Kerknieuws. Schoolnieuws. LANDBOUW, Krachtvoeder. Gemengde Berichten. lat iemand, eer [hij stemgerechtigd is, ninstens éen jaar in den staat moet gewoond hebben. 't Is mij opperbestIk zou zekor dit najaar moeten tasten als een blinde naar don wand, of met den kapitein, die geen kennis van medicijnen had en toch medi cijnen wilde geven, voor het medicijnkistje stond, zou ik moeten zeggen „God zegen do greep.'' Do negers zijn „parmantig."' Gewoonlijk heet het: the nigger.'' Nu zijn zij van gowicht, want in Kentucky kunnen zij stemmen en doen dat ook. En nu is het de vraag eenvoudig hoe veel de „politiekers" voor zoo'n negerstem overhebben. Mijn negerbediende word door do Democratische partij tweo dollars geboden als hij „vergeten wilde te registreeren." Do andere partij doet precies hetzelfde on zoo staat de neger, die toch reeds be teuterd is, als hij aan de stembus denkt, tusschen twee vuren en wordt glad gek. Maar éen ding weet hij dat, voor het oogenblik hij een persoon van gewicht is, die wat in de melk te brokken heeft. En voor deze natuurkinderen is er zoo weinig noodig om ze van streek te brengen. Dezer dagen loopen zij anders op straat, zijn zij minder vol van eerbied voor de blanken, nemen zij vrijigheden, die onder normale toestanden ondenkbaar zijn. Is de stemming voorbij dan deuken alleen de »missions" en «in.lustrieele scholen" aan den neger ea voor de re3t ziet niemind naar hem om, tot er weer een andere stemdag komt en hij weer bruikbaar wordt. Ik begiu meer en meer te zien dat de zwakheid van het Zuiden zijne geograph- ische ligging is. Heette het op de lippen van Groen van Prinsterer »in ons isolement is onze kracht;" de Zuidelijke S'aten kun nen dat juist omkeeren. De «Cavaliers" van Engeland vormden de eerste bewoners van het Zuiden. Behalve dat waren er blanke «probationers," gerechtelijk veroor deelden, die hier, in feitelijke slavernij, hun straftijd kwamen uitdienen. En dan waren er eindelijs: slaven. Ea nu zijn er nog die drie partijeD, nazaten van die eerste vaderende blanke regeerende klasse, een feitelijke orligarchie de white- thrash" (die in sommige zuidelijke Staten de regeerende partij geworden zijn) en de negers. Is de vraag in het Noorden wie zijt gijin het Zuiden vraagt men eerst >wie was uw vader en moeder." Menschen doen verbazend veel aan de genealogie (geslachtrekenkunde)men weet, tot in geslachten, te zeggen wie de voorouders waren en zó) kwam die oligir- chie (de regeering der bevoorrechte klasse), waarvan ik boven sprak, in de wereld." Moge Nederland bewaard blijven voor Amerikaansche kiespractijkenen 't bij alle partijen steeds meer worden «heiligt den strijd!" Uit de Tweede Kamer. I?ij de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting, waarmede de zitting van Dinsdag werd aangevangen, hebbon ver schillende sprekers het woord gevoerd. Vooreerst het drietal afgevaardigden, Drucker, Goeman Borgesius en Troelstra. Ze hadden heel wat grieven tegen de regoering. Dhr. Drucker en Troelsta hadden het druk over de zoogenaamde «christelijk heid" -van het Ministerie. Do eerste vroeg o. a. «in hosverre zijn de christelijke beginselen reeds in de wet geving uitgedrukt Het is, alsof hier eon eerste specialiteit, een kenner der chris telijke levensbeschouwing aan het woord is, die hot ministerie een les wil geven in opleiden tot alle christelijke deugden. Want natuurlijk voor dhr. Drucker zijn die be ginselen bij deze regoering zoek. In geen enkele wet van de laa'ste twee jaren zjjn ze te vinden. En de sociale wetgeving is ook maar zoo zoo. Deze regeering gaat inderdaad een slakkengang. Wat is er nog gekomen van de wet betreffende de ziekte verzekering, en die tot opneming van den landbouw in de Ongevallenwet En de ingediende wetsontwerpen zijn óf «voor- loopige maatregolen" óf worden «ontzield", gelijk nog onlangs bleek bij do wijziging der Militiewet on het voorschot aan Indiü Dhr. Troelstra vond die beschouwing over het christelijk Ministorie kosteljjk. Het was koren op zijn molen. Juist zoo, mijnheer Drucker, de regeering gebruikt het christendom als een soort rem, om de sociale hervormingen tegen te houden. De arbeidende klasse zou buiten en zonder dat «christendom" van ons Ministerie te veel aan invloed winnen. En dat mag vooral niet. En eenmaal op dat chapiter aango- land, draaft de sociaal-democratische afge vaardigde Troelstra voort en onthaalt de Kamer voor de zooveelste maal in hot loopende jaar op een objectieve be schouwing der stakingsgeschiedenis. Natuurlijk moet dit alles dienst doen om zijne beschuldiging tegen de regeering, vooral tegen den Premier geuit, als zou dit Ministerie aan reactie doen, zooveel mogelijk goed te praten. Eerlijk gezegd was deze quaestie, de zoogenaamde «misdadige woeling" reeds in het debat gebracht door de heeren Drucker en Goeman Borgesius. Onze lezers kennen de grieven dezer heeren te dien opzichte reeds van vroeger. Niets nieuws kwam er bij. Het bleek op gewarmde kost. Da regeering had krachtiger moeten optreden in Jauuari. Ean andere regee ring had in April hetzelfde succes behaald, wellicht op andere wijze. Ziedaar de hoofdargumenten. Pover inderdaad. Dhr. Goeman Borgesius meent er nog bij te moeten voegen, dat de regeering door krachtiger optreden de gebeurtenissen in April had kunnen voorkomen, en de strafwetten achterwege waren gebleven. 't Kan waar zijn, maar we zijn zoo vrij, dit nogmaals te betwijfelen. En we durven er bij oegeD, dat allen in ons vaderland, die gesteld zijn op hand having van het gezag, het optreden van onze regeeriug in die treurige dagen, een daad noemen van beleid, moed en trouw, waaitce ze ten zeerste was verplicht. Doch genoeg. Vermelden we nog, dat dhr. Drucker de geheele houding der re geering tegen d9 sociaal demociatie af keurde en verwierp. Ook de partij van dhr. Drucker staat vierkant tegen de grondbeginselen der sociaal democraten, ook zij bestrijdt hare tactiek en verdachtmaking, maar, zfgt de heer Drucker en dit is de grieve tegen de houding der regeering in dezen met groote woorden wordt de overwinning niet behaald in den strijd tegen de sociaal democratie. Er is eene breedere beschouwing van die partij noodig dan die der regeering. Het is een streven van de regeering, om de vrijzinnigen dood te drukken tus schen de regeeringspartijen en de sociaal democratie. Dat is een verkeerde toeleg, waarvan de uitkomst zal zijn, dat vrijzinnigen van aller lei gading zich zullen vereenigen onder de leuze van het algemeen kiesrecht. Tot zoover dhr. Drucker. Dhr. Goeman Borgesius dikte een en ander nog wat aan, en meende te moeten opkomen tegen de zoogenaamde «partijbe noemingen," die onder dit ministerie in het oogloopend voorkwamen. Naar de bekwaam heid wordt zelden gevraagd, alsof de partij der rechterzijde in dezen vertroeteld wordt. 't Mocht wat. Hoe moet de regeering het toch aanleg gen, om dezen heeren ter wille te zijn Zegge, wie het weet. Wordt er een liberaal benoemd, dan is het veelal De minister wist wel, wat hij deed, om zoo'n knappen kop te benoemen, het is de aangewezen man, de benoemde n.l. Is er daarentegen sprake van een anti-revolutionair ofRoom- sche, al ware het maar de bevordering van een eenvoudig onderwijzer tot schoolop ziener in een of ander arrondissement, dan is er gemurmel onder de schare. Een rumor in casa, als liep het geheele onderwijs gevaar. Da voorbeelden zijn voor het grijpen. We hebben echter te veel vertrouwen in deze regeering, om te veronderstellen, dat zij zich door zulke argumentatie van haar stuk zal laten brengen. Ze stond waarlijk wel voor heeter vuren. En wat alles af loet, ze heeft zich in dezen niets, hoege naamd niets te verwijten. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Haarlemdr. J. Weener te Wageningen, dr. A. J. Th. Jonker te Heem stede en dr. A. F. Krull te Alkmaar. Brroepen te Vlissingen A. de Visser te Wolfaartsdijk te Sybecarspel W. Klaas- sen cand. te Barsingerhovn J. W. E. v. Loon te Purmerend te Hoofdplaat W. Noest, cand. te Sluiste Witte- wierum J. Werkman cand. te Middelstum. Aangenomen naar Sleen door A E. Bjers te Wieringerwaard naar Zeddam door H. G. Botermans te Eysden. Bedankt voor Kamperveen door C. J. Leenmans te Bennekom. Rilland. Gekozen tot ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente dhr. C. van Burg met 12 van de 15 stemmen en herkozen als zoodanig C. Akkerman met 14 stemmen terwijl tot diaken herkozen werd I. Min- naard met 13 stemmen. Heinkenszand. Herkozen als ouderling A. Cappin. Gekozen G. Nijsse Jr. inplaats van J. Kristelijn. Herkozen als diaken I. Cippon. Gekozen J. Dekker inplaats van G, N.jsse Jr. Geref. Kerken. Drietal te Alfen J. H. Donncr te Nieuw- dorp, C. B. Schoemakers te Groningen en N. IJ. v. Goor te Halfweg. Geref. Gem. Drietal te Leiden H. A. Minderman te Rotterdam, G. v. Rrenen te Zeist, en J. Meijer te Ouderkerk a.ld. IJzel. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Steenwijk door M. den Boer te Zaandam. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Wildervank door A. C. Schrade v. Westrun te Medemblik. Remonstr. Br. Aangenomen naar Leiden door W. J. Lente te Oude Wetering. Geslaagd te 's-Hertogenbosch voor het examen apothekersbediende mej. R. M. E. Aspeslagh te Vlissingen. Goes. Thans kunnen wij melden dat ds. Renkema Dinsdag 8 Dec. in 't kerk gebouw der geref. kerk te half 7's avonds hoopt op te treden met een rede in 't belang der Vrije Universiteit. Het comité bestaat uit de heeren J. Bujjse, A. S. J. Dekker, J. de Jonge Jz., F. G. C. Rothuijzen, P. I. Somer en A. J. Wemels- folder. Veere. Behalve de schoolkinderen kwa men Dinsdag 1.1. vele ouders en verdere belangstellenden, waaronder het Dagelijksch bestuur der gemeente, in de Chr. school alhier samen. Want een gewichtige ure was aangebroken. De hoofdonderwijzer, de heer J. van der Kleijn, die reeds eenigen tijd geleden om gezondheidsredenen zijn ontslag vroeg, zou thans zijn ambt neerleggen en een ander, de heer W. de Wolf uit Middelburg zijn plaats innemen. Na gebed en gezang nam de heer Van der Kleijn het woord; hij deelde mee, dat een levensperiode van 40 jaar, in dienst van het Cnr. onderwijs besteed, met dezen dag voor hem afsloot. Ruim 30 jaar hier van had Veere hem als hoofd der school gekend. Voor de laatste maal werd een ernstig woord gericht_tot zijn leerlingen, wier belang hij steeds h*d bedoeld. Het bestuur der school en den onderwijzer, mede werk zaam aan de school, werd dank gezegd voor genoten hulp en ondersteuning. Spreker gaf ten slotte de school aan zijn opvolger over met den wensch, dat God diens hulp mocht zijn in het gewichtige werk, dat hem wachtte. Tweede spreker was de voorzitter van hel bestuur der school, de heer Luijk. Deze wees op de vele verdiensten van den heer Van der Kleijn, die alles had aange wend, wat in zijn vermogen was, gedu rende zooveel jaren, om de school tot bloei te brengen. Den oud-strijder werd dank gezegd voor het vele goede werk, hier verricht. Nu nam de heer De Wolf het woord. Hij begon ons te herinneren aan de be- teekenis van Veere in vroegeren tijd voor staat en vorstenhuis en achtte het een voorrecht zich thans te mogen rekenen onder de burgers dier kloeke veste. In 't kort doorliep hij daarna den strijd, die voor de Chr. school was gevoerd en wees hij den kinderen op de noodzakelijkheid van onderwijs naar Gods Woord. Hij hoopte, dat het vertrouwen, hetwelk bestuur en ouders in hem hadden getoond te stellen, niet beschaamd mocht worden. Nadat den heer Van der Kleijn nog was toegezongen Ps. 121 4 werd de samen komst met dankgebed gesloten. De kin deren, die getrakteerd waren op chocolade melk en broodjes, verlieten wel voldaan hun school. RIJSTMEEL. Als de veehouder hiervan hoort, denkt hij aan meel van rijst, zooals hij deze kent en menig handelaar gelooft, dat hij onder dezen naam in den handel mag brergen, alles wat bij het pellen, zuiveren en po lijsten der rijst als afvalproduct wordt ge wonnen. De eerste weet niet beter, de laatste wel. In de «rijstmolens" van de nieuwste con structie is het er om te doen van de ruwe rijst de tafelrijst te krijgen. De rijst is een graanvruchf, die evenals gerst en haver door de kafjes omgeven blijft. Zooals zij door den rijstbouwer gewonnen wordt heet zij paddi. De paddi is dus een bedekte en niet naakte graanvrucht, zooals rogge en tarwe. Deze graanvrucht onderscheidt zieh van onze granen door een lager eiwit-, een zeer laag vet- en een hoog zetmeel- gehalte. Eu daar het eiwit zich vooral be vindt onmiddellijk onder de zaadhuid, zal de tafelrjjst, d. i. de paddi, die gedeeltelijk van die lagen wordt ontdaan, minder eiicit en vet en meer zetmeel bevatten dan de ruwe rijst. Daarom alreeds is tafelrijst een, vee voeder, dat men koopen moet, want bij den aankoop is het den boer om eiwit en vet en met om zetmeel te doen. Maar afgezien hier van is rijst, omdat zij vooral als mensche- lijk voedsel dient, als veevoeder veelte duur. Als nu de tafelrijst minder eiwit en vet 'be vat dan de paddi, moet bij de zuivering enz. het een of het ander verkregen worden, dat meer eiwit bevat dan de ruwe rijst. In de fabrieken krijgt men bij het gereedmaken van de comsumptie-rijst stof, kafnaalden, kiemen en kafjes of bolsters, kafmeel, vruchtvliezen (zilverhuid), grauw en geelachtig rijstmeel, schuurmeel, kleine rijst, stuk/es rijst enz. Deze afvalproducten worden afzonderlijk verkregen. Het is gemakkelijk in te zien, dat hier van de kiemen, het grauwe geelachtige meel en het schuurmeel, de kleine rijst en de stukjes rijst een gosd veevoeder vormen, maar dat stof, kafnaalden, kafjes en kafmeel op de mest vaalt thuis hooren. Stof en naalden zijn zelfs gevaarlijk en kaf en kafmeel bevatten meer dan AO ruwvezel en slechts 3 ruw eiwit, terwijl de kiemen qeen ruwvezel en 40 percent eiwit en vet bevatten. In eiwitgehalte volgt hierop het rijstmeel (grauw, geel-, wit, roodachtig, al naar de soort der verwerkte rijst), dat bij het schu ren en polijsten der ontbolsterde en ge pelde rijst verkregen wordt. De lezer begrijpt nu, dat de waarde van rijstvoedermeel afhangt van de afvalproduc ten, waaruit het is samengesteld. Kaf, naalden, stof en dergel. mogen er niet in voorkomen. Toch is dit vaak het geval en daarmede ontvangt dan de vee houder een eiwitarro, moeielijk verteerbaar voeder met veel ruwvezel, dat altijd moeie lijk verteerbaar en soms zelfs gevaarlijk, in ieder geval onvoorleelig is. Het echte rijstvoedermeel, niet te ver warren met de geringere soorten, die hoofd zakelijk uit gemalen bolsters en opveegsel bestaan, is grijs van kleur en bevat volgens Dn. Büiimer 12% vet. Deze zegt: «Van de in den handel voorkomende rijstvoeder- meelsoorten is dat het meest aan te bevelen, waarin zich 12% eiwit en evenveel vet be vindt de andere soorten mogen als veevoeder niet in aanmerking komen. In ons land brergt de Heer 1MAN VAN DER HAVE te Zierikzee rijstvoedermeel in den handel, waarin hij zelfs 13% eiwit en 13% vet garandeert. Zulk meel ver dient alle aanbeveling, vooral omdat het licht verteerbaar is, tengevolge waarvan het ook zoo geschikt is voor jonge dierenvoor fokkalveren door de afgeroomde melk en voor pas gespeende biggen. Aan melkkoeien en mestrunderen geve men ongeveer 1 K.G. per daggrootere hoeveelheden werken nadeelig op de kwa liteit der boter, maar elk voedermeel heeft, in groote hoeveelheid gegeven, hierop een bepaalden invloed. Daarom willen de meeste deskundigen ook kleinere hoeveelheden van meerdere krachtvoedermiddelen gevoederd zien. Voor loopvarkens is rijstvoedermeel uit stekend met bijv. gedroogde spoeling ver mengd. Men kan het ook geven met aard appels en wat vleesch voedermeel. Kan men bij de bereiding afgeroomde of karne melk gebruiken, des te beter. Aan mestvarkens geve men slechts kleine hoeveelheden. Men krijgt anders week, olieachtig spek of voelere om dit te voor komen, palmpitmeel bij, 't welk hier nog veel te weinig wordt en bij mais of rijst meel onmisbaar is. M ?t oordeel gebruikt, vormt zuiver, echt rijstvoedermeel met bovengenoemd eiwit en vetgehalte een uitstekend voeder voor melk en mestvee en voor varkens. Met andere meelsoorten vermengd is het ook een puik ochtendvoeder voor hoenders en dit wegens zijn hoog vetgehalte vooral in den winter. Overgenomen uit De Veldpost van IA November 1003. Middelburg. Gisteren stonden voor de rechtbank alhier terecht de drie visschers uit de Belgische gemeente Bouchante, tkaus alhier gedetineerd, die in den avond van 10 October j.l. te Walsoorden bij het sluitings uur van de herbergen zich schuldig maak ten aan ernstig verzet tegen- en mishan deling van de marechaussees, tengevolge waarvan dezen verplicht waren van hun vuurwapenen gebruik te maken en een der verzetplegers werd gedood. Het O. M. eischte tegen elk der bekl. zes maanden gevangenisstraf. Da zitting werd door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Middelburg. De wintercolleete die door diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier langs de huizen gehouden werd, bracht op f 2255,42 tegen 2022,81s in het jaar 1902 en f 1807,73 in het jaar 1901. Er wordon nog eonige nagiften verwacht. Te IJzendijke is een 87 jarige vrouw overleden, dio ruim G'J jaar op dezelfde hofstede bij dezelfde familie beeft gediend. Tot ontvanger-griffier van den Kruis polder (Hontenisse) is door de stembe voegde ingelanden gekozen de beer P. J. van Braband, gemeente Eeeretaris aldaar, in de plaats van den heer Fruytier, die wegens zijne benoeming tot lid van Gede puteerde Staten van Zeeland ontslag heeft moeten nemen. Krabbendijke. Op het gehucht Oostdijk tussehea Kminiugen en Krabbendijke werd voor gezamelgke rekening met staatsgeld een openbare school gebouwd en deze werd Dinsdag 1 December feestelijk in gebruik genomen. Ruim GO kinderen zullen er van deze school gebruik maken. Voor enkele jaren werd daar een ver- eeniging gesticht tot het verkrijgen van een Chr. school. Als er toen geschikt ter rein verkrijgbaar was geweest, ware er toen wel een bijzondere school gekomen. Maar dit en de schrielheid van een paar gegoe den, gevoegd bij het feit, dat de noodzake lijkheid van christelijk onderwijs voor de kinderen onzes volks nog niet genoeg wordt ingezien, was oorzaak dat niet werd voort- gewerkt. Dan werd in 1899 te Krabben dijke, en twee jaar later te Kruiningen een Clt. school geopend. Heinkenszand. De heer Ph. Math, de Ronde Bresser alhier, heeft zijn ontslag tegen 15 April e.k. als notari3 aangevraagd. Rilland-Bath. In de plaats van dhr. A. Augustijn, benoemd tot Kommies bij 's Rijks belastingen, is tot directeur der zangvereeniging „Excelsior" alhier benoemd diens broeder P. Augustijn kantoorklerk te Goes. De «evangelist" A. Weltevreden die in Mei 1903 door het gerechtshof te's Gra- venhage tot 5 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens opzettelijke brandstich ting te Z'.erikzee, en wiens cassatieberoep tegen die veroordeeling in Augustus d.a.v. werd verworpen, heeft thans bij den Hoo- gen Raad een verzoek ingediend om revisie van het arrest van genoemd gerechtshof. Goes. Tot agent van politie te 's-Gra- venhage is benoemd met ingaDg van 2 Jan. a. s. P. van den Broek, alhier. Zaterdag 5 Dec. a s. houdt de af- deeling «Zuid-Beveland" van de ver. van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland bare derde vergadering in het lokaal «Samuël" te Goes des morgens te 9 uur. In die vergadering zal de heer S. Brouwer van Goes spreken over «Belang stelling bij het onderwijs" de heer J. A. v. d. Brugge van Goes zal inleiden «Ons Pensioen", en de heer M. D. de Bruijn van Bergen op Zoom hoopt te behandelen «De Christelijke Ondorwijzer en de resul taten der Natuurwetenschap". Vlissingen. Het plaatselijk Christeljjk Arbeids secretariaat heeft een adres aan den gemeenteraad verzonden, waarin er voor eerst aan herinnerd wordt, dat bet, een vorig jaar genomen besluit, om een gedeelte van de voormalige vest te laten dempen, genomen was met het doel, om de vele werkloozen bior ter stede toen aan werk te helpen; verder wordt in het adres ge zegd, dat ook nu weder de werkloosheid in de gemeente groot mag genoemd worden, hetgeen uit een onderzoek door het secre tariaat is geblokendat een eveptueele algeheele demping zeker de gemeente aan vankelijk een belangrijke uitgaaf zal kosten, doch dat deze ongetwijfeld op zal wegen tegen de waarde van het daaruit ontstaan bouwterrein. Daarom verzoekt adressant den gemeenteraad te besluiten, de uitvoering van dit werk nog dezen winter te doen plaats hebben. Gisteren is jhr. mr. Van Swinderen nadat hij op Het Loo door H. M. de Koningin beëedigd was, als vice-president van den Raad van State geïnstalleerd. Hij hield een toespraak welke door staatsraad Heyden- rijck, die tijdelijk het voorzitterschap had waargenomen, werd beantwoord. Tot rapporteurs over de drankwet zijn benoemd de heeren Talma en Okma (antir.), Bolsius en v. Wijck (kath.) en Smidt (vrijz. dem.). Naar aanleiding van enkele uitlatin gen door iemand gedaan en in verband met inbraken in den laatsten tijd te Haarlem gepleegd, is door de justitie een nieuw onderzoek, thans in geheel andere richting, gelast in de moordzaak van mej. Van Weemen. Met het onderwerp getiteld«Het optreden van mr. T. de Vries, een waar schuwend teeken voor de a.-rev. partjj," trad te 's-Hage voor de a.-rev. propagan- daclub op de heer H. Blok, secretaris van Nederland en Oranje III, die te kennen gat het optreden van mr. De Vries tot onder werp zijner lezing gekozen te hebben omdat hij het wenschelijk vindt de ware dryf- vearen van diens actie in het licht te stel len. Met tal van citaten uit De Christen- Democraat verdedigde de heer Blok de stelliDg, dat niet het ware christelijk-demo- cratisch beginsel den heer De Vries kon leiden, maar dat deze gedreven werd door persoonlijke bitterheid wegens vermeende achterafzetting. Van de gelegenheid tot debat werd door enkele personen gebruik gemaakt. Nieuwe Crt. Tot vier maal toe in enkele weken is er in de bierbrouwerij Het Baantje te Amsterdam brand geweest. Gebleken is dat hier boos opzet is gepleegd. Immers de eerste maal werd in de tonnenbewaar- plaats, een tweede maal in de kuiperjj, en nu laatst weer op den maiszolder waar de branden uitbraken, telkens veel brandbaar gerei gevonden, onder anderen lucifers, stroo en heibezems. De justitie doet onderzoek. Zaterdag bevonden zich op de stoom boot van Gorinehem naar Heusden eenige dronken jongens uit Poederooien en Aalst die de passagiers verontrustten met twist en kabaal. De bemanning der boot zette de ergste vechtersbazen te Andel aan wal, waar de strijd met messen werd voortge zet. Een jongen uit Aalst werd daarbij zoo vreeselijk toegetakeld dat hij onken baar thuis kwam en spoedig aldaar over leed. Bij den jager op het buitengoed te Helmond werden Zondagnacht de rui ten verbrijzeld. De jager schoot op de vernielers, en een hunner, een strooper, werd doodgeschoten. Reeds lang bestond een wrok tusscbon deze twee. In een vlaag van ijlende koorts sprong te Ab coude een onderwijzer in het water. Te voren bad hij zijn oppasseres met een scheermes gedre gd. Hij is levenloos op gehaald. Een vierjarig knaapje te Haar lem dat met zijn zusje in de kamer speelde, geraakte in een gordijnkoord met den hals zoodanig verward, dat het aan de gevolgen is bezweken. Het stond op een doos voor het raam, viel er af, juist met het hoofdje in het gordijnkoord. De remmer die Zaterdag op het station Zwijndrecht door een trein zoo ernstig werd gekwetst, is gisteren terwijl hem de beide beenen werden afgezet, tijdens de operatie be zweken. Hij laat een weduwe met 8 jeug dige kinderen na. Te Knollendam is een driejarig knaapje ongezien in de Zaan gevallen, door den storm meegevoerd en verdronken. Te Vlaardingen is een logger binnengekomen, met de tijding dat een 19 jarige matroos over boord gevallen en verdronken was. Te Sliedrecht is op ruim 76 jarigen leeftijd overleden de bekende waterbouw kundige, de heer Adriaan Yolker Lz. Zijn Daam is verbonden aan het kanaal van Hansweert, aan het reuzenwerk over het Hollandsch Diep, aan den Rotterdamschen Waterweg,aan groote werken te Duinkerken, Calais, Boulogne en Ostende, in Spanje en Roemenië. Verscheidene personen, die zich dit jaar onderwierpen aan het vergelijkende examen voor commies bij 's rijks directe belastingen en accijnzen, en als niet geslaagd hun stukken terug ontvingen, kregen nu van de betrokken inspecteurs bericht ten spoedigste hunne Btukken weer in te zenden. Zij kwamen voor plaatsing in aanmerking. Het ging bijzonder vlug in zijn werk, want na een paar dagen volgde reeds de aanstelling, met den last binnen enkele dagen present te zijn op de stand plaats; bijna allen op de grenzen. Onge veer 50 personen kregen deze onverwachte benoeming. Men wil, dat deze plotselinge

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 2