijklreid dat de Zeeuw- sche afdeeling alle voorzitters en secretaris sen der verschillende ver. samenbrengt tot bespreking van het presidium eu secreta riaat. Na wisseling der gedachten werd nog uitgesproken de wenscheljjkheid dat bij weigering der Zeeuwsche afdeeling, de ver. dit zelve ter hand moest nemen. Hei tweede onderwerp handelde over »De leiding op de Jongelingsver.''bij welk onnderwerp betoogd werd dat de leiding der ver. bij het bestuur berust en werd verder uiteengezet wat de besturen in hunne verschillende functië 1 als zoodanig te doen hadden. Eu 3e weid ingeleid »Jongelingsver. en Huisgezin" waarbij werd gewezen op het nauwe verband tusschen die beiden, daar het huisgezin de plaats is van oproeding en de Geref Jongelingsver. een vormings- school is. Dus beiden is de taak opgelegd hare leden te bekwamen voor hun verdere levenstaak. Voorts werd besproken welke verhouding er tusschen deze twee moet zijn. Door het late uur moest de vergadering geëindigd worden hetwelk op gewone wijze gedaan werd; hoewel veel werk nog wachtte. Zoowel de groote opkomst als de bespre king bij de onderwerpen toont hoeveel be lang er gesteld wordt, ook in het werk van onze Jongelingsver. De Avondpost verneemt, dat do minis ter van binnenlandsche zaken een aan- schrjjving heeft gezonden aan de commis sarissen der KoniDgin in zake de herbenoe ming van burgemeesters. In die circulaire wordt erop aangedrongen, om een nauw keurige beschrijving te geven van don gozsndheidstoestand van do te herbenoemen burgemeosters wanneer zij den leeftijd van 65 jaren hebben boreikt. Meermalen toch worden dour de commissarissen burge meesters ter herbenoeming voorgesteld, die reeds boven den leeftijd van 70 jaren zijn. In dergelijke gevallen verlaDgt de minister een verklaring van een geneoskundigo, dat die burgemeesters volkomen geschikt zijn voor de waarneming der betrekking en dat verwacht kan worden, dat zij ook gedurende het 6 jarig tjjd vak (tijdvak waarvoor een burgemeester gekozen wordt) geschikt zullen blijven. Naar aanleiding van het feit dat de regenten van 't Herv. weeshuis te Almelo geen schuld vonden in den weesvader, hebben 14 personen de volgende verklaring publiek gemaakt. >De ondergeteekenden, wier namen, alle voorkomen in de rapporten van den in specteur van politie te Almelo, over de be- en mishandelingen in het hervormd weeshuis te Almelo, verklaren ten zeerste verwonderd te zjjn over de advertentie van heeren regenten, als zouden dezen geen genoegzame schuld bij den weesvader en de weesmoeder hebben gevonden, aan gezien ondergotoekenden geen van allen door die regenten verhoord zijn en dezen dus blijk geven het onderzoek zeor een zijdig te hebben gevoerd". Gistermorgen omstreeks 6 uur arri veerde te Grouw de eerste gooderentrein. Bjj aankomst bleek een der wagens in brand te staan. De wagens, geladen met verschillende goederen als boter, olie, een verhuisboel enz., stond in een oogwenk in lichtelaaie. De stationschef stuurde on- middelljjk bericht naar de brandspuiten- fabriek van de firma Van der Ploeg, op korten afstand van 't station, met verzoek een brandspuit met het noodige personeel te willen zenden. Aan dit verzoek werd spoedig voldaan, en in korten tijd was men den brand meester. Wrijving en xoerkloosheid. De firma Cohen te Enschede wil niet meer met de meisjes onderhandelen, die zij ander werk opdroeg, waarvan zij niets wilden woten en toen heen gingen, nadat de firma had verklaard het gewone werk- niet meer voor haar te hebben. Aan de ongehuwde wevers in de fabriek der firma Scholten te Almelo is medegedeeld, dat zij geen nieuwe «boomen* ter alweving meer zullen ontvangen. Het aantal weefgetouwen bedraagt 425 en er zijn 250 arbeiders en arbeidsters, die op deze fabriek hun brood verdionon. Ook een gedoelte van het personeel der pletterjj te 's üravenhage bij de ijzergieterjj werkzaam, heeft gedaan gokregen. Een der oudste inwoners van ons land, de hoer J. Klaver, te Kloosterburen, boopt 25 Dec. zijn 102de levensjaar in te gaan. Sedert zijn vorigen verjaardag, toen de oude heer zoowel door zijn buurtgenooten als in de R.-K. kerk zeer werd govierd en zyn afbeelding in een illustratie werd op genomen, is hij er intusschen niet op voor uitgegaan. Het gezicht is totaal weg en ook het gehoor niet best meer. Het gerechtshof te Amsterdam, het vonnis dor Utrechtscho rechtbank vernieti gende, waarbfj De K., tuinbaas op het landgoed van den burgemeester van Zeist, weg9ns poging tot moord op don 21-jarigen huisknecht Westering tot 8 jaren gevan genisstraf werd veroordeeld, legde hem 10 jaren op. In een dorp in de Bommelerwaard is een inwoner gestorven, die reeds 10 dagen te voren door zijn huisvrouw werd dood gewaand. Toch was het geen geval van een gewonen schijndoodede patiënt lag in een rustigen slaap en door de groote zwakte was de ademhaling niet hoorbaar, waarom de vrouw in allerijl den kinderen liet bekend maken, dat hun vader overleden was. Toen allen huilende om het bed ston den, stel u den schrik en daarna de blijdschap voor ontwaakte de vader. Nu, tien dagen daarna, is de man wer kelijk overleden. De 2,63 M. lange reus Machnov die zich eenige dagen te Amsterdam heeft lateu zien, is dezer dagen van zijn impre sario vandaan geloopoD. Met honderden toeschouwers achter zich wandelde hij naar den trein en reisde naar Berlijn waar de politie hem dadelijk inrekende, onder beschuldiging van contractbreuk. De vrouw van den stationschef te Oostzaan had een klein puistje aan de wang. Kort daarna zwol het hoofd op en de lijderes bezweek aan do gevolgen. Te Edam is bjj het rooien van hoornen op de algemeene begraafplaats de gemeente architect door een omvallenden boom ge dood. Te Brielle is een 60-jarige man die de Kaaibrug over moest om zich naar huis te begeven, in do haven gevallen en ver dronken. Een varkenshandelaar uit Tiel die met eenige collega's in benevelden toestand van de Ossche veemarkt kwam, is onderweg to Oojjon verdronken. Te Taarloo had een spoorwegwerker een ge laden revolver bij zich, waarschijnlijk om te stroopen, on wilde hot met de loop naar boven in het foudraal doen voor de seinvlaggen. Het schot ging echter af en bjj kreeg de volle lading in den buik. Zyn toestand is hopeloos. To Wierden is de oude molen ingestort. De baas en zijn zoon waren koffie gaan drinken, doch de knecht was gebleven, bij werd dan ook levenloos van onder de balken weg gehaald. Zyn aangezicht was onkenbaar. Men vermoedt dat do steenen poeren on langs met den storm erg hebben geleden en thans nit elkaar zijn gevallen. Dezer dagen liep voor do rechtbank te Munchen een proces af' dat twee jaren geduurd had en algemeen de belangstelling wekte. In de eerste plaats omdat er de naam van een zeer hooggeplaatst persoon in betrokken was, en ook wogens het tra gische einde van de hoofdpersoon in het geding, wier levensloop den meest phantas- tischen roman nog overtreft, het geval komt in hoofdzaak hierop neer. Iemand van hoog aanzien leerde indertijd een negentienjarig meisje kennen, de dochter van een ambtenaarsweduwe, aan wie hij beloofde haar opleiding tot actrice te zullen bekostigen en haar daarna oon engagement aan de hof opera te bezorgen. Zij bereikto haar doel, kreeg echter de beloofde plaats niet, en verbond zich toen aan een schouw burg to Munchen. Uit onbekende oorzaak had de beschermer de handen van haar afgetrokken. Gedurende haar studietijd was hot onbemiddelde meisje in kennis ge komen met de vrouw van iemand, die haar, met het oog op haar aanstaand schitterend engagement aan de hof-opera, herhaaldelijk geldelijke ondersteuning verstrekte, 't Be drag daarvan liep zachtjes aan naar de 6000 M. welke som het levenslust'go maar onervaren meisje voor een deel had besteed tot aanschaffing van kostbare kleeren en voor haar toilet, en niet het minst had uitgegeven aan dure reizen, overal heen. Zefs te Monte-Carlo vertoefde zo, on vor- speelde er aan do speeltafel veel geld. Een jong officier vergezelde haar meestal op haar reizen. Op zekeren dag echter wei gerde haar beschermster haar verdor van geld te voorzien, doch vorderde evenmin het voorgeschoten bedrag terug. Toon zij kwam te sterven en haar man, die van de zaak niets afwist, uit eenige brieven be merkte, dat hij van onze actrice eon bo- langrijko som had te eischen, vorderde hij terugbetaling, maar zij hield zich voor iedere aanmaning doof. Zjj bezat trouwens ook niets. Toen zjj vervolgd werd verwees zjj den rechter naar haar vroegeren beschermer, don «aanzienlijken* man, die haar zoo plotseling alleen had laten staan en haar het beloofde engagement aan den hofschouwburg niet had bezorgddeze moest dan haar schulden maar vereffenen. Natuurljjk kwam het tot oen proces, dat lang heeft geduurd en waarin eerst dezer dagen een beslissing zou genomen word n Doch wat gebeurt nu? Juist op dien dag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2