Bijvoegsel van „DE ZEEUW" van Zaterdag ld November 1903. No. Uit de Tweede Kamer. Kerknieuws, Ree li t s z a k e n. LEESTAFEL Gemengde Berichten. Zie ommezijde. Woensdag werd het ontwerp in zake de wijze van herziening der belastbare op brengst der gebouwde eigendommen aan genomen. Vooraf echter had men nog eenige practische besprekingen, waarin met name de afgevaardigde voor Hontenisse de heer Fruijtier groot blijk van zaak- en detail kennis gat, uit zijn betrekking en ervaring als schatter voortvloeiende. Nog werd door dhr. ter Laan namens de socialistische kamerleden een amendement toegelicht, strekkende om de voorgestelde lagere heffing ten behoeve van het taad- bouwbedrijf niet alleen van toopassiDg te verklaren op het handelsbedrijf maar ook op het bedrijf voor eigen gobruik en in zoover de gebouwen afzonderlijk, dus niet samen met de gronden gebruikt worden. Hierdoor zouden, naar dhrter Laan meende, de kleine landbouwers en arbei ders gebaat worden. Sommige sprekers waren van meening, dat dit amendement inging tegen de bedoeling der wet. Het doel toch is niet, om den boor te bevoordselcn, maar alleen om do onbillijk heid van te hoogan aanslag weg te nemen. Anderen oordeelden, dat het bedoelde amen dement weinig of geen doel zou treffen. Zoo dacht ook de Minister van Finanüën. Volgens ZExc. zou indien het amendemant- ter Laan werd aangenomen, de gohoele plattelandsbevolking, ondor wie ook de gegoeden, burgemeester, pastoor en dom.iné met de eigenaars van villa's incluis, reduc tie kunnen erlangen. En terecht. En de arbeiders in de steden zouden er de dupen van worden. Zij zouden de schade er van ondervinden en de kleine landbouwers luttel of geen voordeel. Met 71 tegen 7 stemmen werd alsnu bedoeld amendement verworpen en het wetsontwerp goedgekeurd. Daarop werd het ontwerp op de tucht scholen in behandeling genomen, waar mede het strafrechtelijk deel der Kinder wetten van minister Oort v. d. Linde tot een begin van uitvoering komt. De bij die wet bevolen tuchtscholen zijn inrich tingen voor kinderen beneden de 18 jaar, die er op verzoek der ouders door den strafrechter worden heen gezonden wegens misdrijf of overtreding. Aan alle zjjden betuigde men sympathie met het ontwerp, schoon er ook bezwaren overbleven. Dhr. Bijleveld besprak de wenschelijk- heid van particuliere tuchtscholen, verklaar de zich tegen de plaatsing dier scholen bij de groote steden en raadde aan met twee scholen als proef te beginnen. Gaarne zag dhr. Ketelaar ook vrouwelijkö ambtenaren onder het personeel. Gaat er in het algemeen van de vrouw niet een paedogogisehe kracht en invloed uit, die deze inrichtingen ten goede zou komen Dhr. Hugenhoitz zegt met instemming dit wetsontwerp te hebben ontvangen. Jammer is het echter, dat er niet behoor lijk rekening is gehouden met de eischen der opvoeding. Het opvoedkundig element behoort de overhand te hebben op het straffend karakter der wet. En hier is juist het tegenovergestelde het geval. Begrijpelijk is het, dat genoemde afge vaardigde hoopte, dat de Minister niet aan zijn stelsel van eenzame opsluiting zou vasthouden. En evenseer dat ZExc. toch vooral geen militairen tot hoofden dier vijf tuchtscholen zou benoemen, eea wenscb, waartegen de afgevaardigde Verliey op kwam, die ook afkeurde den eisch van het celibaat voor het aan te stellen personeel. Mr. SehokkiDg kwam op tegen de twee- doelige bestemming der tuchtscholen, voor misdrijf en voor overtreding, en betwij- felde sterk of eenzelfde tuchtschool resultaat geven kan met de verpleging van kinderen, uit zoo verschillende oorzaken daarheen gebracht. Hij sloot zich bij den heer Bijleveld aan, die het aantal tuchtscholen van vijf op twee wilde brengen, terwijl de heer Lohman meende dat een school voorloopig voldoende was en op bezuiniging aandrong. Evenals dhr. Bijleveld brak dhr. De Vis ser een lans voor het particulier initiatief in zake de tuchtscholen. Hij hechtte veel aan de aankweeking van een godsdienstigen gppst in deze scholen. Van grooten invloed is naar de meaning van dezen afgevaardigde de keuze van een directeur. Eenzame opsluiting kan hij niet af keuren, ze zal in vele gevallen noodig blij ken. De tuchtscholen houden, als het goed is, het midden tusschen kostscholen en gevangenissan. De Minister dankte da Kimor voor de welwillende ontvangst van zijn ontwerp. Het was naar zijno meenirg een wetsont werp, dat, al moge ook het ideaal niet be reikt zijn, blijken zal in de toepassing te strekken tot heil der Vaderlandsehe jeugd. Voorts verdedigde ZExc. tegen de aan gevoerde bezwaren, het aantal tuchtscholen, de afzondering tot hoogstens een maand, waarin de tuchteling toch voortdurend in aanraking blijft met het personeel. De heer Hugenhoitz brandmerkte het afzonderingsstelsel het eerste- en streng ste stadium dat het kind in die tuchtschool heeft te doorloopen als zedelijk en lichamelijk verderfelijk voor het kind, en stelde dan ook een motie voor om te bepalen dat deze straf nooit zou mogen worden toe gepast dan ter observatie of als tuchtmaat regel doch velen hadden practische be denkingen en zoo viel de motie met 39 tegen 20 stemmen. De rechterzijde, ongeveer voor de helft afwezig, werd hierbij gesteund door de liberalen Goekoop, v, Karnebeek en Roëll. ïSSOÏvKKN I»X<V JvITNO. Goes. De jaarletter voor den Ijk- en Herijk van Maten en Gewichten gedurende het jaar 1904 te bezigen, zal zijn de letter P in den gewonen schrijfvorm, bij den ijk der gasmeters de Koninklijke Kroon, terwijl het merk van het kantoor, waar de eerste stempe ling heeft plaats gevonden voor Middelburg, waaionder de gemeente Goes ressorteert, be paalt blijft op het cijfer 12. Ned. Harv. Kerk. Boroep9n te Nieuw Vosmeer J. D. Dar- denne Ankriuga te Aartswoud te Schal- sum H. Klimp te De L9ekte Hiaure J. A. Hoek cand. te Utrecht; te Hei- louw W. v. Esveld te Opynen. Aangsnomen naar Hoogkarspel door G. D. Goedhuis te Marssum. Bedankt voor Kropswolde door W. E. P. Germs cand. te DiJam voor Colijns- plaat door W. v. Esveld te Opijnen voor Blokzijl door G. v. Wolfswinkel te Mastenbroek. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn tot het predikambt toegelaten de heoren A. Bazuin te Velp, G. Nuis Mz. te Groningen, J. A. v. Druten te Rijnsburg en W. H. A. Schol te te Oostburg. Geref. Kerken. De classis Bergen op Zoom der Gerefor meerde kerken heeft Woensdag 11. op de meest eervolle wijze emeritaat verleend aan Ds. J. de Koning, predikant te Krabben- dijke. Met algemeene stemmen is tot den H. dienst toegelaten de heer A. Scbeele te Terneuzen, candidaat aan de Theol. School, na afgelegd praeparatoir-examen te Oastburg. Oud Garef. Kerk. Beroepen te St. Philipsland L. Boone te Terneuzen. Arrondisssments-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling: A. M. 28 j., boerenknecht Kapelle tot f 15 b. s. 15 d. h., J. F. K. 20 j., timmerman Sas van Gent, tot f10 b. s. 10 d. h., en P. J. W. van A. 21 j., arbeider Sas van Gent en P. J. M. 20 j., schippersknecht Terneuzen, beidon tot f 5 b. s. 5 d. h. beschadigingA. K. 37 j., beurtschipper Sas van Gent, tot f5 b. s. 5 d. h. bedreiging: J. de J. 28 j., boerenknecht Rilland-Bath tot 1 m. gov. straf diefstal: J. J. de G. 14 j., mandenmakers leerling Middelburg, tot f 5 b. s. 5 d. h. en N. v. Z. 14 j., arbeider, M. C. Z. 14 j. werkman en J. E. 11 j., zonder beroep, allen te Iersoke, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h. en verduisteringJ. F. van den B. 26 j., commissionair, Hoedekenskerke, tot 1 m. gev. straf. Vrijgesp-oken H. de M. 45 j., manden makersknecht Middelburg, beklaagd van diefstal. Ter openbare terechtzitting van boven genoemde rechtbank van 27 dezer zal be handeld worden de zaak tegen H. van den B. 23 jaar, timmerman, geboren en wonende te Middelburg, thans in hechtenis in hot Huis van Bewaring aldaar, ter zake dat hij in den avond van 22 October jl. te Oost en West Souburg in de woning van I. C. met het oogmerk van wederrechtelijke toe- eigening, heeft weggenomen een hankbillet van 100 gulden, eon hankbillet van 60 gulden, een hankbillet van 40 gulden, twee bankbilletton iedervan 25 guldeD, twee gouden tien gulden stukken en eenige rijks daalders en guldens, tot een gezamenlijke waarde van 34 gulden, welke bankbillet- ten en geldstukken toebehoorden aan boven- genoemden C. althans aan een ander dan aan hem, beklaagde. Aan den beklaagde is ambtshalve als ver dediger toegevoegd de heer mr. J. de Witt Hamer JGz., advocaat en procureur te Goes. Het gerechtshof te 's-Qravenhage heeft in hoofdzaak bevestigd het vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij S. van N. slager te Brouwershaven is veroordeeld tot twee jaar gev. straf, wegens diefstal van geld uit het kantoor van den rijksontvanger aldaar, Strijd, door J. L. F. de Liefde. Nijkerk G. F. Cailenbach. De schrijfster biedt ons hier vier schet sen, fijn gevoeld, diep gedacht, van het leven afgezien, mee door gemaakt. Strijd dat is het leven en 't geloof overwint oit is de slotsom die uit alle vier ons tegenklinkt. Calleabachs »Chr. Bibliotheek" is met deze uitgave weer een goed boek rijker. Vier keurige illustraties naar leeke- ningen van A. Rünckel sieran dit boek, hat is no. 1 van den zevenden jaargang der vereeniging Chr. Bibliotheek. Mot God door het leven. Aan jonge menschen cpgedragen, door J. E. Schroder, pred. te Arnhem. Arnhem H. B. Breijer en Zoon. Een dagboekje met voor ioderen dag een dagtekst en korte meditatieen dan nog afzonderlijke overdenkingen: voorden Zondag, den Doopdag, de Chr. feestdagen, den verjaardag, den dag der voorbereiding en andere gedenkdagen. Op reis. Bij 't verlies van ouders en geliefden. Preeken van één bladzij, uit en naar de Schrift, voortreffelijke woorden, ook voor onze kin deren zoo uitnemend noodig. Moge het een en ander eon goede ontvangst vinden. Goes. Donderdagnacht is de heer mr. J. L. H. Liebert, notaris alhier, na een langdurig lijden overleden. Hij was een werkzaam man die zijn vaderstad groote en gewichtige diensten bewezen heeft, in monigo betrokkingniet het minst als generale brandmeester, welke functie bij circa veertig jaren vervuldevoorts was hij tot aan zijn dood lid van het college van regenten over de strafgevangenis alhier terwijl hij ook in den polder »De breedo watering bewesten Ierseke" een alloszins gewaardeerd raadgever on con troleur zich betoonde. Goes. De heer do B. dio sedert Maan dag spoorloos verdwenen was, is heden Vrijdag in het Abbekindersehe Bosch door Abr. Slager dood gevonden met een pistool schot in bet hoofd getroffen. Goes. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres bij het openbaar lager onder wijs alhier, hebben zich 10 sollicitantes aangemeld. Heïnkenszand. Gemeenteraadsverg. van 12 Nov. Tegenwoordig de voorzitter met 6 leden. Afwezig weth. P. v. d. Dries. Mededesling wordt gedaan, dat door de h. h. Ged. Staten is goedgekaord de wijzi ging op het lager onderwijs en de begroo ting over '03 in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f79,59 en daarna goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f3119.57. Vlissingen. Zaterdagavond is de Ant- werpsehe loods H. alhier in aanraking ge weest met twee vrouwen van lichte zeden in wier woning hij een slaapberoerte schijnt tc hebben gekregen, waarvan zij aan niemand kennis gaventoch kwam de politie er achter en bracht den bewusteloozen man Dinsdag, zoodat hij al drie dagen zoo ge legen had, naar 't Gasthuis de vrouwen worden inmiddels in verhoor genomen, wijl hare kinderen zulke ruime verteringen maakten en 't vermoeden ging dat de loods nogal geld bij zich moest gehad hebben. Dit verhoor leidde echter tot niets en de loods is helaas heden gestorven, zonder eenige opheldering omtrent hetgeen er met hem gebeurd is, te hebben kunnen geven. Een kruitfabriek is te Gornaja, in Rusland, in de lucht gevlogen. Negen mon- schen kwamen bij deze ramp om het leven en vele andere werden zwaar gewond. Geheime genootschappen. Te Konings berg en Memel heeft de politie dezer dagen vijf socialisten doen gevangen nemen, onder beschuldiging, dat zij deel uitmaakten van geheime genootschappen. Ten huize van den horlogemaker Klein, den leider der socialisten te Memel, zijn een groote hoe veelheid revolutionaire geschriften en nihi listische manifesten, verspreid door het nihilistische comité van actie, in boslag genomen ook vond de politie een corres pondentie met Russische anarchisten. De aartsbisschoppelijke overheid te Posen heeft aan alle Poolsche seminaristen kerkerstraf opgelegd, wegens hun weigering om de collegos aan de nieuwe academie aldaar te bezoeken en heeft, bij volharding in die weigering, gedreigd mot hun weg zending van hot priester-seminarie. De jury te Londen beeft, nadat de coroner bet lijk van miss Hickman had geschouwd, uitgemaakt, dat de dokteres zelfmoord heeft gepleegd in een bui van krankzinnigheid. De vader had van te voren verklaard, dat een tweede dochter wegens zinsverbijstering is moeten opga- slotOD worden, en dat nog een andere ver wante zelfmoord heeft gepleegd. In verband met het zonderlinge ge rucht dat een zoon van den Duitschon Keizer Hongaarsch leerde, om eens den tioonvan Hongarije te kunnen bestijgen, maakte de Boedapester journalist Karei Jekey een vlugschrift openbaar, onder den titel„De Hongaarsche politiek der Hohenzollerns". Jekey vergeleek de politiek van de Habs- burgers met die van de Hohenzollercs en kwam daarbij tot de slotsom dat deze laatsten het regeeringshuis waren dat Hon garije noodig had. Bizonder scherp hekelde de schrijver Frans Ferdinand, den vermoede- lijken trconsopvolger, dien hij met Nero vergeleek De justitie stelde een vervol ging in, wegens beleediging van het konink lijke huis. Maar op gror.d van do beslissing van de gezworenen, heeft de rechtbank Jekey moeten vrijspreken. Zulke episodes ziju kenschetsend voor de stemming onder de Hongaren. In Texas is de gele koorts uitgebroken. Tot nutoe zijn 733 ziektegevallen voorge komen, waaronder 70 met doodelijken afloop. Te Laredo heerscht de ziekte het hevigst. Bij de vreeselijke ontploffing ia een waggon aan liet Zuid-Russische spoorweg station Schmerinka zijn 62 personen ge wond. Reeds vijf zijn er overleden en 15 anderen stervende. Het grootst aantal slachtoffers zija jongelieden, die na vol brachten dienstplicht huiswaarts keerden. De oorzaak van de ramp is wel niet be kend, maar een groote mate van onvoor zichtigheid en luchthartigheid schijnt er niet vreemd aan te wezen. In de wacht kamer 3e klasse vond men terstond na de ontploffing een tamelijk groote hoeveelheid rookloos kruit in buitenlandsche verpak king, waarschijnlijk een restant van hetgeen reeds in d9U waggon geladen was, waarin de ontploffing plaats vond. Deze waggon is letterlijk tot splinters uit elkaar gesprongen, die zelfs tot ver buiten 't station vei spreid lagen. Ea zóó wa3 'took gegaan met de lichamen der ongelukkiger), dia zich in den waggon bevonden. Hen les in de geschiedenis. In het >BarI. Tagoblatt" fantaseert Hans Dominik een schoolbezoek tusschen de 35:rte en 40ste eeuw. Hij komt juist by de les iu de geschiedenis en hoort een leerling de volgende jaartallen opzeggen 1820 Fulton bouwt de eerste stoomboot. 1825 De eerste stoomlocomotl f in En geland. 1837 De eerste spoorweg op hot vaste land. 1873 De eerste bruikbare automobiel. 1895 Ontdekking der X-stralen. 1898 Ontdekking der lichtende slof. 1903 De snelheid van meer clan 200 K.M. in het uur op een spoorweg bereikt. 1905 Da eers'e telephoonkabel wordt in den Atlantischen Oceaan neer gelaten. 1925 Éeuwfe3st der spoorwegen, welker treinen echter niet meer door stoom of electriciteit, maar door ontplof-turbinen worden gedreven. 1937 Eerste luchtvaartlijn Hamburg New-York met verbeterde ontplof- tnrbinen. 1940 Verandering van regeering in Daitschland. 1949 Eeuwfeest der electrische spoor wegen (die niet geheel aan de verwachting hebben voldaan). 1986 Ontwikkeling der teletechniek (dienstbaar maken van verwijderde energie zonder stoffelijke verbin ding). 2000 Ontdekking der X-stralen, als ge neesmiddel van tuberculose. 2003 In Duitschland worden de vrij- heidsstraffjn vervangen door een genezende operatie. 2012 Ontdekking van de serums »Anti- klepsine" en s>Anticidine" die drie maal ingespoten, onvatbaar maken voor stelen en moorden. 2039 Een oorlog tusschen Engeland en Rusland verijdeld doordat Amerika het krediet stopzet. 2040 Verandering van regeering in Duitschland. 2103 Voor 't eerst wordt van on weeg baren fijnen lichtether een vaste stof gemaakt. Van de Grieken en Romeinen behoefden de leerlingen niets te weten, evenmin veel van de oorlogen in de middeleeuwen en later. Daarentegen leeren de jongons voel van technischen en wetenschappelijken vooruitgang en het zooken naar nieuwe hulpbronnen. De loeraar verhaalt 0. a. dat omstreeks 2500 de kolenmijnen uitgeput waren en de laatste waterval voor een tur bine was gebezigd. Men zocht naar een nieuwe beweegkracht en meende daartoe den vloed der zee te kunnen gebruiken. Maar weldra bleek dat de arboid, dien men van de vloedgolf aftapte en die indirect van de beweging van aarde en maan kwam, de uitwerking had dat do omwenteling der aarde langzamer werd, de dagen eenigo minuten langer werden. Men moest toen wol de proefnemingen staken, wilde men niet allengs de aarde doen stilstaan. Omtrent den loop der talen onderricht in een andere klas do onderwijzer, dat het Engelsch en het Russisch zich, evenals eeuwen voorheon het Latijn, in een aantal verschillende talen hadden gesplitst. In de Vereen. Staten van Amerika bestond al in 3100 do taal uit een mengsel van Engelsch en Duitsch met vele Spaansche en Fransche elementen en tal van afschuwelijke nieuwe woordon. De Zuid Afrikaansche taal was gevormd uit Engelsch en Hollandsch met vele Kaffer woorden. Duitsch werd omstreeks het jaar 3500 door 250 millioen menschen in Afrika gesproken en in Znid-Amerika was een nieuwe taal ontstaan uit Duitsch en Spaansch met een aantal Indiaansche bijmengsels. De oorlogen waren niet verdwenen, maar werden anders dan voorheen gevoerd. In de 28ste eeuw werd Europa bedreigd door oen inval der Chineezen, die allengs tot beschaving waren gekomen trots jenever en opium. Hun getal was tot 2 milliarden gestegen, van welke een leger van 300 millioen modern bewapende soldaten naar het Westen toog. Maar volgens de jaar tallenlijst gebeurde het volgende 2735 De Chineezen verklaren Europa den oorlog. 2736 Uitvinding van het Chinesoceidine- serum. 2737 Vernietiging van alle weerbare Chineezen. De wetenschap had Europa gered. Een geleerde had een serum ontdekt, dat voor Europeanen onschadelijk was, maar inge- spo'en onder de huid van Chineesche krijgs gevangenen die men weder losliet, dood en veiderf onder het gele ras verspreidde en China nagenoeg geheel ontvolkte. Een ander geleerde berekende toen dat op den grondslag van f 2000 per volwassen Chi- neeschen arbeider, deze serum-oorlog het menschdom een verlies van ongeveer f 1000 millioenen had berokkend. Maar Azië kwam nu voor een groot deel open voor de Europe anen en daardoor werd dit verlies allengs ruimschoots vergood. Men beschouwde niet meer den oorlog als een „opvoedings en opwekkingsmiddel" gelijk „in de late middeleeuwen," 0. a. Moltke gedaan had. Elke oorlog eindigde met de geheele vernietiging van een der partijen en de bijna geheele van de andere. In plaats van met kanonnen en ge weren, vecht men met economische wapenen. Evenals onder de vroegere oorlogen gingen echter de krachtigste marinen te gronde en de gebrekkigen bleven over. De eco nomische strijd Verwekt bovendien zóó zware graden van neurasthenie, dat men op mid delen moest zinnen hem te beperken. Welke strijdmiddelen in de 40ste eeuw zouden gebezigd worden dat lag nog in den schoot der toekomst verscholen. De Fransche regeering holt al verder voort op den weg der revolutie. De strijd over de verdrijvirg der geestelijken wordt heftiger en beslister in de richting van scheiding van kerk en staat beslist. De ïegeering heeft een nieuwe wet toegezegd die de drie soorten onderwijs betreffen, het onderwijs van congreganisten opheffen, en het onderwijzen in de drie soorten van onderwijs aan alle leden van congregatiën verbieden zal. Wat de leden der geeste lijkheid aangaat, de beslissing daarover is aangehouden, totdat de regeering zal hebben besloten over de kwestie der scheiding van kerk en staat. De wet Falloux is hierop ingetrokken. Het oorlogsgevaar tusschen Rusland en Japan is afgewendtoch is de geest onder het volk nog niet heel vriendschap pelijk. Zoo wordt uit Poit Arthur geseind dat te Tt-jemoelpo 300 Japansche haven werkers daar 26 uit de stad terugkeerende matrozen van de Russ'sche kanonneerboot Babr hebben overvallen. Vele matrozen ziju gekwetst. Do Japanners kwamen daar op tot de meening dat eenigo Russen iu de stad waren achtergebleven. Gewapend zijn toen Japanners in de Europeesche wijk doorgedrongen en hebben Russische huizen doorzocht, die zij den gehaelen nacht be legerden. Verbitterd dat twee hunner bj den aanval op de matrozen doodelijfc ge kwetst en anrleien erg toegetakeld waren hobben de Japanners de gehoorzaamheid aan de overheid geweigerd. Tot handha ving der orde ziiu het pantsersehip Poltawa en eenige andei'8 marinevaartuigen naar Tsjemoelpo vertrokken. IIet huwelijk van miss Goelet. Het huwelijk van den hertog van Roxburgh met miss Goelet is eergisteren gevierd. De Amerikaansche bladen vinden dit huwe lijk zeer belangrijk en geven groote kolom men over de plechtigheid, deelen de kleinste bijzonderheden mede, en taxeeren vooral de waarde der geschenken. De genoodig- den bezaten met elkaar twoe en een half milliard dollars. Miss Goelet, het rijkste meisje der Vereenigde Staten, h°eft van haar vader twee honderd millioen dollar geërfd. De hertog van Roxburgh is van Schotsche familie en in verhouding tot zijn rang niet zeer gefortuneerd. Hij staat bij het hof zeer in d9 gunst. Hij heeft den Trans- vaalschen oorlog meegemaakt, waarin hij het Victoriakruis verdiende, omdat hij onder het schot der Boeren het leven van een gewoon soldaat gered had. Bij do huwe lijksplechtigheid was in de kerk een schat bijeen van witte rozen, orchidei ëa en leliën. De genoodigden behoorden allen tot de groote Amerikaansche milliardairswereld. De huwelijksgeschenken hebben een waarde van vijf millioen dollars. Het uitzet van de nieuwe hertogin (het vijftiende Ameri kaansche meisje, dat met een hertog trouwt) bevat vijfden hoeden voor een betaal waai de van 100.000 dollar. Haar bruidstoilet kostte 125.000 dollar. De Amerikaansche dagbla den berekenen, dat de Amerikaansche meis jes door huwelijk met vreemdelingen reeds mc-er dan een milliard dollars raar het buitenland sgesleept" hebben. De Engelsche kerk heeft twee aarts bisschoppen, die van Canterbury en v.m York. De aartsbisschop van Canterbury is het hoofd der kerk (Primate of All Eng land de aartsbisschop van York voert den tiiel van Primate of England). Het toeval wil, dat do twee manneD, die op het oogen- blili aartsbisschop zijn, beiden vandaag hun zilveren bruiloft vieren. De aartsbisschop van Canterbury is nu 55 jaar, die van York 77. Die van Canterbury is getrouwd in de kapel van zijn tegenwoordig aartsbis schoppelijk paleis, met een dochter van don toenmaligen aartsbisschop Tait, wiens huis kapelaan hij was. De aartsbisschop van York was reeds bisschop van Lichfield toefl hij trouwde. Nog lang nadat de geeste lijken der Eogelscho kerk van bet. verlof om te trouwen gebruik waren begonnen te maken bleef het celibaat in de kerk in sommige kringen in eero en in zekere go- bruiken gehandbaa'd. Geruimen tijd had een ongetrouwde bisschop meer kans op den zetel van Canterbury dan een ge trouwde. In het midden dor 18e eeuw stierf deze zede echter uit. George de Derde berispte echter nog aardbissehop Cornwallis, omdat diens vrouw partijen gaf in het huis, »gewijd aan vroomheid en studie". Generaal De la Reij die onlangs naar Britsch-Indië vertrok om de „onverzoenlijke' Boerengevangenen over te halen zich in hot onvermijdelijke te schikken en den eed of de verklaring van trouw af te leggen, is te Bombay aangekomen. De reden van het niet medegaan van Botha ligt in de om standigheid, dat zijn jongste kind, dat na den oorlog in Nederland geboren is, zwaar ziek lig'". De Z.-Afrikaansche bladen brengen het heugelijk bericht, dat ds. Van Broek huizen, die thans te Kuilrizier in de Kaap kolonie staat, door het rondgaande hof te Worcester vrijgesproken is van de op hem rustende aanklacht. Men zal zich herinneren dat bij onder beschuldiging stond van op roerige taal te hebben gebezigd in een preek oenige maanden geleden door hem to Robertson gehouden. De jury achtte de beschu'diging ongegrond en de hoofdreehter ontsloeg den beklaagde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1903 | | pagina 5