No. 27. 1903. NIEUWSBLAD Dinsdag 1 December 18e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandseh Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER AÜVERTENTIËN Ree hts zake n. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA bn van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 30 November 1903. Provinciale Stoonibootdiemt op de Wes- terschelde Vlissingen. Staat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van Vrjjdag 20 Nov. tot en met Donderdag 26 Nov. 1903. 24 Nov. trein 3,16 aangekomen 3,32 25 3,16 3,32 26 11,44 12,— 26 3,16 3,28 Die van 26, Nov. had geen, de overigen hadden wel aansluiting. In October 1905 viert de Vrije Univer siteit D.V. haar zilveren Jubileum. De plaatselijke comiió's van Amsterdam en Rotterdam oordeelden dat deze dag niet onopgemerkt voorbij mag gaan en vormden het plan om tegen dien datum een som gelds, liefst een groote som gelds bijeen te zamelen om aan deze zoo zegenrijke stichting cadeau te doen tot uitbreiding. Behalve predikanten en juristen, heeft een volk, met name ons christenvolk ook behoefte aan artsen en letterkundigen van de Christelijke, gereformeerde belijdenis. En zonder uitbreiding der Vrije Universi teit krijgt het die (behoudens enkele.'goede uitzonderingen die op de Rijks Universi teiten hun beginsel getrouw bleveD) nooit. Het is daarom dat ook in Zeeland zich een provinciaal comité heeft gevormd om tot dit doel werkzaam te zijn. Het bestaat uit de heeren ds. Kerkhof voorz., mr. Dieleman secr., Le Cointre penningm., A. Boot, L. J. Florusse, G. G. Gijben en ds. v. d. Kamp. Er zullen in de voornaamste plaatsen plaatselijke comité's verrijzen om het pro vinciaal comité daaibij behulpzaam te zijn. Te Goes bestaat het comité uit de heeren J. Buijse, J. de Jonge Jr., J. W. F. Rot- huijzen, A. J. Wemelsfelder en P. I. Somer. Ook te Goes zal dus getracht worden een steentje bij te dragen tot dit uitbreidings fonds. Wij steunen dit plan van harte. Naar wij uit de Kerkbode vernamen, zal ds. Renkema uit Rijnsburg te Middel burg 9 Dec. in 't belang der Vrije Uni versiteit optreden. Z.Eerw. is ook bereid te Goes op te treden Dinsdag 8 Dec., doch hieromtrent valt nog niets zekers mee te deelen. Gelijk wij in ons vorig no. reeds af drukten hebben de tegenstanders van dit kabinet het ditmaal vooral op den minister van binnenlandsche zaken voorzien. Hier is in tegenstelling met bij Ko loniën de partijpolitiek aan 't opspelen ge weest, en tegen deze valt 't niet gemakke lijk te bewijzen dat 2 x 2 vier is. Aan Binnenlandsche Zaken wordt onder anderen gemis aan voortvarendheid ver weten. Een groote onbillijkheid tegenover den beheerder van genoemd departement, die met zoo schoone gave van werkkracht werd gezegend, en die ten allen tijde, ook nu hij tot deze hooge betrekking geroepen werd, daarvan ook een fl-nk gebruik maakt. De klacht is ook onbillijk met het oog op de feiten. In de Tioonrede van 1902 toch werd voor Binnenlandsche Zaken toegezegd her ziening van Hooger Onderwijs, herziening van Middelbaar Onderwijs, herziening der gemeentewet, herziening der Provinciale- wet, vervanging van de arbeidswet, rege ling van de onderwijzerspensioenen en een vaccine-ontwerp. Welnu, al deze ontwerpen zijn thans bij de Kamer, alleen met uitzondering van de arbeidswet, die binnenkort, naar we ver nemen, in zal komen. Bovendien is nu bij de Kamer de Drankwet, de Waterrei- nigingswet, en een wet op Art. 96 2e lid der Grondwet. En dan heeft haar nog bereikt een tweede wetsontwerp tot wijzi ging der Gemeentewet en een op de zeker heidsstelling van Gemeente ontvangers. Dat veel hiervan twee maanden later inkwam, dan bet geval zou zijn geweest goo de staking geen oponthoud had ver oorzaakt, is juist, maar komt niet voor rekeniDg van de Regeering. BRIEVEN UIT VLISSINGEN. IV. Geachte redactieDa stormen, die door ons geheele land en daar buiten hebben gewoed, lieten zich ook hier gevoelen, zonder evenwel onheilen aan te richten. Wel hadden wij nu en dan zeer hoog water, zoodat op de kaden enz., de vloed planken moesten worden gereed gehouden of geplaatstmaar hierbij is het dan ook gebleven. Frissche winden waaien hier geregeld, doch in deze dagen konde men bijzonder van versche zeelucht genieten. Maar in ernst, hoe lastig het ook moge zijn, voortdurend het hoofddeksel in be dwang te moeten houden, terwijl ook de voorzichtigste nog wel eens door een nuk- kigen rukwind wordt verrast, de frissche zeelucht maakt Vlissingen tot een gezonde woonplaats. Veel nieuws is er van hier niet te be richten. Ons oorlogsscheepje, de Bulgia, is heden wedergekeerd. Het was eenigen tijd te Hellevoet om te dokken. De wer keloosheid is wel iets, maar toch nog niet veel verminderd. Ojk met de visscherij gaat het niet te best. Veel, zeer veel is er voor de diakonieön en andere armbesturen te doen. Gelijk reeds gemeld is, is er een Gemeenteraadsverkiezing op handen. Er zijn twee vacaturen, de eene in district n, ontstaan door het bedanken van den Heer F. Dolvoye, eene in distiict III, ont staan door het overlijden van den Heer E. M. Chevallier. Vrijdag 4 December, is de dag voor de kandidaatstelling, voor stem ming en herstemming, respectievelijk zijn aangewezen Dinsdag 15 en Maandag 28 December. De verkiezingscampagne is reeds geopend. De vrijzinnige Kiesvereeniging »Algemeen Belang" heeft tot kandidaten gekozen de Heeren A. E. Dudok van Heel, direc'eur der Stoombierbrouwerjj »De Meijboom", voor district II, en P. Lucieer, ontvanger van de rechten en havengelden, voor district III. De antirevolutionaire Kies vereeniging vergadert hedenavond in Elim. De Vlissingsche Courant wist in haar num mer van 24 dezer reeds mode te deelen, dat door deze Kiesvereeniging de kandi datuur zou worden aangeboden aan den Heer 1. H. Blum, distrietschoolopziener en wel voor district II en dat voor district III werd genoemd de Heer A. Husui. Of een en ander juist is, zal spoedig blijken, alsmede of er ook nog meer kan didaturen opduiken. Besloot men bij de periodieke aftreding van dezen zomer van weerskanten om niet te stryden en de aftredenden allen rustig te laten zitten, nu zal de strijd worden aanvaard. Wjj hopen, dat waar de liberalen ge woonlijk eenparig zijn, ook onze mannen zich allen rondom het vaandel zullen scharen, en de traagheid en onverschilligheid zullen afschudden. Dat ook geen enghartig kerkisme zich moge doen gelden. Men vrage naar de beginselen van den kandidaat, met name, of hij belijdt, dat ook op het terrein van het publieke leven met de eere Gods moet worden gerekend. Ook behoeft men nu niet te vreezen, dat men een zitting hebbend lid zou kwetsen, want de baan is geheel vrij, het zijn open plaat sen, die met nieuwe mannen moeten bezet worden. Waarlijk wij hebben aanspraak op meerdere vertegenwoordigersin onzen Raad. Wat het onderwijsgebied aangaat, is er hier werkzaamheid en vooruitgang. De christelijke school in de Palingstraat heeft haar gebouw geheel vernieuwd. Weldra zullen de lokalen wederom in ge bruik kunnen worden genomen. De gere formeerde school in de Nieuwstraat heeft zich gaandeweg uitgebreid, zoodat nieuwe, meerdere en grootere schoollokalen voor haar geene weelde zouden zijn. Het Be stuur dezer school arbeidt in voortdurend contact met de leden der vereeniging en hield nog deze week eene vergadering met de leden ter bespreking van de belangen van ouders en kindoren in verband met het onderwijs. Het aantal christelijke be waarscholen in onze, aan kinderen zoo rijke, stad is in de laatste jaren zeer toe genomen. Vroeger was er maar eene, die aan de IJzen Brug, nu tellen wij er reeds vier, waarvan eene uitgaat van Gerefor meerde zijde. Wij brengen in herinnering, dat ook »het Nut" hier eene Bewaarschool heeft, ahmede de Katholieken, en dat het Roomsch-Katholiek lager onderwijs eene belangrijke schrede is vooruitgegaan door den bouw van eene groote, mooie school aan de Glacisstraat. Voor heden eindig ik. Met beleefde groete, t.t. SCRIPTOR. (Wij merken den lezer op dat Scriptor zijn brief schreef vóór de a. r. Kiesvereen. vergaderd bad. Wat deze besloten heeft vindt hij onder de Gemengde Berichten. Red Er bestaat al sinds jaren een innig ver bond tusschen Oostenrijk en Italië, in welke bond Duitschland de ueide is. Dit verbond is, tenminste wat Oostenrijk en Italië be- trefr, hecht en vast. Altijd wanneer men op de vorsten ziet. Maar de beide volken schijnen er anders over te denken. Althans het Italiaansche maalt al h9sl weinig om dat verbond. De vorige week was het in menige stad de week der anti-Oostenrijksche betoogin gen. Te Genua liepen Donderdagavond heele benden door de stad onder de meest krijgszuchtige uitingen. Aan het Ooston- rijksche consulaat hief de menigte een gehuil aan van»Weg met Oostenrijk 1 Weg met de batbaren!" Daarop trok men het waren meest studenten naar het Pransche consulaat om er een huldebetoo- ging te brengen. Te Turin moest de hoogoschool tot nader order worden gesloten ten gavolgo van geruchtmakende betoogingen. Te Palermo namen de studenten een motie aan waarin zij huu hooge afkeuring uitspraken over het gebeurde te Innsbruck, waar, gelijk men weet, een professor wegens het pro- pageeren zijner revolutionaire gevoelens was afgezet. Te Bologna, te Venetië en op tal van andere plaatsen werd sympathie betuigd met de »irredentische" lat wil zeggen in oproer zijnde) broeders. In Venetië ge schiedde dit zelfs in een zitting van den gemeenteraad. De afgezette professor uit Innsbruck zou te Rome lezingen komen houden. Op ver zoek der regeering heeft hij zijn komst uitgesteld. Tusschen Oostenrijk en Hongarjje is het wel tot een »ausgleich" gekomen maar dat schijnt ook meer op papier dan in werkelijkheid te zijn. In de Kamer te Weenen had, gelijk wij reeds meldden, een heftig incident plaats ten gevolge van een beschuldiging van diefstal in den konak van wijlen Koning'Alexander. Met een motie van afkeuring liep ten slotte de zaak af. Maar op straat had nog een geweldige mishandeling van een journalist plaats door drie radicale afgevaardigden. In de Kamer te Pesth broeit het ook. De onafhankelijkheidspartij besloot over te gaan tot de »technische obstructie". En wat dit zeggen wil heeft de regeering al enkele malen ondervonden. Het is een poging om de regeering het regeeren on mogelijk te maken. Men houdt dan lange redeneeringen van 24 uren lang en over stelpt de Kamer met moties. Zelfs de vreedzame elementen als Kossuth en Barta trekken met deze onverzoenlijken één lijn, en verklaarden dat tegen Tisza de scherpste wapenen nog niet scherp genoeg waren. En dat is nu diezelfde Tisza, die de vorige week zoo naar het hart dezer heeren sprak, toen hij den Oosterrijkschen minister Von Koerber ce ooren waschte, wijl deze de gemeenschappelijkheid van het leger en de controle der Rijksregeeting vastgesteld had. In Duitsch Zuid-Afrika schijnt alles recht te komen. Het hoofd van den oorlogs- zuchtigen Hotten totter stam is gesneuveld, en zijn volk verlangt naar den vrede. In hot overige Zuid-Afrika, met name in Transvaal, is de ellende nog groot. Te Johannesburg is de werkvolk-com missie tot de slotsom gekomen dat er groot gebrek aan inlandsch workvolk voor de mijnon, de sporen en den landbouw is en dat het tekort bij toenemende behoefte nog stijgen zaldat blanken als werkvolk te duur zijn en dat er in Zuid- en Midden- Afrika niet genoeg inboorlingen beschikbaar zijn om in de leemte van het oogenblik en van de naaste toekomst te voorzion. De regoering beeft hierop tot den in voer van Chineezen besloten. De eerste bezending van deze nijvere, goedkoope maar heidensche werklieden in dit oude land der hugenoteD, wordt in Februari of Maart verwacht. De Boeren hebben zich in hunne volks vergaderingen tegen dezen invoer verklaard. Ook de Vrijstaatsche Boeren zijn er tegen. Hun blad »De Vriend maakt hierbij nog de praotisehe opmerking dat de inboorlingen het beste deel van Zuid- Afrika bewonen en dat het noodig wordt dat men hen leere werken waar zij tot nu toe slechts op hun luien rug liggen onder hun vijgeboom en door hunne vele vrouwen het werk laten doen en zich door haar laten onderhouden. Zoo is het in Basoetoland, Pondoland, Zoeloeland en Zwazieland. Er is geen gebrek aan werk volk wanneer men de kaffers maar aan het werk zet. De stemming tegen Engeland wordt er hierdoor niet beter op. Ditzelfdo geldt ook van Canada. Daar zijn versckillendo stemmen opgegaan, die botoogon dat de Engelsche regeering de belangen van Canada niet gezoegzaam ver dedigt, en de strooming van algeheels on afhankelijkheid is maar al te duidelijk waar te nomen. In verband hiermee ver dient de aandacht eene rode, door den heer Osier, lid van het Canadeesch par lement, dezer dageD te Toronto gehouden. Hij verklaarde, dat de tijd is aangebroken, waarop Canada niet meer op de kracht dadige hulp van Engeland zal kunnen rekenen en hij betoogde de noodzakelijkheid, voor de kolonie, om in de toekomst het volkomen toezicht te hebben over hare militaire organisatie. Ook heeft de Canadeesche regeering aan de Engelsche verzocht, dat de opperbevel hebber der Canadeesche troepen voortaan een Canadees en niet een Engelschman zal zijn. Uit dit laatste blijkt genoegzaam, dat de Canadeesche regeering zich bij den wensch der openbare meening aansluit. De Amerikaansehe senator Hill voorspelde onlangs dat Canada binnen twintig jaar lid zou zijn van de confederatie der Ver- eenigde Staten. Hij was van oordeel, dat de handelspolitiek van den heer Chamber lain dat »proces" zou verhaasten. Men be hoeft aan dergelijke profetieën nu juist niet al te groote beteekonis te hechten, doch onloochenbaar is, 't, dat de onafhan kelijkheidspartij in Canada met bedenkelijke hardnekkigheid en met steeds dringender toon telkens het hoofd opsteekt. Frankrijk kan ook maar niet tot rust komen, zoolang de Dreyfus-zaak niet in het reine is. Op dit laatste schijnt nu gelukkig kans te zijn. Dreyfus zelf heeft zijn aanvraag om herziening van het proces aan den minister van justitie gezonden. Bjj de interpellatie in de Kamer door den socialistischen afgevaardigde Jauié3 gaf de minister van oorlog Andrö zijn voorne men te kennen, persoonlijk do dossiers te onderzoeken. De uitkomst van dit onderzoek, deed hij thans aan den minister van Justitie Valló toekomen, die ze dan ook terstond bij de commissie voor revisie aanhangig maakte. Men beweeit, dat André in de dossiers van het ministerie van Oorlog documenten zou gevonden hebben van meer dan twijfelach tige echtheid, dat hij bovendien ontdekt zou hebben spoien van kunstgrepen, in 1897 tot 1898 gepleegd aan het ministerie vaii Oorlog om belangrijke stukken of feiten te verduisteren. Ook zijn in het vertrou welijk dossier, dat slechts aan den krijgs raad te Rennes ter inzage is gegeven, twee stukken ontdekt, die werkelijk valsch waren en moesten strekken om de veroordeeliug van Dreyfus te bewerken terwijl zekere stukken, die de onschuld van Dreyfus kon den aantoonen, niet zijn medegedeeld aan de militaire justitie. Eindelijk zou e8n getuigenis, dat invloed kon uitoefenen op de beslissing van den Krijgsraad te Rennes, evenmin vrijwillig als onpartijdig geweest zijn. Ia de zitting van a.s. Woensdag zal men er meer van vernemen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 28 November zijn ver oordeeld wegens overtr. leerplichtwetP. de J. te 's-Hoerenhoek, en M. M. te Middel burg ieder f 0,50 b. s. 1 d. h., C. Z. te Ierseke, H. B. te Kapelle, J. v. S. te 's-Heer- Arendskerko, P. R. te Goes, G. H. te WemeldiDge, G. H. te Rilland-Bath, I. P. J. K., J. K., allen te Colijnsplaat, G. Ij. te Wissenkerke, P. L. te Ierseke, P. M. to Oudelande ieder f 1 b. s- 1 d. h- C. v. d. H. te Colijnsplaat 2 X f 1 b. s. 2 X 1 d. h., A. de J. te Heinkenszand, M. K. te Rilland-Bath, D. S. te Hansweert, D. B. P., W. L. v. d. H. en J. V. te Wissenkerke ieder f2 b. s. 2 d. h., J. P. to Cats f 3 b. s. 2 d. b J. C. F. te Wissenkerke f 3 b. s. 2 d. h. en f 5. b. s. 3 d. h., openb. dronkenschap bij 6'eherh. 2 X J. D. te Womel- dinge 2 X 3 w. h., StrooperijJ. M. de J. te Goes, f 0.50 b. s ld. h., C. de J., F. H. en K. S. te Kloetinge, J. J. P. L. te Goes ieder f 1 b. s. 1 d. h., nachtrumoer M. W. te Krabbendijke f 2 b. s. 2 d. h., C. G. en J. C. te Wissenkerke ieder f 1 b. s. 1 d. h., loopen over bepl. grond: J. J: P. L. te Goes f 0.50 b. s. 1 d. h., in Aug. loopen over weiland: A. G. te Goes f 2 b. s. 2 d. h., toedienen sterken drank z. verg. C. Z. te Hansweert f 10 b. s. 3 d. h., z. verg. verkoopen sterken drank: C. Th. P. te Schore f 10 b. s. 5 d. h., na sluitingstijd zich in herberg bevinden: C. V., J. V., C. S., W. J. S., J. J., P. G. F., L. S., W. deR. allen te Colijnsplaat, H. v. D., J. F., M. de G. te 's-Gravenpolder, J. M. te 's-Heeren- hoek, C. B., B. A. van 't W., W. de J., C. R. allen te Borssele, A. R. Wzn. te 's-Heer-Arendskerke, P. v. G. te Rucpben, ieder f 1 b. s. 1 d. h., na sluitingsuur be zoekers in herberg hebben: A. C B. te 's Heeren- hoek f 3 b. s. 2 d. h., C. H. te 's Graven polder f 5 b. s. 3 d. b., L. v. S. te Colijns plaat f 3 b. s. 2 d. h. en f 5 b. s. 3 d. h., als dienstplichtige bid brandweer, bij brand niet opkomen: D. v. d. P. te Kruiningen f2 b. s. 2 d. b., ah dienstplichtige bjd brandweer bij beproevinq niet opkomen P. L. B., S. A. L., A. D. F. v. d. W., J. d. L. P., W. S. D., J. L. R., F. Q- C. den H., allen te Goes, J. F. v. d. M. te Delft, ioder f 1 b. s. 1 d. h., op straat vuurwerk afsteken L. W. D. te Ierseke f 1 b. s. 1 d h, zij klinker pad berijden'. H. G. J. en J. B. te Goes ieder f 1 b. s. 1 d. h., in het plantsoen liggen W. A. D- to Bergen op Zoom f 2 b. s. 2 d. b., op straat met kaarten sp lenM. S., A. J., J. T-, M. J. v- d- K. to Goes ieder f 0,50 b. s. 1 d. h., 's nachts hond op straat laten loopenJ. W. te Goes f 0,50 b- s, 1 d. h., niet motor rijden ss. verg. van Ged. St.J. K en D. J. de C. te Gorinebem en G. G. te Sprang ieder f2 b- s. 2 d. h., rapen kreukels ZeedijkJ. T- M- D. te IerSeke f 2 b. s. 1 d. b-, graven in een dijk in Zeeland P. v. d. B. te Wissenkerke f5 b. s. 3 d. b., rijden met ongemuilk. hondA. v. Z. te Ierseke f2 b. s. 2 d. h., niet in acht nemen voorschriften ter voork, van aanv S. D, te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1