NIEUWSBLAD ZEELAND No. 21 1903. Dinsdag 17 November. 18e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bultenlandseh Overzicht. VERSCHIJNT Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een bladzijde uit Engelands geschiedenis. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p, p. 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA en van van 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 16 November 1903. De heer Fortuyn voor een kwart eeuw met V. d. Stadt de rechterhand van Domela Nieuwenhuis, thans een der lei ders van de S. D. A. P. heeft met de ja ren een zekere nuchterheidj.verkregen die weldadig afsteekt bij de eenstemmigheid, waarmede de sociaal-democratie hare lei ders verheerlijkt en den lof zingt van het anarchistisch avontuur. Fortuyn dan schrijft in Het Volk: Een woord van Vaillant geeft Troelstra aan leiding, om nog eens de houding goed te pra ten, die onze partij in het voorjaar bij het verweer der arbeiders aannam. Maar omdat Vaillant zegt, dat wij steeds aan de zijde der arbeiders staan als de strijd is ontbrand, onder welke omstandigheden het verzet ook plaats vinde, kan T. nog niet aflei den, dat de soc.-dem. e 1 k verzet en bij elke gelegenheid maar moeten goedkeuren of toejuichen en steunen. Zoo redeneerende, zou men ook bij de dolste anarchistische uitingen van verzet moeten meehelpen, omdat de arbeiders zich tegen het kapitalisme teweer stellen. »Aan de zijde der arbeiders staan« wil ook zeggen, ze niet tegenwerken, de regeering niet tegen hen steunen, al vinden wij de manier glad verkeerd wij weten en begrijpen de oor zaak, wij kennen de roekelooze gemeenheid der uitzuigers en weten dus dat onzinnige uitbarstingen bij onontwikkelde arbeiders moe ten en zullen voorkomen. Wij kennen de wijs en wij kennen het lied, maar daarom moet T. niet zeggen dat zij die de arbeiders bij zulke gebeurtenissen alleen laten staan of wel ze waarschuwen tegen gruwe lijke teleurstelling, geen oog hebben voor den oorsprong van den strijd of, erger nog, dat zij steunen de groote onzedelijkheid, waaruit die ontspringt! Zich verzetten tegen onbekookte handelin gen, al plegen de arbeiders die ook uit over maat van onrecht, maar toch tevens uit ver keerd begrip, is nuttiger dan zich te laten meesleepen. Het antwoord lazen wij nog niet. Trouwens op dit punt maken de sociaal democraten bet zich al heel gemakkelijk. Wijkt Millerand af, of springt Jaurès uit den bandof doet Bernstein raarof heeft Fortuyn bezwaren, zij zeggen een voudig het woord dezer mannen heeft voor ons geen gezag. Deze uitloopers zijn de partij niet. Doch wie hier de waarheid dient, dat is voor hen de vraag nietdat raakt hen nietdeugd en ondeugd hebben immers in deze partij stuivertje gewisseld en dus hangt de vraagwat is waarheid bij 1 FEUILLETON. Ongeveer een viertal eeuwen geleden is het licht der Hervorming ook in Engeland opgegaan. De toenmaals regeerende koning aldaar was Hendrik VIII, een despotiek en wel lustig vorst. Wel verre van de R.formatie te begunstigen, richtte hij zijne scherpe pijlen tegen Luther hoewel te vergeefs en kreeg daarvoor van den Paus den eernaam van Beschermer des Geloofs". Jammer was het echter voor den Stede houder van Christus, dat zijn gunsteling die onderscheiding zoo weinig wist te waardeeren. Hij ontzag zich zelfs niet om diens plaats als Hoofd der kerk in Engeland in te nemen, alleen omdat paus Clemens VII weigerde aan de zinnelijkheid van den koning toe te geven en zijn huwelijk met Cathar. v. Arragon te ontbinden. De leerstellingen, gebruiken en hiërar chische instellingen liet hij bestaan, doch woedde met gestrengheid tegen hen die wei gerden hem als Hoofd der Anglicaansche kerk te erkennen. Behalve vele Itoomschen, liet hij duizen den ter dood brengen en allen, die het waagden zich tegen hem te stellen, werden meedoogenloos vervolgd, en moesten tot loon voor hunne beginselvastheid in duffe kerkerholen zuchten. Voor de tweede maal onder zijne regee- ben eenvoudig af van de beschikking der meerderheid. Accijns op het geslacht. Een inzender in het Centrum schrijft hieronder Werd onlangs te 's-Bosch een relletje georganiseerd door een aantal slagers, tegen een vakgenoot, die benaderd vee van de commiezen kocht, thans deed zich een zelfde geval te Eindhoven voor. Was het slot van het eerste van meer onschuld'gen aard, het laatste ontaarddein een formeel standje tusschen politie en be- toogers. Dat dezen het er minder goed afbrachten, ligt voor de hand. Schrammen, stompen en de aankleve van dien, is hun door de bewaarders der orde verstrekt. Het hin kende paard in den vorm van verscheidene processen-verbaal komt achteraan. De rechters spotten er niet mee, als er verzet wordt gepleegd tegen de politie. De wet dient gehandhaafd. Door degelijke be toogingen tegen opkoopers van benadeeld vee wordt het den benaderaars om zoo te zeggen onmogelijk gemaakt, van hun recht gebruik te maken. Het gevolg is ontdui king van den accijns, en bovendien oneer lijke concurrentie tegen die slagers, welke het slachtvee behoorlijk aangeven. Dit alles kan worden voorkomen door het slachtvee te belasten naar het gewicht. Be zwaren hiertegen betreffen vooral de uit voering. Ojk zou een uniforme luffing naar het gewicht, voor slecht, goed en best slachtvee, niet billijk worden geacht. Doch precedenten van zulke gelijke heffingen voor accijnsgoederen van verschillende qua- liteit, vinden we ook elders. Champagne van het fijnste merk en Bordeaux van het slechtste allooi, zijn beiden belast met 20 cents de liter. Bij het gedistilleerd hebben we hetzelfde. Cognac fine, super of exlra supeifine, is even hoog belast als de ge meenste foeisel bij gelijke sterkte. Ik ge loof, dat in de beide hier geciteerde ge vallen het prijsverschil stellig grooter is dan tusschen slecht en best slachtvee. Zou men tot uniforme heffing niet willen overgaan, dan nog is wel een weg te vinden, om verschillende tarieven toe te passen. En voor het prestige der ambtenaren, èa voor de rust der slagers, èn ter verkrijging van een gelijke hc-ffiag in den lande, ware een accijns naar het gewicht dringend ge- wenscht. Yexatoire benaderingen waren uitgesloten, eveneens ontduiking van den accijns. ring werd alzoo de Tower gevuld. Onder degenen, wie de ongenade des konings trof, behoorde ook de zeer begaafde en beminde Lord Kanselier Thomas More, alsmede de eerwaardige bisschop Fischer v. Rochester, die op den hoogen leeftijd van 80 jaren zijn ellendig bestaan in den kerker voortsleepte en naar luid der ge schiedenis aan den Secretaris Lord Ciom- well, die de Hervorming zeer genegen was, in droefheid des harten schreefternau wernood heb ik gescheurd en haveloos linnen, om mijne leden eenigermate te dekken, en God is het bekend, hoe menig maal ik mij met te weinig voedsel moet tevreden stellen". Hunne lijken liggen in St Pieters Chapel begraven (1535). »S adert Nero en Domitianus", zegt zeker geschiedschrijver, heeft bijna geen vorst aan zijne despotisch karakter, bloeddorst en tyrannieke willekeur zoo toegegeven als hij. Wat hij sprak waren geeselslagen, wat bij schreef was bloed." Vergun mij nog met een enkelen trek de schilderij zijner gruwelen, voor uwe verbeelding althans, te voltooien. Nu geldt het geen slachtoffer der dweepzncht, maar wel een van zijnen wellust. Op den 29an Mei 1533 is de Theems het tooneel van ongekende pracht en praal. Hendrik VIII zou de fc'ioone Lady Anna Boleyn aan de achterzijde van den Tower ontvangen. Da L >rd May ir van Londen en zijn gevolg in scharlaken gekleed en met gouden kete- nen omhangen, hadden haar ia fraai ver- Niets toch is voor den kommies moei lijker dan het t ixeeren van vee. Gerouti neerde slagers slaan bij schatting den bal vaak miB, hoeveel te meer een kommies, die dikwijls, als hij voor de eerste maal een stuk vee moet verifieeren, ook voor de eerste maal een stuk vee betast- Met een oogopslag heelt de slager ge zien of de ambtenaren, die zijne aangiften moeten controleeren, verstand er van hebben. Dat eventueel van hunne onkunde partij wordt getrokken, ligt voor de hand. Worden de ambtenaren nu nog op den koop toe bemoeilijkt in het vinden van een kooper, en verklaren de belangstellenden zich in deze «solidair", dan wordt de accijns op groote schaal ontdoken. Is door de wet van 1895 de benadering bij de invoerrechten feitelijk aan kant gezet, te hopen is het ook, dat de minister van Financib'n zijne aandacht gaat wijden aan het vraagstuk »hoe de benadering bij het geslacht af te schaffen". Ik geloof, dat de ambtenaren en slag9rs zulk een maatregel zouden toejuichen. Zeker zou dit het geval zijn met die slagers, welke hun aangiften naar waarheid doen. En ook de schatkist zou bij een derge lijke heffing welvarenterwijl standjes, als in den aanhef vermeld, tot de geschie denis zouden behooren. BRIEVEN UIT VL1SS1NGEN. III. De tijd des jaars predikt de verganke lijkheid. Te dezer plaatse ontbreekt thans het aangrijpend beeld, gelegen in bet om gehouwen worden van den boom niet. Links en rechts zijn de bouthakkers bezig, zoodat er vrij wat van ons sierlijk ge boomte valt. Deze geest van uitroeiing heeft niet weinig voedsel ontvangen uit de ervaringen, bij den storm van 11 Sep tember j. 1. opgedaan. Waarom nu juist weer iemand van elders moest komen, om ons geboomte te beoordeelen, versta ik niet. Zou ons eigen personeel dit ook niet hebben kunnen doen? 't Valt meer voor ook op ander gebied, dat aan vreem den de voorkeur wordt gegeven boven stadgenooten. Het z. g. panopticum, dat in deze dagen van werkeloosheid en finan- tieiile malaise Vlissingen met een bezoek vereerde, schijnt hier goede zaken te heb ben gemaakt, te oordeelen naar de dankbe tuigingen in ons stedeljjk orgaan van den sierde vaartuigen afgehaald en begeleid onder het schel geluid der trompetten en de tonen van vroolijke, opwekkende muziek, beurtelings door musketvuur afgewisseld, zette de jeugdige sehoone den voet aan wal, Den volgenden dag deed zij van uit den Tower, haren intocht in Westminster met al de praal, waarover haar toekomstige gemaal kon beschikken. Gedost in luchtige kleedij, waaraan het zilver niet was gespaard, gedeeltelijk om hangen door een mantel van hetzelfle weefsel, met hermelijn gevoerd, golfden de donkere haarlokken langs hare schouders, terwijl het hoofd met kostbare edelgesteen ten was omzet. Ze stond daar in haar schoon, de slanke maagd met haar ovaal, doch ietwat bleek gelaat, hare evenredige trekken en rijzige gestalte, eene schoonheid nog verhoogd door een gullen lach van de rozeroode lippen, gereed den mond te openen, om eene gees tigheid te zeggen, waarin zij naar luid der overlevering onuitputtelijk en onovertroffen was. Ze ging immers zulk eene sehoone toekomst tegen? Het is drie jaren later, weder op eene schoenen dag in de maand Mei. Te Greenwich wordt eene luisterrijk tour- nooi gevierd, waarbij ook de koning en de koningin tegenwoordig zijn. Plotseling verlaat de koning het vrooljjk, levendig tooneel en den volgendeD dag onder het middigmaal komen eenige officieren uit naam van den vorst, koningin Anna aan zeggen, dat zij eene gevangene is en slechts directeur en zijn groet: tot Door den Kerkeraad der Hervormde Ge meente is wederom eene adresbeweging bij den gemeenteraad tegen de kermis op touw gezet. Er wordt nu niet gevraagd directe, maar geleidelijke afschaffing. Het ware wel te wonschen dat de goede be ginselen, in onze stad zoo lang en zoo aanhoudend verkondigd en aanbevolen, der mate ingang vonden, dat die zondige feest vieringen, met den naam: leermishouden be stempeld, moesten uitsterven door gebrek aan deelneming. Toch heeft ook de Overheid hier eene dnre roeping en moge onze Raad weer eens ernstig overwegen, of hij door het toestaan van kermisvermakelijkheden ook het verkeerde in de hand werkt. Het heeft mij ook vaak verwonderd, dat op kermistijden de kroegen tot laat in den nacht mogen openblijven, Zaterdags zelfs tot vroeg in den Zondagmorgen. Ik vraag niet eens, of dit te verdedigen is op chris telijk standpunt, maar hoe dit is te rijmen met eene bgstaande Landswet, die gegeven is tot beteugeling der drankzonde. De drankzonde heeft trouwens hier wel beteuge ling noodig. Het aantal kroegen is hier legio. Bestrijding van het kwaad der dronken schap wordt hier evenwel ook gevonden. Laatst bleek dit nog uit een practisch en lofwaardig middel, aangewend door de afdeeling van den Nederl. Bond tot drank bestrijding. Het was op de lotiugsdagen, dagen, waarop men menigmaal de walge lijkste tooneelen van dronkenschap moet zien. Onder meer was toen door de zor gen dier afdeeling bij het Stadhuis eene tent opgeslagen, waar brood, koffie enz. tegen geriDge prijzen waren te verkrijgen. Veel heeft dit nog niet gebaat, doch laat men maar gemoedigd voortgaan en tegen over de volkszonden bezadigd, maar met ernst optreden. Men traehte ook zooveel mogelijk het huiselijk leven te bevorderen. De band des huisgezins is een sterke muur tegen het gaan in kroegen en drank gebruik. Neemt de maatschappij„De Schelde op sociaal gebied bij ons eene eerste plaats in, naa3t haar mag zeker vooral „De Zeeland worden genoemd. Bij de Directie dezer maatschappij is eene belangrijke verande ring van personeel te verwachten. De Directeur heeft zijn betrekking neergelegd, en hij wordt hierin gevolgd door de heeren Hermans en Brakema respectievelijk boek houder en chef-machinist, die eveneens hun ontslag hebben aarigevraagd. Al heeft te volgen. Op nieuw openen zich de poorten van het paleis in den somberen Tower, om de koningin te ontvangen, maar verdwenen is haar roem, bezoedeld haar eer en haar naam ligt in het slijk vertreden. Door oppassers bewaakt, moet zij als ge vangene het verschrikkelijk lot beiden, dat haar binnen enkele dagen zal treffen, het lot, dat zij scheiden moet van al wat haar lief en dierbaar is op aard. Dezelfde appartementen, die het tooneel waren van haren room vóór de kroning, mag zij bewonen, maar ach, wat schrille tegenstelling tusschen hot schoon verleden en hot sombere heden. Anna zag haren generaal nimmer weder. Wat is haar misdaad In een der groote zalen van het paleis wordt zij voor haren oom, den hertog van Norfolk ter verantwoording geroepen, be schuldigd van ontrouw aan haren koDink- ljjken gemaal. Door hare fiere, waardige houding dwingt zij zelfs baren rechters eerbied af, doch zij moeten haar schuldig verklaren. Met onverstoorbare kalmte en operuimd gelaat boort zij haar vonnis aan, slaat daarna de oogen ten hemel en roept met opgeheven haridon uit»0 Vader, o Schep per, U, die de weg, de waarheid en het leven zijt, U, U is hot bekend, dat ik zulk een dood niet heb verdiend Op den 19en Mei van hetzelfde jaar trekt eeno droeve stoet over den Tower Green. Koningin Anna is op weg naar het schavot. deze heeren gaan onze stad ook metterwoon, verlaten. Vlissingen is meer dan menige andere plaats eene stad van komen en gaan. Nog iets, voor ik eindig. Een tijd ge leden ging het bericht rond van een nieuw postkantoor, ergens in ons land, dat bij aflevering bleek veel te groot te zijn voor de bestaande behoeften. Mijne gedachte was toen, kon men die overtollige ruimte maar naar Vlissingen doen komen. Hier toch is het postkantoor, althans wat de ruimte voor het publiek betreft, veel te klein. Van daar, dat men dikwijls uit den treuren moot wachten, om geholpen te worden. Het zou waarlijk geen weelde zijn, indien in Vlissingen eens een nieuw post- en telegraafkantoor werd gebouwd, ingericht naar de eischen des tijds. tt. SCRIPTOR. Men denkt dat het Fransche kabinet met zjjn laatste verschooning loopt. Combes, dien men altijd voor een man uit één stuk versleten heeft, wordt al meer openbaar als slaaf der meerderheid, die zich in allerlei bochten wringt, en allerlei slimme slinger paadjes afloopt, om eigen positie te redden. Van alles belooft hij, om maar de naaste vrienden de socialisten zoet te houden. Nu heeft hij de uiterst mogelijke conces sie gedaan, met de toezegging van geheele scheiding van kerk en staat. Dit is wel het grootste dat de man belooven kan. Wel een bewijs dat hij in den knel zit. Alsof zoo maar op eenmaal in e9n achter middagje Frankrijk aan scheiding van kerk en staat geholpen kon worden. Maar tot zoo dwaze voorspiegelingen en zedelijke zelfwegwerping komt men, wan neer men op eene meerderheid wil steunen, die uit zulke revolutionaire, godsdienstvijan dige, vaderlandlooze elementen bestaat. In zeker landje, dat wel eens een Fransch wingewest was, mag men zich aan Combes' voorbeeld spiegelen. Ook in dat kleine landje is 't met den dag steeds meer »lieb- iinglen met de socialisten, en waar dit op uitloopt, zi9t men. Combes wordt het baken in deze zee. Vorige week hebben in Pruisen de ver kiezingen plaats gehad voor het Huis van Afgevaardigden. Het nieuwe Huis zal op het oude ongeveer gelijken als twee drup pels water. De vrijzinnigen (overeenko- In het zwart gekleed, wordt zij slechts door een drietal hare trouwste dienaressen ver gezeld. Ooggetuigen hebben verklaard, dat de droeve ernst van haar gelaat, hare schoonheid nog verhoogde. Nadat zjj bedaard en kalm eenige woorden tot de omstanders heeft gericht, legt zij baar hoofd op bet blok ter neder, en met één slag heeft de beul zijn weik verricht. Koningin Anna, de fiere, bloeiende jonk vrouw van weleer, is niet meer. Zoo ver gaat de roem dezer wereld. Doch wenden wij het oog van dit droevig tooneel af, om de geschiedenis te vervolgen. Na den dood van den despotieken vorst, kregen de Protestanten een tijd van ver ademing, toen Hendriks zoon, Eduard VI den troon beklom onder regentschap van zijn oom, den hertog van Somerset, die de Hervorming begunstigde vooral door toe doen van zijn' vriend, den aartsbisschop Cranmer. Bij besluit van bet Parlement werd echter do koning op nieuw als opper hoofd der kerk erkend, hem het recht ge geven de bisschoppen te benoemen, de mis door het avondmaal vervangen, en aldus de Anglicaansche kerk gevestigd, boewei veel in ritus en instelling aan de de Roomsche herinnerde. Deze toestand duurde echter slechts kort. De streng Katholieke Maria die in 1553 haren broeder Eduard opvolgde, haalde het Parlement over, om het pause lijk gezag in Engeland te herstellen, en vervolgde met groote gestrengheid allen, die zg van ketterjj verdacht. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 1