Uit de Tweede Kamer. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Zeg mij wat den weg u baande, O, verwaande! Tot dien glorierijken post. Liefdekussen Aan de zussen Durende gemoedsbezwaren Op te klaren Van een oude fijne sloof Dit befaamde Onbeschaamde, Uwen naam by 't fijn geslacht. Weetniet, zot, Oranjekraaier, Rechtverdraaier, Dat heeft u tot eer gebracht. Het moet bepaald interessant geweest zijn op ons Binnenhof 11. Vrijdag. Een goed bezette Kamer, een tribune, waarop talrijke nieuwsgierigen elkander verdrongen, om een plaatsje machtig te worden, vanwaar zij den sprekei behoorlijk konden verstaan en volgen. En geen wonder. Minister Kuyper zou aan het woord komen, om de verschillende sprekers een paar dozijn ongeveer die de regeeringspersonen en het regee- ringsbeleid hadden gewogen, te beantwoor den. Er was de vorige dagen zooveel aangevoerd tegen de regeering, een aantal kranige, krachtige sprekers waren als echte ridders zonder vrees of blaam in het krijt getreden slechts een paar sprekers van minderen rang daartusschen dat waarlijk geen bevreemding wekt de nieuwsgierigheid naar en zeker ook de belangstelling in het geen de Premier op alles zou te zeggen hebben. Den vorigen dag waren reeds enkele van zijn mannen in het vuur geweest Taluia, Heemskerk, Aalberse, Byleveld, ook Lob man maar tot een eigenlijk hoofdtrtffen was het niet gekomen. Dit bleef natuurlyk voor Minister Kuyper bewaard. Nu, niemand zal 11a den dag van gisteren nog durven beweren, dat dit hem niet is toevertrouwd. Drie urea lang wist de Minister de Kamer- te boeien met eene rede, naar den eisch van plaats en tijd, krachtig in zinsbouw en niet minder door degelijkheid van argu menten. Hier was een bewindsman aan het woord voor- en tegenstanders van de regeering zullen het erkennen die weet wat hij wil, die durft spreken, omdat hij op vasten bodem zich gevoelt. Vaa aarzelen of wei felen dan ook geen sprake. Evenmin van een soort van wrevel of bitterheid, die zwakheid verraadt en zich sterkt met ge vleugelde woorden van eigen of vreemden bodem. Niets van dit alles. Iutegendeel, een hoffelijke toon kenmerkle de geheele speech. De Minister begon met zijn dank uit te spreken voor den steun der rechterzijde, voor de welwillende oppositie van links. Ook de forsche woorden der sociaal-demo cratische woordvoerders werden gehono reerd, omdat zij over 't geheel genomen bleven binnen de parlementaire perkon. Een uitzondering moest ZExc. maken met dhr. Staalman. Deze kreeg een apartje. Ea waarlijk, de man had het verdiend. Zijn critiek was niet van de goede sorrt. Opzettelijk zoekt hij naar den kwaden kant om een blaam op de regeering te werpen. Hij stelt mat zijn weten de zaken anders voor dan zij zijn. Dit is niet fair van een lid der rechterzijde. Maar dhr. Staalman zegt niets te hebben kunnen merken van het Chr. beginsel. Veronderstel echter, dat het tarief, de ver hooging van de bijdragen voor het bijz. onderwijs en de arbeiderspensioneering reeds aanhangig waren gemaakt, hal men daarin iets specifiek-christelyk verwacht? En zoekt dhr. Staalman het chr. beginsel te vergeefs in het reeds aanhangig gemarkt ontwerp op het Middelb. Onderwys, dan ziet hij zonder te zien. Wij zullen den Minister niet volgen in zijn strafrede tegen den Helderschea afge vaardigde. Maar vermelden we nog, op wat meesterlijke wijze ZExc. zich losmaakte van dhr. Staalman, die ia de kaart van de linkerzijde speelde ook door zijne herhaalde opmerkingen op de zeven millioen voor de snelvuurkanonnen. Moet hel dhr. Staalman niet opgevallen zijn, zoo sprak de Premier, welke gezichten in de Kamer straalden, bij hetgeen hij zeide? Maar dan zegt hij, Minister, tot de linker zijde: Wij hebben de staking als politiek fortuintje en gij hebt den lieer Staalman. En als de stembus van 1905 omslaat, dan zou do linkerzijde hem zeker wel enteren om zijn politiek beleid en doorzicht. En nu het algemeen regeeringsbeleid. Hoe ver is de regeering met de uitwerking van het vroeger aangegeven plan Het wetsontwerp betrekkelijk het lager onderwys zal spoedig bij den Raai van State inkomen. Wellicht kan bet nog in dit zittingsjaar behandeld wordeD. Voor het hooger en middelbaar onderwys, voor het loterijspel, voor de drankwet zijn wets ontwerpen ingokomen. En nu het stoffelijk gedeelte. Aan de arbeidswet wordt de laatste hand gelegd. Het ODtwerp betrekkelijk het arbeiders contract is van den Raad van State terug. Voor ziekteverzekering is het voor-ontwerp om adviezen gezonden. Ook het ontwerp voor de zeevisscherij- ongevallen een werk van grooten om vang bestaande uit meer dan 200 artikelen is reeds verzonden naar het college van de ZeevisscherijeD. Vermoedelijk zal het landbouw-ontwerp tegelyk met de ziekte verzekering inkomen in verband met de daarvoor noodige wijzigingen in de onge vallenwet. Meer bezwaar breDgt met zich de arbei- derspensioneering en de ouderdomsverzeke- ring. Hierop wordt terecht aan alle zijden aangedrongen. Ook do Minister wil ze volgaarne als een drang zijner overtuiging. Het vorig kabinet deed niets op het gebied van verzekering, althans niets is ingekomen. Er was een voor-ontwerp. Doehditdrukt 's Ministors overtuiging niet uit. Het Deensche stolsel voldoet ook niet. De pogingen tot iets beters vielen tot heden niet mee. Toch durft de minister verzekeren dat, indien de Kamer hem den tijd wil laten, hot ontwerp vóór Sept. 1904 zal inkomen. Vervolgens komt de stakingsgeschiedenis aan de orde. Slechts een paar argumenten ter bestrijding van Troelstra's bewering worden aangevoerd, maar die zyn dan ook afdoende. Op 31 Januari kon de regeering niet voorbereid zijn. Hadden niet de heoren Oudegeest en Troelstra kort te voren zelf vei klaard.dat er in geon jaren van eene spoor wegstaking sprake kon zyn En het toegevon der regeering op 31 Januari moet verklaard worden uit den vasten wil om het gezag niet_ bloot te stellen aan een onvermijdelijk échec. En meent dhr. Troolstra, dat de tweede straking is uitgelokt door de regeering, wat dan te denken van het beleid der hoeren Troelstra c. s., die zoo met open oogen in de val liepen De rede van den minister bereikte het hoogtepunt aan het slot, toen hij tegenover dhr. v. d. Vlugt en de sociaal democraten zijne overtuiging uitsprak aangaande het diepgaand verschil tusschen de calvinisten aan de eene en de liberalen en sociaal democraten aan de andere zij le. Wellicht komen wij later nog op dit principiëele onderscheid terug. %Jf BEKENDMAKING. Goes, B. en W. alhier zullen op Vrijdag 29 Januari 1904, des middags te 12 uren, in het openbaar ten stadhuize zitting houden voor de inschrijving naar drie standplaatsen op de Groote Markt alhier en wel cén voor een stoomcaroussel of andere daarmee gelijk te stellen inrichting, één voor een hypodrome en één voor een biograaf, en eene standplaats voor eene danstent op de Beestenmarkt, ge durende de a. s. kermis van 25 Augustus tot 1 September terwijl dan nergens elders in de gemeente gedurende de kermis inrichtingen als hier bedoeld zullen worden toegelaten. De gezegelde onderteekende inschrijvings- biljctten ingericht naar het bij de voorwaarde gevoegd model, moeten vóór 12 uren ter Secretarie zijn ingeleverd. Biljetten na 12 uren ingediend blijven buiten aanmerking. De voorwaarden zijn verkrijgbaar ter Secre tarie der gemeente en bij den marktmeester tegen betaling van f 0,50. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat de stand plaatsen niet worden gegeven indien de in schrijvingen beneden het bepaalde minimum blijven. Goes, Het tweede suppletoir kohier der Belasting op de Honden over 1903, is aan den ontvanger uitgerekt ter invordering en kunnen reclames tegen den aanslag op ongezegeld papier bij den Raad worden ingediend binnen eene maand na heden. De aanslag moet in eens worden betaald binnen 2 maanden na de dagteekening van het aanslagbiljet. Het indienen van reclames ontheft niet van de verplichting tot betalen. Boes. B. en W. brengen ter kennis dat door 10. L. Berks een verzoek is ingediend om vergunning tot oprichting eener konijnen en schapenslachterij in het perceel wijk B no. 201en 20. J. J. Stokman een verzoek om vergunning tot oprichting eener bewaar plaats van petroleum in het perceel wijk E no. 206. De verzoeken met bijlagen' zijn op de Secretarie ter visie gelegd. Vrijdag 18 Dec. a.s. te 10 uren wordt in het Gemeentehuis ge legenheid gegeven om bezwaren tegen de op richting in te dienen en toe te lichten. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bero pen te Moerdijk P. Vermeulen caud. te Utrecht; te Limmen S. Winkel te Dronrijp. Aangenomen naar Hoog Blokland door Gr. Benes cand. te Assen. Bedankt voor Ouwerkerk door W. E. P. Germs cand. te Didam voor Zandvoort door B. J. Bolwerk te Loenen voor Beets door H. Krimp te De Leek. Wemeldinge. De uitslag der herstem ming voor één gemachtigde in het kies college is: Uitgebracht 141 geldige stern aren, waarvan L. Dominions 67 en Jacobus Ruissen 74 stemmen verkreeg. Derhalve gekozen dhr. Rnissen. Biezelinge. Bij de verkiezing voor een onderling en een diakeD, tengevolge der periodieke aftreding van de hh. A. v. d. Graaff en Jan Rottier werd dhr. A. v. d. GraalT als diaken herkozen, die staande de vergadering verklaarde zijne benoeming aan te nemen. De heer Jan Rottier wenschte niet meer in aanmerking te komeD, zoodat een ander als zoodanig moest gekozen worden. Als ouderling werd nu met meer derheid van stemmen gekozen dhr. Jan Slabbekoorn. Deze kon echter na ryp be raad geene vrijmoedigheid vinden zijne benoeming aan te nemen. Eene nieuwe vergadering moest worden bij jengeroepen. Alsnu weid met 43 van de 60 stemmen bij eerste vrije stemming tot ouderling gekozen dhr. J. M. van 't Veer, die deze benoeming tot blijdschap der gemeente heeft aangenomen. Geref. Kerken. Tweetal te KrabbendijkeA. J. de Boer te Grypskerk (Gr.) en G. Doekes teHeemse (O.) Voor de akte wiskunde lager onderwijs is te 's Graveukage geslaagd de heer P. L. Koole te Ter Neuzen. Goes. Zaterdag overleed alhier, na een lijden van nog geen volle week, de heer J. J. Visser, boekhandelaar, in den ouder dom van 41 jaar. Zondag na 't eindigen der godsdienst oefening in de Chr. Evangelische keik voelde onze vriend zich ernstig ongesteld, zoodat hij besloot by zyn broeder die in de nabijheid woont, in te loopen. Daar oveiviel hem een zenuwberoerte, die hem ter rechterzijde geheel verlamde en hem op 'tkrankbed wierp, van hetwelk hij niet meer zou opstaan. Johannes Jeremias Visser werd den 26 September 1862 in deze stad geboren. Zwak en tenger van der jeugl af, werd ook al vroeg een lichaamsongesteldheid bij hem openbaar, die hem veel pijn deed en zorg baarde. Doch niet minder vroeg openbaarde zich in hem de lust om God te dienen de ouderlijke opvoeding en het christelijk onderwijs droeg in hem schoone vruchten. In Vissers geloof en kinderlijke godsvrucht lag zijn kracht. Welk een krachtige geest huisde er in dat zwakke, vaak kranke lichaam. En welke schoone gaven van vorstand en hart waren hem geschonken. Door zijn groote belezenheid en ijzersterk geheugen had hij uitgebreide kennis van de historie, van onze schoone taal, van de Nederland- sche letterkunde, van de staatkundige ge schriften daarbij had hij een gezond en helder oordeel over de staatkundige en maatschappelijke vraagstukken van den dag, en een eerlijk aangenaam karakter. Voor de eere Gods op elk levensterrein, ijverde hij met woord en pen, woekerend, vaak boven zijn zwakke kracht, met de schoone talenten hem geschonken. Als medewerker van »De Vredebode" waarin hij geregeld de Overzichten schreef, als voorzitter der Car. Jongelingsvereeni- ging, ah bestuurslid van het Nederl. Jon- gelingsveibond, en tot voor enkele jaren ook der autirev. kiesvereeniging, heeft hij zich hier en in het vaderland een breeden kring van vrienden gevormd, die hem nu nooie zullen missen. Sohoon man van veelzijdige studie en kennis, wa9 hij steeds bescheiden en wars van lof. Geen tweede kennen wij in onze omgeving, die zoo thuis was in de werken van Groen en v. d. Brugghen, van Lobman en Kuyper, van Macaulay en Meile d' Aubigné. Daarbij ha4 hij een rijke Schrift kennis, on de bijzondere gave daarvan ook aan zyn omgeving mee te deelen. Zelf positief in 't uitspreken van eigen over tuiging, kon hij, mits man niet raakte aan de autoriteit van het Woord, ook verschil van meening waardeeren. Nu wij dit schrijven, herinneren wij ons ook bij de ledige plaats die deze strijder in den goeden zin achterlaat een woord van Gispen (Brief Bazuin 26 Juli 1887): »0 wat zielepyn kunnen wij voelen als wij moeten zeggen geha lgeweest Op onzen leeftijd krygt men zoo zelden nieuwe banden, en vooral tegenwoordig is het leven zoo arm aan guile, hartelijke vriendschap en ongeveinsde broederliefde. De partijstrijd doodt de fijaste en edelste vruchten van het Christelijke gemeenschaps leven. Evenwel, de hand op den mond; aanbidden en eikennen dat de Heere doet wat goed is in Zijne oogen 1 Wij moeten sterven, en om ons dat te leeren, doet God oas smarfe aan. Doch wij ondervinden ook dat Hij verbindt en dat Zijne handen heelen. Wij hebben, wel beschouwd, onze dierbare dooden niet verloren. Zij leven en wenken ons, om, door het geloof, meer en meer te komen tot de geesten der volmaakte rechtvaardigen. Niet meer van de aarde, maar van den hemel verwachten \vy al ons heil, en wij weten dat de uit komst van allen strijd op aarde zal zijn de verheerlijking van de gemeente der uit- verkoornen in welke do heerlijkheid des Drieëanigen Gods in eeuwigheid zal aan schouwd worden." Zoo mag men jubelen ook bij het graf van J. J. Visser, ook waar de ziele er bij schreit. Zijne nagedachtenis zal tot zege ning zijn. Goes. Men schrijft ons: Wy hopen dat velen zich gedrongen zullen voelen heden Dinsdagavond half 7 uur naar de gerof. kerk te gaan, teneinde ds. Ronkoma te hooren over de Vrije Universiteit. Er bes'aat hier een grief tegen de Vrije Uni versiteit wegens het seinposten van den heer Lohman. Ook wij hebben dat sein posten altijd afgokeurd en betreurd, doch meenen dat zulks geen roden mag zijn onzen steun aan de Vrije Universiteit te onthouden, dio op 't gebied van letteren, rechten en medicijnen drie terreinen die nog zoo goed als braak liggen, nog zooveel in 't nationaal belang in 't alge meen, en van de Christenheid in 't bijzon der zou kunnen doen, als er meer ge'.d was. Wij hopen dat velen in Goes bereid zullen zijn daartoe een steentjo bij te dragen. Een tweede grief betreft do quaestie der theologische opleiding. Hierop mogen wij in een staatkundig blad niet ingaan. Velen hier vreezen of stellen bereids vast dat de mannen van de Vrjje Universiteit de Theo logische School willen afmakenen laken 't zeer dat directeuren van daar twee beste hoogleeraren hebben weggehaald. Een tee- dere quaestie waarin wij ons niet verdiepen. Wij vestigen er alleen de aandacht op dat dr. Honig die als hoogleeraar te Kampen een dezer twee weggonomenen vervangt, leer ling der Vrije Universiteit is. En dan de uitbreiding, waarvoor de heeren A. S. J. Dekker c. S. hier yveren willen, geldt niet de Theologische Faculteit, maar de Rechtsgeleerde, maar de Medische, maar de Litterarische Faculteit. Deze Vrije Universiteit behoorde door allo Christusbelijders gesteund te worden. Wij willen echter alvast beginnen met alle gereformeerden van de noodzakelijkheid hunner medewerking te doordringen. In deze ernstige tijdon, waarin het vooral aankomt op het bezit van christelijke weten schappelijke mannen, Christen Staatslieden en Sociologen, Kamerleden en Volkssprekers, Journalisten en Letterkundigen die aan eene christelijke inrichting voor hooger onderwijs zijn opgeleid, en de Viije Uni- vorsiteit met Gods bulpe in staat is dergelijke mannen te kweeken, roepon wij alle broeders en zusters in den Heere toe steunt ons, en laat u vootliehteft. Ds. Renkema, van Rijnsburg (A) is een uit nemend spreker, en ook de leden van het Comité zijn bereid om in den loop der tijden over deze belangrijke aangelegenheid met hunne medeburgers te raadplegen. Goes. Ingetrokken de overplaatsing van don landmeter M. A. Hollestelle, van Leiden naar Almelo. Goes. Een adres van ruim 400 hand- teekeningen voorzien, is aan den minister van justitie verzonden, met verzoek om den algemeen geachten heer J. Pilaar te benoemen tot notaris in plaats van zijn vader. Wemeldinge. In den nacht van Zater dag op Zondag jl. werden by twee inge zetenen dezer gemeente, respectievelijk vier en een konijn ontvreemd. De dader (s) tot Dog toe onbekend. Door Gedeputeerde Staten is aan den heer P. P. Fruijtier te Hontenisse eervol ontslag verleend als lid der commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen in het schat tingsdistrict Goes en in zijne plaats benoemd de heer C. van Esbroeck te Hengstdijk. Te Nieuwdorp werd Donderdag de gewone jaarlyksche rekening gedaan voor de ledeu van de werkmans-vereeniging. Dit jaar onderscheidde zich van andere jaren daar gedachtenis werd gevierd van het 20 jarig bestaan der vereeniging. Uit een en ander bleek dat die vereeniging sterk in ledental is toegenomen zoodat zij thans bestaat uit 255 leden. In den loop van dit jaar waren aangekocht 7180 H.L. kachelkolen waarvan er nog 92 H.L. op de bergplaats beschikbaar zijn. De prjjs is voor de leden f 0,67 per Hectoliter vry op don wagen. Er is nog in kas f 54,55'ls. De beide aftredende bestuursleden zijn herkozen. Een voorstel van den voorzitter vond bij de meesten geen bijval waarin dan ook weer werd berust. Serooskerke. Zaterdag hield de land- bouwvoreoniging alhier eene algem. verg waarin de penningmeester rekening en verantwoording deed over het afgeloopen dienstjaar hieruit bloek, dat de ontvangs'en en uitgaven bedroegen ruim f13000, batig slot f 101. De heer Ailaart, die als be stuurslid bedankt had, werd vervangen door den heer I. de Buck. Serooskerke. Met 25 vnn de 49 uit gebrachte stemmen is door de antire volutionaire kiesvereeniging, tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld dhr. P. de Visser. Heden is te Biggekerke een rijkstele- phoonkantoor, in verbinding met Middel burg, voor het algemeen verkeer opengesteld. De diensttijd is geregeld als volgtop werk dagen van 8 tot 9,30 voor-, alsmede van 1 tot 2 en 7 tol 8 uren namiddag (Green- wichtijd). Op Zon en feestdagen blijft het kantoor gesloten. Bij kon. besluit is eervol ontslag verleend aan P. F. Fruijtier te Hontenisse als lid van het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. s. Heinkenszand. Vrijdag bracht het muziekgezelschap »E'iterpe" alhier een serenade bij den Weleerw. heer P. Aan stoot, oud-pastoor; daar hy zyn intrek genomen had in zijn nieuwe woning. Een flink onthaal volgde. Heinkenszand. In de raadsvergade ring van Vrijdag waren tegenwoordig 5 leienafwezig met kennisgeving dhr. J. Braamse en I'. v. d. Dries (Wethouiors) wigens ziekte voorzitter de Burgemeester. Het suppletoir kohier van den Hoofielyken Omslag dienst 1903 werd vastgesteld op een bedrag van f 14,14'/», dat van de be lasting op de honden (1903) op een beJrag van f 11,E9n verzoekschrift van M. J. Jobse van den Berge, gemeente vroedvrouw alhier, werd niet in behande ling gebracht ais zijnde op ongezegeld papier ingediend. Benoemd werden tot leden van de Nieuwjaarscom missie de hoeren J. Dominions, I. Cappon, J. L. van Vessein, Johs. Rijk Bz., A. de Koster en I'. de Winter. Op een verzoekschrift om verlenging van inwoning van dhr. Bur gemeester is gunstig beschikt. To Helmond bad eene vrouw zich in hare woning boven een warme stoof neergezet en was in slaap gevallen. Door het vlamvatten harer kleederen heeft zy zulke ernstige brandwonden bekomen dat zij onder hevige pijnen is bezweken. In een café te Utrecht is een boer uit Por- tengeu onder het eten, plotseling doodge bleven. Hy bleek in een stukje vleesch gestikt. Van eon Spaansch stoomschip is bij aankomst te Maassluis de stuurman door den storm over boord geslagen en verdronken. Op het Noordzeekanaal te Amsterdam is een Urker botter door een sleepboot aangevaren met bet nood lottig gevolg dat een der visschers, vader van een talrijk gezin, over boord sloeg en vordronk. Een vrouw te Dussen ver wondde zich aan een spijkor bij het buk ken weldra zwol het geheele lichaam op do goneesheer constateerde in hoogen graad bloedvergiftiging. De vrouw ligt hopeloos. Een aardigo verklaring vau het ge bruik om met St. Nicolaas de schoenen onder den schoorsteen te zetten, tevens een bewijs dat het reeds lang bestaat, vinden we, zegt de N. Ct., opgeteokend iu een werk van 1718 van Gorardus Onthof, predi kant te Emden, waar hij zegt „Nicolaas was eon Burger van ie Stadt Patras in Lycien daarna Bisschop in de IToofdstadt Mira en stierf in 't jaar 343 of 358, zijn Feestdag wordt ook gevierdt. Men verhaald, dat hij zeer milddadig was on op zekeren tijd voor 3 jonge dogteren, die zich uit armoede in 't vorderf wilden storten, drie klompen goudts door den schoorsteen liet vallen, waardoor hy haar zondig voornemen verhinderde. Hier van daan is 't, dat de kinderen op St. Nikolaus- nacht, met allerlei giften in de schoenen, in den schoorsteen gezet, beschonken wor den". Ds. Oegema,die Donderdag een spreek beurt had vervuld te Nieuweroord, is aan een zeer groot gevaar ontkomen. Op zijn terugreis naar Hoogeveen is bij den oprit van de brug over de sluis te Noordsche Schut, het paard waarschijnlijk door de gladheid gevallen en het rij'uig omge kanteld. Het paard is blijven hangen tegen de brugleuning, anders zou het vrij zeker in het kanaal terechtgekomen zyn. Ds. Oegena is door verbrijzelen van het portier raampje zyn alles behalve aangename ver blijfplaats kunnen ontkomen, zonder eenig letsel te hebben bekomen. Te Kortendijk, bij Rosendaal (Nbr.) zijn vijf smokkelaars door de kommiezen op heeterdaad betrapt, wegens fraudulenzen invoer van suiker uit België. Yier smokke laars wisten te ontvluchten, doch de vijfde uit Rucphen, viel in handen der commiezen, benevens 500 pond gesmokkelde suiker, die de mannen bij hunne vlucht moesten achterlaten. Wegens het ontzettend toe nemen der smokkelarij van Belgische suiker naar Nederland, zijn de wacht- en surveil leer posten der kommiezen aan de Belgische grenzen verdubbeld. N. R. C. Aan Het Centrnm schrijft men uit BredaAlhier is in het noordelijk ge deelte onzer stad een gemeente op zichzelf beschouwd gevormd. Men heeft er een eere-burgemeester, burgemees'er, wethou ders, secretaris, gemeente geneesheer, hof maarschalk, stalmeester, architect, enz. enz. a'le mogelijke titularissen, die in een ge meente gevonden worden. Het stadsbestuur is in handen der natabelste bewoners van het noorderkwartier en het stelt zich ten doel het geheele jaar door feesten voor de »burgers« en die der hoofdgemeente te organisoeron. Een dergelijke vereeniging is zeker nog wel eenig in haar soort. Men denke nu hier niet aan een grap, doch het is een volkomen ernstige zaak. St. Nicolaas. Men schrijft uit ,Utrecht aan de N. R. C. Reeds vroeg in den morgen reed Sinter klaas (Posthumus Mf-yjes) met zijn beide zwarte knechten (jhr. van Reenen en jhr. Boreel) in een landauer door de stad en bracht zijn bezoek aan de scholen en zie kenhuizen. Des avonds werd een dergelijk bezoek aan de ziekenhuizen gebracht, namens de geneeskundige faculteit, en aan alle patiënten geschenken gegeven. Ook reeds vrij vroeg bewoog zich een automobiel met een paard er voor door de straten, waarin dr. Kuyper met den nieuw- benoemden professor in de godgeleerdheid, dr. Vissoher (beiden natuurlyk nagemaakt), vroolijk lachend rondtoerden. Het paard werd bestuurd door een man in het kostuum van een koetsier van een lijkwagen. De wageD van Groot-Nederland maakte veel indruk, zoowel door fraaie decoraties en kostuums, als door het beeld dat het uit drukte (het voortdurend hameren op het zelfde aambeeld ter bereiking van het ide aal). Door het zingen van liederen bracht deze groep veel vroolijkbeid teweeg. 's Middags werd een troep Kozakken ge zien om de Franschen weg te jagen. In den optocht zag men verschillende rijtuigen, verhuiswagens en karren met caricaturen, 0. a. dr. Kuyper met een kiespijndoek om, terwijl het nevens hem zittende Staphorster boertje Zijne Excellentie van tyd tot tyd een llesch onder den neus hield, die hij op den schoot had. Nog was er een laag rijtuig met Minerva in rouwkleeding, en een bord op het rijtuig waarop het woord Homoeopathie. Briefjes met zware rouw randen werden uit dit rijtuig rondgestrooid, vermeldende de sinistre mededeeling dat de wetenschap overleden is. De Kölnische Zeitung heeft het vol gende berichtje uit Emmerik opgenomen »De San José schildluis, die hier in de laatste jaren herhaaldelijk in dooden 'oe- stand bij het douane-onderzoek gevonden is op ooft, over Holland uit Amerika inge voerd, is Dinsdag een levend exemplaar gevonden in een naar Geiser.kircher bestem.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2