Melkvervoer. St. Nicolaas 1903. verbeterde Singer-Naaimachine te. een perceel Bouwland, een perceel Weiland, Zondag 6 Dec. a. s„ Ds. H. IS'JLINK van Mistab. Openbare Terkeoyingei. Posterijen. Aanbestedingen. Advertentie». Gereformeerd Onderwijzer Huweljjkskaarten Tb pachten hij inschrijving Woensdag 9 December 1903, Naaimachinetafeltjes in rijke keuze voorbanden. A. HUSitEGTSE, Teleg rammen M a rk t berichte J. NOTEBOOM. Openbare Verkooping. VERKOOPEN: 6 Kalf- en Melkkoeien, Vaarzen, Ossen, Kalvers, Paard, 2 Hitten, VAR KENS Planken, Latten, Ribben en Scha len Kasten, Spiegels, Regulateurs, Kar petten, Bedden, Dekens en eene partij Parapluie's. Vraagt prijsopgaaf en ziclitzending. ZIE ETALAGE. vermeerdering het gevolg is van het ge duchte toenemen van den smokkelhandel. Men meldt uit Almelo aan de N. R. C-: Reeds lang liepen er alhier geruchten over de onmenschelijke wijze, waarop de kinderen in het weeshuis der Ned. Her vormde gemeente door den weesvader en de weesmoeder behandeld worden. Die geruchten gaven aanleiding tot een onder zoek. Door den inspecteur van politie en den wachtmeester der marechaussee zjjn verschillende oud verpleegden geloord en deze hebben daarvan ieder een rapport opgesteld, waaruit blijkt, dat do weezen reeds sinds jaren op een ergerlijke wijze worden mishandeld. Klachten daarover bjj de regenten ingebracht vonden geen gehoor. Zelfs moet een der regenten een paar malen gezegd hebben: «Vader moet hen de ribben maar stuk slaan, de dokter zal ze wel weer maken." Niet alleen hielpen de klachten niet, maar de klagers werden bovnndien nog zwaar gestraft, zoodat de kinderen ten laatste niet meer durfden klagen. Ook over het eten waren veel klachten. Dikwijls was bet bedorven. In den zomer van 1902 kregen zij bijv. zuurkool en snijboonen te eten, waarin veel wormen zaten. De kinderen weigerden deze te eten, waarop de weesvader zeide «Vreet die beestjes maar op, je zal er niet van dood gaan. Johannes de Dooper is zoolang in de woestijn geweest, waar bij niets te eten kreeg dan sprinkhanen". Eens was het brood doortrokken van petro leum, toch moesten de kinderen het eten, evenals gort, waarin wormen zaten. Een aantal oud-verpleegden zijn bereid deze en andere feiten met bewijzen en getuigenissen onder eede te bevestigen. Men zal zich waai schijn lijk nog wel het vrouwelijk dwergje van Barnum Bailey herinneren, dat den leeftijd van twintig jaar had bereikt en slechts weinig meer dan een meter hoog was. Dit dwergje vertoeft thans in de Ziekenverpleging op de Prinsengracht te Amsterdam, waar zjj het levenslicht aan een jongen wereldbur ger heeft schonken. Naar wij hoorden, ma ken moeder en kind het wel. De vader is ook een der «wonderen" van Barnum en Bailey het is de man, die ijzeren kettingen biak alsof het strootjes waren. Nv. N.) VentilatorenIn sommige bladen zien wij mr. Th. Heemskerk aangewezen voor de betrekking van commissaris der Koningin in Drente. Wij gelooven er niet veel van. Deze wethouder-jurist-volksvertegenwoor diger zou wel eens kunnen antwoorden wat men leest Richteien 9:11. De Muziek-academie, de groots'e schouwburg te Brooklijn is door brand vernield. Aardig dat terwijl in Nederland de liberalen van allerlei gading zich gaan vereenigen, of althans de hoofden bijeen Bteken, de liberale partij in andere landen van Europa uiteenvalt. In Engeland is zij al sedert jaren ten gevolge daarvan machteloos. In Denemarken gingen radi calen en gematigden in twee groepen uiteen, wijl laatstgenoemden zich niet met het voorstel der anderen tot vermindering der militaire uitgaven konden vereenigen. En in Spanje heeft zich een aanzienlijke groep uit de liberale partij afgescheiden onder leiding van Montero Rios, die trouw aan den troon en beslist democratische sociale staatkunde in zijn program schreef. Hij strijdt derhalve niet meer voor de republiek. Een vuil zaaltje. Gisteren is te Dresden de behandeling begonnen van het echt scheidingsproces tussehen den prins en de prinses Schönburg-Waldenburg. Eenigen tijd geleden ging door de bladen het ge rucht, dat de prinses zich zou hebben «verwijderd" met een der leden van het dienstpersoneel, en dat de vader der prinses, Don Carlos, haar officieel zou hebben dood verklaard. Zoowel het eerste als het tweede werd door de priise) zelve tegen gesproken. Zij verklaarde, dat het plan tot echtscheiding door haar man en haar bij onderling goedvinden was gemaakt, en dat zij ook de toestemming van haar vader had verkregen. Zij is uit Italië waar heen zij zich had begeven teruggekeerd, en vertoeft nu te Dresden. Zij wil voort durend in verbinding blijven met den ad vocaat, die haar belangen voor het Hof zal behartigen. Te Biussel en op vele plaatsen in Frankrijk is sneeuw gevallen. In het Lozère departement ligt de sneeuw 4 dM. hoog te St. Etienne sneeuwde het den heelen nacht van Zondag op Maandag, te Cherbourg woedde een sneeuwstorm. Ook in Engeland is de koude begonnen. Te Londen heeft het Maandag gesneeuwd. Te Shields sneeuw de het zoo hard, dat men met het werk op de scheepswerven der Tyne moest ophouder. Te Parijs heeft sneeuw brand veroorzaakt. Op den Metropolitain ontstond door sneeuw kortsluiting en een spoorwagen raakte dien tengevolge in brand. De personen, die er in zaten, ontkwamen ongedeerd. Heden komt de herzieningscommissie van het ministerie van Justitie te Parijs bij een. Mea gelooft algemeen, dat het Hof van Cassatie het vonnis van Rennes zal vernieti gen en Dreyfus onschuldig verklaren, zon der de zaak naar een nieuwen krijgsraad te verwijzen. Een werkstaking is uitgebroken onder de juweliers-arbeiders te Parijs. Zq hebben Maandag den geheelen dag luidruchtige betoogingen gehouden en zelfs in de rue Castiglione ruiten van werkplaatsen inge slagen, waar hun makkers den arbeid voort zetten. De onder ons welbekende P. A. Sieene- kamp, gewezen commandant van de opstan- llngen uit Burgersdorp en Venterstad, is door het speciale hof in de Kaapkolonie schuldig bevonden als rebel, en voor 5 jaar van zijn stemrecht beroofd. 's-Gravenhage. De Tweede Kamer zette heden do algemeene beschouwingen bij de Staatsbegrootirg voort. De heer Mees betoogde de noodzakelijkheid van be perking der uitgaven met het oog op den toekomstigen financieelen toestand. De heer Van der Vlugt bestrijdende de opmerking der regeering dat de liberalen inconsequente socialisten zijn, ontkende dat het volk moet kiezen tussehen Christus of Marx. De heeren De Visser, Brummelkamp en Sebok- king verdedigden de regeering tegen het verwijt van halfheid en onvastheid van be leid. De heer Passtoors bestrijdende mr. Troelstra's beschuldiging dat de regeering de Aprilbeweging heeft uitgelokt om de arbeiders een slag toe te brengen, beweerde dat de verantwoordelijkheid voor al de ellende voortgekomen uit de spoorweg staking geheel neerkomt op de leiders dier anarchistische beweging. Prov. blad No. 92 maakt bekend, dat de sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartels in de Provincieisbepaald op Donderdag 31 Decem ber 1903 met zonsondergang en dat het tijdstip vaD de sluitiDg der jacht op hout snippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Wemeldinge. Dindagavond te 7 uren had in 't gebouw der Chr. school de najaars vergadering plaats van de ver voor Christ. Volksonderwijs alhier. Na 't zingen van Ps. 105 1 en 5 en 't voorlezen van Ps. 103, opende ds. Drost de vergadering met gebed. Hij wees op den rijkon zegen, dien God op den arbeid der vereenigiug gege ven had. De secretaris las daarna de notulen van alle bestnurs-vergaderingen. Vervol gens had de verkiezing plaats en werden de brs. J. van Elsacker en Johs. Pieterse als betuursleden herkozen. Beiden namen hunne benoeming aan. De penningmeester sprak over den toestand der kas. De br. van het suppletiefonds brachten hun ver slag uit, waarna de secretaris verklaarde «dat de toekomst niet zonder lichtpunten was" en de leden tot volharding aanmoe digde. De hoofdonderwijzer deed enkele mede- deelingen omtrent het aantal leetlingen dat thans geklommen was tot 112, de school bibliotheek van 200 nummers, drong aan op getrouw schoolbezoek en diende een voorstel in tot aanneming van leerlingen van vijf jaar. Dit voorstel werd aange houden tot een volgende vergadering. Nadat eene nadere regeling omtrent be taling schoolgeld was getroffen sloot ds. Mooy, met dankgebed deze zoo uitnemend geslaagde vergadering. Donderdag 3 Dec. Middelburg, 8 uur in de «Vergenoeging" door not. Hosang bij opbod 20 perceelen bouwterrein Nieuwpantstraat en Dokstraat. Vrijdag 4 Dec. Middelburg 10 uur, aan de Stoomhout- zagerij van firma De Brookert Co. door not. Verbuist houtwaren. Ierseke 12 uur, Oesterbeurs door not. Liebert, een huis Schuttershof 75 c. A. en Noordpolen 246 c. A. Krabbendijke, bij Krijger door not. Noor- dijke voor wed. Zandee 11 uur een huis, schuur enz. en erfpachtsrecht 5 A. En om 1 uur aan de Schuur een vrachtrijders- inspan, meubelen, huisraad. En voor Jan v. Liere 3 huizen Zandweg. Biggekerke 10 uur, Koudekerke 1 uur nieuw hout door not. Hioolen. Nieuwdorp, door deurw. Hollmann en Verhoek half 11 bij Modderkreeke nieuwe houtwaren, meubels, loopvarkens, bedden, dekens. Dinsdag 8 Dec. Goes, Beestenmarkt half 1 door deurw. Hollmann en Verhoek afbraak, brandhout, toonbanken, biels. Woensdag 9 Dec. 's-Heer Arendskerke bij v. Eijkeren door deurw. Hollmann en Verhoek beestiaal, houtwaren en meubilair 10 uur. Zaterdag 12 Dec. Nieuwland 10 uur, Arnemuiden 1 uur door not. Hioolen nieuw hout. Een boe- reninspan, kleine marktwagen, 2 eggen, driewielskar, onz. Lijst van brieven verzonden aan onbe kenden door het Postkantoor te Goes over de 2e helft van Nov. 1903. Mej. I. Schweitzer, 's HageWed. Tj. Hemmes, Amsterdam van Kortgene: H. G.iind, Rotterdam van Wemeldinge: Johs. v. d. Klooster, DordrechtMej. J. Michels, RotterdamG. G. Hoogenbrugge, Triberg. Donderdag 3 Dec. Goes, voor Oeconomische Spijsuitdeeling gort, rijst, spek, selderij. Biljetten voor 3 uur Spijskokerij. Dinsdag 8 December. Utrecht. Centraalbureau ,.Mjj tot Espl, van S S." 2 ubet maken van gebouwen en inrichtingen voor eene menggasfabriek op het station VlissiDgen. Raming f85.270 Aanw. 24 Nov. Inl. Centraalbureau, sectie- ing. jhr. H. H. Sandberg van Boelens te Breda. Woensdag 16 December. Midde'burg. Gebouw Prov. Bestuur 11 u het maken en inhangen vaD een paar ijzeren buiteDebdeuren voor de kleine sluizen van het kai.aal door Zuid-Beveland Raming f9000. Ink boofding. dir. Bekaar, Middelburg, arr. ing. Van Vkssingen, Goes, en opz. Kooreman, Hansweert. rt GOES, 1 Dec. 1903. De aanvoer van g'.anen was voldoende voer de vraag, in tie prijzen kwam geen verandering. Oude Tarwe f 0,a f0,—Nieuwe Tarwe f 6.25 A f 7.75. N. Rogge f5 25 a 15.50. Wrntergerst per 100 kilo f 7.50 f 7.75 Zomergerst 7.30 a 7.50. Haver f 6a f 6 50. Bruineboonen f 10.— k f 13.50. Kroon- erwten f9.k f9.50. Groene Erwten; f9.— a f9.75. Versche Boter f 1.f 1.10, trid. f 1.06, aan particulier 11.20 per kilo. Eieren f5.60 k f7.mid. f6.20 de 104 stuks. De aanvoer van boter was ruim, van eieren tamelijk. 00STBUBG, 2 Dec. 1903. Oude Tarwe f7.75 a f8,— Nieuwe Tarwe f 7,40 f 7,75 N. Rogge f 5,40 k f 5,60 N. Wintergerst f 8,h f 8,50 per honderd kilo. Zomergerst f 7,f 7,75 per honderd kilo. Haver per 100 kilo f 6,50 t\ 6,75 Kook- erwten f8,75 k f 9,25. Erwten f 0,— a f 0, Paardenboonen f 0,k f 7,Koolzaad f0,— a f0,-. Waar 't er niet bij staat, is de prijs per H.L. VLISSINGEN, 1 Dec. Boter f 1.20 k f 1.15 per KG. Eieren f 7.20 per 104 stuks. ROTTERDAM, 30 Nov. Ter graan markt van heden (Maandag) was in binnenlandsche granen de handel als volgtTarwe werd per heet. ver kocht van f7.25 tot f8, en enkele extra puike partijtjes daarboven en verder per 100 kilo van f8.50 tot f 9.75, en uitgezochte soort daarboven. Rogge in puike kwal. alsvoren, overigens flruwer. Verkocht van f5 tot f 5.80. Gerst. Chevalier flauwer, Per 100 kilo van f7.30 tot f7.80. Haver. Nadat enkele beste partijtjes tot vorige prijzen waren uitgezocht, moest het overige lager wordeD afgegeven. Per 100 kilo f 6.20 Ü6.75. W i 11 e b o o n e n lager. Per heet. f8 k f 13. Bruineboonen alsvoien. Per heet. f9 a f 13.75 en extra puike par tijtjes daarboven. Blauwe erwten lager. Kook- f8.25 k f 9.50. Niet-kokende f 7 f 7.75. Zeeuwse he ajuin. Aan voer deze week slechts 4000 balen, wegens het ongunstige weder der afgeleopen week. Marktwaarde werd bepaald voor groote bruine f 1.80, kleine dito f-2.80, stroogele f 1.50, alles per 60 kilo. Stemming was zwak. Aardappelen. Brielsche kralen f 4.75 f 5, Zeeuwsche blauwe f 3.80 k f 4, dito bonte f3.80 f4, Geldersche blauwe f 3.50 it f3 70, Duitsche roode f2.40 a f2.60, Duitsche blauwe f3 50 a f3.75, eigenhei mers f 3.40 it f 3.60, magnum bonums f 2.60 a f2 80 per heet. Met geen aanvoer en weinig vraag. Zeeuwsche eieren f6.10 k f 6 20 de 100 stuks. Mais per 2000 kg.: Amerik. Mixed f118, f120,dito uit zeeboot f118, f117, f118, dito stoo- mende, 15 December gewacht, f108, Mar mora uit zeeboot f 114.50, Galatz Foxanian, uit zeeboot f 110 contant. Van de in pu blieke veiling geannonceerde partijen verkrcht ca. 100.000 kg. B. S. La Plata a f84.50 tot f82.50 contant per 2000 kg. plus 1 pet. veilingskosten uit lichter alhier te ontvangen. Meel. De toestand der meel- markt is weinig veranderd. Benoodigden dekken slechts hunne behoeften, zoodat er maar weinig zaken tot stand komen. Bui- tenlandsche soorten worden meestal hooger gehouden. Inlandsch daarentegen onver anderd. Heden stil, doch prijshoudend. ROTTERDAM, 1 Dec. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd1783 runderen, 250 vette, 89 nuchtore kalveren 1408 schapen, 547 varkens, 247 biggen. Run deren le qual, 68, 2e qual. 44, 3e qual. kslveren le qual. 100, 2e qual. 80, 3e qual, schapen le qual. 50, 2e qual. 40, 3e qual varkens le qual. 41, 2e qual. 34, 3e qual. cent; alles per kilogram. BURGERLIJKE STANI) van 30 November1 December. MIDDELBURG. Getrouwd: J. J. Arnoldi, 22 j. jm. en L. van der Welle, 24 j. jm.M. C. Snijders, 23 j. jm. en J. van der "Welle, 28 j. jd. Bevallen: E. W. van Meten geb. Van Putten, z. Overleden: M. Dijkgraaf, 3 maan den, z. Levenloos aanggeven: Een dochter van Z. de Hond en E. van Oevelen. GOES. Geboren: 1, Martina Maria, d. v. Job Jobse en Lena Zweedijk Gom- mert, z. v. Cornelis Antonissen en Jannetje Haverhoek. Overleden: 1, Dina, 20 j., d. v. Jan Derto en Tannetje Mol. Over de maand November. COLIJNSPLAAT. Ondertrouwd: 7, Dignus Tazelaar 24 j. en Janna de Regt Md. 26 j. jd.; 27, Stephanus P. Israël 25 j. jm. en Elizabeth J. Potappel 24 j. jd. Getrouwd: 12, Dingenis Verburg 22 j. jm. en Catharina Pa. de Smit 22 j. jd.19, Dignus Tazelaar 24 j. jm. en Jarna de Regt Md. 26 j. jd. Geboren: 18, Pieter z. v. L. Gou- looze en Hcndrka Goulooze22, Jan z. v. A. Karreman en Catharina v. d. Hoven. HEINKENSZAND. Getrouwd: 5, Hnibrecht Knuit, 41 j. jm. en Maatje de Winter, 35 j. jd. te 's-Heer Abtskerke; 12, Marinus Raats, 29 j. jm. te O. en W. Souburg en Jacoba van der Pas, 21 j. jd Gerrit Gerard Vader, 27 j. jm. te Middelburg en Kaatje Moelker, 27 j. jd 19, Cornelis Pieters, 38 j. jm. en Stoffelina Vermeulen, 37 j., wed. van Cornells Rijk 26, Jan Philip Salomé, 24 j. jm. Le Groede en Paulina Zuidweg, 24 j. jd. Geboren: 1, Jacob, z. v. Jan Ver meulen en Adriana de Jonge10, Karei, z. v. Jacob van Dalen en Johanna Paauwe. Overleden: 12, Daniël 13 d., z. v. J&cobus van den Dries ea Pieternella Geer- truida Koopman.. KAPELLE. Ondertrouwd: 13, Jan de Jager, 27 j. jm. en Maatje Zegers, 24 j. jd. Getrouwd: 27, Jan de Jager, 27 j. jm. en Maatje Zegers, 24 j. jd. Geboren Willem, z. v. Jacobus Adriaan Gelok en Johanna Moerdijk 5, Magdalena, d. v. Jan Baas en Magdalona de Leeuw25, Catharina, d. v. Marinus Eversdijk en en Francina de Dreu. Overleden: 24, Laurina van Maris, 67 j., wed. eerst van Dignus W,Beboer en laatst van Jacob van Willegen18, Antonia, 16 j d. v. Domus de Jonge en Levina Jasperina Leendurtse Bastiaan, 15 m., z. v. Jan Beeke en Geertrnida Schrier 21, Willem, 3 w., z. v. Jacobus Adriaan Gelok en Johanna Moerdijk 26, Catharina 1 d., d. v. Marinus Eversdijk en Francina de Dreu. RILLAND-BATH. Huwelijks af kondigingen: 29, Maiinus de Waard 24 j. jm. en Ma>ia van de Giiek 19 j. jd. Geboren: 1, Lauiina Johanna d. v. Jacobus Moerman en Pieternella Sentse 3, Mana Neeltje d. v. Jacob Philipse en Neeltje de Witte7, Elizabeth Cornelia Johanna d. v. Cornelis Dronkers en Adriana Brouwer 16, Janna d. v. Jan Bouwens en Helena Smit18, Jan Petrus z. v. Johannes Franeiscus Ogier en Jansje Frederika He lena Koopman 24, Suzanna Cornelia d. v. Marinus Nathanaël van de Linde en Tannetje Karelse. Overleden: 22, Elisabeth Maria Cla- rijs 4 mnd. d. v. Johannes Franeiscus en Maria Catharina van Ganzen. *m* Ondertrouwd J. EWAARDT Jr. en C. M. BOOGAARTS. Middelburg, Rotterdam, Nadorststraat, 47. 1 December 1903. Op Vrijdag 4 December hoopt C. DB CROO, rustend landbouwer, s op 't Zand Koudekerkezijn 85ja- rigen geboortedag te herdenken. Koudekerke, 3 Dec. 1903. 7S W. BRIELSMAN, huurder zijner hofstede, Ondergeteekende betuigt hij deze zijnen hartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling, bij zijn 80sten jaardag ondervonden. M. GROENENBERG. Koudekerke ('t Zand), 1 Dec. 1903. Wegens uitbreiding der School wordt door de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te GRIJPSKERKE (bij Middelburg) een gevraagd, om zoo mogelijk op 15 Jan. 1904 in dienst te treden. Jaarwedde 500 gld. (Salarisregeling). Sollicitatie aan het hoofd der School R. v. d. WELLE. De Directeur van het Postkantoor te Goes, brengt ter algemeene kennis dat zijn kantoor in verband met het aanstaande St. Nicolaasfeesl voor de aanneming van postpaketten geopend zal zijn op Zondag 6 December, van 10 uur des morgens tot 12 uur n. m. (Spoortijd). Voorts noodigt bij het publiek uit: lo. de pakketten stevig in te pakken 2o. de pakketten en adreskaarten van duidelijke adressen te voorzien 3o. de adressen voor zooveel deze niet op den omslag der pakketten kunnen worden geschreven, door middel van lijm, gom, of stijfsel op do pakketten te beves tigen. En worde geen lak gebruikt, ter voorkoming van het losraken der adressen. Tevens vestigt hij de aandacht van be langhebbenden op do verplichting tot het invullen van naam en woonplaats van den afzender op de adres!aarten, alstnodo op hot verplicht gebruik van 2 tot en met 7 December eener afzonderlijko adreskaart bij elk pakket. Firma DE JONGE-VERWEST, Goes. des avonds te 6 uur, hoopt voor de Geref. Jongel. Ver. „Onesimus" te GRIJPSKERKE op te treden Onderwerp „Beschaving". HET BESTUUR, De ritten welke tot heden door J. SIMONSE van Baarsdorp en A. C. J. NOTEBOOM van Wolfertsdijk zijn gereden, zullen opnieuw wor den aanbesteed vóór den 12en December 1903. 's-Heer Arendskerke. in de gemeente 's-Beer Arendskerke, in Sabshoek, groot 0.42.37 Hectaren, in pacht geweest bij wijlen A. iie Priester 2e. in de gemeente ''s-Beer Abtskerke, groot 2.39.24 Hectaren, in pacht geweest bij dhr. Job van den Dries. Informatiën en inschrijviDgs-biljetJen bij den voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur van 's-Beer Arendskerke, dhr. H. MINNAARD aldaar, vóór of op 14 December 1903. De Deurwaarders HOLLMANN en VER HOEK zullen des voormiddags om 10 uur, aan de her berg van. de wed. J. van Eijkeren, te s-Beer EENE PARTIJ NIEUWE benovens: "Wat een aangename overtuiging moet het bij velen zijn, hun vrouw, hun dochter of hun meisje een nattig St. Nicolaas-cadeau te schenken, een stuk waar ten alien tijde het voordeel niet van gekend wordt, maar toch bjj allen een onmisbaar artikel is. Daarom zullen zeer velen verblijd zijn zoo zij a. s. Zaterdag als St. Nicolaas-geschenk een mogen ontvangen. Worden geleverd op 50 cent per week. Lange Noordstraat C 31

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 3