No. 23 1903, NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Zaterdag 21 November. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bij Jit in» kloon Bijvoegsel. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN RECLAMES. De nimfen de jonge herder. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 20 November 1903. Zotter samenstelling als de commissie van rapporteurs over het voorstel in zake snelvuurkanonnen (wetsontwerp tot aan vulling en wjjziging van Hoofdstuk VIII Oorlog voor 1903) ons te zien geefr, is in lang niet voorgekomen. -js£*gS J gDe Tweede Kamer telt onder hare leden verscheidene zoogenaamde, maar cok enkele werkelijke legerspecialiteiten. Van dezen nu zaten in de eerste afdeeling de oud-tffieier v. Was- senaer derde afd.de luitenant Dnymaer v. Twist vierde af l. de oud-c ffioieren bij de artil lerie Seret en v. Dedem vijfde afl. de hoofdofficieren Verhey en v. Vlijmen. Nu zou men zoo zeggen, die heeren verdienen de eer en hebben ten plicht, zitting te hebben in bovengenoemde com missie. Dan, de afdeelingen beschikten anders. Niet de oud-tfficier v. Wassenaer, maar de oud-onderwijzer Bijleveld wordt door de eerste afdeeling aangewezen. De derde afdeeling liet den officier Duymaer v. Twist links liggen en koos den jurist Smidt. Do vierde afdeeling passeerde den oud kolonel der artillerie Seret en koos den oud-kantonrechter jhr. Pompe. De vijfde afdeeling benoemde noch den hoofdofficier Verhey, noch den hoofde fficier v. Vlijmen maar den oud-predikant Melchers. En als men nu weet dat in al de af deelingen de rechterzijde in de meerderheid is, terwijl toch slechts twee antirevolutio nairen, en voorts drie mannen van de linkerzijde in de commissie zitting kregen, en onder deze drie een socialist is die niets, en een vrijzinnig-democraat die bitter weinig voor de landsverdediging voelt, dan heeft men nog meer reden om te vra gen of dit nu geen zotte samenstelling is. Zot, niet voor 't wetsontwerp, dat er wel met groote meerderheid door zal gaan maar zot voor de eere van die anti-liberale Kamerleden, welke, naar wij veronder stellen, in hunne afdeelingen bij de be wuste benoemingen, geschitterd hebben door afwezigheid, cf door gebrek aan af spraak of samenstemming. De „officiüelo geneeskunde" heeft 't op de zenuwen gehad. Van schrik of van verontwaardiging, of vaD beide. Er verluidde dat de regeeriDg een ho- moeopaat wilde benoemen tot professor aan het Leidsch Atheen. Gelukkig heeft dr v. d. Stempel de ge moederen tot kalmte kunnen brengen met de mededeeling dat de heeren die over den te bezetten leerstoel zijn gepolst, ab soluut bedankt hebben. Het gevaar is derhalve afgewend. De „officieele" geneeskunde, die de ho- moeopathie kwakzalverij noemt, den tegen stander der vaccine bekrompen scheldt, en alle medicijn verwerp', dat niet door haar is geijkt, kan derhalve gerust zijn. Voor- loopig behoudt zij het rijk alleen. Wij hebben greoten eerbied voor de geneeskundige wetenschap. Maar hare oppositie verraadde weinig krachtig zelfvertrouwen. Zij was onbil'ijk tegenover eene genees kundige school of groep, welke een andere wetenschap erkent, tegenover een uitvin ding immers ook van een geneesheer, die zijne leerlingen ten onzent bij tienen, en in 't buitenland bij duizenden telt. Daardoor ondermijnde zij het geloof aan haar onfeilbaarheid, en maakte voor de niet-offieiëele geneeskunde een schoone reclame. Dat aan de Utrechtsche hoogeschool een professor benoemd werd buiten de voor dracht om, heeft in dozen kring een storm van verontwaardiging doen opstoken. Neen, niet omdat dr. Visscher calvinist is, maar omdat hjj nog geen bewijs van bekwaamheid heeft geleverd, daarom wra ken wij zijn benoeming, zegt men. Is uw toorn billijk ontstoken, mogon wij vragen Kunt gij uw aanklacht volhouden? Immers wat het laa'sto aangaat., zij ver wezen naar de benoeming van don Leid- schen hoogleoraar V. d. Vlugt, slechts enkele maanden na zijn promotie; toon ook bij nog geon bewijs van bekwaamheid had kunnen geven, en dit zelfs in zijn eerste rede (inaugureele rede) rondweg erkende. En wat het eerste botreft, mag gevraagd, hoe het toch komt, dat nu de tongen los kwamen bij de benoeming van dr. Visscher buiten de voordracht omen men zes jaar geloden zwoeg, toen aan de Leidsche school professor Pijper werd benoemd, niettegen staande prof. Gunning een tweetal mannen van zijn richting had aanbevolen. En of niet in tal van colleges hetzelfde reeds menigmaal is geschied. Mr. v. d. Kaay bijv. werd in 1892 lid van het Haagsche Gerechtshof (onder minister Tak) buiten de aanbeveling om. lie Zeventien jaar geleden waren de boeren P. J. en O. Q. v. Swinderen do eenige antirevolutionairs leden in de staten van Groningen, on beidon werden op één dag uitgeworpen. Eaistgenoemde was dikwijls no. lop de aanbeveling voor een lid van den Hoogen Raad, doch de liberale meerderheid in de Tweede Kamer benoemde telkens een ander. Natuurlijk, waDt v. Swinderen was fijn en de toenmalige liberale partij was onver draagzaam en vervolgziek. Een paar jaar later onder het kabinet- Mackay werd eerstgenoemde Commissa ris der Koningin in Drenthe en thans onder het kabinet-Kuyper vice president van don Raad van State. Toen in 't vorige jaar laatstgenoemde door de Tweede Kamer buiten de voor dracht om tot lid van den Hoogen Raad benoemd word, trilde al wat liberaal is, van verontwaardining over de banoemiug van zulk oen onbekwaam man. Edoch later moest men toch toegoven dat de beer O. Q. v. Swinderen wel een knap man was. Intusschen de man bedankte. Wij zullen afwachten wat de liberale pers van zijn brooder zeggen zal. Dat bij tot het niet-denkend deel be hoort, doet ons wel oenigszins vreezen, al weten wij dat hij een zeer kundig jurist is. Ergens in Friesland weigerden de di strictsschoolopziener en ook de inspecteur eene verklaring af te geven aan het Be stuur eener gesubsidieerde christelijke school, dat de inrichting der lokalen aan de gestelde eischen voldeed. De ventilatie was niet in orde naar de meoning der heeren. Toch besloten Gedeputeerdo Staten sub sidie toe te kennen, na een bevredigend onderzoek in loco, door eene commissie uit hun midden ingesteld. De inspectour teekent protest aan of komt in hoogor beroep, oordeelende, dat de weigering van de noodige verklaring door eene bevoegde autoriteit bij de be slissing den doorslag dient te geven. Doch de Raad van State beslist anders. Dit college stelt Gedeputeerden in het gelijk, als volkomen bevoegd vo)g9ns art. 12 K. B. v. 21 Dec. 1901, om te handelen gelijk in dit geval gehandeld is. De schoolautoriteiten mochten adviseeren, Gedeputeerden hebben in dezen te beslissen. De subsidie zal nu worden uitgekeerd tot groote blijdschap van het schoolbestuur, dat zeker geen enkele post van ontvangst op zijne begrooting kan missen. Local option is het recht der bewoners eener gemeente, om bij volksstemming uit te makeu dat in die gemeente gedurende een bepaald tijdvak geon vergunning tot verkoop van sterken drank zal worden gegeven. Natuurlijk behooren ook do vrouwen aan deze stemming deel te nemen, dewijl zij vooral het zijn, die den omvang en de diepte der alcohol-ellende volkomen kennen en peilen. Het Gotlienhurger stelsel is dat hetwelk te Gothenburg in Zweden het best is door gevoerd, en waai bij de plaatsen van drank- verkoop in beheer worden gegeven aan menschen of vereenigingen die geen winst bejag bedoelen, en zelfs geen winst boven een zekere rente mogen maken. Het nieuwe drankwetontwerp heeft aan dit stelsel gelegenheid gegeven om ook burgerrecht te verkrijgen. Tegen het eerste schijnt bezwaar te bestaan. Gaarne zagen wij ook die bezwaren op geheven. Dan komt in het ontwerp cok voor de instelling van commissies uit de ingeze tenen, die met behulp der overheid hebben te waken tegen ontduiking. Deze ontduiking werd, vroeger rneer dan thans, door de politie opgespoorddoch de wijze waarop deze dit deed en zij kon trouwens niet anders vond bij ad vocaten die bij de behandeling eener drank wetovertreding als verdediger moesten op treden, en somwijlen ook by den rechter zeiver, en in den regel ook bij 't publiek groote afkeurir.g. Kan de wet nu dit bereiken dat der gelijke commissies, door de overheid ge steund, dergelijke ontduikingen kunnen aanbrengen, dan achten wij dit een goeden stap tot verbetering. De instelling van eene bijzondere inspec tie, gelijk de regeering die wil, verdient zeer zeker aanbeveling. Aan het vers, in ons vorig no. uit de Volksonderwijzer overgenomen, ligt hetzelfde cynisme ten grondslag dat eenige jaren ge leden een buitenlandsch sociaal democratisch blad (de «Sacbsische Arbeiter Zeitung") bezielde toen bet over het kind van den werkman het volgende te lezen gaf »de groote sterfte onder de arbeiderskin deren verklaart zich hierdoor, dat deze kinderen niet zoozeer verafgood wordeneen zeer ge lukkige omstandigheid, want daardoor worden zwakke individuen spoedig uit de wereld ge holpen en niet met moeite en zorg op de been gehouden om naderhand te huwen, eveneens zwakke nakomelingen te telen en aldns het ras slechter te maken." Wie zoo schrijft, heeft met 't geloof aan een eeuwig levon reeds lang afgerekend. Het is een droeve wijsheid, bij welkor licht het proletariaat wordt opgevoed. De Wet en de Christelijke opvoeding Niemand sla dit over, wijl hij waant dat het onderstaande handelt over een of ander droog onderwerp uit de wet. Wij bedoelen toch Christiaan De Wet. Deze heeft bij de plechtige teraardebe stelling van acht in den oorlog gevallen Heidelbergers een rede gehouden, waarin hij partij kiest voor het Chiidelijk onderwijs. Wij ontleenen er het volgende aan «Wij moeten de toekomst inniet zien op 't verleden. En dan is vooral noodig op- voedin. Hiervan hangt af welke voetstappen het volk in de toekomst zal drukken. Het Afrikaansche volk is thans in den smeltkroes, waarin het gevormd zal worden als een kogel. Laten anderen zeggen wat zij willen, ik heb door ondervinding geleerd wat opvoeding be- teekent. Van de ouden, waartoe ik zelf behoor Z.Ed, had maar 3 maanden school genoten waren in den afgeloopen strijd zoowat 80 uit de 100 uitgevallen, terwijl het jonger geslacht, dat meer onderwijs ontvangen had, niet meer dan 20 ten honderd aan on trouwen had verloren. Wij moeten ook toe zien wat voor onderwijs onze kinderen genieten. Wij stammen af van de Hugenoten en nie mand zal durven ontkennen, dat die vrome lieden met God een verbond hadden gemaakt, en dit verbond zijn wij gehouden na te komen, willen wij dat God van Zijn kant aan ons ook Zijn beloften vervulle. Er rest ons niets anders dan al onze krachten te wijden aan de opvoe ding onzer kinderen, en mocht deze waarheid diep wortel schieten in onze harten 1 Laat de wereld zeggen wat zij wil, er is maar één opvoeding de christelijke, en zoo wij daarvan afwijken, wee, wee ons.« De christelijke opvoeding, waarvan Chris tus het middelpunt is. Maar dit is iets anders dan de opleiding tot christelijke deugden, waarmede zoovelen balast zijn die in den Christus niet geloo- ven, erger nog die tot een partij behooren, volgens welke deugd en ondeugd hebben stuivertje gewisseld. In ons vorig no. haaldon wij hot oordeel op van dr. Shield over 't goding Calvijn- Servot. Wij mogen echter ook niet nalaten te wijzen op de onpartijdige uitspraak van den Geneefschen rechtsgeleerde Albert Rilliet. Deze plaatste zich op het juiste standpunt, dat alleen rekening houdt met de oorspronkelijke partijen en omstandig heden. Hij had toegang tot de archieven en schreef, mede in 1891, in rechtskun digen geest, zonder eenig sectarisch voor oordeel, en met een bijna na-ief uit 't oog verliezen van alle goddelijke over wegingen, een opstel over meergenoemd proces. Zijn doel was niet om wapenen te verzamelen, 't zij voor de vijanden, 't zjj voor do vrienden van Calvijn. Bij heeft getracht do historische waarheid op te delven, zonder zich in te laten met meeningen of beoordeelingen van latere tijden. Zijn arbeid was de studie van de officieele rapporten, verbonden met den innerlijken toestand van Genèye, ten tijde van het geding. Hij is gekomen tot de slotsom, dat, vooral tegen het eind van het proces, de staatkunde veel meer op den voorgrond stond dan de theologie, en dat Servet door een meerderheid van de rechters veroordeeld is, volstrekt niet, omdat hij een tegenstander was van Calvijnnauwelijks omdat hij een ketter wasmaar wezenlijk omdat hij ge vaarlijk was voor den Staat. Leer en leven President Roosevelt heeft deze week de viering van het eeuwfeest der presbyteriaan- sche kerk te New York bijgewoond,en in een toespraak «alle Amerikanen die zich dien naam waardig wil'en toonen" aangespoord »om te doen wat in hun vermogen is om de omkoopery' te bestrijden in het parti culiere, maar vooral in het openbare leven". Hebt gij dit goed gelezen, lezer? Denk u dan in dat de revolutie op Panama met Amerikaansch geld, met mede weten der Amerikaan sche regeering en misschien wel onder goedkeuring van pre sident Rooserelt heeft plaats gehad. En dat de regeering der Vereenigde Staten aan de nieuwe republiek 10 mil joen dollars wil betalen voor de vergun ning tot het aanleggen van het Panama kanaal, en dat Panama deze som aan Cohimbi'ê zal overdragen als een soort schadeloos stelling. De Amerikaansehe milliardair Morgan heeft bereids de Paramasche regeering 300 duizend dollars «voorgeschoten". Terecht heeft de Columbiaansohe gezant te Washington zijn buurman uit hetWitle Huis, die zoo dierbaar tegen »omkooperij" in het openbare leven weet te preeken, opgemerkt dat de Columbharisehe regeerirg zich niet met geld kan, mag of zal laten tevreden stellen. Indien de ehristenstaatslieden zich niet strikt houden aan de leer van «spreekt alzoo en doet alzoo'', dan zullen zij niet alleen de politiek maar ook het Christen dom in opspraak brengen, en het zeden bederf hand over hand doen toenemen onder bet volk waarover zij als opzieners gesteld zijn. In de provincie Achaio, bevond zich een fontein, do fontein van Argyrus waar op eene nimf zat. Zij werd op zekeren dag op oen jongen herder, Selemnus verliefd, wiens kudden aan de fontein, kwamen drinken. Solemnus was wonder schoon en do nimf was hom zeer genegen. Maar de schoonheid van Selemnus verminderd zijnde, toonde de nimf zich niet meer. De herder kwijnde van verdriet. Yenus door mede lijden getroffen, veranderde hem in een groote rivier die de fontein ging opzoeken waarop de nimf zat. De herder bogon to vergeten en van toen af bekwamen de wateren dezer rivier de deugd elk aan denken van hunne liefde te doen verliezen aan hen die er van dronken of er een bad in namen. Hoe vele lieden wenschen thans niet van dit water te drinken om hun zedeljjk lijden te vergeten, een groot aantal per sonen zou veel willen geven om een water te kennen of een produkt dat het licha melijk lijden doet vergeten. Dit produkt bestaat, velen hebben er gebruik van ge maakt, het heeft ontzaggeljjk vele zieken genezen, en als men de gezondheid heeft terug bekomen zijn de slechte dagen snel vergeten. Wenscht gij dit produkt, dit wondervol geneesmiddel te kennen, leest de volgende verklaring van Mej. K. Kleij- wegt te Hook van Holland. Mej. K. Kleywegt, volgens portrot. Sedert een jaar ben ik lijdende geweest, zoo verklaarde zjj in 't bijzijn van haar echtgenoot aan onzen verslaggever, die haar deze zomer een bezoek gebracht heeft, aan bloedarmoede. Ik had hoegenaamd geen eetlust meer, klaagde dikwijls over steken in de zijde, seheele hoofdpijn en ik had ook veel last van koude handen en voeten. Toevalliger wijze viel mg een boekje in de handen waarin ik vele gene zingen las van personen die aan dezelfde ongemakken geleden hadden als ik en die door de Pink Pillen hunne genezing be komen hadden. Ik besloot er ook toe over tegaan teneinde mij naderhand geen ver wijt te kunnen maken dat ik niet alles geprobeerd had. Na 't gebruik van de eerste doos gevoelde ik reeds eene verbe tering, lk was dezelfde niet meer, ik voelde een rjjker bloed in mijne aderen stroomen. Ik zette deze behandeling voort zooals U wel denken kunt en ik ben radicaal en snel genezen. Ik ben thans sterker dan voorheen. Verzwakte personen volgt dit voorbeeld, noemt de Pink Pillen, gij zult sterk wor den en aan allerlei ziekten weerstand bieden. Prijs f175 de doos, f9— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilé, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij JOH. DE ROOS en voor Goes en omstreken bjj üebr. MULDER, Drogerjjon en verfwaren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1